PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT De Fransche Lieftinck optimistisch Vandaag De Tuchtrechter straft maar zonder succes DE TIMES OVER DE GRENSCORRECTIES De toekomst van Zeeland 189e Jaargang - Nr. 258 Uitgave der Stichting Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van d© Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon« en alg. Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Dinsdag 5 Nov. 1946 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaal 29 tel. 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, iel 2475. Oostburg Gratemastraat 3, tel. 102, Terneuzen Brouwerijstr.2, Postrek nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. DOELTREFFEND ONDERHANDELEN. Het Wereldgebeuren Nu de onderhandelingen ln Ned.-Indië zoo traag verloopen /en er na het eerste gejuich over de wapenstilstand nog lustig wordt doorgevochten, is het misschien wel goed eens te wyzen op de groote ver schillen tusschen het Wester- sche en het Oostersche denken. De Commissie-Generaal heeft oogenschijnlijk een groot suc ces behaald en achteraf blijkt dat heelemaal geen succes te zijn. Hier spreekt het verschil tusschen Oost en West. De Westerling vindt het in het algemeen hoogst belang rijk wanneer over een princi- pieele richtlijn overeenstem ming wordt bereikt. Het is daarna voor Westerlingen heel wat gemakkelijker op detail punten tot overeenstemming te komen. Voor het Oostersche denken ligt dat probleem anders. De Oosterling is spoedig geneigd een groote richtlijn te aan vaarden, zelfs wanneer hij de consequenties daarvan niet geheel kan overzien. Daarna komen de detailpunten en dan pas ontplooit de Oosterling zjjn volle activiteit, dan blijkt zijn buitengewone hardnekkigheid en ook zijn geneigdheid om telkens weer af te wijken van de groote principieele lijn, die hij eigenlijk minder belangrijk acht. Het detail ls voor hem hoofdzaak de principieele lijn meestal bijzaak. Datzelfde zien wy jm in Ba tavia. Het principe van de wapenstilstand werd aanvaard, maar men verwart zich nu in de details. De overdracht van het BritsChe gezag in Buiten zorg aan de Nederlandsche troepen werd aanvaard, maar men staat nu voor de practi- sche uitwerking in details en niemand kan zeggen hoe de inheemsche machthebbers staan tegenover de duizend en een kleinigheden, die zich in de Oostersche geest als i machtige problemen, voordoen J; en waarbij men telkens weer!; •de principieele hoofdlyn op zij ij wil schuiven. tij Het vroegere koloniale be- stuur in Ned.-Indië moest j daarom bij het oplossen van j detailkwesties altijd een be- aaide mate van dwang ge- ruiken, zooals ook elk Oos_ j tersch vorst en Oostersch amb tenaar een bepaalde mate van dwang gebruikt tegenover zijn onderdanen. Men kon een voudig niet door onderhande lingen en overreding alle de tailpunten regelen. Er kwam altijd een moment waarop de leidende figuren moesten zeg- §en: ,.Dit is onze beslissing en ie beslissing voeren wij prin cipieel door op alle punten". Helaas wekt het optreden van de Commissie-Generaal niet de indruk, dat zij zich op dit groote verschil tusschen het Oostersche en het Wester- sche denken heeft Ingesteld. Wij zien hoe zij zich bij de wapenstilstandskwestie reeds verliest in de details en niet vasthoudt aan de eenig juiste norm: „Eerst de wapenstil stand uitvoeren, daarna pra ten over verdere details". Wanneer de Commissie-Ge neraal in deze houding vol hardt dan kunnen wij gemak kelijk voorspellen, dat de be sprekingen te Batavia een lij densweg zullen worden en dat het resultaat Indien er al eenig resultaat wordt bereikt zoo verwarrend zal zijn, dat niemand daaruit wijs zal kun nen worden. Er is nu eenmaal een groot verschil tusschen de Ooster sche en Westersche wijze