Luxemburg-Zuidelijk elftal UIT DE PROVINCIE De secretaresse van Jan Dekker staat terecht Wederopbouw stagneert Dr Beel yraagt de steun van het volk Zeeuwsche S Walcheren Zeeuwsch Vlaanderen HET VOETBALPROGRAMMA Belangrijk programma voor de tweede klassers Vllssingen op tegen bezoek in Helmond. De reeds sedert 1924 plaats [hebbende strijd tusschen het Zuidelijk elftal en de vertegen woordigers van het groother togdom Luxemburg, wordt Zondag weer voortgezet en deze wedstrijd Is van uiter mate belang voor de elftalcom missie van de K.N.V.B., die mogelijk aan de hand van de daar geleverde prestaties wat gemakkelijker kan oordee- len over enkel* candidaten voor de ploeg, die binnenkort tegen Engeland moet uitko men. In het verleden werd door het Zuidelijk elftal meesten tijds de zege behaald en ook nu zullen ze de Luxemburgers, die ongetwijfeld qua spelpeil wel wat vooruit zrjn gegaan, handen vol werk geven. Ie klasse. RKTWHel mond, Willem IILonga, Hel- mondiaVllssingen. Twee ploegen, die wei heel dicht bij de onderste plaats huizen, binden in Tilburg de strg'd aan en wellicht dat het terrelnvoordeel de balans in het voordeel der Tilburgers zal doen overslaan. Zoowel Longa als Willem II hebben tot heden een zeer bescheiden rol ge speeld en de geringste misstap beteekent definitieve uitscha keling voor de eereplaats. Zal Willem II, na haar krachtproef van Zondag tegen NACJ, het weer met Pellikaan versterkte Longa kunnen weerstaan? We meenen het te moeten betwijfe len. Onze rood-witte provihcie- genooten gaan reeds nu 'n te genbezoek brengen aan Hel- mondia, dat Zondag in de Scheldestad in het zand moest bijten. De Helmondianen zullen er zeker op gebrand zijn re vanche te nemen, doch indien Vllssingen niet in de oude fout vervalt om zich in de verdedi- king te laten drukken, kan wellicht ook nu een deel van de winst mee naar huis wor den genomen. 2e klasse A. Middelburg Internos, De ZeeuwenBres- kens, BiervlietRBC, Alliance —Goes, TSCDosk(fc Een uitermate belangrijk program moet hier worden af gewerkt. Belangrijk, niet alleen voor de bezetting van de bo venste, maar eveneens voor de onderste plaats. Wat betreft dit laatste heeft Middelburg gelegenheid zich wat verder van de staartclubs te verwij deren, waartoe een zege op In ternos echter noodzakelijk is. De' Zeeuwen zullen ongetwijfeld Breskens met leege handen over de Schelde terugsturen en RBC moet toch wel in staat zijn Biervliet ln eigen huis te kloppen. De beide andere ont moetingen zijn van veel belang en dit niet alleen voor de be trokkenen zelf, maar vooral voor De Zeeuwen. Goes moet al heel erg oppassen om weer niet met de kous op dolkop naar Zeeland teruggestuurd te wor den, teiwijl TSCDosko een strijd is met het bekende vraagteeken. Se klasse E. BurghZeelan- dla, RKFCRCS, EMM—Odlo, RoburZlerlkzee, Steenbergen Yerseke. Zeelandia is na het slechte begin op het goede spoor ge komen, waar de gr oen-zwarten ook nu wel niet van af zullen wijken. Ook RCS achten we goed voor beide punten, even als Odlo, al kwamen deze Zon dag jl. niet er overtuigend uit de bus. Het wisselvallige Zle rlkzee kan zich wat veiliger stellen, terwijl Yerseke voor een zware opgave wordt ge plaatst in Steenbergen. Se klasse F. Hontenisse Clingc, IJzendijke—Corn Boys, HoofdplaatAardenburg, SchoondijkeHulst, Steen- Axel, SluiskilOostburg. Clinge zal zich gemakkelijk aan de kop kunnen handhaven door een overwinning in Hon tenisse en ook Corn Boys heeft de beste troeven in handen, nu ze in IJzendijke te gast