Veel animo voor de sportvliegerij UIT DE PROVINCIE Groote Najaars-veemarkt Het Nederlandsche memorandum over Duitschland Zeeuwsche Snippers WALCHEREN Terreinen en materiaal! ver«nigin~ teit thans 1 enkele duizenden leden, die al nOg scnaarsch. naar liefhebbel-ij, motor-, Voor de oorloe had de «weef- of ballonvliegen, mo. oorlog had de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart alom in ons land een groote vermaardheid, Dat dit nu niet meer het geval is, is echter geen aan leiding om dikke tranen te laten. Een vereeniging als deze gaat in verband met het groote luchtvaartenthou- siasme, vooral bij de jeugd, zeker een goede toekomst te gemoet. Maar er zijn op het oogenblik enkele belemmerin gen. Kerknieuws GEEN STUDIEVERLENGING VOOR PREDIKANTEN. De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk heeft met; 22 tegen 19 stemmen een voorstel om voortaan 't doc toraal examen in de theologie voor predikanten verplicht te stellen, verworpen. Dit voorstel was vervat in een rapport van de commis sie „Kerk en Hooger Onder wijs". De Leidsche en de Gro- ningsche theol. faculteit had den zich voor deze verande ring verklaard, de Utrecht- sche in meerderheid tegen. In het algemeen vreesde men van de voorgestelde maatre gel een degradatie van de doctorale studie, verhooging van de studiekosten en een extra verlenging van de stu dietijd van zendelingen, die tot missionnaire predikanten worden opgeleid. MOEILIJKE KWESTIE. De classis Axel der Geref. Icerken onderhouden de art. 31 K.O., omvattend alle kerken in Zeeland, heeft zich in haar jongste vergadering bezigge houden met de zaak Herwij nen. Ds. W. G- F. v. Herwynen was te Riiland-Bath pre dikant bij de Gereformeer de kerk maar kwam door zijn gedragingen in bezettings tijd in conflict met zijn kerk gemeenschap wat tot zijn af zetting leidde. Sedert dien heeft ds. v. Herwijnen, hoe wel te Vianen woonachtig, te Rilland-Bath een z.g. huisge meente, bestaande uit ne gen leden, waarvan er slechts! 2 te Rilland-Bath woonachtig zijn. Deze huisgemeente res sorteert onder de classis Noord-BrabantLimburg. De classis Axel heeft nu. gehoord het rapport aer commissie ad hoc, met alg. stemmen een uit spraak gedaan waarin zij con stateert dat deze ,-z.g. kerk zich met haar „predikant" nimmer publiek en officieel heeft vrijgemaakt" en „dat de heer v. Herwijnen zich schuldig gemaakt heeft aan het de ge wetens der geloovigen bin dend opleggen van zijn on schriftuurlijke meeningen "(hiërarchie)- aan ontrouw aan art. 30 der N- Geloofsbelijdenis en 'aan schending met name van art. 31 (openbare scheur- making)". De classis consta teert dat er te R.-B. geen kerk bestaat en derhalve van kerkverband geen sprake kan zijn. dat de heer v. Herwijnen geen ambtelijke rechten heeft en bij volharding in zijn zonde afgezien van de uit slag eener revisie ook niet kan hebben in de kerken. Zij be sloot deze uitspraak ter ken nis te brengen o.m. van de kerken en de hoogleeraren te Kampen, constateerde dat de- Ze zaak tot haar competentie behoort en besloot er bij de classis Noodr-Brabant-Lim- burg op aan te dringen zich te onthouden van verdere be moeiingen in deze zaak- Bijzonder Gerechtshof. ZWARTE HANDELAREN GEVONNIST. De bijzondere politierechter deed uitspraak i.z. de volgende gevallen: De 33-jarige M. J. L.. echt- genoote van A. J. D. te Baar land, verkocht 4 bonkaarten al gemeen, een versnaperingen- kaart, een textielkaart en 3 vleeschkaarten. Elsch en uit spraak 1 week gevangenisstraf. De 47-jarige J. C. A., vee koopman te Sint Jansland, le verde op 27 Mei 1946 in Brui- «isse 50 kg bastaardsuiker af zonder bonnen aan W. Hoek. Eisch en uitspraak 500, boete sub. 3 maanden hechte nis. De 42-jarige P. L. O., hande laar te Barendrecht, vervoerde op 20 Sept. 1946 maar liefst 8700 eieren. Eisch 1000,boete sub. 3 maanden hechtenis. Uitspr. 