PROVINCIALE ZEEUWSCHE COUPANL Buig arijet van fascisme naar knalrood UIT DE PROVINCIE Dc extra-textieldistributie voor de Zeeuwsche noodgebieden Zeeuwsche jongens in Indië vergeten Zeeland niet! Britsche Jantjes slaan de M1 handen ineen! ZUID-BEVELAND. Zeeuwsche eeuwsche unippers 189e Jaargang - Nr. 252 Uitgave der Stichting Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. Dinsdag "9 Oct. 1946 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent pcc week, 3 20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT minimum per advertentie 2.—* Bureaux gevestigd te Vliasingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaai 29 tel. 2077 en 2924, Goes Turfkade 15. lel. 2475, Oostburg Gratemastraat 3, tel. 102. Terneuzen Brouwerijstr-2, Postrek. nr. 359300 P-Z.C., Middelburg. Het Wereldgebeuren Was BulgarHe tijdens de oorlog een willige prooi van Hitier, vruchteloos heeft de man van Berchtesgaden ge tracht om ook de Vereenigde Staten naar zyn hand te zet ten. De Amerikaansche procu reur-generaal, Tom Clark, heeft zijn byzonderen assistent en deskundige op 't gebied van nazi-aangelegenheden, John Rogge, ontslagen, wegens het doen van aanhalingen, uit ver trouwelijke rapporten over tus- schenkomst van nazi's in bin- nenlandsche aangelegenheden van de Ver. Staten. Rogge, zoon van een Duit- schen immigrant zou aanha lingen gedaan hebben uit door hem zelf opgestelde rapporten, welke hij 20 September j.l., aan Clark had voorgelegd. In zijn fewraakte rede verklaarde hg, at de nazi-leiders veel tijd en moeite hadden besteed aan po- Het suiker-rantsoen. In November zullen de sui kerbonnen weer in de eerste ■week van een veertiendaag- sohe periode worden aangewe zen. Deze maatregel noudt geen rantsoenverlaging in. 100 000ste OORLOGS VRIJWILLIGER. Vanmorgen zou te Rotter dam een eenvoudige plechtig heid plaats vinden ter gele- Ïenheid van het feit, dat de 00.000ste vrijwilliger bh de Ned. Strijdkrachten wordt in gedeeld. Ook Duitsche technici in Frankrijk. Duitsche technici op het febied van torpedo's zijn uit e Fransche bezettingszone van Duitschland naar een tor- pedofabriek aan de Fransche Middellandsche zeekust ge bracht voor het uitvoeren van „zeer geheime" experimenten. BRITSCH DEMENTI. Britsche ambtelijke kringen te Göttingen verklaren dat het bericht uit de door de Sowjets gecontroleerde Ber- lijnsche pers als zouden de Lritten te Göttingen 200 Duit sche technici vasthouden, niet op waarheid berust. De „Times" geeft toe, dat Engeland onmiddellijk na de ineenstorting een aantal Duit sche atoom-specialisten en wapendeskundigen voor zich heeft laten werken om op de hoogte te geraken van de stand der Duitsche weten schappelijke onderzoekingen. De 10 geleerden die voor Engeland hebben gewerkt, zijn weer in Duitschland terugge keerd en werken thans aan het herstel van de Duitsche wetenschap voor vredelievende doeleinden dat wijlen William R. Davis, een persoonlijkheid uit de Amerikaansche olie-industrie, de nazileiders een „fantastisch plan" zou hebben voorgelegd ter beïnvloeding van John Le wis, den president van de Mijnwerkersbond, om zich te genover Roosevelt te plaatsen. Tass meldt nog. dat de ont slagene ook heeft verklaard, dat de fascistische penetratie tot dusver onderschat werd, in welk verband hij speciaal wees op de activiteit van George Sylvester Vierek, die tusschen September 1939 en einde zo mer 1941 meer dan twee-hon derd-duizend dollar ontvangen zou hebben ter verspreiding van nazistisch propaganda materiaal met de hulp van zekere leden van het Congres. HITLER WILDE AMERIKA NAZIFICEEREN. Amerikanen bleken echter niet vatbaar. Koning Boris van Bulgarije heeft, toen de oorlog een ver keerde wending nam, gepoogd om zich