De Nederlandsche eischen jegens Duitschland hjeAfrirc&iecf UIT DE PROVINCIE Wakheren ZEEUWSCH-VLAANDEREN Dc Burgemeesters-installatie te Middelburg Zuid-Beveland Zeeuwsche Snippers Mijnconcessies belangrijker dan grenscorrecties Dinsdagavond 6 uur is aan de regeeringen van Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten, aangeboden het memorandum betreffende do Nederlandsche territoriale en economische eïsbhen ten aanzien van Duit schland. In dit memorandum wijst de regeering er op, dat gebleken is, dat het letsel, aan de natio nale economie toegebracht, der gelijke afmetingen heeft aan genomen, dat een herstel in de vorm van toewijzing van Duitsch gebied tengevolge van de omvang, die deze annexa ties zouden aannemen, prac- tisch niet te verwezenlijken zou zijn. Derhalve heeft de Ne derlandsche regeering ge meend de compensatie in hoofdzaak op andere wijze te moeten zoeken. Zij heeft zich daarbij tevens laten leiden door de gedachte, dat het Ne derlandsche volk traditioneel tegen annexlonisme gekant ls, terwijl de Nederlandsche re geering bovendien geen oplos, sing vvenscht na te streven, die de kiem in zich zou kunnen bergen van toekomstige con flicten en van Duitsch lrreden- tisme. Hr. Ms. regeering beoogt derhalve hare territoriale eischen te beperken tot de na der te noemen grenscorrecties en zou overigens de vergoeding van het toegebrachte nadeel in hoofdzaak op het economisch terrein willen nastreven. Vooropgesteld dient echter te worden, dat met de hierna volgende quaesties en deside rata het vraagstuk van de eco nomische betrekkingen tus schen Nederland en Duitsch land nog allerminst zal zijn opgelost. Bij de behandeling van het Duitsche vraagstuk in het algemeen, zullen nog meer problemen van Nederlandsche zijde aan de orde dienen te worden gesteld. De onderhavige vraagstuk ken zyn echter van zoodanig levensbelang voor Nederland, dat een*bevredigende oplossing daarvan als een vitale factor moet worden beschouwd voor het economisch herstel van het land. MIJNCONCESSIES GEÈISCHT, ALs eerste specifieke eisch vvenscht Nederland voor een tydvak van voorloopig 40 tot 50 jaren de beschikking te ver kregen over een aantal Duit sche mijnconcessies in hoofd zaak op .de linker Rynoever, zooveel mogelijk liggend tus schen de Oostgrens van de provincie Limburg en de Rijn. De Nederlandsche regeering vestigt met nadruk de aan dacht op het vitale economi sche belang, dat voor Neder land is gelegen ln het verwer ven van deze mijnconcessies, Op het gebied van steenkool wordt hierdoor de mogelijkheid geschapen de Nederlandsche importbehoefte te dekken. CONTRÓLE OP TARIEVEN. Van handelspolitieke aard zijn de 3 volgende wenschen: Afdoende regelingen zullen moeten worden getroffen met betrekking tot de tarieven van vervoer op de Duitsche spoor wegen. wegen en kanalen, als mede betreffende de haven, en opslagtarieven, zoodat deze geen oneerlijke concurrentie meer zullen kunnen inhouden tegenover de Nederlandsche havens. In het kader van bovenstaan de past 'n verbod aan Duitsch land tot het aanleggen van nieuwe kanalen, die het ver voer van de Rijn op onnatuur lijke wijze zouden kunnen af tappen. MONETAIRE WAAR BORGEN. Nederland maakt aanspraak op waarborgen, dat de Duit sche monetaire politiek zooda nig zal worden gevoerd, dat zyn vitale belangen zullen wor den ontzien. De regeering ls zich bewust, loopt, de verrichte diensten werkelijk worden betaald. DE GRENSCORRECTIES. De Nederlandsche regeering heeft het zwaartepunt van het herstel gelegd op economische