PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT De kloof wordt steeds wijder Vandaag Bezoek aan de Rijkskanselarij Timor heeft een voorloopige volksvertegenwoordiging Westkappelsche Zeedijk krijgt een nieuwe huid 189e Jaargang - Nr. 253 Uitgave der Stichting Provinciale Zceuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Woensdag 30 Oct. 1946 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie 2.— Bureaux gevestigd te VHasingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaai 29 tel- 2077 en 2924. Ooes Turfkade 15, tel 2475, Oostburg Grafemastraat 3, tel- 102. Terneuzeh Brouwerijstr.2, Postrek nr. 359300 P-Z.C., Middelburg- GEEN ANNEXATIE. Het Wereldgebeuren DE mededeeling van den Haag, dat er geen annexa tie zal plaats vinden van Duitsch gebied en dat Neder land zal volstaan met het nastreven van eenvoudige grenscorrecties op beschei den schaal, die niet meer dan rond 75.000 Duitschers tot Nederlanders zullen ma. ken, heeft geen diepe in druk gemaakt. De meeste Nederlanders zullen zich trou wens vermoedelijk reeds lang verzoend hebben met de ge dachte, dat de juiste tijd om grenswijzigingen van beteeke- nis voor te stellen met kans op succes, verstreken is dat de regeering het goede moment daarvoor al of niet met opzet onbenut heeft ge laten. Voorby is dus de droom van weinigen, dat Nederland zou worden vergroot met aanzien lijke gebiedsdeel en. Voorbij een Nederlandsch Bremen, een Nederlandsch Aken, een ten deele Nederlandsch Roerge bied, een Nederlandsch MUn- ster en wat sommigen zich al meer in hun hoofd hadden gehaald. Moeten we onze bewindvoer ders sedert de bevrijding aan critiek onderwerpen, omdat zij niet actiever waren? Er is meer reden om hen dankbaar te zijn. Want wat zouden we eraan gewonnen hebben, als we' eens werkelijk aanzienlijke Duitsche gebieds- deelen zouden hebben gean nexeerd. We zouden honderd duizenden Duitschers binnen onze landsgrenzen hebben ge haald, terwijl we toch waar lijk niet verzot zijn op Duit schers. We zouden willens en wetens een minderhedenpro bleem hebben geschapen en het verleden heeft op over duidelijke wijze aangetoond, dat minderhedenproblemen noodlottig kunnen worden en tot rampen kunnen uitgroeien. Later zouden we er wellicht spijt van hebben gehad. Niet voor niets redeneeren bijvoorbeeld de Denen, die, aanvankelijk ook over annexa tie van Duitsche gebieden hebben gedacht, dat het maar beter is geen Duitschers in het eigen volk op te ne men. Een geheel andere kwestie is, of ook de tijd voor het doorvoeren van grenscorrec ties eigenlijk niet reeds is ver streken Engeland bijvoorbeeld, dat aanvankelijk (in 1944) toch bereid was om Neder- landsche wenschen van terri toriale aard krachtdadig te steunen, staat nu, als de cor respondenten van Nederl. bladen de zaak goed zien, nog al sceptisch tegenover het ge val en schjjnt het in leder geval piet de moeite waard te vinden om over Nederland- sche verlangens te gaan kib belen met de Russen. Als Inderdaad de goede tijd voor het vragen van grens correcties verstreken is, zou dat jammer zijn. Men zal zich herinneren, dat eventueele Ne- derlandsche gebiedseischen van den beginne af aan in verband zijn gebracht met het denk beeld, dat hierdoor door de Duitschers moedwillig aanf~ richte vernielingen zouden worden vergoed. Reeds toen zag men aankomen, dat er van Duitsche herstelbetalingen niet bgster veel terecht zou komen. Welnu: de Duitsche schuld jegens Nederland en de Neder landera is nog verre van ge delgd en het gemis van een paar kolenmijnen en een niet onbelangrijk olieveld, resp- bij Heerlen en Coevorden, of van wat steengroeven bij Winters wijk en het eiland Borkum, zou