BEZOEK AAN ONZE WALVISCHVAARDER UIT DE PROVINCIE Een verrader staat terecht LAATSTE NIEUWS. ZUID-BEVELAND. DRIJVENDE TRAANFABRIEK VERTREKT VANDAAG NAAR HET ZUIDPOOLGEBIED. (Van onzen specialen verslaggever.) VAN kapitein K. Visser af tot de kleinste schil- dersjongen op de „Wil lem Barendsz" wist men de laatste dagen, dat het nog hard aanpakken zou zijn voor de drijvende traanfabnek van ochtend om acht uur het ruime sop kon kiezen naar de Zuidpool. DE JAGERS. Juist toen wij by ons be zoek aan deze Nederland- sche walvlschvaarder op de brug stonden, een gevaarte van 150 ton, dat er kant en klaar eenige weken terug is opgezet, zagen wy een catcher of liever met een echt Hollandsche naam een „Ja. ger" vertrekken. Van de gcht jagers vertrekken er n.l. zes uit Amsterdam, twee ko men uit Montevideo naar Kaapstad, waar de vloot begin December wordt geformeerd om vóór de achtste Decem ber het begin van het walvischseizoen op de plaats van bestemming te zijn: het Zuidpoolgebied. De ze jagers zullen het moeder schip omzwermen als kuikens de Kloek. Het zijn scheepjes van 300 S. 400 ton, die in totaal 800 harpoenen aan boord hebben, elk van 90 kg., terwijl voor het afschieten 6000 kg. kruit aan boord is. De jagers hebben een groot wendingsvermogen door de gebogen kiel en liggen zeer diep ln het water. Practisch zijn zij ln staat om hun eigen as te draaien, terwijl bijna geluidlooze motoren hen voortbewegen. Ook hier ver raadt de jager zich dus niet aan zijn prooi. Als de walvisch is ge raakt, pompt men hem vol met lucht, plant een vlaggetje aan een lange stok in zijn speklaag en laat hem dryven. Het moederschip haalt de ge schoten exemplaren alle tege lijk op. DE TRAANFABRIEK. Aan boord wordt de wal visch van zrjn speklaag ont daan. Het overblijvende kar kas wordt ln stukken gesne- den en gezaagd; het spek, het vleesch. en het been ver dwijnen in de afgronden die uitkomen in roteerende kook- apparaten. .Hierin wordt het ruwe materiaal gekookt, de traan wordt hierbij afgezon derd en via een serie zujve- i ringsapparaten in de tanks j gevoerd. Langs allerlei smalle, glib berige trapjes komt men in. het ruim, waar nu nog „maar" een temperatuur van 150 gra den heerscht. Het „zwempak- kenhok" is het reeds gedoopt. De acht tanks zijn voor olie, drinkwater en het waschwa- ter, dat door verdamping uit het zeewater is gewonnen. Ook brachten wy een be zoek aan de hutten. Versch van verf, nieuw van het hout. Vier kribben met een tafel en stoelen. Een keurige inrichting, evenals op het achterschip, waar ook diver se hutten zyn aangebracht. Meer dan driehonderdvyftig man moeten hier worden on dergebracht en de bemanning bestaat niet alleen uit nau-j tisch personeel, maar ook uit laboranten, biologen, chemici, en een groot aantal arbeiders. Dan dalen wy weer af, hoog over enorme trossen stappend, naar de koelkamer, waarin het walvlschvleesch bewaard zal worden. Dikke bepleisterde wanden, met breede lagen kurk en deuren van 25 cm. dikte. Op dit schip zullen de walvisschen een vetvoorraad voor ons land gaan vormen. Men moet voor de 20.000 ton traan voor de oorlog gebruikten wij ln ons land 30.000 ton per jaar per dag minstens 11 zg. blauwe walvisschen vangen of driemaal zooveel van een kleinere soort. VOORRADEN. Gedurende zeven volle maanden zal dit bedryf, zon der noemenswaardige hulp opereeren. Daartoe Is noodlg een goede proviand-bevoorra ding. Eenige eyfers zeggen genoeg: er wordt aan boord meegenomen aan meel 30.000 kg., aardappelen 60.000 