Veel animo voor de sportvliegerij UIT DE FfëO VINCIE Groote Najaars-veemarkt Het Nederlandsche memorandum over Duitschland Zeeuwsche 8 nippers ZUID-BEVELAND. Noord-Beveland Terreinen en materiaal! vereenigin» teit thans enkele duizenden leden, die al nOg SChaarSCh, [naar liefhebberij, motor-, zweef- of ballonvliegen, mo- delvliegtuigbouw of luchtvaart techniek bedrijven Om deze nuttige en aan gename bezigheid bij tijd en wijle practisch toe te pas- Voor de oorlog had de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart alom ln ons land een groote vermaardheid. Dat dit nu niet meer het geval ls, is echter geen aan leiding om dikke tranen te laten. Een vereeniging als deze gaat in verband met het groote luchtvaartenthou- siasme, vooral bij de jeugd, zeker een goede toekomst te gemoet. Maar er zijn op het oogenblik enkele belemmerin gen. Kerknieuws geen studieveklenging voor predikanten. De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk heeft met 22 tegen 19 stemmen een voorstel om voortaan 't doc toraal examen in de theologie voor predikanten verplicht te stellen, verworpen. Dit voorstel was vervat in een rapport van de commis sie „Kerk en Hooger Onder wijs". De Leidsche en de Gro- ningsche theol. faculteit had den zich voor deze verande ring verklaard, de Utrecht- sche in meerderheid tegen. In het algemeen vreesde men van de voorgestelde maatre gel een degradatie van de doctorale studie, verhooging van de studiekosten en een extra verlenging van de stu dietijd van zendelingen, die tot missionnaire predikanten worden opgeleid. moeilijke kwestie. De classis Axel der Geref. kerken onderhouden de art. 31 K.O., omvattend alle kerken in Zeeland, heeft zich in haar jongste vergadering bezigge houden met de zaak Herwij nen. Ds. W. G- F. v. Herwijnen was te RUland-Bath pre dikant bij de Gereformeer de kerk maar kwam door zijn gedragingen in bezettings tijd in conflict met zijn kerk gemeenschap wat tot zijn af zetting leidde. Sedert dien heeft ds. v. Herwijnen, hoe wel te Vianen woonachtig, te Rilland-Bath een z.g. huisge meente, bestaande uit ne gen leden, waarvan er slechts 2 te Rilland-Bath woonachtig zijn. Deze huisgemeente res sorteert onder de classis Noord-BrabantLimburg. De classis Axel heeft nu. gehoord het rapport <jer commissie ad hoc, met alg. stemmen een uit spraak gedaan waarin zij con stateert dat deze ,-z.g. kerk zich met haar „predikant" nimmer publiek en officieel heeft vrijgemaakt" en „dat de heer v. Herwijnen zich schuldig gemaakt heeft aan het de ge wetens der geloovigen bin dend opleggen van zijn on schriftuurlijke meeningen '(hiërarchie), aan ontrouw aan art. 30 der N- Geloofsbelijdenis en aan schending met name van art. 31 (openbare scheur- making)". De classis consta teert dat er te R.-B. geen kerk bestaat en derhalve van kerkverband geen sprake kan zijn. dat de heer v. Herwijnen geen ambtelijke rechten heeft en bij volharding in zijn zonde afgezien van de uit slag eener revisie ook niet kan hebben in de kerken. Zij be sloot deze uitspraak ter ken nis te brengen o.m. van de kerken en de hoogleeraren te Kampen, constateerde dat de- Ze zaak tot haar competentie behoort en besloot er bij d classis Noodr-Brabant-Lim- burg op aan te dringen zich te onthouden van verdere be moeiingen in deze zaak- sen, zijn vliegterreinen elemen- tair vereischte, maar daar man keert het in ons land nogal aan. Het Nirwana van iederen sportvlieger is het vliegveld Eelde bij Arnhemop het oogenblik zijn verder beschik baar Hilversum, Ypenburg, Twente en Teuge (bij Apel- doorn). Voor de oorlog bood ook Schiphol gelegenheid, maar het drukke internationale luchtverkeer heeft