PHQVIHCIA1E ZEEUWSCHE COURANT Duitsche protesten tegen Sovjet-deportaties Vandaag_u_ De „Willem Barendsz" koos zee UIT DE PROVINCIE Minister Manshol t sprak te Goes Vlissingen verloor van B.V.V. 189e Jaargang - Nr. 251 Uitgave der Stichting Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Maandag 28 Oct. 1946 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3-20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie 2.—. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaai 29 tel. 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel. 2475, Oostburg Gratemaatraat 3, tel. 102. Terneuzen Brouwerijstr-2. Postrek. nr. 359300_P-ZA^Mlddelburg. Het Wereldgebeuren ROOVEN ENGELAND EN AMERIKA DUITSCHE ATOOMSPECIALISTEN Russische bezetters rer^gren zich onschuldig.... •De Duitschers zfln zoowaar aan het protesteeren geslagen en nog wel tegen Rusland! Als er een Duitsche regee ring was zou het nota's rege nen over de wegvoering van Duitsche technici in het kader van de Ostaktion der Sow jets en dé ontmanteling der Duit sche technische fabrieken. Er is echter nog geen regeering en dus moeten de Duitschers volstaan met aan den Russi- schen bevelhebber van Berlijn een protestelegram aan te bieden ter doorzending naar Stalin en met het verheffen van nijdige stemgeluiden in de bladen der niet-Russische zo nes. Maar men ziet: de eerste tamelijk scherpe Duitsche Ïirotestactie tegen de behande- ing van de zijde hunner over- winTianrn iss pr' Bovendien zijn de Duitschers van plan om zich te wenden tot de door wijlen Hitier zoo hevig gesmade Vereenigde Volkeren, omdat de wegvoe ring der Duitsche technici evenzeer in strijd is met het volkerenrecht als de wegvoe ring van Eur'opeesche technici naar Duitschland tijdens de oorlog. Het is de moeite waard nota te nemen van dit historische feit. Maar overigens is de Duit sche verontwaardiging be grijpelijk. De Russen hebben tot dusver naar schatting 50.000 man aan leidende figu ren en hun gezinnen uit aller lei fabrieken, waarvan de voornaamste de Zeiss en Schottfabrieken zijn, gedepor teerd. Nieuwe fabrieken staan op de nominatie en het zal vermoedelijk geen toeval zijn, dat de Russen met name de vliegtuigfabrieken, alsmede de fabrieken voor raketgeschut en raketafweergeschut als hun doelwit kiezen. De Russen houden zich van den domme. Zij laten de Duit sche radio in him zone ver tollen, dat de Russische bezet tingsautoriteiten er heusch ook niets aan kunnen doen en dat de bevelen regelrecht uit Mos kou komen en tot troost voe gen zij er voor de Duitschers nog aan toe, dat de arbeids voorwaarden in Rusland beter zijn, dan waar ook in Duitschland... Of de Duitschers de zaak daarom wat lichter zullen ne men, staat te bezien en ook de geallieerden zullen -er de zaak wel niet anders om be kijken. Immers: Rusland is hier een actie begonnen, waar toe het niet gerechtigd was en die eigenlijk door de vier bezettende mogendheden eerst goedgekeurd had moeten wor den... En dit eigenmachtig op treden van den heer Stalin wordt met leede oogen gade geslagen door Washington niet alleen, maar evenzeer door Parijs en Londen. De Russen zijn echter ge wapend. Als er officieele pro testen van de zijde der bond- genooten mochten komen, dan behoeven de Russen maar op de in de Russische zone ver schijnende Duitsche bladen te wijzen om tegenargumenten te hebben. Deze, overigens onder stevige Sowjetcensuur staande bladen, beschuldigen er namelijk Engeland en Ame rika van, dat zy Duitsche ge leerden gedwongen te werk stellen, aan de overzyde van Noordzee en Atlantische Oce aan. Het zijn toevallig bijna allemaal atoomspecialisten Er kan uit dit geval een stevig ruzietje ontstaan. En eens te meer blijkt, dat het leven vol gevaren is en dat de menschheid, laat ons liever zeggen: de diplomaten en politici niet in staat zijn, deze gevaren te vermijden en