PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT UIT DE PROVINCIE Dooden voor het tribunaal M1 Bulga rije: van fascisme naar knalrood Dc extra-textieldistributie voor de Zeeuwsche noodgebieden Vandaag ZeeuwscheS eeuwscheunippers WALCHEREN Zeeuwsche jongens in Indië vergeten Zeeland niet! Britsche Jantjes slaan de handen ineen! Zeeuwsch-Vlaanderen 189e Jaargang - Nr. 252 Uitgave der Stichting Provinciale Zecuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlisslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Dinsdag HO Oct. 1946 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Loa6e nummers 5 cent. ADVER» TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie i 2.—» Bureaux gevestigd te Vlisslngen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaai 29 tel. 2077 en 2924, Goes Turikade 15, tel. 2475, Oostburg Gratemastraat 3, tel. 102. Terneuzen Brouwerijstr-2. Postrek. nr- 359300 P-Z.C., Middelburg- Het Wereldgebeuren HITLER WILDE AMERIKA NAZIFICEEREN. Amerikanen bleken echter niet vatbaar. Koning Boris van Bulgarije heeft, toen de oorlog een ver keerde wending nam, gepoogd om zich van Hitler af te kee- ren. Het resultaat was, dat !hg plotseling overleed, toen hij een bezoek aan Duitschland bracht, een overladen, dat nog steeds om opheldering vraagt, omdat er meer dan een reden is om aan te nemen, dat hij allesbehalve zyn natuurlijke dood is gestorven. Zijn zoontje Simeon kwam op de troon. Enkele weken geleden heeft het Bulgaarsche volk moeten uitmaken, of het land een monarchie zou blij ven, dan wel een republiek zou worden. Het koos met groote meerderheid de republiek. Zondag zijn nu de parle mentsverkiezingen gehouden en zij hebben een overweldi gende zege opgeleverd voor de communisten. Vermoedelijk wordt Bulgarije dus een Sow- jetrepubliek. Of het bij die verkiezingen erg democratisch ls toegegaan, staat te bezien. Er waren drie oppositiepartijen en die hebben de laatste weken voor de stemmingsdag moord en brand geschreeuwd tegen de terreur, aie uitgeoefend werd door de communisten. Sprekers waren hun leven niet zeker, vergade ringen werden verstoord, pro paganda materiaal werd in be slag genomen, de dagbladen sloten hun kolommen voor al les wat aan de knalroode po litieke formaties onwelgevallig was. Voer dan maar eens op positie! De nederlaag was onafwend baar voor de oppositie en zoo zien we thans, dat een staat, die tot de eerste autoritair ge regeerde landen in Europa be hoorde, onder Russische voog dij eensklaps knalrood ls ge worden. Of de Bulgaren daar veel plezier van zullen beleven, is <le vraag. Wel staat vast, dat Rusland in alle gebieden, waar het zijn invloed heeft kunnen vestigen, de touwtjes stevig in handen heeft Was Bulgarije tijdens de oorlog een willige prooi van Hitier, vruchteloos heeft de man van Berchtcsgaden ge tracht om ook de Vereenigde Staten naar zijn hand te zet ten. De Amerikaansche procu reur-generaal, Tom Clark, heeft zijn bijzonderen assistent en deskundige op het gebied van nazi-aanglegenheden, John Rogge, ontslagen, wegens het doen van aanhalingen, uit ver trouwelijke rapporten over tus- schenkomst van nazi's ln bin- nenlandsche aangelegenheden van de Ver. Staten. Rogge, zoon van een Duit- sohen immigrant, zou aanha lingen gedaan hebben uit door hem zelf opgestelde rapporten, welke hij 20 September j.l., aan Clark had voorgelegd. In zijn fewraakte rede verklaarde hij, at de nazi-leiders veel tijd en moeite hadden besteed aan po gingen om president Roosevelt te doen verslaan bij de verkie zingen van 1940. Hij beweerde, dat wjjlen William R. Davis, een persoonlijkheid uit de Amerikaansche olie-industrie, de nazi leiders een „fantastisch plan" zou hebben voorgelegd ter beïnvloeding