PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Buig arije: van fascisme naar knalrood UIT DE PROVINCIE De extra-textieldistributie voor de Zeeuwsche noodgebieden Zeeuwsche jongens in Indië vergeten Zeeland niet! Britsche Jantjes slaan de handen ineen! WALCHEREN 189e Jaargang - Nr. 252 Uitgave der Stichting Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlisslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Dinsdag "9 Oct. 1946 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per. week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm* minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te VlMsingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaai 29 tel. 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel, 2475, Oostburg Gratemastraat 3, tel. 102, Tcrneuzen Brouwerijstr.2, Postrek. nr. 359300 P-Z.C^liddelburg^ Het Wereldgebeuren dat wijlen William R. Davis, een persoonlijkheid uit de Amerikaansche olie-industrie, de nazileiders een „fantastisch plan" zou hebben voorgelegd ter beïnvloeding van John Le wis, den president van de Mijnwerkersoond, om zich te genover Roosevelt te plaatsen. Tass meldt nog, dat de ont slagene ook heeft verklaard, dat de fascistische penetratie tot dusver onderschat werd, in welk verband hij speciaal wees op de activiteit van George Sylvester Vierek, die tusschen September 1939 en einde zo mer 1941 meer dan twee-hon- derd-duizend dollar ontvangen zou hebben ter verspreiding van nazistisch propaganda materiaal met de hulp van zekere leden van het Congres. HITLER WILDE AMERIKA NAZIFICEEREN. Amerikanen bleken echter niet vatbaar. Koning Boris van Bulgarije heeft, toen de oorlog een ver keerde wending nam, gepoogd om zich van Hitier af te lcee- ren. Het resultaat was, dat hy plotseling overleed, toen hij een bezoek aan Dultschland bracht, een overlijden, dat nog steeds om opheldering vraagt, omdat er meer dan een reden is om aan te nemen, dat hij allesbehalve zijn natuurlijke dood is gestorven. Zijn zoontje Simeon kwam op de troon. Enkele weken geleden heeft het Bulgaarsche volk moeten uitmaken, of het land een monarchie zou blij ven, dan wel een republiek zou worden. Het koos met groote meerderheid de republiek. Zondag zijn nu de parle- mentsverkiezingen gehouden en zij hebben een overweldi gende zege opgeleverd voor de communisten. Vermoedelijk wordt Bulgarye dus een Sow- jetrepubliek. Of het bij die verkiezingen erg democratisch is toegegaan, staat te bezien. Er waren drie oppositiepartijen en die hebben de laatste weken voor de stemmingsdag moord en brand geschreeuwd tegen de terreur, die uitgeoefend werd door de communisten. Sprekers waren hun leven niet zeker, vergade ringen werden verstoord, pro paganda materiaal werd in be slag genomen, de dagbladen sloten hun kolommen voor al les wat aan de knalroode po litieke formaties onwelgevallig was. Voer dan maar eens op positie! De nederlaag was onafwend baar voor de oppositie en zoo zien we thans, dat een staat, die tot de eerste autoritair ge regeerde landen in Europa be hoorde, onder Russische voog dij eensklaps knalrood is ge worden. Of de Bulgaren daar veel plezier van zullen beleven, is de vraag. Wel staat vast, dat Rusland in alle gebieden, waar het zijn invloed heeft kunnen vestigen, de touwtjes stevig in handen heeft Was Bulgarije tijdens de oorlog een willigo prooi van Hitier, vruchteloos heeft de man van Berchtesgaden ge tracht om ook de Vereenigde Staten naar zijn hand te zet ten. De Amerikaansche procu reur-generaal, Tom Clark, heeft zijn bijzonderen assistent en deskundige op 't gebied van nazi-aangelegenheden, John Rogge, ontslagen, wegens het doen van aanhalingen, uit ver trouwelijke rapporten over tus- schenkomst van nazi's In bin- nenlandsche aangelegenheden van de Ver. Staten. Rogge, zoon van een