Zeeuwsche S Veel animo voor de sportvliegerij UIT DE PROVINCIE Groote Najaars-veemarkt Aannemers stonden terecht Zeeuwsch Vlaanderen eeuwsche «nippers WALCHEREN Terreinen en materiaal! vereeniging teit thans enkele duizenden leden, die al nog scnaarsch. naar liefhebberij, motor-, 'zweef- of ballonvliegen, mo delvliegtuigbouw of luchtvaart- Voor de oorlog had de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart alom in ons land een groote vermaardheid. Dat dit nu niet meer het geval is, is echter geen aan leiding om dikke tranen te laten. Een vereeniging als deze gaat in verband met het groote luchtvaartenthou- siasme, vooral bij de jeugd, zeker een goede toekomst te gemoet. Maar er zijn op het oogenblik enkele belemmerin gen. Kerknieuws GEEN STUDIEVERLENGING VOOR PREDIKANTEN. Do Generale Synode der Ned. Herv. Kerk heeft met 22 tegen 19 stemmen een voorstel om voortaan 't doc toraal examen in de theologie voor predikanten verplicht te stellen, verworpen. Dit voorstel was vervat in een rapport van de commis sie „Kerk en Hooger Onder was". De Leidsche en de Gro- ningsche theol. faculteit had den zich voor deze verande ring verklaard, de Utrecht- sche in meerderheid tegen. In het algemeen vreesde men van de voorgestelde maatre- fel een degradatie van de octorale studie, verhooging van de studiekosten en een extra verlenging van de stu dietijd van zendelingen, die tot missionnaire predikanten worden opgeleid. MOEILIJKE KWESTIE. De classis Axel der Geref. kerken onderhouden de art. 31 K.O., omvattend alle kerken in Zeeland, heeft zich in haar jongste vergadering bezigge houden met de zaak Herwij nen. Ds. W. G- F. v. Herwijnen was te Rilland-Bath pre dikant bij de Gereformeer de kerk maar kwam door zijn gedragingen in bezettings tijd in conflict met zijn kerk gemeenschap wat tot zijn af zetting leidde. Sedert dien heeft ds. v. Herwijnen, hoe wel te Vianen woonachtig, te Rilland-Bath een z.g. huisge meente, bestaande uit ne gen leden, waarvan er slechts 2 te Rilland-Bath woonachtig zijn. Deze huisgemeente res sorteert onder de classi9 Noord-BrabantLimburg. De classis Axel heeft nu. gehoord het rapport <jer commissie ad hoc, met alg. stemmen een uit spraak gedaan waarin zij con stateert dat deze ,.z.g. kerk zich met haar „predikant" nimmer publiek en officieel heeft vrijgemaakt" en „dat de heer v. Herwijnen zich schuldig gemaakt heeft aan het de ge wetens der geloovigen bin dend opleggen van zijn on- schriftuurlijke meeningen '(hiërarchie), aan ontrouw aan art. 30 der N- Geloofsbelijdenis en aan schending met name van art. 31 (openbare scheur- making)". De classis consta teert dat er te R.-B. geen kerk bestaat en derhalve van kerkverband geen sprake kan zijn. dat de heer v. Herwijnen geen ambtelijke rechten heeft en bjj volharding in zijn zonde afgezien van de uit slag eener revisie ook niet kan hebben in de kerken. Zij be sloot deze uitspraak ter ken nis te brengen o.m. van de kerken en de hoogleeraren te Kampen, constateerde dat de ze zaak tot haar competentie behoort en besloot er bij de classis Noodr-Brabant-Lim- burg op aan te dringen zich te onthouden van verdere be moeiingen in deze zaak- Bijzonder Gerechtshof. ZWARTE HANDELAREN GEVONNIST. De bijzondere politierechter deed uitspraak i.z. de volgende gevallen: De 33-jarige M. J. L.. echt- ge noot e van A. J. D. te Baar land, verkocht 4 bonkaarten al gemeen, een versnaperingen- kaart, een textielkaart en 3 vleeschkaarten. Eisch en uit spraak 1 week gevangenisstraf De 47-jarige J. C. A., vee koopman te Sint Jansland, le verde op 27 Mei 1946 in Brui- nlsse 50 kg bastaardsuiker af zonder bonnen aan W. Hoek. Eisch en uitspraak 500, boete sub. 3 maanden hechte nis. De 42-jarige P. L. O., hande laar te Barendrecht, vervoerde op 20 Sept. 1946 maar liefst 8y00 eieren. Eisch 1000,boete sub. 3 maanden hechtenis. Uitspr. 