voor een gewaarborgde vrede te zorgen! Eerste walvisch-expeditie sedert anderhalve eeuw. Gistermiddag heeft de „Wil lem Barendsz", Nederlands walvischvaarder en drijvende fcraanfabrlek zee gekozen. Betrekkelijk weinigen meerendeels familie en vrien den van de opvarenden wa ren getuige van het vertrek, toen even vóór 9 uur, vier behendige sleepbootjes het prachtige 16.000 ton groote zeeschip van de kade lostrok ken. Duikbootbasis Kiel vernietigd. Vrijdag zijn de Duitsche duikbootinrichtingen te Kiel door de Britten vernietigd. Er was een hoeveelheid van 11 ton explosieve stoffen voor noodig. De zelfmoord van Görlng. Volgens het thans gepubli ceerd rapport van de Vier- mogendhedencommissie heeft Goering de ampul vergif waar schijnlijk verborgen gehouden sinds het oogenblik van zijn arrestatie in zijn navelholte of het darmkanaal. Den schild wacht, die Goering op het mo ment van diens zelfmoord be waakte, treft geen enkele blaam en ook het overij Amerikaansche en Duitse! personeel der gevangenis gaat vrijuit. amerbkaAjnsch crediet voor duitschland. Amerika heeft Duitschland een crediet van 6 millioen dol lar beschikbaar gesteld voor exportdoeleinden. Er zullen nog meer credieten worden ver strekt, waarbij rekening zal worden gehouden met de Duit sche behoefte aan grondstoffen, steeds meer juweelen diefstallen! Meer en meer blijkt, dat Engeland thans het slachtoffer wordt van een bende juwee- lendieven. Na de diefstal bij den Hertog van Windsor is thans ingebroken bij lady Legh, de echtgenoote van den koninklijken huisbewaarder. Juweelen ter waarde van 8000 werden gestolen. Voorts werd lady Harttngton het slachtoffer. De dieven stalen bont en juweelen ter waarde van 50.000 gulden. Scotland Yard staat mach teloos... parijs zonder vleesch en wijn Parijs heeft het dit week einde zonder vleesch en wijn moeten stellen, omdat zoowel de slagers als de wijnhandela ren weigerden hun waren voor de door (je regeering vastge stelde prijzen te verkoopen. is het twee jaar geleden, dat Oostburg en Groede werden be vrijd; is het 75 jaar ge leden, dat in Centraal Afrika de ontmoeting plaats had tusschen Le- vingstone, van wie men sinds drie jaar zonder bericht was en Stanley, die was uitgezonden om hem te zoeken; is het 60 jaar ge leden, dat te New York het vrijheidsbeeld plech tig werd onthuld. Bananen naar de vuilverbranding. Te Rotterdam is een Noorsch sohip met ruim 600 ton bana nen aan boord, uit Panama gearriveerd. Toen men in de Jobshaven met de lossing wil de beginnen, bleek de koelin stallatie onderweg niet ge- functionneerd te hebben, zoodat zoo goed als de geheele lading bedorven is- Het is een triestig gezicht de bananen te zien de- poneeren in groote lichters van de vuilverbranding. Van de lading was niets bestemd voor Neaerland. de importsigaretten van volksherstel. Officieel wordt medegedeeld, dat bij de verkoop van de door Ned- Volksherstel beschikbaar gestelde importsigaretten, waarvan de opbrengst zal die nen om onvermogenden in staat te stellen de extra tex- tielgoederen voor de getroffen gebieden te koopen. ook de ta- bakshandel zal worden inge schakeld. Minister Lieftinck in de getroffen gebieden. Min. Lieftinck brengt thans een bezoek aan de getroffen gebieden. Vrijdag bezocht hij Gelderland, Zaterdag Limburg- Hij verklaarde, dat er in de regeling der schadevergoeding een kleine verbetering zal worden gebracht. Tevens deel de hij mede, in de toekomst regelmatig de noodgebieden te zullen bezoeken om beter op de hoogte te blijven van de wenschen der bevolking. de laatste klap van het rijzweepje. Dinsdagmorgen zal de Hoo- ge Raad de revisie behandelen van de strafzaak tegen Pieter Melchers, die in Mei 1937 door het Amsterdamsche Gerechts hof werd veroordeeld tot 10 dagen gevangenisstraf wegens mishandeling van Anton Mus- sert op het ..Blauwe Zand" te Amsterdam-Noord