BEZOEK AAN ONZE WALVISCHVAARDER UIT DE PROVINCIE Een verrader staat terecht LAATSTE NIEUWS. WALCHEREN DRIJVENDE TRAANFABRIEK VERTREKT VANDAAG NAAR HET ZUIDPOOLGEBIED. (Van onzen specialen verslaggever.) VAN kapitein K. Visser af tot de kleinste schil- dersjongen op de „Wil lem Barendsz" wist njen de laatste dagen, dat het nog hard aanpakken zou zijn voor de drijvende traanfabriek van ochtend om acht uur het ruime sop kon kiezen naar de Zuidpool. DE JAGERS. Juist toen wg bij ons be zoek aan deze Nederland- sche walvlschvaarder op de brug stonden, een gevaarte van 150 ton, dat er kant en klaar eenige weken terug is opgezet, zagen wij een catcher of liever met een echt Hollandsche naam een „ja ger" vertrekken. Van de acht jagers vertrekken er n.l. zes uit Amsterdam, twee ko men uit Montevideo naar Kaapstad, waar de vloot begin December wordt geformeerd om vóór de achtste Decem ber het begin van het walvischseizoen op de plaats van bestemmmg te ijn: het Zuidpoolgebied. De- zÜn ze jagers zullen het moeder schip omzwermen als kuikens de kloek. Het zijn scheepjes van 300 a 400 ton. die in totaal 800 harpoenen aan boord hebben, elk van 90 kg., terwijl voor het afschieten 6000 kg kruit aan boord is. De jagers hebben een groot wendingsvermogen door de gebogen kiel en liggen zeer diep in het water. Practisch zijn zij in staat om hun eigen as te draaien, terwijl bijna geluidlooze motoren hen voortbewegen. Ook hier ver raadt de jager zich dus niet aan zijn prooi. Als de walvisch is ge raakt, pompt men hem vol met lucht, plant een vlaggetje aan een lange stok in zijn speklaag en laat hem drijven. Het moederschip haalt de ge schoten exemplaren alle tege lijk op. DE TRAANFABRIEK. Aan boord wordt de wal visch van zijn speklaag ont daan. Het overblijvende kar kas wordt ln stukken gesne den en gezaagd; het spek, het vleesch en het been ver dwijnen in de afgronden die uitkomen in roteerende kook- apparaten. Hierin wordt het ruwe materiaal gekookt, de traan wordt hierbij afgezon derd en via een serie zuive ringsapparaten in de tanks gevoerd. Langs allerlei smalle, glib berige trapjes komt men in het ruim, waar nu nog „maar" een temperatuur van 150 gra den heerscht. Het „zwempak- kenhok" is het reeds gedoopt. De acht tanks zgn voor olie, drinkwater en het waschwa- ter, dat door verdamping uit het zeewater is gewonnen. Ook brachten wij een be zoek aan de hutten. Versch van verf, nieuw van het hout. Vier kribben met een tafel en stoelen. Een keurige inrichting, evenals op het achterschip, waar ook diver se hutten zgn aangebracht. Meer dan driehonderdvyftig man moeten hier worden on dergebracht en de bemanning bestaat niet alleen uit nau tisch personeel, maar ook uit laboranten, biologen, chemici en een groot aantal arbeiders. Dan dalen wij weer af, hoog over enorme trossen stappend, naar de koelkamer, waarin het walvischvleesch bewaard zal worden. Dikke bepleisterde wanden, met breede lagen kurk en deuren van 25 cm. dikte. Op dit schip zullen de walvisschen een vetvoorraad voor ons land taan vormen. Men moet voor e 20.000 ton traan voor ie oorlog gebruikten wij in ons land 30.000 ton per jiar per dag minstens 11 zg. blauwe walvisschen vangen of driemaal zooveel van kleinere soort. VOORRADEN. Gedurende zeven volle maanden zal dit bedrijf, zon der noemenswaardige huip opereeren. Daartoe is noodlg een goede proviand-bevoorra ding. Eenige cijfers zeggen genoeg: er wordt aan boord meegenomen aan meel 30.000 kg., aardappelen 60.000 kg., groenten 22.000 kg., suiker 10.000 kg., vleesch 