300,boete sub. 1 maand hechtenis met verbreurd ver- klaring. Nu staan 4 verdachten te recht betrokken bij een clan destiene huisslachting. J. M., 'n 51-jarige melkknecht en slager uit Goes, slachtte op 5 Juli '46 een varken, zulks op verzoek van den 43-jarigen M. M.. chef N.V. Bataafsche Importmij. te Goes. De slachter kreeg 75, boete sub. 1 maan dhechtenis, eisch 100,boete sub. 20 da gen hechtenis. M. M. hoorde 600,boete sub. 3 maanden hechtenis tegen zich eischen. Uitspraak f 500.boete sub. 2 maanden hechtenis. C. K. had dit varken in strijd met de voorschriften afgele verd. Deze 37-jarige varkens handelaar uit Schore werd ver oordeeld tot f 400,boete sub. 2 maanden hechtenis. W. B. een 44-jarige technische ambtenaar uit Goes verschafte gelegen heid en middelen, dat deze clan destiene slachting plaats kon hebben. Eisch 500,boete sub. 3 maanden hechtenis. Uit spraak 400,boete sub. 2 tó&öaden hechtenis. techniek bedrijven Om deze nuttige en aan gename bezigheid bij tijd en wijle practisch toe te pas sen, zijn vliegterreinen elemen tair vereischte, maar daar man keert het in ons land nogal aan. Het Nirwana van iederen sportvlieger is het vliegveld Eelde bij Arnhem; op het oogenblik f zijn verder beschik baar Hilversum, Ypewburg, Twente en Teuge (bij Apel- doorn). Voor de oorlog bood ook Schiphol gelegenheid,; maar het drukke internationale luchtverkeer heeft dit thans verdrongen. De genoemde vliegvelden liggen allemaal in het Westen, Centrum of Oosten des lands. Het Zuiden is voor de sport vliegers nog heelemaal taboe. MATERIAALTEKORT. In Mei 1945 bezat de Ver eeniging heelemaal geen mae- riaal meer Inmiddels zijn echter 72 machines aangeschaft waarmee de verschillende af- deelingen voorloopig geholpen zijn. Dit aantal is echter onvol doende om de ledenaanwas te kunnen verwerken. Het kan dus voorkomen, dat op een gegeven oogenblik nieuwe le den geweigerd moeten worden. De Vereeniging zal er waar schijnlijk in slagen in 1947 een eigen opleidingsschool te stich ten. De regeering steunt deze plannen en de K. L. M. ziet deze activiteit met sympathie aan Het vliegen is eohter nog 'n vrij kostbare liefhebberij. Per uur kost het f 35.de oplei ding voor het Brevet A duurt ongeveer 20 uur. zoodat voor een geheele cursus 700.be taald moet v/orden. Hoe groo- tr de Vereeniging echter, hoe goedkooper het vliegonderricht en dit is het hoofddoel. Geen derde wereldoorlog» Een voorstel van den Britschen minister-pre sident Attlee, om de oor log van 19391945 offi cieel de Tweede Wereld oorlog te noemen, ont lokte dezer dagen aan een der leden van het Lagerhuis de opmerking: „Het gebruik van de uit drukking: „Tweede We reldoorlog", veronder stelt, dat er nog een der de kan komen. Zou het ai-et beter zijn het er op te wagen hem de laatste wereldoorlog te noemen". Lachend merkte Atllee Dp dat voor zoover hem bekend was, er een Eerste en een Tweede Punische oorlog was ge weest, maar geen derde. SUIKERFABRIEK „DINTELOORD". Vorige week werd te Roo sendaal een algemeene leden vergadering gehouden van de Coöperatieve Suikerfabriek en Raffinaderij ..Dinteloord",. De voorzitter, de heer J. N. van Bommel van Vloten, uit Goes herinnerde eraan, dat de Ned. suikerproductie over de jaren 1944—-'45 en 1945'46 zeer gering is geweest, waar door er ruwe suiker moest worden ingevoerd. Tengevolge van de staking bij de Wester Suikerraffinaderij, heeft de raffinaderij ..Dinteloord" ge durende dè afgeloopen zomer op volle capaciteit moeten werken om zooveel mogelijk de