PHOVIHCIALE ZEEUWSCHE COUPAHT Vacanticdorp bij Noord wijk Middelburg's Burgemeester V' Gaat de Sowjet-Unie bakzeil halen? Rijst-oorlog in Batavia 189e Jaargang - Nr. 259 Uitgave der Stichting Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlisslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Woensdag 6 Nov. 1946 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3-20 per kwartaal, franco per post. 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlisslngen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaai 29 tel. 2077 en 2924. Goes Turfkade 15. cel 2475, Oostburg Gratemastraat 3. tel. 102. Terneuzen Brouwerljstr.2, Postrek nr. 359300 P-Z.C.. Middelburg. HET EENIG JUISTE. TAN officieele zijde zijn kort geleden verbeterin gen aangekondigd in de vergoeding der oorlogsschade. Wij hebben deze mededeeling toen als „goed nieuws" geken. merkt en het is inderdaad goed nieuws. Nadien is het rapport van de Stichting Herstel Zeeland ge komen betreffende de vergoe ding der oorlogsschade. Het bevat geen sensationeele nieuwigheden. Maar in zijn eenvoud is het een geschrift, waarvan de inhoud iedere Zeeuw uit het hart gegrepen is. Anderen hebben voorheen het zelfde geluid reeds doen hooren. De Stichting verricht hiermede waarlijk geen baan brekend werk. Maar zij verheft haar stem op een oogenblik, waarop het nuttig en noodig is. Niemand weet. wat er bin nenkort in de Kamer zal gaan gebeuren. Niemand kan voor spellen, of de regeering met een schaderegeling voor den dag komt die het rechtsgevoel der getroffenen zal bevredigen. Het is zelfs niet uitgesloten, dat den Haag zal trachten te transigeeren en op enkele on- derdeelen bereid is tot conces. sies, maar in groote lijnen vast zal houden aan de denk beelden, die tot dusver zijn ge huldigd door de officieele in stanties. Welnu: de Stichting Herstel Zeeland 1945 wijst zulke con cessies reeds bij voorbaat van de hand. Zij stelt zich op het eenig juiste standpunt, dat er geen sprake mag zijn van een aalmoes in de vorm van schadevergoeding op basis der waarde van 1940, maar dat de vervangingswaarde moet wor den vergoed, opdat een ieder die verlies door de oorlog heeft geleden, dit verlies ook waarlijk vergoed krijgt Het gaat niet aan om een ieder. die door de oorlog schade heeft geleden te belas ten. met een zware schuld, waaronder men zijn leven lang niet meer uit zal komen. Het gaat niet aan, om een aanzien lijk percentage van de bevol king onzer provincie gebukt te doeij. gaan onder nimmer aflos- bare hypotheken. Er zijn in Nederland milli- oenen menschen, die geen schade leden, wij hébben daar al eens eerder op gewezen. Laat men de geleden schade in de geteisterde gebieden be rekenen, laat men die schade omslaan per hoofd der bevol king van het geheele land. Laat men ieder, die geen scha de leed zijn deel laten bijdra gen Dan is vergoeding der vervangingswaarde geen onmo gelijkheid, geen onbereikbaar ideaal en dan is het zeer wel mogelijk om te breken met de onjuiste basis van vergoeding naar de waarde van Mei 1940. Middelburg, Vlissingen, West- kapelle, Hoedekenskerke, Elle- woutsdijk. Souburg, en nog zoo veel plaatsen meer zullen nim mer worden wat zij waren, als de vervangingswaarde niet ver goed wordt. En zü moeten weer worden, wat zü geweest zijn, wil Zee land niet voor jaren achterop raken. Min. Drees heeft Zeeland onlangs het symbool van de wederopbouw in Nederland ge noemd. De Zeeuwen leggen een ongekende geestelijke activiteit aan de dag om de toekomst die waarlijk niet rooskleurig is de baas te worden. Door een onrechtvaardige schaderegeling mag Zeeland niet geremd worden Men kieze de oplossing, die de eenige juiste is! Hel Wereldgebeuren Russische deskundigen „verdwenen" plotseling Kwestie Spanje weer te berde- Onder de sensationeele kop „wgiziging in de Sow jet- Russische houding" bracht het Engelsche blad de „Daily Mail" Maandag