voor de Duitschers een toch waarlijk niet te zware aderlating zijn geweest. Jammer, dat we nu vermoe delijk ook de voldoening van een dergelijke schadeloosstel ling zullen moeten missen. Frankrijk doet een practisch veto-voorstel. Oostenrijk voortaan „bevrijd gebied" Wie had het twee jaar ge leden, toen Stalin, Churchill en Roosevelt broederlijk trachtten de grondslagen te leggen voor een blijvende vrede na de overwinning op het nationaal socialisme, mo gelijk geacht, dat in 1946 Churchill Stalin de felste be schuldigingen naar het hoofd zou slingeren en dat Stalin op zijn beurt, in precies de zelfde bewoordingen, die eer tijds door Herr Hitler werden gebruikt, Winston een oor logsophitser zou noemen! Churchill is de Britsche re geering niet. Maar er zal wel niemand zijn, die niet inziet, dat zijn inzichten meer door de Engelsche leiders gedeeld worden, dan in de jongste debatten tot uiting kwam. Churchill moge dan geen fijn diplomaat zijn, hg heeft vaak een rake kijk op de dingen en hij is een van de weinigen, die tijdig gewaarschuwd heeft tegen het gevaar van het Hitlerisme... Al met al: betreuren wij heden nogmaals de ontijdige dood van Franklin Delano Roosevelt, die zoo meesterlijk de uitersten wist te verzoe nen in Casablanca, Teheran. Yalta en die helaas werd op gevolgd door een man, die èn als president der V. S. èn als diplomaat een volslagen fiasco is. Als Roosevelt... Maar de wereldgeschiedenis hangt van „als-en" aan elkaar en we hebben nu eenmaal in ernst Fascistische vlaggen te Triest. Itailaansche fascistische vlaggen, met .,booby traps" bevestigd, zijn op de toren van de cathedraal en het oorlogs- gedenkteeken te Triest gehe- schen ter herdenking van de fascistische opmarsch naar Rome. SPANJE VERSTERKT DE NOORD GRENS. Reizigers, die uit de rich ting der Pyreneeën komen, deelen mee dat de Spaansche genie een dubbele rij fortifi caties aanlegt, op 9 resp. 15 km. van de Fransche grens. Proteststaking in het baggerbedrijf? Tengevolge van de beslis sing genomen door het Colle ge van Rijksbemiddelaars in zake de loonen ih het bagger, bedrgf is voor vandaag een proteststaking van 24 uur ge proclameerd door de vakgroep baggerwerken van de Centr. Bond van Transportarbeiders Generaal H. D G. Crerar, die het bevel voerde over het eerste Canadeesche leger, dat ook in Nederland gevochten heeft, heeft zich uit het leger teruggetrokken. De nieuwe Engelsche Minis - ter van Oorlog, Fred. John Bellinger, die dezer dagen na mens de Britsche regeering de medewerking van alle vak- vereenigingen en werkgevers- organiasties inriep in verband met de toekomst van het ter ritoriale leger, dat hij onmis baar acht voor de verdediging van Engeland. De atoomcontrole. Truman heeft medegedeeld dat de controle over de atoombommen in handen gelegd van een commissie van 5 burgers. Het departement van oorlog is belast met de uitwerking van de plannen voor de overdracht der con trole en de technische rege lingen. EGYPTE E$T DE SOEDAN. Attlee heeft Maandag mede gedeeld, dat d© verklaring van 'en Egyptischen premier Sid- ky Pasja over de samenvoe ging van Egypte en de Soedan voorbarig en onjuist is. Truman en Palestina. Truman heeft in een brief aan Ibn Saoud van Arabië verklaard dat het zijn plan blijft om 100.000 Joden naar Palestina te zenden- Stettin verpoolscht. In Stettin wonen thans nog maar 6000 Duitschers. Er zijn reeds 120.000 Polen gevestigd. Engeland beschuldigt Roemenië. De Britsche regeering heeft het Roemeensche ministerie van bultenlandsche zaken een nota doen toekomen, waarin verklaard wordt, dat de Brit sche regeering de indruk heeft, dat de Roemeensche-autoritei ten de verkiezingen, die op 19 November worden gehouden, trachten te winnen door oneer lijke methoden. NIEUWE DUITSCHE STAAT In Duitschland is een nieu we Duitsche staat gevormd, omvattende voormalig Hanno ver, Brunswijk, Lippe en Ol denburg. rekening te houden met de gevaren, die het steeds scher per wordende contrast tus- schen Rusland eener- er Anglo-Amerika anderzijds met zich medebrengt... 