Landingscommando bood Vlissingen zijn vlag aan Vlissingen-Helmondia 4-2 r UIT DE PROVINCIE j Zeeuwsche S nippers zuid-beveLand. Zeeuwsch Vlaanderen walcheren Monument voor gevallen soldaten en burgers. In het Stadhuis van Vlis singen vond Zaterdagmiddag een bijzonder treffende plech tigheid plaats. Vier officieren van het 4e Commando, dat op 1 November 1944 het eerst op het bolwerk bij de Oranje molen to Missingen aan land ging, kwamen de stad hun Commandovlag ei» een ver kleind model van het door hen te stichten monument aanbieden. Het college van B. en W. was met de vrijwel voltallige gemeenteraad aanwezig, toen het Engelsche gezelschap even na 4 uur de Raadszaal betrad. Het waren Lt. Col. R. W. P_ Dawson, onder wiens bevel destijds het commando stond, capt. M. C. S. Mc. Kennedy, medical officer, capt. Clarlc en capt. Newcastle, de man, die het eerst voet aan wal zette. Voorts waren aan wezig mrs. Kennedy, die juist vla Cuxhafen in Essen, waar cat. Kennedy op het oogen- blik verblijft, was aangeko men en voorts o.m. vier Ne derlanders. die bij hetzelfde commando' waren ingedeeld en ook inde eerste booten mee kwamen, t.w. Kap. de Ruyter, le lt. van Gelder," 2e lt. van Woerden en serg. maj. Kruit. Ook zagen we majoor de Fey- ter van het Commando Zee land van de Gezagstroepen. TOESPRAAK VAN COL. DAWSON. Colonel Dawson hield een toespraak; waarin hg de -lan- dings-operatie in herinnering bracht en zeide zeer ver heugd te zijn hier ook de Ne derlanders, die aan de lan ding deelnamen, terug te- zien als goede strijdmakkers. Het was- een verschrikkelijke taak de Vijand te moeten bevech ten te midden ^n vrienden. Reeds één uur na de landing was er contact met de Vlis- singers en toen is er verder schouder aan schouder ge vochten. De vlag, welke de stad Vlissingen later te Brugge aan het Commando aanbood, vormt een dierbaar bezit. Spr. zeide zeer getroffen te zijn door de mannelijke kracht, waarmede de bevolking van Walcheren het werk van de Wederopbouw heeft aange pakt. Als béwijs van ,de be wondering en waardeering, welke het 4e Cpnimando je gens Missingen koestert, bood col. Dawson, nu het Comman do'ontbonden is, het gemeen tebestuur de Commando-vlag aan. Maar het Commando wil in Vlissingen ook een herinne ring stichten aan de gevallen strijdmakkers en aan de bur gers, die voor de bevrijding het offer van hun leven brachten. Ten slotte overhan digde col. Dawson aan den burgemeester een verkleind model van het monument, dat op de landingsplaats zal wor den opgericht en een comman do-soldaat voorstelt. DE BURGEMEESTER SPREEKT. Vervolgens sprak burge meester mr. B. Kolff de En- felsche gasten toe, waarbij ij eveneens de bevrijdings operaties, welke met zooveel spanning waren verwacht, in herinnering bracht. Reeds na 14 dagen trok het commando verder, doch vaststaat, dat het gevaarlijk Ardennen-of fensief van von Rundstett minder gemakkelijk bedwon gen zou zijn geweest, wan neer de operaties op Walche ren niet waren gelukt. Vlissingen is verheugd zijn bevrijders terug te zien en stelt het op hooge prijs deze commandovlag te mogen ont vangen en beschouwt haar als veroverd door de vriend schap, welke het comman do heeft verworven. Maar nóg meer is Vlissingen ver eerd door het feit, dat het 4e Commando, dat ook aan de operaties op de Lofoten en bij Dieppe deelnam, juist deze Zeeuwsche stad uitkoos om een monument op te richten. Het gemeentebestuur zal zgn uiterste best doen deze plan nen te verwezenlijken. Ten slotte herinnerde de burgemeester aan het woord van Hooft, die bij zijn be schrijving van