Duit- schen immigrant, zou aanha lingen gedaan hebben uit door hem zelf opgestelde rapporten, welke hij 20 September j.l., aan Clark had voorgelegd. In zijn gewraakte rede verklaarde hij, dat de nazi-leiders veel tijd en moeite hadden besteed aan po gingen om president Roosevelt te doen verslaan bij de verkie zingen van 1940. Hij beweerde, Hel suiker-ranlsoen. In November zullen de sui kerbonnen weer in de eerste week van een veertiendaags sche periode worden aangewe zen. Deze maatregel houdt geen rantsoenverlaging in. 100.000ste OORLOGS VRIJWILLIGER. Vanmorgen zou te Rotter dam een eenvoudige plechtig heid plaats vinden ter gele genheid van het feit, dat de 100.000ste vrijwilliger by de Ned. Strijdkrachten wordt in gedeeld'. Ook Duitsche technici in Frankrijk. Duitsche technici op het gebied van torpedo's zijn uit de Fransche bezettingszone van Duitschland naar een tor- pedofabrielc aan de Fransche Middellandsche zeekust ge bracht voor het uitvoeren van „zeer geheime" experimenten. BRITSCH DEMENTI. Brit sche ambtelijke kringen te Göttingen verklaren dat het bericht uit de door de Sowjets gecontroleerde Ber- lynsche pers als zouden de Britten te Göttingen 200 Duit sche technici vasthouden, niet op waarheid berust. De „Times" geeft toe, dat Engeland onmiddellijk na de ineenstorting een aantal Duit sche atoom-specialisten en wapendeskundigen voor zich heeft laten werken om op de hoogte te geraken van de stand der Duitsche weten schappelijke onderzoekingen. De 10 geleerden die voor Engeland hebben gewerkt, zijn weer in Duitschland terugge keerd en werken thans aan het herstel van de Duitsche wetenschap voor vredelievende doeleinden Reynaud bijna uit het raam geworpen. Het scheelde niet veel, of de leider van de uiterst rechtsche Fransche republikeinsche vrij heidspartij, ex-premier Paul Reynaud, zou na een ontjjdig einde van een verkiezingsrede uit een raam op de eerste ver dieping van een vergaderings gebouw te Watten, by Duin kerken, geworpen zyn. De helft van zijn gehoor be stond uit communisten, die tij dens zyn rede storingen ver. wekten en hemzelf met projec tielen van velerlei aard beko gelden. Uiteindelijk bestorm den zij het platvorm om Rey naud en enkele andere Vrij- heidsparty-candidaten uit het raam te gooien. Slechts door het energieke optreden van den burgemeester kon dit wor. den voorkomen. Het Consumenten crediet. Naar wij vernemen is de termijn voor het aanvragen van consumentencredlet met minstens één week verlengd, dus in elk geval tot 16 Nov. a.s De nieuwe afbetalings- tab'ellen zullen zeer binnen kort volledig worden bekend gemaakt. De terugbetaling voor ge- meenteklasse I begint met 0.25 per week bij een week- inkomen van voor alleenst. pers. 19.50, 2 pers. 26.50, 3 pers. 41.50 met een ver dere stijging van 4 per week tot een gezin van 12 pers. met een weekinkomen van 67.50, Voor 1 Jan. 1947 zul len reeds voor ca. 25 van het aangevraagde crediet de waardebonnen worden geldig verklaard. Op de begrooting is 180.000.000 als uitgaaf voor het consumentencrediet uitge trokken. Als ontvangst i£ slechts met 100.000.000 re kening gehouden. Stalin beantwoordde vragen. „MANNEN ALS OHIKCHILL BEDREIGEN DE VREDE". Stalin heeft geantwoord op een aantal vragen van een Amerikaansch persagentschap. Hy verklaarde daarby het niet eens te zijn met Byrnes, waar deze beweerde, dat er een toenemende spanning tus schen de Ver. Staten en de Sowjet-Unie zou zijn waar te nemen. Sfalin achtte de vrede het meest bedreigd door perso- nen, die de wereld in een nieuwe oorlog willen storten, in de eerste plaats door Chur chill en personen, die denken als deze. Voorts toonde Stalin zich voorstander van economische en politieke eenheid van Duitschland. Hij achtte een alg Duitsch bestuur onder geallieerde contróle mogelijk. Daartoe moest echter