PROVIKCIALE ZEEUWSCHE COURANT Weer een belangrijk congres in Zeeland Ach, waren alle menschen wijs. Vandaag Een vrouw commandeerde 70 Japanners ISöe Jaargang - Nr. 254 Uitgave der Stichting Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vllssingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Donderdag 31 Och '46. ABONNEMENTSPRIJS s 25 cent per week. 1 3-20 per kwartaal, franco per post, f 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te VlMsingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaai 29 tel- 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel 2475, Oostburg Gratemastraat 3, tel. 102. Terneuzen Brouwerijstr.2. Postrek nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. DUITSCHLAND ALS men sommige Engel- sche bladen gelooven mag, zrjn de Britten voornemens om Schacht en von Papen tot de leidende fi guren in Duitschland te bombardeeren. Schacht, in het verleden meester in het ca- moufleeren van Hitiers bank- roetierspolitiek, von Papen, diplomatiek konkelaar van de allereerste grootte, zouden dan eensdeels orde in de fi- nancieele chaos moeten bren gen, anderdeels Duitschland weer een zeker politiek pres tige moeten verschaffen. Vooralsnog is zulk een' sug gestie voor een Nederlander nog al zwaar te verteren. Er vallen de laatste tijd van vooraanstaande en niet voor aanstaande Duitschers uitla tingen te beluisteren, die als even zoovele waarschuwingen kunnen worden opgevat. Als men er de Duitschers van tracht te overtuigen, dat ze schuld hebben en zelf hun eens zoo schoone land in een woestijn hebben veranderd, antwoorden ze: „Maar. had den de andere landen dan geen schuld en hebben we nog niet genoeg geleden?" Dat zijn dan de gewone menschen. die geen rol in het openbare 'leven spelen. Heel wat krasser latten de anderen zich uit. Daar is bij. voorbeeld de heer Alfred Hu- genberg, eens industrieel mag naat, een leider van de Stahlhelmgroep met zijn mak ker Seldte. Hugenberg is een dergenen, die Hitier op het paard geholpen heeft. Hij is zijn Adolf nog niet vergeten. „Met het einde van JBütler werden de sluizen voor de communistische vloedgolf geopend, het Duitsche rijk verviel en ellende en chaos beheerschen het leidinglooze Duitsche volk". Profiteeren thans Neder land, België en Frankrijk van een overigens bescheiden deel van de productie van de mij nen in het Roergebied? Hugenberg ls het een doorn in het oog. „Naar mgn meening mag geen pond steenkool het rijk verlaten. Steenkool is het bloed van het Duitsche volk". Dat de andere landen ge brek aan steenkool hebben als gevolg van de Duitsche over weldiging en dat ook voor hen steenkool onmisbaar is, wat deert het Hugenberg! Er was in het verleden slechts één ertkele opvatting juist: dat was de Duitsche. En Hugen berg is van het goede recht der opvattingen van anderen nog altijd niet overtuigd. Neurenberg? Hugenberg acht het proces tamelijk zin neloos en heeft respect en waardeering voor een behoor lijke serie der terechtgestel- den. Zelfs verkondigt hij met overtuiging nog steeds de door Goebbels uitgestrooide propa ganda. Hugenberg is geen uitzon dering. En jn een land,, waar talrij ken denken als bij, zou men Schacht en von Papen, die van Hitier het klappen van de zweep - tot in de perfectie hebben geleerd, op vooraan staande posities schuiven? Willens en wetens? Laat men toch wijzer zijn! Stalin heeft vele divisies in de door Rusland bezette gebie den en Churchill vliegt hem aan. Engeland heeft vele divi. sies in Griekenland, in Pa lestina en zoo hier en daar in Duitschland ook