Wordt 1946-'47 een strenge winter? Laatste nieuws ZEEUWSCHE DAMRUBRIEK. UIT DE PROVINCIE W, A.-man knuppelde café leeg Zuid-Beveland Noord-Beveland Zeeuwsche Si Verschillende teekenen wijzen er op. Er zijn voorteekenen, die er op wgzen. dat er een strenge winter op komst is, aldus la zen we in het Gron. Dagblad. Vooral het feit, dat er een overvloed van eikels is, meent men als een aanwijzing in de ze richting te mogen zien. Ook in de aanwezigheid van som mige vogels geeft men aan leiding om t-a.v. de tempera tuur van het komende jaarge tijde niet al te optimistisch te zijn. De luchtdrukverdeeling,. die ons deze zomer ontzegd bleef en die noodzakelijk was om mooi en warm zomerweer te krijgen, brengt in de winter helder, doch zeer koud weer, In de winter bevindt zich n.l. boven Siberië een gebied van hooge druk, dat zich bij stren ge winters al vroeg naar het Westen pleegt uit te breiden. Men vindt op de weerkaart dan een ultloopen van dit ge bied boven Scandinavië of de Problemen der Ver. Naties. COMMISSIES GAAN AAN HET WERK. De algemeene vergadering der Ver. Naties Jieeft zonder debat het programma aan vaard. dat thans aan de com missies is opgedragen. Het omvat meer dan vijftig pro blemen en kwesties, welke door de verschillende commis sies bestudeerd en besproken zullen moeten worden. Tot de belangrijkste behooren die van het Vetorecht, de Russische voorstellen tot beperking van de alg. bewapening en inzake de troepen in niet-vijandelijke gebieden, de Spaansche kwes tie en de kwestie van de be handeling van Brltsch-Indlërs In Zuid-Afrika. Men verwacht, dat met de behandeling door de commis sies en de afhandeling door de algemeene vergadering nog zeker twee maanden gemoeid zullen zijn. DE DUITSCHE VAKBEWEGING. In de Britsche zóne Is de verantwoordelijkheid voor de opbouw van de vakbeweging op democratische grondslag thans geheel aan de Duitsche vakbewegingsleiders overgela ten door de bepaling, dat de statuten van vakbonden niet langer aan de geallieerde Con- tröferaad te Berlijn ter goed keuring zullen behoeven te worden voorgelegd. DE GAULLE RICHT ZICH TOT HET FRANSCHE VOLK. Generaal de Gaulle heeft zich door een persverklaring opnieuw tot het Fransche volk gericht en dit opgewekt te stemmen op die partijen, die evenals hy, wyziging van de Grondwet wenschen. Ken- nelyk bedoelde de Gaulle de Rep. Volksbeweging en de rechtsche partijen. NOG GEEN NIEUWE GRIEKSCHE REGEERING. De Grïeksche oppositie-lei ders hebben de besprekingen over ae vorming van een nieu we Regeering afgebroken, naai zij verklaarden omdat Tsalda- ris zelf de belangrijkste porte feuilles wil bezetten. Indien Tsaldaris concessies wil doen. kunnen de besprekingen her vat worden. Joden en Arabieren staken. De Nationale Joodsche Raad heeft voor Zondag een staking voor geheel Palestina afge kondigd als protest tegen de overbrenging van immigran ten naar Cyprus. Vandaag zullen de Ara bieren staken ter herdenking van de dag, waarop 29 jaar geleden de Balfour-ver- klaring werd afgegeven. TELEGRAAFKABEL IN ZWARTE HANDEL. Bemanningen van Chineesche jonken hebben de telegraaf dienst tusschen Singapore en Hongkong voor de vierde maal in de laatste paar dagen on derbroken door het stelen van een stuk telegraafkabel van 1600 meter. De dieven bezor gen zich hiermee een behoor, lijk inkomen doordat zij het ijzeren omhulsel op de zwarte markt brengen. VLIEGTUIGRAMP- Bij een vliegtuigongeluk midden-Frankrijk verloren passagiers het leven. Baltische landen. Tengevolge van de ligging van dit hooge luchtdrukgebied wordt o.a- ook ons land overstroomd door een N. O. tot O. zeer drooge lucht- circulatie, die