het fascisme geheel uitgeroeid worden en dient Duitschland volledig gedemocratiseerd te worden. Duitschland zal ove rigens een handel en industrie moeten krijgen, welke boven de huidige overeenkomst uit gaan, om een gezonde finan- cleele basis te scheppen. De besluiten van Potsdam achtte Stalin niet steeds vol ledig uitgevoerd, met name die t.a.v. de democratiseering. De Duitsche grens met Po len moet als definitief be schouwd worden, Stalin verklaarde, dat Rus land in het Westen 60 divi sies heeft en deze zijn niet eens op volle sterkte. Over twee maanden zullen dit nog slechts 40 divisies zijn. De Sowjet-Unie heeft groot belang bij een leening van de Ver. Staten. Tenslotte ver klaarde Stalin, dat Yoego- Slavië redenen heeft om niet tevreden te zyn over het vredesverdrag met Italië In 't voorjaar eieren van de bon. ONZE VOEDSELPOSITIE IN DE WINTER. Hoewel de stand van de voedselvoorziening in ons land betrekkelijk gunstig is, moe ten, waar wij voor onze voe dingsmiddelen afhankelijk zijn van import, nog heel wat moeilijkheden overwonnen worden alvorens ons huidige rantsoen tot 1947 is verze kerd. Voor onze broodvoorziening is een belangrijke import noo- dig, die echter thans ver traagd is. De aardappelen- positie is echter, ook voor de komende winter verzekerd. Het vleeschrantsoen zal slechts kunnen worden ge handhaafd als voldoende im port plaats heeft. Verwacht wordt, dat het mogelyk zal zijn de eieren- distributie in het vroege voor jaar op te hebben. Opheffing van de cacao-, thee- en koffiedistrïbutie kan binnen afzienbare tijd niet worden verwacht. Wel be staat het plan een keuzebon voor koffiethee in te voe ren, terwijl het niet uitgeslo ten is, dat een enkele maal een extra-rantsoen kan wor den verstrekt. Vandaag Is het twee jaar gele den, dat Goes, Hoede- kenskerke en Zuidzande werden bevrijd; herdenkt Turkye de proclamatie der repu bliek (1923). Door eigen shawl gewurgd. In een lompensorteerderij te Tilburg Is de 60-jarige wed. de NysFabrie brj werkzaamheden in de fabriek met haar shawl in aanraking met een machine gekomen. De halsdoek werd hierbij om hs-.r nek geslingerd en door de machine gegrepen, met het noodlottige gevolg dat de vrouw gewurgd werd. LOONEN IN HET AANNEMERSBEDRIJF. Bij een controle op de toe laatbaarheid van de loonen in het aannemersbedrijf te Roo sendaal werd tegen niet min der dan 12 bedrijven proces verbaal opgemaakt. 150.000 ruiten voor Walcheren. PRACHTIG RESULTAAT VAN DE EERSTE INZAME. LING IN AMSTERDAM. In Amsterdam is Zaterdag 15.000 M2 glas, waaruit men 150.000 ruiten zal kunnen snijden, voor Walcheren inge zameld. Bovendien werd nog een bedrag van 20.000 bij eengebracht. A.s. Zaterdag wordt een tweede inzameling gehouden Direct na de sorteering zal worden begonnen met het snijden van het glas en men rekent erop, dat over onge veer drie weken het glas ln de woningen op Walcheren zal kunnen worden aange bracht. ZEEUWSCH OORLOGS MUSEUM. De Vereeniging „Zeeuwsch Oorlogsmuseum" heeft bij Kon. Besluit van 17 October de Koninklijke goedkeuring op haar Statuten verkregen. Winkeliers zullen worden ingeschakeld. „Crepeergevallen" worden in November geholpen. In een vergadering van het bestuur van de stichting .Her stel Zeeland 1945" wei'd uit voerig gesproken over de or ganisatie, welke noodig is om de door Minister Huysmans voor de getroffen gebieden in het uitzicht gestelde textiel- goederen en punten op billijke wijze te di^tribueeren. In elke gemeente wordt hiertoe onder voorzitterschap van den burgemeester of diens plaatsvervanger een plaatse lijke Herstelraad opgericht, welke zal optreden als voor uitgeschoven post der stich ting. Het gaat er om. ook volgens de nadrukkelijk uitgesproken bedoeling van den Minister, dat een waarborg wordt ver kregen, dat de goederen en punten daar terechtkomen, waar ze het meest dringend noodig zijn. Dit beteekent te vens dat ze niet aan alle oor logsslachtoffers zullen worden uitgereikt, doch uitsuitend aan hen, die thans gebrek lijden. WANNEER EN WAAR Aangezien de goederen pas geleidelijk aan ter beschikking zullen komen, zuUen alle toe gestane aanvragen niet onmid- delyk kunnen worden afge werkt. Toch zal er naar ge streefd worden de z.g.