van Hitier af te kee- ren. Het resultaat was, dat hjj plotseling overleed, toen hn een bezoek aan Duitschland bracht, een overlijden, dat nog steeds om opheldering vraagt, omdat er meer dan een reden ls om aan te nemen, dat hij allesbehalve zijn natuurlijke dood is gestorven. Zijn zoontje Simeon kwam op de troon. Enkele weken geleden heeft het Bulgaarsche volk moeten -uitmaken, of het land een monarchie zou blij ven, dan wel een republiek zou •worden. Het koos met groote meerderheid de republiek. Zondag zijn nu de parle mentsverkiezingen gehouden en zij hebben een overweldi gende zege opgeleverd voor de communisten. Vermoedelijk wordt Bulgarije dus een Sow- jetrepubliek. Of het bij die verkiezingen erg democratisch ls toegegaan, staat te bezien. Er waren drie oppositiepartijen en die hebben de laatste weken voor de stemmingsdag moord en brand geschreeuwd tegen de terreur, die uitgeoefend werd door de communisten. Sprekers waren hun leven niet zeker, vergade ringen werden verstoord, pro paganda materiaal werd in be slag genomen, de dagbladen sloten nun kolommen voor al les wat aan de knalroode po litieke formaties onwelgevallig was. Voer dan maar eens op positie! De nederlaag was onafwend baar voor de oppositie en zoo zien we thans, dat een staat, die tot de eerste autoritair ge regeerde landen in Europa be hoorde, onder Russische voog dij eensklaps knalrood ls ge worden. Of de Bulgaren daar veel plezier van zuilen beleven, ts de vraag. Wel staat vast, dat Rusland in alle gebieden, waar het zijn invloed heeft kunnen vestigen, de touwtjes stevig in handen heeft Reynaud bijna uit het raam geworpen. Het scheelde niet veel, of de leider van de uiterst rechtsche Fransche republikelnsche vrij heidspartij, ex-premier Paul Reynaud, zou na een ontijdig einde van een verkiezingsrede uit een raam op de eerste ver dieping van een vergaderings gebouw te Watten, by Duin kerken, geworpen zyn. De helft van zijn gehoor be stond uit communisten, die tij dens zijn rede storingen ver wekten en hemzelf met projec tielen van velerlei aard beko gelden. Uiteindelijk bestorm den zy het platvorm om Rey naud en enkele andere Vrg- heidspartij-candidaten uit het raam te gooien. Slechts door het energieke optreden van den burgemeester kon dit wor den voorkomen. Het Consumenten- crediet. Naar wij vernemen is de termijn voer/ het aanvragen van consumentencrediet met minstens één week verlengd, dus in elk geval tot 16 Nov. a.s De nieuwe afbetalings- tab'ellen zullen zeer binnen kort volledig worden bekend gemaakt. De terugbetaling voor ge meenteklasse I begint met 0.25 per week bij een week- lnkomen van voor alleenst. pers. 19.50, 2 pers. 26.50, 3 pers. 41.50 met een ver dere stijging van 4 per week tot een gezin van 12 pers. met een weekinkomen van 67.50. Voor .1 Jan. 1947 zul len ree'ds voor ca. 25 van het aangevraagde crediet de waardebonnen worden geldig verklaard. Op de begrooting is 180.000.000 als uitgaaf voor het consumentencrediet uitge trokken. Als ontvangst is slechts met 100.000.000 re kening gehouden. Stalin beantwoordde vragen. .MANNEN ALS CHI KUH1LL BEDREIGEN DE VREDE". Stalin heeft geantwoord op een aantal vragen van een Amerikaansch persagentschap. Hij verklaarde daarbij het niet eens te zijn met Byrnes, waar deze beweerde, dat er een toenemende spanning tus schen de Ver. Staten en de Sowjet-Unie zou zijn waar te nemen. Staiin achtte de vrede het meest bedreigd door perso nen, die de wereld in een nieuwe oorlog willen storten, in de eerste plaats door Chur chill en personen, die denken als deze. Voorts toonde Stalin zich voorstander van economische en politieke eenheid van Duitschland. Hrj achtte een alg Duitsch bestuur onder geallieerde contröle