in staat is de bewolking op te lossen- zoodat de hemel dan prachtig blauw is. Indien een groot gedeelte van Oost- en Midden-Europa bedekt is met een behoorlijk sneeuwdek, dan is een voor waarde geschapen om het hoo ge luchtdrukgebied lange tijd vast te houden. Wel wordt het winterweer soms afgewisseld door perloden van dooi, het geen mogelijk is, wanneer een lepressie uit de Atlantische Oceaan invloed krijgt, doch deze depressies worden steeds weer door drukstygingen in Oost Europa gevolgd- In Nederland draait dan de wind van Z. W. door N. naar O. en de stijgende barometer jeeft de zekerheid, dat het koude weer voorloopig de overhand heeft. Het feit nü,, dat zich sedert geruime tyd geen. belangrijke drukstijgingen in het N- O. deel van, Europa hebben voor gedaan, doet het vermoeden rijzen, dat met deze druksty- gmg in de komende maanden wel rekening gehouden mag worden, zoodat men een tem peratuur in de wintermaanden zou mogen venvachten, die veel lager zal zyn, dan die in de voorafgaande jaren. DUITSCHE ZUIVERING. De vier speciale zuiverings- gerechtshoven van de protes- tantsche kerk in Groot-Hessen hebben tot nog toe 121 geeste lijken op hun gedragingen on derzocht en als ,medeplichtlL en „aanhangers" geclassifi ceerd, 136 anderen mochten hun predikambt blijven ver vullen. NAAR SOWJET-UNIE. Volgens den Berlijnsche cor respondent van de Daily Tele graph zou thans begonnen zijn met het deporteeren van Duit sche dokters naar de Sowjet- Unie. Zeventien geneesheeren en specialiscten uit het district Pankof van de Sowjet-Russi sche zone van Berlijn zouden reeds weggevoerd zijn en men verwacht verdere deportaties. ZIJ KWAMEN TERUG Toen een dezer avon den de officier van piquet in de Jan van Nassaukazerne te Har derwijk zijn eerste ron de deed, vond hy alle kamers leeg. Ergens op een tafel lag een groot stuk pa pier, volgeschreven met handteekeningen, onder de woorden: „We zyn naar huis gegaan, doch komen op eerewoord terug De mannen moesten zich Dinsdagmorgen in schepen, naar Indië. Blij kens inlichtingen waren 's morgens alle deser- teurs4 gesterkt door een zoen van vrouw of meis je, weer op hun post. ONDEUGDELIJKE SPIJSOLIE. De C.C.D. heeft in samen werking met de politie te Bre da een uitgebreid onderzoek ingesteld naar het clandestien in 'de handel brengen van on deugdelijke olie als spijsolie- welke verkocht werd in flès- schen, voorzien van vervalsch- te etiketten en afsluitstrooken Oorspronkelijk was de olie on gekleurd, doch er werd boter- kleursel aan toegevoegd. De .olie werd voornamelijk ver kocht aan cafetaria's e.d. Redacteur W. Lente, Koe poortstraat 13 Middelburg. De heer W. Lente zal voortaan deze rubriek ver zorgen in plaats van den heer Strooband Jr., wien zulks door „tijdnood" heiaas niet meer mogelijk is. Onderstaande stand kwam voor in een partij, gespeeld op 13 Oct. 1946 te Goes, in de voorwedstrijden om het ♦kam pioenschap van Zeeland. Zwart 8 sch. op 3, 8, 13, 14, 15, 18, 20 en 26. Wit 8 sch. op 24, 28, 29, SS. 35, 36, 39 en 42. Wit aan zet speelde 4238? waarop zwart antwoordde niet 1419|, hiermede zyn tegen speler voor een moeilijke keus plaatsende. Immers op 38—32 (19x30) 35x24 had kunnen volgen (1823) enz., en op 35—30 (19—231 28x19 (26—31) 36x27 (18—22) 27x9 (3x32). Wit speelde 28—23, gaf een schijf op en verloor. Een interessante stand. Is na 38—32 (19x30) 35x24 (18—23) 29x9 (20x27) 36—31! nog winst mogelijk voor zwart? En hier is het einde van een zeer spannende en interessan te party, gespeeld voor de bordbezetting der Middelburg- sche Damclub. Zwart 6 sch. op 3, 13, 18, 22. 