van John Le wis, den president van de Mgnwerkersbond, om zich te genover Roosevelt te plaatsen. Tass meldt nog, dat de ont slagene ook heeft verklaard, dat de fascistische penetratie tot dusver onderschat werd, in welk verband hij speciaal wees op de activiteit van George Sylvester Vierek, die tusschen September 1939 en einde zo mer 1941 meer dan twee-hon derd-duizend dollar ontvangen zou hebben ter verspreiding van nazistisch propaganda materiaal met de hulp van zekere leden van het Congres. Winkeliers zullen worden Ingeschakeld. „Crepeergevallen" worden in November geholpen In een vergadering van het bestuur van de stichting -Her stel Zeeland 1945" werd uit voerig gesproken over de or ganisatie, welke noodig ls om de door Minister Huysmans voor de getroffen gebieden in het uitzicht gestelde textiel- goederen en punten op billijke wijze te distribueeren. In elke gemeente wordt hiertoe onder voorzitterschap van den burgemeester of diens plaatsvervanger een plaatse lijke Herstelraad opgericht, welke zal optreden als voor uitgeschoven post der stich tlng. Het gaat er om, ook volgens de nadrukkelijk uitgesproken bedoeling van den Minister, dat een waarborg wordt ver kregen, dat de goederen en punten daar terechtkomen- waar ze het meest dringend noodig zijn. Dit beteekent te vens dat zc niet aan alle oor logsslachtoffers zullen worden uitgereikt, doch uitsuitend aan hen, die thans gebrek lijden. Ook Duitsche technici in Frankrijk. Duitsche technici op 1 gebied van torpedo's zijn het uit de Fransche "bezettingszone van Duitschland naar een tor- pedofabriek aan de Fransche Middellandsche zeekust ge bracht voor het uitvoeren van „zeer geheime" experimenten. BRITSCH DEMENTI. Britsche ambtelijke kringen te Göttingen verklaren dat het bericht uit de door de Sowjets gecontroleerde Ber- lrjnsche pers als zouden de Britten te Göttingen 200 Duit sche technici vasthouden, niet op waarheid berust. De „Times" geeft toe, dat Engeland onmiddelhjk na de ineenstorting een aantal Duit sche atoom-specialisten en wapendeskundigen voor zich heeft laten werken om op de hoogte te geraken van de stand der Duitsche weten schappelijke onderzoekingen. De 10 geleerden die voor Engeland hebben gewerkt, zijn weer in Duitschland terugge keerd en werken thans aan het herstel van de Duitsche wetenschap voor vredelievende doeleinden. OPROEP VAN MOSKOU TOT SPANJE. Radio Moskou heeft in een oproep tot het Spaansche volk gezegd, dat de Sowjet- Unie aan de zijde van dat volk staat bij zijn strijd om de vrijheid. Volgens den spreker moet Franco worden beschouwd als „de grootste voorstander van een Westelijk blok", daar hij Europa gaarne in twee vij andige deel en zou zien ge stat Reynaud bijna uit het raam geworpen. Het scheelde niet veel, of de leider van de uiterst rechtsche Fransche republikeinsche vrij heidspartij, ex-premier Paul Reynaud, zou na een ontijdig einde van een verkiezingsrede uit een raam op de eerste ver dieping van een vergaderings- gebouw te Watten, bij Dom kerken, geworpen zijn. De helft van zijn gehoor be stond uit communisten, die tij dens zijn rede storingen ver. wekten en hemzelf met projec tielen van velerlei aard beko- felden. Uiteindelijk bestorm en zij het platvorm om Rey naud en enkele andere Vrij- heidspartij-candidaten uit het raam te gooien. Slechts door het energieke optreden van den burgemeester kon dit wor_ den voorkomen. STIJGEND GEBOORTE, CIJFER IN ENGELAND. Het geboortecijfer in Enge land loopt voortdurend om hoog. De cijfers over Juli, Augustus en September zijn nu bekend en het blijkt, dat er 213.000 babies zijn geboren, d 1. meer dan sedert 23 jaar hét geval was. WANNEER EN WAAR Aangezien de goederen pas geleidelijk aan ter beschikking