de bevrijding van Vlissingen in 1572 er op wees, dat het nageslacht van de stichters van groote we reldrijken als het Romeinsche vaak weinig toonden, dat ze iets geleerd hadden van de offers, welke voor hun groot heid werden gebracht. Met Hooft's bede, dat de Voorzie nigheid deze mentaliteit ver van ons zal houden, aanvaard de de burgemeester tenslotte de vlag en het monument. Hierna werd nog gespro ken door wethouder Poppe, die de Commando-officieren begroette namens de verzets beweging en de gemeen schappelijke strijd in herinne ring bracht. Geruime tijd bleef men, onder het genot van een kop thee, in de raadzaal bijeen, 's Avonds bood het gemeen tebestuur de gasten een maal tijd in het Strandhotel aan, waarbij nog menig hartelijk woord werd gesproken en col. Dawson den burgemeester ook een chèque van 150 pond overhandigde als eerste bij drage voor het te stichten monument. ALG. NED. BOUW ARBEIDERSBON D. De bondsraad van de Alg. Ned. Bouwarbeidersbond heeft besloten aan de leden, die vóór 1 Jan. 1915 reeds lid van dc bond waren en die vóór 1 Juli 1954 65 jaar zullen worden, uitkeering uit het met die da tum geliquideerde steunfonds voor oude leden te verstrek ken. Dit besluit vordert eer uitgaaf van 400.000. Boekaankondigingen. „VOLKENBOND EN VER. NATIES". Als vijfde brochure in de reeks geschriften gewijd aan internationale vraagstukken en verzorgd door het Neder- landsch Genootschap voor In ternationale zaken, verscheen bq A. W. Sythof's Uitgevers Mij. van de hand van G. J. de Voogd en mr. C. W. van San ten een korte vergelijkende studie over „Volkenbond cn Vereenigde Naties". In kort bestek vindt men hierin tal van instructieve gegevens en opmerkingen over de nieuwe wereldorganisatie. „HET ENGELSCHE WERELDRIJK". Bij de uitgeverij C. Blom- mendaal N-V. te Den Haag verscheen van de hand van mr. dr- J. Barents een boekje over .Het Engelsche wereldrijk" De schrijver geeft een overzicht van de structuur en de samenhang van dit ge weldig imperium. Nu Engeland meer dan ooit met moeilijkhe den heeft te worstelen en het Rijk aan aanvallen van ver scheidene zijden bloot staat, beteekent» dit boekje een uit stekende gids voor ieder, die de verdere ontwikkeling beter wil volgen. Competitie-standen, 3e KLASSE E. RCS 6 6 0 0 22—4 12 ODIO 6 6 0 0 26—6 12 MOC 7 5 11 30—8 11 Zeelandia 5 3 0 2 15—10 6 Steenbergen 7 3 0 4 16—19 6 Zierikzee 6 2 13 10—10 5 Burgh 7 2 14 13—36 5 Yerseke 5 113 15—15 3 RKFC 6 114 7—17 3 EMM 5 10 4 3—20 2 Robur 6 0 15 7—19 1 3e KLASSE F Clinge 7 7 0 0 24—8 14 Steen 7 5 11 20—10 11 Axel 7 5 0 2 26—10 10 Oostburg' 7 4 2 1 28—20 10 Sluiskil 7 4 12 23—18 9 Corn. Boys 7 3 2 2 12—11 8 Hontenisse 7 3 13 22—21 7 Hulst 7 3 0 4 18—20 6 Hoofdplaat 7 2 14 17—20 5 Schoondgke 7 2 0 5 13—25 4 IJzendijke 7 0 0 7 10—26 0 Aardenburg 7 0 0 7 8—32 0 - De B.P.M. gaat haar in stallaties aan de Petroleum haven te Rotterdam belang rijk uitbreiden. Het gaat om een terrein van 75 H.A. De atoombom. De „Daily Express" geeft wat het noemt authentieke bijzonderhe den omtrent constructie en productie van atoom bommen. Het blad zegt, dat Amerika thans een voor raad van 96 atoombom men moet hebben. Het geeft tevens een teeke- ning van een bom en beschrijft deze als een groote luchttorpedo van ruim 4000 kilogram- De productie ten tgde van de atoombom op Nagasaki (15 maanden geleden) bedroeg 6 stuks per maand. Amerika, be zat toen nog slechts 8 atoombommen. De lengte van de bom is volgens genoemd blad meer dan 7 meter. In elke bom wordt ongeveer 45 kilogram plutonium gebruikt, dat een nog krachtiger explosieve