- ,-cre- peer-gevallen" het eerst, in de maand November, af te wer ken. Plant een Boom op Walcheren 1000.voor Boomenactie Nieuw Walcheren. Vorstelijke schenking van de V.P.R.O. MET voldoening kan ge. constateerd worden, dat de Boomenactie der Stichting Nieuw Walcheren zich in een steeds grootere be langstelling van het Neder- landsehe volk mag verheugen. Van alle zijden koinen schen kingen binnen en iedere dag weer brengt de post nieuwe verrassingen. Verleden week is door mej. dr. N. Bruining, voorzitster van de V.P-R.O,- aan het be stuur der Stichting Nieuw Walcheren een bedrag van ruim 2100 overhandigd, bij eengebracht als resultaat van een kort propagandawoord en kele maanden geleden gespro ken in het kader van een V.P. RO.-uitzending. Van deze overhandiging werd een opname gemaakt, die via de aether werd uitgezon den. Dat deze onverwachte bij drage namens de Stichting door de heeren J. L. Verha gen uit Vlisslngen en P- Blaauw uit Middelburg met groote dankbaarheid werd aanvaard, spreekt voor zich zelf. Een woord van hulde aan de V.P.R.O. voor haar initiatief is nier zeker niet misplaatst. In toenemende mate worden boomen geschonken door de directie en het personeel, van groote en middel- groote bedrijven in alle deelen van het land- Daarnaast gaan steeds meer schoolklassen er toe over om 'n aandeel te ne men in de herbeplanting van Walcheren. De schooljeugd die zich trouwens binnenkort verdienstelijk jegens het „ver dronken eiland" zal kunnen maken door het „planten" van struiken, brengt een bedrag bijeen, voldoende voor het planten van enkele boomen en daar alle beetjes helpen, zijn ook deze schenkingen van de jeugd even welkom als de schenkingen van grootere omvang uit het bedrijfsleven. De tijdelijke gemeenteraad van Aalsmeer schonk haar laatste presentiegeld volledig aan het Boomenfonds van' Nieuw Walcheren. Tegelij kertijd arriveerde een schen king van zes of zeven zeer jeugdige boomplanters uit Zeeuwsch Vlaanderen, die., hun spaarpot hadden gele digd, omdat Zeeuwsch Vlaan deren gelukkig nog wel boo men heeft en Walcheren niet. VAN 1-12 RX OP JAVA. De meest verheugende gift kwam in de laatste dagen evenwel nit Indië. Daar hebben de Zeeuwsche jongens, die deel uitmaken van I-I2 R.I. samen met hun niet Zeeuwsche mak kers een eigen „boomenac tie" ontketend en zij heb ben een bedrag van rond f 1000,bijeen weten te brengen, dat zy met ge rechtvaardigde gevoelens van trotsch naar Neder land hebben overgemaakt Zij blijken daar een eigen krantje te hebben, de Rim boe-Koerier. Daarin hebben zij belangstelling gevraagd voor het lot van Walcheren, een belangstelling; die bleek te bestaan en met daden tot uitdrukking werd gebracht. Ziedaar een gift, waar je even stil van wordt en die bewijst, dat de jongens in Indië hun Zeeland allerminst vergeten zijn. Laten de Zeeu wen omgekeerd toonen, dat zij ook onze Zeeuwsche jon gens onder de tropenzon niet vergeten! INITIATIEF VAN BRITSCHE ZEEMACHT. Ten slotte kan melding worden gemaakt van het feit, dat ook van Engelsche zijde meer en meer belang stelling wordt getoond voor de herbeplanting van Wal cheren. De persafdeeling van de Britsche ambassade te den Haag deelde dezer dagen aan het bestuur van Nieuw Wal cheren mede, dat personeel van de Britsche zeemacht, speciaal van die marineon- derdeelen, die deelnamen aan de verovering van Walcheren, eveneens de handen in elkaar hebben geslagen en wenschen