PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Truman s positie wankel geworden Vandaag... Muzikaal conflict in de radiowereld 350.000 werkloozen 7 DRIE EILANDEN-PLAN WORDT ACTUEEL l 183 e Jaargang - Nr. 261 Uitgave der Stichting Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Vrijdag 8 Nov. 1946. ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. f 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal- Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaal 29 tei- 2077 en 2924. Goes Turlkade 15, te) 2475, Oostburg Oratemastraat 3. tel. 102. Terneuzen Brouwerljstr.2, Poatrek nr. 359300 P-Z.C., Middelburg. OMDAT HET MOET Zeeland denkt aan zijn toe komst en het kan niet genoeg worden toegejuicht, dat er te genwoordig geen week voor bijgaat, zonder dat iemand de toekomst van ons kleine, maar eens zoo „groote" gewest in debat brengt. Steeds grooter wordt de groep van menschen, die door drongen geraken van het feit, dat het voor Zeeland wel de gelijk gaat om „Er op of er onder", dat Zeeland er met de droogmaking van Walcheren allerminst is, dat hier gigan tisch werk verricht zal moe ten worden om voor dit schier doodelijk gewond uit de oorlog te voorschijn gekomen gewest een nieuwe toekomst te be vechten- Er heerseht een geestelijke activiteit, die weldadig aan doet en die menschen van bui ten Zeeland herhaaldelijk ver rast doet opkijken, omdat men haar buiten Zeeland lang niet in die mate vindt. Verrast kijkt men als niet-Zeeuw ook op, als men constateert, dat ook de gewone man vertrouwd begint te geraken met ,.het denken op langen termijn", dat hij zich went aan. de we tenschap, dat Zeeland om er boven op te komen in de toe komst en waarlijk in nabije toekomst! het schouwtoo- neel zal moeten worden van een koortsachtige daadwerke lijke activiteit. En dat niet al leen, maar dat deze ..gewone man" weigert om zich langer te verzoenen met de gedachte, dat er voor dit of voor dat geen geld is, of dat voor dit of voor dat de tijd nog niet rijp is. maar dat hg in tegendeel, als er bezwaren worden ge opperd, een stugge trek om zijn mond krijgt, de lippen op- eenperst en mompelt: En toch zal het moeten, want Zeeland wil niet ten on der gaan! Er is geen geld voor het ln onverminderd tempo voort zetten van de Zuiderzeewer ken. Onder die omstandigheden is het moeilijk om in Den Haag te pleiten voor Inpolde ringen in Zeeland. En toch zal het moeten, want Zeeland wil niet ten on der gaan. Er is moed voor noodlg, om waar de zaken zoo liggen het Drie Eilandenplan in allen ernst aan de orde te stellen. Maar de man, die Waicheren na de inundatie droog maak te. prof. ir. P. Ph- Jansen, stelt het'plan niettemin in al len ernst aan de orde en komt tot de conclusie, dat uitstel te betreuren zou zijn. En nu zeggen de Zeeuwen op hun beurt- Er la heel wat geld voor kwader doel be steed, dan de tien mlllioen, die nu voor het Drie Eilandenplan vereischt zijn! En er wordt nog altijd zeer veel geld voor slechtere doeleinden aange wend. En daarom zal het tot uit voering van dit Drie Eilanden plan moeten komen, want Zeeland wil niet ten onder gaan! Het ls goed, dat het zoo is. Het is goed. dat de Zeeuw tot bewustzijn is gekomen, dat Zeeland ontwaakt en dat het voor zijn toekomst te velde trekt. Natuurlijk het is waar: het zal niet gemakkelijk zijn om Den Haag van dit alles te doordringen. Het ls voor al len, die de belangen van Zee- land in hun bestuursambt moeten behartigen, geen pret tige taak om te hameren, te hameren en nog eens te hame ren op steeds weer hetzelfde aambeeld- Maar deze tijd stelt dan ook aan allen, die op eenlgerlei wijze deze belangen "van Zee land te bevoegder plaatse naar voren kunnen brengen ongekend hooge eischen en 't nageslacht zal eenmaal aan allen- die thans geroepen zijn om als pleitbezorgers voor Zeeland op te treden waar zulks maar mogelijk is. reken schap vragen van hun daden juist ln deze tijd. Want het