werking heeft dan ura nium. Deze hoeveelheid zou in twee gedeelten in een lange metalen buis worden aangebracht. Als zij snel bij elkaar wor den gebracht volgt automatisch de explosie. De diamter van de 'oom. met inbegrip van het gestroomlijnde bui tenste omhulsel, is on geveer 60 centimeter. Dr. Kasteel over Curasao. Een A.NP verslaggever had een kort onderhoud met dr. P. Kasteel, de Gouverneur van Curacao, na diens aankomst op Schiphol. „Wat is het doel van komst in Nederland?" „Het wordt langzamerhand tijd eens in Nederland te ko men praten over allerlei loo- pende zaken. P*t is od Cura sao een waar Paradijs. De vreemdelingen. Amerikanen en En-gelschen, zijn er niet over uitgepraat, dat bii ons niets gerantsoeneerd is. Wij hebben groote uitbreidingsolannen bruggenbouw, aanleg van vliegvelden. Het groote vlieg veld op Aruba zal een modem station krijgen, waarvan de uitbreidingsplannen in voorbe reiding zijn. Ook Bonaire heeft een eigen vliegveld, evenals St Maarten, waar het vliegveld naar Prinses Juliana genoemd is. Saba te oneffen om er een vliegveld aan te leggen". Hoe is het in economisch opzicht op Curacao gesteld?" ..Onze export was zoo groot, dat wij ertoe moesten overgaan om deze min of meer te beper ken. Zcoals bekend moeten wij veel invoeren. Vooral de in voer van bouwmaterialen is zeer groot". „Kunt u nog iets zeggen over de opheffing van de Cu- ragaosche militie, die vervan gen zal worden door Neder= iandsche troepen?" „Ik kan u slechts dit zeggen, dat de Curagaosche soldaten maar al te blij zijn, dat zg niet meer in dienst hoeven. De militaire schuttersverordening was op Curagao iets exceptio neels. De verdediging van Cu ragao is altijd een rijksaange legenheid geweest". Wordt er in Zeeland zwaarder gestraft BLykens het verslag van het aideelingsonderzoek van de begrooting van Justitie, hebben enkele leden van de Tweede Kamer als liun mee. ning uitgesproken, dat er een groot verschil bestaat in berechting van politieke de linquenten en collaborateurs tusschen Zeeland en de an dere provincies. In Zeeland zouden, naar de meening van deze Kamerleden, veel zwaar dere straffen worden uitge sproken. Tevens zou hier een opval lend verschil te constateeren zijn tusschen de berechting van Roomsch-Katholieken andere personen. Men meent, dat de eerste veel lichter gestraft worden dan laatst bedoelde delinquenten. DE „MARLA G." WEER VLOT Het stoomschip „Maria G.", dat bij Walsoorden was vast geraakt, is Vrijdagavond met hulp van elf sleepbooten vlot ssleept en heeft zgn reis naar ntwerpen voorgezet. PRIJ SO VERTREDER S VERBALISEERD. Bij de voortgezette actie te gen prhsovertreders, werd op de weekmarkt te Middelburg een partij bezems Inbeslagge- nomen en kreeg de verkooper, die deze voor de hulsvrouw on misbare voorwerpen te duur verkocht, een proces-verbaal toegemeten. Ook tegen een verkooper van •fruit' werd proces-verbaal op gemaakt. Evenals In andere plaatsen bleek ook hier weer dat leder waren te duur werden ver kocht. Tegen een tweetal han delaren werd proces-verbaal opgemaakt. Midvoor-probleem nog niet opgetast. Ook de derde, thuiswed strijd heeft Vlissingen in een overwinning weten om te zet ten. Toch bleek dat met Kla- renbeek het midvoor-probleem niet is opgelost. Zeer waar schijnlijk is volgende week Hendrikse weer van de par- tg, wat de puzzle minder in gewikkeld zal maken. Als linksbuiten was v. d. Velde weer opgesteld, zoodat v. d. Kasteele zijn oude plaats terug had en hier een par tijtje speelde,, dat hem tot den besten speler van het veld stempelde. Ook v. d. Schraaf