9 Ook in de vergadering der Ver. Volkeren staat op de achtergrond van iedere dis cussie altijd weer Rusland. Rusland, dat met zgn veto- recht iedere beslissing, die niet strookt met de Moskou- sche wenschen, eenvoudig torpedeert. Er is in de vergadering der Ver. Volkeren weer zwaar geboomd Maandag over het vetorecht. Egypte, Nieuw Zeeland en Australië ver klaarden zich er tegen, Chi na, Tsjecho-Slowakije, Wit- Rusland en Polen waren voor handhaving, maar gematigder toepassing en Frankrijk was er ook tegen, maar deed ten minste eep practisch en zeer belangwekkend voorstel. De Franschman stelde voor, dat bij een normale stemming de tegenstem van een der groote mogendheden niét als veto zal worden beschouwd en dat de groote mogendhe den voortaan pas na de stemming zullen uitmaken, hun tegenstem inderdaad een veto inhoudt. Gaat het dan om dingen, die niet van beslissende beteekenis zijn, dan zouden de grooten zich bij de genomen besluiten neer kunnen leggen, waardoor het practlsche werk aanzienlijk minder geremd zou worden. Er zit iets in.' Zooals het nu gaat, wordt het geheele instituut der Vereenigde Vol keren tot een aanfluiting van hetgeen men er mede bedoeld heeft. Wij zijn benieuwd of de groote mogendheden ooren hebben naar dit Fransche ge luid. Overigens schijnt ook de Britsche delegatie bezig te zijn met het uitwerken van een plan ter oplossing van de veto-moeilijkheden, waarbij men denkt aan een 'nauwkeu rige omschijving van het be grip „geschil". Gelijk men weet mag een groote mo gendheid niet stemmen, wan neer zij bij een „geschil" be trokken is. Twee feiten dienen voorts aan de vergetelheid te wor den ontrukt. In de eerste plaats, dat Maandag voor het eerst een Britsch Indische re geering bijeen is gekomen, die geheel uit Indiërs bestaat en waarin alle groepen ver tegenwoordigd zijn. Lord Wa- vell, de onderkoning hield ter gelegenheid hiervan een radiorede, waarin hij de In diërs nogmaals tot samen. erking aanspoorde, opdat er spoedig een grondwet tot stand kome, die het Indische vraagstuk definitief regelt. Ten slotte is van beteeke nis de mededeeling van pre sident Truman, dat Oosten rijk door de V. S-. voortaan behandeld zal worden als een bevrijd gebied en niet meer als een overwonnen land. De Oostenrijkers zullen wel in hun nopjes zijn! is het twee jaar ge leden, dat Retranche- inent werd bevrijd; is het twee jaar ge leden, dat geheel Zuid- Beveland was bevrijd van de Duitsche over- heersching. Burgem. de Monchy vraagt ontslag. De burgemeester van 's- Gravenhage mr. S. J. R. de Monchy, heeft wegens over schrijding van de leeftijdsgrens tegen 1 Januari 1947 ontslag verzocht. Twee doodvonnissen. De Rotterdamsche kamer van het Haagsche bijzondere ;erechtshof heeft Maandagmld- lag twee doodvonnissen ultge- roken. Het eerste betrof den -j. rïvlervisscher J. J. C. 3aas. Deze man liet er zich door de Duitschers voor be talen om Joden en illegalen te verraden. De tweede -ter doodveroordeeling gold den 23-j. E. Warmenhoven, die vrij. willig bij de Grüne Polizei was gegaan en deel had uitge maakt van executie-pelotons. Ds. Ekering yoor het tribunaal. De bekende N.S.B.