Luxemburg-Zuidelijk elftal UIT DE PROVINCIE Glas voor Walcheren De wederopbouwstaking Contact te Cheribon Wakheren HET VOETBALPROGRAMMA Belangrijk programma voor de tweede klassers Vlissingen op tegen bezoek in Helmond. De reeds sedert 1924 plaats hebbende strgd tusschen het Zuideljjk elftal en de vertegen woordigers van het groother togdom Luxemburg, wordt Zondag weer voortgezet en deze wedstrijd is van uiter mate belang voor de elftalcom missie van de K.N.V.B., die mogelijk aan de hand van de daar geleverde prestaties wat gemakkelijker kan oordee- len over enkele candidaten voor de ploeg, die binnenkort tegen Engeland moet uitko men. In het verleden werd door het Zuidelijk elftal meesten tijds de zege behaald en ook nu zullen ze de Luxemburgers, die ongetwijfeld qua spelpeil wel wat vooruit zgn gegaan, handen vol werk geven. Ie klasse. RKTW—Hel mond, Willem IILonga, Hel- mondiaVlissingen. Twee ploegen, die wei heel dicht bij de onderste plaats huizen, binden in Tilburg de strijd aan en wellicht dat het terreinvoordeel de balans In het voordeel der Tilburgers zal doen overslaan. Zoowel Longa als Willem II hebben tot heden een zeer bescheiden rol ge speeld en de geringste misstap beteekent definitieve uitscha keling voor de eereplaats. Zal Willem n, na haar krachtproef van Zondag tegen NAC, het weer met Pellikaan versterkte Longa kunnen weerstaan? We meenen het te moeten betwijfe len. Onze rood-witte provincie- genooten gaan reeds nu 'n te genbezoek brengen aan Hel- mondia, dat Zondag in de Scheldestad in het zand moest bijten. De Helmondianen zullen er zeker op gebrand zijn re vanche te nemen, doch indien Vlissingen niet in de oude fout vervalt om zich in de verdedi- king te laten drukken, kan wellicht ook nu een deel van de winst mee naar huis wor den genomen. 2e klasse A. Middelburg Internos, De ZeeuwenBres- keus, BiervlietRBC, Alliance Goes, TSCDosko. Een uitermate belangrijk program moet hier worden af gewerkt. Belangrijk, niet alleen voor de bezetting van de bo venste, maar eveneens voor de onderste plaats. Wat betreft dit laatste heeft Middelburg gelegenheid zich wat verder van de staartclubs te verwij deren, waartoe een zege op In ternos echteb noodzakelijk is. De Zeeuwen zullen ongetwijfeld Breskens met leege handen over de Schelde terugsturen en RBC moet toch wel in staat zijn Biervliet in eigen huis te kloppen. De beide andere ont moetingen zijn van veel belang en dit niet alleen voor de be trokkenen zelf, maar vooral voor De Zeeuwen. Goes moet al heel erg oppassen om weer niet met de kous op de kop naar Zeeland teruggestuurd te wor den, terwijl TSCDosko een strijd is met het bekende vraagteeken. 3e klasse E. BurghZeelan dia, RKFCRCS, EMM—Odio.. RoburZierikzee, Steenbergen Yerseke. Zeelandia is na het slechte begin op het goede spoor ge komen, waar de groen-zwarfen ook nu wel niet van af zullen wijken. Ook RCS achten we goed voor beide punten, even als Odio, al kwamen deze Zon dag jl. niet er overtuigend uit de bus. Het wisselvallige Zie rikzee kan zich wat veiliger stellen, terwgl Yerseke voor een zware opgave wordt ge plaatst in Steenbergen. 