300,boete sub. 1 maand hechtenis met verbreurd ver klaring. Nu staan 4 verdachten te recht betrokken bij een clan destiene huisslachting. J. M., 'n 51-jarige melkknecht en slager uit Goes, slachtte op 5 Juli ^46 een varken, zulks op verzoek van den 43-jarigen M. M.. chef N.V. Bataafsche Importmij. te Goes. De slachter kreeg 75, boete sub. 1 maan dhechtenis, eisch 100,boete sub. 20 da gen hechtenis. M. M. hoorde 600,boete sub. 3 maanden hechtenis tegen zich elschen. Uitspraak f 500.boete sub. 2 maanden hechtenis. C. K. had dit varken in strijd inet de voorschriften afgele verd. Deze 37-jarige varkens handelaar uit Schore werd ver oordeeld tot f 400,boete sub. 2 maanden hechtenis. W. B. een 44-jarlge technische ambtenaar uit Goes verschafte gelegen heid en middelen, dat deze clan destiene slachting plaats kon hebben. Elsch 500,boete sub. 3 maanden hechtenis. Uit spraak 400— boete sub. 2 manaden hechtenis. delvliegtuigbouw of luchtvaart, techniek bedrijven Om deze nuttige en aan gename bezigheid bij tijd en wijle practisch toe te pas sen, zijn vliegterreinen elemen tair vereischte, maar daar man keert het in ons land nogal aan. Het Nirwana van iederen sportvlieger is het vliegveld Eelde bij Arnhem; op het oogenblik zijn verder beschik, baar Hilversum, Ypenburg, Twente en Teuge (bij Apel doorn). Voor de oorlog bood ook Schiphol gelegenheid, maar Ik drukke internationale luchtverkeer heeft dit thans verdrongen. De genoemde vliegvelden liggen allemaal in het Westen, Centrum of Oosten des lands. Het Zuiden is voor de sport vliegers nog heelemaal taboe. MATERIAALTEKORT. In Mei 1945 bezat de Ver. eeniging heelemaal geen mae- riaal meer Inmiddels ziin echter 72 machines aangeschaft waarmee de verschillende af- deelingen voorloopig geholpen zyn. Dit aantal is echter onvol doende om de ledenaanwas te kunnen verwerken. Het kan dus voorkomen, dat op een gegeven oogenblik nieuwe le den geweigerd moeten worden. De Vereeniging zal er waar schijnlijk in slagen in 1947 een eigen opleidingsschool te stich ten. De regeering steunt deze plannen en de K. L. M ziet deze activiteit met sympathie aan Het vliegen is echter nog 'n vrij kostbare liefhebberij. Per uur kost het f 35.de oplei ding voor het Brevet A duurt ongeveer 20 uur. zoodat voor een geheele cursus 700.be taald moet worden. Hoe groo- tr de Vereeniging echter, hoe goedkooper het vliegonderricht en dit is het hoofddoel. SUIKERFABRIEK „DINTELOORD". Vorige week werd te Roo sendaal een algemeene leden vergadering gehouden van de Coöperatieve Suikerfabriek en Raffinaderij ..Dinteloord".. De voorzitter, de heer J. N. van Bommel van Vloten, uit Goes herinnerde eraan, dat de Ned. suikerproductie over de jaren 1944r—'45 en 1945'46 zeer gering is geweest, waar door er ruwe suiker moest vorden ingevoerd. Tengevolge van de staking bij de Wester Suikerraffinaderij, heeft de raffinaderij ..Dinteloord" ge durende de afgeloopen zomer op volle capaciteit moeten werken om zooveel mogelijk in de suikerbehoefte te voor- zien. De besprekingen tusschen de coöperatieve suikerfabrie ken Dinteloord, Zevenbergen- Sas van Gent en Roosendaal hebben nog niet tot overeen stemming geleid. De schade-vergoeding voor de schade aangebracht aan de fabrieken te Dinteloord. ge taxeerd op ruim 3.250.000, wordt op een belangrijk lager bedrag op de balans geraamd, terwijl anderzijds een bedui dende reserve wordt gevormd voor de herstellingskosten. De balans en de exploitatiere