suikerbehoefte te voor zien. De besprekingen tusschen de coöperatieve suikerfabrie- ken Dinteloord, Zevenbergen- Sas van Gent en Roosendaal hebben nog niet tot overeen stemming geleid. De schade-vergoeding voor de schade aangebracht aan de fabrieken te Dinteloord, ge taxeerd op ruim 3.250.000, wordt op een belangryic lager bedrag op de balans geraamd, terwijl anderzijds een bedui dende reserve wordt gevormd voor de herstellingskosten. De balans en de exploitatiere keningen werden door de al- jemeene vergadering goedge keurd. De periodiek aftredende be stuursleden, de heeren C. A. Boogerd, G. C. van Schouwen, P. M. Sneep en C. Moors, wer den als zoodanig herkozen, ter wijl als plaatsvervangend lid van de finnaniceele commis sie werd benoemd de heer C. A. Stols te St. Philipsland. VRIJE HANDEL. Het Amerikaansche ministe rie van landbouw heeft heden officieel bevestigd, dat de Amerikansche Regeering van 31 December a.s- af, geen voedsel meer in eigen land zal aankoopen ten behoeve van andere regeeringen. Door deze beslissingen zullen de buiten- landsche regeeringen zelf voed sel in de Ver. Staten moeten koopen, waarbij zij gebruik zullen moeten maken van de normale handelskanalen. Een uitzondering is gemaakt voor aankoopen van tarwe. De geallieerde autoritei ten in Duitschland hebben be volen, dat alle schuilkelders te Berlijn moeten worden op-, geblazen. 84 jubilarissen op „De Schelde". MEDAILLES UITGEREIKT. Op 1 November werden op de Kon. Mg. „De Schelde" de medailles uitgereikt en de getuigschriften voor 40-jarige en 25-jarige trouwe dienst aan de Maatschappij. Er waren ditmaal 84 jubilarissen en wel 16 ambtenaren, 1 werkmees ter, 3 bazen en 64 werklieden. Nadat een der directeuren en een vertegenwoordiger van de Ned. Mij. voor Handel en Ng verheid het woord hadden gevoerd, werden met harte lijke gelukwenschen overhan digd; een zwaar verguld zilveren medaille (gouden medailles kunnen nog niet worden ge leverd) van de NV. Kon. Mij. „De Schelde" met bijbehooren- de gratificatie voor 40-jarige trouwe dienst aan 1 ambte naar, 1 werkmeester, 1 baas en 17 werklieden, n.l. C. Ak kermans, J. Bosselaar, F. J. Bakx, P. Braat, G. M. Com peer, C. L. Fleurbaay, C. K. Groen, H. L. ten Hacken, A. C. Kraamer, S. Meerman, S. P. v. d-. Pegl. M. Prince, B. de Quelery, Gi Romijn, W. de Ruijsscher, J. Scheepers, J. Schenkel, P. de Snoo, A. Stroo, P. Stroo. De zilveren medaille met biibehoorende gratificatie aan 15 ambtenaren en twee bazen n.l. C. F. H. van Dissen, H. S. O. Erdelmann, P. J. Gil lissen, A. Heyliger, C. Kap- senberg, W C. Kokkelink, B. B. Louis, Th. J. Legemate, F. TOONDAG TE GOES HERSTELD. Ze komen weer terug., de goede, oude tijden van de om vangrijke biefstukken en de glanzende, vette koeien. Niet voor niets hebben de oude Nederlanders de maand November slachtmaand ge noemd en zal de stad Goes een deel van de vroegere Slacht maand-traditie laten herleven door de toondagen van slacht vee op de eerste en tweede Dinsdag van November in eere te herstellen. Behalve het gemeste vee, dat na 1939 ondergedoken is ge weest. zullen er weer de kra men en vermakelijkheden zijn, die in Goes altijd de toonda gen hebben opgevroolijkt. De gewoonte van toondagen dateert uit de vijftiende eeuw. De gravin Jacoba van Beieren legde dit recht van de stad Goes vast in een besluit, waar in ze het volgende vaststelde: Ende dese jaermarct sal altoos ingaen op den agt- sten dag voor onse lieve Vrouwendag, Assumptio, (Aug. 15) durende agt dagen lang na onser Vrouwendag voorsz, ende niet langer ende die eerste toochdag sal altoos wesen op onser liever Vrouwen avond voorsz." „Van eiken parde, datmen „Van eiken parde, dat- men verkoopt, salmen