lig., froenten 22.000 kg., suiker 0.000 kg., vleesch 40.000 ki melk 48.000 kg., fruit 60' kg. Brood wordt aan boord gebakken en ook de slager heeft zyn eigen domein. De modernste hulpmiddelen' voor de navigatie zijn geïn stalleerd en de „Wïr.em Ba rendsz" is het eerste Neder- landsche koopvaardijschip, d na de oorlog met een radar installatie, speciaal gebouwd voor de koopvaardij, werd uitgerust. Tevens zyn er twee vliegtuigen om de walvisschen ook op te sporen, waarvan de commandant is de heer M. Vaarzon Morel, officier-vlie ger van de Kon. Marine. Sinds 1870 is er geen wal vlschvaarder meer uitgevaren uit Nederland. Het bedrijf zijn wij verleerd. Daarom zul len er vakmenschen van de Far Oer eilanden aan boord zyn en de expeditieleider is de heer Hans Jespersen, een Engelsch genaturaliseerde Noor. Mr. S. Wang, een Noor, is administratief bedryfslei- der, terwyl kapitein H. Vis ser commandant is. De heer Visser stamt uit Schiermon nikoog en is oudste geza; voerder van de Stoomvaar My. „Oostzee". Nederlandsche regeering koopt alle traan van de „Willem Barendsz.". Aan de vooravond van het vertrek van de walvlschvaar der „Willem Barendsz" naar de Zuidelijke IJszee is tus- schen de Stichting Voedselvoor ziening importsbureau en de Nederlandsche maatschappy voor walvischvaart N.V. een contract geteekend waarby is overeengekomen, dat alle traan, welke door de expedi tie gedurende het walvisch- vaartseizoen 19461947 wordt geproduceerd, door de Neder landsche regeering, hierin ver tegenwoordigd door de Stich ting, wordt overgenomen te gen de wereldmarktprys. Ir. Verwey in beroep. In de vergadering van Vry- dag van de afdeeling van de Raad van State vóór de ge schillen van bestuur is het; beroep behandeld tegen lr. R. A. Verwey, voorheen waar nemend secretaris-generaal van het departement van so ciale zaken. In Juli 1946 was aan ir. Verwey krach tens het Zuiveringsbesluit uit zijn functie ontslag verleend. De minister overwoog daarbij, dat uit het terzake ingestelde onderzoek is gebleken, dat ir. Verwey in ernstige mate is tekortgeschoten in het be trachten van de juiste houding in verband met de bezetting. In zyn verweer herinnerde apellant eraan, dat hg ge meend heeft niet anders te mogen handelen, al stuitte hem hetgeen de omstandighe den hem opdrongen vaak te gen de borst. Een veroordeeling van zijn houding door iemand, die niet tot taak had te redden, wat te redden viel, acht apel lant begrypelyk. Het schijnt hem echter niet gerechtvaar digd te zyn, daarby wat ge red werd buiten beschouwing te laten Ter dood veroordeeld. Conform de eisch is Vrij dagmiddag de 36_jarige C. J. D. Neven, die vrywillig bij de Grüne Pollzei was gegaan en doel had uitgemaakt van exe- cutiepeletons, welke op Duitsch bevel Nederlandsche burgers neerschoten, door de Rotter- damsche Kamer van het Haag. sche bijzondere gerechtshof ter dood veroordeeld. 8 jaar Yoor moord op ex-gedetineerde. De Off v. Just- bij de arron- dissem.reclibb. te Amsterdam Hel Ooslenrijksche volkslied. De Oostenrijksche ze- geerlng, die een prys- vraag had uitgeschreven voor een nieuw volks lied, omdat Haydns .Kaiserlied" ook de me lodie van „Deutschland, Deutschland - über alles'' Kas, heeft haar keuze aten vallen op Mozarts s.g. ,.Bundeslied". Alle moderne composltle's verden afgewezen. Er is nu een- nieuwe prijs vraag uitgeschreven voor nieuwe beginwoorden, daar de oorspronkeiyke woorden niet geschikt worden geacht. De Prawda over de verkie zingsnederlaag in Berlijn. Het