Wordt 1946-'47 een strenge winter? ZEEUWSCHE DAMRUBRIEK. UIT DE PROVINCIE W.A.-man knuppelde café leeg ZEEUWSCH-VLAANDEREN Walcheren Zuid-Beveland Verschillende teekenen wijzen er op. Er zijn voorteekenen, die er op wijzen, dat er een strenge winter op komst is, aldus la zen we in het Gron. Dagblad. Vooral het feit, dat er een overvloed van eikels is, meent men als een aanwijzing in de- ze richting te mogen zien. Ook in de aanwezigheid van som mige vogels geeft men aan leiding om t-a.v. de tempera tuur van het komende jaarge tijde niet al te optimistisch te zijn. De luchtdrukverdeeling, die ons deze zomer ontzegd bleef en die noodzakelijk was om mooi en warm zomerweer te krijgen, brengt in de winter helder, doch zeer koud weer. In de winter bevindt zich n.l. boven Siberië een gebied van hooge druk, dat zich bij stren ge winters al vroeg naar het Westen pleegt uit te breiden. Men vindt op de weerkaart dan een uitloopen van dit ge bied boven Scandinavië of de Tweede Kamer. DE WIJZIGING VAN GEMEENTEGRENZEN. (Van onzen parlementairen redacteur.) Met 49 tegen 23 stemmen heeft de Tweede Kamer zich Donderdagmiddag vereenigd met het ontwerp tot wijziging van de Gemeentewet, dat be oogt de procedure tot samen voeging van gemeenten of wijziging van gemeentegrenzen te vereenvoudigen. De regeering acht deze ver eenvoudiging wenschelljk in verband met de wederopbouw met name op Walcheren, in Zeeuwsch Vlaanderen, Noor.d- Limburg en de Betuwe, waar de omstandigheden blijkbaar tot ingrypende veranderingen aanleiding geven. De belangrijkste bepaling van het onderhavige wetsont werp is de opheffing van de dubbele raad, die naar het oordeel van de regeering zeer vertragend werkt. De minis ter wü deze materie zoo re gelen, dat de raad eener ge meente, welke tot grenswijzi ging wil overgaan, een ver zoekschrift tot de Kroon moet richten, waarna de minister van binnenlandsche zaken aan Ged. Staten en aan andere betrokken gemeenteraden ad vies kan vragen. Voorts zou den de burgers bezwaarschrif ten kunnen indienen. Vele Kamerleden steunden den. minister, doch de heeren Algera (A.R.) waarschuwde er voor niet alles aan snel heid op te offeren. Hjj vond steun Dij den heer Wagenaar (C P.N.) die de dubbele raad wilde behouden. Een hiertoe strekkend amendement van den heer Algera werd met 48 tegen 24 "stemmen verwor pen, waarna het wetsontwerp werd aangenomen met 49 tegen 23 Stemmen. Tijdens de discussies nam de minister nog een motie van den heer Maenen (K.V. P.) over. Deze wilde nL de verzoekschriften van de ra den via Ged Staten tot de Kroon doen richten. Van minister Beel verna men wQ nog, dat er een com missie zal komen, welke ad vies zal moeten uitbrengen over eventueele wijziging van gemeentegrenzen in de geteis terde gebieden. BOÜWKASSEN. Op deze Wereldspaardag aan vaardde de Kamer voorts, na eenige discussie, het wetsont werp voorloopige voorziening bouwspaarkassen. Dit ontwerp beoogt voor de bouwkassen een verbod tot het aangaan van nieuwe verplichtingen zon der dat de noodige garanties voor de nakoming worden ge boden. Eerstdaags zal een ontwerpwet, welke deze heele materie moet regelen, wor den ingediend. GEMEENTEBESTUUR VAN OPSTERLAND. Ten slotte ging de Kamer met 48 tegen 14 stemmen accoord met het wetsontwerp voorziening in het gemeente bestuur van Opsterland. waar de voormalige noodraad en de meerderheid van de nog niet toegelaten nieuwe raad ten eenen male weigert met de In zyn ambt herstelden bur gemeester samen te werken op grond van diens noudlng tijdens de bezetting. De afbetaling bij het Consumentencrediet. De Regeering heeft thans bekend gemaakt, dat de afbe taling van bet Consumenten crediet met 