tijdens een demonstratie van de N.S.B-, waarbij de leider met rij zweepje tegenwoordig was. prijzencontröle in apeldoorn. Tijdens een tweedaagsche prijzencontróle-actie in Apel doorn werden 174 zaken, door contróle-ambtenaren Dezocht, waarbij de eerste dag 24 pro cessen-verbaal werden opge maakt en de tweede dag 26. Merkwaardig was dat de eer ste dag alle bedrijven Jn een bepaalde branche in overtre ding bleken. gortzak wil naar indh5. Het Amsterdamsche Com munistische raadslid H. Gort zak heeft verklaard bereid te zijn de uitnoodiging van II-7- R.I., te aanvaarden om zich zelf op Java te kunnen over tuigen van de situatie bij de troepen. Prinses Juliana sprak tot Amerika. In het programma „een half uur Nederland", dat de N.B.C. Zaterdagavond over de Ver eenigde Staten heeft uitgezon den, heeft Prinses Juliana in een rede tot het Amerikaan sche volk gesproken, waarin zij dank bracht voor al wat het Amerikaansche volk voor het zoo getroffen Nederland heeft gedaan en nog steeds doet. Nu de „United Relief Service for Holland" deze hulp thans verleent van groep tot groep en van gezin tot gezin, sprak H. K. H. de hoop uit, dat uit deze hulpverleening ve le persoonlijke vriendschap- pen zoudenvoortkomen- Slechts weinigen waren, maar dan ook met trots, getuige van, hoe de eerste Ne- derlandsche walvischexpeditie sedert bijna anderhalve eeuw, begon. Toen de fabrlekboot de vaderlandsche driekleur, de naamvlag, de reederijvlag, de „wij groeten u" seinvlaggen en ook de Amsterdamsche staasvlag, die de burgemees ter' dezer dagen de directie ten geschenke heeft gegeven, hoog in de masten op eigen kracht Westwaarts het Noord zeekanaal opstoomde, kwam 'n bootje tegen de kant, met aan boord een jonge Amsterdam sche knaap, ruigblond, bloots hoofds. linkerhand in de broekzak en de rechterhand voor zijn mond als megafoon: „Meevaren met de Willem Barendsz, éénvjjfentwintig per persoon". Daar vaarde het bewijs van onverwoestbare Neder- landsche durf en daadkracht in het heden, hier stond het bewijs, dat de Nederlandsche zeevaarder-koopman, onsterfe lijk is. GOES TWEE JAAR VRIJ. Twee jaar geleden; op de 29ste October werd Goes bevrijd en op de zelfde dag waaide ook in Hoedekenskerke na een beschieting van 78 uur, voor het eerst de oranjewimpel weer boven ons fiere rood wit en blauw, ondanks de rouw, die in laatstgenoemde plaats heerschte over de dood van 30 burgers en de zeer zware ver woestingen, waarvoor Goes ge lukkig gespaard bleef Twee jaar geleden.. Er wachtte toen een belang rijk deel van Zeeland nog een zware tijd. Er was harde strijd noodig, eer gansch Zeeland be vrijd was. En met name op Walcheren was toen de nood tot de lippen gestegen. Maar wat is er niet veran derd sedertdien! Wie thans door Zuid-Beve land trekt, moet zoeken naar oorlogsschade. In alle getrof fen plaatsen is met man en macht aan de wederopbouw ge werkt en sterker nog dan op Walcheren, dan in Zeeuwsch- Vlaanderen, Can op Schouwen en Duivelend, is hier, waar de schade minder groot was, resul taat bereikt, dat respect af dwingt. Zuid-Bevéland is nog niet voldaan, natuurlijk niet. Aan definitief herstel valt ook hier nog heel wat te doen in de plaatsen, die zwaar getroffen zijn Er is echter vooruitgang. Dit neemt niet weg, dat ve len hun herinneringen terug zullen laten gaan naar de Oc tober dag en van 1944 en dat het velen droef te moede zal wor. den. Er worden dooden herdacht. Er zullen woorden van danW- baarheid worden gesproken Niet alleen jegens Nederlanders, evenzeer jegens onze bondge- nooten, die het leven van zoo. vele zonen offerden Maar daarna gaat de blik weer vooruit Zeeland en in Zeeland zeer zeker ook Zuid-Bevéland weet, dat er nog veel te doen valt, eer het oude welvaarts peil is bereikt, eer alle schade is hersteld Deze arbeid te verrichten, het kan niet anders zijn, dan han delen