dit thans verdrongen. De genoemde vliegvelden liggen allemaal in het Westen, Centrum of Oosten des lands. Het Zuiden is voor de sport vliegers nog heelemaal taboe. materiaaltekort. In Mei 1945 bezat de Ver eeniging heelemaal geen mae- riaal meer Inmiddels ziin echter 72 machines aangeschaft waarmee de verschillende af- deelingen voorloopig geholpen zijn. Dit aantal is echter onvol doende om de ledenaanwas te kunnen verwerken. Het kan dus voorkomen, dat op een gegeven oogenblik nieuwe le den geweigerd moeten worden. De Vereeniging zal er waar schijnlijk in slagen in 1947 een eigen opleidingsschool te stich ten. De regeering steunt deze plannen en de K. L. M. ziet deze activiteit met sympathie aan Het vliegen is echter nog 'n vrij kostbare liefhebberij. Per uur kost het f 35.de oplei ding voor het Brevet A duurt ongeveer 20 uur. zoodat voor een geheele cursus 700.be taald moet worden Hoe groo- tr de Vereeniging echter, hoe goedkooper het vliegonderricht en dit is het hoofddoel. Geen derde wereldoorlog- Een voorstel van den Britschen minister-pre sident Attlee, om de oor log van 19391945 offi cieel de Tweede Wereld oorlog te noemen, ont lokte dezer dagen aan een der leden van het Lagerhuis de opmerking: „Het gebruik van de uit drukking: „Tweede We reldoorlog", veronder stelt, dat er nog een der de kan komen. Zou het niet beter zijn het er op te wagen hem de laatste wereldoorlog te noemen". Lachend merkte Atllee )p, dat voor zoover hem bekend was, er een Eerste en een Tweede Punische oorlog was ge weest, maar geen derde. wereld-bank. De eerste officieele mede- deeling over de plannen tot obligatie-uitgifte van de Int. Bank voor Herstel en Weder opbouw is gepubliceerd. De president der bank, Eugene Meyer, zegt daarin dat de door de bank uit te geven schuldbewijzen zoowel een korte als een lange looptijd zullen hebben. 84 jubilarissen op „De Schelde". medailles uitgereikt. Op 1 November werden op de Kon. Mij. „De Schelde" de medailles uitgereikt en de getuigschriften voor 40-jarige en 25-jarige trouwe dienst aan de Maatschappij. Er waren ditmaal S4 jubilarissen en wel 16 ambtenaren, 1 werkmees ter, 3 bazen en 64 werklieden. Nadat een der directeuren en een vertegenwoordiger van de Ned. Mij. voor Handel en Nijverheid het woord hadden gevoerd, werden met harte lg ke gelukwenschen overhan digd: een zwaar verguld zilveren medaille (gouden medailles kunnen nog niet worden ge leverd) van de NV. Kon. Mij. „De Schelde" met' bgbehooren- de gratificatie voor 40-jarige trouwe dienst aan 1 ambte naar, 1 werkmeester, 1 baas en 17 werklieden, n.l. C. Ak- kermaps, J. Bosselaar, F. J. Bakx, P. Braat, G. M. Com peer, C. L. Fleurbaay, C. K. Groen, H. L. ten Hacken, A. C. Kraamer, S. Meerman, S. P. v. d. Peijl. M. Prince, B. Quelery, Gi Romijn, W. de Ruijsscher, J. Scheepers, J. Schenkel, P. de Snoo, A, Stroo, P. Stroo. De zilveren medaille met Gemepnte-serrftark van bijbehoorende gratificatie aanf gemeente-secretaris van suikerfabriek „dinteloord". Bijzonder Gerechtshof. zwarte handelaren gevonnist. De bnzondere politierechter deed uitspraak i.z. de volgende gevallen: De 33-jarige M. J. L.. echt- genoote van A. J. D. te Baar land, verkocht 4 bonkaarten al gemeen, een versnaperingen- kaart, een textielkaart en 3 vleeschkaarten. Eisch en uit spraak 1 week gevangenisstraf. De 47-jarige J. C. A., vee koopman te Sint Jansland, le verde op 27 Mei 1946 in Brui- nisse 50 kg bastaardsuiker af zonder bonnen aan W. Hoek. Eisoh en uitspraak 500, boete sub. 3 maanden hechte nis. De 42-jarige P. L. O., hande laar te Barendrecht, vervoerde op 20 Sept. 1946 maar liefst 8?00 eieren. Eisch f 1000,boete sub. 3 maanden hechtenis. Uitspr. 