PHOViMCIALE ZEEUWSCHE COUBAHT Het Bloedverbond van Tito Fraaie successen voor Vlissingen en De Zeeuwen Vandaag Nederland wil meespreken over de Duitsche Westgrens BEVIN IS OPTIMIST 189e Jaargang - Nr. 257 Uitgave der Stichting Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon-, en alg. Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Maandag 4 Nov. 1948. ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3-20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaal 29 tel. 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel 2475, Oostburg Gratemastraat 3, tel. 102. Terneuzen Brouwerijstr.2, Postrek. nr. 359300 P.Z.C., Middelburg- Het Wereldgebeuren DE HAAT VAN CHURCHILL. Maarschalk Tito van Joego Slavië Is een singulier man. Enkele maanden geleden toen zijn luchtafweergeschut Ame- rikaansche vliegtuigen omlaag haalde, schilderden de Amerl- kaansche bladen hem af als de man. die de derde wereld oorlog zou ontketenen. De maarschalk zelf maakte er zioh niet al te druk over. Hij gaf toen juist een série feestjes, waarbij compleet ge roosterde varkens werden ge serveerd en de kostelijke Da- lamatische wijn uit volle kan nen rijkelijk werd geschonken. Behalve van goed eten houdt maarschalk Tlto ook van goe de redevoeringen en omdat hij een van de weinige Joegosla- ven is die goede redevoeringen houdt, pleegt hij gaarne naar zich zelf te luisteren. Zondag morgen heeft maarschalk Tito een groote toespraak gehou den te Belgrado. Hij heeft daarin de bultenlandsche poli tiek van zijn regeering duide lijk omschreven. Het bondgenootschap met Rusland, Polen, Tsjecho-Slo- wakije en Bulgarije noemde hij meer dan een tijdelijk bondge nootschap: het was een bloed verbond. Dat verbond zou standhou den tegen alle druk van de vijanden- Als vijandelijke druk middelen noemde hij het vast houden van Joegoslavische Do- nausehepen en het bewapenen van uitgeweken Joegoslaven in Oostenrijk en Italië. Hij oefende critlek uit op de hulp van Engeland en Ameri ka. De geallieerden hebben ons, aldus Tito, geholpen, maar hun steun kon 6 maal grooter ge weest zijn. Van de Sowjet-U:iie hebben wij daadwerkelijke steun gekregen. Churchill heeft een hart van steen er. ziet slechts zijn imperialistisch be lang, wanneer het om de vrij heid der volkeren gaat. Hij verteedert. wanneer het om koningen gaat. Hij houdt zeer veel van ons „Petertje". Chur chill haat ons land omdat het zich Peter niet als koning liet opdringen. - Na Stalin heeft Churchill aan de geallieerde zaak de grootste diensten bewezen, maar het is niet onze schuld als zijn verdiensten verbleeken uit hoofde van zijn trouw aan de reactionnaire politiek, die hij na twee oorlogen nog steeds voert. Totzoover de rede van Tito, die misschien belangrijker was door wat hij verzweeg dan wat hij zeide. Niet aangeroèrd wer^ de kwestie van Triest, niét aangeroerd werd het probleem van de ontwapening en dat van de vrede met Duitseh- Jand. Moeten wij daaruit afleiden, dat het groote Sovjet-Russi sche blok toch op zoek is naar oplossingen- die kunnen leiden tot een soepeler samenweridng met het Angelsaksische Wrok? Wij meenen van wel. Er zijn na melijk symptomen, die er op wijzen, dat Russen en Ameri kanen bezig zijn een gemeen schappelijke visie te ontwik kelen op het vraagstuk van de Duitsche vrede. Ook d« wijze waarop Amerikaan en Rus het ontwapeningsprobleem aanvatten, wijst op een toe nemende neiging tot samen gaan. Het is alles nog wel heel teer en wrj mogen niet opti mistisch zijn, maar als het juist is, dat de leider van het Russische blok aan zijn volge lingen zooals Tlto de wenk heeft