Russisohe regeerlngsor- gaan Prawda gaf de eerste Russische reactie op de uit slag van de gemeenteraads verkiezingen van Berlyn. waar de sociaal-democratische partij een groote overwinning be haalde. Volgens de Prawda wijst de uitslag er op, dat het uitroeien van het fascisme en van de fascistische ideologie nog niet voltooid is. Het blad voegt hieraan toe, dat de sociaal-democraten heb ben gespeculeerd op de steun, clie zy van Engeland en Ame rika zouden ontvangen Indien zij tegen de Sowjet-Unie van leer trokken. Dit heeft vol gens de Prawda de uitslag ook beïnvloed. Bewaker van Amersfoort ontvlucht. Uit een intern eeringskamp op Zuid-Beveland ontvluchtte. J. de Jonge, destijds bewaker van het kamp van Amersfoort. Dank zij de aandaght van het Noord-Bevelandsclie" politie corps Is hy, toen hij gebruik wilde maken van de veerdienst van Veere gearresteerd Na contróle van de eerste veerboot van Kamperland be merkten de politiemannen de Jonge achter een dyk. De auto van de internee- ringsdienst bracht hem naar het kamp terug- Belangrijke vcrkeers- verbeterlng op komst. VAN GROOT NUT VOOR BIETENCAMPAGNE. Na een afwezigheid van ruim twee jaar, in welke tijd het verkeer over het kanaal TerneuzenGent te Sas van Gent met de pont moest wor den onderhouden, is dezer da gen de grootp brug over de 3e kanaalarm weer gelegd. De brug die door de Duit- schers in 1944 werd vernield, is weer geheel hersteld op de werf „Gusto" te Schiedam en Zondag j.l. te Sas van Gent gearriveerd. Maandagmiddag werd de brug door 2 groote drijvende bokken op haar plaats ge bracht. Dit werk is echter niet zoo vlot verloopen, daar er een verwringing ontstond van 12 mm. Dinsdag waren een aantal deskundigen ter plaatse, waaronder de direc- Bijz. Gerechtshof Middelburg Hij voelde zich geen Hollander. Laurentz Jac. Fllerentourg, handelaar, Middelburg, ontken de ten stelligste, dat hy by de Sicherheitsdienst had aange geven dat by Melse en diens zoon, wenend ln de Leliestraat te Middelburg, radio's ln huls waren, waarop huiszoeking was gevolgd met Inbeslagname der toestellen, terwrjl vaaer en zoon Mels? resp. 6V> maand en 1 jaar gevangenisstraf van de Duitschers kregen. Als getuigen werden o.m heeft een gevangenisstraf van geh0C)r£i A. Jocsse, concierge 8 paar geeischt tegen den 31-j. py de S.D' die verklaarde op ichilder C. R. v. Schie. De ver-1 het S.D. bureau een brief te Predikbeurten Ned. Herv. gem.: Goes: 9.30 ds. Nut bey 5.30 ds. Baks; 's- Heer Ablskerke: 9.30 cand. Otte, 2 ds. van Dijk; 's-Heer Arendskerke: 10 ds. van der Waa, 6 Gezlnsdienst; '&-Heer Hendrikskinderen: 10 en 2 ds. Odé; Kattendijke: 9.30 en 2 ds. Breek; Kloetlnge: 10 en 2.30 ds. Elderenbosch; Wilhel- minadorp: 10 dhr. L. Over- Suw, 6 ds. Nutbey; Wol- artsdyk*! 10 ds. van Dllk, 2.30 dhr. L. Kraal; KapeLle: 10 en 2.30 ds. J. E. Drost (H. Av.); Yerseke: 11 ds. Baks, 4 dhr. de Zwart; Driewegen: 9.30 ds van Burgeier; Ove- zande: 2 ds. van Burgeier; Hoedekenskerke: 9.30 Voor- ber. H. Av„ 2 ds. Hulsbergen (H. Av.); KrabbendUke: 9.80 en 2.30 ds. Baarslag; Borssele: 9.30 en 2 ds. Vrijland; Nieuw- dorp: 10 en 2.30 ds. Luurlng; RiUand-Bath: 10 dhr. Hey~ boer; 2.30 ds. van 't Hooft; Waarde: 9.30 dhr. G. J. van Duiken, 2 dhr. N. de Zwart; Kats: 2 ds. Morreau; Kort- gene 10: ds. Versteeg. 2,30 cand. Otte; Colijnsplaat: 10 ds. J. Kluiver; 2 dhr. Hoo- gerheide. Gercf kerk: Krabbendyke: 9 30 en 2.30 ds. de Bruin; Borssele: 10 leesdienst. 