24 en 39. Wit 5 sch. op 7, 26, 32, 35 en 49. Wit aan zet speelde 3530 (24x35) 71, waarop zwart als volgt remise forceerde: (22—27) 1x43 (27x38) 43x4 (35—40) 4—22 (3—9) 22x4 (40—45) 4—22 (45—50) reml- ïn de stand zwart 3 cn 35, wit 21, 49, dam op 4, zwart aan zet, dus na dezelfde af wikkeling alleen met schyf 26 op 21, zou wit winnen door (35—40 gedw.) 4—18! (40— 45) 18—40 (45x34) 49—44. In de partij was deze af. wikkeling natuurlyk niet mo gelijk. Wit zou dan nog juist op tempo verloren hebben. Ter oplossing nog een twee tal „vooroorlogsche" proble men. Probleem No. I: Zwart 11 sch. op 7 9. 10, 17, 19, 20, 23, 24, 25, 29, 36. Wit 11 sch. op 27, 31, 34, 35, 37, 38, 40. 44. 45, 46, 49. Probleem No II: Zwart 10 sch. op 2. 9, 11', 12, 17/19, 21, 26. 36. Wit 10 sch. op 20, 28, 29, 34. 38, 39, 41/44. Voor beide geldt: wit speelt en wint. Oplossingen kunnen worden ingezonden tot 14 dagen na plaatsing. DOODSLAG NA EEN VOETB ALWEDSTRIJ D. Donderdag heeft de Bossche rechtbank van den B. uit Hel mond. conform de eisch van den Officier van Justitie, ver oordeeld tot 10 jaar gevan genisstraf met aftrek, wegens doodslag. By een twist naar aanleiding van de uitslag van een voetbalwedstrijd, die tus schen twee Helmondsche clubs gespeeld was, heeft van den B. zijn slachtoffer met een mes 7 cm. diep in het hoofd gestoken, waarop deze vrijwel direct overleed. Het verdrag met Duitschland. NEDERLAND, BELGIË EN LUXEMBURG WILLEN MEESPREKEN. België/ Nederland en Lu- xeraburg hebben een verzoek ingediend om by de aanstaan de bijeenkomst van de Raad van Ministers van buitenland- sche zaken, die het Duitsche vredesverdrag zullen bespre ken- vertegenwoordigd te zyn JO VINCENT ZIEK GEWORDEN. De zangeres Jo Vincent, die Vrijdagavond in Londen voor de BBC zou optreden, is plot seling ziek geworden. Haar toestand schijnt niet ernstig te zijn, maar het concert Icon toch niet doorgaan. Zij werd vervangen door de Eng. zan geres Joan Cross. GOEUVERNEUR KASTEEL IN NEDERLAND. Vrijdag is de Gouverneur van Curagao, dr. P. Kasteel, per vliegtuig op Schiphol ge arriveerd. AMELAND GEÏSOLEERD.' Niet zoodra zit de wind enkele dagen Oost, of het eiland Ameland is geïsoleerd, als gevolg van de lage wa terstand van de Waddenzee. Donderdag trachtte de post boot van de dienst Ameland Holwerd de pier van Holwerd te bereiken. Er stond echter zoo weinig water op het wad, dat de boot ongeveer 300 m. voor de pier aan de grond liep. Bij de passagiers, die met het vasteland voor oogen zich plotseling van elke ver binding verstoken zagen, be vond zich ook kardinaal de Jong, die op Ameland waar hy geboren is het 300- jarig bestaan van de R.K. narochie had bygewopnd. La ter werden de passagiers door de motorboot ..Friesland'" overgenomen. Directe uitkeerlng der oorlogsschade. GEEN VOORSCHOTTEN MEER. De Raad van Vakcentralen heeft onlangs antwoord ont vangen op zyn schrijven aan de Stichting van de Arbeid naar aanleiding van de klach ten over uitbetaling van oor logsschade. De klachten vinden hun oorzaak in de vertraging, welke bij de uitbetaling van voorschotten is ontstaan, door dat hierby de Dlstrictsbureaux voor de Oorlogsschade (D.V.B. O.) zijn Ingeschakeld. Het Commissariaat voor Oorlogs schade overweegt dan ook de uitbetaling weer als vroeger op te dragen aan de schade-en quête-commissies. Te Middelburg heeft het D. V.O.B. verklaard niet in staat te zyn Voorschotten te verlee- nen en daar is de Schade-en- quêe-commissie dan ook de uit- betalngen blijven doen. Hét ligt thans ip de bedoe ling, dat in het vervolg geen voorschotten meer zullen wor den gegeven, maar direct de geheele uitkeerlng te geven, In dien de behoefde aan