mogelijk. Daartoe moest echter het fascisme geheel uitgeroeid worden en dient Duitschland volledig gedemocratiseerd te worden. Duitschland zal ove rigens een handel en industrie moeten krijgen, welke boven de huidige overeenkomst uit gaan, om een gezonde finan- cieele basis te scheppen. De besluiten van Potsdam achtte Stalin niet steeds vol ledig uitgevoerd, met name die t.a.v. de democratiseering. De Duitsche grens met Po len moet als definitief be schouwd worden. Stalin verklaarde, dat Rus land in het Westen 60 divi sies heeft en deze zijn niet eens op volle sterkte. Over twee maanden zullen dit nog slechts 40 divisies zijn. De Sowjet-Unie heeft groot belang bij een leening van de Ver. Staten. Tenslotte ver klaarde Stalin, dat Yoego- Slavië redenen heeft om niet tevreden te zijn over het vredesverdrag met Italië In 't voorjaar eieren van de bon. ONZE VOEDSELPOSITIE IN DE WINTER. Hoewel de stand van de voedselvoorziening in ons land betrekkelijk gunstig is, moe ten, waar wij voor onze voe dingsmiddelen afhankelijk zijn van import, nog heel wat moeilijkheden overwonnen worden alvorens ons huidige rantsoen tot 1947 is verze kerd. Voor onze broodvoorziening is een belangrijke import noo- dig, die echter thans ver traagd is. De aardappelen positie is echter, ook voor de komende winter verzekerd. Het vleeschrantsoen zal slechts kunnen worden ge handhaafd als voldoende im port plaats heeft. Verwacht wordt, dat het mogelyk zal zijn de eieren- distributie in het vroege voor jaar op te hebben. Opheffing van de cacao-, thee- en koffiedistributie kan binnen afzienbare tijd niet worden verwacht. Wel be staat het plan een keuzebon voor koffiethee in te voe ren, tenvyl het niet uitgeslo ten is, dat een enkele maal een extra-rantsoen kan wor den verstrekt. Vandaag... is het twee jaar gele den, dat Goes, Hoede- kenskerke en Zuidzande werden bevrijd; herdenkt Turkije de groclamatle der repu- liek (1923). Door eigen shawl gewurgd. In een lompensorteerderij te Tilburg is de 60-jarige wed. de NijsFabrie brj werkzaamheden In de fabriek met haar shawl in aanraking met een machine gekomen. De halsdoek werd hierbij om hazr nek geslingerd en door de machine gegrepen, met het noodlottige gevolg dat de vrouw gewurgd werd. LOONEN IN HET AANNEMERSBEDRIJF. Bij een contröle op de toe laatbaarheid van de loonen in het aannemersbedrijf te Roo sendaal werd tegen niet min der dan 12 bedrijven proces verbaal opgemaakt. 150.000 ruiten voor Walcheren. PRACHTIG RESULTAAT VAN DE EERSTE INZAME. LING IN AMSTERDAM. In Amsterdam is Zaterdag 15.000 312 glas, waaruit men 150.000 ruiten zal kunnen snijden, voor Walcheren inge zameld. Bovendien werd nog een bedrag van 20.000 bij eengebracht. A.s. Zaterdag wordt een tweede inzameling gehouden Direct na de sorteering zal worden begonnen met het snijden van het glas en men rekent erop, dat over onge veer drie weken het glas ln de woningen op Walcheren zal kunnen worden aange bracht. ZEEUWSCH OORLOGS MUSEUM. De Vereenlging „Zeeuwsch Oorlogsmuseum" heeft bij Kon. Besluit van 17 October de Koninklijke goedkeuring op haar Statuten verkregen. Winkeliers zullen worden ingeschakeld. „Crepeergevallen" worden in November geholpen. In een vergadering van het bestuur van de stichting .Her stel Zeeland 1945" werd uit voerig gesproken over de or ganisatie, welke noodig is om de door Minister Huysmans voor de getroffen gebieden in het uitzicht gestelde textiel- goederen en punten op billijke wijze te distrlbueeren. In elke gemeente wordt hiertoe onder voorzitterschap van den burgemeester of diens plaatsvervanger een plaatse lijke Herstel raad opgericht, welke zal optreden als voor uitgeschoven post der stich ting. Het gaat er om, ook volgens do