van denken. Men zou er daarom goed aan doen wanneer men met dat verschil duidelijk re kening hield en zich wat meer aansloot bij de oude beproefde methoden "van het vroegere koloniale bestuur en van het oude inheemsche regenten corps, dat misschien niet de mocratisch regeerde, maar dat zijn Oostersche medemenschen door en door kende en dat met die menschen resultaten wist te bereiken. Er moet vanzelfsprekend een grootere democratiseering komen in Ned. Indië. Men zal er evenwel goed aan doen onderhandelingsmetho den te kiezen, die oogenschijn lijk wat on-democratisch doch voor den Oosterling doel tref. fend zijn. FRANKRIJKS PRODUCTIE STIJGT, MAAR WORDT SLECHT VERDEELD. Zwarte handel tiert welig. De productie moet omhoog is de slagzin, die op het oogen- blik klinkt in vele landen van Europa. En terecht, want al leen daardoor kan althans een deel van de vooroorlogsche welvaart worden herkregen; alle andere monetaire en fi- nancieele maatregelen zijn op de duur toch slechts lapmid delen. In Frankrijk heeft deze slagzin zeker haar uitwerking niet gemist. De industrieele productie is reeds opgeklom men tot 84 van die van 1938, de opbrengst van de landbouw nadert de 100 en de kolen- productie overtreft zelfs de cij fers van 1938. Men zou zoo zeggen, dat Frankrijk reeds een heel eind gevorderd is op weg naar het herstel en de aanlokkelijke etalages in de Fransche steden, waar tal van artikelen te kust en te keur leggen, schijnen dat te beves tigen. Helaas voor de Fran- schen is dat, gelijk in België, maar schijnwelvaart. In werxe- lijkheid is het met Frankrijk economisch en financieel het laatste jaar steeds bergaf waarts gegaan. In de wedloop tusschen prijzen en loonen ne men de prijzen een steeds grooter voorsprong en het zijn in de eerste plaats de kleine gepensionneerden. ambtenaren en arbeiders, die daarvan de de dupe zijn. De zwarte handel tiert weliger dan ooit, en de schandalen, die eenige weken geleden het publiek in rep en roer brachten, hebben aange toond, hoe uitgebreid haar ver takkingen zijn. De distributie is veel slechter .georganiseerd dan in ons land. Op het betref fende ministerie hebben cha otische toestanden geheerscht, waar eerst na de komst van Yves Forgues verbetering in is gebracht. De oorzaak moet vooral op politiek terrein wor den gezocht en dan speciaal I in het huidige drie partijen sy steem. Waar drie paarden voor de wagen van staat staan, die |elk in verschillend tempo voor- uit willen kan zelfs de beste 1 voerman geen vaste koers hou den. Het onbreekt Frankrijk nog steeds aan politieke sta ll biliteit en daardoor aan een standvastig economisch beleid. Niettemin behoeven de Fran- schen de toekomst niet al te zwart in te zien, althans vol- :gens Robert Schuman, de j Fransche Dleftinck. Op een I diner, dat hem ter gelegen- .heid van zijn terugkeer uit de V. Staten door de Amerikaan- sche club te Parijs werd aan geboden, verklaarde hij, dat voor 1947 een sluitende begroo ting in Frankrijk verzekerd was. De Amerikaansche lee ning zou vooral dienen tot del ging van oorlogsschulden en daarmee een aanzienlijke ver lichting aan de schatkist bren gen. Financieele deskundigen hebben de uitlatingen van den minister wat al te optimistisch genoemd. He is voor Frankrijk te hopen, dat zij ongelijk zul len krijgen. wordt voor het eerst in Duitschland de 5de November gevierd als jaarlrjksche herden kingsdag van de Katho lieke priesters, die om hun geloof door de na- zis ter dood werden ge bracht. Wordt Jhr. Mr W. C. Sandberg tot Essenburg geïnstalleerd als burge meester van Middelburg Wordt de lieer D. M. Vermet geïnstalleerd als burgemeester van Zuid- zande. Slechts weinig vrouwen hun- nen zich met een dergelijke kostbare cape van hermelijn tooien, maar