sanmöcen De Nederlandsche eischen jegens Daitschland UIT DE PROVINCIE De Burgemeesters-installatie te Middelburg LAATSTE NIEUWS. WALC hIEREN Mijnconcessies belangrijker dan grenscorrecties Dinsdagavond 6 uur is aan d© regeeringen van Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten, aangeboden het memorandum betreffende de Nederlandsche territoriale en economische eischen ten aanzien van Duit schland. In dit memorandum wijst de regeering er op, dat gebleken is, dat het letsel, aan de natio nale economie toegebracht, der gelijke afmetingen heeft aan genomen, dat een herstel in de vorm van toewijzing van Duitsch gebied, tengevolge van de omvang, die deze annexa ties zouden aannemen, prac- tisch niet te verwezenlijken zou zijn. Derhalve heeft de Ne. derlandsche regeering ge meend de compensatie in hoofdzaak op andere wijze te moeten zoeken. Zij heeft zich daarbii tevens laten leiden door de gedachte, dat het Ne derlandsche volk traditioneel tegen annexionisme gekant is, terwijl de Nederlandsche re geering bovendien geen oplos sing wenscht na te streven, die de kiem in zich zou kunnen bergen van toekomstige con flicten en van Duitsch irreden- tisme. Hr. Ms. regeering beoogt derhalve hare territoriale eischen te beperken tot de na der te noemen grenscorrecties en zou overigens de vergoeding van het toegebrachte nadeel in hoofdzaak op het economisch terrein willen nastreven. Vooropgesteld dient echter te worden, dat met de hierna volgende quaestles en deside rata het vraagstuk van de eco nomische betrekkingen tus- schen Nederland en Duitsch- land nog allerminst zal zijn opgelost. Bij de behandeling van het Duitsche vraagstuk ih het algemeen, zullen nog meer problemen van Nederlandsche zyde aan de orde dienen te worden gesteld. De onderhavige vraagstuk, ken zijn echter van zoodanig levensbelang voor Nederland, dat een bevredigende oplossing daarvan als een vitale factor moet worden beschouwd voor het economisch herstel van het land. MIJNCONCESSIES GEEISCHT. Als eerste specifieke eisch wenscht Nederland voor een tydvak van voorloopig 40 tot 50 jaren de beschikking te ver kregen over een aantal Duit sche uiyncoucessies in hoofd zaak op de linker Rynoever, zooveel mogelyk liggend tus- schen de Oostgrens van de provincie Limburg en de Rijn. De Nederlandsche regeering vestigt met nadruk de aan" dacht op het vitale economi sche belang, dat voor Neder, land is gelegen in het verwer ven van deze mijnconcessies, Op het gebied van steenkool wordt hierdoor de mogelijkheid geschapen de Nederlandsche importbehoefte te dekken. CONTROLE OP TARIEVEN. Van handelspolitieke aard zijn de 3 volgende' wenschen: Afdoende regelingen zullen moeten worden getroffen met betrekking tot de tarieven van vervoer op de Duitsche spoor wegen. wegen en kanalen, als mede betreffende de haven, en opslagtarieven, zoodat deze geen oneerlijke concurrentie meer zullen kunnen inhouden tegenover de Nederlandsche havens. In het kader van bovenstaan de past 'n verbod aan Duitsch- land tot het aanleggen van nieuwe kanalen, die het ver voer van de Rijn op onnatuur lijke wijze zouden kunnen af tappen. MONETAIRE WAAR BORGEN Nederland maakt aanspraak op waarborgen, dat de Duit sche monetaire politiek zooda nig zal worden gevoerd, dat zijn vitale belangen zullen wor den ontzien. De regeering is zich bewust, dat van een vrij betalingsver keer tusschen Nederland en Duitschland voor geruime tijd geen sprake zal zijn, doch acht het een gerechtvaardigd ver. langen in het belang der Ne derlandsche economie, dat, in dien de natuurlijke