een diploma-, tieke primeur van de eerste rang, afkomstig van Wilson Broadbent, haar diplomatieken correspondent uit New York. Volgens een betrouwbare di plomatieke bron, die in con tact staat met de Sowjet- Russische regeering, zou Rus land thans bereid zgn zijn standpunt ten aanzien van de vredesverdragen met Italië en de Balkanlanden zonder veel verder verwijl te herzien. Broadbent haalt verklaringen van zijn bron aan, volgens welke Molotov bij zijn vertrek uit Parijs tijdens een parti- culier onderhoud gezegd zou hebben, dat de vredesverdra gen zoo snel mogelijk voltooid moeten worden. De Sowjet- Unie zou bereid zgn tot een compromis te komen met an dere standpunten, ten einde te bereiken, dat alles vóór 1 Dec. a.s. geregeld zal zijn. Er zijn echter vooralsnog geen aanwijzingen, die de juistheid van dit bericht kun nen staven. De vier ministers van buitenlandsche zaken zijn Maandag weer gedurende vier uur in bespreking bijeen ge weest en het eenige besluit, waar toe zij kwamen, was, Italiaansche en Yoego-Slavi- sche afgevaardigden uit te noodigen tot bijwonen van de bespreking. Voor het overige kwamen weer de oude tegen stellingen naar voren. Bevln en Byrnes kantten zich beiden tegen heropneming van de kwestie der Italiaansch-Yoego- Slavische grens, zooals door Molotov werd voorgesteld, Mo lotov verzette zich tegen be spreking van het Italiaansch- Oostenrijksch verdrag. Volgens een woordvoerder van de Fransche delegatie was de sfeer ter conferentie „strikt zakelijk". Het ziet er overigens niet naar uit, dat de nieuwste po ging van de Italiaansche re geering, om wijzigingen te verkrijgen in de voorwaarden van het ontwerp-verdrag re sultaten zal opleveren. Deze poging bestond in het zenden van een laatste protest-nota aan de vier ministers. In deze nota werd het ontnemen van de koloniën in strijd ge noemd met iedere objectieve waardeering van Italiaansche bijdragen tot de vooruitgang in deze gebieden. De mili taire clausules van het ver drag berooven Italië van zijn verdediging, aldus klaagt de nota en de economische en financieele last van de her stelbetalingen gaat iedere re delijke grens te boven. Het geheele verdrag mist iedere rechtsbasis. Allesbehalve een aanwij zing van verandering in de huidige Russische diplomatieke tactiek is ook het geval van verdwijning van vier Russische deskundigen in Montreal. Maandag werd In Montreal een conferentie geopend van de Picao, de voorloopige in ternationale organisatie voor de burgerluchtvaart. Het doel van deze conferentie, waar aan 150 deskundigen uit 28 landen deelnemen, is het vast stellen van een wereldnorm voor toestellen met radar accommodatie. Op de ope- ningsdag werden vier Russi sche deskundigen als waar nemers ingeschreven en woon den zij technische demonstra ties van Britsche en Ameri- kaansche toestellen bij. De tweede dag waren zij plotse ling „verdwenen". De Russi sche bezoekers hadden hun hotel verlaten zonder eenlg adres achter te laten, hetgeen niet bepaald strookt met de Amerikaansche opvatting van beleefdheid jegens den gast heer. De Russische diplomatie blijft ook hameren op het Spaansche aambeeld, óp aan dringen van de Poolsche af. gevaardigden heeft de Veilig heidsraad Maandag besloten de Spaansche kwestie van de agenda van de Raad af te voeren. Oppervlakkig zou men meenen, dat daarmee de kwes tie dus voorloopig afgedaan In werkelijkheid beteekent dit de aanloop voor een nieu we aanval op het Franco- Spanje, ditmaal voor het fo rum der Ver. Naties. Zoolang n.l. een kwestie nog op de agenda, van de Veiligheidsraad staat, kan ze niet voor de al- gemeene vergadering van de Ver. Naties te berde worden gebracht. Vandaar het Russi sche initiatief in de Raad. Het is de vraag of de behan deling van de kwestie Spanje voor de alg. vergadering meer zal opleveren dan een herha ling van de vruchtelooze de batten hierover in de Veilig heidsraad. In December weer Zuidvruchten. BANANEN VOOR DE KLEINTJES. 