nadrukkelijk uitgesproken bedoeling van den Minister, dat een waarborg wordt ver kregen, dat de goederen en punten daar terechtkomen, waar ze het meest dringend noodig zyn. Dit beteekent te vens dat ze niet aan alle oor logsslachtoffers zullen worden uitgereikt, doch uitsuitend aan hen, die thans gebrek lijden. WANNEER EN WAAR Aangezien de goederen pas geleidelijk aan ter beschikking zuUen komen, zullen alle toe gestane aanvragen niet onmkl- del\jk kunnen worden afge werkt. Toch zal er naar ge streefd worden de z.g. ,.cre- peer-gevallen" het eerst, ln de maand November, af te wer ken. Plant een Boom op Walcheren 1000.voor Boomenactie Nieuw Walcheren. Vorstelijke schenking van de V.P.R.O. ET voldoening kan ge constateerd worden, dat de Boomenactie der Stichting Nieuw Walcheren zich in een steeds groote re be langstelling van het Neder- landsche volk mag verheugen. Van alle zijden komen schen kingen binnen en iedere dag weer brengt de post nieuwe verrassingen. Verleden week is door mej. dr. N. Bruining, voorzitster van de V.P-R.O,- aan het be stuur der Stichting Nieuw Walcheren een bedrag van ruim 2100 overhandigd, bij eengebracht als resultaat van een kort propagandawoord en kele maanden geleden gespro ken ln het kader van een V.P. R.O.-uitzending. Van deze overhandiging werd een opname gemaakt, die via de aether werd uitgezon den. Dat deze onverwachte bij drage namens de Stichting door de heeren J. L. Verha gen uit Vlissingen en P- Blaauw uit Middelburg met groote dankbaarheid werd aanvaard, spreekt voor zich zelf. Een woord van hulde aan de V.P.R.O. voor haar initiatief hier zeker niet misplaatst. In toenemende mate worden boomen geschonken door de directie en het personeel van groote en middel groots bedrijven ln alle deelen van het land- Daarnaast gaan steeds meer schoolklassen er toe over om 'n aandeel te ne men in de herbeplanting van Walcheren, De schooljeugd die zich trouwens binnenkort verdienstelijk jegens het „ver dronken eiland' zal kunnen maken door het „planten" van struiken, brengt een bedrag bijeen, voldoende voor het planten van enkele boomen en daar aUe beetjes helpen- zijn ook deze schenkingen van de jeugd even welkom als de schenkingen van grootere omvang uit het bedrijfsleven. De tijdelijke gemeenteraad van Aalsmeer schonk haar laatste presentiegeld volledig aan het Boomenfonds van Nieuw Walcheren. Tegelij kertijd arriveerde een schen king van zes of zeven zeer jeugdige boomplanters uit Zeeuwsch Vlaanderen, die., hun spaarpot hadden gele digd, omdat Zeeuwsch Vla.an- deren gelukkig nog wel boo men heeft en Walcheren niet. VAN 1-12 R.I. OP JAVA. De meest verheugende gift kwam in de laatste dagen evenwel uil, Indië. Daar hebben de Ze«;uwsche jongens die deel uitmaken van 1-12 R.I. sarei en met hun niet Zeeuwse*,ie mak kers een eigen „boomenac tie" ontketend eu zij heb ben een bedrag van rond 1000,bijeen weten te brengen, dat zij met ge rechtvaardigde gevoelens van trotsch naar Neder land hebben overgemaakt! Zij blijken daar een eigen krantje te hebben, de Rim boe-Koerier. Daarin hebben zy belangstelling gevraagd voor het lot van Walcheren, een belangstelling, die bleek te bestaan en met daden tot uitdrukking werd gebracht. Ziedaar een gift, waar je even stil van wordt en die bewijst, dat de jongens in Indië hun Zeeland allerminst vergeten zijn. Laten deZeeu wen omgekeerd toor.en, dat zij ook onze Zeeuv;sche jon gens onder de tropenzon niet vergeten! INITIATIEF VAN BRITSCHE ZEEMACHT. Ten slotte kan melding worden gemaakt van het feit, dat ook van Engelsche zijde meer en meer belang stelling wordt getoond voor de herbeplanting van Wal cheren. De persafdeeling van de Britsche ambassade te den Haag deelde dezer dagen aan het