menige vrouw zal toch vreugde scheppen in het bewonderen van de fraaie tooi van deze charmante jonge dame. (Foto P.l.B—R.D.P.) Om het wereldkampioen schap schaken. Naar wij thans vernemen, hebben de grootmeesters Botwinnik. Smyslov, Keres, Reshevsky en Euwe zich ac- coord verklaard met alle pun ten, het tournooi om het we reldkampioenschap betreffen de. De contracten liggen gereed om geteekend te worden, na melijk ten aanzien van het tijdstip, waarop de wedstrijd zal beginnen. Fine heeft na melijk medegedeeld, dat hij niet in het voorjaar van 1947 zal kunnen spelen, doch wel op een later tijdstip. Onder handelingen zijn thans gaande om tot een juiste datum van aanvang te komen. In ieder geval staat het vast. dat de helft van het tournooi in Ne derland zal worden gespeeld en het tweede gedeelte te Mos- Radio Moskou trekt van leer. Afblijven van het veto-reclit! Op de vooravond van de bij eenkomst der ministers van buitenlandsche zaken te New- York heeft radio Moskou te kennen gegeven, dat de ver werping van het beginsel der eensgezindheid van de groote mogendheden (de Sow jet be naming voor het principe van het veto-recht) in feite neerkomt op „ontbinding der Ver. Naties". Het vetorecht, aldus de ra dio, is het voornaamste ob stakel op de weg van Chur chill, senator Vandenberg en anderen, die de V. S. en de westelijke mogendheden willen samensmelten tot een bloc tegen de Sowjet-Unie en die de Ver. Naties willen veran deren in een werktuig om de expansieplannen van „de oor logsstokers te verwerkelij ken," Daarbij hekelde de Moskou, sche radio de aanvallen van Australië, Griekenland en Ne derland op het veto-recht. Verdra? gesloten tusschen China en de Ver. Staten. „Badende vrouw" kreeg een bad. Rembrand't „Badende vrouw", die zich in de Natio nal Gallery bevindt, blijkt bij een schoonmaakbeurt een bad gekregen te hebben, dat ver schillende kunstliefhebbers aanleiding gegeven heeft tot critiek. In ingezonden stukken in de ..Times" is dat tot uit drukking gekomen. Daarin werd o.m. opgemerkt, dat de recente schoonmaak het werk geheel van karakter zou ver anderd hebben. Het werk werd gisteren uit de „National Gal lery" genomen ter nadere be studeering. Desgevraagd werd ons van de zijde der directie meegedeeld, dat het werk op de gebruikelijke wijze een schoonmaak had ondergaan. Binnenkort wordt de eer ste zending houten woningen uit Oostenrijk in ons land ver wacht. Mensch erger je niet..... (Van onzen Haagschen redacteur) Terwijl duizenden particulie ren zich uitsloven om zoo veel mogelijk venster- en andere ruiten af te staan voor de zwaarst geteisterde gebieden, zagen de Hagenaars vorige week de werklieden van de Rijksgebouwendienst bezig met dubbele ramen voor de minis teries. Sommigen waren ver ontwaardigd over zooveel glas verspilling, anderen daarente gen meenden, dat hier juist van 'n loffelijk initiatief spra ke was om al het overtollige rijksglas af te staan voor de noodlijdende gebieden. Noch de een noch de ander had! het bij het rechte eind. De werklieden namen in op dracht van de directie van de Rijksgebouwendienst de dub bele ramen weg, „opdat het publiek er zich niet aan zou kunnen ergeren", aldus bleek ons bij informatie. Bovendien was opdracht gegeven de or ders tot het plaatsen van dubbele ramen aan andere ge bouwen „voorlooig niet uit te voeren". De ramen zijn dus netjes opgeborgen. 