7 Nov. a.s. zal een voor- inleveringsbon voor bananen worden bekend gemaakt, waar op voor kinderen, geboren in 1942 en later, zoo spoedig mogelijk 500 gram bananen zal worden verstrekt. Het ligt voorts in de be doeling In de eerste helft van December een bon aan te wij zen, waarop iedereen 200 gram gedroogde zuidvruchten zal kunnen koopen. GEEN KEUZEBON VOOR KOFFIE OF THEE. De plannen om een keuze bon aan te wijzen voor koffie of thee, zoodat de consument zelf zal kunnen uitmaken, welke van de twee produc ten hij erop wil betrekken, zullen voorloopig nog niet verwezenlijkt kunnen worden. Naar met vrij groote zeker heid aangenomen mag wor den, zou de vraag naar koffie zoo overwegend zijn, dat daar aan niet voldaan zou kunnen worden. JONGEN VERMIST. Maandagmiddag is een jon gen van 16 jaar de bosschen bij Appelscha Ingegaan en niet teruggekeerd. Politie en burgers met politiehonden hebben tot nu toe niets ge vonden. Vandaag... is het twee jaar ge leden dat Middelburg, en daarmede geheel Walcheren, van de Duit- sche onderdrukking werd bevrijd. Distributie-fraude te Utrecht berecht. Maandag heeft de economi sche politierechter de in de zomer aan het licht gekomen fraude bij het Utrechtsche dis tributiekantoor behandeld. De ambtenaar J. F. G. van de eindcontrole, de beide ambte naren F. K. en C. J. P. B., die belast waren met het innemen van opplakvellen, werden ver oordeeld tot 1 jaar gevangenis straf, 750 boete en 5 j. ont zetting uit het recht om als distributie-ambtenaar werk zaam te zijn. De ambtenaar H. G. K. werd veroordeeld tot 8 maanden gev. straf, waarvan 4 r?or- waardelijk en 1000 boete. De ambtenaren hadden door onderlinge samenwerking 11.000 bonnen verduisterd. Tegen de opkoopers werden vonnissen gewezen van 2 tot 3 maanden voorwaardelijk en boeten varieerend van 100 tot 50 gulden. Tegen de grootste afnemer, de Utrechtsche aard appelhandelaar J. W. W., werd l jaar en 25.000 boete ge eischt. Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat bij de 4 Nov. gehouden besprekingen tusschen de Nederlandsche Commissie-generaal en de In donesische delegatie, welke van 1923 uur plaatselijke tijd ln het paleis plaats had den, de fundamenteele vraag stukken van de organisatie der toekomstige samenwer king zijn besproken. Ten aanzien van een aan tal punten werd verheldering verkregen. Er blijft echter Duitsche technici naar Engeland. De Britsche minister ver- antwoordeigk voor het Brit sche bestuur in Duitschland, John Hynd, heeft in antwoord op een desbetreffende vraag in het Lagerhuis medegedeeld, dat sinds de bezetting van Duitschland 63 Duitsche ge leerden en technici naar En geland zijn overgebracht om daar te worden tewerk ge steld. Geen van hen werd hier toe gedwongen, aldus Hynd. Hij voegde hieraan toe, dat nog 60 binnenkort in Enge land worden verwacht en op dezelfde voorwaarden zullen werken. Naar Engelsch voorbeeld. Eenigen tijd geleden is door een maatschappij aan de ge meente Noordwijk toestemming verzocht, tot het inrichten van een ultramodern vacantie- recreatieoord met een capaci teit van 6000 gasten, dat aan de Noordgrens van de gemeen te zou moeten verrijzen Een radascommissie is, tengevolge; van dit verzoek, naar Engeland geweest om daar het kamp „Bytlin's Luxuarij Holiday Camp" in Yorkshire te bezich tigen, aangezien het de bedoe ling was, zulk een kamp waar van Engeland er vele telt. als voorbeeld te nemen bij de in- richting van het Noordwij ksche vacantiecentrum. Het kamp te Piley, dat eveneens plaats biedt aan 6000 gasten, is eigenlijk een dorp, dat- alleen gedurende het vacantieseizoen is be woond. Het bevat woonhuizen, winkels, theaters, concertza len, sportvelden, kerken, kin dertehuizen enz. De kampgeestelijke, reverend H. G. Redgrave, wees erop, dat het kerkelijk leven in het kamp zeer