gaan. HoofdplaatAardenburg zal laatstgenoemde ook nu wel niet de hoognoodige winst brengen, terwijl Schoondijke mogelijk een puntje kan behou den tegen het bezoekende Hulst. Van veel belang is voorts de ontmoeting Steen Axel, de nummers 2 en 3, waarvan de verliezer, Inzon derheid als dit Axel zou zijn, een te groote achterstand zou krijgen om nög serieuze kan sen te behouden. Oostburg zal zich met alle energie ln de strijd moeten werpen om zich in de kopgroep tc handhaven, waartoe een zege ln Sluiskil een eerste verelschte ls. Res. 2e klasse E. Breskens 2 -Terneuzen 2, Goes 2Vlls singen 2, Dosko 2Middel burg 2, Moe 2Steenbergen 2, ROS 2De Zeeuwen 2. De Bressiaanders krijgen ge legenheid de eerste overwin ning binnen te halen. De x-ood- witte reserves krijgen een laatste kans om zich nog als mogelijk kampioenspretentent aan te dienen, wat de Goese- naren niet zonder slag of stoot zullen toelaten. Dosko 2 behoudt haar fraaie positie door een overwinning op de groen-witten, terwijl Moe 2 een plaatsje kan stijgen ten koste van haar streekgenoote Steenbergen 2. RCS 2De Zeeuwen 2 ten slotte is een strijd met gelijke kansen, het geen uit de stand blykt. Wedstrijdpr9gramma K.N.V.B., afd. Zeeland. 9 NOVEMBER le Klasse. Kattendijke I Krabbendijkë I. 2e Klasse. Colijnspl. Boys I— Kruiningen IVKrabbendtfke II'Yerseke III; Wissekerke I Nieuwdorp II; Wemcldinge II's Heer Arendskerko II; Kapelle IArnemulden II; Rilland Batih nWolphaarts- dijk I. Juniores A. Patrijzen IPa trijzen 2; MiddelburgVlisslh- gen. Juniores B. De Zeeuwen 2 Biervliet; VllssingenDe Zeeuwen 1; R.C.S.Goes: Zee landiaMiddelburg; Vogel waardeHulst; Rapenburg Hqntenisse. 10 NOVEMBER. le Klasse A. Zonnemaire 1 Schouwen 1, Kwadendamme 1 -Luctor 1. 's Heer Arends- kerke 1—Volharding '32 1. le Klasse B. Groede 1D S.W. 1; Vogelwaarde 1Sluis 1; Hansw Boys 1-Koewacht 1. Res. le Klasse A. Burgh 2— Zeelandia 2; Robur 2—Zierik- zee 2. Res. le Klasse B. Hontenisse 2Clinge 2; IJzendiike 2 Corn. Boys 2; Aardenburg 2 Hoofdplaat 2; Schoondijke 2 Hulst 2; Azel 2—Steen 2. Sluiskil 2Oostburg 2. 2e Klasse A. Scheldeboys 1 Vlissingen 3; De Zeeuwen 3 Terneuzen 3; Middelburg 3 Kats 1. 2e Klasse B. Hansw. Bovs 2 Koewacht 2; Luctor 2Ki-ui- ningen 2; Patrijzen 2-Ria W 1. Se Klasse A. Vlissingen 4 R.C.S. 3; Kruiningen 3—Kwa dendamme 3; E.M.M. 3—De Zeeuwen 4; Domburg 1Mid delburg 4; Patrijzen 3Lewe- dorpsche Boys 2. 3e Klasse B. Vogelwaarde 3 —Sluis 3; Koewacht 3Hulst 3; Steen 8Axel 3; Terneuzen 4Hontenisse 3; Rapenburg 3 Hontenisse 4; Biervliet 3 Sluiskil 3. K.L.M.-Constellatlon verongelukt. Op d« Azoren ls het K.L.M.- Conatellation-toestel „Venlo" bij de landing op het vliegveld Santa Maria verongelukt. Passagiers en bemanning bleven ongedeerd. Het toestel was op weg van Amsterdam naar New York. MINISTER BEEL NAAR GOEREE EN OVER. FLAKKEE. Het officieele bezoek van den minister-presidept en den Com missaris der Koningin aan het eiland Goeree en Overflakkee is thans definitief bepaald op Vrijdag 8 November. Dr. Euwe naar Cura$ao. Donderdagmiddag is dr. Max Euwe per K.L.M,-toestel Pa ramaribo" naar Curagao ver trokken voor het spelen van een aantal wedstrijdenen het houden van voordrachten. Dr. Euwe zal van deze gelegen heid gebruik maken een be zoek te brengen aan Venezuela en Columbia. De tour zal onge veer vyf a zes weken duren. De nieuwe bonnen. Voor de periode van 10 t.m. 23 November zijn de volgende bdjinen aangewezen. BONKAARTEN K.A., K.B., K.C. 012. Strook no. 2. Brood: 471 Brood: 800 gr. 47-2 Brood: 400 gr. 47-4 B res. 1600 gr. 47-4 C res. 800 gr. Boter 47-1 Boter 125 gr. Margarine of vet: 47-2 Boter 125 gr. marg. of 100 gr. et. 47-3 Boter: 250 gr. marg. of 200 gr. vet. Melk: 47-1 Melk: 4 liter. 