't Is goed het te weten. Men zou zich er eens aan kunnen ergeren. SCHRIK VAN DE JODEN BUURT TER DOOD VEROORDEELD. De 44-jarige Amsterdamsche koopman in parfumerieën G- J. de Groot, een fel Joden hater, die de Duitsche Sieher- heitsdienst gedurende de ge- heele vijf jaren van de be zetting vrijwillig en ijverig as sisteerde bij de systematische uitroeiing der Jodenbuurtbe- woners en door wiens verraad een groot aantal van hen in Duitsche concentratiekampen is omgekomen, is door het Bijz. Gerechtshof te Amster dam ter dood veroordeeld. Van Gogh-tentoonstelling in Moskou Met de Ver. NederlandU.S. S.R. zijn onderhandelingen gaande om het volgend voor jaar in Moskou een Vincent van Gogh-tentoonstelling te organiseeren. „DE ZWARTE ZEE". De motorsleepboot „De Zwarte Zee" van L. Smit en Co.'s Intern. Sleepdienst, zal van 11 November af te Queenstown in Zuld-Ierland gestatlonneerd zijn. ten einde in voorkomende gevallen STAAKT HET VUREN! Maandag is te Batavia of ficieel het bevel tot het sta ken van het vuur gegeven. De Britsch-Indische troepen. De minister van defensie, G. S. Bhalja, heeft in het Britsch-Indische parlement verklaard, dat plannen wa ren gemaakt voor de terug trekking van de Britsch-Indi sche troepen uit Indonesië te gen 28 November. Op een vraag, of er eenige afspraak bestond om de be voegdheden, welke de Britten neerlegden aan de Nederlan ders over te dragen en of de regeering van India er op toe zag, dat deze macht aan de [Indonesiërs zou worden over gedragen, antwoordde Bhalja: ,Voor zoover ik weet, bestaat er geen dergelijke afspraak tusschen de regeering van In dia en de Ned. autoriteiten". LEERPLICHT OOK VOOR HET 8e LEERJAAR. De in de millioenen-nota ge dane mededeeling van de door de regeering voorgenomen op schorting van het achtste leer jaar heeft er ln vele gevallen toe geleld, dat leerlingen van dit leerjaar de school niet meer bezoeken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de leer plicht voor deze leerlingen nog ten volle geldt en dat onwettig verzuim van de school straf maatregelen voor de ouders tengevolge kan hebben. In het Haagje eet men zwarte eieren. DE Residentie heeft een periode in de oorlogs jaren beleefd en kort daarna dat de dancings bars en cabarets, als pad destoelen uit de grond ver rezen. Dat was in de tijd. dat de Duitsche soldaten met hun geld geen raad wisten en na de bevrijding waren het de Canadeezen en andere geal lieerden, die in het Haagje de bloemetjes kwamen buiten zetten. EEN NIEUWE RAGE. Nog zijn er overblijfselen van te vinden, maar de jus is er af. Thans heeft men zich, aldus „Tubantia". weer op een nieuwe rage geworpende snackbars, cafetaria's, lunch rooms en restaurants, die de Haagsche binnenstad zoo talrijk zijn geworden, dat de vreemdeling het idee krijgt, dat de Hagenaar zich tegen woordig hoofdzakelijk bezig houdt met eten en snoepen. Ondanks alle verboden van diverse ingrediënten zooals vleesch, eieren en gebak, die alleen maar middels toewijzin gen aan bonafide restaurants eetgelegenheden worden verstrekt, kan men overal de ze artikelen te kust en te keur krijgen- De tuchtrechter dient Aanzienlijke critiek in de nt'men van beslissing over wat wij met Duitsch- Kamer. Nu ln ons land. de Duitsche kwestie op eenigszins geheim zinnige manier buiten het volk om in besloten zittingen wordt behandeld, wordt het langzamerhand gebruikelijk, dat het nieuws hierover uit de buitenlandsche pers geput moet worden. De doorgaans goed Ingelichte diplomatieke correspondent van de „Times" schreef gisteren het volgende: De Nederlandsche, Belgi sche en Luxemburgsche re geeringen hebben de raad van ministers van buitenlandsche zaken verzocht, te mogen deelnemen aan eventueele be sprekingen over de toekomst van Duitschland. Dit aandringen van de zrjde der lage landen op een aan deel in de regeling van de Duitsche kwestie is niets nieuws. Het is de natuurlijke reactie van landen, wier eco nomie, reeds vóór de oorlog ten nauwste met die van Duitschland samenhing en die in 1940 hetzelfde lot door toe doen van aê aanvaller te ver duren kregen. Reeds eerder in dit jaar hebben