3e klasse Hontenisse Clinge, IJzendijkeCorn Boys, HoofdplaatAardenburg, SchoondijkeHulst, Steen- Axel, SluiskilOostburg. Clinge zal zich gemakkelijk aan de kop kunnen handhaven door een overwinning in Hon tenisse en ook Corn Boys heeft de beste troeven in handen, nu ze in IJzendijke te gast gaan. HoofdplaatAardenburg zal laatstgenoemde ook nu wel niet de hoognoodige winst brengen, terwijl Schoondijke mogelijk een puntje kan behou den tegen het bezoekende Hulst. Van veel belang is voorts de ontmoeting Steen Axel, de nummers 2 en 3, waarvan de verliezer, inzon derheid als dit Axel zou zijn, een te groote achterstand zou krijgen om nog serieuze kan sen te behouden. Oostburg zal zich met alle energie in de strijd moeten werpen om zich in de kopgroep te handhaven, waartoe een zege in Sluiskil een eerste vereischte is. Res. 2e klasse E. Breskens 2 Terneuzen 2, Goes 2Vlis singen 2, Dosko 2Mlddel- ku rg 2, Moe 2Steenbergen 2, RCS 2De Zeeuwen 2. De Bressiaanders krijgen ge legenheid de eerste overwin ning binnen te halen. De rood witte reserves krijgen een laatste kans om zien nog als mogelijk kampioenspretentent aan te dienen, wat de Goese- naren niet zonder slag of stoot zullen toelaten. Dosko 2 behoudt haar fraaie positie door een overwinning op de groen-witten, terwijl Moe 2 een plaatsje kan stijgen ten koste van haar streekgenoote Steenbergen 2. RCS 2De Zeeuwen 2 ten slotte is een stryd met gelijke kansen, het geen uit de stand blijkt. Wedstrijdprogramma K.N.V.B., afd. Zeeland. 9 NOVEMBER le Klasse. Kattendijke I Krabbendijke I. 2e Klasse. Colijnspl. Boys I Krulningen IVKrabbendijke nYerseke HI; Wlssekerke I -Nieuwdorp II; Wemeldinge II's Heer Arendskerke II; Kapelle IArnemuiden II; Rilland Bath nWolphaarts- dijk I. Juniores A. Patrijzen IPa trijzen 2; MiddelburgVlissin gen. Juniores B. De Zeeuwen 2 Biervliet; VlissingenDe Zeeuwen 1; R.C.S.Goes; Zee landiaMiddelburg; Vogel waardeHulst; Rapenburg Hontenisse. 10 NOVEMBER. le Klasse A. Zonnemaire 1 Schouwen 1, Kwadendamme 1 Luctor 1. 's Heer Arends kerke 1Volharding '32 1. le Klasse B. Groede 1D S.W. 1; Vogelwaarde 1Sluis 1; Hansw. Boys 1-Koewacht 1. Res. le Klasse A. Burgh 2 Zeelandia 2; Robur 2Zierik zee 2. Res. le Klasse B. Hontenisse 2Clinge 2; IJzendiike 2 Corn. Boys 2; Aardenburg 2 Hoofdplaat 2; Schoondijke 2 Hulst 2; Azel 2Steen 2. Sluiskil 2Oostburg 2. 2e Klasse A. Scheldeboys 1 Vlissingen 3; De Zeeuwen 3 Terneuzen 3; Middelburg 3 Kats 1. 2e Klasse B. Hansw. Boys 2 Koewacht 2; Luctor 2Krui- ningen 2; Patrijzen 2-Ria W 1. 3e Klasse A. Vlissingen 4 R.C.S. 3; Kruiningen 3Kwa dendamme 3; E.M.M. 3De Zeeuwen 4; Domburg 1Mid delburg 4; Patrijzen 3Lews- dorpsche Boys 2. 3e Klasse B. Vogelwaarde 3 -Sluis 3: Koewacht 3Hulst 3; Steen 3Axel 3; Terneuzen 4Hontenisse 3; Rapenburg 3 -Hontenisse 4; Biervliet 3 Sluiskil 3. Meer zelfbestuur voor de Duitschers. De commandant van de Amerikaansche bezettingszone van Duitschland, generaal Jo seph McNarney, heeft op een persconferentie verklaard, dat het Amerikaansche plan om de Duitschers geleidelijk meer verantwoordelijkheid in be stuurszaken te geven, ongewij zigd blijft, daar zij bereid schijnen te zijn deze verant woordelijkheid op zich te ne men. NcNarney zeide verder, dat aan de Duitsche zuiverings rechtbanken 60 dagen tijd zou worden gegeven om te toonen, dat zij beter werk kunnen ver richten dan tot dusver. Militairen betalen geen belasting. (Van onzen parlementairen redacteur.) De legerorders nos. 378 en 379, die tegelijkertijd zijn af gekondigd, zullen alle onge rustheid hebben weggenomen ten aanzien van het sinds eenige tijd loopende gerucht, dat naar Indonesië uitgezon den onderofficieren nu opeens loonbelasting moeten gaan be talen, terwijl hun indertijd vrijdom van belasting Is toe gezegd. Deze toezegging is in dertijd gedaan door troepen commandanten, die daartoe geen bevoegdheid hadden. Nu is er over deze materie langdurig overleg gepleegd. Eenerzijds was prof. Lieftinck niet genegen de berooide schatkist de belastingpennin gen van tienduizenden Neder landers te onthouden, ander zijds wilde zijn ambtgenoot aan het departement van oor log