in de geest van hen, die de tol der vrijheid betaalden! Lord Templewood op Walcheren. Lord Templewood, de stich- ter en president van de „Help Holland Council", zal vandaag in gezelschap van zijn echtge noote, een bezoek aan Wal cheren brengen. Ook brengen Lord en Lady Templewood vandaag een kort bezoek aan België. mr. w. f. e. baron van der feltz. Aan mr. W. F. E. baron v. d. Feltz is op zijn verzoek eervol ontslag verleent uit zijn ambt van Officier van Justitie bij de Arr. Rechtbank te Mid delburg, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige door hem in rechterlijke be trekkingen bewezen diensten. Arbeiders per trein naar huis. Blijkens een mededeeling van het streekbureau Walche ren, wordt met ingang van 2 Nov., in verband met Het win terseizoen een verandering ge bracht in het wekelijksch ver lof en het vervoer van de werklieden. Dan wordt n.l. een wekelijksche extra-trein verbinding tot stand gebracht tusschen Vlissingen en Am sterdam. Daarbij wordt van het standpunt uitgegaan dat de werklieden elke week Za terdagsmorgens werken des Zaterdagsmiddags naar huis vertrekken. De trein ver trekt 's Zaterdags om 13.65 uit Vlissingen en komt om 19.01 uur in Amsterdam aan. Des Maandags vertrekt de trein uit Amsterdam om 6 09 uur Vandaag zullen de afgevaardigden van 51 lan den bij de alg. vergadering der V.N. een krans leggen op het graf van wijlen president Roo sevelt. Auto te water geraakt. 3 personen verdronken. Zondagavond om kwart over elf heeft te Amsterdam een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een kleine luxe wa gen is, zeer waarschijnlijk ten gevolge van het slechte weer en de slechte verlichting, het water van de „Baarsjes" inge reden. Na drie kwartier slaag de de brandweer er in de auto boven water te halen. De 3 inzittenden, een man en vrouw van middelbare leeftijd en een nog jonge chauffeur, bleken reeds te zijn overleden. redder overleden. Te Alkmaar is op 60-jarlge leeftijd overleden Jan v. d. Plas, schipper van de motor, strandreddingsbocvt „President Steyn" te Egmond aan Zee, on der wiens leiding in October 1935, toen de „Drente" en de „Kerkplein" strandden, zestig menschenlevens werden gerei. De prijs van ons dagelijksch voedsel. De Federatie Zeeland van de Partij van de Arbeid hield Zaterdagmiddag een bijeen komst in de -Prins van Oran je" te Goes, welke geopend werd door den heer L. P. van Oorschot, die mededeelde, dat het in de bedoeling ligt meer van deze regionale bijeenkom sten te houden en daarna den spreker van deze middag, den minister van landbouw, den heer S. L. Mansholt, het woord gaf. De minister begon met er op te wijzen, dat Nederland op landbouwgebied een voorna me plaats inneemt en tot de oorlog ver boven Engeland stond, waar men zich meer op industrie concentreerde. Het wegvallen van Duitschland beteekent voor Nederland een verlies van een groote afne mer. Intusschen mag men niet stil zitten maar moet het oog gericht bleven op de toekomst- De pryzen mogen niet te hoog worden- maar de lootten moe ten op een zeker niveau ge handhaafd blijven. De kosten van de productie moeten ver laagd worden, wat echter niet drukken mag op hen, die in de bedrijven werken. Het streven moet zijn te zorgen, dat ongeveer 20 jaar een opper- Je moet maar durven Een Japansch journa list heeft in zijn blad voorgesteld om alle atoombommen en de atoomgeheimen af te staan aan Japan, om dat dit de meest vrede lievende mogendheid ls. Deze laatste conclusie is gebaseerd op het feit, dat de Japansche grond wet het begrip oorlog niet kent een vierling. In Midden-Roemenlë heeft een vrouw het leven geschon ken aan een vierling, bestaan de uit 3 meisjes en een jon gen. Moeder en kinderen ma ken het goed. vlakte van 10 H.A. voor één landbouwer normaal ls. In verband daarmede wees de minister op de wenschelijk- heid dat een deel van de