gaat om het „Er op of er onder"! De toekomst van Zeeland is niet zoo maar een willekeurig iets. Zij is een ideaal waard om voor te vechten. En Zee land vecht en worstelt nu met de problemen, die overwonnen en opgelost moeten worden om deze toekomst te verzekeren. Omdat het moet, wil Zee land niet ten onder gaan! De groote verkiezingsneder. laag, die Truman heeft gele den, heeft zijn positie als pre sident bijzonderlijk moeilijk en wankel gemaakt. Er gaan zelfs verscheidene stemmen op, ook van democratische zij de. die zijn aftreden eischen. De democratische senator Fulbright heeft voorgesteld, dat Truman eerst een republi- keinsche minister van buiten- landsche zaken zal benoemen en daarna zelf aftreedt. Hij achtte deze oplossing voor de natie als geheel het beste. Een andere democratische senator, Patrick uit Alabama, heeft zich met dit voorstel ver- eenigd en daarvan Truman in een telegram ln kennis ge steld. Hij voorspelde daarin aan de hand van het program ma van de overwinnende par tij een spoedige terugkeer naar de moeilijkheden, waar van het volk sinds 1932 ge vrij waard is gebleven. Ook het blad de -Chicago Sun", dat de New Deal-politiek aan hangt, raadt Truman aan af te treden. Dit zou volgens het blad een vaderlandslieven de en dappere daad" zijn. Het blad verklaart in een open brief aan Trumandat volgens zijn eerbiedwaardige meening de trjd voor Truman is geko men om een opmerkelijk pre cedent in de Amerikaansche geschiedenis te scheppen. Het blad spreekt de verwachting uit. dat de liberaal-democrati sche partij in 1948 de progres sieve politiek duidelijk om schreven zal hebben, zoodat de stemmers een keuze kun- .Toegevendheid" ten aanzien van Grieksche opstandelingen. De Grieksche minister van justitie, Hatzipanos, heeft een wetsontwerp gereed, dat hij thans ln het Grieksche par lement zal verdedigen en dat de inleiding vormt tot „de nieuwe regeeringspoütiek van toegevendheid" ten opzichte van de bergopstandelingen. De wet heeft tot doel bijzondere veiligheidsmaatre gelen tegen banditisme voor de tijd van twee weken buiten werking stellen ten einde (zooals de toelichting luidt) misleide bergopstandelingen de gelegenheid te geven de wapens neer te leggen. Het Wereldgebeuren LINKSCHE PERS ONGERUST OVER DE VERKIEZINGSUITSLAG. Wallace niet ontmoedigd. Wedloop om uranium. De Daily Herald verneemt, dat Groot-Brittannië deelneemt aan een wedloop van zes landen om een uitgestrekt gebied in de Zuid-pool, dat vermoedelijk uranium bevat. Een Britsche expeditie van SO man, die spoe dig door een groep uitgekozen Engelsche geleerden zal wor den vervangen, heeft zich vlak ten Zuiden van Kaap Hoorn genesteld. Een semi-officieele Ameri kaansche expeditie zal naar men vernacht begin Januari naar Marguerite Bay vertrek ken. Admiraal Byrd zal even tueel de expeditie zelf leiden. Naar verluidt, overwegen de Sowjet-Unle, Noorwegen, Ar gentinië en Chili eveneens de uitzendingen van een expeditie. Deze belangstelling voor het onderzoek naar uranium in de Zuidpool wordt toegeschreven aan een rapport van Sir Dou glas Awson, den Australischen onderzoeker, die verklaart, <jat de Zuidpoolgebieden gelijkenis vertoonen met het uranium houdende gebied van Canada, aldus de Daily Herald. Militaire parade in Moskou. Het Roode Leger, onder aanvoering van generaal Pavel Artemief. commandant van Moskou, heeft op het Roode Plein een parade gehouden voor maarschalk Govorof ter gelegenheid van de 29ste jaarlijksche herdenkingsdag van de October-revolutie, ai- dus radio Moskou Generalissimus Stalin was niet aanwezig bij de parade, waarin alle onderdeelen van het Sowjetleger vertegenwoor. digd waren. Detachementen van legeronderdeelen, die zich tijdens de oorlog hebben on derscheiden, marcheerden in de parade, waarin ook een lange rij enorme kanonnen werden meegevoerd. Gepant serde en gemechaniseerde een heden volgden in het zog der artillerie. Na afloop