Schermer- horn, toenmalig minister-pre sident in Nederland en Spaak als Belgisch minister van bui- tenl, zaken, achtereenvolgens 'n bezoek aan Londen gebracht en met Bevin de Duitsche kwestie besproken. Het Brit- sche standpunt, zoowel van toen als van thans, kan wor den samengevat in het door Bevin te New-York gegeven land zullen doen". Men neemt aan, dat de Ne derlandsche regeering binnen enkele dagen nog een nota zal zenden, waarin een uit eenzetting zal worden gege ven van het Nederlandsche standpunt ten aanzien van de correcties der grens met Duitschland. Aanzienlijke critiek. Het Nederlandsche parle ment is tweemaal in geheime ziting byeen geweest ter be spreking van de voorstellen, waarbjj, naar verluidt, het re. geeringsvoórstel aanzienlijke critiek heeft ondervonden. Volgens het huidige plan zou de bevolking van Nederland met honderd a honderdtwintig duizend Duitschers vermeer derd worden, hetgeen in (de oogen van sommigen zou be- teekenen het zaad voor een minderhedenprobleem te zaai- 1. Doch de gedachte, welke on der de Nederlanders waar schijnlijk de joverheerschende komt hierop neer. dat het nieuwe gebied, hoewel rrjk aan natuurlijke producten, niet zoo ■reschikt is als compensatie ln de vorm van schadevergoe ding. voor de oorlogsverwoes tingen. af en. toe lang niet malsche straffen uit, maar helpen doet het niet. Nog dezer dagen werd een der bekendste clandestiene ca fetaria's, voor de zooveelste maal bekeurd. De zaak, waar tonnen omgaan, wordt door vier groote zakenmenschen als vennooten gedreven. Acht personen, onder wie een ven noot, een paar clandestiene slachters, vervoerders, kregen straffen van 1 jaar tot 5 maanden, terwijl de vennoot tijdens de zitting werd gevan gen genomen. Dat zou de schrik er wel in brengen- zoudt u denkener wordt nog even hard alles „zwart" ver kocht als daarvoor. HET PROBLEEM „EI". Een andere exploitant lever de eieren, bij honderden gin gen ze weg a raison van 0-90. Proces-verbaal volgde, de tuchtrechter sprak den man echter vrij, omdat hij geen ge wone eieren had verkocht- maar...... Russische en dat mag wel. Er kwam een blaadje sla bij en wat z.g.- mayonnaise en het was o.k. Alleen de eieren-leverancier kreeg een hooge boete, want die had natuurlijk geen Russische eieren geleverd, maar gewone Barneveldsche. In een gesprek met een der grootste Haagsche restaura teurs over de vraag, hoe het mogelijk is dat al die „zwar te" zaken rustig door blijven gaan, alle controle en proces sen ten spijt, antwoordde hij: omdat de controleurs eenvou dig al de voorschriften, wat wel en niet mag worden ver kocht. niet voldoende in hun hoofd hebben- Deze voorschrif ten wijzigen zich met de dag en hijzelf moest dan ook ge heel op zijn chef-kok afgaan, die doordat hij er jaren in zit, tenslotte heeft kunnen bijhou den wat wel en niet is getole reerd. Er zou volgens hem een aparte cursus voor moe ten worden gegeven aan de controleurs, hoe zij moeten optreden en dan is er nog al tijd het euvel van een oogje dicht doen. Met de ver gunningen voor deze zaken is het ook anders gegaan dan de autoriteiten zich hadden voor gesteld. Oorspronkelijk werden deze alleen maar aan oorlogs slachtoffers verleendge volg, dat ze weldra in de han den van de zwarte handel overgingen, die er eenvoudig stroomannen op afgestuurd hadden. RWKSBEGROOTING IN DE TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer zal op Dinsdag 12 November bijeen komen ter behandeling van de IRijksbegrootingen over 1946 en 1947. Verwacht wordt, dat de behandeling verschillende we ken zal vorderen. Door den Amerlkaanschen ambassadeur ln China eu den Chineeschen minister van bui tenlandsche zaken, is voor de duur van vyf jaar een vriend- schaps- en handelsverdrag on derteekend