300,boete sub. 1 maand hechtenis met verbreurd ver klaring. Nu staan 4 verdachten te recht betrokken bij een clan destiene hulsslachting. J. M., 'n 51-jarige melkknecht en slager uit Goes, slachtte op 5 Juli '46 een varken, zulks op verzoek van den 43-jarigen M. M.. chef N.V. Bataafsche Importmij. te Goes. De slachter kreeg 75, boete sub. 1 maan dhechtenis, eisch 100,boete sub. 20 da gen hechtenis. M. M. hoorde 600,boete sub. 3 maanden hechtenis tegen zich eischen. Uitspraak f 500.boete sub. 2 maanden hechtenis. C. K. had dit varken ln strijd met de voorschriften afgele verd. Deze 37-jarige varkens- handelaar uit Schore werd ver oordeeld tot f 400,boete sub. 2 maanden hechtenis. W. B. een 44-jarige technische ambtenaar uit Goes verschafte gelegen heid en middelen, dat deze clan destiene slachting plaats kon hebben. Eisch 500,boete sub. 3 maanden, hechtenis. Uit spraak 400,boete sub. 2 manaden hechtenis. Vorige week werd te Roo sendaal een algemeene leden vergadering gehouden van de Coöperatieve Suikerfabriek en Raffinaderij ,-Dinteloord".. De voorzitter, de heer J. N. van Bommel van Vloten, uit Goes herinnerde eraan, dat de Ned. suikerproductie over de jaren 1944—'45 en 1945—' zeer gering is geweest, waar door er ruwe suiker moest worden ingevoerd. Tengevolge van de staking bij de Wester Suikerraffinaderij, heeft de raffinaderij ..Dinteloord" ge durende de afgeloopen zomer op volle capaciteit moeten werken om zooveel mogelijk in de suikerbehoefte te voor zien. De besprekingen tusschen de coöperatieve suikerfabrie ken Dinteloord, Zevenbergen. Sas van Gent en Roosendaal hebben nog niet tot overeen stemming geleid. De schade-vergoeding voor de schade aangebracht aan de fabrieken te Dinteloord, ge taxeerd op ruim 3.250.000, wordt op een belangrijk lager bedrag op de balans geraamd, terwijl anderzijds een bedui dende reserve wordt gevormd voor de herstellingskosten. De balans en de exploitatiere keningen werden door de al gemeene vergadering goedge keurd. De periodiek aftredende be stuursleden, de heeren C. A. Boogerd, G. C. van S-chouwen, P. M. Sneep en C. Moors, wer den als zoodanig herkozen, ter wijl als plaatsvervangend lid van de finnaniceele commis sie werd benoemd de heer C. A Stols te St. Philipsland. TOONDAG TE GOES HERSTELD. Ze komen weer terug., de goede, oude tijden van de om vangrijke biefstukken en de glanzende, vette koeien. Niet voor niets hebben de oude Nederlanders de maand November slachtmaand ge noemd en zal de stad Goes een deel van de vroegere Slacht maand-traditie laten herleven door de toondagen van slacht vee op de eerste en tweede Dinsdag van November in eere te herstellen. De gewoonte van toondagen dateert uit de vijftiende eeuwr. De gravin Jacoba van Beieren legde dit recht van de stad Goes vast in een besluit, waar in ze het volgende vaststelde: Ende dese jaermarct sal altoos ingaen op den agt- sten dag voor onse lieve Vrouwendag. Assumptio, (Aug. 15) durende agt dagen lang na onser Vrouwendag voorsz. ende niet langer ende die eerste toochdag sal altoos wesen op onser liever Vrouwen avond voorsz." „Van eiken parde, datmen „Van eiken parde, dat- men verkoopt, salmen geven een koe vier penningen Tor- noys- van eiken rende (d.i. rund), dat twee jaer oud is of daer boven twee penningen Tornoys ende die daer bene den zijn een penning Tornoys. van eiken 9chape een penning Tornoys, van twee lammeren een penning Tornoys. v. eiken varke twee penningen Tor noys, est klein of groot, ten waer dat bi voedenisse zynre moedre levede. dat en soude niet geven ende so wie dese voorsz- beesten kopen, die sal die tollen op eiken beeste gel