-predi- kant, ds. Ekering, heeft Maandag voor het Amster- damsche tribunaal terechtge staan Ds. Ekering beweerde zich steeds tegen de Joden vervolging verzet te hebben en ontkende ten stelligste ooit iemand te hebben verraden, lig zou integendeel verschil lende menschen door zijn in vloed hebben weten vrij te krijgen. De verdediger legde eenige verklaringen van ver schillende personen over, waarin deze bewering werd bevestigd. De zaak werd echter voor onbepaalde tgd aangehouden, teneinde een nader onderzoek In te stellen naar de juist heid van de ten laste legging betreffende het aangeven van een ambtgenoot wegens het houden van een anti-Nat. Soc. preek. Het N.V.V. en het prijspeil. In een vergadering te Am sterdam hééft de heer A, Vermeulen, secretaris van het N.V.V., o.m. gezegd, dat wan neer binnen een half jaar de prijzen niet zullen zijn daald, niets het N.V.V. meer zal kunnen terughouden van een actie voor loonsverhoo- ging. FRAUDE OP DISTRIBUTIEKANTOOR. Door de economische recher che zijn in samenwerking met de C.C.D. en de politiedienst van het C.D.K., vrij ernstige malversaties op het distribu tiekantoor te Roermond ont dekt. 12 Personen zijn gedu rende de laatste dagen in ar- ~est gesteld. Paling naar Engeland. Het Engelsche ministerie van voedselvoorziening deelt mede, dat tot het einde van Maart 1947 een hoeveelheid van 200 ton levende paling door de voor-oorlogsche im porteurs uit Nederland kan worden geïmporteerd. De Prinsesjes als bruidsmeisjes. Onder aanwezigheid van de volledige Prinselijke familie de drie Prinsesjes waren bruidsmeisjes trad gisteren te Hilversum onder groote be langstelling in het huwelijk jkvr. S. O. Feith, de gewezen gouvernante der Prin asjes en jhr. ir. J. !Röell. Als bruidsmeisjes fungeerden Prinses Beatrix en Prinses Irene, benevens twee freules Röell, van gelijke leeftijd, ge kleed ln jurkjes van lichtblauw tule, waarover de Prinsesjes een grijs bontmanteltje had den. Prinses Juliana fungeerde als getuige bij het huwelijk. De kerkelijke inzegening ge schiedde in de Doopsgezinde kerk door ds. A. L. Broer. Hier waren ook Prin.Bernhard en Prinses Margriet aanwezig. Prinses Margriet liep hier in de stoet mede, als bloemen- stroolstertje. De publieke belangstelling was zeer groot en een groote politiemacht was op de been om voor de afzetting zorg te dragen. Na de plechtigheid begaf de stoet zich naar het Paleis Soestdijk, waar het Prinselijk Paar een lunch aan bood. DE IRONIE VAN EEN BRIEFJE. (Van een bijzonderen corres pondent.,) „Der Herr Reichskanzler ist leider nicht in der Lage, in Ihrer Angelegenheit etwas zu veranlassen". Deze woorden stonden op een briefje, dat ik tusschen de puinen van de Rijkskanse larij vond: De Rijkskanselier is tot zijn spijt niet in de ge legenheid in uw zaak iets te ondernemen. Met deze brief jes het was geen toeval- lige vondst, maar ze lagen er in stapels werden de P. G.'s, die speculeerend op des Führers genegenheid voor zgn volgelingen, hem lastig vielen met hun ditjes en datjes, af gescheept. Natuurlijk werden ze afgescheept met een ge drukt briefje. Maar vandaag is dit briefje met een vrien- delg'ke gedrukte afwijzing van een sinistere ironie. Ik *zal dit gedeukte papier bewaren, tezamen met een stukje marmer, dat ik uit de Rijkskanselarij heb meegeno men. Marmer de enorme zui len, de muren van de einde- looze gangen de zalen, de omlijsting van de metershooge vensters. Herinnert ge u nog de plaatjes van een kleine fi guur in deze venster-omlijs- Gerepatrieerden kunnen terug. Op de conferentie van zelf- bestuurders van Timor, welke de vorige week heeft' plaats gehad, is een raad van zelf- bestuurders ingesteld, waar uit een' college is gevormd als dagelgksch bestuur. Er Is bo vendien een volksvertegen woordiging ingesteld, die voorloopig een