land bouwers van Walcheren ge heel vrijwillig naar de Oost polder trekt om daar aan de voedselvoorziening van ons land te helpen werken. Het feit, dat de bevolking van Neder land elk jaar met ongeveer 100 000 zielen toeneemt, maakt een voortgaande industrialisa tie hard noodig. Spr. zeide volkomen te be grijpen, dat niet ieder het eens is met de door de regee ring genomen en nog te ne men maatregelen. Het verhoo- gen van de maximumprijs voor het brood, houdt niet m dat de consument 1 cent meer moet gaan betalen, maar wel. dat de regeeringssteun met één cent ls verminderd. De kans is groot, dat de winst marge, waar zeker wel wat af kan, zal verminderen. Inzake de prijsverhooging- der melk zeide spr., dat daartegenover staat, dat de aardappelen ge heel vrij zijn en de V.B.N-A. is opgeheven, wat z.t. een daling met 2 tot 3 cent per K.G. ten gevolge zal hebben. De voe dingswaarde van margarine en boter is hetzelfde, maar boter is smakelijker- daarom is besloten de keuze aan de verbruikers over te laten- In tusschen is de omzet van bo ter reeds gestegen van 49 op 54 millioen K.G. per jaar. Spr. wees op de noodzakelijkheid van de kindertoeslag en de verhooging van de ouder domsrente. In antwoord op hem gestel de vragen, wees de minister er o.a. op, dat de herbouwkos ten der boerderijen enz. ge deeltelijk door hypotheek, ten deele door rijksbijdrage en ge deeltelijk uit eigen middelen zullen moeten worden gedra gen. Voorts deelde spr. mede, dat minister Lieftinck binnen kort ook naar Zeeland zal ko men om deze kwestie nader te bespreken. Op een vraag of een Middelbare Landbouw school voor Zeeland niet veel eerder noodig is dan een Mid delbare Technische school, antwoordde de minister, dat deze kwestie een onderzoek door de Z.L.M. waard is. Vele wedstrijden moesten worden afgelast. Goes won een protest. District IV le klasse. RKTVVNOAD 0—2, BW— Vlissingen 30, De Baronie D NLHelmond 42, Helmondia Longa 10, VVVNAC afg. Noad heeft de leiding kunnen behouden door een normale ze ge op de stadgenoo-te RKTVV welke laatste, na het veelbelo vende begin, leeljjk in de staartgroep is blijven hangen. BW boekte, zooals verwacht werd, een overwinning op de' rood witte Vlissingers, die daardoor van de vijfde naar de zevende plaats verhuisden. De belangrijke wedstrijd tusschen de twee laagstgeplaatsten werd in het voordeel van De Baronie beslist, dat daardoor haar eer ste overwinning en punten- winst behaalde. Eenige verras sing wekte de Longa nederlaag tegen de benjamins en deze laatsten zijn zoowaar tot de derde plaats opgeklommen, zij het dan dat het niet doorgaan van de strijd tusschen VW en NAC daar mede schuldig aan 2e KLASSE A. De ZeeuwenDosko afgMid. delburgGoes afg., HeroRB O 86, TSCInternos 3S, Alliance—Breskens 81, Bier vlietTerneuzen afg. Mede door het niet doorgaan van de in Zeeland vastgestelde wedstrijden, is nog al eenige wijztging in de stand gekomen. RBC klom een plaatsje omhoog door een behoorlijke overwin ning op de conservenmenschen. die zich desondanks op de 8e plaats konden handhaven. TSC bleef ook nu nog ongeslagen, maar speelde reeds voor de vierde maal gelyk, waarmede een kostbaar punt èn de twee de plaats werd verspeeld. Deze wordt nu ingenomen door Al liance dat de eenige Zeeuw sche ploeg die in het veld kwam, t.w, Breskens, mc. een klinkende nederlaag naar Zee land terugstuurde Zonder dat Goes en Terneuzen speelden werd toch wijziging in hun puntenaantal gebracht door toewijztng van het hangende protest. Se KLASSE E. RoburZeelandia afg., MOC Burgh 121, RKFCYerseke afg., SteenbergenOdio afg HCSEMM afg. De eenige ontmoeting in de. ze afdeeling had een monster zege van MOC op Burgh tot resultaat, waardoor de Berge- naren de tweede plaats thans bezetten. Overigens kwam in de stand geen wijziging. In de 3e klasse F en de Re serve 2e kasse E werden alle wedstrijden afgelast. Da overige le klassers. District I: EDO—RFC 2—3. VSVEmma afgel., Feijenoord ADO 32, 't GooiSparta 1—2, DWSAjax 1—1. District ii: Neptunes- Blauw Wit 20, HBSXerxes 2—3, DFCDHC 4—0, Haar lemStormvogels 51, Excel siorDOS 23. District UI: Ensch. Boys - Enschede 13, QuickHera cles 10, AGOVVTubantia afgel., Go AheadWagenlngcn 3—0. Be Quick—NEC 1—0 District V: Leeuwarden-Ve. locitas 22, HRCAchilles afgel., Be QuickEmmen 03. GVAV-Heerenveen 28, Snc k Fri3ia 32. District VI: Sitt. Boys—MV V 10, LlmburgiaJuliana 30, BleijerheideSp. Emma 2—1. B.V.V.