den als voorschreven is" Tot zoover het besluit van Vrouwe Jacoba. Later werd bij besluit van burgemeesters en schepenen de toondag vastgesteld op de eerste Dins dag na Allerheiligen. Uit latere vroedschapsreso- luties blijkt, dat er ook spe ciale maatregelen getroffen werden tegen de verspreiding van besmettelijke veeziekten. De Markt groeide zoo sterk- dat met een Dinsdag Volgens den New Yorkschen correspondent van de „Daily Telegraph" is de volledige tekst van een memorandum der Nederlandsche regeering inzake haar economische eischen aan Duitschland er haar wensch tot grenscorrec ties Donderdag per vliegtuig te New York aangekomen en zal dit memorandum gelijk tijdig in Washington, .Londen en 's-Gravenhage worden ge publiceerd, zoodra minister van Klef fens de afschriften aan Byrnes, Bevin en Molo- tof heeft overhandigd. Vol gens dezen correspondent be vat het memorandum de vol gende verzoeken: le. Steenkoolmijnen en con cessies in het Zuiden en tot nog toe ongeëxploiteerde ka- liiunmgnen in het gebied van de Wezer. 2e. Herziening van haven- tarieven en controle op be wegingen in Duitsche kana len. Omroeporkest weigerde te spelen. Volgens de persdienst van .Radio Nederland" heeft Maandagochtend het omroep orkest van „Radio Nederland" geweigerd onder den op de dienstlijst vermelden dirigent te repeteeren. De repetities zijn 's middags echter hervat. Tusschen „Radio Nederland" en het hoofdbestuur van de Ned. Toonkunstenaarsbond, dat van deze aangelegenheid op de hoogte is gesteld, zijn thans besprekingen gaande. 3e. Geen monetaire Duit sche politiek voeren, die strij dig is met de belangen van Nederland. 4e. Inkorting van de gren zen van ongeveer 480 tot ÓA-o kilometer 5e. Het eilar.I Borkum voor de interneering van politieke gevangenen. Volgens den Haagschen correspondent van de „Daily Telegraph" zijn de verzoeken van de Nederlandsche regee- -"!g inzake Duitschland in een geheime Kamerzitting •ninstig ont gen. De explosies bij de Duitsche grens. Het ministerie van Buiten- landsche zaken heeft de Ne derlandsche militaire missie te Berlijn geïnstrueerd zich in verbinding te stellen met de Britsche autoriteiten aldaar met het doel een einde te maken aan de zware schade, die in de grensgebieden van Z.-O. Nederland wordt ver oorzaakt als gevolg van het opblazen van munitie aan de Duitsche zgde van de grens. Het ministerie handelt op verzoek van burgemeesters uit deze gebieden, die verklaren, dat door de kracht van de explosies bgna dagelijks zol deringen en muren van de toch reeds zoo zwaar bescha digde huizen instorten. - Het aantal vossen in Engeland is zoodanig toege nomen, dat een speciale briga de is aangewezen* voor de be strijding van de vossenplaag. niet meer volstaan kon wor den. Tirion schrijft in 1752: „De Beestenmarkt (te Goes), is ook een lang werpig vierkant Plein, met boomen beplant, waarop de Koe_ en Var kens-Markt in de maand November op drie of vier na elkander volgende Dins dagen gehouden wordt". En nu zullen er dan weer twee toondagen zijn na een onderbreking van 6 jaren! Na de moord te Amsterdam. een verwonderde arrestant. De gezochte L. M. van der Helm, die betrokken schijnt te zijn bij de moord ln de War moesstraat te Amsterdam, is terecht. Hij heeft zich bg de Haagsche politie gemeld. Volgens zijn zeggen heeft hij omstreeks de tijd, waarop de moord is gepleegd een tik op zgn hoofd gekregen, waardoor hij volkomen buiten kennis zou zijn geraakt. Hij herinnert zich alleen nog, dat hij ietwat ver suft bij Rotterdam uit een auto werd gezet. Hierop is van der Helm naar Den Haag gaan liften, waar hij op het Stationsplein de kran- tenverkoopers de moord hoor