25 cent per week vo.r gezinnen van 2, 4, 6 en 8 personen in de groote steden begint bij een weekloon (na aftrek van belasting en soc. verzekeringspremies) van resp. 26,50, f 35,50, 43,50 en 51,50. De afbetaling stijgt ge leidelijk met 25 cent tot de maxi aflossing van f 1 per 100 crediet. Bedoelde ge zinnen zijn tot maximale af lossing verplicht by een week- inkomen van resp. 31,04, 43,40, 55,60 en f 67,80- Voor lagere gemeenteklassen liggen al deze bedragen 1 f 2, 3,50 en 5 lager Indien men twee jaar regel matig aan zijn afbetalings plicht heeft voldaan, zal als regel het restant worden kwijt gescholden. De bekende Dordtsche zwemmer Koorevaar. verbe terde het Ned. record op de 3 x 100 meter wisselslag, door deze afstand af tc leggen ln 4 min. 7.5 sec. Baltische landen. Tengevolge van ,de ligging van dit hooge luchtdrukgebied wordt o.a- ook ons land overstroomd door een N. O. tot O. zeer drooge lucht- circulatie, die in staat is de bewolking op te lossen, zoodat de hemel dan prachtig blauw Indien een groot gedeelte van Oost- en Midden-Europa bedekt is met een behoorlijk sneeuwdek, dan is een voor waarde geschapen om het hoo ge luchtdrukgebied lange tijd vast te houden. Wel wordt het winterweer soms afgewisseld door perioden van dooi, het geen mogelijk is, wanneer een depressie uit de Atlantische Oceaan Invloed krijgt, doch deze depressies worden steeds weer door drukstijgingen in Oost Europa gevolgd- In Nederland draait dan de wind van Z. W. door N. naar O. en de stijgende barometer geeft de zekerheid, dat het koude weer voorloopig de overhand heeft. Het feit nu, dat zich sedert geruime tijd geen belangrijke drukstijgingen in het N- O. deel van Europa hebben voor gedaan, doet het vermoeden rijzen, dat met deze drukstij- ging in de komende maanden wel rekening gehouden mag worden.' zoodat men een tem peratuur in de wintermaanden zou mogen verwachten, die veel lager zal zijn, dan die in de voorafgaande jaren. ZIJ KWAMEN Toen j een dezer avon den de officier van piquet in de Jan van Nass.aukazerne te Har derwijk zyn eerste ron de deed, vond hij alle kamers leeg. Ergens op een tafel lag een groot stuk pa pier, volgeschreven met handteekeningen, onder de woorden: „We zijn naar huis gegaan, doch komen op eerewoord terug De mannen moesten zich Dinsdagmorgen in schepen naar Indië. Blij kens inlichtingen waren 's morgens alle deser teurs, gesterkt door een zoen van vrouw of meis je, weer op hun post. ONDEUGDELIJKE SPIJSOLIE. De C.CJD. heeft in samen werking met de politie te Bre da een uitgebreid onderzoek ingesteld naar het clandestien ln de handel brengen van on deugdelijke olie als spijsolie, welke verkocht werd in fles- schen, voorzien van vervalsch- te etiketten en afsluitstrooken- Oorspronkelijk was de olie on gekleurd, doch er werd boter- kleursel aan toegevoegd. De olie werd voornamelijk ver kocht aan cafetaria's e.d. Redacteur W. Lente, Koe poortstraat 13, Middelburg. De heer W. Lente zal voortaan deze rubriek ver zorgen in plaats van den heer Strooband Jr.. wien zulks door „tijdnood" heiaas niet meer mogelijk is. Onderstaande stand kwam voor jn een partij, gespeeld op 13 Oct. 1946 te Goes, in de voorwedstrijden om het kam pioenschap van Zeeland. Zwart 8 sch. op 3, 8, 13, 14, 15. 