gegeven deze teere za ken niet aan te roeren, dan wekt dat wel bepaalde ver wachtingen voor het vermoei de Europa, dat zoo verlangend uitziet naar een beetje wel-, vaart en wat koestering van het vredeszonnetje. Labour wint. H,e eerste uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen in 360 gemeenten van Engeland en Wales (Londen uitgezon derd) geven groote winsten voor Labour (gewonnen 67 en verloren 28). Ook de conserva tieven boeken winst: gewonnen 40 en verloren 28. Dit ging in hoofdzaak ten koste van de onafhankelijken. die 20 zetels wonnen en er 71 verloren. De communisten heb ben geen winst behaald en -tot dusver 2 zetels verloren. Voor de liberalen lulden deze voor- loopige uitslagen: winst 5 er verlies 3. Het Ruhrgebied. Volgens een speclalen cor respondent van het Britsche Zondagsblad „Observer" neemt 'men In lntei "tlonale diploma tieke kringen te Londen aan, dat het Britsche plan voor de toekomst van Duitschland voorziet in de vorming van een internationaal bcheerslichaam voor het Ruhrgebied en in een bezetting van dat gebied door een Internationaal leger. Volgens het plan zal ook de! Sovjet-Unie aan het beheer van het Ruhrgebied deel nemen, naast Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg, Enge land en de Ver. Staten, doch- op voorwaarde, dat de Sovjet unie op haar beurt accoord gaat met een Internationaal beheer van de ijzer-, steen kool-, staal- en chemische In dustrieën in haar zóne. DE DARDANELLEN. In een openingsboodschap aan de Turksche groote natio nale vergadering heeft presi dent Inönü van Turkije ver klaard, dat Turkije's vriend schap met Engeland steeds toeneemt, hetgeen met ap plaus begroet werd. Ook met de V. S. stond men op voet van vriendschap- De Dardanel- lenkwestie bleef een moeilijk heid vormen, maar Turkije is bereid, mits men zjjn onafhan kelijkheid respecteert, om toe te stemmen in wijzigingen der overeenkomst, waarover een internationale conferentie zou moeten beslissen. Moet de doodstraf weer ingevoerd worden Blijkens het verslag van het afdeelingsonderzoek van de begrooting van Justitie hebben verschillende Tweede Kamer leden aangedrongen op weder invoering van de doodstraf in het gewone strafrecht. Deze leden waren van oordeel, dat de overheid principieel het recht heeft de doodstraf toe te passen en dat dit recht ook in de wet tqt uitdrukking moet komen. Vele andere Kamerleden verklaarden zich tegenstan ders van de doodstraf. Zij we zen er op, dat Nederland de doodstraf alleen in het militai re en buitengewone strafrecht kent en dat deze h.i. in het' gewone strafrecht niet thuis hoort. Ook in het buitengewone strafrecht mag naar kun mee ning, nu oorlog en bezetting weer geruime tijd achter ons liggen, de doodsraf slechts op' zeer beperkte schaal toepas sing vinden. VOEDSELVERGIFTIGING. Na een verjaardagspartijtje hebben zich bij zes personen te Hilversum verschijnselen van voedselvergiftiging voor gedaan. Drie personen werden in een ziekenhuis opgenomen, doch hun toestand is vooruit gaande. Waarschijnlijk is on deugdelijke blikgroente de oor zaak. Landarbeiders in de buurt van Rome dragen een bord met het opschrift „Wij willen land hebben". Bouwland is- in Italië momenteel een zeer groot probleem. De landbouwers eischen nog niet bebouwd land en veroveren het vaak met geweld. (P.I.B.R.D.P,.foto) BOUWPLAN 1947. ANDERE GEOGRAFISCH*; VERDFELING. De globale opzet van het Bouwplan 1947 is thans gereed. Medegedeeld kan reeds wor den dat het in 1947 te bouwen volume grooter zal zyn can in '46, aangezien meer arbeiders en materialen beschikbaar zul. Ien komen. De