keningen werden door de al- jemeene vergadering goedge- ceurd. De periodiek aftredende be stuursleden, de heeren C. A. Boogerd, G. C. van S-chouwen, P. M. Sneep en C. Moors, wer den als zoodanig herkozen, ter wijl als plaatsvervangend lid van de finnaniceele commis sie werd benoemd de heer C. A. Stols te St. Philipsland. Geen derde wereldoorlog- Een voorstel van den Britschen minister-pre sident Attlee, om de oor log van 1939—1945 offi cieel de Tweede Wereld oorlog te noemen, ont lokte dezer dagen aan een der leden van het Lagerhuis de opmerking: „Het gebruik van de uit drukking: „Tweede We reldoorlog", veronder stelt, dat er nog een der de kan komen. Zou het aiet beter zijn het er op te wagen hem de laatste wereldoorlog te noemen". Lachend merkte Atllee Dp. dat voor zoover hem bekend was, er een Eerste en een Tweede Punische oorlog was ge weest, maar geen derde. WERELD-BANK. De eerste offlcieele mede- deeling over de plannen tot obligatie-uitgifte van de Int. Bank voor Herstel en Weder opbouw is gepubliceerd. De president der bank, Eugene Meyer, zegt daarin dat de door de bank uit te geven schuldbewijzen zoowel een korte als een lange looptijd zullen hebben. 84 jubilarissen op „De Schelde". MEDAILLES UITGEREIKT. Op 1 November werden op de Kon. Mij. „De Schelde" de medailles uitgereikt en de getuigschriften voor 40-jarige en 25-jarige trouwe dienst aan de Maatschappij. Er waren ditmaal 84 jubilarissen en wel 16 ambtenaren, 1 werkmees ter, 3 bazen en 64 werklieden. Nadat een der directeuren en een vertegenwoordiger van de Ned. Mij. voor Handel en Nijverheid het woord hadden gevoerd, werden met harte lijke gelukwenschen overhan digd: een zwaar verguld zilveren medaille (gouden medailles kunnen nog niet worden ge leverd) van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" met bijbehooren- de gratificatie voor 40-jarige trouwe dienst aan 1 ambte naar, 1 werkmeester, 1 baas en 17 werklieden, n.l. C. Ak kermans, J. Bosselaar, F. J. Bakx, P. Braat, G. M. Com- neer, C. L. Fleurbaay, C. K. Groen, H. L. ten Hacken, A. C. Kraamer, S. Meerman, S. P. v. d. Peijl. M. Prince, B. de Quelery, G. Romijn, W. de Ruijsscher, J. Scheepers, J. Schenkel, P. de Snoo, A, Stroo, P. Stroo. TOONDAG TE GOES HERSTELD. Ze komen weer terug., de goede, oude tijden van de om vangrijke biefstukken en de glanzende, vette koeien. Niet voor niets hebben de oude Nederlanders de maand November slachtmaand noemd en zal de stad Goes een deel van de vroegere Slacht maand-traditie laten herleven door de toondagen van slacht- vee op de eerste en tweede Dinsdag van November in eere te herstellen. De gewoonte van toondagen dateert uit de vijftiende eeuw. De gravin Jacoba van Beieren legde dit recht van de stad Goes vast in een besluit, waar in ze het volgende vaststelde: Ende dese jaermarct sal altoos ingaen op den agt- sten dag voor onse lieve Vrouwendag, Assumptio, (Aug. 15) durende agt dagen lang na onser Vrouwendag voorsz. ende niet langer ende die eerste toochdag sal altoos op onser liever Vrouwen avond voorsz." ,Van eiken parde, datmen „Van eiken parde, dat- men verkoopt, salmen geven een koe vier penningen Tor- noys- van eiken rende (d.i. rund), dat twee jaer oud is of daer boven twee penningen Tornoys ende die daer bene den zijn een penning Tornoys. van eiken schape een penning Tornoys, van twee lammeren een penning' Tornoys, v. eiken varke twee penningen Tor noys, est klein of groot, ten waer dat bi voedenisse zynre moedre levede, dat en soude niet geven ende so wie dese voorsz- beesten kopen, die sal die tollen op eiken beeste gel den als voorschreven is" Tot zoover het*besluit van Vrouwe Jacoba. Later