nog wel en kele. Amerika houdt zijn troe pen verspreid en heeft boven dien nog altijd als eenige mo gendheid de vervaardiging der atoombommen in zijn be ziten denkt er, blijkens de sensationeele mededeeling van den heer Baruch, niet aan om de geheimen van deze productie uit handen te geven, voor vast staat, let wel vast staat, onomstootelijk vast staat, dat andere landen geen atoombommen maken of zul len maken! Als men aan al deze dingen denkt en in gedachten eens een klein optelsommetje maakt van alle conflicten en moge. lijkheden tot conflicten, die er thans op dit ondermaansche liggen uitgezaaid, dan zal men moeten toegeven, dat het be roep, door onzen vertegenwoor diger bij de Vereenigde Naties, minister van Kleffens, op de andere volkeren, om toch voor al te bedenken, dat we alle maal samen een wereld vor men en op die wereld moeten samenwerken, waarlijk geen ijdel woord was. Caraïbische commissie. Vandaag hebben de ambas- sadeurs van Engeland, Frank rijk en Nederland op het Ame- rikaansche ministerie van bui- tenlandsche zaken een over- eenkomst geteekend voor de instelling van een Caraïbische commissie der vier mogend heden. Het doel van deze commls- e zal volgens de overeen komst zijn „het verbeteren van de economische en soci ale omstandigheden van de bevolking van die gebieden en de aanmoediging en ver sterking van de samenwer king «van de vier landen in dit gebied". OOSTENRIJK KRIJGT MIJNT GOUD TERUG. Het Amerikaansche mili taire hoofdkwartier in Oosten rijk heeft machtiging gekre gen een hoeveelheid muntgoud ter waarde van 5 millioen dol lar. dat oorspronkelijk eigen dom schijnt geweest te zijn van de Oostenrijksche Nationa le Bank en door de Duitsche Reichsbank in beslag was ge nomen, aan de Oostenrijksche regeering terug te geven. FRANKRIJK LEENT EEN HALF MILLIARD PER DAG- Frankrjjk moet gemiddeld zestien milliard francs per maand ieenen, oftewel een half milliard per dag, aldus heeft Edouard Herriot op een ver kiezingsbijeenkomst van de radicaal-socialisten te Albi verklaard. Fabrieken van Krupp zullen verdwijnen. Een van de Britsche be heerders der Krupp-fabrieken heeft verklaard, dat de wa- Senfabrieken van dit concern Essen geheel zullen ver dwijnen. De ijzergieterijen zul len worden opgeblazen en in plaats daarvan zal een nieuwe industrieele onderneming wor den gevestigd. DUTTSCHlE FABRIEKEN IN DE SOWJET-ZöNE. Radio Moskou meldt, dat op bijna 4000 Duitsche faorleken in de Sowjetzóne .beslag is gelegd. Zij worden' nu door de staat óf de gemeente be heerd- De radio wees er op. dat in de Russische zóne geen arbeidskracht wordt verspild, daar er practisch geen werk loosheid heerscht. Een tweede veerboot voor autovervoer zal waar schijnlijk in 1948 in dienst worden genomen voor de dienst tusschen Oostende en Engeland, Het Wereldgebeuren Waar blijft de internationale troepenmacht? Atoomspook blijft dreigen. 4000 MAAL ZOO ZOET ALS SUIKER. Prof. dr. ir. P. E. Vei'kade, hoogleeraar aan de Technische hoo- geschool te Delft, is er in geslaagd een zoetstof af te scheidén, welke ruim 4000 maal zoo zoet is als rietsuiker, welke in de handel wordt gebracht als „zoetstof O. K Deze zoetstof heeft "geen bij smaak, ,is volkomen on schadelijk en kan met eenvoudige middelen worden geproduceerd. In verband met het wereldtekort aan suiker en voor lijders aan sui kerziekte is deze ont dekking van groote be- teekenis. Men verwachte overigens niet, dat de woorden van den heer van Kleffens veel uit zullen halen. Hij ls niet de eerste, die dit wijze woord spreekt. Edoch, het is