tusschen de Ver. Staten en China. Het verdrag kan volgens 't Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken als in ternationaal voorbeeld dienen. Het bevat o.m. de meestbe- gunstigingsclausule. Wanneer de Amerikaansche Se naat en de Chineesche regee ring het verdrag ratificee- ren, dan zal het zonder op zegging door een der beide partijen (een jaar, voordat de termijn van vijf jaren ver strijkt) telkens automatisch voor vijf jaar verlengd wor den. Door opheffing van de exterritorialiteit genieten on dernemingen en particulieren uit beide landen bepaalde voordeelen, nu dit verdrag tot stand is gekomen. Meening van Mr. M. W. G. van der Veur. Het vlugschrift van de hee- ren de Ranitz en de Vink „Er op of er onder" blijft nog steeds de aandacht trekken in de kringen van hen, die het wel meenen met de toekomst van het Zeeuwsche gewest. Het heeft den oud-gemeen te-secretaris van Middelburg, mr. M. W. G. van der Veur. geïnspireerd tot een contra brochure, die thans is versche nen onder de titel ..Dapper en Moedig". Tegenover de nood kreet van „Er op of er onder" stelt hij een woord van ver trouwen in de toekomst van Zeeland. De ondertoon van zyn ge schrift is er een van goede hoop voor het voile van Zee land. voor zijn welvaart, zijn cultuur en zijn karaktervast heid. Hoewel hij van opinie is, dat het vlugschrift „Er op of er onder" beter ongedrukt had kunnen blijven, heeft hij ern- stig getracht de beweegrede nen te overdenken, die twee eerlijke en eerbare mannen hebben gebracht tot het neer schrijven van hun waar schuwing, welke moet strek ken tot ontplooiing van een actie voor een beter Zeeland. Dit heeft hem tenslotte ge bracht tot een weerlegging van een aantal punten, die ln de bestreden brochure naar voren worden gebracht. WALCHEREN. De schrijvers, zegt hij, heb ben teveel naar Walcheren ge keken en met name wat de landbouw betreft geen oog gehad voor de landbouwgroot- bedrijven, die elders ln Zeeland bestaan. Zij zijn voorstanders van grootere landbouwbedrij ven- maar hoe stellen zij zich een terugkeer tot de charme van Walcheren voor als daar straks de nieuwe zakelijkheid met potlood en liniaal tri- omphen gaat vieren? Ook de opvoering van de in dustrialisatie vervult den heer van der Veur met eenige twijfel. Hij vreest, dat de pro vincie wat excentrisch ligt en dat de industrie-gebieden zich niet toevallig langs de Schel de bevinden. DE MIDDENSTAND. De critiek op de Zeeuwsche middenstand vindt geen gena de in zijn oogen. Hij heeft be zwaar tegen de harde verwij ten van slappe bedrijfsvoering, gebrek aan daadkracht en weinig koopmansgeest- De middenstand werd gehandi capt door de neiging van de Zeeuwen om in de hoofdsteden van Nederland te gaan winke len en door de tactiek van :iiet-Zeeuwsche winkelgrootbe- drrjven, die het Zeeuwsche ge bied regelmatig afvisschen. Ook de compacte bouw van de stad Middelburg leverde voor de middenstandsbedrijven be zwaren op. NIET-ZEEUWSCH. Een aantal klachten van de heeren de Ranitz en de Vink zijn niet-specifiek Zeeuwsch, maar algemeen Nederlandsch. Dat zijn de klachten over de onvindbaarheid van bruikbare menschen voor de maatschap pelijke organen en over het verlies van karaktervastheid. Hij vindt de bewijzen, dat de bevolking Zeeland kwalitatief achteruit zou gaan niet vol doende gefundeerd en wat de kwantitatieve achteruitgang betreft blijkens het lage geboortecijfers ook die vindt hij niet zoo ernstig, omdat het pauperisme nu beter bestre- Iden kan worden. CULT U UK. Ernstig bezwaar heeft de heer van der Veur tegen het verwijt, dat er een tekort aan cultuur zou zijn. Hij noemt namen van Zeeuwsche sehrrj. vers, wijst op de Zeeuwsche schilderkunst, memoreert de arbeid van het Zeeuwsch Ge nootschap en ontkent tenslot