werd bij besluit van burgemeesters :n schepenen de toondag astgesteld op de eerste Dins dag na Allerheiligen. Uit latere vroedschapsreso luties blijkt, dat er ook spe ciale maatregelen getroffen werden tegen de verspreiding van besmettelijke veeziekten. De Markt groeide zoo sterk, dat met een Dinsdag niet meer volstaan kon wor den. Tirion schryft in 1752: „De Beestenmarkt (te Goes), is ook een lang werpig vierkant Plein, met boomen beplant, waarop de Koe- en Var kens-Markt ln de maand November op drie of vier na elkander volgende Dins dagen gehouden wordt". En nu zullen er dan weer twee toondagen zrjn na een onderbreking van 6 jaren! Na de moord te Amsterdam. EEN VERWONDERDE ARRESTANT. De gezochte L. M. van der Helm, die betrokken schijnt te zijn bij de moord in de War moesstraat te Amsterdam, ls terecht. Hij heeft zich bij de Haagsche politie gemeld. Volgens zijn zeggen heeft hij omstreeks de tijd, waarop de moord ls gepleegd een tik op zrjn hoofd gekregen, waardoor hij volkomen buiten kennis zou zijn geraakt. Hij herinnert zich alleen nog, dat hij ietwat ver suft bij Rotterdam uit een auto werd gezet. Hierop is van der Helm naar Den Haag gaan liften, waar hij op het Stationsplein de kran- tenverkoopers de moord hoor de melden, waarbij zijn naam eveneens uitgeroepen werd. Verwonderd. zoo vertellen ook de courantenventers, stap te van der Helm naar de lec- tuurverkoopers en liet zich het heele moordverhaal opdisschen. Aan het slot daarvan riep hij uit: „Die van der Helm, wel, dat ben ik Zoei'.en ze mij?" Hierop is hij naar het politie bureau gewandeld, argwanend gevolgd door de venters en heeft zich daar gemeld. De geallieerde autoritei ten ln Duitschland hebben be volen. dat alle schuilkelders te Berlijn moeten worden op geblazen' Volgens den New Yorkschen correspondent van de „Daily Telegraph" is de volledige tekst van een memorandum der Nederlandsche regeering inzake haar economische eischen aan Duitschland en haar wensch tot grenscorrec ties Donderdag per vliegtuig te New York aangekomen en zal dit memorandum gelijk tijdig in Washington, Londen en 's-Gravenhage worden ge publiceerd, zoodra minister van Kleffens de afschriften aan Byrnes, Bevin en Molo- tof heeft overhandigd. Vol gens dezen correspondent be vat het memorandum de vol gende verzoeken le. Steenkoolmijnen en con cessies in het Zuiden en tot nog toe ongeëxploiteerde ka- liunrmynen in het gebied van de Wezer. 2e. Herziening van haven- tarieven en contröle op be wegingen in Duitsche kana len. Omroéporkest weigerde te spelen. Volgens de persdienst van „Radio Nederland" heeft Maandagochtend het omroep orkest van „Radio Nederland" geweigerd onder den op de dienstlijst vermelden dirigent te repeteeren. De repetities zijn 's middags echter hervat. Tusschen „Radio Nederland" en het hoofdbestuur van de Ned. Toonkunstenaarsbond, dat van deze aangelegenheid op de hoogte is gesteld, zijn thans besprekingen gaande. 3e. Geen monetaire Duit- sche politiek voeren, die strij dig is met de belangen van Ne.derland, 4e. Inkorting van de gren zen van ongeveer 480 tot ,,i kilometer 5e. Het eik Borkuni voor de Intcineering van politieke gevangenen. Volgens den Haagschen correspondent van de „Daily Telegraph" zijn de verzoeken van de Nederlandsche regee- g inzake Duitschland in een geheime Kamerzitting stig on' an. De explosies bij de Duitsche grens. Het ministerie van Buiten- landsche zaken heeft de Ne derlandsche militaire missie te Berlijn geïnstrueerd zich ln verbinding te stellen, met de Britsche autoriteiten aldaar met het doel een einde te maken aan de zware schade, die in de grensgebieden van Z.