geven een koe vier penningen Tor- noys- van eiken rende (d.i. rund), dat twee jaer oud is of daer boven twee penningen Tornoys ende die daer bene den zijn een penning Tornoys, van eiken schape een penning Tomoys, van twee lammeren een penning Tornoys, v- eiken varke twee penningen Tor noys, est klein of groot, ten waer dat bi voedenis9e zynre moedre levede, dat en soude niet geven ende so wie dese voorsz- beesten kopen, die sal die tollen op eiken beeste gel den als voorschreven is" Tot zoover het besluit van Vrouwe Jacoba. Later werd •bij besluit van burgemeesters en schepenen de toondag vastgesteld op de eerste Dins dag na Allerheiligen. TJit latere vroedschapsreso luties blgkt, dat er ook spe ciale maatregelen getroffen werden tegen de verspreiding van besmettelijke veeziekten. De Markt groeide zoo sterk- dat met een Dinsdag niet meer volstaan kon wor den. Tirion schrijft in 1752: „De Beestenmarkt (te Goes), is ook een lang werpig vierkant Plein, met boomen beplant, waarop de Koe- en Var kens-Markt in de maand November op drie of vier na elkander volgende Dins, gehouden wordt". En nu zullen er dan weer twee toondagen zijn na een onderbreking van 6 jaren! WERELD-BANK. De eerste officieele mede- deeling over de plannen tot obligatie-uitgifte van de Int. Bank voor Herstel en Weder opbouw is gepubliceerd. De president der bank, Eugene Meyer, zegt daarin dat de door de bank uit te geven schuldbewijzen zoowel een korte als een lange looptijd zullen hebben. De banken zijn van meening, dat de eerste uitgiften van schuldbewijzen omstreeks Pa- schen aan de markt zullen ko men- TRIBUNAAL TERNEUZEN Voor vele tonnen aan de Duitschers verdiend. De 33-j. waterbouwkundig opzichter P. C. Rijkse, te Breskens, thans geïnterneerd, was eerst werkzaam geweest als hoofduitvoerder-opzichter in de buitendienst bij de Fransche O.T.-firma Blin Cie, welke firma hij in het begin van 1944 heeft overge nomen, waarna hij de werk zaamheden van deze firma voor eigen rekening heeft voortgezet onder eigen naam, t.w. „Bouwbedrijf Rijkse", welke werkzaamheden be stonden in het bouwen van loopgraven, prikkeldraadver sperringen,' mitrailleurnesten, betonnen onderstanden voor jeschut, bunkers voor muni- ;ie- en levensmiddelenopslag, en militaire woon- en slaap verblijven, garages, stallen, enz., met welk werk hij veel geld heeft verdiend. Daarvan deed hg veel schenkingen aan W.H., „Moeder en Kind" en „Frontzorg". Besch beweerde liever te hebben willen onderduiken, maar de provincie wilde ln dit geval zijn salaris niet doorbetalen. De heer Kok merkte op dat besch. alle ge. legenheid had om onder te duiken, temeer daar hij rela ties had met de ondergrond- sche. De voorzitter zegt, dat het zuiver winstbejag van besch. is geweest, getuige ook zijn zeer groote uitgaven die hjj in België deed. Dat liep in de tienduizenden, wat besch. moest toegeven. In ruim 6 maanden, zag besch. kans ruim 300.000 te ver dienen. terwijl eep vordering van 125.000 niet is uitbe taald. Mr. Dlrven hield een zeer knap pleidooi, waarin hij de schuld wierp op het Provin ciaal bestuur. Rijkse heeft zeer veel arbeiders, willens en wetens, uit Duitschland ge houden. Spi'. zelde het een raadsel te vinden dat zijn cliënt nu bijna 2 jaar ge ïnterneerd is, terwijl andere aannemers, die veel meer en belangrijker werk voor de moffen hebben uitgevoerd, reeds lang in vrijheid zijn ge steld. Spr. verzocht tenslotte zgn cliënt onmiddellijk in vrijheid te stellen en hem geen ont zetting van rechten te geven; daar Rijkse een goed Neder lander is geweest. Na raadkamer, deelde de voorz. mede op het verzoek van den verdediger nog niet te kunnen besluiten. Voor kapitalen