geografische verdeeling zal eveneens van het bouwplan 1946 afvvyken in verband met de ondervonden moeilykheden bij het transport en de huis vesting van de bouwvakarbei ders. Er zal niet volgens een theo retische opzet worden gewerkt. De uitslag van enquêtes zal maatgevend zijn. E"r wordt naar gestreefd met de defini tieve vaststelling van het plan uiterlijk op 1 Januari 1947 ge reed te zijn. Montage-woningen voor de Zuidelijke provincies. Van de eerlang te bouwen „Prefabricated" huizen zyn door het ministerie van open bare werken en wederopbouw 8000 stuks aan de Zuidelijke provincies ter verdeeling toe gewezen. Omtrent de toe te passen bouwsystemen en het tijdstip, waarop met de bouw zal wor den begonnen, zijn op het oo- genblik nog geen gegevens te verschaffen. Deze montagewo ningen zullen gelijk ztjn aan de normale volkshuisvesting typen. De buitenkant van de bouw zal evenwel van béton zijn. De financiering van deze bouw zal krachtens de regeling van de Woningwet kunnen ge schieden, waarbij het rijk voor getroffen gemeenten voor 9/10 ln het exploitatietekort parti cipeert en voor de overige ge meenten hierin voor 3/4 deel neemt. f INBRAAK BIJ COMMISSA. RIS VAN POLITIE. Einde vorige week is inge broken bij den Commissaris van Politie van Zwolle. De buit bestond uit tafelzilver, klee ding, enkele Perzische kleeden en sterke drank. De flets van den Commissaris wérd later teruggevonden. Vanzelfspre kend zoekt de Zwolsche poli tie bijzonder ijverig naar de daders. HOOG MILITAIR GERECHTSHOF GEÏNSTALLEERD. Zaterdag is in het gebouw van de Hooge Raad te 's-Gra- venhage het Hoog Militair Ge rechtshof, dat in Maart 1941 tegelijk met alle krijgsraden werd opgeheven, opnieuw ge ïnstalleerd. Bij deze plechtig heid werd het woord gevoerd door den president, mr. J. W. U. Doorenbos, den advocaat- fiscaal, mr. J. Versteeg, en den waargemenden deken van de orde van advocaten, mr. Vis ser van IJzendoorn. ig het twee jaar gele den, dat _het stadhuis van Heusdcn op misda dige wijze door de Duit- schers werd verwoest, waardoor 133 burgers jammerlyk de dood vonden is het 370 jaar gele den, dat de in Antwer pen belegerde Spanjaar den bevrijd werden en de stad plunderden, welk feit als Spaansche furie bekend is gebleven; begint de Veilig keer week. ■Ver- Roofmoord in donker Amsterdam. Zaterdagmorgen is in haar woning aan de Warmoesstraat te Amsterdam, waar zij een ren dez-vóus-huis hield, de 61- jarige alleenwonende vrouw Anna M. vermoord gevonden. De moord werd ontaekt door 'n 24-jarigen jongeman, die de vrouw had beloofd met haar mee te gaan naar het belas tingkantoor in verband met een aanslag van 20.000, welke de vrouw had ontvangen. Hoewel de vrouw waarschijnlijk wel een aardig kapitaaltje bezat dat zij als een vrouwelijke Cer berus bewaakte, schijnt deze aanslag haar toch ten onrechte te zijn opgelegd, waarschijnlijk als gevolg van een val sen a aangifte van een bejaarden man, die eenige tijd bij haar heeft gewoond. De gasten, die deze nacht bij mej. M. een kamer hadden ge huurd. hebben geen van allen iets gemerkt. Men had de Vrij dagavond gezellig in de woon kamer van de vermoorde vrouw doorgebracht en was omstreeks twee uur naar bed gegaan. De politie zoekt thans naar den 22-jarigen L. M. v. d Helm, een beruchte figuur uit donker-Amsterdam, die veel bij mej. M. in huis kwam en dien tengevolge ook wel iets zal hebben geweten van haar ka pitaaltje, waarover zy dikwijls sprak. Vrijdagavond was Pij ook met een vriend aanwezig en toen de overige gasten naar bed waren gegaan en hij den vriend had uitgelaten, is hij alleen met de oude