geldmid delen aanwezig biykt. Wat het bedrag der vergoe dingen aangaat, wordt, volgens dit schryven van de Stichting van de Arbeid, de vergoeding voor onroerende goederen ge baseerd op de waarde van 9 Mei 1940, voor kleeding en huisraad op de huidige aan- schafwaarde, verminderd met een redelijk bedrag voor af- schryving. Minister Lieftinck naar Zeeland. Het ligt In de bedoeling, dat de minister van financiën Prof. Lieftinck Vrijdag 8 en Zaterdag 9 November een be zoek brengt aan Zeeland. Dit bezoek houdt verband met het ontwerp van de nieuwe oorlogsschadevergoe ding en zal evenals in'Gelder land en Limburg een infor matief karakter dragen, Waarsehyniyk zal de minister een bespreking voeren met vertegenwoordigers van de Stichting Herstel Zeeland 1945. PRIJZENCONTROLE TE VLISSINGEN. In Vlissingen werden tal van zaken aan een controle on derwerpen door de ambtena ren van de Prijsbeheersching. Eenige handelaren in fruit bleken zich niet aan de voor» geschreven maximumprijzen te houden," terwijl ook lederwa ren en huishoudelijke electri- sche artikelen o.a lampekap- pen, te duur werden verkocht Naast gegeven waarschuwin. gen werd in 8 gevallen proces verbaal opgemaakt. TRIBUNAAL GOES S.S.-er staat terecht. Donderdag stond het eerst terecht ,C. G. van Wezel, oud 56 jaar, gepens conducteur van de Nederl. Spoorwegen, wonende te Lewedorp. die bekende lid te zijn geweest van N.S B., en van de N.V.D., werkzaam te zyn geweest brj de bunkerbouw, doch niet het ook ten laste gelegde dienst doen als wachtsman en dat gekleed in uniform en bewa pend met een geweer.. Hij zeide lid te zijn gewor den om niet naar Duitschland te moeten. De ook gehoorde vrouw van v. W. is slechts korten tijd lid geweest. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse, zeide. dat. waar de feiten grootendeels juist zijp als in de dagvaarding vermeld, hij meende er op te moeten w'yzen, dat besch- al 2 jaar geïnterneerd is en lijdende is aan kleurenblindheid. terwijl zijn vrouw zeer aan suiker ziekte lijdt. Dit alles geeft spr. aanleiding te vragen be sch. in vrijheid te stellen. Daartoe besluit het Tribunaal onder voorwaarde, dat een bewijs wordt gegeven, dat be sch. werk kan krijgen. VERRAAD. De overige vier beschuldig den hadden allen mr. F. W- Adriaanse tot verdediger. Het was in de eerste plaats de 32-jarige W. de Jager geb. d. Berge, uit Kapelle, zli was lid N.S.B-. ging om met Duitsche militairen en ver raadde, dat Zandee, Verhulst en Hundersmaz*tk op 31 Aug. 1941 goudsbloemen plukten -m de tuin van den N.'S.B.-er van Stel en daarmede o.m. de deur van diens woning versierden- De voorzitter wees er besch. op dat zy zich verre van netjes heeft gedragen. Besch, deelde, mede, dat haar man ook lid was. Verdediger hield een- kort pleidooi en vroeg waar zijn cliënte reeds een jaar geïn terneerd is haar in vrijheid stelling. Na beraad besliste het tri bunaal daartoe. EEN BLOKLEIDER. Daarna kwam de 25-jarige A. Baarends, scheepswerktuig- kundige uit Goes voor de hee- ren en hoorde voorlezen, dat hy lid is geweest van de NSB en ook blokleider; dat hy met Volk en Vaderland en De Zeeuwsche Stroom colporteer de, schilderde op den Patynweg voor de V-actie, aan Siemons en Rosier en later ook aan burgemeester Lendshoek ver zocht zijn oom J. F. Baarends, die niets uitvoerde en anti- Duitsch was. naar Duitsch land te zenden of hier aan het werk te zetten voor Duitschland; en als konstabel1 by de W.A. mede hielp om het café de Pool leeg te knup pelen. Na een uitvoerig verhoor, waarbij besch. het meeste toe gaf, werden de spoorwegman nen Bunk en de Graaf ge hoord, die met Baarends sa menwerkten