18, 20 en 26. Wit 8 sch. op 24, 28, 29, 33, 35, 36, 39 en 42. Wit aan zet spoelde 4238? waarop zwart antwoordde met 1419!, hiermede zyn tegen speler voor een moeilijke keus plaatsende. Immers op 38—32 (19x30) 35x24 had kunnen volgen (1823) enz., en op 35—30 (19—23) 28x19 (26—31) 36x27 (18—22) 27x9 (3x32). Wit speelde 28—23, gaf een schijf op en verloor. BURGEMEESTER VRIJGESPROKEN. Het Tribunaal te Alkmaar heeft de beschuldiging tegen Pc- Hoogland- weehouder te Harenkarspel, die in1944 6 weken het burgemeesterambt in zijn gemeente had vervuld, vervallen, verklaard. Uit de behandeling bleek duidelijk dat Hoogland dit alleen had gedaan met de bedoeling de Nederlandsche zaak te dienen. Hij had niet zonder voorbe houd deze benoeming aan vaard en gedurende zijn ambtsperiode niet met de Duitschers samengewerkt. DOODSLAG NA EEN VOETBALWEDSTRIJL». Donderdag heeft de Bossche rechtbank van den B. uit Hel mond. conform de eisch van den Officier van Justitie, ver oordeeld tot 10 jaar gevan genisstraf met aftrek- wegens doodslag- Bij een twist naar aanleiding van de uitslag van een voetbalwedstrijd, die tus- schen twee Helmondsche clubs gespeeld was, heeft van den B. zijn slachtoffer met een mes 7 cm. diep in het hoofd gestoken, waarop deze vrijwel direct overleed. EIGEN RECHTER. OVERVAL TE IIOEK VAN HOLLAND VOOR DE RECHTBANK. Voor de rechtbank te Rot terdam werd Donderdag be handeld de zaak tdgen de leiders van de Rotterdamsche geheime organisatie van oud- illegale leiders, welke zich ten doel had gesteld geweld daden te plegen tegen poli tieke delinquenten en colla borateurs, die naar haar oor deel door de overheid onvol doende waren gestraft. De verdachten hebben ëenige maanden geleden de gerucht makende overval op een wa penopslagplaats te Hoek van Holland willen plegen, welke toen kon worden verhinderd. De officier van justitie, die toegaf, dat de straffen niet altijd bevredigend zijn, achtte het eigen rechter spelen toch ontoelaatbaar en eischte ge vangenisstraffen van 1%, 2 en 3 jaar. Tegen één verdach te werd wegens gebrek aan bewijs vrijspraak geëischt. Twee verdachten werden na de verdediging reeds in' vrijheid gesteld. MOLOTOVS VOORSTEL OP DE AGENDA DER VER. NATIES. Besloten is het voorstel van Molotov tot beperking der al- gemeene bewapening op de agenda van de al- gemeene vergadering der Ver- eenlgde Naties te plaatsen. GRIEKSCHE TANKBOOT OP EEN MIJN GELOOPEN. Een Grieksche tankboot is even bulten de haven van Pa tras op een mijn geloopen. Ne gen passagiers en zes leden van ae bemanning kwamen om het leven. Verleden week zyn ln deze omgeving twee Britsdie torpedojagers op een mijn geloopen. Een interessante stand. Is na 38—32 (19x30) 35x24 (18—23) 29x9 (20x27) 36—31! nog winst mogelijk voor zwart? En hier is het einde van een zeer spannende en interessan te partij, gespeeld voor de borabezetting der Middeiburg- sche Damclub. Zwart 6 sch. op 3, 13, 18, 22, 24 en 39. Wit 5 sch. op 7, 26, 32, 35 en 49. Wit aan zet speelde 3530 (24x35) 71, waarop zwart als volgt remise forceerde: (22—27) 1x43 (27x38) 43x4 (35—40) 4—22 (3—9) 22x4 (4045) 4—22 (45—50) remi se. In de stand zwart 3 en 35, wit 21, 49, dam op 4, zwart aan zet, dus na dezelfde af wikkeling alleen met schijf 26 op 21, zou wit winnen door (3540 gedw.) 418! (40 45) 18—40 (45x34) 49—44. In de partij was deze af wikkeling natuurlijk niet mo gelijk. Wit zou dan nog juist op tempo verloren hebben. Ter oplossing nog een twee tal „vooroorlogsche" proble men. Probleem No. I: Zwart 11 sch. op 7 9. 10, 17, 19, 20, 23, 24. 25, 29, 36. Wit 11 sch. op 27, 31, 34, 35, 37, 38, 40, 44, 45, 46, 49. Probleem No II: Z&art 10 sch. op 2, 9, 11". 12, 17/19, 21, 26, 36. Wit 10 sch. op 20, 28, 29, 34. 