goed, dat er zoo af en toe iemand opstaat en dit geluid laat weerklinken. Het atoomspook immers blijft dreigen en practisch komt de mededeeling van den heer Baruch erop neer, dat Amerika blij is, het geheim van de atoombom te bezitten en dit geheim beschouwt als de beste garantie, die het zich voor zijn, veiligheid kan wen- schen. Omgekeerd zullen de andere volkeren,- die daartoe over de middelen beschikken, niet rusten, voor zij ook een atoombom hebben geconstru eerd en het zal dus nog wel even duren, eer we zoover zijn, dat de wensch van-de geheele menschheld, dat de atoombom de ban wordt gedaan en van de vervaardiging wordt afgezien ln vervulling is ge gaan. Verreweg de meeste leden der- Vereenigde Volkeren wen. schen het vetorecht aan ban den te leggen, omdat het te dwaas is dat juist de sterk- sten eigen rechter in eigen zaak kunnen zijn. Molotov noemt het vetorecht daarente gen de hoeksteen der U.N.O. Het ligt er maar heelemaal aan, van welk standpunt de dingen bekeken worden. En om nog even op de troe1 pen terug te komen, die Enge land, Amerika en Rusland naarstig in andere landen ge- stationneerd houden, had de Canadeesche minister van bui- tenlandsche zaken geen gelijk, dat hij eens informeerde, waar om deze troepen nog altijd niet vervangen zijn door de troepen der Vereenigde. Vol keren en waarom men er niet toe overgaat om de Vereenig de Volkeren van de noodzake lijke strgdmacht te voorzien? Conflicten en stof voor con. flicten overal. Het is, alsof men elkaar niet wil begrijpen. Niet voor niets zong de dich ter: Ach, waren alle menschen wijs En wilden daarbij wel, Deez' aarde ware een paradijs, Nu is ze vaak...... Neen, alle hoop heBben we nog steeds niet opgegeven. Rijkssteun voor onze vliegtuigindustrie. (Van onzen parlementairen redacteur.) Naar wjj vernemen over weegt de minister van ver. keer aan de Tweede Kamer voor te stellen een subsidie op de Ryksbegrooting uit te trekken voor het ontwerpen en doen bouwen van proto typen van nieuwe vliegtuigen. De heer A. F. Bronsing zin speelde daarop, toen hij dezer dagen in een vergadering van het Kon. Instituut van Inge nieurs werd hard gevallen over het feit, dat na de K.L.M. ook de Stoomvaart „Neder land" uitsluitend buitenland- sche vliegtuigen wil aan schaffen. De geschiedenis heeft ge leerd, dat deze groote ree- derij haar orders zooveel doen lijk in het binnenland heeft 'epLatst, zelfs wanneer het juitenland sneller en goed- kooper heeft geleverd. En nu zij zal gaan vliegen, wijkt zij van die gedragslijn af. Waar om? Omdat de Nederlandsche vliegtulgenfabriek geen ge schikt type heeft voor de lijn AmsterdamBatavia Zij is tengevolge van de oorlog achterop geraakt. Wil zij tegen het buitenland concur- reeren, dan moet zij vliegtui gen in serie kunnen bouwen, zooals de luchttaxi voor Frans Diepen, waarvan er honderd tegelijk zijn besteld. Maar voor een serie, geschikt voor de Amsterdam-Batavia route, moet zij eerst een prototype ontwerpen. Zooiets loopt in de millioenen. Zelf het. risico dra gen is niet verantwoord, het risico afwenden op den be steller maakt de toestellen te duur. Derhalve meent de mi nister dat eensubsidie in deze op haar plaats is ten einde onze vliegtuigindustrie uit de impasse te- helpen. België en de Nederlandsche grenscorrecties. behator Rolin heeft in de Belgische Senaat gesproken over de Ned. wenschen inzake grenscorrecties met Duitsch land, welke volgens zijn inlich tingen Nederl. Limburg zou den verdubbelen en Aken tot een Ned. stad zouden maken Spr. vreesde hiervan een terug slag op