bestuur van Nieuw Wal cheren mede, dat personeel van de Britsche zeemacht, spociaal van die marineon- derdeelen, die deelnamen aan die verovering van Walcheren, eveneens de handen in elkaar hebben geslagen en wenschen by te dragen tot de actie „Plant een Boom op Walche ren" door het bijeenbrengen van gelden ter vervanging van de anderhalf millloen boomen. die op dit eiland als gevolg der inundaties verloren gingen. De Britsche admira liteit heeft ztch bereid ver klaard de gelden in ontvangst te nemen en t.z.t. naar Neder land over te maken. Zoo hel pen dus ook de Britsche Jan tjes aan Walcherens herstel! Niet alleen de Jantjes echter starten. Ook het per soneel van de R.A.F. zal eerstdaags een dergelijke ac tie starten en mee de handen aan de ploeg slaan. Een bewijs, dat Walcheren ook bulten onze landsgrenzen allerminst vergeten wordt. Groote belangstelling be staat Uiteraard ook voor de vraag, welke gemeenten welke personen voor deze ver strekking ln aanmerking ko men. Voor Zeeland zijn dit West Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren, een aantal ge meenten in .,zak" van Zuid- Beveland, Schouwen-Duiveland Tholen en St. Philipsland- Dus die gebieden, waar zich een opeenhooping van oorlogsellen de, als direct oorlogsgeweld, evacuatie, inundatie en plun dering, heeft voorgedaan. Ge meenten waar wel eens ..bom men zijn gevallen"- komen voorshands niet ln aanmer king- Zoodra <je goederen in de ge meente zijn aangekomen, zul len de oorlogsgetroffenen door de Herstelraad worden opge roepen voor het afhalen van een aanvraagformulier, dat uitsluitend door de gezins hoofden dient te worden in gevuld. In elke gemeente zullen alle textielwinkeliers bij de distri butie van deze goederen wor den ingeschakeld. Zij ontvan gen deze rechtstreeks van de fabrikanten, doch de verkoop zal, althans in plaatsen, waar meer dan één textielwinkelier is gevestigd, zooveel mogelijk centraal geschieden. Door den Minister zal overigens op de textielhandel een beroep wor den gedaan in dit geval brj de verkoop van deken9, lakens en sloopen met een lagere winstmarge dan de gebruike lijke genoegen te nemen- HOEVEEL Groote belangstelling be staat uiteraard voor de vraaj, op hoeveel textielgoederen ie dere getroffene aanspraak zal kunnen maken. Als maxi mum hoeveelheid is voor ie dere persoon bepaald 1 één persoonsdeken. 2 lakens. 1 sloop en vijftig punten. DE BETALING In het algemeen zuilen de goederen moeten worden be taald. zg het dan tegen ver minderde prijs. Van de Schade- Enquête-Commissie is overi gens de toezegging verkregen, dat personen, van wie vast staat, dat zij zelf niet kunnen betalen, doch die uit hoofde van hun schade een vordering hebben op het Rijk- een voor schot op hun schade-uitkee- ring kunnen ontvangen. Dit moet dan door den betrokkene aan de Herstelraad worden medegedeeld, die dan voor doorzending aan de Schade- Enquête - Commissie zorg draagt. Personen, die reeds een maximum-voorschot hebben ontvangen, komen hiervoor niet meer in aanmerking- Voorts kunnen voor de be taling ook worden gebruikt het tegoed van het Oorlogs schadeboekje en de binnenkort geldig 'te verklaren bonnen van het Consumentencrediet. Daarnaast bestaat nog op bescheiden schaal de mogelijk heid hulp te bieden uit het ZS. Cigarettenfonds. Omtrent de prijzen der goe deren kunnen nog geen con crete mededeelingen worden gedaan, aangezien door ver schillende fabrieken en ook in verschillende kwaliteiten zal worden geleverd. Ten slotte dient er nog op te worden gewezen, dat het hier uitsluitend gaat om hulpver leening aan de oorlogsslacht offers in de aangewezen noodgebieden, zoodat personen, welke zich na de bevrijding in een noodgebled hebben geves tigd ntetin