vrouw be neden gebleven. Toen zij de volgende morgen gewurgd en in een deken gewikkeld gevon den werd, was van der Helm verdwenen. Ook in zijn stam café heeft men hem sindsdien niet meer gezien. De moordenaar heeft de ge- 'heele benedenverdieping over hoop gehaald. Het ls echier niet bekend hoe groot het ge- stolen bedrag precies is. NIEUW ARRESTATIEBEVEL TEGEN PROF. POOTJES. Tegen den bekenden pro fessor" Pootjes werd opnieuw een arrestatiebevel uitgevaar digd. Gelijk men zich zal her inneren. werd prof. Pootje.' begin October tezamen met een deserteur in zijn woning gearresteerd en een week la ter weer in vrijheid gesteld Thans is zijn verblijfplaats niet bekend. De Canadeesche minister van gezondheid, Claxton, die momenteel in ons land ver toeft. heeft Woensdag een krans gelegd aan de voet van, het kruis op het militair kerk hof te Bergen op Zoom. Het Consumenten- credfet. AANMELDINGSTERMIJN VERLENGD T.M. SO NOV. De Minister van Financiën heeft besloten, de termyn voor aanmelding voor het con- sumentencredlet, welke op 9 November zou sluiten, te ver lengen tot en met 30 Novem ber. Het aantal aanvragen be draagt thans ruim 10.000. Een betrekkelijk gering aantal. Men wijt de weinige belang stelling ,welke het consumen- tencrediet tot heden heeft on dervonden aan het bestaan te veel onzekerheid met betrekking tot de terugbeta ling. Men wist niet hoe lang men zou vastzitten aan de te rugbetaling. Deze kwestie is nu opgelost en uit de gepubli ceerde schalen blijkt, dat geen aflossing gevraagd wordt- wel de draagkracht te boven gaat. Nota overhandigd aan de Groote Vier. Officieel wordt medegedeeld: Reeds omstreeks de eerste bijeenkomst van de vertegen woordigers •''an de vier groote mogendheden te Potsdam neeft de Nederlandsehe regeering schriftelijk de wensch te ken nen gegeven, om volledig in de gelegenheid te worden ge steld haar wenschen kenbaar te maken, ind.en het probleem van de toekomstige Westelij ke grenzen van Duitschland óf een gedeelte daarvan ter sprake zou komen. Ook daarna heeft de Ned. regeering herhaalde, lijk de vier groote mogendhe den eraan herinnerd, dat zij bij de besprekingen ever het Pro" bleem van het toekomstige Duitschland van 't begin af ge hoord wilde worden. Nu binnenkort de raad van ministers van bultenlandsche Wenscht Wereldregeering. ideaal van een wereld-regee ring bereikt hebben" „Wij zullen moeten beraad slagen over toelating van Bel gië, Luxemburg en Nederland ter conferentie van de minis ters van bultenlandsche zaken over Duitschland". aldus ver klaarde de Britsche minister van buitenlandsche zaken. Er- nest Bevin, bij aankomst te New-York aan 'boord van de ..Aquitania". „Bïdault heeft de kwestie op de agenda geplaatst", zeide hij, ,-wij zijn dus verplicht er over te spreken"- Bevin verklaarde verder noch optimistisch, noch pessi mistisch te zijn ten aanzien van de uitslag van de confe rentie der ministers. Gevraagd over de „opleving van nationalisme in het Oos ten" verklaarde Berin dat de oudere landen hun best moes ten doen om het nieuwe nati onalisme in banen van wereld organisatie te leiden. „Wij moeten telkens maar een stap tegelijk doen. wij moeten het vertrouwen winnen en dan maar bouwen, en bouwen en bouwen, totdat wij het groote BERUCHT POLITIEMAN TER DOOD VEROORDEELD. Het bijzonder gerechtshof te Arnhem heeft den jeugdigen politieman P. R. Cieraad, die aan het eind van de oorlog maanden lang 'n waar schrik bewind heeft uitgeoefend inde Noordwesthoek van Overijsel en wiens naam vooral in Zwol le met angst en beven werd vernomen in verband met zijn behulpzaamheid bij het werk