weg van ÏFof vóel ik me n» weer JU! Hbe is het mogelijk, dat HcVjJ zoo prikkelbaar en ver- moeid ben geweest? Totaal verdwenen! Sinds mijn dokter mij aanried Sanatogen te gebrui ken en ik m'n eerste busje ge- •bruikt "heb. is alles reeds anders geworden. Mijn huisgenootcn klagen niet meer over mijn hu meur; ik heb weer plezier in mijn werk. Volg mijn voorbeeld; ga ook Sanatogen gebruiken. Uw apotheker of drogist heeft het in voorraad. (Ingezonden mededeeling.) de Duitsche uitvoer of invoer over de Nederlandsche havens loopt, de verrichte diensten werkelijk worden betaald. DE GRENSCORRECTIES. De Nederlandsche regeering heeft het zwaartepunt van het herstel gelegd op economische wenschen, hetgeen niet weg- neemt, dat zij daarnaast moet overgaan tot het verlangen van enkele grenscorrecties van de Nederlandsch-Duitsehe grens. De grilligheid van de Neder landsch-Duitsehe grens heeft in het verleden herhaaldelijk tot moeilijkheden aanleiding je ven. Thans dient die situ atie afdoende te worden gewij- 'e verlangde grensrectifica- ties zullen o.a. ten gevolge hebben, dat de grenslijn tus schen Nederland en Duitsch land van 525 km. tot 340 km. zal worden teruggebracht. Dit resultaat wordt bereikt door een oppervlakte van slechts 1750 km2. bij Nederland te voegen. Ten aanzien van de Duitsche bevolking, woonachtig in de streken, die van Duitschland zullen worden afgescheiden, heeft de Nederlandsche regee ring ernaar gestreefd, dat een zoo gering mogelijk aantal Duitschers binnen het Neder landsche staatsverband zal worden gebracht. Volgens statistische gegevens van 1939 wonen ongeveer 119.000 personen in het te ce- deeren gebied. GEBIED TUSSCHEN DOLLARD EN EEMS Verreweg de belangrijkste gewenschtc verbetering met 't oog op plaatselijke misstan den is de vaststelling van de grens in den Dollard- en de Eemsmond. In verband met be staande plannen tot inpolde ring van de Dollard, komt het gewenscht voor dit gebied by Nederland te voegen. In verband met inpoldering doet zich de wenschelijkheid gevoelen de zeedijk, loopende van Emden naar Pilsum, tot Nederlandsch territoir ie ma ken- In deze opzet blijft de stad Emden en omgeving op Duitsch gebied gelegen. Gezien de genoemde plannen tot in poldering en het verleggen van de vaargeul van de Eems, komt het logisch voor, het eiland BorkUm, dat de mon ding van de Eems beheerscht, bij Nederland te voegen. De overige plaatselijke mis standen langs de Nederlandsch Duitsche grens. 24 in aantal, zijn van te ondergeschikte aard om afzonderlijk te wor den vermeld. Voor het mee- rendeel bestaan zij uit de doorsnijding van wooncomple xen door de grens, verkeers- belemmeringen en omstandig heden, die de smokkelhandel in de hand werken. EVENTUEEL VERDER GAANDE EISCHEN. De Nederlandsche regeering wenscht er de nadruk op te leggen, dat de beide aangele genheden in één enkel ver-, band dienen te worden ge zien, met dien verstande, dat mochten hare economische desiderata in het bijzonder diegene, die op mijnconcessies betrekking hebben onver een kerk. In de Anglicaansche kerk te Kensington (Londen) is het tot een gevecht gekomen tus schen de voorstanders van een uitgebreide li turgie en de leden van de Protestantsehe Unie, die de kerk van Enge land vrij willen houaen van alles wat naar Ka tholicisme zweemt. Achttien menschen na men aan het gevecht deel. Drie leden van de Unie moesten na afloop uit de kerk worden ge dragen. TWEE JAAR VRIJ. 6 November, twee jaar ge leden. Middelburg, geschonden door het aanhoudende granaatvuur, uitgehold, door de brand in '40 en