verbrast. Vervolgens stond terecht de 34-jarige electrisch mon teur J. J. Schippers, wonen de te Oostburg, thans geïn terneerd, die in 1943 en 1944 als installateur voor de Dult- sche Wehrmacht heeft ge werkt. Hij droeg opdrachten over aan andere firma's zoo als het uitvoeren van water werken te Oostburg en Cad- zand en het plaatsen van Dieselmotoren te Oostburg, Schoondijke en België. Vanzelfsprekend heeft S- veel geld verdiend. Besch. heeft voor millioe- nen in België op de zwarte markt gekocht en handelde dus uitsluitend uit winstbe jag. Ook Schippers blijkt ln België een kapitaal verbrast te hebben Zijn winsten in België beli'epen eenige mllli- oenen francs en zijn totale verdiensten meerdere tonnen, n.l. op 100.000 niet te schatten. Vanzelfsrekend Is van dit kapitaal niet zoo heel veel meer over, wat bij het tribunaal het vermoeden wekte dat besch. wel een be legging ln België zal hebben, wat besch. echter hardnek kig ontkende. Mr. Terwoerde zeide, dat besch. nooit pro-Duitsch of pro-N.S.B. geweest is en heeft zijn burgerklanten al tijd goed geholpen. Verd. vroeg de Invrijheid stelling van verdachte, waar op het tribunaal bij uit spraak zal beslissen. Uitspraak in beide zaken 16 November a.s. Uitspraken. A. Fieret. groentehandelaar te Oostburg, thans reeds 23 maanden geïnterneerd. Blijft nog 5 maanden, dus tot 2 April 1947, geïnterneerd. Ver beurdverklaring van 17000; ontzetting rechten. J. P. de Lange, chauffeur te Breskens, die 8V2 maand is geïnterneerd geweest: ont zetting rechten. C. Landman, koopman te Kapelle, thans geïnterneerd, was door het tribunaal te Goes veroordeeld tot nog 6 maanden interneering, 2000 boete en ontz. rechten voor 5 jaar. Het tribunaal Terneuzen bevestigde thans deze uit spraak, doch vernietigde de uitspraak van de ontz. rech ten voor 5 jaar en verander de dit in: ontz. rechten. Naerebout, E. Niemeger, A. A. Noest, G. Paauwe, W. Sanderse, S. Sohier, P. v. d. Staal, J. S. Weerpas, J. .Wie- lemaker. De zilveren medaille met vereerend getuigschrift van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel en gratificatie voor 25-jarige trouwe dienst aan de volgende 47 werklieden: J. Adriaanse, G. J. Balmakers, L. van Belle, J. G. Beneder, A. Bergs, A. Clarisse, I. Dattin, A. Dekker, P. Dek ker, J. D'ingemanse, G. Gel- jon, H. F. Goossen, J. Huger, L. Jongepier G. P. Kaat, P. J. Kaat, J. Klap, A. Klop, H. de Koning, H. Koppejan, J. J. de Koster, J. Labruijere, d! Leeuwenburg, C. P. van Loe- nen, G. Meerman, C. Meul- meester, P. Meulmeester, A. Milot, C. F. Moens, A. de Munck, J. de Nooijer, L. Noöger, W. Noijons, J. de Rid der, F. A'. Ie Roy, J. J. Ie Roy, C. M. de Rgke, W. Saaij, D. van Scheers, L. Schets, C. I. van Stroo, B. C. van de Velde, P. Ventevogel, M. Verhey, A. de Voogd, J. M. Vreeke, J. 'Wissekerke. Bovendien hebben in 1946 voor 1 Nov. de 50-jarige diensttgd bereikt twee amb tenaren en 3 werklieden, n.l. J. van Boven, P. Goedhart, F. Mannaart, J. A. Slager en J. J. de Waal. In totaal werden tot nu toe uitgereikt aan 445 ambtena ren. bazen en werklieden de gouden medaille voor veertig jarige dienst, aan 229 ambte naren en bazen de zilveren medaille, aan 1262 werklieden de zilveren medaille. DE GESCHIEDENIS VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN De heer H. Pieters, biblio thecaris van de Prov. Biblio theek te Middelburg zal op de Vrijdagen 15 November, 13 De cember en 10 Januari in het Gemeentehuis van Groede voor de Z.V.U. lezingen houden over „De geschiedenis van Zeeuwsch-Vlaanderen." DE LEZING VAN CASPAR HöWELER. De lezing van Caspar Hö- weler voor de Z.V.U. vindt Donderdagavond in Vllssingen en Vrijdagavond in Terneuzen plaats.' Nieuwvliet