zullen komen, zullen alle toe gestane aanvragen niet onrnid- deljjk kunnen worden afge werkt Toch zal er naar ge streefd worden de z.g. ,cre- peer-gevallen" het eerst, in de maand November, af te wer ken. Groote belangstelling be staat uiteraard ook voor de vraag, welke gemeenten et welke personen voor deze ver strekking in aanmerking ko men. Voor Zeeland zijn dit West Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren, een aantal ge meenten in ae -,zak" van Zuid- Beveland, Schouwen-Duiveland Tholen en St. Philipsland- Dus die gebieden, waar zich een opeenhooping van oorlogsellen de, als direct oorlogsgeweld, evacuatie, inundatie en plun dering, heeft voorgedaan. Ge meenten waar wel eens ..bom men zijn gevallen"- komen voorshands niet in aanmer king- Zoodra de goederen in de ge meente zijn aangekomen, zul len de oorlogsgetroffenen door de Herstelraad worden opge roepen voor het afhalen van een aanvraagformulier, dat uitsluitend door de gezins hoofden dient te worden in gevuld. In elke gemeente zullen alle textielwinkeliers bij. de distri butie van deze goederen wor den ingeschakeld. Zij ontvan gen deze rechtstreeks van de fabrikanten, doch de verkoop zal, althans in plaatsen, waar meer dan één textielwinkelier is gevestigd, zooveel mogelijk centraal geschieden. Door den Minister zal overigens op de textielhandel een beroep wor den gedaan in dit geval bij de verkoop van dekens, lakens en sloopen met een lagere winstmarge dan de gebruike lijke genoegen te nemen- HOEVEEL Groote belangstelling be staat uiteraard voor de vraag op hoeveel textielgoederen ie dere getroffene aanspraak zal kunnen maken. Als maxi mum hoeveelheid is voor ie dere persoon bepaald l één persoonsdeken. 2 lakens. 1 sloop en vijftig punten. DE BETALING In het algemeen zullen de goederen moeten worden be taald, zij het dan tegen ver minderde prgs. Van de Schade- lEnqucte-Commissie is overi gens de toezegging verkregen, dat personen, van wie vast staat, dat zij zelf niet kunnen betalen, doch die uit hoofde van hun schade een vordering hebben op het Rijk. een voor schot op hun schade-uitkee- ring kunnen ontvangen. Dit moet dan door den betrokkene aan de Herstelraad worden medegedeeld, die dan voor doorzending aan de Schade- Enquête - Commissie zorg draagt. Personen, die reeds een maximum-voorschot hebben ontvangen, komen hiervoor niet meer in aanmerking- Voorts kunnen voor de be taling ook worden gebruikt het tegoed van het Oorlogs schadeboekje en de binnenkort geldig te verklaren bonnen van het Consumentencrediet. Daarnaast bestaat nog op bescheiden schaal de mogelijk heid hulp te bieden uit het Cigarettenfonds. Omtrent de prijzen der goe deren kunnen nog geen con crete mededeelingen worden gedaan, aangezien door ver schillende fabrieken en ook in verschillende kwaliteiten zal worden geleverd. Ten slotte dient er nog op worden gewezen, dat het hier uitsluitend gaat om hulpver leening aan de oorlogsslacht offers in de aangewezen noodgebieden, zoodat personen, welke zich na de bevrijding in een noodgebied hebben geves tigd niet in aanmerking ko men. is het twee jaar gele den, dat Goes. Hoede- kenskerke en Zoidzande werden bevrijd; herdenkt Turkije de proclamatie der repu bliek (1923). Door eigen shawl gewurgd. In een lompensorteerderij te Tilburg is de 60-jarlge wed. de NijsFabrie brj werkzaamheden ln de fabriek met haar shawl in aanraking met een machine gekomen. De halsdoek werd hierbij om haar nek geslingerd en door de machine gegrepen, met het noodlottige gevolg dat de vrouw gewurgd werd. Het Consumenten crediet. TERMIJN VOOR AAN VRAGEN VERLENGD. Naar wij vernemen is de termijn voor het aanvragen van consumentencrediet met minstens één week verlengd, dus in elk geval tot 