38, 39, 41/44. Voor beide geldt: wit speelt en wint. Oplossingen kunnen worden ingezonden tot 14 dagen na plaatsing. Het vredesverdrag met Duitschiand. De Amerlkaansche minister van buitenlandsche zaken, Byr nes, heeft te Washington tij dens een persconferentie ver klaard, dat hij aan zijn drie collega's van de andere groote mogendheden zal verzoeken speciale afgevaardigden te be noemen ter bestudeering van het geheele probleem der Duit- sche vredesverdragen. Hij ver- Wachtte niet, dat de ministers voor de bespreking van het Duitsche vraagstuk vóór 20 November zullen bijeenkomen. DE MAROKKANEN ONDER FRANCO. Namens één millioen Marok kanen is een telegram aan de Ver. Naties gericht met het verzoek een onderzoek in tc stellen naar de erbarmelijke toestanden, waaronder deze' menschen leven. WEER STAKINGEN IN AMERIKA Drie groote stakingen be dreigen weer het economische leven van de Ver. Staten. Het zijn arbeiders in de bruinkool industrie, in de vleeschin- dustrie van Chicago en van de Fordfabrieken die op grond van geschillen met de directies over loonen en werktijden het werk willen neerleggen. NA DE AANSLAG OP HET STATION VAN JERUZALEM De aanslag op het Centraal Station van Jeruzalem heeft meer beroering verwekt dan destijds die op het Koning David-hotel. Er wordt zelfs openlijk gesproken over de mogelykneid van een Arabi sche opstand. Het Arabische Hooge Co mité blijft zich verzetten te gen verdere Joodsche immi gratie. In een boodschap van pre sident Truman worden diens uitlatingen over de Immigra tie een uitdaging aan de Ara bieren genoemd. GRIEKSCHE OPPOSITIE NEEMT DEEL AAN DE REGEERING. In Griekenland hebben de leiders der vier oppositie-par tijen toegezegd te zullen mede werken aan de vorming van een nieuwe regeering. Zij had den een conferentie van 2 uur niet den koning. Alvorens den premier Tsaldarls te ontmoe ten zullen zij eerst een onder linge bespreking hebben. Directe uitkeering der oorlogsschade. GEEN VOORSCHOTTEN MEER. De Raad van Vakcentralen heeft onlangs antwoord ont vangen op zrjn schrijven aan de Stichting „van de Arbeid naar aanleiding van de klach ten over uitbetaling van oor logsschade. De klachten vinden hun oorzaak ln de vertraging, welke bij de uitbetaling van voorschotten is ontstaan, door dat hierbij de Districtsbureaux voor de Oorlogsschade (D.V.B. O.) zijn ingeschakeld.. Het Commissariaat voor Oorlogs schade overweegt dan ook de uitbetaling weer als vroeger op te dragen aan de schade-en quête-commissies. Te Middelburg heeft het D. V.O.B. verklaard niet ln staat te zyn voorschotten te verlee- nen en daar is de Schade-en- quêe-commissle dan ook de uit- betalngen blijven doen. Het ligt thans in de bedoe ling, dat in het vervolg geen voorschotten meer zullen wor den gegeven, maar direct de Sïheele uitkeering te geven, in- en de behoefde aan geldmid delen aanwezig blykt. Wat het bedrag der vergoe dingen aangaat, wordt, volgens dit schrijven van de Stichting van de Arbeid, de vergoeding voor onroerende goederen ge baseerd op de waarde van 9 Mei 1940, voor kleeding er huisraad op de huidige aan- sehafwaarde, verminderd met een redelijk bedrag voor af schrijving. Installatie burgemeester Yan Zuidzande. De installatie van den heer D. M. Vermet als burgemees ter der gemeente Zuidzande, zal plaats vinden op Dinsdag 5 November a.s-, des namid dags om 3 uur, in de zaal van den heer P. de Witte. Te on geveer half drie wordt de burgemeester aan de grens van de gemeente bij de Oost- burgsche brug opgewacht. De verschillende vereenigingen uit de gemeente zullen aldaar opgesteld staan, terwijl een kort welkomstwoord gespro ken zal worden en de school kinderen eenige liederen ten gehoore zullen brengen. Ver volgens wordt éen rondgang gemaakt door de gemeente, waarna ,de officieele installa tie plaats heeft. DE BELGISCHE BIJDRAGE BOOMPLANT-ACTIE. Het saldo, dat het Belgische Hoste-comité na zijn werk ten behoeve van de Ned. kinderen ter beschikking van de boom- plant-actie op Walcheren kan stellen, bedraagt naar het A. N.P. verneemt 150.000 h 