RAADSVERGADERING. Dezer dagen kwam, onder voorzitterschap van burge meester Everaars, de raad van Nieuwvliet in openbare ver gadering bijeen. In zijn openingsrede wees de voorzitter erop, dat de ge meente veelal wordt vergeten. Als voorbeeld noemde hg', dat Nieuwvliet nog steeds geen gift van Volksherstel heeft ontvangen, terwijl het toch tot de getroffen gemeenten be hoort Daarnaast zijn er ge lukkig andere personen en in stanties, zooals de Directeur van Bouw- en Woningtoezicht, de stichting Herstel Zeeland 1945 en de gemeente Oostburg. die Nieuwvliet niet vergeten. De jaarwedde der wethouders werd op 100 gebracht. Aan de N.V. Waterleiding Mij. Zeeuwsch Vlaanderen wenl vergunning verleend om ten behoeve van de drinkwater voorziening bulzen in de ge meentegrond te leggen. Be sloten werd tot de aankoop van een kachel. Z.h.s. werd de jaarwedde voor den grafdelver voor de tija van 1 jaar vastgesteld op 360, waarbij nog 20 op- bouwtoelage komt. Het pre sentiegeld der raadsleden werd tot 2.50 per zitting ver hoogd en de pensioengrond slagen van de ambtenaren der burgerlijke stand werden vast gesteld. Over 1946 en 1947 zal aan het gemeentepersoneel een op_ bouwtoelage van 20 wor den toegekend. Er werd besloten tot de bouw van 6 woningwetwonin gen en tot de aankoop van 2 noodwoningen. Het keurloon voor biggen werd op f 1 ge bracht. Tot verkabeling der straat verlichting werd aan B. en W. een crediet van 900 verleend. Volgens medeaeelingen van den voorzitter heeft het onder houd der begraafplaats de volle aandacht. De 2500 bloem bollen, die aan de gemeente zijn toegewezen, kunnen voor de verfraaiing hiervan dienen. De lampen voor de straatver lichting bij de Molenweg zijn bij de P.Z.E.M. aangevraagd en zullen zoo spoedig mogelijk worden aangebracht. Ook zal door B. en W. worden onder zocht welke voetpaden nog verbeterd moeten worden. Axel UITVOERING HERVORMD KERKKOOR. In de Ned. Hervormde kerk te Axel werd Zondagavond een geslaagde muziek- en zangavond gegeven door het zangkoor der kerk. De op brengst was ten bate van het orgelfonds en deze avond had ook nog een ander doel, nl. verbetering van de gemeente zang. De verschillende num mers werden op zeer verdien stelijke wijze uitgevoerd en bestonden uit koor- en solozang en orgel- en vioolspel gecom bineerd. Het benedengedeelte van 't kerkgebouw was geheel bezet. Een openings- en slotwoord werd gesprokén door den heer P. J- van Bendegem namens het kerkbestuur. De leiding van deze avond berustte brj den directeur van het koor» den heer Smies. Gemeente-secrelaris Yan Hulst jubileerde. 1 November vierde de heer R. J. A. Adriaansens zijn zil veren jubileum als gemeente secretaris van Hulst. In een feestelijke bijeenkomst werd dit herdacht, waarbg o.a. aanwezig ■waren: het college van B. en W., raadsleden, gemeenteper soneel en de voorzitter van de vereeniging van burgemees ters en secretarissen voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Door velen werd hier het woord ge voerd, o.a. door burgemeester Truffino, die den jubilaris en zijn gezin hartelijk geluk wenschte. In dezelfde geest spr. de heer E. Th. Lockefeer, namens de raad en de wethou ders en de burgemeester van Terneuzen en rar. Teilegen na mens de vereeniging van bur gemeesters en secretarissen. ZWEEDSCH-HOLL AND SCHE OUDERVEREENIGING. Door de ouders, wier kinde ren een viertal maanden in het gastvrije en prachtige Zweden zijn geweest en die nog vele banden met dit schoone land onderhouden, is Zaterdagmid dag te Middelburg een samen komst gehouden. Daar werd besloten een Hollandseh- Zweedsche Oudervereeniging op te richten, die ten doel stelt de kinderen de taal te doen onderhouden en later hen