wenschen, hetgeen niet weg neemt, dat zij daarnaast moet overgaan tot het verlangen van enkele grenscorrecties van de Nederlandsch-Duitsche grens. De grilligheid van de Neder landsch-Duitsche grens heeft in het verleden herhaaldelijk tot moeilijkheden aanleiding gegeven. Thans dient die situ atie afdoende te worden gewij zigd. De verlangde grensrectlfica- ties zullen o.a. ten gevolge hebben, dat de grenslijn tus- schen Nederland en Duitsch land van 525 km. tot 340 km. zal worden teruggebracht. Dit resultaat wordt bereikt door een oppervlakte van slechts 1750 km2. bij Nederland te voegen. Ten aanzien van de Duitsche bevolking, woonachtig in de streken, die van Duitschland zullen worden afgescheiden, heeft de Nederlandsche regee ring ernaar gestreefd, dat een zoo gering mogelijk aantal Duitschers binnen het Neder landsche staatsverband zal worden gebracht. Volgens statistische gegevens van 1939 wonen ongeveer 119.000 personen in het te ce- deeren gebied. GEBIED TUSSCHEN DOLLARD EN EEMS Verreweg de belangrijkste gewenschte verbetering met 't oog op plaatselijke misstan den is de vaststelling van de grens in den DollanI- en de Eemsmond. In verband met be staande plannen tot inpolde ring van de Dollard, komt het gewenscht voor dit gebied bij Nederland te voegen. In verband met Inpoldering doet zich de wenscnelykheid gevoelen -de zeedijk, loopende van Emden naar Pilsum, tot Nederlandsch territoir te ma- ken- In deze opzet blijft de stad Emden en omgeving op Duitsch gebied gelegen. Gezien de genoemde plannen tot in poldering en het verleggen van de vaargeul van de Eems. komt het logisch voor, het eiland Borkum, dat de mon ding van de Eems beheerscht, bij Nederland te voegen. De overige plaatselijke mis standen langs de Nederlandsch -Duitsche grens. 24 ln aantal, zijn van te ondergeschikte aard om afzonderlijk te wor den vermeld. Voor het mee- rendeel bestaan zij uit de doorsnijding van wooncomple xen door de grens, verkeers- belemmerlngen en omstandig heden, die de smokkelhandel in de hand werken. EVENTUEEL VERDER GAANDE EISCHEN. De Nederlandsche regeering wenscht er de nadruk op te leggen, dat de beide aangele genheden \in één enkel ver band dienen te worden ge zien, met dien verstande, dat mochten hare economische desiderata in het bijzonder diegene, die op mijnconcessies betrekking hebben onver hoopt niet die mate van bij. val vinden, die de regeering verwacht, zij zich het recht uitdrukkelijk voorbehoudt ver er dat van een vry betalingsvi keer tusschen Nederland Duitschland voor geruime tijd geen sprake zal zijn, doch acht het een gerechtvaardigd ver langen in het belang der Ne derlandsche economie, dat, in dien de natuurlijke weg van de Duitsche uitvoer of Invoer over de Nederlandsche havens TEGEN/HoofdoUn. migraine, klesnü koorta, verkoudheid, griep, rheumatlek. zenuwpijnen, maandpünen. Doosjes van 20 comprimés,overal ver krijgbaar. 'Drogerijen MU. Mijdrecht (Ingebonden mededeeling.) Zooveel artikelen hebben wij, geschikt voor St. Nicolaas- cadeaux, dat wy wel étalages als de Bijenkorf in Amsterdam moesten hebben, om U dat allemaal te toonen. Daarom, wat U bij ons niet ln de'étalage ziet, vraagt dat binnen en hon derd tegen een, dat U slaagt. Dus eerst even naar JO FIBBE Vlissingen Middelburg. (Ingeaonden mededeeling.) SPEL MET BUSKRUIT Te Duiven (G.) vond het drie-jarig jongetje Th. A. R. een hoeveel heid buskruit. Met een lucifer bracht hij deze gevaarlijke stof in een hondenhok tot ontbran ding. Omwonenden, die op het geluid van de ex plosie toesnelden von den het