nu eenmaal gedane toe zeggingen niet vernietigen. Er is dus gezocht naar een com promis. Thans betalen dien tengevolge korporaals en man schappen geen belasting. On derofficieren betalen wel loon belasting ingaande 1 Novem ber j.l., doch hun oorlogstoe slagen 'ztjn terzelfdertijd zoo danig verhoogd, dat zij er geen schade door lijden. Officieren betalen ook belasting, doch voor het meerendeel deden zij dat toch al. „Weerwolf- organisatie in Frankrijk Door het Fransche blad .Resistance" wordt melding gemaakt van het bestaan van een Fransche „Weerwolf" or ganisatie, die haar leden zou aansporen zich gereed te ma ken voor een burgeroorlog. De Parijsche politie wilde heden geen commentaar op dit bericht geven, doch verklaar de, dat zg waakzaam is in verband met activiteit van .illegale organisaties". Genoemd blad zegt verder, dat de autoriteiten de bewij zen van het bestaan eener weerwolf-organi3atie reeds in handen hebben en vraagt een uitgebreid onderzoek door de politie. BONNEN VOOR PETROLEUM. Het centraal distributiekan toor deelt mede, dat geduren de het tijdvak van 11 Novem ber tot en met 21 December de bonnen 47/5 en 48/5 algemeen recht geven op het koopen van 2 liter petroleum. Prof- Curie over de atoomenergie- Prof. Frederic Jullot Curie, hoofd van het Fransche commissariaat voor Atoomenergie, heeft verklaard, dat de onderzoekingen op het gebied van de atoom energie zich eigenlijk tot het gebruik voor niet-militaire doeleinden moesten beperken. De atoomenergie, al dus de professor, zal het leven van onze kin deren in dezelfde mate beïnvloeden als de ont dekking van het vuur het leven van de primi tieve mensch. Er zul len echter nog twintig jaren van hard werken noodig zijn alvorens de huidige ontdekkingen nuttig kunnen worden geëxploiteerd. Dr. Euwe naar Curasao. Donderdagmiddag is dr. Max Euwe per K.L.M.-toestel ..Pa ramaribo" naar Curagao ver trokken voor het spelen van een aantal wedstrijden en het houden van voordrachten. Dr. Euwe zal van deze gelegen heid gebruik maken een be zoek te brengen aan Venezuela en Columbia. De tour zal onge veer vjjf zes weken duren. Gemeentefinanciën na de oorlog. Voor de studiekring Zeeland van de secties „Alg. Finan cieel Beheer" en „Ontvangers- administratie'van het Insti tuut voor Bestuurswetenschap pen, sprak mr. W. Toebes, re ferendaris der Ver. van Ne- derl. gemeenten, Woensdag j.l. in het Schuttershof te Mid delburg over „De gemeente financiën na de oorlog". Spr. wees op de moeilijke >osltie van de gemeenten t.a.v et Rijk, dat belastingen kan heffen om zijn tekorten te dekken; ook. de financieele toestand der gemeenten is door voor- en na-oorlogsche omstandigheden niet rooskleu rig. De gemeentelijke schul denlast is van 2. 6mllliard tot 3 milliard na de oorlog geste gen en slechts een zeer klein aantal gemeenten is nog in staat eigen tekorten te dek ken. Na deze weinig optimis tische inleiding ging spr. na wat met betrekking tot de fi nancieele toestand der ge meenten gedaan kon worden. Van regeeringswege wordt een eventueele verandering in de taak van gemeente, pro vincie en Rijk en van de ver deeling der financieele lasten bestudeerd. Ook de mogelijk heid van 'suppleties van het Rijk op gemeentelijke belastin gen, die door de oorlog zijn teruggeloopen, werd onder het oog gezien. T.a.v. de afschaf fing van vennootschapsbelas ting en ondernemingsbelas ting; voor openbare nutsbe drijven is een wetsontwerp In voorbereiding. Voorts besprak mr. Toebes de moeilijkheden bij de admi nistratie der gemeente-finan- ciën en eindigde met eenige suggesties voor verbetering van de financieele toestand, die men