47-5 B res. 3 liter. 47-5 C res.: 3 liter. Vleesch: 47-1 Vlee3ch: 100 gr. 47-2 Vleesch: 400 gr. Kaas: 47-1 alg.: 200 gr. Bolsjewistische revolutie herdacht. ZHDANOF SPRAK IN PLAATS VAN STALIN. Aan de vooravond van de jaarlij ksche herdenkingsdag van de bolsjewistische revolu tie, heeft de secretaris van het centrale comité Zhdanof, in plaats van Stalin, een officiee le redevoering gehouden. Uit deze rede zijn de volgen de passages de belangrijkste. „1945 was het jaar der over winning van het Sovjet-volk over de macht van het fascls^ me. De afgeloopen oorlog heeft de Sovjet-Unie ontzaglijke verliezen aan menschenlevens en op economisch gebied toe gebracht. Een kapitalistisch land zou Hierdoor tientallen ja ren achteruitgeworpen zijn, de Sovjët-Unie echter niet. Do ka pitalistische landen hebben nu te kampen met een reeks cri- sessen en moeilijkheden. De Ver. Staten bijv. producoeren in 1946 een derde minder dan in 1943. Het aantal werltloozen aldaar bedraagt 2 mlllioen. 7 MILLIOEN ARBEIDERS. Daar de Sovjet-Unie niet, zooals in de kapitalistische landen, de beschikking heeft over een reserve aan werkloo- zen, moet zij op een andere wij ze aan arbeidskrachten komen. Wij hebben 7 millioen arbei ders in de oorlog verloren". Over de buitenlandsche poli tiek zcide Zhdanof: EEN LASTERCAMPAGNE. In de laatste tijd is de Sov. jet-Unie, als het brandpunt van de democratische machten in de wereld, het mikpunt ge worden van een groote laster campagne, die op touw gezet is door degenen voor wie oor log een winstgevend bedrijf vormt en die bevreesd zyn voor de opkomende machten der de mocratie. Het is duidelijk, dat de in ternationale reactie de inter nationale samenwerking niet voorstaat, daar deze een be lemmering zou vonnen voor haar zucht tot ongebreidelde expansie. Hiervoor hebben wij ons bloed ln de laatste oorlog niet vergoten. Dezelfde men- schen, die de Sovjet-Unie pre. zen voor haar moed en moreele eigenschappen tijdens de oor log, gieten nu een stroom ver- wenschingen over haar uit. Wy verbazen ons over het onfat soen en het gebrek .aan bescha. ving van sommige volken, die zichzelf als het zout der aarde beschouwen. Prof- Curie over de atoomenergie- Prof. Frederic Juliot Curie, hoofd van het Fransche commissariaat voor Atoomenergie, heeft verklaard, dat de onderzoekingen op het gebied van de atoom energie zich eigenlijk tot het gebruik voor nlet-militaire doeleinden moesten beperken. De atoomenergie, al dus de prpfessor, zal het leven van onze kin- dei'en in dezelfde mate beïnvloeden als de ont dekking van het vuur het leven van de primi tieve mensch. Er zul len echter nog twintig jaren van ha ra werken noodig zijn alvorens de huidige ontdekkingen nuttig kunnen worden geëxploiteerd. Gemeentefinanciën na de oorlog. Voor de studiekring Zeeland van de secties „Alg. Finan cieel Beheer" en „Ontvangers administratie" van het Insti tuut voor Bestuurswetenschap pen, sprak mr, W. Toebes, re ferendaris der Ver. van Ne- derl. gemeenten, Woensdag j.l. in het Schuttershof te Mid delburg oyer „De gemeente- financien na de oorlog". Spr. wees op de moeilijke positie van de gemeenten t.a.v, net Rijk, dat belastingen kan heffen om zijn tekorten te dekken; ook de financieele toostand der gemeenten door voor- en na-oox-logsche omstandigheden niet rooskleu rig. De gemeentelijke schul denlast is van 2. 