zwoegde weer dat het een lust was om te zien. In de middenlinie lukte het niet erg en vooral Butz kon zijn draai niet vinden. De eerste minuten begonnen hoopvol voor de bezoekers. Reeds de eerste aanval sticht te de grootste verwarring in de Vlissingsche verdediging en slechts ten koste van een hoekschop kon het gevaar worden bezworen. Deze werd voor het doel geplaatst en kwam bij Maas, die een schot inzond, dat Butz probeerde weg te koppen. Dit gelukte slechts ten deele, waardoor de bal juist over de handen van Halting In het doel verdween (0—1). Het antwoord van Vlissin gen liet niet lang op "zich wachten, maar Vrouwe For- tuna kwam - Helmondia te hulp, daar d^bal van de onder kant van de lat terugkwam. Na 13 min. kreeg v. d. Velde een vrije bal van v. d. Kas teele. Zgn afgemeten voorzet werd door v. d. Schraaf inge kopt (11). De bezoekers hadden tot de rust verder het beste van het spel. In de tweede helft zette Missingen een stevig offensief in en thans waren het de be zoekers, die onder druk kwa men te staan. Toch duurde het nog 20 minuten voor Vlis singen de leiding kon nemen. Nadat v. d. Kasteele enkele tegenstanders had gepasseerd, zond hg' een schot in, dat v Lieshout wel stopte, doch niet in zijn bezit kon krggen. De snelle v. d. Eijk was er eerder bij, maar schoot op de paal. Weer kreeg hij de bal en toen was het raak (21). Enkele minuten later had Vlissingen opnieuw succes, toen v. d. Eijk het den rechtsback zoo lastig maakte, dat deze in eigen doel schoot (31). En nogmaals had v. d. Eijk suc ces, toen hg bij een hooge voorzet van v. d. Velde den keeper te vlug af was en over dezen heen in het net depo neerde (41). Enkele minu ten voor het einde wist Maas met een schitterend schot de achterstand tot 42 te ver kleinen. Dosko Middelburg 5*— 2. Het begin was sensationeel. Middelburg begon met enkele flinke aanvallen, waarbij een der Dosko-backs 'n duidelijke strafschop veroorzaakte. Dit ontging den scheidsrechter blijkbaar en een direct daarop ontstane Dosko-aanval ver oorzaakte een doelpunt 10. Het spel golft nu geruime tijd op en neer waarbg de Mid delburg-aanvallen veelvuldi- ger. die van Dosko echter veel gevaarlijker blijken. On geveer 10 minuten voor dé rust weet uit een dier aan vallen de Dosko midvoor keu rig in te koppen, zoodat met een 20 stand thee werd ge. dronken. De tweede helft begint aan vankelijk vrij futloos. Middel burg geeft niet op, maar na ongeveer 10 minuten is het weer Dosko dat het net weet te vinden (30). Na ongeveer 20 minuten weet Middelburg na een goed genomen corner de eer te redden, maar reeds enkele minuten later is het de Dosko-linksbinnen, die van antwoord dient (41). Bij een algemeene aanval van Middelburg zorgt de Dosko- back voor het tweede tegen- punt (42), terwijl in de laatste minuten de Dosko- midvoor een goede aanval met een keurig doelpunt besluit (5—2). Ten nadeele van de familie E. T. R. S. te Goes werden twee beddelakens ontvreemd. De politie mocht er in slagen op Noord-Beveland de belde textielartikelen en ook denge^ ne. die ze over de Zandkreek had gebracht, op te sporen. Er zijn te Goes weer twee personen «verbaliseerd wegens het rijden met een niet verlicht rijwiel. De caféhouder B. te Goes kreeg Vrijdag zulk een ruzie met zgn eehtgenoote, dat de politie de vrede moest herstel len. Bij de collecte ten bate van het Instrumentenfonds van het Yerseksche muziekgezelschap .