de verhouding tus schen Nederland en België. Minister Herman Vos ont kende, dat Aken, bij de voorgenomen correcties in begrepen zou zijn en noemde de berichten overdreven. De senator Struye verzocht de Regeering deze zaak nauw keurig te volgen, hetgeen Mi nister Vos toezegde. De senaj tor Dodelot zeide nog te wen" schen, dat België een even flinken Minister van Buiten- landsche Zaken zou krijgen als Nederland. is het twee jaar ge- leden, dat Cadzand werd bevrijd; is het 429 jaar gele den, dat Maarten Lu ther zgn 95 stellingen aan de Slotkerk van Wittenberg bevestigde. TWEE JAAR NA DE LANDING. Morgen is het twee jaar ge. leden, dat de Geallieerden op Walcheren landden en daar mede de bevrijding van de Walchersche steden en dorpen inzetten Fel was de strijd, vooral in de onmiddellijke om geving van de landingsplaat sen te Vlissingen en Westka. pelle. Diep en toreed zijn de wonden, welke toen in deze ge meenten geslagen werden, Moésten worden geslagen, om- dat het winnen van de strijd in West-Europa en dus ook de be vrijding van ons geheele vader land in hooge mate afhankelijk waren van het snel vrijmaken van de toegang tot de haven van Antwerpen. Met eerbied herdenken we in deze dagen dan enk de slacht offers, militairen en burgers, die met het hoogste offer de tol der bevrijding betaalden. Hun offer moet ons een aan sporing zijn met inspanning van alle krachten te arbeiden aan de wederopbouw van het vaderland. Het past echter óók in deze dagen een terugblik, te werpen op hetgeen t.a.v. deze weder opbouw in 'n zwaar geteister de stad als Vlissingen reeds werd bereikt. Wie uit eigen aanschouwing weet hoe hopt loos de ruïnes er onmiddellijk na de bevrijding uitzagen, moet tot de erkenning komendat er reeds veel is gebeurd. Ondanks het feit, dat men Vlissingen nog altijd kan aanzien, dat het de meest gebombardeerde stad van ons land is, moet men be wondering Jiebben voor hetgeen reeds gedaan werd en nog steeds wordt door de véle in stanties, die zich met de we. deropbouw bezig houden. Deze bewondering neemt echter niet weg, dat er ook nog redenen voor bezorgdheid zijn. Ernstige redenen zelfs. Nog al tijd verkeert Vlissingen in het onzekere t.a.v. de terugkeer van de Marine en de Mij. Zeeland en nog altijd ligt de groote hél ling van „De Scheldé' na de tewaterlating van de machtige „Willem Ruys" leeg en verlaten omdat de woningnood een tè ernstige belemmering vormt voor de aantrekking van vol doende arbeiders. Dit zijn de groote problemen van welkér oplossing de toe. komst van Vlissingen in sterke mate afhankelijk is. Dat ook buiten Vlissingen en vooral daar waar men t.a.v. deze problemen het lot van Vlissingen in han. den heeft, een juist begrip voor het offer, dat Vlissingen voor Nederlands bevrijding heeft moeten en willen brengen, steeds levend blijft, is een wensch, welke in deze dagen van herdenking nog eens na drukkelijk naar voren diende te worden gébracht. OPHEFFING HERSTEL FONDS 1940. Aan de Tweede Kamer is voorgesteld het Herstelfonds 1940 op te heffen. De nadee- lige saldi zullen dan ten laste van het hoofdstuk financiën der Rijksbegrooting worden gebracht. De mysterieuze schat in Amsterdam. Bij het voortgezet onderzoek naar de mysterieuze schat, die men onlangs in Amsterdam ontdekte, werd in Roermond 'n partij effecten achterhaald, terwijl men thans onder de vloer van de 4e etage van de villa, de woning van den con. cierge, wederom een partij ju- weelen gevonden heeft tr waar van ongeveer een kwart mil lioen. Een hernieuwd onder zoek in de kelder bracht nog 25 