van de Sicherheitsdienst, ter dood veroordeeld. Tijdens de behandeling van deze zaak is gebleken, dat Cieraad in 72 ar restaties door den S D. de hand heeft gehad en dat hy de dood van minstens 49 menschen op zijn geweten heeft. Het Hof verleende Cieraad het recht van beroep in cassatie, terwijl hij ontzet werd uit de beide kiesrechten. Toen een journalist vroeg: „en de atoombom?", ant woordde Berin: „hoe verder ik daarvandaan kan komen, hoe gelukkiger ik me voel.," Op een vraag om commen taar over het bericht van een New-Yorksche krant dat hij een plan had medegebracht voor oprichting van een Inter nationaal leger ter controlee ring van het Ruhrgebied, ant woordde Bevin glimlachend: -,Ik heb in geen week een krant gelezen, het zal u niet ontgaan, hoe goed Ik er uit zie". Gaal Minister Mansholt le yeel op reis Blykens het voorloopig ver slag van het afdeelingsonder zoek van de begrooting van landbouw hebben verschillende kamerleden hun bewondering uitgesproken voor de wijze- waarop in ons land de voed seltoestand weer op een rede lijk peil is gebracht. Andere leden achtten het nog wat te vroeg om over het beleid van Minister Mansholt de loftrompet te steken; zij spraken de vrees uit, dat de prijs, welke het Ned. volk voor de huidige voedselpositie betaalt, wel eens zeer hoog zóu kunnen blijken te zijn. Enkele leden meenden, dat de minister zijn departement te weinig in de 'hand heeft, wel licht ten gevolge van zijn veel vuldig verblijf in het buiten- land! Het belang der confe renties erkennende, achtten de ze leden het niettemin toch onjuist, dat de minister deze zoo vaak zelf bijwoont. Het behoort tot de eerste taak van den minister zijn departement zelf te beheeren. Vele andere leden meenden echter, dat men aan den minister zelf moet overlaten- waar bij zich in het belang van de vervulling van zijn ambt moet bevinden. Middelburg, Goes en Terneuzen verloren. Eerste overwinning voor Biervliet. DISTRICT IV le klasse. NOAD-BVY 3—2, LongaBaronie DNL 40, VlissingenHelmondia 42, Helmond—VVV 1—2, NAC Willem H 1—2. Voor Noad was het een beste dag. Niet alleen dat de "geel- blauwe leiders zelf de naaste concurrent BV met leege han den naar den Rosch terug zond, maar ook NAC verloor onver wacht in eigen huis nog wel van Willem H, ^aardoor NO AD thans op fraaie wyze haar positie zag verstevigen. Longa voegde zich weer wat dichter bij haar stadgenoote door een royale overwinning op Baronie, dat evenwel niet verder achterop raakte, daar ook Helmond weer verloor. Thans was het VW, dat in Helmond beslag op de volle winst wist te leggen. Onze Zeeuwsche eerste klasser boekte wederom een fraai re sultaat door Helmondia, even als de beide andere eerste klassets, die in Vlissingen op bezoek kwamen, met de kous op de kop naar Brabant terug te sturen. Zooals reeds gezegd, verloor NAC ten derde male, waardoor Rijvers c.s. van de vierde naar de achtste plaats tuimelden, hetgeen uit de stand blijkt: NOAD BW Longa WV Vlissingen Helmondia Willem H NAC RKTVV Helmond 8 6 2 0 22— 8 14 6 4 11 12— 6 9 6 2 3 1 11 —5 7 6 3 12 14—10 7 6 3 12 12—16 7 7 3 13 12—13. 7 7 3 13 12—13 7 6 3 0 3 17— 9 6 6 114 7—11 3 7 115 9—21 als Dosko, een uiterst Lastige klip op prachtige wijze heeft omzeild. Breskens pikte een kostbaar puntje in, wat wel noodig is, nu Biervliet het stou te stukje uithaalde om de eer ste zege te boeken. En dat nog wel in een uitwedstrijd De strijd is hierdoor weer geheel open en ook Terneuzen, dat met de beide Z.