thans door het water inge snoerd, Middelburg overvol door de van het eiland ge vluchte evacué's, wordt op deze Maandag bevrijd. Dagenlang hebben de grana-, ten over de stad gefloten, waar de te talrijke inwoners de kel ders beiooonden, nu is het laat- ste salvo ingeslagen en het is stil gebleven. De geweldige gevaarten van de amphibietanks zijn de Lan geviele en de Langedelft door gerateld en voor Dam 6 is de tragi-comedie van de overgave opgevoerd, loaarbij een En- gelsch majoor eenige oogen- btikken als generaal optreedt opdat de Duitsche opperbevel hebber zich aan hem kan over geven Een bevrijdingsproclamatie wordt door 'het .gemeentebe- stuur uitgevaardigd: „De ver drukking is ten einde. In eens. gezindheid aan het werk, thans voor eigen land". Dat was 1944. Twee jaar zijn sindsdien ver- loopen. En er is gewerkt! Walcheren is weer droog ge- maakt, ivaardoor de mishan delde grond een nieuwe oogst heeft gedragen en veel van de schade door brand en bommen aangebracht is hersteld. De oude monumenten van Middelburg komen gedeelte voor gedeelte weer uit het puin te voorschijn, en nieuwe plan. nen zijn ontworpen voor de uitbreiding van de stad. Het hart van de gemeente klopt welisioaar op een andere plaats, maar het klopt nog. Maar er zal ook nog veel ge daan moeten worden. Nóg zit. ten toe met de gevolgen van het oorlogsbegin en het oor- logseind, van het vuur en het water. Zn nog zal gedurende vele jaren de zesde November een schrijnende herdenkingsdag zijn.. Een herdenking, maar ook een begin, de aanvang van een nieuw jaar na de bevrijding een dag ivaarop elk jaar de werklust en de moed voor de taak van de opbouw vernieuwd moeten worden Zeeuwen spreken in Groningen. Op initiatief van de Gro- ningsche student-n werd in de cadsschouwburg te Gronin gen een avond t.n bate van het gete- t 7eelrnd eeg-~ v. Deze studenten, die in de zomervacantie hebben me degewerkt aan de opbouw van Zeeuwsch-Vlaanderen, zijn .der de indruk gekomen van de nood, welke daar overal heerscht. Op uitnoodiging van de Se ri" ~.t van het Groningsche studentencorps hielden me vrouw E. J. van den Broecke- de Man en S. van Don gen een voordracht over het geteisterde Zeeland. In haar voordracht „Zee land in nood" schetste mevr. van den Broecke—de Man uitvoerig het vreeselijk ge beuren in October 1944, toen door de R.A.F. de dijken om Walcheren stuk gebombar deerd werden. S_ van Dongen had als ondèrwerp gekozen „Zeeland vecht door" en wees het pu bliek in een kort betoog op het feit dat Zeeland nog steeds hulp noodig heeft. Tractor-demonstralies. Maandagmiddag had op de boerdery van den heer Buteijn te Wilhelminadorp een door vele daartoe uitgenoodigde landbouwers bijgewoonde de monstratie plaats met een 3- tal Fordson tractors. Eerst werd een ouder type tractor waarop een Ingos Ra- toped was gemonteerd, gede monstreerd. In-de volksmond spreekt men daarbij van het vierkante wiel, maar in wer kelijkheid zou dit zeskante moéten zijn, want het betreft rond de wielen aangebrachte hoopt niet die mate van bij val vinden, die de regeering verwacht, zij zich het recht uitdrukkelijk voorbehoudt ver der strekkende eischen van territorialen aard te stellen. De regeering spreekt ech ter de hoop en de verwach ting uit, dat de redelijkheid van haar wenschen te be- voegder plaatse zal worden erkend en begrepen, en ver trouwt. dat door de inwilli ging van deze verlangens het Nederlandsche volk in staat zal worden gesteld zijn po sitie in de wereld-economie opnieuw op te bouwen. toestellen waarvan telkens een der zes stukken op de