de melden, waarbij zijn naam eveneens uitgeroepen werd. Verwonderd, zoo vertellen ook de courantenventers, stap te van der Helm naar de lec- tuurverkoopers en liet zich het heele moordverhaal opdisschen. Aan het slot daarvan riep hij uit: „Die van der Helm, wel, dat ben ik. Zoeken ze mij?" Hierop is hij naar het politie bureau gewandeld, argwanend gevolgd door de venters en heeft zic'a daar gemeld. De geallieerde autoritei ten in Duitschland hebben be volen, dat alle schuilkelders te Berlijn moeten worden op geblazen. Documenten van Prof. Schermerhorn gestolen. Het Fransche persbureau A- F.P. meldt uit Londen: Men verneemt, dat toen de voorzitter der commissie-gene raal, Prof. Schermerhorn, iir het begin van de vorige maand te Batavia aankwam, het ge heele dossier met de documen ten en de instructies, welke hg bg zich had, hem is ontsto len en aan de Republikeinsche regeering is overhandigd. Het dossier werd, ongetwijfeld na aandachtige bestudeering, ver volgens aan den eigenaar te- ruggegéven. Dit zou de Indo nesiërs de gelegenheid hebben gegeven volledige kennis te nemen van de instructies, wel ke de Nederlandsche regeering aan haar vertegenwoordigers had gegeven en een inzicht te krijgen in de omvang van hun bevoegdheden- Men verwacht in Londen, dat de Indonesische eerste minister, Sjahrir, zal trachten bij de onderhandelin gen het maximum van de .,do- minlonstatus" te verkrijgen, die de republiek is aangeboden in het kader van het Neder landsche gemeenebest. worden joodsche geïnterneerden vrijgelaten? Reuters diplomatieke corres pondent meldde, dat volgens geruchten te Londen het Brit sche kabinet zou hebben be sloten alle leden van de Jood- sche gemeenschap in Palestina, die daar geïnterneerd zijn, uit gevangenisschap te ontslaan, uitgezonderd degenen, die spe ciale misdaden hebben bedre ven. Dit betreft ongeveer 700 Joden, die sinds Juni door de Britsche autoriteiten worden vastgehouden. 15 ambtenaren en twee bazen n.l. C. F. H. van Dissen, H. S. O. Erdelmann, P. J. Gil lissen, A. Heyliger, C. Kap. senberg, W, C. Kokkelink, B. B. Louis, lh. J. Legemate, F. Naerebout, E. Niemeijer, A. Noest, G. Paauwe, W. Sanderse, S. Sohier, P. v. d. Staal, J. S. Weerpas, J Wie- lemaker. De zilveren medaille met vereerend getuigschrift van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel en gratificatie voor 25-jarige trouwe dienst aan de volgende 47 werklieden: J. Adriaanse, G. J. Balmakers, L. van Belle, J. G. Beneder, M. A. Bergs, A. Clarisse, I. Dattin, A Dekker, P. Dek ker-, J. D'ingemanse, G. Gel- jon, H. F. Goossen, J. Huger, Li. Jongepier. G. P. Kaat, P. J. Kaat, J. Klap, A. Klop, H. de Koning, H. Koppejan, J. J, de Koster, J. Labruijere, D! Leeuwenburg, C. P. van Loe- nen, G. Meerman, C. Meul- meester, P. Meulmeester, A. Milot, C. F. Moens, A. de Munck, J. de Nooijer, L. de Nooijer, W_ Noijons, J. de Rid der, F. A! le Roy, J. J. le Roy, C. M. de Rijke, W. Saaij, D. van Scheers, L. Schets, C. I. van Stroo, B. C. van de Velde, P. Ventevogel, M. Verhey, A. de Voogd, J. M. Vreeke, J. 'Wissekerke. Bovendien hebben in 1946 voor 1 Nov. de 50-jarige diensttgd bereikt twee amb tenaren en 3 werklieden, n.l. J. van Boven, P. Goedhart, F. Mannaart, J. A. Slager en J. J. de Waal. In totaal werden tot nu toe uitgereikt aan 445 ambtena ren. bazen en werklieden de gouden medaille voor veertig jarige dienst, aan 229 ambte naren en bazen de zilveren medaille, aan 1262 werklieden de zilveren medaille. Mej. S. Spruyt. gedipl. ba ker te Ellewoutsdijk," werd niet. zooals gemeld, benoemd tot wgkverpleegster in Oude- lande, Driewegen en Elle- woutsdQk, maar treedt, daar zg geen verpleegster'is. tgde- lgk als hulp in de wgk op. Te Ngmegen slaagde voor het candidaatsexamen rechten de heer H. J. M. Stie- ger te Goes Hulst jubileerde. 