-Vlamingen de rij sluit, moet danig oppassen Weliswaar zijn de nederlagen uiterst klein, maar de punten zyn weg. De stand luidt hier nu: Dosko .7 6 0 1 28—17 12 Alliance 8 5 2 1 2612 12 TSC 8 4 4 0 26—16 12 De Zeeuwen 6 5 0 1 238 10 BaronieDNL 7 1 0 6 824 2 TWEEDE KLASSE A. DoskoMiddelburg 52, Goes—TSC 1—2, RBC—De Zeeuwen 17, BreskensHero 22, InternosBiervliet 23, TerneuzenAlliance 01. In de kopgroep kwam geen wijziging, aangezien alle vier leidende ploegen de volle winst wisten te behalen. Van Dosko wekte dit geen verrassing al is het maken van vijf doelpunten tegen de Middelburg-achter hoede reeds een prestatie op zichzelf. Goes stelde andermaal teleur en TSC plukte daarvan de vruehten.De Oosterhouters, die reeds aardig wat zware op gaven hebben opgelost, zijn tot dusver nog ongeslagen ge bleven. De verrassing was on getwijfeld de abnormaal hooge uitslag van de ontmoeting tn Roosendaal tusschen RBC en De Zeeuwen. De ex-eerste klassers kunnen hun plannen wel een jaartje opschorten, terwijl de Zeeuwen, dat een zelfde aantal verliespunten telt Goes 7 3 2 2 14—14 RBC 8 4 0 4 21—21 8 Hero 7 2 2 3 20—24 6 Middelburg 6 2 13 S11 5 Internos 7 1 2 4 1320 4 Breskens 8 1 2 5 1225 4 Terneuzen 7 115 1518 3 Biervliet 7 1 0 6 9—29 2 DE DERDE KLASSERS. 3e klasse E. Zeelandia Steenbergen 52, BurghRK FC 2—2. YersekeRobur 1—1, OdioZierikzee 1—0, EMM-»— MOC afg. Zeelandia blijft op de góede weg voortgaan, wat Steenber gen nu aan de lijve moest on dervinden. Laatstgenoemde is nu wel als uitgeschakeld te beschouwen. Burgh en RKFC deelden broederlijk, evenals Yerseke en Robur, wat van eerstgenoemde wel wat tegen viel. Odio kwam tegen Zierik zee maar juist met de hakken over de sloot, maar het was net voldoende om zich weer bij RCS te voegen. 3e klasse F. ClingeSluis kil 41, Schoon dijkt; —Hz.": ï- dijke 6—3, AxelHoofdplaat 42. HulstHont.enisse 24, AardenburgOostbtirg 2-8, Corn BoysSteen 00. Clinge gaf Sluiskil, wat zich meer en meer als een concur rent.ging aandienen, geen kans en hield de volle bult binnen, Schoondijke boekte opnieuw een nuttige overwinning en ook Axel bleef in de running. Hulst verloor onverwacht van Honte- nisse. maar Oostburg liet er ook nu geen gras over groeien, wat Aardenburg moest onder vinden. Steen verspeelde ln Sas van Gent een kostbaar punt. DE RESERVES. Res. 2e klasse E. Steenber gen 2Vlissingen 2 14, MOC 2—Breskens 2 6—0. RCS 2 Dosko 2 1—3, Middelburg 2 Goes 2 05. De rood-witten herstelden zich eenigszins door een ruime overwinning op Steenbergen 2, waardoor zij thans de derde plaats Innemen. MOC 2 maak te korte metten met Breskens 2, terwijl de leiders zich in Sou burg geen beentje lieten lich ten. De Goes-reserves behielden de tweede plaats door wederom met flinke cijfers over de groen-witten te zegevieren. District I- RFCHermes- DVS 4—5; Emma—EDO 3 2; ADO—VSV 2—3; Sparta— Feyenoord 52; Ajax't Gooi 5—0. Djstrict H. Blauw Wit—De Volewijckers 30; Xerxes Neptunus 21; DHCHBS 32; StormvogelsDFC 1 2; DOSHaarlem 2—3. District IH. HeraclesEn. schedesche Boys 02; Tuban- tia—Quick 25; Go Ahaed AGOVV 3—2; Enschede—Be Quick 22Wageningen Vitesse 10. District V. Heerenveen Veendam afg.; VelocitasBe Quick afg.; Achilles Leeu warden afg.; EmmenSneek 1—2; Frisia—GVAV 2—9. District VI. Eindhoven Brabantia 60; Juliana Limburgla 62: MVVBley- erheide 40; Sportclub Em maSpechten 61: Maurits PSV 0—0. zaken van de vier groote mo gendheden te New York het Duitsche probleem gaat bestu- deeren. hebben H.M.'s ambas sadeurs in Washington, Londen. Parijs en Moskou instructie ge kregen op 1 November aan de regeeringen van het land hun ner vestiging de volgende nota te overhandigen „De Ned. regeeririg heeft rnet groote voldoening ver nomen, dat de raad van