adviseerende functie zal hebben en waar van de bevoegdheden binnen twee jaar definitief zullen zgn geregeld. In November zullen hiervoor verkiezingen worden gehouden: de eerste, die op Timor ooit gehouden zgn. ZELFBESTUURDER TER DOOD VEROORDEELD. De krggsraad te Koepang heeft den gewezen zelfbestuur- der Pius Rasi Wangge ter dood veroordeeld. Hij had op 5 Mei 1942 een opstand tegen de Nederlanders op touw ge zet. TERUGZENDING VAN GEREPATRIEERDEN. Reeds eenige maanden is men bezig een mogelijkheid te zoeken om diegenen, die daar toe de wensch te kennen ge ven, naar Indië te laten te- rugkeeren. Thans wordt van officieele - zgde medegedeeld, dat het eerste transport ge reed is. Ongeveer 900 man nen, vrouwen en kinderen zullen aan het einde van de volgende maand met de „Weltevreden" de terugreis aanvaarden. De betrokkenen zullen voorloopig worden on dergebracht te Bandoeng en Soerabaja. DE WAPENSTILSTANDS BESPREKINGEN. Opnieuw is aan alle plaatse lijke commandanten, zoowel Nederlandsche als Indonesi sche, een bericht gezonden, waarin er op aan wordt ge drongen geduld te betrachten en alle vijandige en provocee- rende handelingen te vermij den. Hiertoe werd besloten op de; bijeenkomst van de wapenstil standscommissie, die Dinsdag morgen onder voorzitterschap van den heer Michael Wright, den plaatsvervanger van lord Killearn. heeft plaats gehad. Op 1 November zal deze commissie opnieuw bijeen ko men. Tijdens de bijeenkomst werd verder besloten om een tech nische sub-commissie te benoe men. De nieuwe sub-commis sie zal voor het eerst op 1 November bijeenkomen. Haar taak zal zijn om alle technische en andere bijzon derheden voor een feitelijk staken van het vuur uit 'te werken. DE NJ.W.IN.-ACTIE. De minister van Binnen- Iandsche zaken heeft zich in 'n circulaire tot de Burgemees ters gericht en hun verzocht medewerking te verleenen bg het samenstellen van dn plaat selijke comité's voor de N.I.W I.N. actie HET HERSTEL VAN ZEEWERING AAN WALCHERENS WESTPUNT. Asphalt contra golfslag. DE kustverdediging tus schen Domburg en West- kapelle werd door bom men zwaar beschadigd. Door gebrek aan materiaal en de bezetting door de Duit schers kon er bovendien aan het onderhoudswerk practisch niets gedaan worden en zoo moest men machteloos toezien, hoe, terwgl op de dijk en in de duinen het ééne betonnen gevaarte na het andere werd tijgebouwd en mijnenvelden de toegang tot deze „Atlan- tikwal" afsloten, de zware golfslag de *0 tot 60 meter breede steengloolïng aantast te, de bomtrechters uitschuur- de, de basaltzuilen door elk aar gooide en hoe over een lengte van anderhalve kilo- meter, de zacht glooiende zee wering werd veranderd ln een la wild landschap van ordelooze steenhoopen en geweldige kra ters, waarin bij eb meren van zeewater achterbleven. HERSTEL VAN DE DIJK. Sindsdien, en vooral toen het groote werk van de droogmaking achter de rug was, is er met man en macht aan het herstel van deze ge vaarlijk ondermijnde voortzet ting van de Westkappelsche zeedijk gewerkt. Arbeiderskampen en een heele betonindustrie verrezen en voor de herfststormen kwa men, waren over vele hon derden meters lengte, dijk en duinen met een 50 meter bree de betonnen band beschermd. Evenwel de geschoolde ar beiders en het materiaal ont braken om dit geweldige werk spoedig te voltooien. Nog 500 meter wachtten op een snelle en afdoende verde diging voor de winter. Toen is men op de gedachte gekomen van een geheel nieuw procédé. Tevoren werden de ruimten tusschen de betonplaten, waaruit de nieuwe oeververde diging bestond, opgevuld met vloeibare asphalt. Nu zou men niet alleen de tusschenruim- ten vullen maar de geheele steenlaag