volgens spr. kan zoe ken in de richting van het -effen van directe belastingen vanwege de gemeente, die alle ingezetenen zou treffen, en van invoer an accijnzen op bijv. gas, electricitelt, tele foon en radio. Met de beant woording van eenige vragen werd de druk bezochte ver gadering beëindigd. ZENDT BOEKEN NAAR INDIË. Het bestuur van de afdee- ling Zuid-Beveland-West van het Nederlandsche Roode Kruis doet in overleg met de Niwin, een beroep op de me dewerking van het publiek om mee te helpen met het bijeen brengen van boeken, en tijd schriften voor de militairen en landgenooten in Indië. De directie van de stoom- wasscherij ,.De Zon" te Goes is bereid om hierbij behulp zaam te zijn. Men kan zijn boeken aan den waschman mee geven. Het Roode Kruis wijst op de mogelijkheid om alle week-, maand-, en dagbladen portvrij SCHITTERENDE ACTIE IN AMSTERDAM. 12.000 helpers. De Amsterdammers heb ben zich het lot aange trokken van de mensehen, die op Walcheren nog le ven in huizen zonder rui ten. De geweldige glasactie, welke in Amsterdam se dert 26 Oct. is gevoerd heeft zooveel opgeleverd, dat niet alleen de steden en dorpen van Walcheren nu behoorlijk van nood- glas voorzien kunnen wor den, maar ook kwam er nog 30.000.aan con tanten binnen. Er zullen nu Amsterdammers komen om bij ouden van dagen en hen, die niet in staat zijn zelf het noodglas In hun vensters te plaatsen, de verstrekte ruiten in te zetten. Donderdag vertoefden de leiders van de Amsterdamsche ruitenactie in Middelburg, waar zij overleg pleegden met de burgemeesters van de klei nere gemeenten op "Walche ren. De afspraak werd ge maakt, dat eerst de kleine ge meenten van glas voorzien zul len worden en dat daarna het restant dat aanzienlijk zal zijn naar de gemeenten Middelburg en Vlissingen gaat. De voorzitter van de Am sterdamsche Ruitenactie, de heer J. Opmeer, die vergezeld was van de heeren H. B. Cor- nelisse J. D. Bregman en J. van Tnolen, verzocht ons na drukkelijk mede te deelen, dat deze noodglasverstrekking vol strekt buiten elke wederop- bouwschadeloosstelling staat. Het glas is een gift van de Amsterdammers en het is hun wensch dat het ook geheel gratis wordt verstrekt. Moch ten er menschen zijn, die toch iets willen betalen, dan kun nen zij bij hun burgemeester een gift storten voor een lief dadig doel (niet voor de glas actie welk doel door den bur gemeester bepaald zal wor den. Op 26 October werd met 70 vrachtauto's en met niet minder dan 12.000 medewer kers en medewerksters de groote glasinzameling te Am sterdam gehouden. Burge meester d'Ailly was de eerste, die een schilderij-ruit over handigde aan den heer Cor- nelisse. Duizenden Amsterdam mers hebben datzelfde gedaan en hun ruit-looze schildergen prijken nu met een klein kaartje, waarop gedrukt staat, dat de bijbehoorende ruit werd geofferd voor de ruiten- troefactie. Direct daarna zijn vijf en twintig man personeel aan het werk gegaan om de ruiten op standaard-maten te snijden en te verpakken. Men hoopt nu binnen drie weken het glas op Walcheren te hebben. Intusschen rgden nog steeds 6 vrachtauto's in Amsterdam rond om nagekomen giften op te halen en het glas naar het Een geraffineerde Belgische oplichtster gearresteerd. De Haarlemsche politie heeft een Belgische vrouw gearres teerd, die tal van Haarlem mers, onder schoon klinkende orgumenten heeft verleid om een bedrag van totaal 12.000 aan haar toe te vertrouwen, onder beloften, dat zg daarvoor in België goederen zou koopen, welke in Nederland nog niet of slecht te krggen zijn. Zij kocht echter alleen artikelen voor privé gebruik en haar op drachtgevers bemerkten tot hun