schilderijen te voorschijn. Thans is reeds voor een waar de van twee millioen gulden ongespoord. LEVENSLANG GEËISCHT. Tegen den 46-jarigen groen- tenhandelaar Visser uit Frane- ker, in zijn omgeving beter bekend als „Kees Banaan", die zich' als landwachter op de meest weerzinwekkende wijze heeft gedragen, werd voor het Bijz. Gerechtshof te Leeuwar den levenslang geëischt. EN REDDE BOVENDIEN 2 NEDERLANDERS. De woorden „voor diensten in het Verre Oosten bewezen", welke aankondigen dat Miss Joan Bamford Fletcher, van de Woman's Transport Service, onderscheiden is met de British Empire Medal, zjjn de meest nuchtere samenvatting van één der meest romantische oorlogsgeschiedenissen. Het is het verhaal van een dertigjarige Canadeesche de eenige vrouw, die ooit het bevel heeft gevoerd over een Japansche eenheid die per soonlijk de leiding heeft gehad over de evacuatie van 2000 geïnterneerden uit het Angki- nang-kamp te Padang op Su- matra, dit óndanks voortdu rende tegenwerking. In April 1945 werd miss Fletcher naar Z. Azië gezon den. Haar .avonturen begon nen,' toen zij op Sumatra landde en de opdracht kreeg de geïnterneerden uit Frankfurts nieuwe burgemeester heeft de iniooners van zijn gemeente opgeroepen vrijioillig puin te ruimen. 1000 Burgers zullen aan dezeactie deelnemen. Als zij zekere tijd hebben gewerkt ontvangen zij een „diploma". De burgemeester, Wal ter Kolt (rechts bovengeeft met leden van de gemeenteraad het goede voorbeeld In het midden Wilhelm Knothe, de voorzitter van de Sociaal Democratische partij in Duitsch land. P.I.B.R.D.P.-foto) GESPANNEN TOESTAND IN DE BINNENVAART. In verband met de beslis, sing van de Riiksbemiddelaars ovér de loonen is een zeer gespannen toestand ontstaan in de Rijnvaart, de sleepvaart op België en de binnenland- sche scheepvaart Het Hoofd bestuur van de Centr. Bond van Transportarbeiders zal zoo spoedig mogelijk de ont stane situatie met de leden bespreken. ARBEIDSPROBLEMEN EN MECHANISATIE IN DE LANDBOUW KOMEN AAN DE ORDE. Initiatief der Stichting voor de Landbouw in Zeeland. Ook hier verheugende activiteit WEER staat er een be langrijk congres ir Zeeland voor de deur. De Stichting van de Land bouw in Zeeland heeft name lijk op 15 November a.s. te Goes een bijeenkomst oelegd, waarop de problemen van Ar beid en. Mechanisatie in de Landbouw aan de orde zullen worden gesteld. Wij hebben reed§, eerder ge wezen* op een uitermate' ver heugende geestelijke activi teit in onze provincie. Het tweedaagsche congres over Zeelands toekomstmogelijkhe den. in het begin van October belegd door het departement Zeeland van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, was een eerste stoot óm te komen tot diepgaande bestudeering van alles wat er toe kan bijdragen om het zoo zwaar getroffen Zeeland weer een waardige plaats te verschaffen onder de Nederlandsche gewesten. C dit congres werd onder meer ook de mechanisatie van dé landbouw aan de orde ge steld en duidelijk kwam naar voren, voor welke problemen de landbouwer voortdurend in Zeeland staat als het om ar beid en mechanisatie gaat. Het kan niet genoeg wor den toegejuicht, dat thans reeds, wellicht als voortvloei sel uit de op bovengenoemd con~res gevoerde besprekin. gen, de Stichting voor de Landbouw in Zeeland het ini tiatief heeft genomen tot deze hierop aansluitende ge- dachtenwisseling. DE AGENDA. De agenda voor het congres ziet er zeer belangwekkend uit. Om tien uur des morgens wordt het congres geopend door den heer G. van Waes, voorzitter van de Stichting. Daarna volgt een inleiding