40.000 kt melk 48.000 kg., fruit 6000 kg. Brood wordt aan boord gebakken en ook de slager heeft zijn eigen domein. De modernste hulpmiddelen voor de navigatie zijn geïn stalleerd en de „Willem Ba rendsz" is het eerste Neder- landsche koopvaardijschip, d na de oorlog met een radar installatie, speciaal gebouwd voor de koopvaardij, werd uitgerust. Tevens zijn er twee vliegtuigen om de walvisschen ook op te sporen, waarvan de commandant is de heer M. Vaarzon Morel, officier-vlie ger van de Kon. Marine. Sinds 1870 is er geen wal vlschvaarder meer uitgevaren uit Nederland. Het bedrijf zijn wij verleerd. Daarom zul len er vakmenschen van de Far Oer eilanden aan- boord zijn en de expeditieleider is de heer Hans Jespersen, een Engelsch genaturaliseerde Noor. Mr. S. Wang, een Noor, is administratief bedrgfslei- der, terwijl kapitein H. Vis ser commandant is. De heer Visser stamt uit Schiermon nikoog en is oudste gezag voerder van de Stoomvaart- Mg. „Oostzee". Predikbeurten Ned. Herv. gem.: Vlissingen: 10 ds Visbeek (H. D.), 5 ds. Hartjes, Havendorp: 10 ds. Hartjes; Souburg: 10 en 2.30 ds L. C. Spijkerboer; Ma. Ge- mèenteavond, 8 uur; Arne- muiden: 10 en 6 dhr. Opman, 2 ds. Hooykaas; Ritthem: 10 en 3 ds. Breukelman; Nieuw en St. Joosland: 10 ds. Waar denburg, 7 ds. Versteegh; Domburg: 10 en 7 ds. Nicolai; Serooskerke: 9.30 en 2 ds. N. Visser; Grgpskerke: 10 ds. van Loon, 2.3) ds. Don; Kle- verskerke: 10 ds. Smits; Zou- telande: 9.30 Preeklezen, 2.30 ds. Visbeek; Meliskerke; 2.30 ds, Aalbers; Vrouwenpolder: 10 ds. Valeton; Gapinge: 2 ds. Valeton. Geref. kerk: St. Laurens: 10 en 2 30 ds. D de Vries; Vlis singen: 9.30, 3 (Havendorp) en 5 ds. Hendriks- Chr, Geref, kerk: Middel burg: 10 en2.30 leesdlenst; Vlissingen: 9.30 en 5 ds. R. Slofstra. Geref kerk (Art. 81 K.O.): Middelburg: 2 en 7 ds. P. K. Keizer. Doopseez. gem.: Middel burg: 10.15 mej. dr. A. H. A. Bakker. Evang. Luth. gem.: Middel burg: 7 ds. J. C. Schröder; Vlissingen: 10 ds. J. C. Schröder, VrIjz. Herv. gem.: Vlissin gen: 10.45 mej. dr. N. A. Brulning; Middelburg: 7 ds. Hanneman. Hersteld Apost. Zendlngs- gem.: Vlissingen: dienst in de Molenstraat om 10 en 4.30. Kerknieuws NED. HERVORMDE KERK. De naar Kamperland beroe pen Ned- Herv. predikant van Oude en Nieuwe Wetering Ds. van Roon, heeft voor dit be roep bedankt. De leidende modehuizen hebben in de oorlog slechts spaarzaam van hun materiaal gebruik kunnen maken, maar thans schijnen de mooie stof fen weer in overvloed voorhan den te zijn. Voor dit avond toilet zijn op zijn minst eenige meters van de fijnste zijde noodig. (P-I.B.R.D,P,.foU>) Nederlandsche regeering koopt alle traan van de „Willem Barendsz.". Aan de vooravond van het vertrek van de walvlschvaar der „Willem Barendsz" naai de Zuidelijke IJszee is tus- schen de Stichting Voedselvoor ziening importsbureau en de Nederlandsche maatschappij voor walvischvaart N.V. een contract geteekend waarbij Is overeengekomen, dat alle traan, welke door de expedi- tie gedurende het walvisch- vaartselzoen 1946—1947 wordt geproduceerd, door de Neder landsche regeering, hierin ver tegenwoordigd door de Stich ting, wordt overgenomen te gen de wereldmarktprijs. Ir. Verwey in beroep. In de vergadering van Vrij dag van de afdeeling van de Raad van State voor de ge schillen van bestuur is het beroep behandeld tegen ir. R. A. verwey, voorheen waar nemend secretaris-generaal van het departement van so ciale zaken. In Juli 1946 was aan ir. Verwey krach tens het Zuiveringsbesluit uit zijn functie ontslag verleend. De minister