6 ds. Veldhuizen; Rilland-Bath: 10 en 2.30 ds. Kuiper; Yerseke: 9.30 en 2 ds. I. Groenenberg. Gercf. Gem.: Kapelle: 10 en 2.30 ds. Bouwmeesters; Hoe dekenskerke: 9.30, 1.30 en 5 leesdienst; Nisse: 3 x lees dienst; Rilland-Bath: 10, 2 en 6 leesdienst; Borssele: 9.30, 2 en 5.30 leesdienst; Yerseke: 9.30, 2 en 6 ds. van Stuyven. berg; Krabbendyke: 9.30, 2 en 6 leesdienst. Clir. Evang. Gem.: Yerseke: 10 en 2.30 ds. Timmerman. Leger des Hells: Yerseke: 10 Heil. Dienst. 6 Verloss. Dienst. De leidende modehuizen hebben in de oorlog slechts spaarzaam van hun materiaal gebruik kunnen maken, maar thans schijnen de mooie stof fen weer f»t overvloed voorhan den te zijn. Voor dit avond toilet zijn op zijn minst eenige meters van de fijnste zijde noodig. (PJ.B.R,D.P,-foto) dachte had éen zekere Schef- fer, die gedurende de bezetting werkzaam was by „Zentral- stelle für Jüdischen Auswande- rung" en zijn zwager had aan gebracht, met voorbedachten rade vermoord, nadat hy als lichtgeval was vrygelaten. Uitspraak 8 November a.s. Het recht van veto blijft op de agenda der V. N. De Sowjet-afgevaardigde Wisjinsky heeft Vrydag na critiek van verschillende zijden een voorstel om moties, die be- beperking van het recht van veto beoogen, van de agenda der algemeene vergadering der 7.N tè schrappen, ingetrokken. De moties waren ingediend oor Australië en Cuba, welke anden Wisjinsky hierom aan viel. HU verklaarde, dat het •rincipe van eensgezindheid :e bas'3 van' veto de organisa ie der V.N. vormt. Engeland en de V-S. verzet ten zich o.a. tegen het Sowjet voorstel Suikerbonnen verlengd. Het C.D.K. deelt mede, dat de geldigheidsduur van de sul- keibourien 629 suiker, 129 suiker, 130 algemeen en 131 algemeen verlengd is tot en met 2 November- hebben gevonden, ondei*teekend door J. Flierenburg, waarin melding werd gemaakt van de radiotoestellen oy Melse. Later zou Flierenburg persocnlyk naar de S.D. zijn gekomen en by Klünner, de Krimlnal-secre- thr, hebben geïnformeerd waarom van de brief geen werk was gemaakt. Klünner zelf, eveneens als getuige ge hoord, verklaarde, dat net te donker was geweest om den bezoeker te herkennen; maar had reeds eerder met be ach. geconfronteerd ge meend diens stem te herken- - m. De andere getuigenverkla ringen hadden minder waarde De verdediger, mr. H. C. M van Son, begon met de aan dacht er op te vestigen, c'at by de opsporing van den eventu- eelen aangever, sterk in één richting was rozocht, nl. die van Fllerenbui-g omdat hier een far !"ekwcstie nee sa men scheen te hangen. Bovendien was hij van mee ning, dat de beide hoofdge tuigen Jocsse en Klünner niet betrouwbaar waren, zoodat. gezien het feit, dat besch bleef ontkennen, een en ander niet bewezen was. Hij verzocht onmiddellijke invrijheidstelling, waarop het Hof, na overleg ln de raadkamer, echter niet in ging. De deportatie der Duitsche technici- Volgens de Britsche nieuws dienst in Duitschland ls het „aeporteeren" van Duitsche arbeidskrachten door de Sow-: jets Maandag plotseling begon nen Het zou tot dusver om een'aantal van meer dap 7000 gaan. Genoemde nieuwsdienst meldt, dat kort voor hun vertrek de volgende order aan betrok kenen werd voorgelezen „Daar de fabriek waar gij thans werkzaam zijt, naar de Sowjet-Unie wordt overge plaatst, dient gy zich met uw gezin naar het station te be geven. Uw nieuwe arbeidscon tract zal worden gesloten na aankomst in de Sowjet-Unie. Ty'dens de reis zal voedsel en kleeding te uwer beschikking worden gesteld. Ge kunt reke ning houden met een reisduur van drie tot vier weken." Voor het overorengen