bij te dragen tot de actie „Plant een Boom op Walche ren" door het byeenbrengei van gelden ter vervanging van de anderhalf millioen boomen. die op dit eiland gevolg der inundaties verloren gingen. De Britsche admira liteit heeft zich bereid ver klaard de gelden in ontvangst te nemen en t.z.t. naar Neder land over te maken. Zoo hel pen dus ook de Britsche Jan tjes aan Walcherens herstel! Niet alleen de Jantjes echter starten. Ook het per soneel van de R.A.F. zal eerstdaags een dergelijke ac tie starten en mee de handen aan de ploeg slaan. Een bewijs, dat Walcheren ook bulten onze landsgrenzen allerminst vergeten wordt. Groote belangstelling be staat uiteraard ook voor de vraag, welke gemeenten er welke personen voor deze ver strekking In aanmerking ko men. Voor Zeeland zyn dit West Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren, een aantal ge meenten in de -.zak" van Zuid- Beveland, Schouwen-Duiveland Tholen en St. Philipsland- Dus die gebieden, waar zich een opeenhooping van oorlogsellen de, als direct oorlogsgeweld, evacuatie, inundatie en plun dering, heeft voorgedaan. Ge meenten waar wel eens bom men zijn gevallen"- komen voorshands niet in aanmer- king- Zoodra je goederen in de ge meente zijn aangekomen, zul len de oorlogsgetroffenen door de Herstelraad worden opge roepen voor het afhalen van een aanvraagformulier, dat uitsluitend door de gezins hoofden dient te worden in gevuld. In elke gemeente zullen alle textielwinkeliers bij de distri butie van deze goederen wor den ingeschakeld. Zij ontvan gen deze rechtstreeks van de fabrikanten, doch de verkoop zal, althans in plaatsen, waal meer dan één textielwinkelier is gevestigd, zooveel mogelijk centraal geschieden. Door den Minister zal overigens op de textielhandel een beroep wor den gedaan in dit gevai bij de verkoop van dekens, lakens en sloopen met een lagere winstmarge dan de gebruike lijke genoegen te nemen- HOEVEEL Groote belangstelling be- itaat uiteraard voor de vraag op hoeveel textïelgoederen ie dere getroffene aanspraak zal kunnen maken. Als maxi mum hoeveelheid is voor ie dere persoon bepaald 1 één persoonsdeken- 2 lakens. 1 sloop en vijftig punten. DE BETALING In het algemeen zullen de goederen moeten worden be taald. zij het dan tegen ver minderde prijs. Van de Schade- Enquête-Commissïe is overi gens de toezegging verkregen, dat personen, van wie vast staat. dat zij zelf niet kunnen betalen, doch die uit hoofde van hun schade een vordering hebben op het Rijk. een voor schot op hun schade-uitkee- ring kunnen ontvangen. Dit moet dan door den betrokkene aan de Herstelraad worden medegedeeld, die dan voor doorzending aan de Schade- Enqut'te - Commissie zorg draagt. Personen, die reeds een maximum-voorschot hebben ontvangen, komen hiervoor niet meer in aanmerking- Voorts kunnen voor de be taling ook worden gebruikt het tegoed van het Oorlogs schadeboekje en de binnenkort geldig te verklaren bonnen van het Consumentencrediet. Daarnaast bestaat nog op bescheiden schaal de mogelijk heid hulp te bieden uit het zg. Cigarettenfonds. Omtrent de prijzen der goe deren kunnen nog geen con crete mededeelingen worden gedaan, aangezien door ver schillende fabrieken en ook in verschillende kwaliteiten zal worden geleverd. Ten slotte dient er nog op te worden gewezen, dat het hier uitsluitend gaat om hulpver leening aan de oorlogsslacht offers in de aangewezen noodgebieden, zoodat personen, welke zich na de bevrijding in een noodgebied hebben geves tigd niet in aanmerking ko men. Engelsche officieren bezoeken Vlissingen. Zaterdag a.s. zal een verte genwoordiging van de officie ren der vierde Engelsche com mandogroep, welke op 1 Nov. 1944 in Vlisslngen landde, deze plaats opnieuw bezoeken. Zij zullen worden ontvangen door burgemeester en wethouders en raadsleden, terwijl