en die zeer waar- deerend over hem spraken. Daarna vroeg de verdediger clementie voor zyn cliënt, BOERENLEIDER. De volgende besch. was de 57-jarige kleinlandbouwer L. J. Bliek uit Hoedekensxerke, die Boerenleider van de Land stand is geweest, leiding gaf bij de palenzetterij, in Mei 1940 3 Fransche paarden naar Goes bracht, die tot de Duit sche krijgsbuit behoorden en die in 1943 bij Klooté op het kringhuis te Goes een klacht indiende tegen burgemeester Ermerins van Hoedekensker- ke, die volgens hem krygsbuit aan de weermacht onttrokken had en die beslist antl-Dultsch was. Deze besch. heeft eerst een jaar in interneering doorge bracht, maar is. nu vrij. Hij kreeg nu te hooren, dat hij bi, de N.S.B. niets te maken had en dat hy den burgemeester in groot gevaar heeft ge bracht. Besch. ontkende de leiding by het palenzetten te hebben gehad. De verdediger vroeg in de ze zaak ook clementie, wij- zende er op. dat verschillende dingen niet vast staan en dat er toch ook verklaringen zijn ten gunste van dezen cliënt. Ten slote l.wam de 40-jari- ge typograaf I. de Laat uit Goes voor het tribunaal. Deze is volgens dc dagvaarding lid en blokleider der N.S.B. ge weest, verder bevorderde hy de belangen der Zeeuwsche Stroom en Volk en Vaderland', was hij plaatselyk leider van het N.A.F., hulpagent, hulp landwacht te Goes en land wacht in Overijssel. Hij doet het voorkomen in overspan ning veel verkeerds te hebben gedaan. Toen het bleek, dat hij ook SS'.er is geweest, zeide de voorzitter, dat het een zaak voor het bijz. gerechtshof zou zyn geweest. De verdediger wees er o.a. op, dat besch. maaglijder is en dat een loon van 25 als typograaf niet veel was. Uitspraak in alle zaken 14 November. Ontzetting uit rechten voor Middelburgs N.S.B-burgei*eester. Mr. A. Meerkamp van Emb- den, N.S.B.-burgemeester van Middelburg, die 18 October j.l voor het Tribunaal te Mid delburg terecht stond, werd veroordeeld tot ontzetting uit het recht om openbare amb ten te bekleeden en het recht van kiezen en verkiezingen. Dr. Dina Albertina Felix, hoofdcommies-chartermeester by het Ryksarchief in Zee land wier zaak in de de- .ae zitting werd behandeld, werd veroordeeld tot twee jaar interneering met aftrek, zoodat zij tot 17 Juli 1947 geïnterneerd zal biyven, en ontzetting uit de rechten, CANADEESCH SCHIP VASTGELOOPEN. Bij Walsoorden is het 7161 ton metende- Canadeesche stoomschip „Maria G" vast- geloopen. Sleepbooten voeren ter assistentie uit. Aardenburgs raad was te vlug. EN MOEST HET OVER DOEN. In Aardenburg is Donderdag een buitengewoon merkwaardi- ~e raadsvergadering gehouden. Iet is nl. gebleken, dat de eerstebijeenkomst van de vroede vaderen na- de verkie zing een beetje te vlug is ge weest nl. binnen de acht da gen na het binnenkomen van de geloofsbrieven van de nieuw gekozen #raadsleden. Dienten gevolge zijn de in de eerste vergadering van de nieuwe raad genomen besluiten, de wethoudersverkiezing incluis, ongeldig geweest en moest de raad het nu nog eens overdoen. De raadsleden werden dit maal dus opnieuw beëedigd en de op 3 September genomen besluiten bekrachtigd. Met de wethoudersverkie zing ging liet iets minder een voudig. In de eerste plaats was wethouder Blondeel wegens ziekte niet aanwezig; hij kon als niet-beëedigd raadslid dus ook niet gekozen worden. Tot wethouders werden thans be noemd de heeren Lannoye en Sturtewaege en mevr. v. d. Broeckede Man, welke laat ste haar benoeming echter niet aanvaardde. In haar plaats werd toen de heer Catsman gekozen. Fransche oorlogsgraven naar Kapelle. In de raadsvergadering van Kapelle is medegedeeld, dat van Fransche zyde