200.000 francs. Hèrbouwplan Domburg. In café „Wilhelmina" te Domburg werd Maandagavond een drukbezochte openbare vergadering gehouden door de Stichting Herbouw Walcheren, ter bespreking van het her bouwplan Domburg en de fi- nancieele regeling daarvan- De voorzitter der stichting, Mr. Dr W. A. Graaf van Lynde was aanwezig. De burgemees ter van Domburg, Jhr- Ir. H. L. Bogaert opende de avond waarna Ir Roosenberg het woord nam en er op wees, dat in Domburg nog genoeg schoons is overgebleven can het in de toekomst weer tot een lustoord te iyaken. Met diverse verlangens zal zooveel mogelijk rekening worden ge houden. In de toekomst, al dus Ir. Roosenberg zal Dom. burg, rechtstreeks met Vlissin- gen, en via Aagtekerke en Grijpskerhe met Middelburg worden verbonden- De tweede spreker, de heer Abspoel, toonde aan dat de voorbereiding en het toezicht bij stedebouwkundigen dienen te berusten. Er zal naar ge- streefd worden de noodzakelij ke onteigening zoo goed moge lijk te loen zijn. Hy bracht hulde aan wethouder Brand voor zijn zorg voor de herver kaveling De heer Abspoel drong op spoed en soberheid in de plannen aan. De heer v- d. Weel. oud burgemeester van Middelburg, gaf een toelichting op de fi- nancieéle regeling. De vierde deskundige, Ir. H. Klarenheek wees op een ge- teekende kaart verschillende veranderingen aan in Dom- burg. De Heerenstraat wordt Westwaarts doorgetrokken zal met een zijwegje uitloopen op de J-Schelpweg; daarmee wordt een parallelweg gescha- pen met de hoofdweg. Waar momenteel het smalspoor van de vraclittrein ligt is een nieu we weg in de duinen geprojec teerd; er is mede ruimte ge- laten voor parkeerterreinen en tennisvelden. Een geheele nieu we straat voert van de kerk toren rechtuit rmar de duinen, terwijl achter de molenaarswo ning het sportterrein in aanleg Naar aanleiding van eer. desbetreffende vraag werd de ontworpen schets van het nieuwe raadhuis door den heer Klarenbeek toegelicht en ver dedigd. De burgemeester dankte de sprekers voor hun leerzame uiteenzettingen- CANADEESCH SCHIP VA STGELOOPEJf. Bij Walsoorden Is het 7161 ton metende Canadeesche stoomschip ..Maria G" vast- geloopen. Sleepbooten voeren :er assistentie uit. TRIBUNAAL GOES S.S.-er staat terecht. Donderdag stond het eerst terecht C. G. van' Wezel, oud 56 jaar, gepens conducteur van de Nederl. Spoorwegen, wonende te Lewedorp. die bekende lid te zyn geweest van de N.S-B., en van de N.V.D., werkzaam te zijn geweest bij de bunkerbouw, doch niet het ook ten laste gelegde dienst doen als wachtsman en dat gekleed ln uniform en bewa pend met een geweer. Hij zeide lid te zijn gewor den om niet naar Duitschiand te moeten. De ook gehoorde vrouw van v. W. is slechts korten tijd lid geweest. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse, zeide, dat. waar de feiten grootendeels juist zijn als in de dagvaarding vermeld, hij meende er op te moeten wijzen, dat besch- al 2 jaar geïnterneerd is en lijdende is aan kleurenblindheid. terwijl zijn vrouw zeer aan suiker ziekte lijdt. Dit alles geeft spr. aanleiding te vragen be sch'. in vrijheid te stellen-. Daartoe besluit het Tribunaal onder voorwaarde, dat een bewijs wordt gegeven, dat be sch. werk kan krijgen. VERRAAD. De overige vier beschuldig den hhdden allen mr. F. W- Adriaanse tot verdediger. Het was in de eerste plaats de 32-jarige W. de Jager geb. v. d. Berge, uit Kapelle, zij was lid N\S.B-. ging om met Duitsche mUitairen en ver raadde. dat Zandee, Verhulst en Hundersmarclc op 31 Aug. 1941 goudsbloemen plukten in de tuin van den N.S.B.