ook ver tegenwoordigers aanwezig zul len zijn van de Nederlandsche commando's en de verzets groep in Vlissingen. De Engel- schen zullen een commando- vlag aanbieden en een minia tuur-ontwerp van het landings monument, dat zij in Vlissin gen willen oprichten. Buitenlandsche lechnici op Walcheren. Een 25-tal directeuren van electro-technische industrieën en keurbureaux, waaronder verscheidene professoren, af komstig uit Noorwegen, Zwe den, Denemarken, Finland, Polen, Zwitserland, België, Frankrijk en Tsjecho-Slowa- kje en Nederland, bracht als gasten van Philips te Eindho ven Zondag j.l. een bezoek aan Walcheren. Zij werden ont vangen door de vertegenwoor digers van het V.V.V. te Mid delburg, waar het gezelschap de lunch gebruikte, 's Mid dags is onder leiding van ir. Ferguson van de Rijkswater staat, de herstelde dijk bij Westkapelle bezocht. DE EERSTE PARTICULIERE NIEUWE WONING. Te Nieuw- en St. Joosland is dezer dagen het woonhuis van den heer C. van Nimwegen aan de Rijksweg onder de kap gekomende eerste particuliere nieuwbouw op Walcheren. De eerste is er en er zullen ongetwijfeld meer volgen, voor al wanneer de door minister Beel in het uitzicht gestelde nieuwe schade-regeling een maal in werking zal zijn ge treden. De schenking van „Scheldemonden". In de jongste bestuursver gadering van de Stichting „Herstel Zeeland 1945" is door een deputatie van de Stichting „Scheldemonden" het bijeengebrachte bedrag van 240.000 overhandigd. De definitieve bestemming van dit bedrag zal in een verga dering op 13 November aan de orde komen. Aan de be sprekingen hieraan zal wor den deelgenomen door drie vertegenwoordigers van het Prov. Bestuur van Ned. Volksherstel. TREKVOGELVRIEND. SCHAPSFEEST DER A.J.C. Voor de oorlog was het tra ditie in de A.J.C. om ieder na jaar een Vriendschapsfeest te houden, dat Zaterdag voor het eerst sinds de bevrijding weer in Middelburg werd gehouden, 's Avonds werd onder groote belangstelling een vlot pro gramma uitgevoerd van volks, dans, zang en leekenspel. Alles werd op vlotte wijze ten too- neele gebracht door de Trek vogels, de 12- en 16-jarige le den der A.J.C.. Zondagmorgen werd een sociaal stadsspel ge speeld. In dit spel moesten verschillende punten van de Trekvogelwet verwezenlijkt worden. UITBREIDING AUTOMA TISCH TELEFOONVERKEER De mogelijkheid is gescha pen van rechtstreeksch auto matisch verkeer door de auto matisch. aangeslotenen op de eilanden Noord- en Zuid-Beve land en Walcheren met Breda (netnummer K 1600), Ohaam (K 1694), Dorst (K 1601), Et- ten-Leur (K 1608), Gilze (K 1605), Rijen (K 1692), Terheij- den (K 1690). Tetei'ingen (K 1691), Ulvenhout (K 1604). Zundert (K 1696), Roosendaal (K 1650), Oud-Gastel (K 1651), Nispen (K 1656), Pin- dorp (K 1657), Rucphen (K 1654) en St. Willebrord (K 1653). Middelburg DIRECTEUR KINDERZORG. Met ingang van 1 Januari is benoemd tot directeur van de Vereeniging Kinderzorg te Middelburg de heer J. van der Windt te Alphen a. d. Rijn. '/lissingen INDIE IN NOOD. Het Comité „Indië in Nood, geen uur te verliezen" belegt a.s. Woensdagavond een open bare vergadering in de Schei dehal, waar de heer A. Th. Winter zal spreken over „In dië in de branding", de heer I. Misset over „De waarheid over de Japansch-fascistische Repoeblik Indonesia". APOTHEKEN. Tot Zaterdag 2 November is 's avonds en 's nachts ge opend dj apotheek Engerlng, Singel 60, noek Dr. Ottestr., Vlissingen. RAILS WORDEN OPGERUIMD. Men is thans in Vlisslngen begonnen met het opruimen van de rails van de oude tram verbinding MiddelburgVlis singen. Binnenkort zullen dus ook de laatste herinneringen aan de tram verdwenen zyn. Gelijke plichten, gelijke rechten. Het 50-jarig bestaan van „Gelijke plichtenGelijke rech ten", dat in de Mei-dagen van 1940 door oorlogsomstandighe den gevierd zou worden en