de wensch is geuit alle graven van ge sneuvelden te Kapelle by een te brengen. Aanleiding hiertoe is de keurige wy'ze, waarop in deze gemeente de graven tot dusver werden verzorgd. Reeds is gesproken over grondaan koop voor uitbreiding van de begraafplaats. De kosten zul len voor rekening van het Rijk komen. „RIO RITA." Zoowel in Goes, als in Mid delburg werd door Dirk Vrees- wyk's Ned. Theater Combina tie een opvoering van de revue operette „Rio Rita" gegeven. De belangstelling van het pu bliek was niet groot. Het ge- bodene bleef beneden de ver wachting. Predikbeurten Ned. Herv. kerk. Goes: 9.30 ds. SteenDeek uit Amersfoort o.oO ds. Odé; 's-Heer Abtsxer- Ke: 9.30 ds Odé; 's-H. Arends- Kerke: 10 en 2.30 ds v. d. vvaa; 's-H. HenuriKskinderen: 10 as de Roos, 6 ds Eicjeren- ooscn; Kattenaijke: 9,30 en 2 ds Breex; Kioetinge: 10 ds Ei- aerenbosch, 2,30 ds öcnoch; Wilhelminadorp: 10 en 6 ds Nutbey; vvolpnaartsdijk: 10 2.30 ds van eijk; Kapeile: 10 ds Drost, 2.30 ds Elderen- Dosch; Borssete: 10 en 2.30 ds V'ryiand (R.A.j; ivraonenayxe: 9.30 de heer v. d. Vrede, 2.30 ets Baarslag; Baarland: 9.30 en 2 ds Beneaer (H.A.); Borssele: 10 (H.A.) en 2.30 ds Vrylandtr Driewegen: 2 de heer bcolten- nof; Enewoutsdijk: 9.30 en 5 ds. van Wiüenswaard; Hein- Ke'nszand: 10 (H. Doop) en 2.30 ds Renting; Hoedekens- Xerke: 9.30 ds v. Burgeier, 2 de heer v. d. Vrede; 's-rieeren- hoek: 2.30 de heer Otte; Le wedorp: 6 ds v.d. Waa; Nieuw- dorp: 10 en 2.30 (H. Doop) ds Luuring; NLsse: 9.30 ds van Selm9, 2 ds Lely; Oudelande: 9.30 (H.A.), 2 (H. Doopds Heijmans; Ovezande: 9.30 de heer Stoitenhoi'; Yerseke: 11 de heer N. de Zwart, 4 ds B. Baks; Kamperland: vmi ds D. Morreau. nm, lee9dienst; Wis- sekerke: vm. de heer Louwer- se, nm. ds Versteeg; Kortgene: vm. ds'Versteeg (H.A.), nm. ds de Roos; Kats: 2 ds Morreau; Geersdyk: vm en nm. de heer Kraak; Colijnsplaat: 10 de heer Kraak, 2 ds Kluiver; Waarde: 9.30 de heer van Dui ken, 2 de heer M. de Zwart. Geref. Kerk. Kapelle: 10 en 2.30 ds Scheele (H.A.); Bors sele: 10 leesdienst, 5.30 ds Booy; Krabbendijke: 9.30 2.30 ds de Bruin; Yerseke: 9.30 en 2 ds C. Stam. Geref. Gem. Wolphaartsdijk 3 x leesdienst; Nisse: 3 x lees dienst; Borsele: 3 x Ieesdient; Hoedekenskerke9.30. 1.30 en 5 leesdienst; Krabbendijke: 9 30, 2 en 6 ds van den Berr Waarde: 9.30. 1.30 en 5.! leesdienst; Yerseke: 9.30, 2 en ds van Stuyvenberg. ir. Evang. Kerk. Yerseke: Lord Templewood in Zeeland. ENGELAND ZAL OP WALCHEREN HELPEN. Vrydag hebben Lord en Lady Templewood een bezoek aan Zeeland gebracht. Toen zij omstreeks 12 uur te Goes arriveerden, waren daar te hunner begroeting aanwezig de heeren mr. A. J. van der Weel, wnd. Commissaris van de Koningin, C. Philipse, lid van Gied. Staten, prof. Bijhou wer supervisor voor de her- beplanting van Walcheren, ir. M. de Vink, direct, van de Pla nologische dienst in Zeeland, ir. Toxopeüs, hoofd van Land- bouwherstel Zeeland, notaris J. L. Verhagen, voorzitter van de Stichting „Nieuw Walche ren", en P. Blauw, hoofd van de Boomenactie van „Nieuw Walcheren". TOESPRAKEN. Tydens de maaltijd in hotel „De Korenbeurs" werden Lord en Lady Templewood toege sproken door mr. A. J. v. d. Weel, die de oorlogsgeschiede nis van Walcheren schetste in korte trekken een beeld gaf van de verwoestingen en van het wederopbouw-werk. dat in volle gang ls. Spr. dankte de hooge Engelsche gasten voor him belangstelling en wee3 er op. dat er li/9 millioen boo- merr en 2Vz millioen struiken noodig zullen zijn om Walche ren zyn oude schoonheid te hergeven. Lord Templewood bracht hulde aan het Nederlandsche verzet gedurende de oorlog en verklaarde, dat