grond komt. De tweede trekkracht de nieuwe Fordson Major tractor met luchtbanden, waaraan een hefinstallatie combinatie met toolbar cul- tlvatorwerk is gemonteerd. Deze beide genoemde trac toren voldeden goed, maar de eerste kon toch niet voldoende kracht ontwikkelen en de tweede slipte op vette aarde- Het beste werk leverde zon der tegenspraak de eveneens nieuwe Fordson Major Trac tor, die uitgerust is met een rupsinstallatie en daardoor zich niet laat storen door glad heid van de weg. Algemeen was men dan ook van mee ning, dat de rupsbanden de voorkeur verdienen. .ZEELANDIA". De leeslust in Nederland is enorm. Een half jaar geleden publiceerde men in ons landje 2000 week- en maandbladen en het was nog niet genoeg. Wekelijks werden en worden plannen gesmeed voor nieuwe uitgaven. Zoo'n nieuweling ligt nu voor ons op de redactie-tafel Dat is dus de twee duidend zooveelstemaar het is een oude nieuweling, want dit nieuwe tijdschrift „Zeelandia" is een voortzetting van het vooroorlogsche „Zeelandia". dat door de gelijknamige ver- eeniging in Rotterdam werd uitgegeven. Het is nu dus herrezen het wil wat meer zijn dan het vroeger was, namelijk niet Al leen een verbindingsschake] tusschen de Rotterdamsche Zeeuwen, doch ook een band met Zeeland zelf. De redactie stelt zich namelijk voor aller lei publicatie's van Zeeuwsche Drukke receptie. In het Schuttershof kwam Dinsdagmiddag te twee uur de gemeenteraad van Middelburg bijeen voor de installatie van den nieuwen burgemeester jhr. mr. W. C. Sandberg tot Es- senburg. Er bestond voor deze plech tigheid groote belangstelling, Wij merkten op vele burge meesters van naburige ge meenten, hoofden van alle ge meentediensten en bedrijven, hoofden van provinciale dien sten en tal van andere auto riteiten. De waarnemend burgemees ter, de heer J. W. Kögeler, opende de raadszitting en richtte een woord van dank tot wethouders, raadsleden en gemeentesecretaris en ge- meentepersoneel voor de hulp bij de vervulling van zijn tij delijk ambt ondervonden. Daarna noodigt hij de raads leden, de heeren Van Loo en Flipse uit met den gemeente secretaris den nieuw-benoem- de binnen te leiden. Als de heer Sandberg achter de tafel van B. en W. heeft plaats ge nomen, leest de' gemeente-se cretaris het benoemingsbesluit voor, waarna de heer Köge ler de installatie-rede uit spreekt. Voor deze rede en voor het antwoord van den heer Sand berg venvijzen wij naar pag. van dit blad. Nadat het levendig applaus verklonken was sprak de heer I. van i 30 als oudste raads lid Hij uitte zijn vertrouwen in 'den nieuwbenoemde en gaf de verzekering dat de raads leden alles zullen doen om met den burgemeester te werken Lafhartige inbraak. Bij prof. Miskotte te Leiden. Terwijl prof. dr. K. H. Miskotte te Leiden, in welks gezin onlangs twee slachtof fers vielen tengevolge van de geruchtmakende vergiftiging tijdens een bruiloftsdiner te Amsterdam, op ziekenbezoek bij zijn kinderen in 't ziekenhuis, hebben inbrekers hun slag geslagen in het woonhuis te Leiden. Zij for ceerden het slot van de voordeur, doorzochten alle kasten en bureaux en ont vreemden voor een groote waarde aan geld, kleeding en kostbaarheden, waaronder de trouwring van zijn echtge- noote, die kort geleden het leven verloor bij genoemd on geval te Amsterdam. Gezien het laaghartige karakter van deze misdadigers is het vrij wel nutteloos een beroep op hen te doen om althans dit laatstgenoemde kleinood te rug te zenden. Inmiddels kan bericht wor den dat de vier thans nog verpleegd wordende kinderen van prof. Miskotte