van den heer J. K. Melse, hoofd van de afdeeling Land bouw van het Rijksarbeidsbu reau over het onderwerp „Ar beidsproblemen in eri om de Landbouw". Als twee'de inleiding staat voor de morgenuren op het programma een uiteenzetting van den heer A. Minderhoud, directeur van de Wilhelmina- polder. over „Ons zaaiplan in verband met de beschikbare arbeidskrachten en werktui gen". In dé middaguren voert al lereerst de heer M. Ruppert, vice-voorzitter van de Lan delijke Stichting, het woord over „De arbeider en de me chanisatie". vervolgens spreekt ir. H. M. Elema, adj. secr. van de Holl. Mij van Landbouw, over „Maaidorschen en maaidorschmachines in Nederland", terwijl tenslotte ir. P. W. Bakker Arkema, Rijks- landbouwconsulent te Wage- ningen, een samenvatting zal geven van het die dag ver handelde. Tusschen de verschillende inleidingen zal gelegenheid worden gegeven tot discussie, zoodat alle voorwaarden ge schapen zlJn voor een uitwis seling van meeningen, die in de toekomst voor Zeeland goede vruchten af kan wer pen. GROOTE BELANGSTEL. LING VERWACHT. Wij kunnen slechts herha len, dat hier een nuttig Ini tiatief is genomen en kunnen voor belanghebbenden boven dien nog vermelden, dat de toegangskaarten voor dit con gres gratis verkrijgbaar zijn bij de kringsecretarissen van de Stichting voor de Land bouw in Zeeland. Er mag voor dit congres groote belangstelling worden verwacht. Slaagt het, dan zal-het even als enkele weken geleden het congres van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel, een nieuw bewijs zijn. dat Zeeland op de goede weg is en zich opmaakt om met inspanning van alle krachten de braak ■genrie akker der toekomst- nosrsiHkheden rijp te maken voor het zaad, dat eenmaal goede vrucht moet dragen. Gas uit het Ruhrgebied. Dinsdag is te Eygelshoven in Zuid Limburg een gasleiding in bedrijf gesteld, welke het gasbedrijf van de staatsmijn „Emma" verbindt met het Ruhrgebied. Dcor deze verbin. ding kan een groot deel van Zuid-Nederland thans van gas uit West-Duitschland worden voorzien. TELLING VAN DE VEESTAPEL. De telling van de veestapel is bg een beschikking van den minister van landbouw, visscherij en voedselvoorzie ning, bepaald op het tijdvak van 25 November tot en met 7 December. DR. H. M. HIRSCHFELD. Naar wij vernemen over weegt het Ned. Indische Gou vernement dr. H. M. Hirsch- feld, die reeds voor en ook tijdens de oorlog secretaris generaal van het departement van Economische Zaken in Den Haag was, een belang rijke functie te Batavia aan te bieden. STRAFFEN VOOR TE HOOGE LOONEN. De Arnhemsche politierech ter heeft Dinsdag twee aan nemers berecht, die beiden aan hun arbeiders te hoogi loonen hadden uitbetaald. De officier van justitie eischte geldboeten van 16.200 en 12.000. Zij werden respec tievelijk tot een geldboete van 4200 en 3000 veroordeeld. MIJNWERKER DOODGESCHOTEN. De 28-jarige mijnwerker Tossings is bij zijn woning te Kerkrade met 2 revolverscho ten gedood. De politie heeft ln verband hiermede een buur man van het slachtoffer aan gehouden- Het onderzoek wordt nog voortgezet. PAPIERWINKELS IN OVERTREDING. Bij een contróle te Gronin gen bleken in 24 van de 25 papierwinkels de prgsvoor- schriften overtreden te wor den. In twee zaken, waar zeer grove overwinsten waren ge maakt, werd de geheele voor raad ln beslag genomen. het Angkinang-kamp te eva- cueeren. Op een of andere ma nier is zg gearriveerd, voordat de troepen er waren. De Indo nesiërs bezorgden haar moei lijkheden en miss Fletcher wandelde linia recta naar het Japansche hoofdkwartier, waar zij vandaan kwam met een convooi van 15 trucks, dat zg later vergrootte tot 25. Toen begon zij aan haar opdracht. 