„Mozart", werd een bedrag van 2914,90'opgehaald. Van de 30 ingeschrevenen voor de militaire dienst, lich ting 1947. zijn te Kortgene 2 jongemannen afgekeurd en 2 tijdelijk ongeschikt verklaard. De heer A. de Visser, as sistent bij de invoerrechten en accijnzen te Hansweert, wordt met ingang van 16 November a.s.,in gelgke betrekking over geplaatst naar Hoek van Hol land. GEVAARLIJK VERKEER. Bij het herstel van het via duct te 's Heer Arendskerke is tot nu toe slechts één rij wielpad weer in gebruik ge nomen De aandacht wordt erop gevestigd, dat het drin gend noodzakelijk is, dat ook het andere rijwielpad hersteld wordt, aangezien het verkeer op deze weg zeer druk is. CASPAR HÖWELER VOOR DE Z.V.U. De bekende Blaricumsche musicoloog, Caspar Höweler, komt deze week voor de Z. V.U. lezingen houden over Humor in de muziek", toe gelicht met gramofoonplaten lichtbeelden. Woensdag avond speelt de heer Höweler in Vlissingen, Donderdag in Terneuzen. HUMANISME EN CHRISTENDOM. Op de Woensdagen 6, 13 en 20 November houdt ds. E. J. v. d. Brugh voor de Z.V.U. te Middelburg drie lezingen over „Humanisme en Chris tendom". BENOEMING. Benoem# is tot: gezwore- van de Karelpolder de heer A. Buteijn te Krabben- dijke; tot Hd van het bestuur der waterkeering van het calami- teuze waterschap Scherpenis- se de heer C. van Dalen Pz. te Scherpenisse; tot lid van de Drjkraad voor de waterke.ering van het calamiteuze waterschap Tien honderd en Zwarte, als ver tegenwoordiger van dat wa terschap de heer H. I. Cij- soüw te Cadzand. Goes „RUITEN TROEF". Padvinders en padvindsters té Goes zullen Zaterdag over een week glas en geld inzame len voor de geteisterde gebie den In 2Seela«d. De muziekver- eenigingen „Euphonia" en „Hosanna" hebben hun mede werking toegezegd. Zaterdag j.l. werd door een geluidswa gen propaganda gemaakt. ZANGUITVOERING. De arbeiders-zangvereeni- ging „de Stem des Volks" gaf Vrijdagavond in de „Prins van Oranje" te Goes een uitvoe ring, onder leiding van den heer D. van Loon. Een negental liederen werd op verdienstelijke wijze ver tolkt en met de drie-acter „Levensavond" had een ge deelte van de leden niet min der succes. Een geanimeerd bal besloot de av'ond. Ovezande. JUBILEUM. Woensdag, 6 November a.s. hoopt de heer C. Raas zijn 25-jarig ambtsjubileum te vie ren als gemeente-werkman. Op die datum zal het gemeen- tepersoneel hem als zoodanig in het gemeentehuis huldigen als biyk van waardeering voor zijn arbeidsprestaties in meentedienst verricht. Aan blgken van belangstelling zal het hem die dag niet ontbre ken. De jubilaris is in de ge meente Ovezande een zeer geziene figuur. zllewoutsdijk RAADSVERGADERING. Woensdag kwam de raad van Eilewoutschjk bijeen. Ingekomen was een schrij ven van den inspecteur van het lager onderwijs om het bouwen van een school op het urgentieplan 1947 te plaatsen. Besloten werd hieraan gevolg te geven. De jaarwedden van de wet houders werden vastgesteld overeenkemstig het onbwerp- jaarwedde-regeling van Gede puteerde Staten. Vervolgens werd besloten het gemeentepersoneel een op- bouwtoelage toe te kennen voor de jaren 1946 en 1947. Tot ambtenaar van de burgerlijke stand werd de Burgemeester dezer gemeente benoemd. R.B.C- De Zeeuwen 1—7. De Zeeuwen heeft zijn sup porters een groote verrassing bezorgd door de moeilijke uit wedstrijd tegen R.B.C, met groote cgfers te winnen. Voor al voor de rust was het Zeeu- wen-overwicht groot. Bij R. B.C. zagen we Gillisse op de midvoorplaats. Na 10 min. spelen was het Leijnse die een snelle aanval over links met een strak schot afwerkt (01). Even later is het Na- rebout die scoort. Het 3e doelpunt was van prima ge halte. Leijnse kopte al val lende een voorzet van rechts langs den K.B.C.