6milliard tot 3 milliard na de oorlog geste gen en slechts een zeer klein aantal gemeenten is nog in staat eigen tekorten te dek ken. Na deze weinig optimis tische inleiding ging spr. na wat met betrekking tot de fi- nancieele toestand dei" ge meenten gedaan kon worden. Van regeeringswege wordt een eventueele verandering in de taak. van gemeente, pro vincie en* Rijk en van de ver deeling der financieele lasten bestudeerd Ook de mogelijk heid van "suppleties van het Rjjk op gemeentelijke belastin. gen, die door de oorlog zyn teruggeloopen,.werd onder het oog gezien, T.a.v. do afschaf- 100 gr. el: 47-2 i alg.: 100 Zelfr. Bakmeel Lppelen of Peren: 47-4 alg. 2 kg. BONKAARTEN KD, KE 612. Strook no. 2. Brood; 48-1 brood: 800 gr. 48-D res.: 800 gr. Boter: 48-1 brood: 800 gr. Marg. of vet: 48-2 boter 125 gr.; margarine öf 100 gr. vet. Melk: 48-1 melk: 12 liter. Vleesch: 48-1 Vleesch: 100 gr. 48-2 Vleesch: 100 gr. Kaas: 48-1 Alg.: TOO gr. Zelfr. bakmeel: 48-2 Alg.: 100 fiananen: 48-3 Alg,: 500 gr, (vóór-inlevering). Ajxpelen of peren: 48-4 Alg. 2 'AUsf: 48-1 E res.: 250 gr. Zelfr. Bakmeel: 48-2 E Res.: 300 gr. TABAKS- EN VERSNAPE- RINGSKAARTEN. T 57: 2 rants, tabaksart. X 57: 2 rants, tabaksart. V 58: 2 rants, versnaperingen. X 58 100 gr. versnaperingen. Voor de week van 17-23 No- ember zullen nog bonnen worden aangewezen voor ta bak, suiker, koffie en thee. De bon 483 algemeen (ba nanen) moet uiterlijk Zater dag 16 Nov. bij den groen, ten- of fruithandelaar worden ingeleverd. De niet-aangewezen bonnen ran strook 1 kunnen vernie tigd worden- flng van vennootschapsbelas ting en ondernemingsbelas ting voor openbare nutsbe drijven is een wetsontwerp in voorbereiding. Voorts besprak mr. Toebes de moeiiykheden bij de admi nistratie der gemeente-finan- ciën en eindigde met eenige suggesties voor verbetering van de financieele toestand1, die men volgens spr. kan zoe ken in de richting van het i.effen van directe belastingen vanwege de gemeente, die alle ingezetenen zou treffen, en van invoer van accijnzen op byv. gas, electriciteit, tele foon en radio. Met de beant. woording van eenige vragen werd de druk bezochte ver gadering beëindigd. ZENDT BOEKEN "NAAR INDIK. Het bestuur van de afdee- ling Zuid-Beveland-West van het Nederlandsche Roode Kruis doet in. overleg met de Nlwin, een beroep op de me dewerking van het publiek om mee te helpen met het bijeen brengen van boeken, en tyd- schriften voor de militairen en landgenooten ln Indlë. De directie van de stoom- wasscherij ,.De Zon" te Goes is bei-eid om hierby behulp zaam te zyn. Men kan zijn boeken aan den waschman mee geven. Het Roode Kruis wyst op de mogelykheid om alle woek-, maand-, en dagbladen portvrij te verzenden aan de Roode Kruis Tydschrlftendienst te Den Haag, die voor doorzen ding per vliegpost zorgt. De staking in de bouwbedrijven. De 24-uursstaklng van de wederopbouwarbeiders op Walcheren is kalm verloopen. Te Vlissingen werd door on- geveer 650 arbeiders gestaakt,, ngeveer 130 man had aan de stakingsoproep geen gehoor gegeven. De stakers bepaalden zich tot rustige demonstraties op straat. waarbij pamfletten werden uitgedeeld. In deze famfletten wordt een toelich- ing gegeven op de hoofdoor zaken van het conflict, name lijk de wensch op Vrijdag avond naar huis te kunnen gaan en daarnaast geen loon dervingen. Een enkele maal poogden stakers eenige werk willigen te overreden tot het neerleggen van het werk. De politie kon volstaan met aan manen tot doorloopen. In het