overwoog daarbij, dat uit het terzake ingestelde onderzoek is gebleken, dat ir. Verwey in ernstige mate is tekortgeschoten in het be trachten van de juiste houding in verband met de bezetting. In zijn verweer herinnerde apellant eraan, dat hy ge meend heeft niet anders te mogen handelen, al stuitte hem hetgeen de omstandighe den hem opdrongen vaak te gen de borst. Een veroordeeling van zijn houding door iemand, die niet tot taak had te redden, wat te redden viel, acht apel lant begrijpelijk. Het schgnt hem echter met gerechtvaar digd te zgn, daarbij wat ge red werd buiten beschouwing te laten. Ter dood veroordeeld. Conform de eisch is Vrij dagmiddag de 36_jarige C. J. D. Neven, 'die vrywillig bij de Griine Polizei was gegaan en deel had uitgemaakt van exe- cutiepeletons, welke op Duitseh bevel Nederlandsche burgers neerschoten, door de Rotter- damsche Kamer van het Haag. sche bijzondere gerechtshof ter dood veroordeeld. 8 jaar voor moord op ex-gedetineerde. De Off v. Just bij de arron- dissem.reclitb. te Amsterdam heeft een gevangenisstraf van jaar geëischt tegen den 31-j. schilder C. R v. Schie. De ver dachte had éen zekere Schef- fer, die gedurende de bezetting werkzaam was bg „Zentral- stelle für Jüdischen Auswande- rüng" en zijn zwager had aan gebracht, met voorbedachten iade vermoord, nadat hg als lichtgeval was vrijgelaten. Uitspraak 8 November a.s. Het recht van veto blijft op de agenda der V. N. De* Sowjet-afgevaardigde Wisjinsky heeft Vrijdag na critiek van verschillende zijden een voorstel om moties, die be- beperking van het recht van veto beoogen, van de agenda der algemeene vergadering der VN te schrappen, ingetrokken. De moties waren ingediend oor Australië en Cuba, welke landen Wisjinsky hierom aan. viel. Hij verklaarde, dat het principe van eensgezindheid le basis van veto de organisa- cie der V.N. vormt. Engeland en de V S. verzet ten zich o.a. tegen het Sowjet voorstel Suikerbonnen verlengd. Het C.D.K. deelt mede, dat de geldigheidsduur van de sui kerbonnen 629 suiker, 129 suiker, 130 algemeen en 131 algemeen verlengd is tot en met 2 November- Het Oostenrijksche volkslied. De Oostenrijksche re geering, die een prijs vraag had uitgeschreven voor een nieuw volks lied, omdat Haydns .Kaiserlied" ook de me lodie van „Deutschland, Deutschland über alles" ;vas, heeft haar keuze 'aten vallen op Mozarts j.g. ,.Bundeslied". Alle moderne compositle's verden afgewezen. Er .s nu een nieuwe prijs vraag uitgeschreven voor nieuwe beginwoorden, daar de oorspronkelijke woorden niet geschikt worden geacht. De Prawda over de verkie zingsnederlaag in Berlijn. Het Russische regeeringsor- gaan Prawda gaf de eerste Russische reactie op de uit slag van de gemeenteraads verkiezingen van Berlijn, waar de sociaal-democratische partij een groote overwinning be haalde. Volgens de Prawda wijst de uitslag er op, dat het uitroeien van het fascisme en van de fascistische ideologie nog niet voltooid is. Het blad voegt hieraan toe, dat de soclaaLdemocraten heb ben gespeculeerd op de steun, die zy van Engeland en Ame rika zouden ontvangen indien zij tegen de Sowjet-Unie van leer trokken. Dit heeft vol gens de Prawda de uitslag ook beïnvloed. Bewaker van Amersfoort ontvlucht. Uit een interneeringskamp op Zuld-Bcveland ontvluchtte J. de Jonge, destijds bewaker van het kamp van Amersfoort Dank zij de aandacht van het Noord-Bevelandsclie politie corps is hij, toen hij gebruik wilde maken van de veerdienst van Veere gearresteerd Na contróle van de eerste veerboot van Kamperland