kind over 't ge- heele lichaam ln vlam men. Nadat eerste hulp geboden was, werd het slachtoffer naar het- zie kenhuis te Zevenaar overgebraóht, alwaar het nog diezelfde avond aan de bekomen brandwon den is overleden. ONTSPANNINGSAVOND „VREDERUST". Onder auspiciën van de Metsj esvereeniging „Draagt Elk anders Lasten", werd in het ontspanningsgebouw van „Vre derust" te Bergen op Zoom een gezellige avond georganiseerd. Het ontspanningsgebouw Was» tot in de uiterste hoeken gevuld toen de geestelijke verzorger Ds. v. d Berg een welkomst woord uitsprak Nadat gezamenlijk het „Wil helmus" was gezongen, ver schenen de heer en mevr. An- driessen (The Astras) uit Ber. gen op Zoom met een pro gramma van goochelkunst, dat vlot werd afgewerkt. Het spontaan applaus bewees hoezeer het gebodene in de smaak viel. Ds. v d. Berg sprak een slot woord. De heer en mevr. Andries- sen zullen eveneens hun me dewerking verleenen bij het te houüen St. Nicolaasfeest, zoo dat ook de jeugd niet vergeten wordt. ^INTERPARLEMENTAIRE UNIE. Op 30 November en 2 De cember zal in het Senaatsge bouw te Brussel, onder voor zitterschap van graaf Carton de Wiart, voorzitter der In terparlementaire Unie, een bijeenkomst worden gehouden van Belgische, Nederlandsche en Luxemburgsche parle mentsleden. Van ieder der deelnemende landen zal een spreker de regeling van het lager onderwijs ln het eigen land behandelen. Voorts .zal een afgevaardigde het woord voeren over de economische samenwerking tusschen de drie landen. DOODSTRAF. De procureur-fiscaal by de Friesche Kamer van het Bij zonder Gerechtshof te Leeu warden eischte tegen een 24- jarigen opperwachtmeester der staatspolitie te Leeuwarden de-doodstraf. Reeds ln het begin van de oorlog was hy toegetreden tot de Waffen SS en daarna is hij steeds verder gegaan. Ondermeer was hem ten jas. te gelegd als lid van een executiepeloton verscheidene personen nabij Dokkum te hebben doodgeschoten. Ook ontzag deze man zich niet gearresteerden, die hij naar het gebouw van de S.S. had gebracht- aldaar te mishande len om hen tot het afleggen van verklaringen te dwingen. der strekkende eischen van territorialen aard te stellen. De regeering spreekt ech ter de hoop en éle verwach ting uit, dat de redelijkheid van haar wenschen te be- voegder plaatse zal worden erkend en begrepen, en ver trouwt. dat door de inwilli ging van deze verlangens het Nederlandsche volk in staat zal worden gesteld zijn po sitie in de wereld-economie opnieuw op te bouwen. Staking bij de Weder opbouw. In verband met de nieuwe verlofregeling voor de week ends, volgens welke de arbei ders Zaterdagsmiddags i.p.v Vrijdagsavonds naar huis zul len gaan, heeft een Contact commissie, welke zou bestaan uit leden van de vier organi saties, de arbeiders b\j de Wederopbouw opgewekt voor een proteststaking van 24 uur op Donderdag 7 November. NIEUWE AUTOBUSSEN IN ACTIE. Zoowel door de S.B.M. als de Z.V.T.M. zijn thans een aantal nieuwe autobussen in dienst genomen. Ook op de dienst Oostburg Pyramide, via Waterland kerkje en IJzendyke zyn de hooge, tochtende kisten op wielen, thans door moderne autobussen vervangen, wat wel een groote verbetering is te noemen. De grintweg - Oostburg Waterlandkerkje is veel ver beterd. Als nu ook de kei weg WaterlandkerkjeIJzen dyke eens wat opgeknapt kan worden, zouden de vele reizigers op dit traject daar zeer dankbaar voor zyn. NOODWONINGBOUW. Van de zijde der Volkshuis vesting wordt de aandacht ge vestigd op het volgende: Ket komt nog herhaaldelijk voor, dat particulieren