met asphalt bedek ken, waarbij dan niet langer een gladde zorgvuldig gelegde vloer van betonplaten noodig was, maar een ruwe laag steenbrokken voldoende zou zgn, die dan opgevuld en be dekt zou worden met vloei bare asphalt die spoedig zou verharden. Zoo zou een taaie met stee- nen bezwaarde huid ontstaan, waarop de golfslag practisch geen v& zou hebben. Een volkomen nieuwe wijze van oeverversterking, die op Walcheren voor het eerst in praetijk wordt ge bracht, en waarbij het as phalt van een ondergschikte de hoofdrol is gaan spelen. DE WEG VAN ASPHALT. De weg, die de asphalt volgt is een tamelijk ingewikkelde. In vloeibare toestand wordt het uit Pernis bij Rotterdam in speciale tanklichters en ook per spoor naar Middelburg ge voerd, waar het in bassins wordt gespoten, die langs de Kanaaldijk en op het spoor- emplacement werden aange legd. Na 2 maal 24 uur Is die asphalt voldoende verhard om in brokken te worden gehakt en met vrachtauto's naar Westkapelle te worden ver voerd. Zonder onderDreking gaat dit bedrijf aan de ka naaldijk door. overdag en 's nachts onder de schijt.wer pers. Op de vroonen tusschen Westkapelle en Domburg Is een nieuwe industrie itstaan. Sedert eenige weken rooken daar de schoorsteenen van de asphaltmengmachines met hun ingewikkeld samenstel van buizen, pomj. m en kriels. Vrachtauto's rijden af en aan. In de bitumenketeis wor den de brokken onder een temperatuur van 180 C. op. nieuw gesmolten en vervol gens, vermengd met grind, zand en vulstof, tot het z.g. gietasphalt verwerkt Met speciale tankwagens l|aat het heete spul daarna het uin over. ASPHALT COJfTRA GOLFSLAG. Daar is langs de helling aan de zeezrde. daar waar de eb en vloed 'heen an weer schuiven en met de Noord wester de zee met geweld breekt, over een breedtevan 35 meter en een lengte van 500 meter een bijna halve meter dikke laag steen ge legd. onregelmatige brokken, stortteen, oude basaltzuilen en vermalen bunkers. DE I Hierover gieten de auto's hun vloeibare heete last uit. Het asphalt dringt tusschen de steen, vult alle holten op en bedekt alles met een taaie laag, de heele helling van de bonde duinen wordt met een ruwe zwarte huid bedekt, waarop de zee tevergeefsch schuurt en beukt. Van de 1800 M2 die op de- wijze verdedigd moeten worden is thans een derde klaar, begin November hoopt men gereed te zg'n en dan zal er niet minder dan 9000 ton asphalt verwerkt zijn. Hoe goed dit asphalt aan de zee weerstand biedt ge tuigden twee kleine bergjes, die door een der auto's dicht bij de eb-lijn werden gemorst en die na de zware stormen daar nog even onaangetast liggen alsof ze gisteren uit de wagen vielen. Zoo sluit zich bij de blin kende vlakten langs de kust van met naast elkaar gezette cementzuilen en platen er gens tusschen Domburg en Westkapelle een zwarte on gelijke asphaltlaag aan, die verzwaard met" keien een niet zeer sierlijke, maar waar- schijnlgk voor vele jaren af doende beveiliging van Wal- cherensch buitenkant zal vor men. DE KEERZIJDE. En zal er dan in de toe komst nog het gewone onder houdswerk aan dijken en dui nen zgn, het zuilen zetten, krammat en rgsbes]ao ma ken? Het levenswerk van de Westkappelaars Of zal dit nieuwe procédé, misschien straks algemeen toegepast, aan het zwaar ge troffen dorp een nieuwe slag toebrengen doordat de dijk werkers van hun bestaansmo gelijkheid beroofd worden? Dat is de Keerzijde van dit asphalt-experiment ting? De oorlog is over de Rijkskanselarij heengegaan, er is een bom dwars door heen geslagen. Het is er vuil van afgeslagen marmer, het is er stoffig en hier en daar lekt het van tusschen de pla fonds. Het is er naargeestig en doodsch. En toch wan neer