aanmerking ko. Engelsche officieren bezoeken Vlissingen. Zaterdag a.s. zal een verte genwoordiging van de officie ren der vierde Engelsche com mandogroep, welke op 1 Nov. 1944 in Vlissingen landde, deze plaats opnieuw bezoeken. Zg zullen worden ontvangen 'door burgemeester en wethouders en raadsleden, terwijl ook ver tegenwoordigers aanwezig zul len zijn van de Nederlandsche commando's en de verzets groep in Vlissingen. De Engel- schen zullen een commando- vlag aanbieden en een minia tuur-ontwerp van het landings monument, dat zii in Vlissin gen willen oprichten. UITBREIDENG AUT03LA- TISCH TELEFOONVERKEER De mogelijkheid is gescha pen van rechtstreeksch auto matisch verkeer door de auto matisch aangeslotenen op de eilanden Noord- en Zuid-Beve land en Walcheren met Breda (netnummer K 1600), Chaam (K 1694), Dorst (K 1601), Et- ten-Leur (K 1608), Gilze (K 1605), Rijen (K 1692), Tertieij- den (K 1690), Teteringen (K 1691), Ulvenhout (K 1604), Zundert (K 1696), Roosendaal (K 1650), Oud-Gastel (K 1651), Nispen (K 1656), Pin- dorp (K 1657), Rucphen (K 1654) en St. Willebrord (K 1653). De schenking van „Scheldemonden". In de jongste bestuursver gadering van de Stichting „Herstel Zeeland 1945" is door een deputatie van de Stichting „Scheldemonden" het bijeengebrachte bedrag van 240.000 overhandigd. De definitieve bestemming van dit bedrag zal in een verga dering op 13 November aan de orde komen. Aan de be sprekingen hieraan zal wor den deelgenomen door drie vertegenwoordigers van het Prov. Bestuur van Ned. Volksherstel. TREKVOGELVRIEND. SCHAPSFEEST DER A.J.C. Voor de oorlog was het tra ditie in de A.J.C. om ieder na jaar een Vriendschapsfeest te houden, dat Zaterdag voor het eerst sinds de bevrijding weer in Middelburg werd gehouden, 's Avonds werd onder groote belangstelling een vlot pro gramma uitgevoerd van volks, dans, zang en leekenspel. Alles werd op vlotte wijze ten too- neele gebracht door de Trek vogels, de 12- en 16-jarige le den der A.J.C.. Zondagmorgen werd een sociaal stadsspel ge speeld. In dit spel moesten verschillende punten van de Trekvogelwet verwezenlijkt worden. Goes BEVRIJDINGSDAG. werden wegens zijn vertrek uit de gemeente eenige boek werken aangeboden voor de Vandaag herdenkt Goes de goede diensten als penning bevrijding, welke juist twee jaar geleden plaats vond. Van middag om 3 uur zal de Stad- huisklok luiden en onmiddellijk daarna worden de gevallenen met één minuut algemeene stilte herdacht. De bevolking wordt verzocht vandaag de vlag uit te steken. Driewegen RAADSVERGADERING. De raad van Driewegen kwam Donderdag byeen. Als afgevaardigde voor de vergaderingen van de water leidingmaatschappij „Zuid-Be veland" te Goes is aangewe zen de burgemeester en als plaatsvervanger wethouder W. van Waarde. Met het aanleg gen van een kabel voor het electrische net aan de Plat- teweg van perceel no. 172 tot bij no. 161 werd accoord gegaan. Op het verzoek van de inwoners van de Platte- weg van no. 166 tot 173 om een bijdrage te ontvangen in de kosten van het dempen van een sloot voor hun wo ning werd gunstig beslist. Medegedeeld werd dat voor het jaar 1946'47 de ge meente 10 woningen kan bou wen De hondenbelasting werd vastgesteld voor een hond le klasse op 10 en 2e klasse op 2.50. Aangenomen werd de jaarwedderegeling voor de wethouders volgens het con cept, aangeboden door Gede puteerde Staten. Het presen tiegeld van de raadsleden werd verhoogd tot 2.50 per vergadering. Het verstrekken van een opbouwtoelage voor het gemeentepersoneel werd voorloopig nog aangehouden. Een wgziging begrooting voor de gewone- en de kapitaal- dienst 1946 werd goedge keurd. Benoemd werd tot ambtenaar van de burgerlijke stand de burgemeester D. Thomassen