Schuttershof te Mid delburg werd een groote sta kersvergadering gehouden. FAILLISSEMENTEN. In October bedroeg het aan tal faillissementen over het geheele land 45. In Zeeland werd één fail lissement uitgesproken. Centrale gasvoorzlenlng. VOOB ZEELAND NOG .MOEILIJKHEDEN. Naar uit de gegevens om trent de centrale gasvoorzlc- ning van Nederland blijkt, zyn thans verschillende koppellei dingen in uitvoering. De leiding Boxtel-Breda zal spoedig tot stand komen. Een verdere doorlegging naar Zee land stuit nog op moeilijkhe den met betrekking tot men- schen en materiaal. Zeer binnenkort zal de hoe veelheid gas, welke van DuitschlancT wordtbetrokken, worden opgevoerd tot 200.000 kubieke meter per dag. Het ligt in de bedoeling, dat de da- felijksche hoeveelheid in de oekomst 570.000 kubieke me ter zal bedragen. TRIBUNAAL TE GOES Een landwachter yoor het tribunaal- De eerste zaak, die Woens dag voor het Tribunaal te Goes werd behandeld, was die tegen den 30-j. P. F. Hartman, typograaf te Goes, die lid, blokleider en hoofdversprelder der N.S.B. is geweest, colpor teerde met „Volk en Vader land", lid van de W.A., hulp agent van politie, Landwach ter was en werkte voor de Duitsche weermacht. Besch. bekende alle onder- deelen der dagvaarding. De verdediger, mr. Ter- woert wees er op/ dat niemand over zyn houding beslist be zwarende dingen aan heeft kunnen brengen. Dat h(j by de hulppolitie ging was het ge volg van een bedreiging niet gedwongen arbeid in Duitsch- fand. Nimmer heeft deze man fel geageerd en'daarom'Vraagt pleiter yoor hem clementie. JAN DEKKERS SECRETARESSE. De tweede beschuldigde was de ex-secretaresse van Jan Dekker, de 28:j. typiste M. W. Meulenberg uit Goes, die in 1941 lid werd van de N.S. B., later ook lid van de N.S. V.O. en de N.V.D., collectrice voor Winterhulp. Besch. bekende het ten laste gelegde volkomen; toen zy eenmaal N.S.B -lid was volgden de andere dingen automatisch. Zij is nu reeds lVa jaar geïn terneerd en voelt thans ver keerd te hebben gedaan. Op het kantoon van Dekker moest zy o.a. de carthoteek bil hou den en wist zoo wie er lid wa ren van de beweging. Mr. Terwoert. die ook deze besch. verdedigde, wees er op, dat zy uit een millleu van N.S.B-ers komt. dat zi1 geen betrekking kon krijgen toen tot toetreding kwam, ac tief lid is zy nooit geweest. Op het kantoor van Dekker kwam zy met de 'intiemste stukken nooit in aanraking, zy heeft dan ook niet medegedaan aan minder ooi'baar werk in het belang yan Duitschland- Verdediger legt nog een vertrouwelijk stuk aan het Tribunaal over. dat op den heer de Roo een zeer onaan gename indruk maakt- maar waarvan de voorzitter, mr. Vlaming doet uitkomen! dat het gaat om een mededeeling, dat zijn echtgenoote by Jan Dekker zou zijn geweest om hem uit het concentratiekamp te krijgen. Spr heeft tegen openbaarmaking van deze aan tijging geen enkel bezwaar; het geeft hem gelegenheid het pertinent tegen te spreken. Mr. Terwoert prijst het in den voorzitter, dat hij er zoo over denkt, maar pleiter meen de het van zyn zyde niet te hebben kunnen doen. ORANJEBLOE'MEN VERWIJDERD. De derde en laatste zaak was die tegen den 40-j. land arbeider J. J. Boommanuit Kattendyke. die reeds in 1936 lid werd van de N.S.B.