be merkten de politiemannen de Jonge achter een dijk. De auto van de internee - ringsdienst bracht hem naar het kamp terug- Belangrijke verkeers- verbetering op komst, VAN GROOT NUT VOOR BIETEN CAMPAGNE. Na een afwezigheid van ruim twee jaar, in welke tyd het verkeer over het kanaal TerneuzenGent te Sas van Gent met de pont moest wor den onderhouden, is dezer da gen de groote brug over de 3e kanaalarm weer gelegd. De brug die door de Duit- schers in 1944 werd vernield, is weer geheel hersteld op de werf „Gusto" te Schiedam en Zondag j.l. te Sas van Gent gearriveerd. Maandagmiddag werd de brug door 2 groote drijvende bokken op haar plaats ge bracht. Dit werk is echter niet zoo vlot verloopen, daar er een verwringing ontstond van 12 mm. Dinsdag waren een aantal deskundigen ter plaatse, waaronder de direc- Bijz. Gerechtshof Middelburg Hij voelde zich geen Hollander. Laurentz Jac. Flierenburg, handelaar, Middelburg, ontken de ten stelligste, dat hij bij de Sicherheitsdienst had aange geven dat bij Melse en diens zoon, wenend ln de Leliestraat te Middelburg, radio's in huis waren, waarop huiszoeking was gevolgd met Inbeslagname der toestellen, terwijl vader en zoon Melse resp, 6>/p maand en 1 jaar gevangenisstraf van de Duitschers kregen. Als getuigen werden o.m gehoord A. A. Jocsse, concierge bij de S.D., die verklaarde op het S.D. bureau een brief te hebben gevonden, onderteekend door J. Flierenburg, waarin melding werd gemaakt van de radiotoestellen by Melse. Later zou Flierenburg persoonlijk naar de S.D. zijn gekomen en bij Kliinner, de Kriminal-secre- tar, hebben geïnformeerd waarom van de brief geen werk was gemaakt. Kliinner zelf, eveneens als getuige ge hoord, verklaarde, dat het te donker was geweest om den bezoeker te herkennen: maar had reeds eerder met be- sch. geconfronteerd ge meend diens stem te herken- - in. De andere getuigenverkla ringen hadden minder waarde De verdediger, mr. H. C. M van Son, begon met de aan. dacht er op te vestigen, dat bij de opsporing van den eventu- eelen aangever, sterk in één richting was "ezocht, nl. die van Flierenburg omdat hier een far 'Mekwestle nee sa men scheen te hangen. Bovendien was hij van mee ning, dat de beide hoofdge tuigen Joosse en Klünner niet betrouwbaar waren, zoodat. gezien het feit, dat beseh bleef ontkennen, een en ander niet bewezen was. Hg verzocht onmiddellijke invrijheidstelling, waarop het Hof, na overleg in de raadkamer, echter niet in ging. De deportatie der Duitsche technici- Volgens de Britsche nieuws dienst in Duitschland is het „deporteeren" van Duitsche arbeidskrachten door de Sow- jets Maandag plotseling begon nen Het zou tot dusver om een'aantal van meer dan 7000 gaan. Genoemde nieuwsdienst meldt, dat kort voor hun vertrek de volgende order aan betrok kenen werd voorgelezen: „Daar^e fabriek waar gij thans Werkzaam zilt, naar de Sowiet-Unie wordt overge plaatst, dient gij zich met uw gezin naar het station te be geven. Uw nieuwe arbeidscon tract zal worden gesloten na aankomst in de Sowjet-Unie. Tgdens de reis zal voedsel en kleeaing te uwer beschikking worden gesteld. Ge kunt reke ning houden met een reisduur van drie tot vier weken." Voor het overbrengen der Duitsche technici naar de Sow jet-Unie worden meer dan 700 spoorwegrijtuigen op het sta tion Kaulsdorf (Oosteigk Ber lijn) in gereedheid gehouden om de Duitsche technici naar de Sowjet-Unie over te bren gen. Britsche vakvereenigingen over de Spaansche kwestie. Het congres van Britsche vakvereenigingen te Brighton heeft