toen is uitgesteld, werd Zaterdag avond in de versierde Sehelde- hal gevierd door een enthousi ast publiek. De voorzitter, de heer J. B. Peskens, opende met een kort woord. Het was hem een waar genoegen den heer Piet Sinke, een der oprichters van de ver eeniging, te kunnen begroeten. Hem werd een bloemenmand aangeboden. Tevens herdacht de voorzitter het feit dat de controleur Van Houcke deze dag 25 jaar aan de vereeniging is verbonden. Hij kreeg een ge schenk. Van de gelegenheid om de vereeniging te complimentee ren werd gebruik gemaakt door den heer A. Korteweg na mens de Ziekenhuisverpleging, een vertegenwoordiger van het Hoofdbestuur van het sanato riumfonds; ook het Vlissing- 9che Mannenkoor D.O.U, kwam blijk van erkentelijkheid bren gen. Een vertegenwoordiger van het Gemeentebestuur van Vlissingen was verhinderd aan wezig te zijn. Na dit officieele gedeelte werd begonnen met het afwer ken van een cabaret-program ma, waaraan medewerkten Fientje Meesters en de heer Pander, die optraden met lied jes, praatjes en schetsjes, wel ke bij het publiek een goed onthaal hadden. Een groot succes behaalde de muzikale clown Borano met zyn instru menten, terwijl Guus Jansen optrad als accordeon-virtuoos. De clou van de avond was echter het optreden van Lou Bandy. Op zyn bekende manier I trad hij ,op en wist spoedig met zeer veel succes het publiek tot meezingen te bewegen. Vooral zijn oude schlagers de den het best. De bloempjesverkoop ten bate van het Sanatoriumfonds bracht 170 op. „Gelijke plichtenGielyke rechten" heeft met de herden king van dit jubileum en het organiseeren van deze feest avond, waaraan geen moeite en kosten zijn bespaard, een groot succes gehad. Het was een avond waar men zich kos- elijk vermaakt heeft, en waar- tan de Silverstórband niet weinig heeft bygedragen. Na afloop was er nog een druk en geanimeerd bal na. domburg AFSCHEID VAN DEN HEER LOUWERSE. Zaterdagmiddag werd in ca fé „Frankzicht" te Domburg, gedurende de algemeene jaar vergadering het 30-jarig be staan van de coöp. boeren leenbank „Domburg'^ herdacht. De kassier, de heer Louwer- nam afscheid van de in stelling en bracht dank aan allen met wie hij mocht sa menwerken. Zijn neef, de heer C. Minderhoud, zal hem op volgen. Als bestuurslid werd herko_ zen de heer L. Corré, als lid van den Raad van Toezicht de heer P. de Visser Pz., beiden te Aagtekerke. Hierna nam de voorz. harte lijk afscheid van den kassier. Spreker bood hem als blijven de herinnering een schildery in lijst aan: „Walcheren onder water". De heer Louwerse dankte in een korte toespraak en schet ste het verleden der bank, waarna de voorzitter nog met groote waardeering de presta ties van den kassier en zyn personeel herdacht en er zijn. verdoening over uitsprak, dat de heer Louwerse bereid werd gevonden als waarnemend kas- ■sler aan de inrichting verbon den te blijven. De heeren H. Minderhoud, J. W. Schuur man en P. de Visser spraken nog woorden van hulde tot den scheidenden kassier. O.- en W.-Souburg AH.-KIESVEREENIGING. Vrijdagavond vergaderde de A.R.-kiesvereeniging te Sou burg, waarin werd overge gaan tot het oprichten van een jongeren-studieclub. De heer M. v. d. Putte, wethou der, besprak 'de geni. politiek en stond in den breede stil bij de wethoudersverkiezing en gaf de aanwezigen een inzicht in de financieele moeilijkheden waarin de gemeente verkeert. Na beantwoording van ver schillende vragen werd de vergadering gesloten. HERDENKINGSAVOND. Door de Souburgsche Oranjevereeniging word ter herdenking van de bevrijding Maandag 4 Nov, in de Geref. kerk te Souburg en herden kingsavond gehouden. Als srekers zullen optreden ds. J. van den Berg, Geref. predikant en de heer Verhage te Vlissingen. Na afloop vindt een muzikale rondgang plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1