buiten le vensgevaar geacht kunnen worden. Hun toestand verbe tert. Radio-musici staken. Dinsdagmiddag heeft het hoofdbestuur van de Neder landsche Toonkunstenaars- bond de algemeene staking van alle musici, die in dienst zijn van de Stichting Radio Nederland in Overgangstijd, afgekondigd. Zooals bekend weigeren de musici te musiceeren onder leiding van eenige nieiiwe di rigenten. Het conflict is begonnen bij het omroeporkest, dat als eerste onder een der nieuwe dirigenten, Anton Krelage, moest optreden. Maandag avond reeds weigerde het or kest onder deze nieuwe lei ding te spelen en Dinsdag morgen werd deze weigering herhaald, terwijl ook het ka merorkest eenzelfde houding aannam. Een bespreking tus schen vertegenwoordigers der musici en het stichtingsbe stuur had geen resultaat. Opnieuw brand op de „Boschfontein" Dinsdagmiddag om onge veer kwart over drie is voor de tweede maal brand aan boord van het m. s. ..Boschfontein" uitgebroken. Door snel ingrijpen van het aan boord werkende perso neel kon de brand bedwon gen worden. De brandweer behoefde geen assistentie te verleenen. Bij het ingesteld onderzoek bleek, dat hout werk, wat gebruikt wordt bij het laden van de ruimen, vlam had gevat. 1000 Nederlandsche gezinnen naar Brazilië. De Braziliaansche minister Joao Alberto heeft meege deeld dat hij aan zijn regee ring een plan heeft voorge legd voor emigratie van 1000 Nederlandsche gezinnen naar Brazilië, elk met 6 koeien. Deze gezinnen hebben reeds een aanvraag bij het fezantschap ingediend un vertrek hangt nog slechts af van de bereidheid van de Braziliaansche re geering om de 25 millioen cruzeiros, die de overtocht kost, te betalen. Joodsche leiders vrijgelaten. Te Jeruzalem werd offi cieel medegedeeld, dat de lei ders van het Jewish Agency, die sedert 29 Juni j 1. in het kamp te Latroen In Pale stina werden vastgehouden, in vrijheid zijn gesteld. Tegelijk met het vrijlaten der acht leiders voor Pales tina- werd amnestie ver leend aan meer dan twintig Arabische politieke gevan genen, onder wie een aantal van degenen, die thans op de Seychellen (Britsche eilan dengroep ten Oosten van Afrika) worden vastgehouden. Zomersche dagen in Engeland. Strandleven In volle gang. Engeland beleefde gisteren opnieuw een zomersche No vemberdag. Om twee uur 's- middags bedroeg de tempe ratuur 59 graden (tegen 66 de dag tevoren). In Londen loopt men zonder jas of mantel. Aan de Zuidkust is het strandleven weer in volle gang. In vele badplaatsen waren alle ligstooelen bezet en overal zag men zonneba ders. De warmte wordt veroor zaakt door toevloeiing van tropische lucht uit het Zui den. INSPECTIE BRANDWEERWEZEN. Bij K. B. is met ingang van 1 Sept. 1945 benoemd tot commandeur in vaste dienst bij de Inspectie van het Brand weerwezen, met tijdelijke toe kenning van de rang van commandeur le klasse voor de duur van het commando over de hulpverleningsdienst ten behoeve van de munitie opruiming, de heer J. de Roos. voor de bloei en de welvaart van Middelburg. Spr. richtte vervolgens woorden van dank tot den scheidenden waarnemend bur gemeester, J. W. Kögeler. De gemeente-secretaris, de heer Koene, herinnerde in zijn toespraak aan de zware tij den, die achter ons liggen. Na die tijden stond de ge meente Middelburg voor een stuk nieuwe geschiedenis. Men verwachtte, dat het goed zou gaan. Thans is er weer een nieuwe fase aangebroken met de benoeming van een bur gemeester. De taak van de wederopbouw is zwaai-, maar mooi. Het is spr.'s plicht daarbij zijn loyale medewerking te verleenen, die hij dan ook aan