PROVINCIAL ZEEUWSCHE COURANT Het Lagerhuis achter Bevin fransche voorstellen inzake het saargebied aanvaard. De volkeren zijn ziek van de oorlog algemeene vergadering in new york geopend. Vandaag Wereldluchthaven voor Europa kan in ons land komen mits het rijk deel neemt aan de exploitatie van schiphol. Resultaten der P.Z.E.M. over 1945 niet onbevredigend ™z"^»V,rcSrisS^'e.?S^n! WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT 189e Jaargang - Nr. 248 Uitgave der Stichting Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Donderdag 24 Oct. '46 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, f 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie 2.—. Bureaux cevestlgd_Je^J/lisslngen^: Walstraat 58-60, tel 10 (2 lijnenl Middelburg' Londensclie Kaai 20 tel 2077 en 2924. Goes Turfkade 15. tel 2475 Oostburg (Iratemastraat 3. tel 102, Terneuzen: Brouwerljstr 2. Postrek. nr 359300 P-Z.C., Middelburg. Het Wereldgebeuren Conferentie over Duitschland in Berlijn. Veel nieuwe gezichtspunten heeft de groote rede, waar mee Bevin het tweedaagsch debat in het Lagerhuis open de, niet opgeleverd. Behalve het in de redevoeringen ge bruikelijk geworden uitspreken van de hoop, dat de Groote Drie nauwer zullen samen werken, heeft Bevin slechts ten aanzien van twee proble men het Britsehe standpunt nader gepreciseerd, de Darda- nellenkwestie en Duitschland. Duidelijk liet Bevin uitkomen, dat de Russische eischen tot het inrichten van bases aan de Dardanellen de volkomen afhankelijkheid van Turkije aan de Sowjet-Unie tengevolge zou hebben en derhalve voor Engeland onaanvaardbaar wa ren. Hetgeen Bevin over Duitschland zeide is van be lang voor de komende con. ferentie over het vredesver drag met dit land. Volgens generaal Mac Narney is de kans groot, dat volgens het principe „bij IJ, over U en zonder U" de besprekingen hierover binnenkort in Berlijn plaats zullen vinden. Bevin wenscht, dat er politieke voorwaarden geschapen wor den, waardoor het herleven der Duitsche agressie zou worden voorkomen. De Duit sche industrie heeft een be- langrijke rol te spelen in de Europeesche eco nomie en het was niet de be doeling van Engeland deze geheel en al te vernietigen, behalve dan voor zoover zij de veiligheid in gevaar zou brengen. Op lange termijn is een voor de Duitsehers aan vaardbaar constitutioneel sys teem een der doelstellingen der Britsehe politiek. Bevin overwoog daarbij een consti tutie welke het midden houdt tusschen een onsamenhangende federatie van autonome sta ten en een gedecentraliseerd eenheidsbestuur. De Britsehe regeering had besloten de Fransche voorstellen voor het Saargebied te aanvaarden. Met die voor het Rijnland en het Ruhrgebied kon zij het echter niet eens zijn. In Fransche kringen ls men zeer ingenomen met deze toe zegging van Bevin inzake het Saargebied. Zoowel ln de Britsehe, Amerikaansche als Fransche pers is Bevin's rede over het algemeen goed ont vangen. Ook tijdens het op de rede volgend debat in het Lagerhuis is weinig critiek naar voren gekomen. Zelfs de conservatieve woordvoer der, Butler, verklaarde, dat hij hetgeen Bevin gezegd had, voor een groot deel onder steunde. Hij noemde echter niet alleen een federatief Duitschland, maar ook een federatief Europa noodzake lijk. De scherpste critiek kwam niet van de oppositie, maar van de minderheid in de Labour-partij, die zich niet met Bevin's buitenlandsch Engeland wil uitstel der Bulgaarsche verkiezingen. Volgens diplomatieke mede werkers van eenige Londen- sche dagbladen zal de Britsehe regeering bij de Bulgaarsche regeering en den Sowjet-voor- zltter van de geallieerde be- stuurs-commissie in Sofia aan dringen op uitstel van de Bul gaarsche verkiezingen, die vastgesteld zijn op Zondag 27 October. De Britsehe regee ring. evenals de Amerikaan sche. is er niet van overtuigd, dat doeltreffende maatregelen zijn genomen ter verzekering van een vrije stemming ln Bulgarije- Ver. Staten niet vlot met leeningen. Volgens functionarissen van de Amerikaansche export en importbank te Washington maakt het verzoek van Italië om een Amerikaansche