voor het eerst in deze week het algemeen bestuur in de wielen gereden, genomen, volgens welke Enge land alle economische en diplo matieke betrekkingen met het Spanje van Franco moet ver breken. De resolutie kreeg 4.534.000 stemmen voor 1.391.000 tegen. Het algemeen bestuur was van oordeel dat een dergelijk verzoek niet eenzijdig van En geland maar van de V.N. moet uitgaan. Een resolutie, waarin de ge- geheele buitenlandsche politiek van de Labourregeering, waar Attlee de vorige dag over had gesproken, veroordeeld wordt, werd verworpen, 40 der uitgebrachte stemmen on dersteunde de resolutie echter, hetgeen een veel grooter per centage van oppositie tegen de regeeringspolitiek vertegen woordigt dan ooit is voorge komen in een Labourvergade- ring met volledige vertegen woordiging bij stemming over een belangryk geschilpunt. Het groote percentage voorstem mers kan voor een groot deel worden verklaard als te zgn ontstaan onder invloed van de Spaansche kwestie. Byrnes steunt Truman. Byrnes, de Amerikaansche minister van buitenlandsche za ken, heeft zich officieel eens verklaard met Truman's poll. tiek ten aanzien van Palestina, die onmiddellijke Joodsche im migratie -oorstaat en het plan van het Joocsch bureau voor een „levensvatbare" Joodsche Het heeft een resolutie aan-staat ondersteunt. Het bezoek der Koningin aan België. Vrijdagmiddag heeft H.M. de Koningin te Brussel, in haar hoedanigheid van „assouee" der klasse schoone kunsten van de Koninklgke Academie van wetenschappen, letteren en schoone kunsten een vergade ring van deze academie bgge- woond. Talrgke autoriteiten, waaronder de Prins-Regent, Prins Karei, waren hierby aan wezig. Na de begroetlngesrede van den voorzitter der academie werden H.M. verschillende kunstwerken ten geschenke aangeboden, waarna H.M. voor de Haar betoonde eer dankte. Na de plechtigheid begaf H.M. zich naar het Koninklgk Paleis. Open brief aan „De Waarheid". Militairen van 2e bataljon 7e regiment infanterie te Sema- rang hebben een open brief gericht aan de heeren Gort zak, Paul de Groot en de redactie van de „Waarheid", in het te Semarang verschgnende dagblad ,,Het Midden". In deze brief wordt de heer Gortzak uitgenoodigd om naar Indië te komen ten einde zich per- soonlgk op de hoogte te stellen van de toestand en zich een beeld te vormen van hetgeen de Nederlandsche troepen tot dusverre hebben gepresteerd. Het personeel van alt Amster- damsche bataljon is bereid alle ikosten volledig te betalen. Eisoh: 8 jaar gev. en 15 jaar ontzetting uit rechten. GEEN HOLLANDER, MAAR BELG Robert Albrechts, meubel maker, Hulst, beschuldigd van dienstneming bg de Waffen S.S., verklaai-de, dat hg zich toen geen Hollander had ge voeld, maar Belg. Waarop de voorzitter de opmerking maak te, dat ook de Belgen dit dienstnemen niet gewaardeerd zouden hebben. Anti-bolsjewls. tische beweegredenen zouden besch. tot dienstneming gedre ven hebben. Zgn verdediger, mr. H. C. M. van Son, was van meening, dat de anti-communistische motie ven, voortkomend uit beseh.'s geloofsovertuiging, niet de eenige waren en wees o.m. op de omstandigheden waaronder besch. was opgegroeid. Eisch: 8 jaar met aftrek. BIJ DE LANDSTORM GEWEEST. Florentinus Fr. van Acker, fabrieksarbeider, Axel. was in Mei '43 toegetreden tot de „Landstorm Nederland", waar van besch. verklaarde niet te hebben geweten, dat dit een Duitsche instelling was. Zgn verdediger, mr. J. Sepers, meende, dat dë groote fout van besch. was, dat hg zich een verkeerden vriend had ge kozen. Bovendien zou hij als