intensief was. 33 van de gasten vervulde de ker kelijke plichten tegen slechts twee procent van de geheele bevolking van Engeland. Er vindt een nauwkeurige controle plaats, alvorens gasten worden ingeschreven. Hierme de worden met succes ongun stige elementen, die een ge vaar op zouden kunnen leveren voor de orde, de zedelijkheid en de moraal, geweerd. Op grond van deze ervarin gen heeft de Noordwijksche raadscommissie gunstig gead viseerd inzake het verzoek tot oprichting van zulk een kamp bij Noordwijk, dat uiteraard in overeenstemming gebracht zou moeten worden met het Ne derlandsche karakter Aange zien alle raadsfracties in de commissie waren vertegen woordigd. is het waarschijnlijk dat aan de initiatiefnemers toestemming zal worden ver leend voor dit, voor Nederland nieuwe experiment. De vrouw, die Arnhem uitplunderde- De PRA te Arnhem heeft in samenwerking met het Bu reau voor Oorlogsmisdrijven te Wesel (Duitschland) gear resteerd Frau Louise Grasili, die de leiding heeft gehad bg het plunderen van de stad Arnhem in de winter van 19441945. Zij werd reeds ge ruime tiid door de Britsche autoriteiten gezocht. Naar aanleiding van deze arrestatie zgn enkele gege vens verstrekt omtrent de schade, die door de systema tische plundering van Arnhem door de Duitschers is aange richt. De schade aan huis raad bedraagt 350 millioen, de schade in de kleine be drijven 30 millioen, de schade bij de kunstzijdefabrieken 20 millioen, bij de metallurgische bedrgven 3.6 millioen, bij de Heveafabrieken te Oosterbeek 1.6 millioen gulden. werd plechtig geïnstalleerd Duitsche ondergrondsche in actie. Fabrieken in brand gestoken. Het door de Sowjets gelicen- sieerde dagblad „Leipziger Zeitung" meldde, dat Duitsche ondergrondsche groepen van saboteurs en brandstichters vier fabrieken in Saksen in de Sowjet-zone in brand heb ben gestoken. Deze zijn door het vuur verwoest- Groote branden woedden in de Aschaffenburger Zellstoffwer- ke- de Hoesch Werke in Plr- na. de Oscar Koek karton fa briek te Zwoentiz en de Frei- berger papierfabriek te Wels- senborn. Dit zgn de eerste be vestigde berichten over sabo tage in de Sowjetzóne. Byrnes neemt de Palestijnsche kwestie in handen- Naar Reuter uit Ameri kaansche bron verneemt heeft James Byrnes, de Amerikaan sche minister van buitenland sche zaken, Bevin medege deeld, dat hij de behandeling van de Palestijnsche kwestie van Truman zal overnemen. Tevens zou Byrnes Bevln heb ben medegedeeld, dat hg de toestand in Palestina met hem wilde bespreken, wanneer de bezigheden met het vredes verdrag met Duitschland in de raad van ministers van buitenlandsche zaken dit toe laten. O burg beleefde Dinsdag een blijde en beteekenis- volle dag toen de nieuw be noemde burgemeester, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essen- burg officieel de leiding van het stadsbestuur op zich nam. De gemeenteraad was daar toe in een plechtige zitting bijeengeroepen onder presidium van den waarnemend burge meester, den heer Kögeler. Nadat jhr. Sandberg was binnengeleid hield de heer Kögeler een installatlerede, waaraan wij het volgende ontleenen: INSTALLATIEREDE. Het bericht van de burge meestersbenoeming heeft te Middelburg groote voldoening gewekt. Sedert 1942 heeft de stad géén burgemeester meer gehad in de volle zin van het woord. Wel werd belangrijk werk verricht door mr. A. J. v. d. Weel, maar het verlan gen ging uit naar een burge meester, die zijn ambt- zou zien als 2fg'n levenswerk. Spr. verzekert dan den heer Sandberg, dat de ge. heele bevolking van Middel burg bereid is hem met ver trouwen tegemoet te treden, omdat hij als burgemeester van Krabbendijke de Zeeuw sche volksaard reeds leerde kennen en gedurende de be zetting blijk gaf een man van karakter te zijn, bij wien het welzijn van de bevolking bo ven alles ging. ZWARE TAAK. Ik kan u niet, zoo ging de heer Kögeler voort, voorspel