van de parade gaven arbeiders uit Moskou een demonstratie on der leiding van afdeelingen voor lichamelijke ontwikkeling. Opschudding in België over Ned. eischen. De publicatie van de Neder- landsche aanspraken op Duitsch gebied heeft te Brus sel eenige opschudding ver wekt. De afdeeling buitenland- sche 'zaken van de Belgische Senaat heeft te kennen gege ven, dat het Nederlandsche plan voor de grenscorrecties was gepubliceerd zonder voor afgaande overeenkomst met België. Minister Vos, die tijdelijk de portefeuille van buitenlandsche zaken waarneemt, spreekt overigens het gerucht tegen, volgens hetwelk een lid van de Belgische delegatie bij de Vereenlgde Naties zou hebben verklaard, dat België geen eischen ten aanzien van Duitschland zou stellen. nen doen. Op ditzelfde thema borduurt de bekende voorma lige minister van handel Hen ri Wallace. De progressieven moeten volgens Wallace niet ontmoedigd zijn. Een Republi- kelnsch congres zal onvermij delijk de economische proble men vermenigvuldigen. Het Amerikaansche volk dat fun damenteel altijd progressief is in zijn houding, zal zich dan voor hulp tot de vrijzinnige leiders, wenden. Dit standpunt herinnert aan de artikelen in het Parool vlak na de verkie- zings-nederlaag van de Partij van de Arbeid, waarin de slagzin „in de oppositie" naar voren werd gebracht. In de wereldpers worden de resultaten van de Amerikaan sche verkiezingen met ge mengde gevoelens beoor deeld. In Engeland toont de linksche pers zich eenigs- zins ongerust, terwijl de recht. sche bladen tevreden zijn. De conservatieve Daily Express schreef: Er ls gekozen voor een nieuw tijdperk van krach tig Individualisme, eventueele gevaren worden verre over troffen door de te verwachten voordeelen. De liberale News Chronicle meent daarentegen, dat het Amerikaansche volk heeft gegokt op een politiek van totaal vrijgelaten particu lier Initiatief. De communisti sche Daily Worker spreekt van dollar-Imperialisme, dat dingt naar de totale macht. In dezelfde geest schrijft het Fransche blad Humanité, dat het nutteloos noemt niet te willen inzien, dat de Republi- keinsche overwinning een overwinning beteekent van de trusts, met alle gevolgen van dien. De radicale Ordre vreest, dat wanneer Stalins hoop op een Amerikaansche leening thans ln rook zou moeten vervliegen. Molotov's houding- welke toch al niet zeer verzoeningsgezind ls, wel eeng geheel en "al afwijzend zou kunnen worden. Ook de Populaire verwacht, dat de nationalistische campagne te gen de Sovjet-Unie thans ver sterkt zal worden. Zoo gezien kan de verkie zingsuitslag in de Ver. Staten inderdaad invloed hebben op de Internationale betrekkin gen. ondanks de bewering, dat de buitenlandsche politiek van Amerika geheel los staat van de partij-politiek. JAPANNERS OP SUMATRA. Tot en met 28 October zijn van Sumatra 65.000 Japanners geëvacueerd. Noe 2000 Jappen wachten op evacuatie. Zoodra deze zullen zyn geëvacueerd, geëvacueerd. Nog 2000 Jappen zijn overgebleven, meest oor logsmisdadigers. Bij deze cij fers zijn niet medegeteld de Jappen, die zich in het door de Indonesiërs gecontroleerde gebied van Sumatra bevinden. is het zeven jaar ge leden, dat in de Btirger- braukelder te Miinchen een aanslag op Hitier werd gepleegd; is het vier jaar gele- den- dat de Engelsch- Amerikaansche envasie in Noord-Afrika plaats had; is het 370 jaar gele den, dat de Pacificatie van Gent werd gesloten tusschen de Vlaamsche gewesten en Holland en Zeeland waarbij zg elk aar steun beloofden in de strijd tegen Spanje; worden er verkiezin gen gehouden voor het parlement van de Far Oer. FRUITBONNEN. De bonnen voor 2 kg. ap pels of peren 632 en 132 Alg. blijven t.m. 23 November a.s. geldig. Rauter naar Rotterdam. ZELFMOORDNEIGINGEN VAN NAZI'S. Naar wy van bevoegde zyde vernemen is Rauter eenige dagen geleden overge bracht naar het huis van be waring te Rotterdam. Dit be teekent evenwel niet, dat zgn