der Duitsche technici naar de Sow jet-Unie worden meer dan 700 spoorwegrijtuigen op hot sta tion Kaulsdorf (Oostelyk Ber lijn) in gereedheid gehouden om de Duitsche technici naai de Sowjet-Unie over te bren gen Britsche vakvereenigingen over de Spaansche kwestie. Het congres van Britsche vakvereenigingen te Brighton heeft voor het eerst in deze week het algemeen bestuur in de wielen gereden. Het heeft een resolutie aan genomen, volgens welke Enge land allé economische en diplo matieke betrekkingen met het Spanje van Franco moet ver breken. De resolutie kreeg 4.534.000 stemmen voor en 1.891.000 tegen. Het algemeen .bestuur was van oordeel dat een dergelyk verzoek niet eenzydig van En geland maar van de V.N. moet uitgaan. Een resolutie, waarin de ge- geheele buitenflndsche politiek v'an de Labourregeering, waar Attlee de vorige dag over had gesproken, veroordeeld wordt, werd verworpen. 40 der uitgebrachte stemmen on dersteunde de resolutie echter, hetgeen een veel grooter per centage van Oppositie tegen de regeeringspolitiek vertegen woordigt dan ooit is voorge komen in een Labourvergade- ring met volledige vertegen woordiging by stemming over een belangrijk geschilpunt. Het groote percentage voorstem mers kan voor een groot deel worden verklaard als te Zijn ontstaan onder invloed van de Spaansche kwestie. Byrnes steunt Truman. Byrnes, de Amerlkaansehe minister van buitenlandsché za ken, heeft zich officieel eens verklaard met Truman's poll. tiek ten aanzien van Palestina, dié onmiddellijke Joodsche im migratie "óorotaat en het plan van het Joocsch bureau voor een „levensvatbare" Joodsche staat ondersteunt. Het bezoek der Koningin aan België. Vrydagmiddag heeft H.M. de Koningin te Brussel, in haar hoedanigheid van „assouee" der klasse schoone kunsten van de Koninklijke Academie van wetenschappen, letteren en schoone kunsten een vergade ring van deze academie byge- woond. Talryke autoriteiten, waaronder de Prins-Regent, Prins Karei, waren hierby aan wezig. Na de begroetingesrede van den voorzitter der academie werden H.M. verschillende kunstwerken ten geschenke aangeboden, waarna H.M. voor de Haar betoonde eer dankte. Na de plechtigheid begaf H.M. zich naar het Koninklijk Paleis. Open brief aan „De Waarheid". Militairen van 2e bataljon 7e regiment infanterie te Sema- raiig hebben een open brief gericht aan de heeren Gort zak, Paul de Groot en de redactie van de „Waarheid", in het te Semarang verschijnende dagblad ,,Het Midden". In deze brief wordt de heer Gortzak uitgenöodlgd om naar Indlë te komen ten einde zich per soonlijk op de hoogte te stellen' van de toestand en zich een beeld te vormen van hetgeen de Nederlandsche troepen tot dusverre hebben gepresteerd. Het personeel van dit Amster- damsche bataljon ls bereid alle kosten volledig te betalen. Eisch: 8 jaar gev. en 15 jaar ontzetting uit rechten. GEEN HOLLANDER, I MAAR BELG Robert Albrechts, meubel maker, Hulst, beschuldigd van dienstneming bij de Waffen S.S., verklaarde, dat hy zibh toen geen Hollander had ge voeld, maar Belg. Waarop de voorzitter de opmerking maak te, dat ook de Belgen dit dienstnemen niet gewaardeerd zouden hebben. Anti-bolsjewls- tische beweegredenen zouden besch. tot dienstneming gedre ven hebben. Zijn verdediger, mr. H. C, M. van Son, was van meening, dat de anti-communistische motie ven, voortkomend uit besch.'s geloofsovertuiging, niet de eenige waren en wees o.m. op de omstandigheden waaronder besch. was opgegroeid. Eisch: 8 jaar met