schande, dat zij het slacht offer waren geworden van een geraffineerde oplichtster. De Jelgische regeering heeft haar uitlevering verzocht, op grond van het feit, dat zij voor haar „tournee" naar Nederland een aantal Belgen had opgelicht, onder valsche voorspiegelingen van goederen in Nederland te zullen koopen en een bedrag van een miUioen francs heeft geïncasseerd. centrale depot over te bren gen, waar de verpakking plaats heeft. Wat het aan arbeid gekost heeft om deze geweldige ac tie in Amsterdam op touw te zetten en vlot af te werken, demons treeren de bovenge noemde cg'fers wel duidelijk. Het wekt dan ook geen ver wondering, dat de leiders van het Ruitentroefcomité enkele weken lang hun zaken vrij willig in de steek moesten la ten opdat uiteindelijk met het leger van 12.000 man de slag om het glas van Walcheren gewonnen zou worden. De slag is gewonnen! Een eeresaluuc aan Amsterdam en aan het Ruitentroefcomité, dat uit leden van alle politieke en godsdienstige gezindten be stond, maar dat in het bijzon der werd gestimuleerd door pater H. de Greeve. te verzenden aan de Roode Kruis Tijdschriftendienst te Den Haag, die voor doorzen ding per vliegpost zorgt. De staking In de bouwbedrijven. De 24-uursstaking van de wederopbouwarbeiders op Walcheren is kalm verloopen. Te Vlissingen werd door on- geveer 650 arbeiders gestaakt. ngeveer 130 man had aan de stakingsoproep geen gehoor gegeven. De stakers bepaalden zich tot rustige demonstraties op straat. waarbij pamfletten werden uitgedeeld. In deze pamfletten wordt een toelich ting gegeven op de hoofdoor zaken van het conflict, name lijk de wensch op Vrijdag avond naar huls te kunnen gaan en daarnaast geen loon dervingen. Een enkele maal poogden stakers eenige werk willigen te overreden tot het neerleggen van het werk. De politie kon volstaan met aan manen tot doorloopen. In het Schuttershof te Mid delburg werd een groote sta- kersvergadering gehouden. Centrale gasvoorzienlng. VOOR ZEELAND NOG MOEILIJKHEDEN. Naar uit de gegevens om trent de centrale gasvoorzie- ning van Nederland blijkt, zijn thans verschillende koppellei dingen in uitvoering. De leiding Boxtel-Breda zal spoedig tot stand komen. Een verdere doorlegging naar Zee land stuit nog op moeilijkhe den met betrekking tot men schen en materiaal. Zeer binnenkort zal de hoe veelheid gas, welke van Duitschland wordt betroxken, worden opgevoerd tot 200.000 kubieke meter per dag. Het ligt in de bedoeling, dat de da- gelijksche hoeveelheid ln de toekomst 570.000 kubieke me ter zal bedragen. FAILLISSEMENTEN. In October bedroeg het aan tal faillissementen over het geheele land 45. In Zeeland werd één fail lissement uitgesproken. HAD EEN RUSTIG VERLOOP. De „reis"-arbeiders, die bg de wederopbouw op Walche ren werken, hebben gisteren een 24 uurs proteststaking gehouden, welke kalm is ver_ loopen. Nadat de staking aanvankelijk slechts een deel der arbeiders omvatte, werd zij in de loop van de dag algemeen. De staking stond onder lei ding van de centrale contact commissie, die gevormd is uit de plaatselijke contactcommis sies in de arbeiderskampen. De groote arbeidersorganisaties nebben zich met uitzondering van de E.V.C. buiten deze sta king gehouden. Donderdagmiddag te twee uur kwamen meer dan 1500 ar beiders bijeen in de groote zaal van het Schuttershof te Mid delburg, waar het woord werd gevoerd door den heer H. Pe perkoren, voorzitter van de centrale contactcommissie, den heer E. Matthesius, secretaris van een der contactcommissies, Maarten Boelaard, voorzitter van de E.V.C. en de heer Ha- EEN BESLISSING OP KOMST De plannen voor de defini tieve