zaak ook te Rotterdam zal worden berecht. De overbren ging is slechts een voorzorgs maatregel in verband met de zelfmoordneigingen, die vele leiders uit de tyd van het Nazi-regiem aan de dag leg gen. Men acht het gemakke lijker in het huls van bewa ring te Rotterdam controle uit te oefenen, dan in de cel lenbarakken, waar hy tot nu toe opgeborgen was. HOLLAND—AMERIKA-LIJN De HollandAmerika-lijn heeft Woensdag in Rotterdam aan de Wilhelminakade een nieuwe loods in gebruik ge nomen, welke „Philadelphia" is genoemd. Voorts werd door de Maatschappij een nieuw schip in gebruik genomen, dat onder de naam „Andijk" ln de vaart zal worden gebracht. De industrie moet ze opvangen. In een onderhoud met een A.N.P.-redacteur heeft drs. G. A. Kohnstamm, hoofd van de afd. econ. techn. vraagstukken van het ministerie van econ. zaken, er op gewezen, dat wanneer Nederland zgn indus trie en het geheele economi sche leven zou herstellen op basis van 1938, wij in 1952 voor het feit zouden staan, dat er voor 300.000 a 350.000 ar beiders geen werk zal zijn Daar de landbouw practisch geen opnemingsmogelijkheden meer heeft, zal moeten ge tracht worden industrieele ab- sorptiemogelijkheden te schep pen. Deze 300.000 a 350.000 man zijn dus te beschouwen als een soort sluitpost. De vraag is nu: Wat kan de Industrie hiervan opnemen? Zondert men kleine bedrijfjes uit, dan waren in 1938 in de Nederlandsche industrie 700 duizend man werkzaam. Van deze bedrijven zijn er enkele niet voor uitbreiding vatbaar, byv. de suiker- en meelverwer- kende nijverheid^ In de restee- rende bdrijven, die dus met ca. 500.000 600.000 man werkten, zullen per saldo die 300.000 k 350.000 man een onderdak moe ten vinden. Dit komt dus neer op een uitbreiding van gemid deld 75 een ontzaglijke taak, die lang niet In alle in dustrieën te verwezenlijken zal zijn. Door de vele structueele en andere wijzigingen zal, indien men de situatie van 1938 zou willen doen herleven, een ver hooging van de export of/en 'n vermindering van de Import noodig zijn ten bedrage van 1200.000.000 per jaar. Bij de importvervanging wil de Regeering bepaalt niet in de richting van autarkie. Grootscheepsche bescher ming wordt niet verleend en de Regeering zal beslist nimmer garandeeren, dat een bepaald product niet zal worden ge ïmporteerd. Wel zal op andere wijze een zekere bescherming worden verleend bv. door ver sterkte afschrijving van outil lage, door prijsvorming etc. Uit het bovenstaande blijkt, dat het ministerie van econo mische zaken veel meer ge ïnteresseerd is in de vestiging of uitbreiding van die indus trieën, welker artikelen afzet op de wereldmarkt kunnen vin den. In dit opzicht is de situa tie zeer mistig. Thans is prac tisch elk product te exportee ren, maar hoe zal dit later zijn, bv. over een jaar of drie? Men kan niet verheelen, dat onze autoriteiten te dien opzichte zeer pesslmisisch gestemd zijn. Volgens drs. Kohnstamm is de Ned. industrie in het alge meen niet geleid door „indus- trieelen in hart en nier", ln- dustrieelen, die plezier hebben in het produceeren zelf. Door het ontbreken eener be hoorlijke machine-industrie is onze nijverheid met enkele uit zonderingen, op het tweede plan gebleven. Zoo heeft de textielindustrie sedert 1930 nauwelijks eenige vernieuwing laten zien en moeten alle ma chines voor deze industrie uit het buitenland komen. WH men hier grootere welvaart schep pen, dan moet de ontwikkeling der machinenijverheld voor eigen gebruik zelf en met kracht ter hand nemen. Anders blijven wij hopeloos ten achter. In dit opzicht ls natuurlijk de groote moeilijkheid het for- meeren van technisch ontwik kelde staven, die deze ontwik keling ter hand kunnen ne men. Willen wij 300.000 a 350.000 man aan het werk stel len, dan moeten wij over 6000 man meer aan academisch ge vormde technici beschikken dan wij in 1950 zullen hebben. BONNEN VOOR PETROLEUM. Gedurende het tijdvak van 11 