lee- mng van 100 millioen dollar U?een,.., opgang". Aangaande mogelijke leeningen aan Oost- «H£?Pa verklaarden welinge- a kte.,krln£en» dat Byrnes, de Amerikaansche minister van finïïan,dsche zaken en zjjn fmancleele raadgevers „gedul. wfrHtliar vastberaden" willen volitfeto' totdat de vereischte waarden en economische voor- van 00S het verstrekken SindCre:eUjke leentng diplomatieke betrekkingen met Hongarije. BOmgaarsche republiek en het koninkrijk der Neder landen zullen binnen eenieé op normale wyle diplomatieke vertegenwoordi gers uitwisselen. C6Bnw00™- De relaties zijn, ofsohrti™ heide landen niet met elkaaï w oorlog zijn geweest, gen tijd verbroken geweest. beleid kan vereenigen. Het lid Platt Mills noemde Bevin's beleid consequent, maar ge nadeloos. Zij bestaat hierin, dat Bevin In elk land die party steunt, die zich tegen de communisten en tegen de Sowjet-Unie keert. Daarom zijn er ernstige onlusten in elk land, waar de Britsehe politiek Ingevoerd wordt. In aansluiting daarop critlseerde de liberaal Roberts nog eens de Britsehe politiek ten op zichte van Spanje en Grie kenland. Toen de afgevaardigde Mac Govern de parlementsleden aanviel, die het wilden voor stellen, alsof Labour in het parlement niet achter Bevin zou staan, klonken in het La gerhuis van alle kanten toe juichingen. Evenals Byrnes in Amerika kan Bevin er in Engeland van overtuigd zijn, dat de groote meerderheid van partggenooten en oppo sitie zijn politiek goedkeurt. De Koningin bedankt, vereenigingen, die zich bij de cultuurkamer aanmeldden. Zooals bekend is heeft H. M. de Koningin opdracht gegeven aan een door haar tot dat doel samengestelde commissie een onderzoek in te stellen naar de gedragingen gedurende de bezettingstijd van die vereeni gingen, waarvan zij lid of be schermvrouwe ls of waaraan zy het recht heeft verleend het praedicaat ..Koninklgke" te voeren. H. m- de Koningin heeft thans, na het advies van deze commissie te hebben ingewon nen, besloten als lid van het schilderkundig genootschap „Pulchri Studio" te 's-Graven- hage te bedanken en niet lan ger als beschermvrouwe van dit genootschap en van de maatschappü „Arti et Amici- tiae" te Amsterdam en van de Ver. „St. Lucas" te Amster dam op te treden. Aanleiding hiertoe heeft de Koningin gevonden in de aan melding dezer vereenigingen bij de cultuurkamer tydens de Duitsche bezetting. Het A.N. P- verneemt nog, dat het on derzoek der commissie om trent een aantal andere ver eenigingen nog gaande is. Truman tot de Ver. Naties Ter gelegenheid van de ope ning van het tweede deel der zitting van de algemeene vergadering der Ver. Naties hield de president der Ver. Staten, Harry Truman, een redevoering voor de gedele geerden. Pres. Truman verklaarde daarin dat de bevrijding van angst voor de oorlog thans bereikbaar is en dat hij erop vertrouwt, dat de Ver. Naties, welker organisatie hij een ^permanent deelgenootschap van de volkeren der wereld" noemt, de staat van vrede zullen bereiken. Ik kan u verzekeren, dat de regeering en het volk der V. S. zeer trotsch en dank baar zijn, dat de Ver. Naties ons land voor hun hoofdkwar tier hebben uitgezocht. Wij zullen het uiterste doen om een huis voor de Ver. Naties in dit land te bouwen. Het Amerikaansche volk verwel komt de gedelegeerden. Geen enkele verantwoorde- iyke regeering, aldus Truman, kan -ontkennen, dat de vol- keren ziek van de oorlog zyn. Er gaan praatjes rond over mogelijkheden van een nieuwe oorlog en zy vinden op zekere plaatsen een willig gehoor. Deze angsten zijn on gegrond en niet te rechtvaar digen. De Ver. Staten wen- schen nu of in de toekomst geen oorlog tegen eenig volk ter wereld. Het kernpunt van onze buitenlandsche politiek is de oprechte wensch tot vrede. Ons volk zal met alle mid delen, die overeenkomen met zelfrespect en veiligheid, ge duldig aan de vrede werken. Een volgende oorlog zou de hoop van de menschheid de bodem Inslaan en de bescha ving, die wq kennen, vernie tigen. Ik ben er zeker van, dat iedere gedelegeerde in deze zaal met mg het spre ken over oorlog zal verwer pen. Geen enkel land