Thuessink van der Hoop van Slochteren. De benoeming van een gemeen te-secretaris werd r.angehou- den tot een volgende verga dering. Wemefdinge VERGADERING CHR. ONDERWIJS. Vrijdagavond hield de ver- eeniging voor Chr. Onderwijs aan schipperskinderen te We- meldinge een ledenvergade ring m de Prinses Beatrix- school te Wemeldlnge, onder waarnemend voorzitterschap van ds. van Dijk. Bij de ver kiezing van bestuursleden werden de heeren K. J. Do- minicus, A. Ruissen en A. Veerhoek allen herkozen. In de vacature van het be stuurslid ds. Wergers werd gekozen de heer C. Willem- sen. Namens de vereeniging sprak de wnd. voorzitter waardeerende woorden tot het oud-Hoofd der school, den heer Swart, die, hersteld, af scheid neemt van de school. Hem werd een enveloppe met Inhoud overhandigd. Het tegenwoordige hoofd der school, de heer Jac. v. d. Berge, verkreeg hierna het woord en dankte den heer Swart voor de moeilijke ar beid aan de Schippersschool. Na hem voerden nog het woord de heeren van Moort als oud-collega en A. Veer hoek als bestuurslid. De heer Swart gaf een uitvoerig his torisch overzicht van zijn loop baan als onderwijzer en nam tenslotte afscheid van de ver eeniging. De voorzitter dankte ten slotte den heer Swart voor 't vele werk ten bate van het onderwijs aan het schippers kind bewezen. Aan het aftre dende bestuurslid ds. Werges meester de vereeniging bewe zen. Waarde RAADSVERGADERING. Vrijdag vergaderde de ge meenteraad van Waarde. B. en W. werd machtiging verleend om een kasgeldlee- ning aan te gaan, groot 10.000 voor herbestrating van de Hazenweg, ook werden B. en W. gemachtigd tot het aan- koopen van een perceel grond, ten behoeve van het bouwplan, dat voorziet ln de bouw van elf woningen. Een nieuwe verordening ha vengeld werd vastgesteld met een verhooging van 50 De begrooting van het B. A. over 1947 werd vastgesteld op een bedrag aan uitgaven en in komsten van 5665,89. Aan het geaneentepersoneel werd 'n opbouwtoelage verleend van 20 van het grondsalaris. Bij de rondvraag werd geïnfor meerd naar de straatverlich ting. De voorzitter deelde me de, dat de kabel aanwezig is, maar het verder benooalgde materiaal ontbrak. Yerseke AANBEVELING. GEMEENTE-SECRETARIS. Ter voorziening in de vaca ture van gemeente-secretaris der gemeente Yerseke is de volgende aanbeveling opge maakt: de heer J. M. Sinke Jz., thans waarnemend ge meente-secretaris en de heer Luy'ken te Winterswijk. GEMEENTERAAD. Woensdagavond komt de ge meenteraad van Yerseke in openbare vergadering bijeen. Te Kruiningen zijn op ver schillende plaatsen gevallen van de besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer geconsta teerd- In de Brouwersgang te Goes is ten nadeele van zeke re F. een rijwiel ontvreemd, waarvan bij de politie aan. gtfte is gedaan. De collecte ten behoeve van het Prins Bernhard Fonds heeft in 's-Heer Arendskerke opgebracht 161.47. Van de 52 ingeschrevenen voor de militaire dienst, lich ting 1947, zijn te 'e-Heer Arendskerke 7 jongemannen afgekeurd. Ondanks de pogingen van het bestuur der visschersver- eeniging „Yerseke" om tot op richting te geraken van een onderafdeeling „Sectie kwee kers", is het niet gelukt om in de Zaterdag gehouden ver gadering tot overeenstem ming te komen. Te Wolfaartsdgk werd een schaakvereeniging (W.S. V.) opgericht. Het ligt ln de bedoeling elke Woensdagavond te spelen. Voor de Stichting Klnder- zorg werd door den heer L. de Looze te Waarde 36 pakken aardappelen, uien, wijnpeen, fruit en twee gihen van resp. 10 en f 1 opge haald. Mej. G de LoozeWil- lemsen te Waarde ontving 139 bij een collecte voor de Vereeniging tot werkver schaffing aan hulpbehoevende blinden te Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3