-er van Stel en daarmede o.m. de deur van diens woning versierden- De voorzitter wees er besch. op dat zij zich verre van netjes heeft gedragefl. Besch. deelde mede, dat haar man ook lid was. Verdediger hièld een kort pleidooi en vroeg waar zyn cliënte reeds een jaar geïn terneerd is haar in vrijheid stelling. Na beraad besliste het tri bunaal daartoe. EEN BLOKLEIDER. Daarna kwam de 25-jarige A. Baarends, scheepswerktuig- kundige uit Goes voor de hee ren en hoorde voorlezen, dat hij lid is geweest van de NSB en ook blokleider; dat hij met Volk en Vaderland en De Zeeuwsche Stroom colporteer de, schilderde op den Patijnweg voor de V-actie, aan Siemons en Rosier en later ook aan burgemeester Lendshoek ver zocht zijn oom J. F. Baarends, die niets uitvoerde en anti- Duitsch was, naar Duitsch iand te zenden of hier aan het werk te zetten voor Duitschiand; en als konstabel bij de W.A. mede hielp om het café de Pool leeg te knup pelen. Na een uitvoerig verhoor, waarbij besch. het meeste toe gaf, werden de spoorwegman nen Bunk en de Graaf ge hoord, die met Baarends sa menwerkten en die zeer waar- deerend over hem gpraken. Daarna vroeg de verdediger clementie voor zijn cliënt. BOERENLEIDER. De volgende besch. was de 57-jarige kleinlandbouwer L. J. Bliek uit Hoedekensxerke, die boerenleider van de Land stand is geweest, leiding gaf bij de palenzetterij, in Mei 1940 3 Fransche paarden naar Goes bracht, die tot de Duit sche krijgsbuit behoorden en die in 1943 bij Klooté op het kringhuis te Goes een klacht indiende tegen burgemeester Ermerins van Hoedekensker- ke, die volgens hem krijgsbuit aan de weermacht onttrokken had en die beslist antl-Dultsch was. Deze besch. heeft eerst een jaar in interneering doorge bracht, maar is nu vrij. Hij kreeg nu te hooren, dat hy bij de N.S.B. niets te maken had en dat hij den burgemeester in groot gevaar heeft ge bracht. Besch. ontkende de leiding bij het palenzetten te hebben gehad. De verdediger vroeg in de- zaak ook clementie, wij zende er op. dat verschillende dingen niet vast staan en dat er toch ook verklaringen zijn ten gunste van dezen cliënt. Ten slote kwam de 40-jari- ge typograaf I. de Laat uit Goes voor het tribunaal. Deze is volgens de dagvaarding lid en blokleider der N.S.B. ge weest, verder bevorderde hij de belangen der Zeeuwsche Stroom en Volk en Vaderland: was hij plaatselyk leider van het N.A.F., hulpagent, hulp landwacht te Goes en land wacht in Overijssel. Hij doet het voorkomen in overspan ning veel verkeerds te hebben gedaan. Toen het bleek, dat hij ook SS'er Is geweest, zeide de voorzitter, dat het een zaak voor het byz. gerechtshof zou zyn geweest. De verdediger wees er o.a. op, dat besch. maaglijder is en dat een loon van 25 als typograaf niet veel was. Uitspraak in alle zaken 14 November. Minister Lieftinck naar Zeeland. Het ligt in de bedoeling, dat de minister van financiën Prof. Lieftinck Vrjj.dag 8 en Zaterdag 9 November een be zoek brengt aan Zeeland. Dit bezoek houdt verband met het ontwerp van de nieuwe oorlogsschadevergoe ding en zal evenals in Gelder, land en Limburg een infor matief karakter dragen. Waarschijnlijk zal de minister een bespreldng voeren met vertegenwoordigers van de Stichting Herstel Zeeland 1945. De Zeeuwen ln het Nat. Schaaktournooi. In groep vier van het Nat. Schaaktournooi te Leiden heeft Zeeuw Barendrecht uit Nieuwerkerk (Sch.) thans de leiding met 4'/? punt uit 5 partijen. Hij won namelijk van Kappenhaus en wist bovendien zijn afgebroken partij te win nen. In groep vijf verspeelde K. Maartense uit Middelburg zijn kansen op de eerste prijs door zijn partij te verliezen. In deze groep staat Crabbendam aan de kop met 4 punten uit 5 par tyen. Gevangenen ontvlucht. Donderdagmiddag omstreeks half één zijn uit het kamp te Rilland-Bath