-O. Nederland wordt ver oorzaakt als gevolg van het opblazen van munitie aan de Duitsche zijde van de grens. Het ministerie handelt op verzoek van burgemeesters uit deze gebieden, die verklaren, dat door de kracht van de explosies bijna dagelijks zol deringen en muren van de toch reeds zoo zwaar bescha digde huizen instorten. Het aantal vossen ir Engeland ls zoodanig toege nomen, dat een speciale briga de is aangewezen voor de be strijding van de vossenplaag. Documenten van Prof. Schermerhorn gestolen. Het Fransche persbureau A- F.P. meldt uit Londen: Men verneemt, dat toen de voorzitter der commissie-gene raal, Prof. Schermerhorn, in het begin van de vorige maand te Batavia aankwam, het ge heele dossier met de documen ten en de Instructies, welke hij bij zich had, hem is ontsto len en aan de Republikeinsche regeering is overhandigd. Het dossiei- werd, ongetwijfeld na aandachtige bestudeering, ver volgens aan den eigenaar te ruggegeven. Dit zou de Indo nesiërs de gelegenheid hebben gegeven volledige kennis te nemen van de instructies, wel ke de Nederlandsche regeering aan haar vertegenwoordigers had gegeven en een inzicht te krygen in de omvang van hun bevoegdheden- Men verwacht in Londen, dat de Indonesische eerste minister, Sjahrir, zal trachten bij de onderhandelin gen het maximum van de -,do- minlonstatus" te verkrijgen, die de republiek Is aangeboden in het kader van het Neder landsche gemeenebest. WORDEN JOODSCHE GEÏNTERNEERDEN VRIJGELATEN? Reuters diplomatieke corres pondent meldde, dat volgens geruchten te Londen het Brit sche kabinet zou hebben be sloten alle leden van de Jood- sche gemeenschap in Palestina, die daar geïnterneerd zrjn, uit gevangenisschap te ontslaan, uitgezonderd degenen, die spe ciale misdaden hebben bedre ven. Dit betreft ongeveer 700 Joden, die sinds Juni door de Britsche autoriteiten worden vastgehouden. De zilveren medaille met biibehoorende gratificatie aan 15 ambtenaren en twee bazen n.l. C. F. H. van Dissen, H. S. O. Erdelmann, P. J. Gil lissen, A. Heyliger, C. Kap. senberg, W. C. Kokkelink, B. B. Louis, "ih. J. Legemate, F. Naerebout, E. Niemeyer, A. A. Noest, G. Paauwe, W, Sanderse, S. Sohier, P. v. d, Staal. J. S. Weerpas, J. Wie- lemaker. De zilveren medaille met vereerend getuigschrift van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel en gratificatie voor 25-jarige trouwe dienst aan de volgende 47 werklieden: J. Adriaanse, G. J. Balmakers, L. van Belle, J. G. Beneder, M. A. Bergs, A. Clarisse, I. Dattin, A. Dekker, P. Dek ker, J. D'ingemanse, G. Gel- jon, H. F. Goossen, J. Huijer, L. Jongepier G. P. Kaat, P. J. Kaat, J. Klap. A. Klop, H. de Koning, H. Koppejan, J. J. de Koster, J. Labruijere, D! Leeuwenburg, C. P. van Loe- nen, G. Meerman, C. Meul- meester, P. Meulmeester, A. Milot, C. F. Moens, A. de Munck, J. de Nooyer, L. de Nooyer, W. Noijons. J. de Rid der, F. A! le Roy, J. J. Ie Roy, C. M. de Rijke, W. Saaij, D. van Scheers, L. Schets, C. I. van Stroo, B. C. van de Velde, P. Ventevogel, M. Verhey, A_ de Voogd, J. M. Vreeke, J. 'Wissekerke. Bovendien hebben in 1946 voor 1 Nov. de 50-jarige diensttyd bereikt twee amb tenaren en 3 werklieden, n.l. J. van Boven, P. Goedhart, F. Mannaart, J. A. Slager en J- J. de Waal. In totaal werden tot nu toe uitgereikt aan 445 ambtena ren, bazen en werklieden de gouden medaille voor veertig jarige dienst, aan 229 ambte naren en bazen de zilveren medaille, aan 1262 werklieden de zilveren medaille Mej. S. Spruyt. gedlpl. ba ker te Ellewoutsdijk, werd niet. zooals gemeld, benoemd tot wijkverpleegster in Oude- lande, Driewegen en Elle woutsdijk, maar treedt, daar zij geen verpleegster is. tijde lijk als hulp in de wijk op. Te Nijmegen slaagde voor het candidaatsexamen rechten de heer H. J. M. Stie- ger te Goes, Gemeente-secretaris van Hulst jubileerde. 