wenscht oorlog. Elk volk heeft de vrede noodlg. aanvalsoorlog is een misdaad. Truman wees erop, dat ieder lid der Ver. Naties wet telijk en moreel gebonden was door het handvest om de vre de te bewaren. In de tweede plaats hadden de leden der V.N. zich bij het handvest van het Tribunaal te Neurenberg gebonden tot het principe, dat het ontketenen van een aan valsoorlog een misdaad tegen de menschheid is. Truman noemde vervolgens de vergadering het hoogste beraadslagende lichaam ter wereld. geen vrees voor vrij debat. Bg het streven naar eenheid moeten wij niet aarzelen onze meeningsverschillen vrijeiyk tot uiting te doen komen. De V. S. zgn van meening, dat deze vergadering de be- langrgkheid van vrijheid van spreken voor de zaak van de vrede moet aantoonen. Ik deel niet het gezichtspunt 'van wie dan ook bevreesd is voor de gevolgen van vrije debatten. De V. s. hechten groote waar de aan het principe van vrij debat in deze vergadering en in de Veiligheidsraad. Vrge en directe uitwisseling van argu menten en inlichtingen be vordert onderling begrip en draagt daardoor op de lange duur bg tot het uitbannen van vrees voor oorlog en van sommige aanleidingen tot oorlog. Overeenkomsten die alge meen aanvaardbaar zijn, zgn niet te vervangen, omdat zij. alle betrokkenen recht doen wedervaren. De Veiligheids raad. moet dat soort Overeen komsten bevorderen en heeft alle bevoegdheden tot dat doel. Moge de almachtige God, in zijn oneindige wg'sheid en ge nade, ons leiden en onder steunen bij het pogen om aan de wereld een duurzamë vre de te geven. Met Zijn hulp zullen wij slagen, 'besloot Truman. De verwelkoming der afgevaardigden. New York heeft de afge vaardigden der V. N- een da verende ontvangst bereid. Ser pentines daalden op de hoof den van de afgevaardigden der 51 natie's neer en boven hun hoofden wapperden de vlag gen. In het Waldorf-Astoria ho tel werd door het stadsbestuur van New York een lunch aan geboden en daarna maakten de afgevaardigden een rit door de stad- De tweede zitting der V N. werd geopend door den voor zitter van de New Yorkschen gemeenteraad, Vincent Impel- litterïe. die den burgemeester verving. is het 40 jaar gele den, dat bg K.B. naby Hoensbroek een terrein werd aangewezen voor de aanleg van een twee de staatsmgn, die on- der de naam „Emma" op 1 Jan. 1914 in be- drgf werd gesteld; herdenken ex-koning Victor Emanuel en ex- koningin Helena van Italië hun 50-jarig hu- welgksfeest; is het 950 jaar gele den, dat Hugo Capet, koning der Franken en stamvader der Capetin_ gers, overleed. Geen bedelbrieven! Het komt nog steeds voor, dat er bedelbrieven naar in stellingen of hooggplaatsté per,, sonen in Amerika worden ge zonden. Dit maakt een onaan gename. indruk en hierdoor worden de belangen van het Nederlandsche volk ernstig geschaad. Deze brieven worden steeds in handen gesteld van de United Services to Holland, die de brieven terugzendt naar het landelgk bureau voor Volks herstel. Er wordt bg het Ne derlandsche publiek op aange drongen zich niet tot het bui tenland te wenden, maar tot de desbetreffende afdeeling van Nederlands Volksherstel resp. het plaatselijk H.A.R.K.-comi_ té, door welke de brieven, die naar Amerika gezonden wor den. toch uiteindelijk behan deld worden- Smokkelpractijken. Puik vee wordt clandestien uitgevoerd. Aan de Belgische grens on der Baarle-Nassau hebben de kommiezen de laatste dagen weer tal van gevallen van smokkelhandel achterhaald. Van een drietal Poolsche militairen werd een vrachtwa gen met 700 k.g. koffie in be slag genomen. Op de weg naar Castelre liepen twee jongelui met zes kalveren, welke zy op verzoek van onbekende smokkelaars over de.grens wilden brengen- De jongelui werden aangehou den en moesten hun kalveren achter laten. Een woonwagen, getrokken door een luxe-auto, vervoerde tusschen dubbele wanden 31 lappen prima hee- renstoffen. 