en, dat uw taaie hier gemak kelijk zal zijn. De moeilijkhe den zgn vele, maar het is een schoone taak en rijke voldoe ning onze zwaar beproefde stad te leiden naar een be tere toekomst. Middelburg is een stad met een rijk verleden. Helaas is zij thans ontluis terd en ontdaan van welhaast al haar vroegere schoonheid. Maar bij al wat zij ver loor heeft zij één ding behou den, de vaste wil der bevol king om haar te doen herrij, zen en opnieuw een eervolle en beteekenisvolle plaats te doen Innemen. De plannen voor de her bouw van de stad en die voor de restauratie en de herbouw van het stadhuis liggen ge reed. Doch niet slechts de her bouw, maar ook de uitbouw van de stad, belichaamd in een tot in bijzonderheden uitge werkt uitbreidingsplan ter ver krijging van meer woonruim te en allerlei voorzieningen voor sport-, industrie- en recreatiedoeleinden. verkeert in een vergevorderd stadium of is reeds ten deele vastge steld. Dit alles is saamgevat in een zeer gevarieerd pro gram onder de titel „Middel burg Herstel en Toekomst", hetwelk reikt tot het jaar 1960 en waarvan u bereids een exemplaar ter kennisma king is uitgereikt. Ik hoop dat dit programma u tot leidraad moge strekken dat het u gegeven moge zijn zoo niet alles dan toch zeer veel daarvan tot uitvoering te helpen brengen. Na gewezen te hebben op de financieele moeilg'kheden, waarmee het gemeentebestuur worstelt, vroeg spr. de aan dacht voor de vele eultureele en geestelijke instellingen, die strekken tot verheffing en verrijking van het leven. Wg hebben, zoo besloot de heer Kögeler, alleen onze stad lief en die liefde is nog ster ker geworden naarmate zij is getroffen door velerlei be proevingen. Dat brengt mede, dat ieder die zich beijverd haar uit haar ingezonkenheid op te heffen, aanspraak kan maken op aller sympathie en steun, hoeveel te meer de burgemeester als hij zich daarbij plaatst in de voorste gelederen van de strijders voor haar herstel en toekomst. Wg reiken u mgnheer de burgemeester bij de aanvaar ding van uw taak gaarne dé hand en zeggen u als wethou ders en raadsleden zonder eenig voorbehoud onze steun en medewerking toe. DE BURGEMEESTER SPREEKT. Bij zijn antwoordrede ving jhr. Sandberg aan met God te danken, dat Hij hem op deze plaats gesteld had. Daar na richtte hij woorden van dank tot H.M. de Koningin, den minister van binnenland- sche zaken en den Commis saris der Koningin te Mid delburg Spr. gaat dan in op de woorden van den heer Köge ler en zegt hem en ook den heer v. d. Weel, hartelijk dank voor alles wat zij als waarnemend burgemeester in het belang der stad hebben verricht. Ook in de toekomst zullen zij nog krachtdadig kun nen meewerken aan de op bouw van Middelburg. WEDEROPBOUW. Na zijn burgemeesterschap van Krahbendgke en Goes ge memoreerd te hebben, zeide spr. over Middelburg: In de gemeente Middelburg lijkt mij het probleem van de Wederopbouw wel het aller belangrijkste en alles over- heerschende. Het probleem, dat alles overschaduwt en waarvoor tenslotte alles wij ken moet. De oplossing en de uitvoering daarvan, ja de kleinste verbetering en ver snelling, brengt dadelijk met zich mede, dat ook de pro blemen van de Volkshuisves ting en de daarbij zoo nauw betrokken sociale toestanden verbeteren. De Wederopbouw heeft echter vele facetten. Noem ik hier slechts van, het arbeidskrachten vraagstuk en de materialenpositie, waarvan de laatste juist weer in een zeer zorgwekkende toestand verkeert. Ook de zoo zeer gewraakte financieele rege ling werkt remmend. Moge de Noodwet Walcheren daar in verbetering brengen. DE HISTORIE. Hierbg komt ook nog de groote moeilijkheid, dat in Middelburg vele historische gebouwen zijn en zeer fraaie stadsaspecten, waarvan som mige helaas totaal vernield zijn en andere nog gerestau reerd kunnen worden. Ik denk hierbij speciaal aan ons schoo- ne stadhuis, waarvoor wel zeer fraaie