- en wachtmeester is geweest bij de W.A., terwijl hy op 31 Aug. 1941 den gemeenteveldwachter verzocht oranjebloemen. die voor de ramen stonden, te ver- wyderen en controleerde of die veldwachter daaraan voldeed- Verder was hij hulpagent, werkte by de a Duitsche sto ringszender, was propagandist en blokhoofd van ae N.V.D. en colporteerde met „Volk Vaderland. ,.de Zwarte Sol daat" en de „Zeeuwsche Stroom". De besch bekende. De verdediger, nir. F- W. Adriaanse, bepleitte clemen tie voor besch., die reeds 2 jaar geïnterneerd is en vroeg zyn onmiddellijke invrijheid stelling. Dit verzoek heeft het Tribunaal afgewezen. Uitspraak in alle zaken 20 November. ARBEIDERS HEBBEN BEZWAREN. Toen vorige week de nieuwe reisregéling en de kortere winterwerktyd af kwam voor de weder-op- bouwarbeiders jsyn een aan tal van hen niet meer op het werk teruggekeerd. Zy gaven er de voorkeur aan in hun woonplaatssen meestal in Zuid- en Noord- Holland te blijven. De nieuwe reisregellng houdt in, dat de arbeiders, die het weekeind in hun woon plaats doorbrengen eerst op Zaterdagmiddag mogen reizen en veelal des avonds pas by hun gezinnen zijn. Onze eischen zijn redelijk. In een radiorede heeft- de minister \;an buitenlandsche zaken ad int., dr. L. J. M. Beel, Woensdagavond de Nederland sche eischen jegens Duitsch land nader toegelicht. Di\ Beel wees er daarin op, dat de regeering van het be ginsel uitgegaan is: Hoe min der Duitschers hoe liever. We hebben echter in de eerste plaats steenkool noodig en daarom heeft de regeering ge zegd: Geeft ons de productie van een zestal Duitsche kolen mijnen. REDELIJKE AAN SPRAKEN. De regeering acht de aan spraken dermate redelyk. dat zy verti'ouwt, dat die ten volle zullen worden ingewilligd. Maar, zult gy misschien vra gen: Als dat nu eens niet het geval is? Wat dan? Welnu, dan heeft de regee ring zich het uitdrukkelijk recht vooi-behouden om an nexatie van Duitsch gebied, waarin kolenmynen gelegen zijn, te eischen. Nogmaals, wJ(j willen geen groote aantallen Duitschers annexeeren, Maal ais wy wat lk niet kan ge- looven voor het alternatief gesteld zouden worden van f geen voldoende kolenreser- ves, of voldoende reserves met Duitschers. dan zou het wel eens noodig kunnen zyn het laatste te kiezen.. Ik ben er mjj van bwust, al dus dr. Beel, dat velen in het land het regeeringsplan te be scheiden zullen achten. Gij kunt er van vex'zekerd zyn, dat ook bij de regeering het besef leeft, dat dit plan niet meer In houdt, dan wat in alle redelijk- hele'. gevraagd kan worden. HET VOLK ACHTER DE REGEERING. Wil onze stem géhoord wor den, willen wij het buitenland overtuigen van de reentvaar- digheld onzer verlangens, flan zal het geheele volk achter de regeering moeten staan. Maar niet slechts de regeering be hoeft die steun, ook de Ne derlandsche delegatie, die straks met de mogendheden de Duitsche kwestie zal moeten regelen en onze belangen zal moeten verdedigen, zal die steun niet kunnen ontberen. Van haar kant zal de regee ring er voor zorgen, dat de beste en krachtigste delegatie wordt afgevaardigd om onze rechtvaardige wenachen te be pleiten. Duitsch protest tegen Nederlandsche eischen. Dc regeering van Noord- Rijnland en Westfalen heeft ffeprotesteêrd «tegen de Neder-: andsche en Belgische aan spraken op Duitsch grondge bied. Zij heeft verklaard dat de annexaties de betrekkingen van goede nabuurschap in ge vaar zouden bi'engen. Er zou een commissie worden samen gesteld teneinde onmiddellijke stappen by de Nederlandsche en Britsche autoriteiten te doen. NEDERLANDSCH ELFTAL VOLEWIJCKERS 2—0. Met 20 (rust stand 20) heeft het voorlooplg Neder- landsch elftal Woensdagmid dag in het Olympisch Stadion te Amsterdam over de Vole- wijekers gezegevierd. Geen documenten gestolen van prof. Schermerhorn. Naar aanleiding van het