landstormer vaak gedeserteerd zijn. Bij de bevrijding meldde hrj zich zelf bg de P.O D. Eisch: 5 jaar met aftrek. Uitspraak: 8 Novemoer a.s. ONDER INVLOED VAN ZIJN BROER. Theophlel de Bot, textiel arbeider, Hulst, was in '41 toegetreden tot het „Vrijwil ligers Legioen Nederland en was in Duitsche krijgsdienst gebleven tot hg door de Ame rikanen werd gevangen ge nomen. Zijn verdediger, mr. J. Se pers, wees op het milieu waarin besch. in die tgd ver keerde en vooral de invioed, die zgn broer op hem had uitgeoefend, die hem over. haalde lid van de N S.B. te worden en op het vliegveld Haamstede te gaan werken. Door zijn physieke gesteld heid kon besch, niet gemak kelijk aan werk komen zijn oordeelsvermogen zou .'oor epileDtische aanvallen ook verzwakt zijn en onder ieze omstandigheden had hg dienst genomen Eisch: 2y2 jaar gev. straf met aftrek. Gilles Brouwer, expediteur te Goes, die door financieele omstandigheden gedrongen, bg de „Kriegsmarine" had dienst genomen, bleek hie*, /an spoedig genoeg *e hebben ge kregen en wtst na een ver- geefsche poging naar Dene marken te ontsnappen, waar hg door illegale werkers werd opgenomen. Zijn verdedigei was mr. A H. Kuipers Eisch: 3 jaar gev. met af trek en ontzetting uit rechten voor 10 jaar. Florentinus Hendr. Wins, berghe, smid, Krabbendijke. was na een ruzie naar de ma rechaussee geloopen en had daar medegedeeld, dat een zekere Snoep, een radiotoestel had, met het verzoek daar Werk van te maken; eenige maanden later drong hij er opnieuw bg de marechaussee op aan. die ook weer met het onderzoek geen 3rnst maakte De verdediger, mr. H. C M. van Son, wees op de om standigheden die tot de da <.d hadden geleid V* bracht naar voren dat deze aangifte bij Nederlanders geen gevolgen had gehad Eisch: 4 jaar gev. met af trek; 15 jaar ontzetting utt rechten. teur-generaal van Verkeer en Energie, den directeur van de Waterstaat en den directeur der werf „Gusto". Ook eeni ge autoriteiten uit België waren aanwezig. Er is toen de conclusie ge maakt, dat de brug over 6 dagen voor a'le verkeer ge reed zou zgn. Er wordt thans koortsach tig gewerkt om deze afspraak na te komen, doch men is daaromtrent niet geheel op timistisch. In allerijl zyn vak lieden uit Limburg en ook van de K.M. „De Schelde' te Vlissingen naar het werk vervoerd. De algemeene verwachting is, dat het treinverkeer he den over de brug geleid zal kunnen worden, omdat bij het maken van de brug daarvoor alles in gereedheid is ge bracht. Speciaal voor de bleten- campagne is de opruiming van deze verkeersobstakels van heel groot belang, daar reeds weken achtereen de bieten van de 2 fabrieken te Sas van Gent via België of door overladen in schepen te Terneuzen werden aange voerd. ZEELAND IN DE AETHER. De K.R.O. verzorgt, gelijk wy reeds eerder meldden, Zon dag vla Hilversum II (415,5 meter) een Zeeuwsche dag. Verschillende sprekers uit, Zeeland voeren het woord, Zeeuwsche reportages worden uitgezonden en Zeeuwsche kunstenaars en ensembles ko men vcor de microfoon. Het volledige programma kan men aantreffen ln de rubriek Radioprogramma's. ZUIVERING. Bij beschikking van den mi nister van Binnenlandsche za ken is, op grond van de des betreffende bepalingen van het zuiveringsbesluit 1945, ont slag verleend aan A. C. van Driel, gerekend met ingang van 5 Sept- 1944 als burge meester van Wemeldinge en gerekend met ingang van 16 April 1945 als waamémend burgemeester van Vollenhove- OESTERVERZENDING. De oesterverzending naar Engeland vindt nog regelmatig doorgang. Deze week werden 