16 Nov. a.s De nieuwe afbetalings- tab'ellen zullen zeer binnen kort volledig worden bekend gemaakt. De terugbetaling voor ge meenteklasse I begint met 0.25 per week bij een week- inkomen van voor alleenst. pers. 19.50, 2 pers. 26.50, 3 pers. 41.50 met een ver dere stgging van 4 per week tot een gezin van 12 pers. met een weekinkomen van 67.50 Voor 1 Jan. 1947 zul len ree'ds voor ca. 25 van het aangevraagde crediet de waardebonnen worden geldig verklaard. Op de begrooting is 180.000.000 als uitgaaf voor het consumentencrediet uitge trokken. Als ontvangst is slechts met 100.000.000 re kening gehouden. LOONEN IN HET AANNEMERSBEDRIJF. Bg een contróle op de toe laatbaarheid van de loonen in het aannemersbedrijf te Roo sendaal werd tegen niet min der dan 12 bedrijven proces verbaal opgemaakt. Record-productie in de mijnen. De Limburgsche mijnen heb ben Vrijdag voor het eerst na de bevrijding een productie bereikt, die lag boven de 33.000 ton. Boven gebracht werd 33.783 ton steenkolen. Aan alle arbeiders is bij het bereiken van dit resultaat een pakje tabak van 40 gram uitgereikt. MARINEMANNEN ONDERSCHEIDEN. Een aantal leden van de Kon. Ned. Marine, de Kon. Ned. Marineluchtmacht een kapitein der Ned. koop vaardij zijn door den koning van Engeland onderscheiden. De Britsche ambassadeur, sir Neville Bland, heeft deze on derscheidingen uitgereikt. Buitenlandsche technici op Walcheren. Een 25-tal directeuren van electro-technische industrieën en keurbureaux, waaronder verscheidene professoren, af komstig uit Noorwegen, Zwe den, Denemarken, Finland, Polen, Zwitserland, België, Frankrijk en Tsjecho-Slowa- kije en Nederland, bracht als gasten van Philips te Eindho ven Zondag j.l. een bezoek aan Walcheren. Zij werden ont vangen door de vertegenwoor digers van het V.V.V. te Mid delburg, waar het gezelschap de lunch gebruikte, 's Mid dags ls onaer leiding van ir. Ferguson van de Rijkswater staat, de herstelde dijk bij Westkapelle bezocht. ZEEUWSCH OORLOGS MUSEUM. De Vereenlging .Zeeuwsch Oorlogsmuseum" heeft bij Kon. Besluit van 17 October de Koninklijke goedkeuring op haar Statuten verkregen. De arbider V. te Koewacht kwam bij zijn werkzaamheden van een hoop opgestapeld vlas te vallen, met het onge lukkig gevolg, dat hij een been brak. Geslaagd zijn voor de be- gincursus knippen en naaien voor huishoudehjk gebruik te Eindhoven de dames: S. Ru ben-Wolfert N. van Hoeve, C. de Feijter, A. de Kraker, M. de Jonge, S. de Putter, S. Scheele, F. van de Velde en M. de Witte, te Axel. Met ingang van 4 No vember is aan de R.K. Meis jesschool te Sluis tijdelijk be noemd mej. Claerhoudt te Sluis. Van de 52 ingeschrevenen voor de militaire dienst, lich ting 1947, zijn te 's-Heer Arendskerke 7 jongemannen afgekeurd. TREKVOGELVRIEND. SCHAPSFEEST DER AJT.C. Voor de oorlog was het tra ditie in de A.J.C. om ieder na jaar een Vriendschapsfeest te houden, dat Zaterdag voor het eerst sinds de bevrijding weer in Middelburg werd gehouden, 's Avonds werd onder groote belangstelling een vlot pro gramma uitgevoerd van volks, dans, zang en leekenspel. Alles werd op vlotte wijze ten too- neele gebracht door de Trek vogels, de 12- en 16-jarige le den der A.J.C.Zondagmorgen werd een sociaal stadsspel ge speeld. In dit spel moesten verschillende punten van de Trekvogelwet verwezenlijkt worden. UITBREIDING AUTOMA TISCH TELEFOONVERKEER De mogelijkheid is gescha pen van rechtstreeksch auto matisch verkeer door de auto matisch aangeslotenen op de eilanden Noord- en Zuid-Beve land en Walcheren met Breda (netnummer K 1600), Chaam (K 1694), Dorst (K 1601), Et- ten-Leur (K 1608), Gilze (K 1605), Rijen (K 1692), Tertieij- den (K 1690), Teteringen (K 1691), Ulvenhout (K 1604), Zundert (K 