met eigen materiaal en op eigen kosten een noodwoning willen stich ten voor eigen gebruik. De fout wordt dan meestal ge maakt, dat op de een of ande re wijze financleele verplich tingen worden aangegaan, zoodat bij het weigeren van de bouwvergunning nadeel aan belanghebbenden wordt toege bracht. Onder de aandacht van het publiek wordt daarom ge bracht, dat het raadzaam is zich eerst met het gemeente bestuur te verstaan, alvorens men verder gaat aan de voor bereiding. Vlissingen HERSTELRAAD. Te Vlissingen hebben in de Herstelraad vopr de toewijzing van de textielgoederen, welke door bemiddeling van de Stichting Herstel Zeeland 1945 ter beschikking worden gesteld aan oorlogsgetroffe nen, de volgende personen zitting genomen: Voorzitter, L. P. van Oor schot; Secretaris, H. J. Vis ser, Leden: Th. Andriessen, Zr. Jo de Klerk, Zr. J. de Klerk, J. van Leeuwen, C. Plassche, M. J. van Poelje, Zr. M. M. de Priester, J. M. C. dé Roo, Zr. A C. Stouthart en Mej. E. Voorbergen. O.- en W.-Souburg DANKDIENST. Maandagavond werd in de Gereformeerde Kerk te Sou burg een dankdienst gehou den ter herdenking van de be vrijding. De voorzitter van de Oranje- vereeniging de heer Gabriëlse heette allen hartelijk welkom. Ds. van den Berg sprak over de beteekenis van de vrijheid, terwijl de heer J. L. Verhagen uit Vlissingen een historisch overzicht gaf van de laatste vier jaren. Hij bracht een woord van dank aan alle wer kers van hoog tot laag by de M.U.Z. voor de arbeid, die zij gepresteerd hebben om Wal cheren weer droog te krijgen. Da van den-Berg sloot hier na de bijeenkomst. Cadzand RAAD S VERGADERING. Maandag kwam de gemeen teraad van Cadzand bijeen. De voorzitter wenschte het raads lid Vasseur geluk met diens 45-jarig huwelijksjubileum. Uit de Ingekomen stukken bleek, dat de fa. Toussaiht bij de ge houden openbare aanbesteding van het gedeeltelijk definitief herstel der openbare lagere school als laagste inschryver had ingeschreven voor de som van 4060. De gunning is aan gehouden. De raad besloot aan Gedeputeerde Staten gunstig te adviseeren over hun voorstel tot vaststelling van de wet- houdersjaarwedae op f 100. Aan de Stichting Fruitteelt- proefbedrijf „Zeeuwsch-Vlaan deren" werd een jaarlijksche subsidie verleend van 10. Aan de waterleiding-Maatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen" werd vergunning verleend tot het leggen van buisleidingen e.d. ln de gemeentegronden.. Aan den ambtenaar ter secretarie den heer J. Lijk werd voor de jaren 1946 en 1947 een zgn. „opbouwtoelage" verstrekt. De raad besloot het voorstel van B. en W. om de jaarwedde van den in vasten dienst te benoe men gemeente-werkman, be houdens hoogere goedkeurln; Drukke receptie. In het Schuttershof kwam Dinsdagmiddag te twee uur de femeenteraad van Middelburg ijeen voor de installatie van den nieuwen burgemeester jhr. mr W. C. Sandberg tot Es- senburg. Er bestond voor deze plech tigheid groote belangstelling. Wij merkten op vele burge meesters van naburige ge meenten, hoofden van alle ge meentediensten én bedrijven, hoofden van provinciale dien sten en tal van andere auto riteiten. De waarnemend burgemees ter, de heer J. W. Kögeler, opende de raadszitting en richtte een woord van dank tot wethouders, raadsleden en gemeentesecretaris en ge- meentepersoneel voor de hulp by de vervulling van zyn ty- delyk ambt ondervonden. Daarna noodigt hy de raads leden, de heeren Van Loo en Flipse uit met den gemeente secretaris den nieuw-benoem- de binnen te Jeiden. Als de heer Sandberg achter de tafel van