aftrek. BI J DE LANDSTORM GEWEEST. Florentinus Fr. van Acker, fabrieksarbeider, Axel. was in Mei '43 toegetreden tot de „Landstorm Nederland" waar van besch. verklaarde niet te hebben gewe'ten, dat dit een Duitsche instelling was. Zijn verdediger, mr. J. Sepers, meende, dat dé groote fout van besch. was, dat hij zich een verkeerden vriend had ge kozen. Bovendien zou uy als landstormer vaak gedeserteera zijn. Bij de bevryding meldde hij zich zelf bij de P.O D. Eisch: 5 jaar met aftrek Uitspraak: 8 Novemoer ,a.s. ONDER INVLOED VAN ZIJN BROER. Theophiel de Bot, textiel-- arbeider, Hulst, was in '41 toegetreden tot het „Vrijwil ligers Legioen Nederland" en was in Duitsche lcry'gsdienst gebleven tot hy door de Ame rikanen werd gevangen ge nomen. Zyn verdediger, mr. J. Se pers, wees op het milieu waarin besch. in die tijd ver keerde en vooral de invloed, die zijn broer op hem had uitgeoefend, die hem over haalde lid van de N S.B. te worden en op het vliegveld Haamstede te gaan weiken. Door zyn physieke gesteld heid kon besch, niet gemak kelijk aan werk komen zijn oordeelsvermogen zou 'oor epilentische aanvallen ook verzwakt zijn en onder ieze omstandigheden aad hij dienst genomen Eisch: 2% jaar gev. straf met aftrek. Gilles Brouwer, expediteur te Goes, die door financleele omstandigheden gedrongen, by de „Krlegsmarine" had dienst genomen, bleek hie* .'an spoedig genoeg fe hebbeg ge kregen en w.st na een ver- geefsche poging naar Dene marken te ontsnappen, waar hij door illegale werkers werd opgenomen. Zijn verdedigei was mr. A H. kuipers Eisch: 3 jaar gev. met af trek en ontzetting uit rechten voor 10 jaar. Florentinus Hendr. Wins- berghe, smid, Krabberidljke. was na een ruzie naar de ma rechaussee geloopen en had daar medegedeeld, dat een zekere Snoep, een radiotoestel had, met het verzoek daar werk van te maken; eenige maanden later drong hy er opnieuw by de marechaussee op aan. die ook weer met het onderzoek geen ernst maakte De verdediger, mr. H. C M. van Son, wees op de om- stand tgheden die tot de da id hadden geleid »i bracht naar voren dat deze aangifte by Nederlanders geen gevolgen had gehad Eisch: 4 jaar gev. met af trek; 15 jaar ontzetting uit rechten. teur-generaal van Verkeer en Energie, den directeur van de Waterstaat en den directeur der werf „Gusto". Ook eeni ge autoriteiten uit België waren aanwezig. Er is toen de conclusie ge maakt, dat de brug over 6 dagen voor alle verkeer ge reed zou zyn. Er wordt thans koortsach tig gewerkt om deze afspraak na te komen, doch men is daaromtrent niet geheel op timistisch. In alleryl zijn vak lieden uit Limburg en ook van de K.M. „De Schelde' te Vlissingen naar het werk vervoerd. De algemeene verwachting is, dat het treinverkeer he den over de brug geleid zal kunnen worden, omdat by het maken van de brug daarvoor alles in gereedheid is ge bracht. Speciaal voor de bleten- campagne is de opfuiming van deze verkeersobstakels van heel groot belang, daar reeds weken achtereen de bieten van de 2 fabrieken te Sas van Gent via België of door overladen in schepen te Terneuzen werden aange voerd. ZEELAND IN DE AETHER. De K.R.O. verzorgt, geiyk wij reeds eerder meldden, Zon dag via Hilversum n (415,5 meter) een Zeeuwsche dag. Verschillende sprekers uit Zeeland voeren het woord, Zeeuwsche reportages worden uitgezonden en Zeeuwsche kunstenaars en ensembles ko men vcor de microfoon. Het volledige'programma kan men aantreffen in de rubriek Radioprogramma's. ZUIVERING. By beschikking van