3 lappen dames mantelstof en 10.000 meter elastiek. Voorts ontdekten de com miezen in een Roode Kruis auto ln een geheime berg ruimte: cognac, katoen tabak en in een oud Fordje een party katoenstof, verbor gen in een geheime laadbak. De veesmokkel heeft in de ze streek schrikbarende vor men aangenomen. Elke Woensdag b-v. na afloop van de Bossche markt komen prompt de veeauto's hun la dingen bg weilanden naby de grens lossen. Veehouders staan versteld over de puike kwali teit rundvee dat voor de frau duleuze uitvoer gereserveerd wordt. Russische razzia's gaan voort Volgens Er.gelsche mtlltaire autoriteiten hebben de Russen met vrachtwagens „een razzia gehouden" op een aantal Duit sche technici, die in de Engel, sche sector van Berlgn wonen. De razzia had geen succes. I De staking op de mijnen. 58 ging aan hei werk Thans kan een volledig over zicht gegeven worden van het verloop van de staking op de Limburgsche mgnen. Daaruit blgkt, dat van de ondergron- ders is opgekomen 44 procent, van de bovengronders 77 pro cent- gemiddeld dus 58 pro cent. Deze cijfers zgn inclusief de gedetineerden, die op de mg nen werken en vanzelfsprekend niet aan de staking hebben kunnen deelnemen. Zuinig met zeep. Tenzij een gunstige wijziging komt iri de aanvoer van grond stoffen uit het buitenland, mo gen de vooruitzichten der zeepproductie niet optimistisch worden beoordeeld. Begin November zal een bon voor waschpoeder en in de tweede helft van November een bon voor zachte zeep wor den aangewezen- Het betrachten van zuinig heid met zeep, aldus wordt ons van bevoegde zijde mede gedeeld. is derhalve in Ieders belang. Vandaag installatie van de Nationale Havenraad. De Nationale Havenraad, ingesteld bg besluit van 17 Juni 1946, zal aanvankelijk een tgdelgk karakter dragen en tot taak hebben de regee' ring desgevraagd of eigener beweging van advies te dienen over Nederlandsche havenpro blemen. Thans zgn ook de ver tegenwoordigers van de werk nemersorganisaties aangewe zen. De Havenraad is thans als volgt samengesteld: Jhr. H- van Lennep (Amsterdam) D. J. Mellema (Delfzijl); L. van Gelder (Dordrecht)J. H. v d- Meer (Harlingen)mr. K. P. van der Mandele (Rotter dam); mr. P. Teilegen (Ter- neuzen) mr. B. C- Kolff (Vlis singen)ir. L. Boogerd (Ge- meentelgke Handelsinrichtin gen. Amsterdam)ir. N- Th Koomans (Gemeentelijke Han delsinrichtingen, Rotterdam) A. Kievit (Centrale Bond van Transportarbeiders Amster dam) J. Zwaga (Nederland sche R. K. Bond van Trans portarbeider^. Amsterdam C- v. Baren Jr. (Nederlandsche Bond van Christelgke Fa- brieks- en Transportarbei ders)D. Kleinsma (EVC lan delijke bedrijfsgroep, Amster dam). Als voorzitter ls be noemd mr. W. H. Fokkema Andrea te Rotterdam, terwgl drs- L. B. Padmos (Directo raat Generaal voor Zeehaven en Rijnvaartzaken van het Mi nisterie van Verkeer) het secretariaat waarneemt. Vandaag vindt de installatie plaats door ir. H. Vos, mi nister van Verkeer en Energie. bergen op zoomsche schooljeugd plantte tulpenbollen. De leerlingen van de twee hoogste klassen der lagere scholen van Bergen op Zoom, ongeveer 1500 in getal- hebben Maandag duizenden tulpenbol len geplant op de Engelsche begraafplaats nabg de stad. Het idee voor deze tulpen actie was uitgegaan van het plaat selijke Centrale Oranje-comité Twee kinderen voorzagen tel kens een graf van tien tulpen bollen- Het ligt in de bedoeling ook de graven van het Canadee- sche soldatenkerkhof op de zelfde wgze te versieren. De kans grijpen vóór het ie laat is (Van onzen parlementairen redacteur.) Zoo dra de begrooting van het departement van Verkeer in de Tweede Kamer aan de orde zal worden gesteld, is een beraadslaging te ver wachten over de vraag of het Rgk op de duur niet zal moe ten gaan deelnemen aan de exploitatie van de wereldlucht haven Schiphol. In departe mentale kringen toch schat men, dat voor een goede uit rusting van hetgeen een kwart eeuw geleden nog een voudig weg de vliegweide heette, thans een kapitaal van meer 'dan honderd millioen gulden noodzakelgk ls. Schip hol dreigt Amsterdam dan ook, welke gemeente eigena resse is van het grootste deel van het terrein, boven het hoofd te groeien. Hebben wij inderdaad een vliegveld noodig van 3900 hectare Het klinkt een beetje erg fantastisch, maar men dient te weten, dat het grootste vliegveld van