iets van de literatuur bij te brengen van het land hunner pleegou ders. Een Zweedsehe leerares uit Den Haag, die zelf Zweedsehe is. heeft zich in beginsel be reid verklaard de lessen te ge ven. Deze zullen des Zater dagsmiddags gehouden worden. Secretaris dezer vereeniging is dr. A. H. Oussoren en pen ningmeester de heer Ch. P. Olgslager, beiden te Middel- buig. Tot het slagen van deze ver gadering heeft veel bijgedra gen de bereidwillige medewer king verleend door de dienst van sociale zaken te Middel burg. Mej. S. Spruyt. gedipl. ba ker te Ellewoutsdijk,. werd niet. zooals gemeld, benoemd tot wijkverpleegster in Oude- lande, Driewegen en Elle woutsdijk, maar treedt, daar zij geen verpleegster is. tgde- lijk als hulp in de wijk op. Officieel is benoemd tot frenscommies de heer C. D. midt te Sluis. Te Nijmegen slaagde voor het candidaatsexamen rechten de heer H. J. JM. Stie- ger te Goes. Een paard van den land bouwer Fr. Claeys te Oude- lande schrok één. dezer dagen van een auto. Het kwam in een sloot terecht en bleek dood te zijn. Lord Templewood in Zeeland. ENGELAND ZAL OP WALCHEREN HELPEN. Vrijdag hebben Lord en Lady Templewood een bezoek aan Zeeland gebracht. Toen zij omstreeks 12 uur te Goes arriveerden, waren daar te hunner begroeting aanwezig de heeren mr. A. J. van der Weel, wnd. Commissaris van de Koningin, C. Philipse, lid van Ged. Staten, prof. Bijhou wer supervisor voor de her- bepianting van Walcheren, ir. M. de Vink, direct, van de Pla nologische dienst in Zeeland, ir. Toxopeiis, hoofd van Land- bouwherstel Zeeland, notaris J. L. Verhagen, voorzitter van de Stichting „Nieuw Walche ren", en P. Blauw, hoofd van de Boomenaotie van „Nieuw Walcheren". TOESPRAKEN. Tijdens de maaltijd in hotel „De Korenbeurs" werden Lord en Lady Templewood toege sproken door mr. A. J. v. d. Weel, die de oorlogsgeschiede nis van Walcheren schetste in korte trekken een beeld gaf van de verwoestingen en van het wederopbouw-werk dat in volle gang is. Spr. dankte de hooge Engelsche gasten voor hun belangstelling en wees er op, dat er li/, millioen boo men en 2 Vz millioen struiken noodig zullen zijn om Walche ren zgn oude schoonheid te hergeven. Lord Templewood bracht hulde aan het Nederlandsche verzet gedurende de oorlog en verklaarde, dat Nederland en Engeland één trek gemeen hebben: de onbreekbare zin voor vrijheid, welke maakt, dat zij nooit geheel verslagen kun nen worden. Met diepe bewondering is 't Britsche volk vervuld jegens de Zeeuwen, die, toen het wa ter letterlijk tot de lippen rees, met ongebogen rug het verzet voortzetten en na de bevry- ding onmiddellijk de hand aan de ploeg sloegen om wat ver woest was te herbouwen. Lord Templewood verklaarde ner gens in Europa een land te hebben gevonden, waar reeds zooveel hersteld is en de we deropbouw zoo energiek wordt aangepakt als juist in Neder land. Hij verklaarde zich bereid Engeland alles te doen, wat de belangen van Walcheren kan dienen. Namens de stichting „Nieuw Walcheren" sprak notaris J. L. Verhagen, die wees op de internationale belangstelling voor de Boomenactie en dank bracht voor hetgeen in Enge land reeds werd verricht. Spr. gaf daarbij uiting aan de hoop, dat deze medewerking in ae toekomst steeds grooter afme tingen zal aannnemen. TOCHT OVER WALCHEREN. In de middaguren maakte men een tocht over Walche ren, waarbg een bezoek werd gebracht aan Souburg, Rit- them, Vlissingen, Westkapel- le, Domburg en Middelburg. Omstreeks 4 uur vertrokken Lord en Lady Templewood naar België. Vlissingen ZANGUITVOERING In het Bondslied waarmede de zanguitvoering van „Ho sanna" te Vlissingen. aanving, culmineerde zich het geheele programma van de uitvoering: om