60.000 stuks verzonden. Hoogst waarschynlijk zullen de be stellingen eerst half November grooter worden. Middelburg DE INSTALLATIE VAN DEN NIEUWEN BURGEMEESTER De installatie van jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg als burgemeester van Middel burg, welke gelgk wg reeds meldden is bepaald op Dins- dagmidag 5 November, 2 uur, zal plaats vinden in de groote zaal van het „Schuttershof" aangezien de tegenwoordig» raadszaal onvoldoende plaats biedt voor de genoodigden. Na afloop van de officieele raadszitting zal om half vier een receptie worden gehouden voor autoriteiten, corporaties en particulieren. Iedereen, die voornemens is van deze recep tie gebruik te maken, wordt verzocht dit liefst uiterlijk twee dagen te voren te melden aan den gemeentesecretaris. JEUGDIGE DIEF. Vrijdagochtend werd bg' de politie te Middelburg aangifte gedaan van de vermissing van een nikkelen horloge. Bg on derzoek van de recherche werd dezelfde dag het horloge et bezit gevonden van een 13-jarigen jongen G. v. K., die op school zat, en bekende het horloge te hebben weggeno men. Daar de straflijst van het veelbelovende jochie toch al niet meer geheel smetteloos bleek te zijn, zal deze diefstal wel gevolgen voor hem hebben. ,ZEG MAAR JIJ TEGEN MIJ" Voor een zeer matig bezette Schuttershofzaal voerde het Zuid-Hollandsch tooneel Vrij dag j.l. te Middelburg op het blijspel van Christine v. Mee- teren „Zeg maar jij tegen mg". Het stuk zelf was geestig en had verrassende wendingen die door de verschillende medespe lenden goed werden uitgebuit. De schrgfster gaf een amu sante creatie van de oude erf tante. Het ongetrouwde echt paar werd op waardige wyze ten tooneele gevoerd doqr Ma ry D'hond en Pièrre Boeyen. welke laatste tevens de regie had. Ook de andere rollen wa ren in goede handen. Bijzon dere vermelding verdiend An neke Elro, als het dienstmeisje Een geslaagde opvoering waarbij het alleen te betreuren viel, dat er zoo weinig publiek was. Nieuw- en St. Joosland RAAi>.-3 vergadering. De raad van Nieuw en St Joosland kwam bgeen Uit de mcdedeelingen blijkt, dat naar aanleiding van een voorstel in vorige vergadering, om de in gezetenen te laten doorlichten om eventueele lijders aan t.b. c. te kunnen signaleeren, het nog wel één jaar kan duren voor de gemeente aan de beurt is In afwgking van het voor stel van Ged. Staten werden de salarissen der wethouders bepaald op 250 per jaar. Op het voorstel van B. en W. UITSPRAKEN BIJZONDER GERECHTSHOF. KAMER VOOR ZEELAND. Pleune Kolgn, echtg. van A. J. Mol, te Sas van Gent, werd veroordeeld tot 9 maanden gev. met aftrek voorarrest; C. Mlnnaard, chauffeur, Ril- land-Bath: 1 jaar en 6 maan den gev. met aftrek sedert 22 Mei 1945 en ontzetting kies rechten voor 10 iaar; D. J. Labruyère, student- waterb kundig opzichter, Vlis singen 1 jaar en 3 maanden met aftrek sedert 5 Nov. 1945, met ontzetting kiesrechten voor 10 jaar; F. Voois, landarbeider. Goes: 2 jaar R.W.I. met aftrek se dert 9 Juni 1945, met entzet- ng uit de kiesrechten voor 10 jaar; P. Meertens, transportarbei der. Terneuzen: 5 Va jaar gev. met bevel tot onmiddellgke gevangenneming- Aan veroor deelde is recht van cassatie verleend; J. Moerland, kantoorbedien de, Goes: 2 jaar gev. met af trek voorarrest sedert 25 Mei 1945. met ontzetting uit kies rechten voor 10 jaar; A. A. J. v. d. Broecke, zon der beroep, Aardenburg: 2 jaar met aftrek sedert 31 Oct- 1944, met ontzetting kiesrech ten voor 10 jaar; J. C. J. den Toonder, grondwerker, Yerseke: 2 jaai rev met aftrek sedert 18 Mei 