je door die gangen dwaalt, eindeloos, eindeloos, dan onderga je er toch nog iets van. KOUD EN POMPEUS. Het marmer is koud en pompeus ja op 't oogen- blik is Hitiers werkkamer een grotesk geval de groote spiegel, waarin zich de ge- incarneerde grootheidswaan steeds weer kon bewonderen is weg, de kostbare meubelen en de glinstering van de paar- len lichtkroon zijn verdwenen. De lichtkroon ligt op de grond zonder de paarlen en het lekt er. Koud en pompeus ook nu nog in dit monsterge wrocht heeft de ij dele waan gestalte gekregen En om dit alles te onderstréepen liggen de papieren, de verordenin gen, de opdrachten en de be taalde en onbetaalde rekenin gen op hoopen links en rechts in deze eindeloosheid van za len, van vensters en deuren en zuilen. Marmer De aankleeding zal het wel licht mooi hebben gemaakt, maar de aankleeding is naar het Oosten vertrokken. Slechts het naakte marmer is geble ven als een obsessie. IN DE BUNHER. En in een hoek van de tuin: de bunker. Hier ging een Rijk ten on der tien meter onder de grond der Herr Reichs kanzler is leider nicht in der Lage 'ertien vertrekken, be schermd door een meter ge wapend beton met eigen radio station een peilinrichting en een luisterapparaat voor vlieg tuigen Hitiers werkkamer, het boudoir van Eva Braun, de kamers voor de lijfwacht, een hok voor zijn hond, een laboratorium Dus hier? Een Schupo haalt de schou ders op. Tot ist er sicher maar of het zich alles heeft toege dragen, zooals men thans aanneemt... In zijn schouder ophalen ligt eerder onver schilligheid^ dan twijfel. Waar om zal hij er zich in ver diepen? De Russen zgn nu de baas in de Rijkskanselarij. Het is misschien minder elegant, maar de eerlijkheid gebiedt te bekennen dat ik jacht heb gemaakt 'op sou venirs. Geen stukje marmer of een gedrukt briefje. Ik was zelfs niet tevreden met een stuk van een brief, waarin opdracht werd gegeven voor het „aankoopen" van Neder landsche kunstschatten. Ik zocht een ridderorde en ik vond er geen. Maar buiten op het plein voor de Rijkskanselarij stond een jochie van een jaar of 12. Een hongergezichtje, af zakkende kleeren, geen kou sen of schoenen. Ik ving een glimp van hem op de on uitgesproken vraag, een hei melijk, veelzeggend gebaar, de hand kwam onder zijn jas te voorschijn. Hij had nog een ridderorde over voor de meest-, biedende. Temidden van de puinen in de Wilhelmstrasse een jochie met een „zwart" ridderkruis. Dat maakt het briefje van een bijtende en wreede ironie. Patiënten te Apeldoorn buiten levensgevaar. De toestand van den gym nastiekleraar Dobbenga, die bij de vliegramp te Apeldoorn zwaar gewond werd, is thans zoodanig verbeterd, dat le vensgevaar als geweken mag worden beschouwd. Het zal echter nog geruimen tijd du ren, alvorens hij het zieken huis zal kunnen verlaten. Ook de vier leerlingen der H.B.S. die nog verpleegd wor den, zijn buiten levensgevaar. De melk- en vet-positie gedurende de winter. Daar onze melkproductie ge durende de wintermaanden op haar laagst is, is gezorgd voor een wintervoorraad van boter, kaas en melkpoeder, waarmede men rekent de voorziening van deze produc ten bevredigend te kunnen doen verloopen. Hoewel de vetvoorziening in de laatste tijd tengevolge van stagnatie in de aanvoer, veel zorg heeft gebaard, verwacht men toch dat de over het geheele jaar te importeeren hoeveelheden grondstoffen, voldoende zijn om het marga rinerantsoen op het huidige peil te handhaven. - In Groningen hebben en kele vandalen de inventaris van de Chr. H.B.S dusdanig vernield, dat er Maandag geen onderwijs kon worden gegeven. De politie stelt een onderzoek in

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1