twee gevange nen ontvlucht. Het zyn de bijna 42-jarfige L. Zandee uit Nieuwdorp en de 35-jarige J. A. Mervel uit YVolfaarts- dyk. Hun opsporing en aan houding is verzocht. Tot tijdelijk hoofd van de Openbare Lagere school te IJzendy'ke is benoemd de heer Th. Overtveld, gepensionneerd hoofdonderwijzer te IJzen- dijke. Herdenking Westkapelle. Twee jaar na de landing bij Westkapelle, Vrijdag j.l. werd bij het monument op een der landingspunten een Engel sche herdenkingsdienst gehouden. De dienst werd geleid door Rev. J. Armstrong, kapelaan bij de derde brigade van het Royal Marines Commando, dat in Westkapelle onder zware verliezen aan land ging. Bij de plechtigheid waren o.m. tegenwoordig de Britsche ma rineattaché Captain Jeffryf, Kapitein M. K. Verburg, ver tegenwoordiger* van den com mandant van Zeeland, de ver tegenwoordiger van de „Stormschool" in Bloemendaal, waar thans de leden van de Hollandsche Actie Comman do's, die aan de landing deel namen, voor zoover zy nog in militaire dienst zijn, hun opleiding ontvangen. Voorts was er .een deputatie van de Nederlandsche mari niers en een aantal Engelsche mariniers, die voor deze ge legenheid uit Hamburg waren overgekomen. De Commissaris der Koningin werd verte genwoordigd door Mr. Joh. Pilaar, terwijl ook de burge meesters van Westkapelle en Domburg aanwezig waren. Na afloop van de herdenkings dienst voor de gevallenen, waarbij een Engelsche mari nier de „Last Post" en de re veille blies, werd het Neder landsche en Engelsche volks lied gezongen. Namens de Nederlandsche en Engelsche mariniers en de gemeente Westkapelle werden kransen bij het monument ge legd. LOONREGELING BINNEN SCHEEPVAART, Voor een vijftal takken van de Binnenscheepvaart, w.o. die van de sleepbooten. varende op België en op de Zeeuwsche Stroomen, is een wijziging in de regeling van loonen en an dere arbeidsvoorwaarden vast gesteld en in de Staatscourant gepubliceerd. Aardenburg Zeldzame raadsvergadering. WETHOUDERS- VERKIEZINGEN. Donderdagmiddag werd Aarden burg een zeer zeldza me raadsvergadering gehou den. Na de verkiezingen ble ken de vroede vaderen name lijk een beetje te vlug verga derd te hebben en W'aren op 3 Juli, binnen de 8 dagen na het indienen der geloofsbrieven, by eengekomen. Alle besluiten in deze raadsvergadering geno men, ook de benoeming der wethouders, waren, dus wet telijk ongeldig. Nadat in dë raadsvergade ring de leden opnieuw waren beëedigd bestond de gelegen heid de destijds genomen raadsbesluiten, te bekrachti gen. Ten aanzien van de wet houders hadden de raadsleden gedurende deze twee maanden echter hun meening herzien en verd deze unieke gelegenheid aangegrepen om nieuwe wet houders te kiezen- Wethouder Blondeel. die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, kon niet worden herkozen, daar hij niet als raadslid was beëedigd. Na een besloten zitting werd met algemeene stemmen be sloten drie wethouders te be noemen. Bij de eerste stem ming verkreeg de heer Th. J. W. Lannoije (R.K.) 7 stem men en Mevr. E. J- v. d. Broeclte de Man 3 stemmen, zoodat de heer Lannoije op nieuw tot wethouder werd ge kozen. De stemming vBor de 2e wethouder verliep minder vlot, daar de heer Sturtewae- gen tot driemaal toe 5 stem men verkreeg en Mevr. v. d Broecke de Man steeds 3 stemmen. De heer de Croock kreeg tweemaal 2 stemmen. Daar er bij de derde stemming twee blanco stemmen waren werd tenslotte de heer Sturte- waegen gekozen. Voor de der de zetel kreeg Mevr- v. d, Broecke de Man 5, en de heer Catsman 4 stemmen. Daar er een blanco stem was uitge bracht werd Mevr v. d. Broecke de Man dus' gekozen. De zitting werd hierop met gesloten deuren voortgezet en na