1 November vierde de heer R. J. A. Adriaansens zijn zil veren jubileum als gemeente secretaris van Hulst. In een feestelijke bijeenkomst werd dit herdacht, waarbij o.a. aanwezig waren: het college van B. en W., raadsleden, gemeenteper- soneel en de voorzitter van de vereeniging van burgemees ters en secretarissen voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Door velen werd hier het woord ge voerd, o.a. door burgemeester Truffino, die den jubilaris en zijn gezin hartelijk geluk wenschte. In dezelfde geest spr. de heer E. Th. Lockefeer, namens de raad en de wethou ders en de burgemeester van Terneuzen en mr. Teilegen na mens de vereeniging van bur gemeesters en secretarissen. ZWEEDSCH-HOLLANDSCHE OUDER VEREENIGING. Door de ouders, wier kinde ren een viertal maanden in het gastvrije en prachtige Zweden zijn geweest en die nog vele banden met dit schoone land onderhouden, is Zaterdagmid dag te Middelburg een samen komst gehouden. Daar werd besloten een Hollandsch- Zweedsche Oudervereeniging op te richten, die ten doel stelt de kinderen de taal te doen onderhouden en later hen iets van de literatuur bij te brengen van het land hunner pleegou ders. Een Zweedsche leerares uit Den Haag, die zelf Zweedsche ls. heeft zich in beginsel be reid verklaard de lessen te ge ven. Deze zullen des Zater dagsmiddags gehouden worden. Secretaris dezer vereeniging is dr. A. H. Oussoren en pen ningmeester de heer Ch. P. ülijslager, beiden te Middel burg. Tot het slagen van deze ver gadering heeft veel bijgedra- fen de bereidwillige medewer ing verleend door de dienst van sociale zaken te Middel burg. ONTEVREDENHEID BIJ OESTERBEDRIJF. Onder de arbeiders in het oester- en mosselbedrijf te Yerseke heerscht groote onte vredenheid, doordat de per 1 September j.l- vastgestelde loonsverhooging geen doorgang kan vinden, aangezien hier voor door de bevoegde instan ties geen goedkeuring wordt ■erleend. Zoowel van de werk gevers- als van de werkne mersorganisaties zal alsnog getracht worden hiervoor goedkeuring te verkrijgen. Vlissingen ZANGUITVOERING In het Bondslied waarmede de zanguitvoering van „Ho sanna" te Vlissingen. aanving, culmineerde zich het geheele programma van de uitvoering: om in het zingen van het een voudig lied God te loven. Juist door de overgave waarmee men de liederen ten gehoore brengt, krijgen zij een byzondere beteekeais. We noemen o.m. „Levensvreugd" het Lentelied"', het „Lof Gods", welke gevoelvol wer den gezongen en „U te min nen, dat is leven", welk een kracht ging hiervan uit. Niet alleen heeft het koor reeds een mooie hoogte be reikt (jammer dat het slechts de helft leden telt van voor 1940) het beschikt ook over goede krachten. De sologang „Vrede" was zeer fijn, niet minder het duet „De Kerk klok" dat gebiseerd moest worden. Plechtig en stemming- vol klonk tot besluit Psalm 8 van J. M. Timmermans- waar in de fraaie tenorsolo bijzonder goed tot zijn recht kwam. Uit het met zorg samenge stelde programma blijkt dat het zangkoor aan haar direc teur, den heer J. Suurmond 'n goeden leider heeft, die op rustige, doch stimuleerende ijze het zangkoor tracht op te voeren naar het hooge peil van voorheen. Deze uitvoering heeft bewe zen. dat veel bereikt kan wor den. De voorzitter, de heer Ph- J. Woltering, sprak een openings woord, waarin hij wees op de moeilijke tijd, welke „Hosan na" achter de rug heeft, doch met vertrouwen de toekomst tegemoet gaat. LEZING OVER HET CONSÜMENTENCREDIET De Raad van Overleg te Vlissingen