1 November vierde de heer R. J. A. Adriaansens zijn zil veren jubileum als gemeente secretaris van Hulst. In een feestelijke bijeenkomst werd dit herdacht, waarbij o.a. aanwezig waren: het college van B. en W., raadsleden, gemeenteper- soneel en de voorzitter van de vereeniging van burgemees ters en secretarissen voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Door velen werd hier het woord ge voerd, o.a. door burgemeester Truffino, die den jubilaris en zijn gezin hartelijk geluk wenschte. In dezelfde geest spr.Me heer E. Th. Lockefeer, namens de raad en de wethou ders en de burgemeester van Terneuzen en mr. Teilegen na mens de vereeniging van bur gemeesters en secretarissen. zweedsch-hollandsche oudervereeniging. Door de ouders, wier kinde ren een viertal maanden in het gastvrije en prachtige Zweden zijn geweest en die nog vele banden met dit schoone land onderhouden, is Zaterdagmid dag te Middelburg een samen komst gehouden. Daar werd besloten een Hollandsch- Zweedsche Oudervereeniging op te richten, die ten doel stelt de kinderen de taal te doen onderhouden en later hen iets van de literatuur bij te brengen van het land hunner pleegou ders. Een Zweedsche leerares uit Den Haag, die zelf Zweedsche is. heeft zich ln beginsel be reid verklaard de lessen te ge ven. Deze zullen des Zater dagsmiddags gehouden worden. etaris dezer vereeniging is dr. A. H. Oussoren en pen ningmeester de heer Ch. P. Olijslager, belden te Middel burg. Tot het slagen van deze ver gadering heeft veel bijgedra gen de bereidwillige medewer king verleend door de dienst van sociale zaken te Middel burg. ontevredenheid bij oesterbedrijf. Onder de arbeiders in het oester- en mosselbedrgf te Yerseke heerscht groote onte vredenheid, doordat de per 1 September j.l- vastgestelde loonsverhooging geen doorgang kan vinden, aangezien hier voor door de bevoegde instan ties geen goedkeuring wordt verleend. Zoowel van de werk gevers- als van de werkne mersorganisaties zal alsnog getracht worden hiervoor goedkeuring te verkrijgen. Goes loos alarm Zaterdagmorgen klonken boven Goes plotseling sirene- stooten. Dit alarm werd ver oorzaakt door kortsluiting bij de demontage van de luchtbe- schermingsinstallaties. gevaarlijk spel. Een vijftal kinderen te Goes speelden met aan de z.g.n. munitiedijk gevonden gewe ren. De politie heeft voor alle veiligheid deze niet voor spe len vervaardigde voorwerpen maar in beslag genomen. uitvoering oratorium- vereeniging. Zaterdagmiddag en -avond gaf het kinderkoor van de Goesche Oratoriumvereeniging voor een volle zaal in „De Prins van Oranje" zijn jaar- lijksche uitvoering onder lei ding van den heer Jan Kou semaker. Voor de pauze werden door het koor verschillende liedjes ten gehoore gebracht, die dui delijk en met goede voor dracht gezongen werden. Ter afwisseling traden eenige de- butantjes op, die goed him best deden. Ter nagedachtenis van Ja cob Hamel waren vele van zgn liedjes in het programma opgenomen. Na de pauze voerde het koor „Een oud sprookje" op, wat vooral bij de v-ele kinderen in de zaal zeer in de smaak viel. Hans en Grietje, maar ook de kabouters en heksen zongen goed en waren heelemaal in hun rol. Voor de uitvoering richtte de voorzitter zich des middags tot de aanwezige kinderen om toe te treden en des avonds wekte hij de ouderen op om werkend lid te worden; voor al mannen en jongens zal men gaarne Inschrijven. Kapelle raadsvergadering. Donderdagmiddag vergader de de gemeenteraad van Ka pelle. De raad keurde goed, dat