mi nisters van buitenlandsche zaken, alvorens op 12 Juli jl. uit elkaar te gaan, een voorstel in behandeling heeft genomen van den heer Bi- dault om, wanneer de raad het Duitsche probleem zou aanvangen te bestudeeren. bij zijn werkzaamheden een zeker aantal staten te be trekken, die in de raad niet vertegenwoordigd zijn. Onder de in dit verband genoemde staten wordt .Nederland ver meld. De Ned. regeering heeft eveneens vernomen, dat deze bedoeling door de an dere leden van de raad van ministers van buitenlandsche zaken gunstig Is ontvangen. r Nederland heeft bS herha ling herinnerd aan het es- sentieele belang, welke het toekomstige statuut van Duitschland voor Neder land uitmaakt en de wensch uitgesproken van het begin bij de opstelling daar van betrokken te worden. Met het oog op de mogelijk heid, dat de raad van mi nisters van buitenlandsche zaken tijdens zijn komende zitting te New York het onderzoek van deze aange legenheid zou hervatten, meent de Ned. regeering ge rechtigd te zijn wederom haar verzoek ender de aandacht te brengen van uw regeering." Tot zoover het officieele communiqué. Ongetwijfeld moet verband gelegd worden tusschen de aan wezigheid van minister Van Boetzelaer van Oosterhout op de groote Assemblee der Ver. Naties, waarheen hij zich a.s. Dinsdag zal begeven, en de mo gelijkheid, dat het Duitsch pro bleem te New York zal worden besproken. NED. NOTA TE VER WACHTEN. Naar wij vernem-ui zal de Ned. regeoring in het begin van deze week in een nota de Ned. verlangens ten aanzien van de grens niet Duitschland aan de ministers van buitenlandsche zaken van de Ver. Staten, de U.S.S.R., Frankrijk en Engeland kenbaar maken. De positie van de Kroon. Lord Killeara neemt offici eel niet alleen geen deel aan de politieke onderhandelingen, maar wordt zelfs officieel door geen der twee partijen van de gang van zaken op de hoogte gehouden. Niettemin is de moeilijkheid, die over de po sitie van de Kroon is gerezen, op Zaterdagmorgen tijdens een bijeenkomst van Sjahrir en Lor' Killearn ten huize van Sjahrir in de breede besproken. Een verdere bespreking volgde, toen Lord Killearn Sjahrir en eenige andere leden van de in- heemsche delegatie op de lunch tiitnoodigde. Na een discussie van 3 uur, kreeg men in bepaal de kringen dé indruk, dat de inhecmschen weliswaar een beter begrip voor het Neder landsehe standpunt hadden ge kregen, doch dat in feite slechts weinig vooruitgang was gemaakt. REDEN TOT OPTIMISME. Ned. kringen, die in nauwe betrekking staan tot de com missie-generaal, doen in een aan Aneta gedane mededeeling uitkomen, dat er in de huidi ge toestand zekere elementen zijn die ongetwijfeld een zeker optimisme rechtvaardigen. Bij het beoordeelen van de ontwikkeling moet echter re kening worden gehouden met het feit, dat eV nog een aan tal aangelegenheden zijn van onmiskenbaar principieel be lang, waarvoor op het oogen- blik nog geen geschikte formu leering is gevonden en welke in geen geval voor een compro mis vatbaar zijn. Japansche beul. Op de dezer dagen gehouden rechtszitting van het'hof voor oorlogsmisdaden te Singapore, werd Kaneoka, bekend als de „Cycloop", veroordeeld tot de dood door de strop. De „Cycloop" zal de krijgs gevangenen, die met 't stoom bootje „Maros" in September en November van 1944 van Ambon naar Soerabaja reis den. nog levendig voor de geest staan. 638 mannen brachten 68 dagen op zee door, op een on gelooflijke manier samenge perst in het 500 ton metende bootje. Na' intens lijden werden 305 van de krijgsgevangenen in zee begraven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1