Nederland en Engeland één trek gemeen hebben: de onbreekbare zin voor vrijheid, welke maakt, dat zij nooit geheel verslagen kun nen worden. Met diepe bewondering is 't Britsche volk vervuld jegens de Zeeuwen, die, toen het wa ter letterlijk tot de lippen rees, met ongebogen rug het verzet voortzetten en na de bevry- ding onmiddellyk de hand aan de ploeg sloegen om wat ver woest was te herbouwen. Lord Templewood verklaarde ner gens in Europa een land te hebben gevonden, waar reeds zooveel hersteld is en de we deropbouw zoo energiek wordt aangepakt als juist in Neder land. Hij verklaarde zich bereid in Engeland alles te doen, wat de belangen van Walcheren kan dienen. Naméns de stichting „Nieuw Walcheren" sprak notaris J. L. Verhagen, die wees op de internationale belangstelling voor de Boomenactie en dank bracht voor hetgeen in Enge land reeds werd verricht. Spr. faf daarby uiting aan de hoop. at deze medewerking in de toekomst steeds grooter afme tingen zal aannnemen. TOCHT OVER WALCHEREN. In de middaguren maakte men een tocht over Walche ren, waarbij een bezoek werd gebracht aan Souburg, Rit. them. Vlissingen, Westkapel- le, Domburg en Middelburg. Omstreeks 4 uur vertrokken Lord en Lady Templewood naar België. Goes TOONDAGEN. Gedurende de te Goes te houden toondagen, zullen van af 19 tot en met 26 Novem ber weer verschillende ker- mlsinrichtingen een staan plaats innemen op de Groote Markt, n.l. kinderdraaimolen, oliebollenkraam. Lunapark, twee bumperspelen, lachtent, lijntrek- en 1 pyramidesport, Mickey Mouse carroussel, vlooi entheater, ruspcarroussel, Ho- ki-poki, auto-scooter, wafel kraampje, horoscoop, eenige kleine wafelkraampjes, een fo tografietent, Indische kyktent, lachspiegel, dwaaltuin, vlin dermolen, hoepla, schiettent, wipspel, stoomcarroussel, vlieg- bomspel, koektent met attrac tie. Op de Vlasmarkt zullen ge plaatst worden een poffertjes kraam, een hoofd van Jut er een luchtschommel. TIENJARIG BESTAAN KERKKOOR. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het kerk koor der Ned. Hervormde ge meente te Goes had in een maar matig bezette groote kérk Donderdagavond een herdenkingsdienst plaats, on der leiding van ds. A. W. M. Odé als voorganger. Behalve het jubileerende koor onder leiding van den heer A. Kousemaker lieten zich hooren de kerkkoren van Middelburg onder leiding van mevrouw B. Bonthuis- Dhont; uit Vlissingen, den heer J. Rijn en den heer J. Kwist. Het orgel werd be speeld door de organisten A. Kousemaker en G. A. de Kok Abrzn. Herdenking Westkapelle. Twee jaar na de landing bh Westkapelle, Vrydag j.l. werd by het monument op een der landingspunten een Engelsche herdenkingsdienst gehouden. De dienst werd geleid door Rev. J. Armstrong, kapelaan by de derde brigade van het Royal Marines Commando, dat in Westkapelle onder zware verliezen aan land ging. By de plechtigheid waren o.m. tegenwoordig de Britsche ma rineattaché Captain Jeffryf, Kapitein M. K verburg, ver tegenwoordiger' van den com mandant van Zeeland, de ver tegenwoordiger van de „Stormschool" in Bloemendaal, waar thans de leden van de Hollandsche Actie Comman do's, die aan de landing deel namen, voor zoover zij nog in militaire dienst zijn, hun opleiding ontvangen. Voorts was er een deputatie van de Nederlandsche mari niers en een aantal Engelsche mariniers, die voor deze ge legenheid uit Hamburg waren overgekomen. De Commissaris der Koningin werd verte- enwoordigd door Mr. Joh. 