Nov. tot en met 21 Dec. a.s geven de bonnen 47-5 en 48-5 algemeen recht op het kocpen van 2 liter petroleum. Hilversum draait gramofoonplaten. Dinsdagavond kwamen vrij wel alle musici die by de staking bij Radio-Nederland betrokken zijn. omstreeks 250 in getal, in vergadering bij een. Met algemeene stemmen werd het door de Nederland sche toonkunstenaars bond ge nomen etakingsbesluit goed gekeurd. Een stakingscomité werd gevormd, terwijl alle maatregelen voor een rustig verloopen der staking werden getroffen. HET STANDPUNT DER MUSICI. Het standpunt der stakende musici, wordt van die zijde als volgt weergegeven: Ongeacht het reeds lange tijd dreigende conflict in ver band met wenschen en eischen der musici ter regeling van hun loon- en rechtspositie, heeft men thans tot staking besloten, omdat men van de zijde der stichting Radio Ne derland nu besluiten tracht door te voeren die de musici niet kunnen accepteeren. De voorgestelde reorganisatie van orkesten is wel voorloopig uitgesteld, maar de vervanging 80.000 blikjes melk onttrokken. De tuchtrechter te Breda heeft de N.V. Bredasche Melk inrichting een zware straf op gelegd in verband met gepleeg de distributiefraude. De direc teur van dit bedrijf werd ver oordeeld tot betaling van 20.000 gld. boete, sluiting van zgn zaak voor de tijd van 1 jaar en verbeurdverklaring van het inbeslaggenomene. Er waren 80.000 blikjes ge condenseerde melk aan de dis tributie onttrokken. K.L.M.-CONSTELLATIONS. De K.L.M. heeft medege deeld, dat haar Constellations, zoodra zij op Schiphol aanko men, zullen worden onder zocht De toestellen zullen ech ter niet op de grond worden gehouden. Verwoeste boerderijen, De eigenaren van 53 door de oorlog verwoeste boerderijen in Holten hebben zich met een petitionnement tot den minis ter van Openbare Werken en Wederopbouw gewend, waarin zij onder de aandacht bren gen, dat zij zich verontrust gevoelen voor de toekomst, omdat alle voorgenomen ver goedingsmaatregelen naar hun meening niet een volkomen schadeloosstelling waarbor gen, doch integendeel hun landbouwbedrijf zwaar zullen belasten. FRANSCHE AMBASSADEUR De nieuwe benoemde Fran sche ambassadeur, de heer Jean Rivière heeft op het Loo zijn geloofsbrieven aan H. M. de Koningin overhandigd. van dirigenten, die sinds ja ren een goede naam in de radiowereld genieten als Hugo de Groot, Marinus van 't Woud en Willem Loonhoff door een aantal dirigenten, die alle radlopractijk missen, wordt door de musici niet aanvaard, omdat zg hierdoor hun rechtspositie zien aange tast. Deze dirigenten, die sinds vele jaren in het radio- bedrijf werkzaam zijn, mogen niet maar zoo ter zijde wor den geschoven. De musici verlangen der halve medezeggenschap in aangelegenheden, die uitslui tend hun terrein betreffen, waaronder zij ook de benoe ming van dirigenten beschou wen. HET STANDPUNT VAN RADIO-NEDERLAND. De meening van het stich tingsbestuur werd vertolkt door den secretaris, mr. Ph. de Vries. De redenen der staking achtte mr. de Vries volkomen fout, omdat het hier een ge schil is in een artistieke kwestie, waarvan het bestuur de leiding onmogelijk in han den kan geven van de musici. De vraag, aldus mr. de Vries, wie er' dirigent kunnen worden, is nog niet beslist. Aan de musici is toegezegd, dat een contact-commissie uit de orkesten in overleg kan treden zoodra de proeftijd van drie maanden der nieuwe di rigenten voorbij is, maar de beslissing blrjft aan de leiding. Overleg, aldus is de meening van het bestuur, is goed, maar de leiding beslist De heer de Vries achtte het onjuist te beweren, dat de drie reeds met name genoemde dirigenten op non-actief wor den gesteld. Zij bly'ven gewoon in dienst, doch komen alleen niet in de programma's. Aan het einde van de drie maanden proeftijd zal een keuze wor den gemaakt uit de nieuw aangestelde en oude dirigen ten. De musici strijden voor rechtszekerheid, aldus mr. de Vries, maar men