te. dat vooraanstaande Zeeuw sche familie's dit gewest zou den verlaten, omdat het in cultureele armoede zou leven- Tal van oude familie's denken er niet over het erf der va deren te verlaten. Wat het politieke conserva tisme betreft, wijzen de ver kiezingsresultaten van de P. v. d. Arbeid toch wel op het tegendeel. GEEN PESSIMISME. Tegenover de opmerking, dat Zeeland er bovenop kan ko men, wil de heer van der Veur de leuze stellen, dat Zeeland er bovenop komt en er moet komen. Dat moet zal bij de bevoeg de Rijksinstanties en in heel Nederland duidelijk gehoord dienen te worden. Wanneer de Zeeuwen na de weergalooze teistering van hun land iets bewezen hebben, dan is het dit, dat zij met saamgeknepen lippen en moe- dig aan de schier onverwinba- re moeilijkheden het hoofd hebben geboden en zullen blij ven bieden- Wij kunnen vertrouwen op den Zeeuwschen boer. die een harde werker is en op de bo dem-technici. De pleidooien in „Er op of er onder" voor betere ontwa tering, maximale bodemop brengst, voortgezete inpolde ringen doen sympathiek aan, maar de initiatieven daartoe moeten van onderop komen om eerst daarna door de overheid geleid te worden. Warme instemming heeft het betoog van de heeren de Ranitz en de Vink over uit breiding van het vreemdelin genverkeer. verbetering van de eilandenverbindingen en de actieve welvaartspolitiek. Aan de uitvoerbaarheid van de samenvoegingsplannen voor dorpsgemeenten en voor pol ders, echter twijfelt de heer van der Veur. Tenslotte brengt de heer van der Veur hulde aan enkele fi guren, die veel voor Zeeland hebben gedaan te weten den Commissaris der Koningin, jhr- mr. J. W. Quarles van Ufford in Middelburg en bur gemeester Van Woelderen met wethouder van Niftrik te Vlisslngen. DE „ARNHEM"» LOOPT "VAN STAPEL. Op 7 November a.s. zal te Glasgow de echtgenoote van den Nederlandschen ambassa deur te Londen, mevrouw Mi- chiels van Verduynen, het nieuwste schip van de dienst Harwich-Hoek van Holland te ater laten- Het schip zal de naam .-Arnhem" dragen. HOLLAND SCHE STOOMBOOT-MIJ. De vloot van de Holl. Stoom boot-Mij. zal deze week wor den uitgebreid met twee nieu we schepen, nl. het in Goole (Eng.) gebouwde motorschip „Grebbestroom" en het in Ame rika gebouwde motorschip „Congostroom". Bovendien heeft de Regeering nog het door haar aangekochte motor schip „Starkenborgh" aan de Mij. toegewezen. Na de over dracht zal de naam van dit schip worden gewijzigd in Spaarnestroom" HERINNERING AAN ELLAS VAN PRAAG. Ter herinnering aan den als slachtoffer van de naziterreur overleden acteur Elias van Praag, is Zaterdag in de Stadsschouwburg te Amster dam een door den acteur-schil der Louis Saalborn geschilderd portret aan het gemeentebe stuur overgedragen. De acteur Han van Meerten had het geld, dat hij bij zijn afscheid van de tooneelgroep „5 Mei 1945" van zijn collga's ontving, voor dit portret bestemd. DE SOEKARNO-GULDEN. Hoewel de verhouding van de republikeinsche gulden tot de Japansehe gulden officieel ls vastgesteld op 2 tegen 100 en die van de Ned-Indische gulden tot de Japanschen 3 tegen 100 is, is de noteering op de zwarte markt thans 5 Ned-Indische guldens tegen 1 republikeinsche gulden. De hooge noteering van de re- publ. gulden is in de eerste plaats een gevolg van het feit. dat de republikeinsche gulden, als nieuwe valuta, populair is en in de tweede plaats van het besluit der republikeinsche autoriteiten slechts een be perkt bedrag ln omloop te brengen en tenslotte van de omstandigheid, dat de lnland- sehe kooplieden in de dorpen nog niet vrij van terrorisee ring zijn. Tusschen de Amerikaan sche en de Sowjetrussische be zettingszone van Duitschland is een handelsovereenkomst gesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1