heropening dealde Mevr. v. d. Broecke de Man mede haar benoeming niet te kun nen aanvaarden wegens druk ke werkzaamheden in het be lang der gemeente. De heer Catsman werd daarop met al gemeene stemmen gekozen- Nadat de voorzitter hulde had gebracht aan den heer Blon deel, werden de op 3 S-ept. j.l- genomen raadsbesluiten be krachtigd. De voorzitter deel de mede; dat de wegverbete- ring Oostburg-St. Margriet ir studie is genomen en dat ont heffing is verleend voor de Predikbeurten Ned. Herv. Kerk. Aardenburg: 14.30 ds van Royen; Breskens: 10 en 18.30 ds van Vliet; Biervliet: 10 ds v. d. Ham; Cadzand: 9.30 ds. Derksen; Hoofdplaat: 10 ds. Pllester; St. Kruis: 16 ds van Roijen; Nieuwvliet: 14 ds Derksen; Oostburg: 10 ds van Roijen; Retranchement: 10 ds Barnouw; Schoondijke: 13.30 ds Pliester; Sluis: 9.30 ds. Schrale (HJD.); St. Anna ter Muiden: 11 ds Schrale; Water landkerkje: 9 ds van Yperen; IJzenidijke: 14.30 ds van Ype ren; Zuidzande: 10 ds ter Beek; £Jroede: 9.30 ds. G. J. Derksen. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 de heer Valetijn, 2.30 ds Krom hout. keuring van huisslachting. Z. h. st. werd besloten aan Eede een subsidie te verleenen van 4000 en gedurende de tijck van 25 jaar 200 per jaar voor de R.K- kerk. De voorzitter weeg op het feit. dat er maar een Drand- spuit ls voor drie gemeenten. De heer Catsman noemde de praatjes, die er in verband met de brand te Eede liepen fantasie, en wenschte voor Eede een straalpijp met 150 meter slangen. De raad ver leende hiervoor een crediet van 1000. Op doorverbinding met Eede zal aangedrongen worden. In St. Kruis zal ge trapt worden een goede berg ruimte voor brandweermateri aal te krijgen. De handwerk- ondervVijzeres te St- Kruis aan de openbare L. S. werd per week een, vergoeding van 5 toegekend. De hondenbelasting werd verhoogd tot 10. In St. Kruis zal een pomp wor den geplaatst. De raad mach tigde B. en W- maatregelen te nemen tegen bewoners van noodwoningen die weigeren te betalen. Breskens HERSTELRAAD. De herstelraad voor de uit reiking der extra-textielgoede- ren Ts in Breskens als volgt samengesteld: burgemeester J. A. Eekhout, voorzitter; mej. J. van Noppen D. J. Ornée, majfr. S. M. KeijmelSuwijn, A. J. Vermeulen, A. J. Stey- aert, A. A. Haartsen, M. P. Meeusen en A. Wage.iaar Ontzetting uit rechten voor Middelburgs N.S.B.-burgeiweester. Mr. A. Meerkamp van Emb- den, N.S.B.-burgemeester van Middelburg, die 18 October j.l voor het Tribunaal te Mid delburg terecht stond, werd veroordeeld tot ontzetting uit het recht om openbare amb ten te bekleeden en het recht van kiezen en verkiezingen. Dr. Dina Albertina Felix, hoofdcommies-chartermeester bij het Rijksarchief in Zee land wier zaak in de de zelfde zitting werd behandeld, werd veroordeeld tot twee, jaar interneering met aftrek, zoodat zij tot 17 Juli 1947 geïnterneerd zal blijven, en ontzetting uit de rechten; PRIJZENCONTROLE TE VLISSINGEN. In Vlissingen werden tal van zaken aan een controle on derwerpen door de ambtena ren van de Prijsbeheersching. Eenige handelaren in fruit blekenzich niet aan de voor geschreven maximumprijzen te houden, terwijl ook lederwa ren en huishoudelijke electri- sche artikelen o.a lampekap- pen. te duur werden verkocht. Naast gegeven waarschuwin gen werdi in 8 gevallen proces verbaal opgemaakt. Hansweert REPARATIES AAN DE SLUIS. Met de reparatie van de middensluis te Hansweert is men thans zoo ver gevorderd dat men Donderdag m. behulp van n drijvende bok de sluis deuren heeft ingehangen. Thans is het wachten nog op electrisch materiaal, £n eerst dan zal men met do aïuis kun nen gaan schuttoy

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10