door het Fi'ansche persbureau A.F.P. verspreidde bericht om trent de documentendiefstal ten nadeele van prof. Scher merhorn verneemt het A.N.P. uit de meest gezaghebbende, bron te Batavia, dat dit be richt volkomen uit de lucht gegrepen is. Militairen betalen geen belasting. (Van onzen parlementairen redacteur.) De legerorders nos. 378 en 379, die tegelijkertijd zijn af gekondigd, zullen alle onge rustheid hebben weggenomen ten aanzien van het sinds eenige tijd loopende gerucht, dat naar Indonesië uitgezon den onderofficieren nu opeens loonbelasting moeten gaan be talen, terwijl hun indertyd vrijdom van belasting is toe gezegd. Deze toezegging is in dertijd gedaan door troepen commandanten, die daartoe geen bevoegdheid hadden, Nu is er over deze materie langdurig overleg gepleegd. Eenerzijds was prof. Lieftinck niet genegen de berooide schatkist de belastingpennin gen van tienduizenden Neder landers te onthouden, ander zijds wilde zijn ambtgenoot aan het departement van oor log nu eenmaal gedane toe- De winkels zijn dan gesloten en gelegenheid om inkoopen te doen is er niet meer. Dit bezwaar tezamen met de loonsvermindexing door de werktydvei'korting, heeft ook onder de teruggekeerde arbei ders ontevredenheid ver wekt. Wij maakten reeds mel ding van de poging om op Donderdag 7 Nov. een 24-uur- staking te organiseeren. Deze poging giqg uit van een con tactcommissie, die onder voor zitterschap staat van den heer P. Beelen, Zwitsersch barak kenkamp in Vlissingen. De bedrijfsunie in de bouw vakken staat geheel buiten deze protestbeweging en van daar dat zoowel het N.V.V., als de Christelijke en de R.K. Vakbeweging, ernstig hebben gewaarschuwd tegen de be oogde staking. Wat de achteruitgang van het week-inkomen betreft, daarover zijn*nog onderhande- 'ingen gaande. Er werden door de Vakcentrales telegrammen gezonden» aan de betrokken ministers en de rijltsbemidde- laars. Verwacht wordt, dat deze actie resultaat zal hebben. Donderdagmorgen bleek te Vlissingen, dat in een aantal aannemersbedi-yven inderdaad werd gestaakt. Het percenta ge stakers liep uitéén. In het Zwitsersch barakken kamp was het rustig- Er wa ren wat meer menschen thuis dan gewoonlijk. Op de Nieuwe Markt, waar verscheidene aannemerskan toren zijn gevestigd, ver toonden zich groepjes stakers. Tn een Woensdagavond te Middelbui-g gehouden verga dering, uitgaande van het N V.V., het Roomsch Katholiek en het Christelijk Vakverbond werd de arbeiders aangeraden niet te staken om financieele nadeelen te vermyden. NIPPERS In het kader van de N.I. W.I.N.-actie zal in de loop van de volgende week 'n lyst- collecte in de gem. Cadzand gehouden worden, uit de op brengst daaxvan zullen kex-st- zsggingen niet vernietigen. Em pakketten voor onze jongens is dus gezocht naar een coirc jn jndië betaald wor prómis. Thans betalen dien tengevolge korporaals en man schappen geen belasting. On derofficieren betalen wel loon belasting ingaande 1 Novem ber j.l., doch hun oorlogstoe slagen zyn tei'zelfdertyd zoo danig vex'hoógd, dat zij er geen schade door lyden. Officieren betalen ook belasting, doch voor het meerendeel deden zij dat toch al. worden. Geslaagd is voor het exa men van dex-den stuurman koopvaardy, de heer C. J. Weeland te 's-Heer Arends- kerke. In de gemeente Kortgene zycv in het inschrijvingsregis ter voor de dienstplicht, lich ting 1944, 27 jongemannen in geschreven. Middelburg spookbruiloft. Het Ned. Volkstheater ls Woensdagavond te Middelburg met veel succes in het goed bezette Schuttershof