plannen bestaan. Dit brengt met zich mede, dat men bij het treffen van regelingen en het maken van plannen voor de Wederop bouw, men het stedebouwkun- dige schoonheidsvraagstuk Noodboerderijen. Sinds de bevrijding zijn ter vervanging van de duizen den, door de oorlog vernielde boerderijen ongeveer 5500 noodboerderijen gebouwd. Ook zgn ongeveer 4500 noodstallen opgericht, terwijl men nog hard bezig is een groot aantal noodstallen op korte termijn op te trekken met behulp van pakken ge perst stroo. Een boerderij heeft veel bergruimte noodig. Nog over al in het land en vooral in de geteisterde gebieden staan landbouwwerktuigen in lucht, waardoor veel schade aan dit onontbeerlijk mate riaal wordt toegebracht. Om hierin te voorzien heeft de regeering uit Engelsche dumps in België 1500 munitie berg plaatsen van gegolfde ijzeren platen, 500 nissenhutten en 'n aantal romneyhutten aange kocht. De nissenhutten zijn vorige week te Rotterdam aangekomen. Gunstig weer voor de late groenten. De weersgesteldheid In Oc tober Is voor de verdere ont wikkeling der late groen ten gunstig geweest. Nadat in September meer regen was gevallen dan normaal, vooral in het Noorden en Westen des lands, was het in October zacht en droog weer. Hoewel eenige malen nachtvorsten voorkwamen, heeft dit geen schade berokkend aan de te velde staande gewassen. Deze vertoonen dan ook vrijwel zonder uitzondering een goede stand. Brutale roofoverval. In de nacht van Maandag op Dinsdag heeft te Schager- brug (N—Holl.) een brutale roofoverval plaats gehad. Vier gewapende mannen hebben zich, door het indrukken van een ruit, toegang tot een wo ning weten te verschaffen. Door het lossen van enkele schoten joegen zij het echt paar schrik aan om het daar na te knevelen. Ook de zoon, die op het rumoer kwam toe snellen, werd gebonden. De mannen gaven voor naar ondergedoken S.S.-ers te zoe ken. Zij deden zich te goed aan levensmiddelen en sigaren en forceerden tenslotte de brandkast. Met een buit van gouden, en zilveren voorwer pen, een bedrag van 3000 en twee fietsen maakten zij zich uit de voeten. een kloof tusschen de stand punten die niet kon worden overbrugd en welke een ver der overleg vereischt. Dr. A. K. Gani, die zoo juist uit Medan is terugge keerd, waar volgens een vroegere verklaring van dr. Gani de situatie aanmerke lijk verbeterd is en „het cri- tieke punt gepasseerd is", was bij de bovenbedoelde bij eenkomst aanwezig. BR. INDISCHE VERLIEZEN Volgens een bericht van radio Delhi heeft de Br.- Indische minister van defen sie Maandag in het Britsch- Indlsche Lagerhuis de volgen de opgaven gedaan over de Britsch-Indische verliezen in Indonesië: 966 gesneuvelden, 1600 gewonden en 212 ver misten. DE NAKAMURA-SCHAT. De Britsche kapitein J. H. R. Morton heeft te Batavia voor een Britsche krijgsraad terecht gestaan. Hij wordt beschuldigd van medeplich tigheid aan de diefstal van de Nakamura-schat. Morton ver klaarde niet schuldig te zgn. Het proces wordt voortgezet. niet uit het oog mag verlie zen. Hieronder wil ik ook ten volle begrepen zien, het ter plaatse aanwezige natuur schoon, zooals de Bolwerken en de Singels. Iedere stad heeft zgn eigen sfeer en deze zal nu eenmaal in de Wederopbouw tot uiting moeten komen. De heer Sandberg voerde vervolgens de problemen van de volkshuisvesting en sociale toestanden aan om daarna te komen tot handel en indus trie. DE HANDEL. Een stad als Middelburg is, moet ook de handel en indus trie aan trekken. Het Ge meentebestuur heeft hiervoor een open oog, daar het thans reeds bezig is industrie-terrei nen aan te leggen. Dan is Middelburg provin ciale hoofdstad. Dit geeft misschien rechten, maar ook zeer zeker verplichtingen. Wil len wij ons handhaven als centrum van Zeeland, dan moeten wij ook zorgen, dat wij iets te bieden hebben. Er moet zijn een actieve midden stand, welke de menschen naar onze stad