—VLISSINGEN 3—0. Voor de rust was B.V.V veel sterker en de roodwitten moes ten daardoor het zwaartepunt in de verdediging leggen, waar bij v. d Schraaf als zwerver bergen werk verzette. Hierdoor ging van de Vlissingsche voor. hoede, waarin Hendrikse ont brak, weinig kracht uit, zoodat Saris er in deze periode bijna niet aan te pas kwam. Harting daarentegen moest reeds In de eerste minuten enkele schoten onschadelijk maken. Tweemaal kort achter elkaar had Vlissin gen geluk toen eerst een schot van Swanenberg de lat trof en vervolgens Tausch juist ..aast kogelde. Ruim een half uur wist Vlis. singen de druk te doorstaan, alvorens Harting vood de eer ste maal de bal uit het net moest halen, toen H. Burgerhof een schot van den midvoor van richting deed veranderen. (1 0). Nog geen 2 min. later was het reeds 20, toen Tausch v. Beek in de gelegenheid stelde een schot te lossen. De bal ver dween juist binnen de paal. Ook de resteerende tijd kwa men de Vlissingers niet verder dan de drie backs, daar Krijgs als stopperspil fungeerde. De thee scheen de roodwitten goed gedaan te hebben, althans de tweede helft gaf een geheel ander beeld. In de voorhoede was een wïlziging aangebracht. Van de Kasteele speelde nu linksbinnen en Ramakers op de vleugel. Er zat nu veel meer vaart in het elftal. Ook de 'i- nieg onderling vulden elkaar be. ter aan. H'' gevolg was dat Vlissingen veelvuldiger in de aanval was dan de thuisclub. In deze periode had Vlissingen zeker een tegenpunt verdiend Dit viel echter juist aan de an dere kant toen een schot van v. Beek op een fier Vlissingen verdedigers afstuitte en voor de voeten van Tausch kwam, die vin dichtbij kon scoren (30) Er waren toen nog 5 minuten te soelen. Vóór de wedstrijd werd B V. V. ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan de K.N.V.B.-vlag aangeboden. LLIANCE—BRESKENS 8- Hoewel de uitslag nders doet verwachten, was er van een overwegende Aliance-veld- meerderheid geen spx-ake Het door de vele regen uiterst zwa re veld speelde de veel zwaar dere Bressiaanders veel meer parten dan de stuk voor stuk lichtere Roosendalers, waar. door deze laatsten vele kansen wisten uit te buiten. Daar kwam nog bij lat doelman Ve meulen in het Breskens-doel een volkomen off-day had, met het gevolg dat hy diverse on- noozele ballen door zijn handen liet glippen. Met de rust had Alliance reeds viermaal het Breske. doel doorboord. Desondanks e- ten de bezoekers ook na de ru3t de moed niet verloren gaan, maar succes wisten ze niet te boeken. De thuisclub doarentegen wist de score tot 70 op te voeren en eerst toen wist Breskens de eer te red. den (71) Onmiddellijk na de aftrap lag echter nr. 8 achter Vermeulen, waarmede ook het einde kwam. GOES WON EEN PROTEST. De protestcommissie van de KNVB heeft het door Goes in gediende protest tegen de uit slag van de wedstrijd Terneu zenGoes (44) toegewezen, waardoor de stand werd ge bracht op 34 in het voordeel van Goes. en hij komt om 11.17 uur te Vlissingen aan. Hiermede vervalt dus gedu rende de wintermaanden het massavervoer van de arbei ders met vrachtauto's. Ook de arbeiders, die in Zeeuwsch-Vlaanderen werken, gaan per trein naar huis. Werktijden in de wederopbouw. Aangezien het, in verband met het korten der dagen, niet overal meer mogelijk is, dat