40 gewapende Janpaneezen vormden onder haar bevel het escorte van het eerste convooi, doch toen de situatie vererger de breidde zij haar eenheid uit tot 70 man, gewapend met machinegeweren „Zij keken aanvankelijk een beetje op hun neus, toen zg zagen dat ze onder het bevel van een vrouw stonden". Doch later veranderde dit. De Japaneezen waren zoo onder de indruk, dat de Ja pansche bevelhebber haar zijn driehonderd jaar oude familie- zwaard ten geschenke gaf, de hoogste eer, die hij haar kon bewijzen. De Japansche soldaten zelf deelden haar middels een de putatie mede, dat zij het een eer vonden onder haar te die nen en dat zij waard was het bevel over hen te voeren. „U hebt de eerbied van iederen man in het convooi gewonnen, doch wfl hebben besloten nooit een Europeesche vrouw te trouwen zij zijn te stoer", zoo vertelden de soldaten haar. Eens zag zg, dat een auto, waarin twee Nederlanders hadden gezeten, door een In donesiër werd weggereden. Ze ging naar de wagen toe, (leed het portier open en beval: „Eruit". De Indonesiër sprong uit de wagen en ging er van® door. Toen ging zij met een Japanschen tolk op zoek naar haar twee Nederlanders. Zg ontdekte hen in een huis, met een Indonesiër, die een bebloed mes zwaaide en een met een pistool. Zg slaagde er in de gevangenen te bevrgden door de Indonesiër te waarschuwen, dat het „Britten" waren» Het duurde zes weken, voor zij haar opdracht vervuld had en in dien tijd legde zij in to taal 900 k.m. af, twintig keer over de" bergen naar de kust. Daarn anam zij een week rust in Padang en wachtte, tot een vliegtuig haar kwam halen. Politieke besprekingen in Indonesië beginnen Vrijdag. Op#de plenaire zitting van Woensdag die bijna twee uur heeft geduurd, werd besloten, dat de politieke besprekingen tusschen de voltallige Neder landsche en Indonesische dele gaties, Vrijdag a-s. zullen be ginnen. Eveneens is op deze zitting het voorstel van de commissie voor burgerlijke zaken tot de instelling van een groot aan tal plaatselijke en centrale subcommissies voor burgerlij ke zaken aanvaard. REPÜBLIKEINSCH GELD. Met Ingang van Woensdag is- volgens het Republikein- sche ministerie van Financiën, 't Republikeinsche geld in om loop gebracht. Voorloopig geen troepen meer naar Indonesië- Dinsdag is het laatste con tingent van de 7 December- divisie naar Indonesië vertrok ken. Er zrjn nu in totaal 18.000 man van deze divisie vertrokken, benevens zes be wakingsbataljons met teza men 4000 man. Tot ongeveer Maart zullen geen nieuwe troepen worden uitgezonden. Boodschap over Indonesië aan de V. N. De Amerikaansche vereeni_ ,ïng „Indonesië" heeft een joodschap gericht tot de Ver eenigde Naties, waarin zij er de Ned. regeering van beschul digd de rijstleveranties aan India te blokkeeren en de jon- ~e Republiek Indonesië te on- lerdruKken. De boodschap dringt aan op erkenning der Republiek door de Ver Naties en het nemen van die maatre gelen om de gesignaleerde 'eiten tegen te gaan.' DE „WILLEM BARENDSZ" TE SOUTHAMPTON. De „Willem Barendsz" is te Southampton aangekomen. Zooals bekend, heeft de wal- vischvaarder geen proefvaart gemaakt wegens gebrek aan tijd- De overtocht naar Southampton is- blijkens een telegram van den heer J G. Kolkman, die de reis als re dacteur van de afd. voorlich ting van het ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening meemaakt, goed verloopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1