plenaire zitting van de Nederlandsche en de Indone sische delegaties, onder voor zitterschap van lord Killearn, te Cheribon zijn in de laatste vier en twintig uur aanzien lijk gevorderd. Men verwacht, dat de bijeenkomst op Maan dag 11 Nov. zal plaats heb ben, Lord Killearn heeft zich in principe reeds bereid ver klaard aldaar aanwezig te zijn. In republikeinsche krin gen is men er van overtuigd, dat de republikeinsche mi nister van binnenlandsche za ken, mr. Mohammed Roem, die uit Batavia naar Djogja- karta is vertrokken, de bodem aldaar voldoende zal bereid hebben voor de zeer belang rijke beslissing, die het repu blikeinsche kabinet in zijn zit tingen van Vrijdag en Zater dag zal nemen. Deze kabinets zittingen zullen door Soekar- no en Hatta worden bijge woond. Sjahrir en de andere ministers zullen per vliegtuig uit Batavia naar Djogjakarta vertrekken. Officieele Nederlandsche kringen kunnen nog geen com mentaar geven over de bij eenkomst te Cheribon, maar niet-officieele, hoewel zeer be. trouwbare Nederlandsche krin gen zijn van meening, dat er voor deze bijeenkomst waar schijnlijk geen beletselen zul. len komen. De maatregelen, die men te Cheribon ten dien ste van de vertegenwoordigers van de wereldpers reeds treft, maken vordering. INHEEMSCHE TABAK ZONDER BON. Met ingang van 9 October 1946 Is een wijziging van de tabaks- en tabaksproducten beschikking 1940. in werking getreden, waardoor de hier te lande geteelde tabak niet meer als distrlbutiegoed zal worden beschouwd. Dit beteekent dat tabaksproducten vervaardigd uit door beroepstelers gewon nen tabak zonder bon kunnen worden gekocht en verkocht. Het Rijksbureau voor tabak zal een verbod uitvaardigen deze inheemsche tabak te ver mengen met de door haar aan de fabrikanten toegewezen importtabak. Prins Bernhard leidt de N-I.WI.N.-actie. Donderdagmiddag had in de groote zaal van het ministerie van binnenlandsche zaken de officieele installatie van het N.I.W.I.N.-comité plaats. De minister-president, dr. L. J. M. Beel, heeft officieel als eerste voorzitter geïnstalleerd Z. K H. Prins Bernhard en als tweede voorzitter ir. P. F. S. Otten, die tot nu toe het N.LW.I.N.-comité alleen had gepresideerd. Dr. Beel sprak er in zgn in stallatierede zijn groote dank. baarheid over uit, dat Prins Bernhard aan de uitnoodlging van het comité om zich met het voorzitterschap van de N.I.WrIN. te belasten heeft vfillen gevolg geven. GENERAAL STOPFORD. Generaal sir Montague Stop ford is op liet vliegveld Kema- joran tg Batavia gearriveerd. Naar men verwacht zal hij tot Maandag te Batvia blijven ten einde afscheid van de troepen te nemen. Tito wil van Triest afzien. Bespreking met Togliatti. Palmiro Togliatti, de leider der Italiaansche communisten, is te Rome teruggekeerd van zijn reis naar Belgrado, waar hij een onderhoud had met maarschalk Tito. In de „Unita" geeft Togliatti een uiteenzet ting van de resultaten van zijn besprekingen. Maarschalk Tito verklaarde, aldus Togliatti, dat lig bereid was, er in toe te stemmen, dat Triëst bij Italië zou komen- dat wil zéggen, dat de stad ge steld zou worden onder de sou- vereiniteit van de Italiaansche republiek, op voorwaarde, dat Italië aan Joego-Slavië de stad Gorizia laat, welke stad ook volgens gegevens van den Ita- liaanschen minister van bui- tenlandsche zaken een in meer derheid Slavische bevolking heeft. Betreffende de Italianen, die onder Joego-Slavische souve- reiniteit zullen komen, aldus verklaarde Togliatti verder, be wees maarschalk Tlto aan de hand van artikelen der Joego- Slavische grondwet dat zij hun eigen scholen met Italiaansche taal zullen hebben en