-doelman (0 3), Na enkele' minuten is het 0-^-4 na goed doorzetten van A. v. d. Bulck. Kort voor de rust maakte dan Narebout het 5e doelpunt. Na de rust kwam R.B.C. dat zich nog niet gewonnen geeft, hard opzetten. De backs der Zeeuwen gaven geen krimp en na 10 minuten kon den de Zeeuwen zich loswer ken en kreeg het spelbeeld weer een normaal aanzien Kats moest na een kwartier vervangen worden door H. v. d. Bulck. Toch had R.B.C. het eerst succes na de rust als een schot op het doel af sprong op een back en van Vlaanderen geen kans heeft (1—5). Daarna zgn de Zeeu wen weer aan de beurt en is het Narebout die het 6e doel punt voor zijn rekening neemt. Het 7e doelunt is een als voorzet bedoelde bal van v. d. Bulck die over de handen van den R.B.C.-keeper in het doel verdwgnt. Het geheele Zeeuwen-elftal kan terugzien op een goede wedstrijd die wellicht de beste was tot he den In deze competitie ge speeld. Goes-T.S.C. .1-2. De thuisclub heeft het tegen een technisch beter spelende Oosterhoutsche ploeg niet kunnen bolwerken. T.S.C. ver scheen voor het eerst na de promotie-wedstrgden weer ge heel volledig in het veld. De eerste aanvallen waren voor de gasten en na 15 min. weet midvoor Ernst met een kop bal doelman van Vliet het nakijken te geven (01). Phi- lipse verknoeide aan de an dere zijde een fraaie kans, terwijl de Brabanders hun druk op de Goes-defensle nog vergrootten. De Pan en Wg's waren echter goed op dreef maar ook zg konden niet ver hinderen dat Visser nog-voor rust de voorsprong tot 20 wist te vergrooten toen van Vliet een gemakkelijke bal liet vallen. In de tweede helft viel Goes enthousiast aan en talrijke aanvallen op de T.S.C.-veste werden ondernomen. Vrouwe Fortuna was echter aan de zgde der gasten hetgeen bleek, toen Lockefeir buiten bereik van den doelman tegen de paal kopte. Het laatste kwartier toen de druk op het T.S.C.- doel steeds grooter wérd. scoorde Beuns via de paal verdiend tegen, waarmede ook het einde kwam (12). Breskens Hero 2 2. Breskens verscheen met een invaller-doelman en een ge wijzigde opstelling, doch hoe wel de thuisclub een overwe gende veldmeerderheid wist te demonstreeren was haar spel te kort om tegen de hechte Hero-verdedigmg suc ces te boeken. De rust kwam met dubbel blank. Onmiddellijk na de rust maakte de thuisclub een doelpunt, dat evenwel wegens hands werd geannuleerd. Ook nu weer hefgelfde spelbeeld tot de achterspeler J. Fenijn naar voren ging en na een prachtig individueel spel zijn club de leiding gaf (10). Hero antwoordde met mooi open spel en met een schuiver die goed houdbaar was, maak ten de Conservenmenschen ge. lijk (1Door omzetting in de voorhoede was er meer vaart in de thuisclub-voor hoede en het was de Jónge die met een pracht schot de stand op 21 wist te bren gen. De vreugde was echter van korte duur want rtog in dezelfde minuut werd door een strafschop de gelijkmaker ge boren (22), waarmede ook het einde kwam. Internos Biervliet 2 3. Biervliet is er zoowaar in geslaagd een overwinning uit Etten mee te nemen. De spo- Tevens werd de pensioens grondslag van den ambtenaar van de burgerlijke stand' voor 1947 vastgesteld. 