biedt en met de verzekering, dat het geheele gemeente-per soneel tot die medewerking bereid is. De burgemeester dankte de heeren van Loo en Koene voor de hartelijke woorden en sluit de officieele zitting. In de niet-offlcleele voort zetting der bijeenkomst wer den vele redevoeringen gehou den Achtereenvolgens spraken de burgemeester van Vlissin- gen, mr. B. Kolff. de burge meester van Goes, mr. W. C. ten Kate, de burgemeester van Kattendijke, Jhr. van Doorn, de gemeente-secretaris van Goes, de heer J. I. van Balle- gooyen de Jong, de wnd.-bur- gemeester van Krabbendijke, de heer Gebraat, de gemeen te-secretaris van Krabbendijke de heer Vader, als oud- „kamp"-vriend, de heer Zoet mulder, de directeur gemeen tebedrijven ir. B. C. Roeters van Lennep, en de oud-wnd. burgemeester, mri A. J. van der Weel. De heer Sandberg beant woordde de sprekers. Tenslotte bestond er gele genheid den burgemeester ge luk te wenschen met zijn be noeming. Van deze gelegenheid werd druk gebruik gemaakt door tal van geestelijke-, militaire en civiele autoriteiten, lei dende figuren uit het bedrijfs leven, het onderwijs, het ver- eenigingsleven enz. Tribunaal Middelburg. UITSPRAKEN Pie ter Wester, draaier, Vlis- singen, beschuldigd van NSB- lidmaatschap en propaganda lidmaatschap W.A. en arbeid voor de weermacht: 2 jaar in_ terneering vanaf 25 Mei 1945, ontzetting uit kiesrechten. Magdalena Josephina de Paepe. dienstbode, Middelburg, beschuldigd van omgang met Duitschers en N.S.B.-llamaat- schap; interneering voor de tijd reeds in bewaring doorge bracht, ontzetting kiesrechten. Theodorus Maes, schippers knecht, Arnemuiden, beschul digd van N.S.B.- en W.A.-lld- maatschap, arbeid voor de weermacht, dienst bij de anti- sabotagedlenst; interneering voor de tijd reeds in bewaring doorgebracht, ontzetting uit kiesrechten. Job Schroevers, visscher, Arnemuiden, beschuldigd van N.S.B.-lidmaatschap en varen voor de Duitschers: internee ring voor de tijd reeds in be waring doorgebracht, ontzet ting uïfc kiesrechten. In de week van 28 Octo ber t.m- 2 November werden te Veere 16245 k.g. con sumptiegarnalen en 614 k.g. visch aangevoerd. schrijvers en schrijfsters in blad af te drukken. Het eerste nummer ziet er welverzorgd uit. Wij wenschen het bestuur van „Zeelandia" alle sucecs toe. Voor wie in het blad belang mocht stellen vermelden wy nog even, dat het adres is Pleinweg 116a. Rotterdam. Staking bij de Weder opbouw. In verband met de nieuwe verlofregeling voor de week ends, volgens welke de arbei ders Zaterdagsmiddags i.p.v. Vrijdagsavonds naar huis zul len gaan, heeft een Contact, commissie, welke zou bestaan uit leden van de vier organi saties, de arbeiders bij de Wederopbouw opgewekt voor een proteststaking van 24 uur op Donderdag 7 November. Vlissingen NU ER MEER BORRELS ZIJN De borreltoewijzing is rui mer geworden en op de eerste Zondagmiddag daarna werden alleen in Vlissingen 6 personen verbaliseerd wegens openbare dronkenschap, 5 werden om die zelfde reden ingesloten en 2 door de politie voorloopig verbonden wegens verwondin gen, opgeloopen, doordat zij op onzachte wijze kennis maakten met de Vllssingsche straatstee- nen. SPREEKUUR WETHOUDER De wethouder van Volks huisvesting te Vlissingen zal Donderdag 7 November geen spreekuur houden. CHR. HIST. JONGEREN GROEP. Vrijdag werd in het C.J.M.V.