den mi nister van Binnenlandsche za ken is, op grond van de des betreffende bepalingen van het zuiveringsbesluit 1945. ont slag verleend aan A. C. van Driel, gerekend met ingang van 5 Sept. 1944 als burge meester van Wemeldinge en gerekend met ingang van 16 April 1945 als waarnemend, burgemeester van Vollenhove- OESTERVERZENDING. De oesterverzending naar Engeland vindt nóg regelmatig doorgang. Deze week werden 60.000 stuks verzonden. Hoogst waarschynlyk zullen de be stellingen eerst half November greoter worden. Hoedekenskerke Goes VERKEERSMAATREGELEN IN VOORBEREIDING. Te Goes is men thans bezig de verkeersborden te herplaat sen en nieuwe aan te brengen. Als deze zijn aangebracht, zul len de door B. en W. destyds aan de raad voorgelegde re gelingen worden gepubliceerd en daarna in werking treden. Men lette nu reeds op de bor den, opdat men in de toe komst, als de politie zeker streng toezicht zal gaan hou den, geen fouten maakt. UITVOERING. Donderdagavond gaf het Zuld-Nederlandsch Tooneel in het '„Schuttershof te Goes een uitvoering- van 't tooneel- stuk: „De kat en de kanarie". Het stuk werd op uitstekende wijze vertolkt Het valt -e be treuren, dat de belangstelling van de zijde vap het publiek gering was. CHR. BESTURENBOND. Don'er^tgavond werd in het kerkgebouw der Vry Evangelische Gemeente te Goes door de Christelijke Be sturenbond een familieavond gehouden. Ds. C. van Nes uit Magalang (Java) hield een boeiende causerie over Indië, het zendingswerk en over het leven in de interneeringskam- pen. Het zangkoor „Jubilate Deo", onder leiding van mej. Hillebrand verleende zyn me iewerking. VIJFTIGJARIG BESTAAN. Woensdagavond werd ln de melksalon „De Landbouw" te Goes het 50-jarig bestaan van de afdeeling Goes van de Chr. Nationale Werkmansbond ge vierd. De voorzitter, de heer C. de Graaff, sprak een openingswoord en de secreta ris, de heer van Gorssel, gaf een uitgebreid historisch over-: zicht van de oprichting en het werk der afdeeling. De eenig nog in leven zijnde oprichter van de afdeeling, de heer A- D. F. van der Wart, was bij de' vergadering aanwezig en werd hertelyk toegesproken. Verder werd gesproken door Ds. Odé en den neer A. de Lange, terwyl de avond verder gevuld werd met voordrachten en muziek. Schore GEMEENTE AVON D- Dinsdagavond werd in de Ned. Hervormde Kerk te Scho re een gemeenteavond gehou den in het kader van de Ge- zinsweek. Spreker was Ds. Breek uit Kattendijke met als onderwerp „Het Gezin in de branding". De spreker werd ingeleid door Ds. Postma, waarna Ds. Breek op de verschillende ge varen wees waardoor het ge zinsleven wordt bedreigd. Pleune Kolijn, echtg. van A. J. Mol, te Sas van Gent. werd veroordeeld tot 9 maanden gev. met aftrek voorarrest; C. Mlnnaard, chauffeur. Ril land-Bath: l jaar en 6 maan den gev. met aftrek sedert 22 Mei 1945 en ontzetyng kies rechten voor 10 laar; D. J. Labruyère, student- waterb kundig opzichter, Vlis singen: i, jaar en 3 maanden met aftrek sedert 5 Nov. 1945, met ontzetting kiesrechten voor 10 jaar; F. Voois, landarbeider. Goes: 2 jaar R.W.I. met aftrek se dert 9 Juni 1945, met ontzet ting uit de kiesrechten voor 10 jaar; P. Meertens, transportarbei der.' Terneuzen: 5% jaar gev. met bevel tot onmiddellijke gevangenneming- Aan veroor deelde is recht van cassatie verleend; J. Moerland, kantoorbedien de, Goes: 2 jaar gev. met af trek voorarrest sedert 25 Mei 1945. met entzetting uit kies rechten voor 10 jaar; A. A. J. v. d. Broecke, zon der beroep, Aardenburg: 2 