in het zingen van het een voudig lied God te loven. Juist door de overgave waarmee men de liederen ten gehoore brengt, krijgen zij een bijzondere beteekejis. We noemen o.m. „Levensvreugd"- het ..Lentelied"', het „Lof Gods", welke gevoelvol wer den gezongen en „U te min nen, dat is leven", welk een kracht ging hiervan uit. Niet alleen heeft het koor reeds een mooie hoogte be reikt (jammer dat het slechts óe helft leden telt van voor 1940) het beschikt ook over goede krachten. De solozang „Vrede" was zeer fijn, niet minder het duet „De Kerk klok" dat gebiseerd moest worden. Plechtig en stemming- vol klonk tot besluit Psalm 8 van J. M. Timmermans- waar- In de fraaie tenorsolo bijzonder goed tot zijn recht kwam. Uit het met zorg samenge stelde programma blijkt dat het zangkoor aan haar direc teur, den heer J. Suurmond 'n goeden leider heeft, die op rustige, doch stimuleerende wijze het zangkoor tracht op te voeren naar het hooge peil van voorheen. Deze uitvoering heeft bewe zen. dat veel bereikt kan wor den. De voorzitter, de heer Ph- J. Woltering, sprak een openings woord, waarin hij wees op de moeilijke tijd, welke „Hosan na" achter de rug heeft, doch met vertrouwen de toekomst tegemoet gaat. BESTUURDERSBOND. Donderdagavond werd in .Concordia" te Vlissingen een vergadering gehouden van de Vlissingsche Bestuurdersbond. De wnd. voorzitter, de heer J. Post, opende de vergade- ring. De heer Th. van der Spie gel gaf daarna een toelichting op het consumentencrediet. Hij verklaarde, dat het N.V.V. niet vóór en niet tegen het crediet was. maar zijn leden vrij liet, hun houding daarom trent te bepalen. De heer A. Kaan zong met guitaarbegeleidlng eenige lie deren, die zeer in de smaak vielen. Hierna werden nog eenige vragen gesteld aan den heer van der Spiegel. Na de pauze kreeg de spre ker nog gelegenheid mede te deelen, dat het N-V.V. dezer dagen het 300.000ste lid heeft ingeschreven en dat de V.BJ3. meer leden telt dan voor de oorlog. Er werd een oorkonde uit gereikt aan ongeveer tachtig werkers, die zich verdienstelijk hadden gemaakt om na de oorlog de moderne vakbewe ging te consolideeren. Nadat de heer Kaan opnieuw was opgetreden werd de avond door den heer Post gesloten. LEZING OVER HET CONSUMENTENCREDIET De Raad van Overleg te Vlissingen organiseert op Don derdag 7 November, 'a avonds om acht uur, een groote openbare bijeenkomst in de „Scheldehal" te Vlissingen, waar de heer L. P. van Oor schot, wethouder van sociale zaken, zal spreken over het onderwerp „De wet op het consumentencrediet en de tex- tielverstrekking voor de nood- gebieden", WETHOUDER VAN ONDERWIJS. De wethouder van onderwijs de heer Poppe te Vlissingen, houdt niet Woensdag maar vandaag spreekuur. Biggekerke HERDENKINGSAVOND VAN DE G, S. O. Vrijdag werd te' Biggekefke een herdenkingsavond gehou den ter gelegenheid van het feit, dat de Vereeniging voor G. S. O. 75 jaar bestond. De heer Polderman opende de bijeenkomst met schriftle zing. Hierna werd de heer A. van der Heide als hoofd der school geïnstalleerd. De heer C. Stuy lichtte de benoeming van den heer Van der Heide toe. Dit achtte hij noodig, aan gezien er eenig misverstand bestond. Hierna werd een his torisch overzicht gegeven van de vereeniging. Namens het gemeentebe stuur sprak burgemeester Dregmans, namens 't school toezicht inspecteur A. A. Leen- houts, als hoofd van de school voor C. V. O. de heer D W. Wijsman. Voor het bestuur van de laatste school de heer P. Wg'khuys en als hoofd van de school in Kamperland de heer Tange. Na depauze behandelde de heer A. Schout de beteekenis van de Bijbel voor de chrlste- iljjke school.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10