's gemachtigde voor de jrleiding Mij. „Zuid-Beve- and" werd aangewezen wet houder J. Oele. Tevens werd machtiging verleend voor het aangaan van een kasgeldleening voor de nieuwbouw van woningen. Borssele POLDER BORSSELE. Voor de benoeming van een waterbouwkundig ambtenaar bij de polder Borssele is uit de 32 sollicitanten een voor dracht opgemaakt luidende: 1 A. W. Duvekot, Borssele; 2. L. J. Lagendijk. St Laurens; 3. B. Zuidweg, Goes. PRIJSVASTSTELLING. Ingevolge beslissing van; het Dir. Gen. voor de Prijzen deelt de Prov. Voedselcom- missaris voor Zeeland mede dat niet tot prijsvaststelling zal worden overgegaan van: graszaden oogst 1946, als mede groenvoedergewassen oogst 1946, t.w. voederworte len, mergkool, koolraapzaad,, herfstraapzaad, boterzaad, spurrie, lupinen en wikken. Voor voeder- en suikerbie tenzaad oogst 1946 zullen nog prijzen worden vastge steld. Groede j RAADSVERGADERING. In ons raadsverslag van Groede zijn helaas enkele fouten geslopen. Zoo werd ge meld, dat de molen door brand zou zijn verwoest. Dit moet natuurlijk zgn door storm. Voorts werd een voorstel ingediend om ook in de Brou werijstraat boomen te plan ten en niet zooals wij meldden in de Bouwngverheid. IJzendijke i. AFSCHEID HOOFD O.L.-SCHOOL. De heer P. Haartsen, hoofd van de Oenbare Lagere School te IJzendgke, die in dezelfde functie is benoemd te Groede, nam op 31 Octo* ber afscheid van de school jeugd. Aanwezig waren de voorzitter en secretaris van de Oudercommissie, de hee- ren J. Martegn en J. de Hul ster. De eerstgenoemde dank te den heer Haartsen voor; het werk, door hem gedu rende vier jaar op IJzendgke verricht. Middelburg KOSTBAAR EN ORIGINEEL GESCHENK. Van een Engelsche dame, mrs. Katherine Furse, ontving de U.V.V. te Middelburg voor „a Dutch Friend" een origi neel cadeau, n.l. een zeer ipooie oude boeren beugel- tasch, met dubbel zilveren slot, waarop het jaartal 1796 met de initialen G. B. Het was de bedoeling, dat dit kostbare stuk, dat' een huwe- lgkscadeau van de schenkster was, aan een inwoonster van Middelburg zou worden over handigd. die nog in oostuum is en alles verloren heeft. Dit is inmiddels geschied. VAKCURSUS WONING INRICHTING. Zaterdag is in één der lo kalen van de Ambachtsschool te Middelburg de vakcursus voor woninginrichting in Zee land geopend. Hierbij waren o.m. tegen woordig de heer Velu, lid van de commissie voor vakoplei ding en examenregeling uit Den Haag en de heer van der Boom, voor de vakgroep detailhandel. De heer R. van Roo, voor zitter van de Comnlissie van voorbereiding, dankte in zijn toespraken bestuur én direc tie van de Ambachtsschool, die een lokaal 'en verdere sc'noolaccommodatie beschik baar hadden gesteld. Als leider van deze cursus zal optreden de heer C. An- theunisse. radische Biervliet-aanvallen waren geenszins van gevaar ontbloot. Uit een dier aan vallen werd na ongeveer 20 minuten het eerste doelpunt geboren na goed werk van den linksbuiten (01). 10 mi nuten later hadden de bezoe kers wederom succes toen uit een strafschop nummer 2 ach ter den doelman werd gede poneerd. Met een 02 voor sprong ging de rust in. Na de rust viel wederom een In ternos overwicht te constatee ren, wat Biervliet door sterk verdedigen zonder kleerscheu ren trachtte te boven te ko men. Tot twee maal toe moest een strafschop worden toege kend. De eerste bracht de voorsprong terug tot 12, terwijl de tweede fegen den keeper terecht kwam en kon worden weggewerkt. Kort voordien hadden de Zeeuwsch Vlamingen echter reeds ten derde male succes geboekt, zoodat toen 8 minuten voor het einde Internos haar twee. de doelpunt fabriceerde Bier vliet nog steeds met goede winst-kansen verder kon spe len. Terneuzen Alliance 1—0. Een technisch beter spelend Alliance heeft met moeite van een enthousiast Terneuzen de puntjeskunnen afsnoepen. In de eerste helft was Alliance ovei'wegend in de meerder heid, doch ze troffen een Florusse tegenover zich, die zichzelf overtrof. De rust ging vooral dank zg hem, met blanke stand in. De