de Openbare Lagere school en de speelplaats hersteld worden. Twee Engelsche ba- hakken in het dorp zullen verkocht worden aan do hee ren J. L. de Jager en J. Rui sen. Een derde barak is aan geboden aan de plaatselijke padvinderij voor clubhuis. De ze zal hem graag ovenemen- Ter sprake kwam het voor stel tot uitbreiding van de al gemeene begarafplaats te kapelle. Van de zgde der Fz'ansche regeering is de wensch geuit, om alle Fran sche graven van gesneuvelde soldaten bij elkaar te brengen. Kapelle zou hiervoor het meest in aanmerking komen, aange zien de graven hier het keu rigst verzorgd zijn. Er is reeds geïnformeerd naar de grondaankoop. Het ligt in de bedoeling, dat het Rgk alles bekostigt. De vergadering keurde dit voorstel goed. Het herstel der toegangswe gen tot de verschillende dor pen kwam in behandeling. Met Landbouwherstel te Goes reeds contact gezocht. De kosten zulleh door deze instel ling worden vergoed en de rest der kosten zal gedekt worden door een geldleeriing. Betreffende de woningbouw 1946-'47 deelde de voorzitter mede dat door Volksherstel 10 woningen zijn toegewezen. Daar dit aantal wat te gering geacht werd is dit thans ver hoogd tot 20 woningen. Hier van zullen er te Kapelle 12 worden geplaatst en acht in Biezelinge- De vergadering keurde goed dat aan het gemeentepersoneel zgn. opbouwtoelagen worden toegekend. Aan den heer J. Balkenende werd op verzoek eervol ont slag verleend als onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. In zijn plaats werd ge kozen burgemeester H. G. van Suylekom, als bezoldigd ambte naar van de burgerlijke stand de heer W. Bierens. Tot afgevaardigde en plaats vervangend afgevaardigde voor de vergadering der N.V. Waterleiding Mij. Zuid-Beve land werden gekozen de hee ren H- G. van Suylekom en B. de Jager Mzn. LEZING VAN Ir. DE BAKKER. De vereeniging van oud leerlingen van tuinbouwwin- tercursussen kwam te Kapel le in vergadering bijeen. De voorzitter, de heer W. Glas, heette in het bijzonder den rijkstuinbouwconsulent, Ir. de Bakker, die over het onder werp „Actueele problemen in de fruitteelt" zou spreken, welkom. De heer W. Glas deelde mede, dat deze winter verschillende lezingen zullen worden gehouden en in 1947 weer een tentoonstelling zal worden georganiseerd. Hierna kreeg ir. De Bakker het woord. Hij noemde de hooge fruitprijzen ongezond, dit is een gevolg van de oor. logstoestand. Hij sprak de hoop uit, dat er volgend jaar vrije prgzen zullen komen. Van belang voor de fruit teelt is, dat in het laborato rium van Zeeland's Proeftuin de kwestie van de voeding van de plant zal worden on derzocht. De vruchtboomtelling heeft heeft in Kapelle uitge wezen, dat er in die gemeen te 70.200 appelboomen staan, verdeeld over 150 variëteiten en verder 2611 onbekende ap pelboomen. Totaal zijn er 59.600 st. perenboomen, ver deeld over 130 variëteiten, 30.000 stuks pruimenboomen over 50 variëteiten en 12.200 kersenboomen over 30 varië teiten. Spreker verklaarde dat in doorsnee het buitenlandsche fruit beter was. In Europa' thans weinig winterfruit. De Skandinavische landen kun-i Kamerleden over de Noodwet-Walcheren. Verschillende Kamerleden hebben, blijkens het verslag van het afdeelingsonderzoek van de Rijksbegrooting. geïn formeerd wanneer de indiening van de Noodwet voor Wal cheren kan worden tegemoet gezien. Men drong daarby te vens op spoed aan. De aandacht werd gevestigd op de plannen om door ruil verkaveling op Walcheren een. aantal boerenbedrijven te doen verdwijnen. Bij de herver deeling der gronden zal er im mers plm. 3000 H.A. te wei nig zgn om alle boeren een bedrijf te geven, dat aan de nieuwe minimum-eischen zou voldoen. Indien dit inderdaad in de bedoeling van den Min. ligt,, meenden bedoelde Kamerleden, dat aan deze 3000 H.A. in. de N.O.