vrijelijk hun cultuur zullen kunnen ont wikkelen. De Italiaansche regeering heeft in een communiqué ver klaard, niet te kunnen instem men met het afstaan van Go rizia aan Joego-Slavië. „KAREL DOORMAN". De marinevoorlichtingsdienst deelt mede- dat op 4 Novem ber het begin van een kleine brand op het vliegtuigmoeder schip „Karei Doorman" werd ontdekt, dat thans op de ree- de van Soerabaya ligt. Het vuur werd onmiddtllijk ge- bluscht. Er is slechts geringe schade. meling van West Zeeuwsch Vlaanderen. De sprekers wezen op de nadeelen van de winterrege- ling, voornamelijk neerkomen de op een loonderving van 5 tot 10 gulden per week en een verlies van de vrije Za terdagmiddag welke nu aan reizen besteed moet worden. Ter vergadering bleek, dat de bouwvakarbeiders van Schiphol en van Amsterdam Centraal-Station een uur hebben gestaakt om het pro test van de Walchersche ar beiders te ondersteunen. Voorts werd gestaakt in Roermond, Venlo, Venraay en Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Boelaard deelde mede, dat een audiëntie te gen Dinsdag a s. zal worden aangevraagd bij den minister van wederopbouw om de be zwaren' tegen de nieuwe win- terregeling toe te lichten. Voorts werd een protest telegram gezonden aan de ministers van wederopbouw en sociale zaken, dat luidde s volgt: „De gezamenlijke arbeiders, leden van de moderne, ka tholieke en christelijke vakor ganisaties en van de E.V.C., werkzaam op de objecten van de Wederopbouw op Walche ren, in vergadering bijeen op Donderdag, 7 November 1946, te Middelburg, deelen mede, dat zij heden de arbeid stilge legd hebben voor 24 uur. uit protest tegen de op het eiland Walcheren doorgevoerde wln- terregeling. die een belangrijke oonsverlaging inhoudt. Zij protesteeren mede tegen de onwilligheid der regeering om een- in vele gevallen on billijke verlofregeling te wijzi gen in de geest als door de arbeiders gewenscht wordt. Zg betuigen hun sympathie met de door de verschillende vakcentrales ingezette actie tegen de duurte en met de eisch van een onmiddellijke algemeene loonsverhooging van IQ De contact-commissies, H. Peperkoren, voorzitter. E A. Quak, secretaris". Tenslotte wekte de heer Boelaard de arbeiders op Vrij dagmorgen weder het werk te hervatten en het resultaat van de actie af te wachten. Vlissingen STRAATNAMEN VOOR HAVENDORP. Aan de ingang van het Ha vendorp te Vlissingen is thans een bord opgesteld met de plattegrond. Op deze platte grond zgn de straatnamen van Havendorp aangegeven. De naambordjes ln Havendorp zijn nog niet aangebracht, maar nu de namen er zgn, in hoofdzaak afgeleid van scheepstermen- zullen ook de ze wel niet lang op zich la ten wachten. Middelburg SPOOKBRUILOFT. Het Ned. Volkstheater is Woensdagavond te Middelburg met veel succes in het goed bezette Schuttershof opgetre den met het blijspel ln drie be drijven „Spookbruiloft". ge schreven en geregisseerd door Siem Nieuwenhuijzen. De in houd van dit stuk is buitenge woon griezelig, de dames val len aan de loopende band flauw, revolverschoten dreu nen over het tooneel, en de oorzaak van alle ellende ls na tuurlijk Manus Pil. welke rol Siem pasklaar voor zichzelf heeft geschreven en waarin hg dan ook alle dwaasheden uit haalt. die er van hem maar verwacht kunnen worden. Het publiek heeft zich uitstekend geamuseerd aan het spel van alle medewerkenden, onder wie Lisette Stevens opviel door een zeer goede stem. Tot besluit van de avond volgde een geanimeerd bevrij dingsbal. BEGRAFENIS P. J. JOOSSE. Woensdag is in Middelburg met militaire eer begraven, de 19-jarige stoker 2e klas P. J. Joosse uit Middelburg, die om gezondheidsredenen