organiseert op Don derdag 7 November, 's avonds om acht uur, een groote openbare bijeenkomst in de „Scheldehal" te Vlissingen, waar de heer L. P. van Oor schot, wethouder van sociale zaken, zal spreken over het onderwerp „De wet op het consumentencrediet en de tex- tielverstrekking voor de nood- gebieden", WETHOUDER VAN ONDERWIJS. De wethouder van onderwijs de heer Poppe te Vlissingen, houdt niet Woensdag maar vandaag spreekuur. BESTUURDERSBOND. Donderdagavond werd in .Concordia" te Vlissingen een vergadering gehouden van de Vlissingsche Bestuurdersbond. De wnd. voorzitter, de heer J. Post, opende de vergade- ring. De heer Th. van der Spie gel gaf daarna een toelichting het consumentencrediet. Hij verklaarde, dat het N.V.V. niet vóór en niet tegen het credlet was. maar zijn leden vrij liet. hun houding daarom trent te bepalen. De heer A. Kaan zong met guitaarbegeleiding eenige lie deren, die zeer in de smaak vielen. Hierna werden nog eenige vragen gesteld aan den heer van der Spiegel. Na de pauze kreeg de spre ker nog gelegenheid mede te deelen, dat het N-V.V. dezer dagen het 300.000ste lid heeft ingeschreven en dat de V.B.B. meer leden telt dan voor de oorlog. Er werd een oorkonde uit gereikt aan ongeveer tachtig werkers, die zich verdienstelijk hadden gemaakt om na de oorlog de moderne vakbewe ging te consolideeren. Nadat de heer Kaan opnieuw was opgetreden werd de avond door den heer Post gesloten. Middelburg NEDERLANDSCH KLASSIEK VERBOND. De afd. Walcheren van het Ned. Klassiek Verbond hield Woensdag te Middelburg haar eerste vergadering in dit sei zoen. Na een openingswoord van den voorzitter, mr. B. D. H. Teilegen, werd het woord gegeven aan den spreker van die avond, den heer S. J. L. von Gleich uit Zeist. Deze sprak over Zin en Beteekenis der Menschheldsgeschledenis. In krachtige lijnen schetste hij de evolutie van de mensehheid. Hij wees er op, hoe reeds bij Aristoteles de ontwikkelings gedachte te vinden is, waarop in de 19de eeuw ls verder ge bouwd en hoe door de komst van het Christendom een nieuwe phase in de evolutie is ingetreden. Thans bevindt zich de ontwikkeling der menseh heid in een crisis. Een kort debat volgde op deze belang wekkende en suggestieve uit eenzetting. HERDENKING KERK HERVORMING. Ter herdenking van de Kerkhervorming werd Don derdag j.l. in de Luthersche Kerk te Middelburg door de plaatselijke afdeeling van het Nederlandsch Bijbel Genoot schap een bijeenkomst geor ganiseerd, welke werd geleid door Ds. F. Don, Hervormd predikant te Middelburg. Als sprekers traden op Dr. A. H. A. Bakker, doopsge zind predikante en Dr. A. H. Oussoren, Gereformeerd pre dikant. Ds. Bakker sprak over de Bijbel in het verleden en de Kerkhervorming. Dr. Oussoren sprak over de By bel in het heden, waarbij hij het belang van de Bijbel ook voor onze tiid belichtte. Spreker noemde eenige getal len als illustratie van het ge weldige werk, dat door de Bijbelgenootschappen werd verricht. STADHUISBOUW. Het gemeentebestuur van Middelburg heeft een welver zorgd uitgaafje laten ver schijnen, waarin het herbouw plan voor het Middelburgsch Kamerleden over de Noodwet-Walcheren. Verschillende Kamerleden hebben, blykens het verslag van het afdeelingsonderzoek van de Ryksbegrooting, geïn formeerd wanneer de indiening van de Noodwet voor Wal cheren ban worden tegemoet gezien. Men drong daarbij te vens op spoed aan. De aandacht werd gevestigd op de plannen om door ruil verkaveling op Walcheren een aantal boerenbedrijven te doen verdwijnen. Bij de herver deeling der gronden zal er im mers plm. 3000 H.A. te wei nig zijn om alle boeren een bedrijf te geven, dat aan de nieuwe minimum-eischen zou voldoen. Indien dit inderdaad in de bedoeling van den Min. ligt,, meenden bedoelde Kamerleden, dat aan deze 3000 H.A. in de N.O.