1696), Roosendaal (K 1650), Oud-Gastel (K 1651), Nispen (K 1656), Pin- dorp (K 1657), Rucphen (K 1654) en St Willebrord <K 1653). Vlissingen INDEE IN NOOD. Het Comité „Indië in Nood, geen uur te verliezen" belegt a.s. Woensdagavond een open bare vergadering in de Schel- dehal, waar de heer A. Th. Winter zal spreken over „In dië in de branding", de heer I. Misset over „De waarheid over de Japansch-fascistische Repoeblik Indonesia". APOTHEKEN. Tot Zaterdag 2 November is 's avonds en 's nachts ge opend de apotheek Engering, Singel 60, hoek Dr. Ottestr., Vlissingen. RAILS WORDEN OPGERUIMD. Men is .thans in Vlissingen begonnen met het opruimen van de rails van de oude tram- verbinding MiddelburgVlis singen. Binnenkort zullen dus ook de laatste herinneringen aan de tram verdwenen zijn. Gelijke plichten, gelijke rechten. Het 50-jarig bestaan van .Gelijke plichtenGelijke rech ten", dat in de Mei-dagen van 1940 door oorlogsomstandighe den gevierd zou worden en toen is uitgesteld, werd Zaterdag avond in de versierde Schelde- hal gevierd door een enthousi ast publiek. TRIBUNAAL TERNEUZEN Verraad? De 49-jarige J. M. H. te IJzendijke, thans geïnterneerü was lid der N.S.B., plaatselijk leidster van het N.A.F, stond toe dat haar kinderen waren' aangesloten brj de jeugdstorm, ontving Duitschers ln haar huis en bevestigde bij een on derzoek een anti-Duitsche uit lating van v. D. Bij de N.S.B. was zij ge gaan, omdat 'haar als wedu we met kinderen ondersteu ning was beloofd. Verd. was 2 jaar geïnter neerd. Mr. P. Adriaanse licht te de feiten toe. Pleiter acht- Plant een Boom op Walcheren I 1000.voor Boomenactie Nieuw Walcheren, Vorstelijke schenking van de V.P.R.O. ET voldoening kan ge constateerd worden, dat de Boomenactie der Stichting Nieuw Walcheren zich in een steeds grootere be langstelling van liet Neder- landsche volk mag verheugen. Van alle zyden komen schen kingen binnen en iedere dag weer brengt de post nieuwe verrassingen. Verleden week is door mej. dr. N. Bruining, voorzitster van de V.P-R.O,- aan het be stuur der Stichting Nieuw Walcheren een bedrag van ruim 2100 overhandigd, bij eengebracht als resultaat van een kort propagandawoord en kele maanden geleden gespro ken in het kader van een VJP. R.O.-uitzending. Van deze overhandiging werd een opname gemaakt, die via de aether werd uitgezon den. Dat deze onverwachte bij drage namens de Stichting door de heeren J. L. Verha gen uit Vlissingen en P- Blaauw uit Middelburg met groote dankbaarheid werd aanvaard, spreekt voor zich zelf. Een woord van hulde aan de V.P.R.O. voor haar initiatief is hier zeker niet misplaatst. In toenemende mate worden boomen geschonken door de directie en het personeel van groote en middel- groote bedrijven in alle deelen van het land- Daarnaast gaan steeds meer schoolklassen er toe over om 'n aandeel te ne men in de herbeplanting van Walcheren. De schooljeugd die zich trouwens binnenkort verdienstelijke jegens het „ver dronken eiland" zal kunnen maken door het „planten" van struiken, brengt een bedrag bijeen, voldoende voor het planten van enkele boomen en daar alle beetjes helpen, ziin ook deze schenkingen van ae jeugd even welkom als de schenkingen van grootere omvang uit het bedrijfsleven. De tijdelijke gemeenteraad van Aalsmeer sohonk haar laatste presentiegeld volledig aan het Boomenfonds" van Nieuw Walcheren. Tegelij kertijd arriveerde een schen king van zes of zeven zeer jeugdige boomplanters uit Zeeuwsch Vlaanderen, die., hun spaarpot hadden gele digd, omdat Zeeuwsch Vlaan deren gelukkig nog wel boo men heeft en Walcheren niet. VAN 1-12 R.I. OP JAVA. De meest verheugende gift kwam in de laatste dagen evenwel uit Indië. Daar hebben de Zeeuwsche jongens, die deel uitmaken