opgetre den met het blijspel ln drie be- dryven „Spookbruiloft". ge schreven en geregisseerd dooi' Siem Nieuwenhuljzen. De in houd van dit stuk is buitenge woon griezelig, de dames val len aan de loopende band flauw, revolverschoten dreu nen over het tooneel, en de oorzaak van alle ellende is na_ tuurlyk Manus Pil, welke rol Siem pasklaar voor zichzelf heeft geschreven en waarin hy dan ook alle dwaasheden uit haalt. die er van hem maar vexwacht kunnen worden. Het publiek heeft zich uitstekend geamuseerd aan het spel van alle medewerkenden, onder wie Lisette Stevens opviel door een zeer goede stem. Tot besluit van de avond volgde een geanimeerd bevrij dingsbal. begrafenis p. j. joosse. Woensdag is in Middelburg met militaire eer begraven, de 19-jarige stoker 2e klas P. J. Joosse uit Middelburg, die om gezondheidsredenen met de K;ngsbergen naar Holland te rugkeerde, waar hy kort na aankomst in het militair hos pitaal te Den Haag, overleed. Aan de groeve werd het woord gevoerd door luitenant ter zee 2e klas j Knoot, ter wijl kapitein Bakkenes van het Leger des Heils uit naam van de familie dankte voor de belangstelling. Het vuurpeloton en het ge leide bestonden uit manschap pen van het corps mariniers uit Bergen op Zoom. chr. film. De Christelyke Film-Actie te Middelburg heeft reeds ver scheidene malen goede films vertoond. Deze- week presen teerde de C.F.A. haar leden de verfilming van Shakespaere's drama „Henry V", een kleu renfilm, waarin men het pro bleem tooneel-film wel op een bijzondere wijze geïllustreei'd ziet. En probleem, dat ln deze film nog allerminst tot een op lossing is gebracht. Niettemin is deze rolprent, met zyn prachtige Shakespaere-dialo- gen een bezoek aan de Middelburgsche Schouwburg, waar de C.F.A. haar film draait, meer dan waard. chr school voor buitengew. l. o. In de uitbreidingsvacature voor een zesde en zevende leerkracht aan deze school werden met ingang van 1 Febr. a.s, benoemd Mej. D. van den Bent, thans onderwijzeres aan de Kon. Emmaschool voor Chr. B. L. O. te Alphen aan den Rijn, en de heer S. Kuipers, thans hoofd eener Chr. Nat. School te Drinunelen. „humanisme en christendom". In Middelburg organiseert de Z.V.U. een 3-tal lezingen, waarin ds' E. J. van de Brugh uit den Öaag spreekt over „Christendom en Humanisme". Woensdag j.l., op de eerste avond, behandelde spr. de op komst van het Humanisme In zyn klassieke vorm, na de „lonlcere" middeleeuwen. Uit voerig en op interessante wij ze werd de geesteshouding in de middeleeuwen belicht; het, ontwaken van de belangstel ling voor de klassieke oud heid, eerst in Italië en een eeuw later ook boven de Al pen. Tot-slot van deze zeer be langwekkende inleiding behan delde spr. de bijzondere figuur van Erasmus. Bij de wyze waarop ds. van de Brugh zijn onderwerp be handelt, had men echter een grootere belangstelling mogen venvachten. Vlissingen STRAATNAMEN VOOR HAVENDORP. Aan de ingang van het Ha vendorp te Vlissingen is thans een box-d opgesteld met de plattegrond. Op deze platte grond zyn de straatnamen van Havendorp aangegeven. De naambox'djes ln Havendorp zyn nog niet aangebracht, maar nu de namen er zyn, in hoofdzaak afgeleid van scheepstermen- zullen ook de ze wel niet lang op zich la ten wachten. Cadzand DE PUINRUIMING. Het College van Algemeenc Commissarissen voor de We deropbouw heeft het opruimen van puin in de gemeente Cad zand gegund aan den heer H. Zwier te Retranchement voor 1de som van 22.870.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10