-polder ter beschikking moeten worden gesteld. In geen geval mag men de Walchersche boeren langer in het onzekere laten. Nieuwe burgemeester voor 's-Gravenpolder, Nisse en 's-Heer Abtskerke. Tot burgemeester van de gemeenten 's-Heer Abtskerke, 's-Gravenpolder en Nisse Is by K. B. van 30 October, met ingang van 16 November be noemd de beer J. D. Jansen, commies ter gemeentesecreta rie te ''s-Gravenzande. De nieuw benoemde functio naris werd geboren in Nieuw- vliet op 22 Maart 1911. Na een gymnasiale opleiding be gon hij in 1933 zijn ambtelij ke loopbaan als volontair ter secretarie van de gemeente Rilland-Bath, waarna hij ach tereenvolgens ambtenaar ter secretarie van Willemstad en Pijnacker werd, daarna ad junct-commies te Pynacker en commies le klasse te 's-Gra venzande. De heer Jansen is gehuwd en heeft één kind. Hij is Ned. Hervormd en aangesloten by de Chr. Hist. Unie. In de gemeente 's-Graven zande had de heer Jansen zit ting in diverse comité's en be sturen, welke zich bewegen op liefdadig-, kerkelijk- en sportief terrein. DE JLEZING VAN CASPAR HöWELER. De lezing van Caspar Hö- weler voor de Z.V.U. vindt Donderdagavond in Vlissingen en Vrijdagavond in Terneuzen plaats. plaats. De lezing in Vlissingen begint om half negen. DE GESCHIEDENIS VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN De heer H. Pieters, biblio thecaris van de Prov. Biblio theek te Middelburg zal op de Vrijdagen 15 November, 13 De cember en 10 Januari in het Gemeentehuis van Groede voor de Z.V.U. lezingen houden over „De geschiedenis van Zeeuwsch-Vlaanderen." stadhuis door Ir. A. van der Steur wordt beschreven. Be halve deze beschrijving bevat het boekje reproducties van teekeningen. die. een beeld ge ven van het toekomstige stadhuis. Wij gaven in ons blad reeds beschrijvingen van de bouw plannen en volstaan dus thans met deze korte vermel ding. De heer Van der Steur geeft in het werkje op dui delijke wijze een verklaring van de gedachten, die nem bij het ontwerpen van het her bouwplan hebben geleid. Het bevestigt de indruk, die velen reeds hadden, dat de zaak van de herbouw degelijk en weloverwogen is aangepakt. Oostkapelle VERKEERSBELEMMERING. Vrijdagavond ontstond in de Domburgsche weg te Oostka pelle ter hoogte van Schoon oord een lek in de waterlei ding. Dit was aanleiding dat een vrachtauto in de weg zakte en het verkeer belem merde. Alle verkeer voor Domburg en verder moest over Aagtekerke geschieden. Zaterdagmorgen werd de weg gezakte auto met een kraan wagen gelicht en de water leiding hersteld. Biggekerke HERDENKINGSAVOND VAN DE G. S. O. Vrijdag werd te Biggekerke een herdenkingsavond gehou den ter gelegenheid van het feit, dat de Vereeniging voor G. S. O. 75 jaar bestond. De heer Polderman opende de bijeenkomst met schriftle zing. Hierna werd de heer A. van der Heide als hoofd der school geïnstalleerd. De heer C. Stuy lichtte de benoeming van den heer Van der Heide toe. Dit achtte hij noodig, aan gezien er eenig misverstand bestond. Hierna werd een his torisch overzicht gegeven van de vereeniging. Namens hef gemeentebe stuur sprak burgemeester Dregmans, namens 't school toezicht inspecteur A. A. Leen- houts, als hoofd van de school voor C. V. O. de heer D W. Wijsman. Voor het bestuur van de laatste school de heer P. Wijkhuys en als hoofd van de school in Kamperland de heer Tange. Na de pauze behandelde de heer A. Schout de beteekenis van de Bijbel voor de christe lijke school.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2