jaar met aftrok sedert 31 Oct- 1944, met ontzetting kiesrech ten voor 10 jaar; J. C. J. den Toonder, grondwerker, Yerseke-- 2 jaar srev. met aftrek sedert 18 Mei 1945. „CON AMORE". Donderdagavond werd in café Huyzen te Hoedekens kerke een algemeene ledenver gadering gehouden van de muziekvereeniging „Con Amo- re" onder voorzitterschap van den heer M. van der Have. De kas sloot met een batig saldo van 465.21. Deze zomer werd deelgenomen aan drie festi vals en werden concerten en marsen gehouden. Ook bracht men bij verschillende personen een serenade. Een verzoek voor de vereenigingen Nieu- wendyk en Lisse om aan de cnocours aldaar in 1947 deel te nemen, werd verworpen, omdat het plan bestaat om het concours van de Zeeuw sche Bond te bezoeken. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren M. van der Have en A. LeendertBroere. TRIBUNAAL GOES. LICHTE. EN ZWARE GEVALLEN. De eerste zaak was Donder dag, die tegen den 27-jarigen kantoorbediende L. de P.oo uit 'sHeer Abtskerke. die sympa- thiseerend lid der N.S.B. is geweest, hulp heeft verleend aan de vyand of de handlan gers door werkzaam te zijn op het departement voor bijzon dere economische zaken; ver der bij de Eindsatzstab der N.S.D-A.P. Ook heeft hy uit- latlngèn van zijn oom J. de Roo medegedeeld aan den se cretarie-ambtenaar Beneder, waardoor een onderzoek door de landwacht werd ingesteld. Hg had vriendschappelijke om gang met leden der weer macht. Bii het verhoor merkte de president op, dat verdachte iyn schuld nog niet inziet. Mr. A- H. Kuipers, die ver- 3ediger was, vond het geval van de R. niet ernstig en vroeg zijn ontslag uit de in- terneerlng. De 35-jarige land- en tuin- bouwarbelder J. de Keizer uit Kapelle, was lid der N.S.B. werkte voor de N-SH.-bladeri, was lid van de W.A.. plakte papieren van de V-actie aan; was ook landwachter en hulp agent van politie en deed wacht bij het distributiekan toor te Goes; was de oorzaak, dat Hundersmark, die beschul digde geslagen zou hebben, ge straft werd evenals J. Schip per en C. J. van Oosten, waar van hij verteld had, dat zy V- actie plakkaten hadden afge trokken. Beschuldigde bleef volhouden dat hy het verkeerde van zijn houding niet kon inzien. Verdediger Mr- Sepers be pleitte een milde straf voor zijn cliënt. UITSPRAKEN MUWNMlJ, GERECHTSHOF. KAMER R VOOR ZEELAND. Saaman uit Wolphaartsdyk, die lid is geweest van ue N.S. B.. werkte voor N.S B.-bladen, lid was van de W.A., wachts- man w&s voor de weermacht en in Friesland door de Cana- deezen krijgsgevangene werd gemaakt in April 1945 teza men met Duitsche militairen. De voorziter zei. dat dit feitelijk een zaak is die het bijzonder gerechtshof moest behandelen. Vooral dat be schuldigde ln uniform in Duitschland was, achtte spre ker zeer bezwarend- Mr. Sepers wees ook ln dit geval op verzachtende omstan digheden en vroeg spoedig in- vryheldstelling van zyn cliënt. HAAR EIGEN MAN VERRADEN. De laatste zaak was die te gen de 27-jarige M- J. Loker- se uit Putte, die sympath. Ud was; werkte voor de Duit schers zoowel te Vlissingen als in Duitschland. Zij bracht haar man H. de Zeeuw by de S-D. aan, omdat hij naar de Engel- sche zender luisterde, ten slot te ging zij veel met Duitschers om en speciaal met een YV.A- man. Zy bleek niet uit princi pe. maar om met haar vriend, feestjes te kunnen bijwonen, lid te zijn geworden en mr- Terwoert. die verdediger was, verzocht clementie. Uitspraak in alle zaken 7 November.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6