1945. tot toekenning van een op. bouwtoelage aan de ambtena ren ter secretarie, de heeren v. d. Broecke en Kareis, be* toogde de heer Van Nlmwe- gen (Arb.), dat het toch niet aangaat een opbouwtoelage aan genoemden te geven en de gemeentewerkman Mesu daar buiten te sluiten. Ten slotte werd een voorstel van den heer De Lange (C.H aange nomen om de opbouwtoelage voor de heeren vd. Broecke en Kareis te bepalen op 20 van de vaste grondjaarwedde en voor den heer Mesu op 10 Een wijziging in het ambtenarenreglement werd aangebracht in verband met oorlogsvrgwilllger. De wyzl- gingen ln de begrootlng 1946 werden vastgesteld. Besloten werd afwgzend te beschikken op de centralisatie bouw. en woningtoezicht op Walcheren, omdat dit te veel kosten met zich medebrengt voor de ge meente Bij de verdere te be handelen zaken gaf de heer v. Nimwegen (Arb.) het col lege van B. en W. in ernstige overweging om met plannen te komen voor de bouw van 8 woningen ln 1947. De heer v Nimwegen wil verhooging vragen voor de wachtgelegenheid voor de autobus en wil dit brengen op een vergoeding van 20 op 50 per paar Ten slotte wil hij het hebben over de brand bij de wed. De Visser en hierover wordt ook het woord gevoerd door de heeren Jansen (Arb..1; De Lange (C H.); I Joosse (C.H.) en Joh. Boone (St. Ger Unaniem s men van meening, dat aan de blusschlng veel man keerde, hoewel men hier voor een hopelooze taak stond. B. en W. zullen deze zaak onderzoeken- De heer Jansen informeer de naar de straatverlichting en vroeg ook een lichtpunt voor het Oude Dorp. De voorzitter zegt, dat er vier lichtpunten zullen bijkomen en wel aan de Veerdam, Oudendgk, Mólen- dgk recht voor de Akenstraat en aan de Molenweg bg de Christelgke school, zoodat er dan weer 8 lichtpunten bran den van de 15 die er voor de oorlog waren. DISTRICTSRAAD. In Nieuw- en St. Joosland zijn tot leden van de dts. trictsraad voor het consumen- tencrediet benoe; d de heeren mr F. S. K. J. Graaf van Randwgck, J. twekkeboom, A. C. Polder-yk, A. de Kra ker, I. Go verse Iz., L Kodde i C. A. Polderdijk Als secretaris is hier aan toegevoegd P. J. 3rakman. Ritthem. RAADSVERGADERING Woensdag vergaderde de gemeenteraad van Ritthem. De begrooting voor 1947 werd aangeboden. De concept jaar wedde -regeling, oot worpen door Ged- Staten voor de wethouders, werd aangenomen, terwgl aan de ambtenares ter secretarie een opbouwtoelage van 20 werd verleend. De ontwerp regeling tot centrali satie van het bouw- en wo ningtoezicht met toezicht ge meentewerken op Walcheren, werd verworpen. Een begroo ting ls opgemaakt tot het egaliseeren van de begraaf plaats, daar een gedeelte hier van is weggespoeld. De Dienst Land bouwherstel zal 90 van de kosten voor zyn re kening nemen. Het presentie geld der raadsleden zal 2,50 bedragen. Het Ministerie van de We deropbouw keurde de plannen tot verbetering van de Rit- themsche straatweg (ln Oost- Souburg), goed. Voorts deelde de voorzitter mede, dat een Herstelraad wordt ingesteld tot verstrekking van units- textlei (dekens, lakens enz.), aan oorlogsslachtoffers. Be sloten werd niet over te gaan tot financiering van een koelinstallatie in het slacht huis. Van den rgkslnspecteur voor het verkeer is bericht in gekomen, dat hij inzake een autobusdienst RitthemMid delburg in verbinding zal tre den met N.V. Stoomtram Wal cheren Bg de rondvraag vroeg wet houder Cevaal of het niet mo gelijk is de hulsgezlnen op meer dagen van water te voorzien. Dit zal worden on derzocht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2