B. en W. heeft plaats ge nomen, leest de gemeente-se cretaris het benoemingsbesluit voor, waarna de heer Köge ler de installatie-rede uit spreekt. Voor deze rede en voor het antwoord van den heer Sand berg verwijzen wy naar pag. 1 van dit blad. Nadat het levendig applaus Lafhartige inbraak. Biy prof. Miskotte te Leiden. Terwijl prof. dr. K. H. Miskotte te Leiden, in welks gezin onlangs twee slachtof fers vielen tengevolge van de geruchtmakende vergiftiging tydens een bruiloftsdiner te Amsterdam, op ziekenbezoek was by zijn kinderen in *t ziekenhuis, hebben inbrekers hun slag geslagen ln het woonhuis te Leiden. Zij for ceerden het slot van de voordeur, doorzochten alle kasten en bureaux en ont vreemden voor een groote waarde aan geld, kleeding en kostbaarheden, waaronder de trouwring van zyn echtge- noote, die kort geleden het leven verloor bij genoemd on geval te Amsterdam. Gezien het laaghartige karakter van deze misdadigers is het vry- wel nutteloos een beroep op hen te doen om althans dit laatstgenoemde kleinood te rug te zenden. Inmiddels kan bericht wor den dat de vier thans nog verpleegd wordende kinderen van prof. Miskotte buiten le vensgevaar geacht kunnen worden. Hun toestand verbe tert. Radio-musici staken. Dinsdagmiddag heeft het hoofdbestuur van de Neder landsche Toonkunstenaars- bond de algemeene staking van alle musici, die in dienst zyn van de Stichting Radio Nederland in Overgangstyd, afgekondigd. Zooals bekend weigeren de musici te musiceeren onder leiding van cenige nieuwe di rigenten. Het conflict is begonnen bij het omroeporkest, dat als eerste onder een der nieuwe dirigenten, Anton Krelage, moest optreden. Maandag avond reeds weigerde het or kest onder deze nieuwe lei ding te* spelen en Dinsdag morgen werd deze weigering herhaald, terwyi obk het ka merorkest eenzelfde houding aannam. Een bespreking tus schen vertegenwoordigers der musici en het stichtingsbe stuur had geen resultaat. Opnieuw brand op de „Boschfontein"' Dinsdagmiddag om onge veer kwart over drie is voor de tweede maal brand aan boord van het m. s. „Boschfontein" uitgebroken. Door snel ingrijpen van het aan boord werkende perso neel kon de brand bedwon gen worden. De brandweer behoefde geen assistentie te verleenen. Bij het ingesteld onderzoek bleek, dat hout werk, wat gebruikt wordt by het laden van de ruimen, vlam had gevat. 1000 Nederlandsche gezinnen naar Brazilië. De Braziliaansche minister Joao Alberto heeft meege deeld dat hy aan zijn regee ring een plan heeft voorge legd voor emigratie van 1000 Nederlandsche gezinnen naar Brazilië, elk met 6 koeien. Deze gezinnen hebben reeds een aanvraag by het gezantschap ingediend en hun vertrek hangt nog slechts af van de bereidheid van de Braziliaansche re- geèring om de 25 mlllioen cruzeiros, die de overtocht kost, te betalen. Joodsche leiders vrijgelaten. Te Jeruzalem werd offi cieel medegedeeld, dat de lei ders van het Jewish Agency, die sedert 29 Juni j.l. in het kamp te Latroen in Pale stina werden vastgehouden, i vrijheid zyn gesteld. Tegelyk met het vrylaten der acht leiders voor Pales tina- werd amnestie ver leend aan meer dan twintig Arabische politieke gevan genen, onder wie een aantal van degenen, die thans op de Seychellen (Britsche eilan dengroep ten Oosten van Afrika) worden vastgehouden. Zomersche dagen In Engeland. Strandleven in volle gang. Engeland beleefde gisteren opnieuw een zomersche No vemberdag. Om twee uur 's- middags bedroeg de tempe ratuur 59 graden (tegen 66 de dag tevoren). In Londen loopt men zonder