trekt en die zorgt, dat men in Middelburg Iets kan krijgen, wat men el ders tevergeefs zoekt. Er moeten zgn goede verbindingen per spoor, per auto. per schip en door dé lucht. Er moeten zijn goede hotels *en pensions, welke ook aan de eischen van vreemdelingen kunnen voldoen. SAMENWERKING. Na de taak van den bur gemeester beschouwd te heb ben, deed de heer Sandberg een beroep op allen om zich voor de gemeente te interes seeren. In het bijzonder deed hij een beroep op den gemeente-se cretaris en het gemeenteper- soneel. Samenwerking met andere gemeenten zal van ganscher harte bevorderd wor den om Walcheren weer te maken tot de tuin van Zee land. Spr. eindigde met het vra gen van Gods zegen. Het bestand in Indonesië. Maandag is op een bg- eenKomst van de gemengde bestandscommissie besloten om onmiddellijk na de bg een komst aan alle commandanten te velde het bevel tot het sta ken van het vuren te geven, terwijl de resp. posities ge handhaafd zullen worden. Men kan aannemen, dat in bepaal de gebieden de vijandelijkhe den sedert de afkondiging van het bestand op 14 Octo ber reeds gestaakt zijn. Instructies met nadere toe lichting aangaande het nako men van het bevel zullen door de technische subcommissie uiterlijk op 10 November wor den gegeven. Wanneer de plaatselijke commandanten de ze zullen hebben ontvangen, zullen zij niet later dan 20 November de onderhandelin gen ter plaatse openen over de problemen, die met het staken der vijandelgkheden samenhangen. Waar geconstateerd wordt, dat er op de bevelen inbreuk wordt gemaakt, zal dit aan de bestandscommissie worden ge rapporteerd. Voor dit doel zijn speciale organisatorische maatregelen getroffen. Onveilig verkeer. De Veilig-verkeer-week in Amsterdam is wel zeer onge lukkig begonnen. Twee tree plank-passagiers werden op de Weteringschans door een pas- seerende auto van een tram gesleurd. Met snijwonden zgn zij naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd en na ver bonden te zijn naar hun wo ning overgebracht. Maandagavond reed een mo torrijder, die vermoedelijk on der de invloed van sterke drank verkeerde, met zijn motor met zijspan op het Damrak tegen een tram. De motor sloeg om. waardoor de motorrijder onder de tram kwam. Hij overled aan de be komen verwondingen. Op het Leidscheplein reed omstreeks half elf een auto een fietser aan, die met een schedelbasisfractuur in het Wilhelminagasthuis werd op genomen. DR. BEEL NEEMT BUITENL. ZAKEN WAAR. Tgdens de afwezigheid van mr. W. C. G. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, die zich naar de Ver. Staten heeft begeven ter bijwoning der assemblee van de Ver. Naties, zal de minister-presi dent, dr. L. J. M. Beel, op treden als minister van bui tenlandsche zaken. LEVENSLANG GEËISCHT. Voor de Rotterdamsche ka mer van het Haagsche Bijz. Gerechtshof werd tegen den 32-jarigen schilder W. H. Kuik levenslange gevangenisstraf geëischt. Kulk was in 1941 lid van het Bijbelgenootschap „Jehova's Getuigen", .dat een papieren actie voerde tegen de Duitschers. Hij werd gevangen genomen en teneinde aan een eventueele straf te ontkomen, verklaarde hij zich bereid de Duitschers medewerking te verieenen om het bijbelgenoot schap „op te rollen" In 1944 werd hij tewerk gesteld bij de beruchte polltionëele groep 10 en deed mee aan arrestaties van Joden en illegale werkers. Volkstelling op 31 Mei 1947 „Trouw" weet te melden, dat het in de bedoeling van de regeering ligt de volkstel ling op 31 Mei van het vol gend jaar te doen houden. Een uitgebreide propaganda- actie voor medewerking van de geheele bevolking zal er aan voorafgaan. DE PRIJZENSLAG. Maandag is ook tc 's-Gra- venhage de prijzenslag begon nen. Deze controle op de prij zen door de dienst der prijs- beheersching, in samenwer king met de C.C.D, en de po litie, zal geruime töö duren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1