'ilaar, terwijl ook de burge meesters van Westkapelle en Domburg aanwezig waren. Na afloop van de- herdenkings dienst voor de gevallenen, waarbij een Engelsche mari nier de „Last Post" en de re veille blies, werd het Neder landsche en Engelsche volks lied gezongen. Namens de Nederlandsche en Engelsche mariniers en de gemeente Westkapelle werden kransen bij het monument ge legd. LOONREGELING BINNENSCHEEPVAART. Voor een vyftal takken van de Binnenscheepvaart, w.o. die van de sleepbooten varende op België en op de Zeeuwsche Stroomen, is een wyziging in de regeling van looneii en an dere arbeidsvoorwaarden vast gesteld en in de Staatscourant gepubliceerd. De Zeeuwen in het Nat. Schaaktournooi. In groep vier van het Nat. Schaaktournooi te Lelden heeft de Zeeuw Barendrecht uit Nieuwerkerk (Sch.) thans de leiding met 4y9 punt uit 5 partijen. Hij won namelyk van Kappenhaus en wist bovendien zyn afgebroken partij te win nen. In groep vijf verspeelde K. Maartense uit Middelburg zijn kansen op de eerste pry's door zijn partij te verliezen. In deze Troep staat Crabbendam aan Ie kop met 4 punten uit 5 par tijen. DE BELGISCHE. BIJDRAGE BOOMPLANT-ACTIE. Het saldo, dat het Belgische Hoste-comité na zyn werk ten behoeve van de Ned. kinderen ter beschikking van de boom- plant-actie op Walcheren kan 9tellen, bedraagt naar het A. N.P. verneemt 150.000 200,000 francs, DE EXPORT VAN OESTERS. In verband met de mindere kwaliteit der kleinere soorten, neemt de Engelsche markt mo menteel» slechts grootere soor ten op. De omvang der verzen dingen naar Engeland zyn aanmerkelijk kleiner, dan aan vankelijk verwacht werd. ze toch veel meer hefvermo gen heeft dan de twee klei nere bokken, welke wel aan de lichtingspoging deel namen.' Met hoog water was de „Kolossus" gelicht en is hy in de vluchthaven gebracht. De scheepvaart is van ccn hinderlijk obstakel verlost. REPARATIES AAN DE SLUIS. Met de reparatie van de middensluis tc Hansweert ls men thans zoo ver gevorderd dat men Donderdag m. behulp van n dryvende bok de sluis deuren heeft ingehangen. Thans is het wachten nog op electrisch materiaal, en eerst dan zal men met de sluis kun nen gaan schutten. Korlgene REIS VEREENIGIN G OPGERICHT. Dezer dagen werd te Kort gene een reisvereeniging op gericht, waarvoor zien tot dusver reeds 28 leden opgaven. Het bestuur is als volgt sa mengesteld: A. Welleman, voorzitter. L. Wolse Lzn„ secretaris, G- de Looff, pen ningmeester, A. v. d. Bergé en K. de Looff—Augusteyn, le den. Hansweert „KOLOSSUS" GELICHT. Vanaf Donderdagmorgen ze ven uur is de vaart te Hans weert gestremd geweest ten einde, voor de zooveelste maal een poging te wagen het wrak van de „Kolossus", welke door de Duitschers vlak voor de bevrijding tusschen de pieren van de haven tot zinken was gebracht, te lichten. Eerst is men de geheele dag met een viertal bokken bezig Chr. Evang' Kerk. "Yerseke: geweest en op het laatste 10 en 2.30 ds'Timmerman. nippertje heeft men er nog Vrijz. GotKil. Goes: 6.30 dr. leen vijrde bok bijgehaald. Het P. Brakman. was onbegrijpelijk dat deze Leger des HeiLs. Yerseke: 10 bok de geheele dag niets Heilig.dienst, 6 Verloss.dienst.'heeft liggen doen, terwijl de- NIPPERS Geslaagd is voor het can- didaatsexamen in de rechten de heer H. J. M. Stiegcr uit Goes. De collecte ten behoeve van 't Prins Bernhard Fonds heeft in Wemeldlnge 79 op gebracht. Met ingang van 1 Nov. 1946 is, op naar verzoek, eer vol ontslag verleend aan mcj. G. Lijk, hoofd der evacuatie- administratie te Yerseke, Op Donderdag 7 Novem ber om 3 en 8 uur zullen in het Leger des Heils te Yerseke belangryke diensten worden fehoudeh. Deze zullen staan i het teeken van verdieping van het geestelyk leven; alle officieren der Zeeuwsche korp sen zullen hieraan deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6