jas of mantel. Aan de Zuidkust is het strandleven weer in volle gang. In vele badplaatsen waren alle ligstooelen bezet en overal zag men zonneba ders. De warmte wordt veroor zaakt door toevloeiing van tropische lucht uit het Zui den. MINISTER BEEL NAAR GOEREE EN OVER. FLAKKEE. Het officieele bezoek van den minister-president en den Com missaris der Koningin aan het eiland Goeree en Overfiakkee is thans definitief bepaald op Vrijdag 8 November. verklonken was sprak de heer I. van 1 oo als oudste raads lid Hij uitte zyn vertrouwen in 'den nieuwbenoemde én gaf de verzekering dat de raads leden alles zullen doen om met den burgemeester te werken voor de bloei en de welvaart van Middelburg. Spr. richtte vervolgens woorden van dank tot den scheidenden waarnemend bur gemeester, J. W. Kögeler. De gemeente-secretaris, heer Koene, herinnerde in zijn toespraak aan de zware tij den, die achter ons liggen. Na die tyden stond de ge meente Middelburg voor een stuk nieuwe geschiedenis. Men verwachtte, dat het goed zou gaan. Thans is er weer een nieuwe fase aangebroken met de benoeming van een bur gemeester. De taak van de wederopbouw is zwaar, maar mooi. Het is spr.'s plicht daarbij zyn loyale medewerking te verleenen, die hy dan ook aan biedt en met de verzekering, dat het geheele gemeente-per soneel töt die medewerking bereid,is. De burgemeester dankte de heeren van Loo en Koene voor de hartelijke woorden en sluit de officieele zitting. In de niet-officleele voort zetting der bijeenkomst wer den vele redevoeringen gehou den Achtereenvolgens spraken de burgemeester van Vlissin gen, mr. B. Kolff. de burge meester van Goes, mr. W. C. ten Kate, de burgemeester van Kattendyke, Jhr. van Doorn, de gemeente-secretaris van Goes, de heer J. I. van Balle- gooyen de Jong, de wnd.-bur- emeester van Krabbendijke, e heer Gebraat, de gemeen te-secretaris van Krabbendijke de heer Vader, als oud- „kamp"-vrlènd, de heer Zoet. mulder, de directeur gemeen tebedrijven ir. B. C. Roeters van Lennep, en de oud-wnd. burgemeester, mr A. J. van der Weel. De heer Sandberg beant woordde de sprekers. Tenslotte bestond er gele genheid den burgemeester ge luk te wenschen met zijn be noeming. Van deze gelegenheid werd druk gebruik gemaakt door tal van geestelyke- militaire en civiele autoriteiten, lei dende figuren uit het bedryfs- leven, het onderwys, het ver- eenlgingsleven enz. vast te stellen op 1490, waar- tevens van het eerste kind een kindertoelage van f 150 zal toegekend worden. Schoondijke TENTOONSTELLING. Dinsdag werd in de noodba- rak van de Landbouwhuis- houdsohool te Schoondyke, de 2-daagsche tentoonstelling „Onze voeding in deze tijd" of ficieel geopend door den bur gemeester, in tegenwoordigheid van eenige tientallen genoo- digden. Deze tentoonstelling, welke op de eerste dag direct reeds veel belangstelling trok, gaat uit van het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad in sa menwerking met de Stichting voor Huishoudelijke Voorlich ting ten Plattelande. De tentoonstelling laat de huisvrouwen zien hoe zij met eenvoudige middelen de voeding belangryk kan verbeteren DISTRICTSRAAD. In Schoondyke ls de dis- trictsraad voor het consumen- tenerediet samengesteld als volgt: J. A. Cransberg. voorzitter, I. J. van Bortel, kassier, V. F. Tournois, P. Toesseint, K. Buij- ze, mej. A. v. d. Velde en mej. A. v. d. Heuvel, Sluis BIETENCAMPAGNE. In de omgeving van Sluis heerscht ln verband met de bietencampagne groote druk te. Tot 31 October zijn er 1.620.000 kg. bieten te Sluis gewogen. Nieuwvliet