- gebouw te Vlissingen een ver gadering georganiseerd door de Chr. Hist. Jongerengroep, om te komen tot oprichting van een afdeeling De voor zitter van het voorloopig co mité, de heer W. Sanderse Jz. heette de verschillende afge vaardigden welkom o.a. den heer van der Hiele, lid van het H.B. van de federatie. De heer Buddingh uit Woer den wees in zijn propaganda- speech op het groote voor recht van de bevrijding en de daarna gevolgde opbouw ook de Chr. Hist. Jongeren groep. De Ned. Herv. Kerk gaat haar taak weer verstaan, zij heeft een groote verant woordelijkheid. Het voorloopig bestuur werd samengesteld uit de heeren W. Sanderse Jr. voorzitter, mej. D. Sturm en de heeren W. Kruizinga, A. H. le Feber en L. Meijers. DE WETHOUDERS SALARISSEN. In de raadsvergadering van Vlissingen werd op voorstel van den heer v. Poelje besloten aan Ged Staten te berichten, dat naaf het oordeel van de raad de salarissen der wethou ders op 3000,per jaar be paald dienen te worden. Zou den Ged. Staten dit niet kun nen accepteerc-n, dan kan het voorstel van B. en W. weer naar voren gebracht worden, nl. om de salarissen op 2600 te bepalen met een toeslag van 25 voor de tijd van drie jaar, dit overeenkomstig het voorstel van Middelburg. Ook in Vlissingen zijn ter gelegenheid van de week van ..Veilig Verkeer" verschillen de groote borden geplaatst, waarop weggebruikers worden gewezen op de gevaren, wel ke hun bedreigen, wanneer ze de verkeersregels niet in acht nemen. O.- en W -Souburg VERGADERING ROODE KRUIS. Vrijdag vergaderde te Sou burg de afdeeling van het Nederlandsche Roode Kruis, Souburg, Ritthem. Nieuw- en St. Joosland. Deze vergade ring droeg een speciaal ka rakter daar hierin medailles werden uitgereikt voor 10 jaar getrouwe dienst bij het Ned Roode Kruis en wel aan dokter J. S. Bloos, comman dant Verpleegcolonne en dok ter J. C. Huysman, comman dant Transportcolonne en de heeren W. Boogaard, A. Tien pond, A. v. Overbeke en A. H. J. Klerek. Met een woord van waardeering werden deze onderscheidingen door den voorzitter, den heer F. Leen- houts, uitgereikt, die dezer dagen in een provinciale ver gadering van het Roode Kruis ook deze medaille had ont vangen. Gesproken werd over de plannen die het hoofdbestuur heeft om te komen tot het oprichten van jeugdgroepen van het Roode Kruis. In an dere landen werkt dit prach tig. Getracht zal worden hier ook een jeugd-organisatle in het leven te roepen en zal contact worden gezocht met de plaatselijke jeugd-opvoe- ders. Er zal persoonlijk, in schoolklas en schoolverband toegetreden kunnen worden. De contributie zal slechts 1 cent per lid per week bedra gen, terwijl de leeftijdsgrens 818 jaar is. Verder deelde de voorzitter mede dat voor de nieuwe cur sus E.H.B.O. ziekentransport en verpleegkunde zich een 40- tal nieuwe cursisten hebben opgegeven. Deze cursussen worden gehouden te Souburg, Ritthem en Nw. en St. Joos land. WEGVERBETERING TUSSCHEN O. EN W.- ZEEUWSCH-VLAANDEREN^ De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B- heeft aangedrongen op verbetering van de weg PontePhilippineZand straat. Deze weg vormt de eenige verbinding van Oost met West-Zeeuvvsch Vlaande ren. Serooskerke STRAATVERLICHTING. Met het aanleggen van de electrische straatverlichting te Serooskerke, waartoe in de laatstgehouden raadsvergade ring werd besloten, zal reeds een dezer dagen een begin worden gemaakt. Vermoedelijk zullen, in de maand November een elftal lantaarns worden geplaatst. terwijl verwacht wordt, dat ook de overige ne gen lampen nog in de loop van winter zullen kunnen worden aangebracht- Koudekerke TENTOONSTELLING „ONZE VOEDING IN DEZE TIJD". Dezer dagen had te Kou dekerke de opening plaats van de tentoonstelling Onze voeding in de ze tijd", georganiseerd door het voorlichtingsbureau