moet goed begrijpen, dat een lichaam aLs de radio deze rechtszekerheid niet kan geven, omdat de lei ding de uitzendingen frisch moet houden. Als een mede werker is moe gespeeld en den luisteraars niets nieuws meer kan bieden, zoodat de frischheid der uitzending ver loren gaat, dan moet hg er uit. In portefeuille houden zou te betreuren zijn. Magistrale inaugurale rede van prof. P* Ph. Jansen te Delft. Kosten worden geraamd op f 10 millioen* HET Drie Eilandenplan, zoo als dat laatstelijk weer aan de orde werd gesteld in de brochure „Er op of er on der", geeft vorm aan een oude Zeeuwsche gedachte en men mag prof. ir. P. Ph. Jansen dankbaar zijn, dat hij juist dit plan tot onderwerp heeft ge kozen voor de rede, waarmede hg op 31 Oct. jl. zgn ambt als h.oogleeraar in de waterbouw kunde aan de Technische Hoo- geschool te Delft aanvaardde. Prof. Jansen geeft in deze rede allereerst een beeld van de droogmaking van Walche ren, er daarbij op wijzende, dat men hier inproviseerend te werk ging en gebruik maakte van allerlei materialen, die in de eeuwenlange Nederlandsche droogmakingspractijk voorheen nimmer waren benut. Vervolgens gaat hij na, wel ke nieuwe ervaringen de Ne derlandsche waterbouwkunde juist door de droogmaking van Walcheren heeft opgedaan en als voornaamste daarvan noemt hg: de juistheid van het gebruik van groote elementen als dichtingsmateriaal, ook al moest daarbij, zooals bij Ram- mekens, wel eens langs de grens van het technisch moge lijke worden gegaan. De droogmaking van Wal cheren heeft aangetoond, dat, mits met de noodige omzich tigheid te werk wordt gegaan, het gebruik van groote dich tingselementen resultaten mo gelijk maakt, die met behulp van andere materialen nauwe lijks bereikt zouden kunnen worden HOE HET MOET. Uitgaande van deze nieuw verworven wetenschap behan delt prof. Jansen vervolgens de mogelijkheid om de Zandkreek, welke Noord Beveland van Walcheren en Zuid Beveland scheldt, aan beide zijden af te dammen. Aan de Oostelijke zijde acht hij dit niet moeilijk,, omdat de zeearm daar smal is en weinig capaciteit heeft. Slechts merkt hij op, dat er daar een schut sluis zal moeen komen om de scheepvaart op Middelburg te kunnen bestendigen. De kosten van dit werk raamt hij op ca. twee millioen gulden, zich ba seerend op de prijzen van 1939. Moeilijker evenwel is het bouwen van de tweede dam in de nabijheid van Veere, vooral als men de dam zou willen leggen zeewaarts van Veere. In dat geval komt men voor biina bovenmenschelijke moeilijkheden te staan. Om deze reden heeft prof. Jansen nagegaan of het niet mogelyk was om deze dam juist zeewaarts van de oude Middelburgsche haven, ten Z.O. van Veere te leggen. Veere blyft in dat geval aan zee grenzen, zal als basis van een kleine visschersvloot kunnen blijven dienen, edoch, er zal voor een nieuwe verbinding van het kanaal Vlissingen Veere met de Zandkreek ge zorgd moeten worden met een schutsluis in een nieuw te gra ven kanaalgedeelte. De spr. komt tot de conclu sie, dat dit werk inderdaad uit voerbaar is, weliswaar ten kos te van groote inspanning, mits men gebruik maakt van de nieuw opgedane ervaring en groot dichtingsmateriaal aan wendt Hiermede is dus de weg aan gewezen, die bewandeld moet worden om het Drie-eilanden plan tot werkelijkheid te ma ken. De man onder wiens leiding Walcheren weer aan de zee ontrukt werd na de ivereldoorlog, ir. P. Ph. Jansen, thans hoogleeraar te Delft, heeft zooals gemeld de- zer dagen zijn ambt als zoodanig aanvaard Zijn inaugurale rede handel de over een onderwerp, dat een voor Zeeland zeer belangrijke kwestie behandelt. In bijgaand artikel geven wij een sa menvatting van deze in drukwekkende rede. Uitvoerig gaat prof. Jansen in op de technische moeilijk heden, die overwonnen moeten worden om deze dam te leg gen en er blijken buitengewoon moeilijke en velerlei problemen aan de orde te komen. Het zou ons te ver voeren, hiervan