RAADSVERSLAG. Het raadsverslag van Nieuwvliet dient nog aange vuld te-worden met de mede deeling, dat de jaarwedde van den grafdelver voor een jaar werd vastgesteld op 360 met inbegrip van 20 opbouwtoe lage. Oostburg HERSTELRAAD. De herstelraad te Oostburg is samengesteld uit de volgen de leden: mr. K. Hoekzema, voorzitter, J. H. van Kampen, A. P. Modde, P. A. Bril, J. E. M. Modde, W. J. Hoste, P. Dekker, ds. C. van de Gruiter, P. Boone, mevr. L. M. ,de Wandel-Lohman, zuster Wallis en zuster Paula. Het burgerlyk armbestuur is vertegenwoor digd door het college van B. en W. Serooskerke ONZE VOEDING IN DEZE TIJD. Vorige week werd te Seroos kerke een tentoonstelling ge houden „Onze Voeding in de ze Tycl". georganiseerd door het voorlichtingsbureau van de Voedingsraad- in samen werking met de provinciale commissie voor huishoudelyke voorlichting ten plattelande. onder het motto: „Hoe men gezond en letfker eet? Dat is niets anders dan een weet!" Na de officieel© opening hadden de belangstellenden de gelegenheid de diverse stands, welke alle met veel zorg en smaak waren opgesteld, te be zichtigen. waarby nog de noo- dige explicaties werden gege ven, terwyl aaji leder bezoeker een kop soep werd aangebo den. De tentoonstelling werd gesloten met een filmvoorstel ling over diverse huishoudelij ke onderwerpen, waarby in de pauze een aantal versna peringen waaronder enkele taarten, werden verloot. De tentoonstelling trok groote be langstelling. speciaal van het vrouwelijk publiek. Krabbendijke DOODELIJK ONGEVAL. Te Krabbendyke vond Za terdagmiddag een ernstig on geval plaats toen van eeu auto. die voetballers ver voerde, de bak brak en drie jongelui uit de wagen geslin gerd werden. De 17-jarige A. L. Eppen uit Amemuiden werd met een schedelbasis- fractuur naar het ziekenhuis te Goes overgebracht, waar hy is overleden. Dit ongeval was des te grooter omdat on langs de eenige broer van dezen jongen in Indië om het leven kwam. Kruiningen KERKVOOGD BENOEMD. In de vacature van kerk* voogd der Ned. Herv. Gem. te Kruiningen is thans door de notabelen benoemd de heer P. Leijs, diaken, Rilland-Bath BOTSING. Dinsdagmorgen kwam de heer Bliek uit Temeuzen, met zijn motor op het kruispunt bij de Herv. kerk te Rilland- Bath in botsing met een auto van de wasscherij „De Lelie" uit Bergen op Zoom- De heer B. kwam te vallen en liep eenige kneuzingen en een bloeduitstorting in de rech tervoet op. Na geneeskundige hulp van dokter Nannlnga, kon hij per auto naar zyn woning worden vervoerd. TRIBUNAAL GOES. 'uitspraken. i J Geense, 43 j., opticien te Goës, 3 jaar interneering, ver beurdverklaring van de inboe del en hét radiotoestel; F. Verstelle, 37 j., uitvoer der te Wolf aartsdijk, 2% iaar* interneering, verbeurd verkla ring van twee motorrijwielen, een radio en een bedrag van 1340; A Poot, 30 jaar, landbou wersknecht te Scherpenisse. In vrijheid gesteld; L. P. HanseKooman, 44 jaar, te Kortgene, 6 maanden interneering; M. Aarnoudse, 27 jaar, te St. Philipsland', drie maanden interneering. Allen werden ontzet uit de rechten. Burgemeester van Zuldzande geïnstalleerd. De heer A. P, Buijs, die eenige maanden werkzaam was als tydelyk onderwijzer aan de O. L. School in Schoondijke, is dezer dagen opgeroepen in mi litaire dienst, zowïat thans aan deze school weer een va cature bestaat Wlegens a.s. vertrek van den heer P. Dockheer, die voorzitter is van de voetbalvcr- eeniging te Hoofdplaat, is in diens plaats benoemd de heer Leo Lecluyze. Voor het examen juri disch candidate is geslaagd mej. A. Zeyger te Leiden voorhdfen te Vlissingen. Zuldzande wa3 Dinsdag in feesttooi. De straten waren versierd met groen en kleine vlaggetjes, mooie eerepoorten met passende opschriften. Des avonds was er een feeërieke verlichting, met concert en klompendans. Dit feest was ter eere van de intrede van den nieuwen burgemeester,, den heer D. M. Vermet. 