bouwvakarbeiders in de ge teisterde gebieden 48 uur per week arbeiden, zullen de hoof den van de bureaux voor de Wederopbouw bepalen, hoelang in hun rayon gewerkt kan worden, waarbij zij gebonden zijn aan een minimum aantal werkuren per dag en per week, vastgesteld door het College van Rijksbemiddelaars. De regeling van dit college is zeer binnenkort te verwachten. Kadervergadering Chr. Nat. Vakverbond. Vrijdagavond werden te Ter neuzen en Zaterdagmiddag te Goes en Middelburg kaderver gaderingen belegd met de be sturen der Chr. vakorganisa ties in Zeeland. In de bijeen komsten te Terneuzen en Goes werd het woord gevoerd door den heer W. Strijbis, 2e voor zitter en in de vergadering te Middelburg door den heer A. Stapelkamp, voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond. De bestuurders van het Vakverbond hebben een uit eenzetting gegeven over de loon- en prijspolitiek der hui dige regeering. De Chr. vak beweging is bereid mede te werken aan een loonstop, maar dan moet er ook een middel gevonden worden dat de prijzen omlaag gaan. Het is dringend noodzakelijk dat er een productieverhooging komt. Verhooging van de pro ductie zal ook tot gevolg heb ben dat er meer verdiend wordt en dat bij het e enigs zins opheffen van de schaarschte aan artikelen de prijzen omlaag gaan. Als compensatie voor het wegnemen van de huidige spanning tusschen loonen en pryzen komt de regeering met uitbreiding van de kuiaerbu- slag tot het eerste kind. Als noodmaatregel is de Chr. vak beweging bereid zyn medewer king te geven. Ook het consumentencrediet is een tegemoetkoming van de regeering tn de kosten van het levensonderhoud. Maar de ractijk leert dat de arbeiders ...ervan niets moeten hebben en dat het een groote mis lukking wordt. De Chr. vakbeweging heeft zich geworpen op de herzie ning van de invalidlteits- en ouderdomsuitkeering. De Stichting van de Arbeid heeft een nota ingediend inzake een noodmaatregel voor rente trekkers, welke onmiddellijk van kracht kon worden. De regeering vil echter komen tot een uitkeering voor ieder een. Het zal een lange weg worden voor dit tot stand komt. Met alle kracht moet wor den tegengegaan dat we een tijdperk krijgen van staking, strijd en worsteling. De Chr. vakbeweging heeft een eigen taak, ook al werkt zij nauw samen met de andere vakcen trales De instelling van de sociale studieclubs zijn voor elk Chr. georganiseerde van groot belang, want daar kun nen de leden kennis nemen van hetgeen de Chr. vakbe weging in het verleden heeft gedaan, maar ook van haar richtlijnen voor de toekomst. Breskens herrijst. eerste steenlegging voor 71 woningen. Donderdag 24 October was een mijlpaal in'de geschiede nis van de wederopbouw van Breskens. Deze dag n.l. werd de eerste steen gelegd van de eerste 71 permanente wonin gen. De eersten steenlegging die bijgewoond werd door tal van autoriteiten en officieele instanties, werd verricht door burgemeester J. A. Eekhout, die een kernachtige toespraak hield, waarin hy wees op het belang van deze dag in de we deropbouw van Breskens. De heer van Ameron, hoofd van het Streekbureau West- Zecuwech-Vlaanderen, gaf in een korte toespraak de ver zekering van zjin volle mede werking aan dit bouwplan. 3ij een hierna volgende maaltjjd. aangeboden door de aannemers-firma's N.V. Ned. Bouwsyndicaat en Panagro, werd o.a, nog het woord ge voerd door den heer Boter- man, dir. van het Ned. Bouw syndicaat; Schout, wnd. voor zitter der Stichting „Herstel Zeeland 1945", Kalemink, Dir. van Panagro, Burgemeester Rosevelt van Schoondijke, van Heijst, Dir-Secretaris der Stichting „Herstel Zeeland 1945", vree.- hoofduitvoerder - van Panagro, de Graaf, adj.- inspecteur van de volkshuis vesting, de architect Bodon en den heer van Haneghem. wet houder der gemeente Bres kens,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1