een opsomming te geven. Uiteindelijk komt prof. Jan sen echter tot de conclusie, dat wat ondernomen moet worden om op deze wgze de Westelijke zijde van de Zand kreek af te dammen over het geheel genomen slechts weinig zal verschillen van wat men bij Rammekens moest prestee- ren. Alleen zal alles van nog grooter formaat zijn! Daar staat dan tegenover, dat men bij Rammekens improviseerend werkte en tot spoed genoopt werd, omdat anders een cata strofe niet te voorkomen zou zijn, terwijl men by de Zand kreek de gelegenheid heeft om alles tot ln de puntjes voor te bereiden. WAT MEN BEREIKT. Prof. Jansen vraagt zich af, of het mogelijk is en loont dit werk thans uit te voeren. Hü komt tot de conclusie, dat 40 km. zeedijk tot tweede water- keering zouden worden, dat kostbaar land zou worden ge wonnen en het zoutbezwaar der langs de Zandkreek liggen de gronden aanzienlgk zou worden verminderd. De kosten raamt spr. op ca. 10 millioen. „Mocht een zoo hooge ra ming, aldus besluit prof. Jan sen, een reden kunnen zgn om het plan voorloopig in porte feuille te houden, dan valt dit te betreuren. Wij Nederlanders leven in voortdurende strnd met de zee en moeten haar te lijf, waar wij een redelijke kans op de overwinning hebben. Dat de beste verdediging ligt in de aanval, hebben wy in ae laat ste oorlog weer eens kunnen constateeren. Dit geldt zeer zeker ook voor de oorlog tegen het water. De Zuiderzeewerken en nu weer Walcheren hebben aange toond, dat wij technisch vol doende sterk voor. die strijd zijn uitgerust. „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst", zegt ons de gedenksteen op de afsluit dijk der Zuiderzee. Wil het Nederlandsche volk leven, dan zal het altijd paraat moeten zgn om in te grijpen, waar het zich door de zee be dreigd ziet. Wil het Neder landsche volk aan zijn toe komst bouwen, dan zal net dij ken moeten bouwen! Zoo zij het!" DE OMROEPVEREENI- GINGEN. Leidende figuren uit de om roepverenigingen wijzen er met nadruk op, dat de ver- eenlgingen geheel buiten dit conflict staan. De heer W. Vogt maakte daarbij van de gelegenheid gebi-uik op de hem eigen bloemrijke wijze van leer te trekken tegen Radio- Nederland, dat hg' het „dolste instituut" noemde, dat Neder land ooit heeft gekend. Textiel-arbeiders staken. Ongeveer 300 textielarbeiders van de Leeuwarder Textiel- maatschappjj te Almelo zijn in staking gegaan, waardoor het werk in dit confectiebedrijf ge heel is stopgezet. Sedert eenige tijd werden in dit confectiebedrijf tijdstu dies gemaakt. Toen evenwel bekend werd gemaakt, dat op de afdeeling perserij het sys teem van het werken op de klok zou worden ingevoerd, om een betere arbeidsverdeeling te krijgen, besloten alle arbeid sters en arbeiders het werk neer te leggen. De bestuurders van N.V.V, en E.V.C. hebben daarop gepoogd bemiddelend op te treden, echter zonder re sultaat. Gisteren zijn de arbeiders weer aan het werk gegaan na dat van de zijde van de di rectie was toegezegd, dat het nieuwe systeem niet zal wor den gebruikt voor verhooging van de arbeidsprestatie en dat de arbeiders medezeggenschap zullen hebben t,a.v. de werk- verdeellng. 5000 BOETE VOOR LEVENSMIDDELEN- BEDRIJF. De tuchtrechter voor de voedselvoorziening te Maas tricht veroordeelde een direc teur van een levensmiddelen - bedrijf tot f 5000,— boete we gens het afleveren van suiker zonder voorafgaande of gelijk tijdige in ontvangstneming van bonnen. Tevens had deze di recteur niet de noodige zorg besteed aan het beheer van zijn voorraden suiker en niet de vereischte administratie bijgehouden. Er was een tekort van ruim 7000 kg DOODSTRAF. De 24-jarige landstormer G. J. Trechsel uit Emmererf- scheldenveen. die bij de „De Maten" onder Emmen op 7 Ju li 1944 een per parachute neergekomen Amerikaansche piloot met zijn bajonet dood stak, werd conform de eisch tot de doodstraf veroordeeld

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1