van 1-12 R.I. samen met hun niet Zeeuwsche mak kers een eigen „boomenac tie" ontketend en zij heb ben een bedrag van rond f 1000,bijeen weten te brengen, dat zjj met ge rechtvaardigde gevoelens van trotsch naar Neder land hebben overgemaakt! Zij blijken daar een eigen krantje te hebben, de Rim boe-Koerier. Daarin hebben zij belangstelling gevraagd voor het lot van Walcheren, een belangstelling, die bleek te bestaan en met daden tot uitdrukking werd gebracht. Ziedaar een gift, waar je even stil van wordt en die bewijst, dat de jongens in Indië hun Zeeland allerminst vergeten zijn. Laten de Zeeu wen omgekeerd toonen, dat zij ook onze Zeeuwsche jon gens onder de tropenzon niet vergeten! INITIATIEF VAN BRITSCHE ZEEMACHT. Ten slotte kan melding worden gemaakt van het te de volbrachte interneerlng een voldoende correctie hier op, waarna hij verzocht om directe vrijspraak, waarop na raadkamer gunstig werd be schikt. VERRAAD De 25-jarige vischhandelaar C. F. uit Oostburg, beschul digd van lidmaatschap N.S.B. lidmaatschap der W.A., en hulpverleening als chauffeur bij de weermacht, stond voor ae tweede maal terecht. Een getuige werd gehoord Inzake de kwestie van verraad, waar in ook verd. zou zijn betrok ken Volgens getuige zou verd. geen bezwarende ver klaringen voor het Kriegsge- richt hebben afgelegd. De raadsman Mr. Kurtz bouwde een gunstig beeld op van verdachte. Ten slotte ver zocht hij clementie. DOODEN GEDAGVAARD. Wijlen M. J. V., in leven landbouwer te Hontenisse en 4 Nov. '44 overleden te Hulst, werd beschuldigd van sym- path. N.S B. lidmaatschap.'De bijz. vertegenwoordiger M. V. ontkende dit. Verschillende verklaringen bewezen echter 't tegendeel. Een drietal getui gen a décharge verklaarden dat V. nooit lid was der N. S3. Mr. Tichelman achtte een en ander niet bewezen en con cludeerde tot vervallen ver klaring. zijde meer en meer belang stelling wordt getoond voor de herbeplanting van Wal cheren, De persafdeeling van de Britsche ambassade te den Haag deelde dezer dagen aan het bestuur van Nieuw Wal cheren mede, dat personeel van de Britsche zeemacht, speciaal van die marineon- derdeelen, die deelnamen aan de verovering van Walcheren, eveneens de handen in elkaar hebben geslagen en wensehen bij te dragen tot de actie „Plant een Boom op Walche ren" door het bijeenbrengen van gelden ter vervanging van de anderhalf millioen boomen. die op dit eiland als gevolg der inundaties verloren gingen. De Britsche admira liteit heeft zich bereid ver klaard de gelden in ontvangst te nemen en t.z.t. naar Neder- land over te maken. Zoo hel pen dus ook de Britsche Jan tjes aan Walcherens herstel! Niet alleen de Jantjes echter starten. Ook het per soneel van de R.A.F. zal eerstdaags een dergelijke ac tie starten en mee de handen aan de ploeg slaan. De voorzitter, de heer J B. Peskens, opende met een kort woord. Het was hem een waar genoegen den heer Piet Sinke, een der oprichters van de ver- eeniging, te kunnen begroeten. Hem werd een bloemenmand aangeboden. Tevens herdacht de voorzitter het feit dat de controleur Van Houcke deze dag 25 jaar aan de vereeniging is verbonden. Hij kreeg een ge schenk. Van de gelegenheid om de vereeniging te complimentee ren werd gebruik gemaakt door den heer A. Korteweg na mens de Ziekenhuisverpleging. een vertegenwoordiger van het Hoofdbestuur van het sanato- riumfonds; ook het Vlissing- sche Mannenkoor D.O.U. kwam 'blijk van erkentelijkheid bren gen. Een vertegenwoordiger van het Gemeentebestuur van Vlissingen was verhinderd aan wezig te zgn. Na dit officieele gedeelte werd begonnen met het afwer ken van een cabaret-program ma, waaraan medewerkten Fientje Meesters en de heer Pander, die optraden met lied jes, praatjes en