tweede helft gaf een geheel ander beeld te zien. De Roosendalers wisten in de 9e minuut doör Stroop de leiding te nemen nadat hg zich fraai had vrij gespeeld. De gastheeren gooi den er nog een schopje op belaagden onophoudelijk het vijandelijke doel maar de afwerking liet veel te wcru schen over. Een zuiver hands- geval vlak voor het doel zag de zwak leidende scheids rechter over het hoofd, het geen de gemoederen eenigs- zins verhitte. De wedstrijd verruwde, waardoor Dobbelaire wegens een blessure het veld moest verlaten. Bijna had Alliance voor de tweede maal succes, maar Florusse wist de bal nog juist weg te kapen. Door de politie te Middel burg werd proces-verbaal op gemaakt tegen de bakkers A. W. S. en G. P. W. te Middelburg wegens overtre ding van de arbeidswet. Vlissingen t VEREENIGENG „HERBOUW EILAND". Vrijdagavond kwamen de voormalige bewoners van het zgn. .Eiland."' In het C.J.M.V- geboüw te Vlissingen bijeen, om te komen tot oprichting van een vereeniging ter behar. tiging van de gemeenschappe- de wederopbouw van hun wgk.: Er bestond groote belangstel ling. De heer J. J. Jongman, dia tezamen met den heer M. A. J. Boekhout het initiatief tot bg- eenroeping van deza vergade ring had genomen, wees erop, dat het in verband met de te ;e taxatie van de vergoeding voor de hulzen, die ln 1944 werden onteigend, noodzakelijk dat de belanghebbenden si'ch vereenigen. De nieuwe vereeniging zal ten eerste aandringen op een hoogere taxatie, ten tweede op een herziening van het her bouwplan. Gebléken ls namelijk. dat, Indien dit pldn wordt uitge voerd. de nieuwe huizen aan zienlijk minder gèriefelijk zou den zijn, dan" de huizen, die vroeger ter plaatse stonden. In liet bestuur werden geko. zen de heeren J. J. Jongman', M. A. Boekhout, L. van Aken, H. Manaart en J. van den Berg. De contributie werd voorloopiig vastgesteld op 1. Een bezwaarschrift, getee- kend door alle leden van de vereeniging. betreffende de taxatie zal aan den minister van financiën worden gezbn- den. Met meerderheid van stem men werd als naam voor de nieuwe vereeniging gekezen: „Vereeniging Herbouw Eiland", Domburg HERDENKING OORLOGSSLACHTOFFERS. Vrgdagmiddag zijn te Dom burg in een korte plechtig heid de gevallenen van 1 November 1944 herdacht en zij, die nog later tengevolge van het oorlogsgeweld bezwe ken. Op alle graven werdea bloemen neergelegd. De gemeenteraad was aanwezig, alsmede de oud burgemeester, baron van Tuyll en tal van belangstellenden. Ds Nicolaï las een gedeelte uit' Openb. 7 en hield een toe spraak, waarna ds. Visser de bijeenkomst sloot met gebed. Biggekerke BEGRAFENIS VAN DEN HEER P. JANSE- Vrijdagmiddag werd te Big-, gekerke onder groote belang stelling ter aarde besteld de heer P. Janse. die bij het dor- schen door een misstap in de dorschtrommel terecht was ge komen en aan de verwondin gen was overleden. Aan de groeve werd het woord gevoerd door Ds. Visbeek, namens het Prov. Kerkbestuur. Hierna bracht burgemeester J. L. Dregmans de verdiensten van den overledene als lid van de gemeenteraad in herinnering. Burgemeester Dregmans sprak oolc namens de Vereeniging ,Het Groene Kruis". De heer P- Wijkhuys her dacht het vele werk van den heer Janse als oud-voorzitter van de Vereeniging voor C.V. O. Verder spraken nog de heeren Musch, Iemhoff, Dron- kers en Moens. Ds. Kroon sprak woorden van troost tot de zwaar be proefde familie. Een zoon van den overledene bedankte na mens de familie voor het me deleven dat door velen bij dit zware verlies werd betoond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2