-polder ter beschikking moeten worden gesteld. In geen geval mag men de Walchersche boeren langer in het onzekere laten. Nieuwe burgemeester voor 's-Gravenpolder, Nisse en 's-Heer Abtskerke. Tot burgemeester van de gemeenten 's-Heer Abtskerke, 's-Gravenpolder en Nisse is bij K. B. van 30 October, met ingang van 16 November be noemd de heer J. D. Jansen, commies ter gemeentesecreta rie te 's-Gravenzande. De nieuw benoemde functio naris werd geboren in Nieuw- vliet op 22 Maart 1911. Na een gymnasiale opleiding be gon hij in 1933 zijn ambtelg- ke loopbaan als volontair ter secretarie van de gemeente Rilland-Bath, waarna hij ach tereenvolgens ambtenaar ter secretarie van Willemstad en Pijnacker werd, daarna ad junct-commies te Pijnacker en commies le klasse te 's-Gra venzande. De heer Jansen is gehuwd en heeft één kind. Hij is Ned. Hervormd en aangesloten bij de Chr. Hist. Unie. In de gemeente 's-Graven zande had de heer Jansen zit ting in diverse comlté's en be sturen, welke zich bewegen op liefdadig-, kerkelijk- en sportief terrein. nen geen winterfruit teelen en Engeland heeft altijd zeer veel noodig. Amerika noemde hij de grootste concurrent. In 'smaak wint de Nederlandsche appel het van de buitenland sche. Aangeraden werd uit sluitend appels en peren te kweeken, die tot 'April be waard kunnen worden. De belangstelling voor deze lezing was groot. Na afloop werden verschillende vragen gesteld, die door Ir. De Bak ker beantwoord werden. Borssele raadsvergadering. De gemeenteraad van Bors sele kwam Woensdagmiddag in openbare vergadering bij een. Voorloopig werden de ge meenterekening 1944 en de re kening van het waterleiding bedrijf vastgesteld. Er werden, besluiten genomen tot wijzi ging der gemeentebegrooting en die van het Burgerlijk Arm bestuur. Voor het geven van een kookcursus in het najaar van 1946 zal 25 subsidie worden, verleend. Aan Ged. Staten zal geadviceerd worden de jaar wedden voor wethouders te verhoogen tot 200 per jaar. De betrekkingen van con cierge gemeentehuis, schoon maker school, bode, schrijver ter secretarie en controleur bij de waterleiding zullen wor den gecombineerd. Sollicitan ten hiervoor worden opgeroe pen- Het daarvoor in aanmerking komende personeel zal over 1946 en 1947 een opbouw toe lage worden toegekend. De speelplaats der beide scholen zal van betontegels worden voorzien. De hondenbelasting wordt vastgesteld op 10 en voor een bedrijfshond op 7.50. Er wordt een kasgeldleenlng van 50.000 aangegaan. Voorts werd besloten <ie oude brandspuit te verkoopen. De heeren J- Walhout en M. de Mey worden aangewezen om de begrooting over 1947 te onderzoeken. Plein 2 zal weer als verga derkamer in orde worden, ge maakt. Bij de rondvraag wordt de wenschelijkheld om een be- graaftoestel en lijkkoets aan te schaffen naar voren ge bracht. Hiernaar zal geïnfor meerd worden. Zo.odra de nieu we geldophaler er is zullen ook de kwitanties der water leiding maatschappij weer eens per maand worden gepres teerd. De heer van Zweeden wenscht de klassenindeeling op de begraafplaats af te schaffen. Met algemeene stem men wordt de heer H. J. de Vos tenslotte tot onderwijzer aan de openbare lagere school benoemd. Kortgene schaak vereeniging opgericht. Te'Kortgene is een schaak- vereeniging opgericht, waar voor reeds eenige belangstel lenden zich als lid opgaven. Elke Woensdagavond zullen oefenwedstrijden gespeeld wor den. Het ligt in de bedoeling Ned. r tot de te treden. Schaakbond toe

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6