van de voedingsraad. Mej. Fischer heette namens genoemd bureau allen harte lijk welkom en gaf daarna het woord aan burgemeester Dreg- mans, die nog eens naar voren bracht, dat er voor de land bouwers op Walcheren moed voor noodig ls om door te zet ten, zoolang zij niet weten hoe de geleden schade vergoed zal worden. Verder bracht spreker naar voren, dat op elke post van de exploitatie-rekening bezuinigd moet worden, wil het land bouwbedrijf in de toekomst rendeerend blijven. Daarom is het nuttig, dat landbouweur- sussen en landbouwvoorlich ting worden gegeven. Spreker verklaarde hiermede de ten toonstelling voor geopend. Hierna ging mej. Fischer met de aanwezigen de ver schillende „stands" na. De belangstelling voor de op de eerste als op de tweede tentoonstelling was zoowel dag goed te noemen en vooral voor de film. die aan het eind van de tweede dag vertoond werd, was veel interesse. domburg RAADSVERGADERING. Dezer dagen vergaderde de gemeenteraad van Domburg. Tot secretaris-penningmeester van het Burgerlijk Armbe stuur werd benoemd de heer Jan Provoost Az. Op haar verzoek werd aan mej. K. J. v. d. Putte eervol ontslag verleend als lid van de com missie tot wering van school verzuim cn in de vacature voorzien door de benoeming van den heer A. Goedhals. Eenige wijzigingen in de gemeentebegrootingen 1945 en 1946 werden goedgekeurd, als mede een verordening tot re geling van de bezoldiging van het gemeentepersoneel en de toekenning van opbouwtoela- gen aan dat personeel. Deze regeling' zal gelden voor de jaren 1945 en 1946. Voor de aanschaffing van schoolbanken voor de Chr. School werd een bedrag van ongeveer 650,toegestaan. Het voorstel van den heer P. Wisse tot opening en slui ting der raadsvergaderingen met gebed en dankzegging- werd met 4 tegen 3 stemmen verworpende meerderheid uit het college van B. en W. stond eveneens afwijzend te genover het voorstel. Hierna kwam in behandeling een voorstel van Gedeputeerde Staten, inhoudende een ont werp tot controleering van het bouw- en woningtoezicht. B. en W. meenden, dat dit toezicht alhier behoorlijk is geregeld: de nieuwe wijze zal de kosten aanmerkelijk doen stijgen. Bovendien wil de raad den huidigen gemeente-opzich ter gaarne handhaven. De raad heeft daaromtrent geen ze kerheid, indien rayons werden ingesteld, ook al zou het aan de andere kant wel aanbeve ling verdienen door centrali satie de levenspositie van den opzichter te verbeteren. B. en W. voelden zich de nieuwe regeling opgedrongen en, me de om de geldelijke gevolgen, besloot de raad niet aan de tot stand koming mede te werken. Het sluitingsuur van de ca fe's wordt van Oct. tot Mei bepaald op 11 uur i.p.v. 10 uur n.m. De heer Wisse stem de tegen. Bij de vaststelling van een nieuwe verordening op het be graven en dc begraafplaats wenschte de heer Geldof om aesthetische redenen een grens te zien vastgesteld voor dc hoogte van gedenlcteekens. De raad ging daarmee ac- coord, aan B. en W. wordt in uitzonderlijke gevallen de vrije hand gelaten. De begrafenis rechten werden van 1; 0,50 en 0,25 verhoogd tot 5; 2,50 en 1. Het extrarecht van 0,50 tot 5. Bij de rondvraag verzocht de heer Tichelaar om een be tere verlichting van het vil lapark, welke inderdaad noo dig blijkt. De heer Brand bracht hulde aan de PEZEM en haar personeel voor de snelle voorziening in een he tere straatverlichting. Ten slotte werden de wenschelijk heid en de mogelijkheid van een goede en veilige speel plaats voor de schoolkinderen overwogen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2