's Middags concentreerde de drukte zich aan de Oostburg- sche Brug. Daar stond de mu ziek, een groot aantal ruiters, schoolkinderen en de plaatse lijke vereenigingen, waarby de fleurige kleederdracht van de klompendansers (sters) bijzon der opviel. Burgemeester Vermet. ver gezeld van zijn drie dochter tjes (zijn vrouw kon, wegens een spoedig te verwachten blij de gebeurtenis, niet aanwezig zijn) werd aldaar ontvangen door de feestcommissie, waar van" de voorzitter, Dr. Beek, hem ln welgekozen woorden toesprak en zijn vreugde uitte over deze benoeming. Immers, aldus Dr. Beek, toen Zuldzan de zonder burgemeester kwam, was er eenige vrees, dat deze gemeente haar zelfstandigheid zou verliezen, wat gelukkig niet waar is gebleken. De muziek speelde het Wil helmus, de kinderen zongen 't Zeeuwsch-Vlaamsche volks lied en daarna begon de blyde Intocht ln de gemeente. Vooraf gegaan door ae muziek en de ruiters en gevolgd door de ver enigingen, wera een marsc'h door de gemeente gemaakt. DE INSTALLATIE. In de zaal van café de Witte (het noodgemeentehuls is te primitief) was een groot ge zelschap vereenigd, w..o. een aantal familieleden van burge meester Vermet, de burge meester van Goudswaard, vele burgemeesters uit de omgeving De waarnemend burgemees ter van Zuidzande, de heer Ris- seeuw, heeft aldaar met een geestige speech, den burge meester geïnstalleerd. Spr. heeft daarbij gewezen op de moeilijke, omvangryke en ge compliceerde taak van den burgemeester. Hij sprak de wensch uit dat burgemeester Vermet ook het persoonlyk contact met de inwoners niet zou verwaarloózen. De burgemeester bracht eerst dank aan H.M. de Konin gin, de ministers en den Com missaris der Koningin in Zee land voor zyn benoeming en daarna den heer Risseeuw en den heer E^erwyn, voor de wijze waarop zy resp. de taak van burgemeester en secreta ris hebben waargenomen. Spre ker zeide te beseffen dat van hem veel gevraagd zal worden en hoopte dat hy znn beste krachten aan het welzyn van deze gemeente zou kunnen ge ven. In Goudswaard heeft hij veel, wat hem lief is, moeten achter laten, maar het is steeds zijn wensch éewëest een taak in Zeeland te kunnen uitoefenen, omdat ook zijn ouders en voor ouders Zeeuwen waren en hij zyn jeugd in Zeeland heeft doorgebracht. Wethouder v. Male wensch te* de burgemeester geluk toe. Spr. bracht, mede namens de raad dank aan dr. Risseeuw. voor het vele werk, als waar nemend burgemeester verricht. De heer Everwijn sprak na mens het gemeentepersoneel. Verder voerden nog het woord, de burgemeester van Goudswaard, de heer v. Hoote- ghem namens de vereenlging van.B., S. en O., burgemeester Leenhouts van Cadzand .en Re- tranchement, burgemeester Everaars van Nieuwvliet en Groede, Ds. Terijeek en de vroegere burgemeester van Zuidzande, de heer Beelaerts van Emmichoven. Burgemeester Vermet dank te voor alle harteiyke woorden en de feestelijke ontvangst. Daarna zong het zangkoor, onder leiding van den heer Everwijn het „Wilt heden nu treden" en het Zeeuwsch- Vlaamsche Volkslied. Van de geboden gelegenheid om den burgemeester persoonlijk* te fe- liciteeren werd eeru druk ge bruik gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10