schetsjes, wel ke bij het publiek een goed onthaal hadden. Een groot succes behaalde de muzikale clown Borano met zijn instru menten, terwijl Guus Jansen optrad als accordeon-virtuoos. De clou van de avond was echter het optreden van Lou Bandy. Op zgn bekende manier trad hij op en wist spoedig met zeer veel succes het publiek tot meezingen te bewegen. Vooral zijn oude schlagers de den het best. De bloempjesverkoop ten bate van het Sanatoriumfonds bracht 170 op. „Gelijke plichtenGielgke rechten"' heeft met de herden king van dit jubileum en het organiseeren van deze feest avond, waaraan geen moeite en kosten zijn bespaard, een groot succes gehad. Het was een avond waar men zich kos telijk vermaakt heeft, en waar aan de Silverstarband niet weinig heeft bijgedragen. Na afloop was er nog een druk en geanimeerd bal na. Sluis OPRUIMING PUIN. Te Sluis ls men begonnen met het opruimen van het resteerende puin. Voor vele menschen zal dit een verlich ting beteekenen, aangezien er nog veel ratten huizen. feit, dat ook van Engelsch^ Wijlen A. J. P., in leven notaris te Groede en aldaar overleden, werd vertegen woordigd door Mr. Tichelman. De verd. schreef vele brieven waarin zijn Nat. Soc. gezind heid werd uitgedrukt Voorts was hij aangesloten brj het Rechtsfront. Hij was opzich ter en administrateur brj het „spitten". De echtgenoote welke werd gehoord, vertelde dat het lidmaatschap van het Rechtsfront haar onbekend was. De Nat. Soc- ha.idelin- fen zouden zijn ingegeven loUgaate loor vrees. Mr. Tichelman besprak de- strafmaat, in dit geval verb, verkl. van vermogen. Hij con cludeerde geen verb, verkl. toe te passen, daar hiermede de vrouw zou zgn getroffen. Uitspraken 7 Nov. a.s. UITSPRAKEN A. J. H., loondorscher te Schoondijke, 2% jaar inter- neering, verb, verkl. 10.000, de hem toebehoorénde hangar en een radiotoestel en ontz. rechten. E. v. S., landbouwersknecht ':e Hengstdijk: 3% jaar inter- leering en ontz. rechten. Y. B„ hotelhouder te Oost- Een bewgs, dat Walcheren g. ontz. rechten, ook bulten onze landsgrerzcnl G. B.. herbergier te Ter- allerminst vergeten wordt. ic.men verbeurd verkl. 20QÜ I en ontz. rechten. Hoofdplaat AFSCHEID GEMEENTESECRETARIS. In de op Vrgdag j.l. ge houden gemeenteraadsverga dering van Hoofdplaat, werd met ingang van 1 Januari 1947 de belasting van losloo- pende honden op 8 en voor vastliggende honden op 4 per jaar vastgesteld. Aan het secretariepersoneel en den gemeentewerkman werd voor de jaren 1945 en 1946 een opbouwtoelage toege kend. Met ingang van 1 Jan. 1947 wordt het salaris van den gemeentewerkman vastgesteld op 1800 per jaar. Met de door Ged. Staten voorgestelde nieuwe salaris regeling voor de wethouders werd niet acoord gegaan. Aan dit college zal worden voorge steld de wedde te bepalen op 150, inplaats van 125 per jaar. Tenslotte werd de heer A. P. Dockheer op zgn verzoek eervol ontslagen uit de door hem bekleede betrekkingen van secretaris-ontvanger, be zoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand en secr.- pennlngmeester van het bur gerlijk armbestuur wegens be noeming elders met ingang van 8 November a.s. De voorzitter burge meester Temmerman dank te den heer Dockheer op har telijke wijze voor het vele werk, door hem te Hoofdplaat in de loop der jaren verricht. Spreker drukte er zijn spgt over uit, dat Hoofdplaat hem binnenkort moet missen. Ook de belde wethouders en raads leden spraken den scheiden den secretaris toe. De heer Dockheer zei alle sprekers dank en gaf de verzekering, dat hij altijd met veel dank baarheid zal terugdenken aan al het goede, dat hg in Hoofd plaat heeft mogen beleven. Hierna werd in besloten zit ting verder vergaderd,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5