met de Kjngsbergen naar Holland te rugkeerde, waar hij kort na aankomst in het militair hos pitaal te Den Haag, overleed. Aan de groeve werd het woord gevoerd door luitenant ter zee 2e klas J Knoot, ter wijl kapitein Bakkenes van het Leger des Heils uit naam van de familie dankte voor de belangstelling. Het vuurpeloton en het ge leide bestonden uit manschap pen van het corps mariniers uit Bergen op Zoom. „HUMANISME EN CHRISTENDOM". In Middelburg organiseert de Z.V.U. een 3-tal lezingen, waarin ds E. J. van de Brugh uit den Étaag spreekt over „Christendom en Humanisme". Woensdag j.l. op de eerste avond, behanaelde spr. de op komst van het Humanisme in zijn klassieke vorm, na de „lonkere" middeleeuwen. Uit voerig en op interessante wij ze werd de geesteshouding in de middeleeuwen belicht; het ontwaken van de belangstel ling voor de klassieke oud heid, eerst in Italië en een eeuw later ook boven de Al- langwekkende inleiding behan delde spr. de bijzondere figuur van Erasmus. Bij de wijze waarop ds. van de Brugh zijn onderwerp be handelt, had men echter een grootere belangstelling mogen verwachten. Meliskerke RAADSVERGADERING. Woensdag vergaderde de gemeenteraad van Meliskerke- De jaarwedde werd vastge steld volgens ontwerp Ged. Staten op 100 voor de wet houders- Een voorstel van den voorzitter dit te stellen op 150, werd verworpen. Het presentiegeld voor de raadsle den werd vastgesteld op 2.50 per lid en per vergadering. Het ontwerp tot centralisa tie van het Bouw- en Woning toezicht op Walcheren van Ged. Staten ontmoette veel bezwaren en werd verworpen. De pensioengrondslag van den burgemeester als amb tenaar van de burgerlijke stand, werd vastgesteld op 130 per jaar, ingaande 1 Januari 1947- Voor het be- jrootingstekort 1946 werd be sloten een bijdrage aan te vra gen van 11.300. Een opbouwtoelage van 20 voor 't tractement van den ambtenaar der secretarie werd met alg. st- toegekend voor de jaren 1946 en '47. De begrooting 1946 werd gewijzigd ten bedrage van 10.000, te dekken door het Rijk De rekening 1945 zal wor den nagezien door de heeren de Visser en de Korte. De heer Francke deelde bij de rondvraag mede dat in zgn rayon, de plannen voor aan sluiting aan het electrlsch net een vastere vorm gaan aanne men. De heer de Buck wil het ge bouwtje achter de Herv. kerk bestémmen voor arrestanten lokaal, hij wil ook het opge knapte lokaal achter het ge meentehuis tegen een billijke vergoeding beschikbaar stellen voor de Vereenigingen als vergaderlokaal- Belde plannen worden goedgekeurd. Verder informeerde hij naar de aanbesteding van de wo ningen met Rijkstoelage. Het is hem opgevallen, dat, ter wijl toch alle prijzen bevroren zijn, de aanbestedingen steeds hooger uitkomen. Het is de vraag, of er wel concurrentie genoeg is- Waarom doen de plaatselijke aannemers niet mee? Geantwoord werd dat Iedere timmerman zgn repara- tiewerk niet af kan en dat het bedrijfskapitaal door blokkee ring beperkt is. Ook vroeg hij nog naar de voorloopige plan nen voor de uitbreiding van de kom van het dorp en naar de positie en belooning van den gemeentewerkman. B. en W. zeggen toe het eerste in één der komende vergaderingen te berde te brengen en het tweede bij de indiening van de begrooting te bespreken- Medegedeeld werd dat de nieuwe brandspuit spoedig in werking zal gesteld worden. De heer Matthijsse wil het straatgedeelte aari het Noord- einde weer berijdbaar maken. Na uitvoerige bespreking werd besloten de weg slechts te verbeteren met oud mate riaal. daar er van Aagtekerke af een nieuwe weg zal worden aangelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2