de Ver. Staten, ergens in de buurt van New York, een vlakte is van Dagorder van Generaal Spoor. Generaal Spoor heeft zich in een dagorder tot zgn troe pen gericht en hen opgewekt mede te werken de wapenstil stand te doen slagen. In de dagorder werd voorts bekend gemaakt dat de soldaten wel ke niet tot de 7 December di visie hooren en momenteel in Indonesië verblijven, voortaan kenbaar zullen zijn door een distinctief op de rechtermouw, waarin de letters O.V.M. ge dekt door de koninklgke kroon- De annexatieplannen. Een overzicht van de gebie den, welke de Nederlandsche Regeering ter correctie van on- Oostgrens zou willen an- nexeeren. In het gebied ten Oosten van Sittard bevinden zich kolenmijnen, in dat bij Coevorden petroleum-vindplaat- sen. Vanmiddag zet de Regeering haar plannen uiteen in een ge sloten zitting van de Tweede Kamer, morgen in de Eerste Kamer. Verliessaldo veroorzaakt door groote afschrijving wegens oorlogsschade. Bedrijf reeds voor twee-derde afgeschreven. In het jaarverslag van de Prov. Zeeuwsche Electricl- teits-My., dat thans is ver schenen, noemt <de Raad van Bestuur de financieele resul taten" over 1945 niet onbevre digend. De ontvangsten stegen van 2.198.686,05 tot 2.374.342,32, d.i met 7De exploita tie-uitgaven daalden met 69.142,53, de algemeene kos ten stegen met 65.477,51. Aan reserveeringen werd rond 100.000,minder besteed, doch voor 1945 werd een be drag van 350.000,afge schreven wegens met zeker heid te berekenen verlies we gens oorlogsgeweldschade. De exploitatie van het trambe drijf leverde natuurlijk ook geen winst van beteekenis meer op. Beide laatste factoren waren oorzaak van een styging van het verlies met rond f 200.000 tot 273.431,28. welk bedrag afgeschreven zal worden uit de reserve. Uitbeering van dividend zal achterwege moe ten blijven. Verontrustend is dit resul taat niét. Het verslagjaar was immers een jaar van over gang van de oorlogstoestand naar die van de vrede: Het evenwicht zal pas weer in een later stadium bereikt kunnen worden, te meer omdat niet alleen de oorlogsschade her steld dient te worden, maar bovendien de bedrijfsmiddelen moeten worden gebracht op het peil, dat de behoeften aan electrische energie straks zal eischen. Met deze opmerking wordt niet in de eerste plaats ge doeld op de te verwachten stroomlevering aan de Spoor wegen, ook de normale vraag zal na de opheffing der rant soeneering ongetwijfeld weer de stijgende lgn gaan volgen. Vooral gedurende de laatste bezettingsjaren waren de be- Irgfsmiddelen niet op peil te houden. Niet slechts het on derhoud liet te wenschen over, maar ook de meest noodzake- Ig'ke uitbreidingen moesten achterwege blijven. Deze omstandigheid heeft echter ook een gunstig ge volg: de nieuwe periode kan worden begonnen met voor tweederde afgeschreven bedrijf. Daar tegenover staat echter, dat de invloed van hooge prijzen en loonen slechts ten deele zal worden fecompenseerd door goedkoop apitaal. tarieven. De tarieven van stroomle vering bleven in hoofdzaak ongewijzigd. Alleen de klein verbruikerstarieven ondergin gen een geringe verhooging; voor groot-verbruikers betee- kende de toepassing van de kolenclausule eenige stgging van de prijzen. De financieele resultaten wettigden ditmaal het doen van een terugbetaling op de door de gemeenten en enkele particulieren betaalde bgdra- gen in de kosten van onder grond sche netten niet. Tenslotte memoreert het rapport van de Raad van Be stuur nog de verkoop van het trambedrijf. Het verslag van den direc teur, den heer J. Slooves, her innert aan de moeilgkheden tengevolge van de lage water stand in het kanaal door Walcheren, welke meebracht, dat de centrale te Vlissingen 40 maal gedurende eenige uren moest worden stopgezet. de productie. Interessant zgn voorts de productie-cgfers. In totaal werd te Vlissingen opgewekt ag-productie bedroeg 737500 wh. (v.j. 95.130 kwh.) 19.188.191 kwh), waarvoor 12.580.499 kg. kolen moest worden gebruikt (vorig jaar 14.300.269 kg.). De hoogste l" Door de centrale te West- dorpe in Zeeuwsch Vlaande ren werd 10.112.600 kwh op gewekt (v.j. 10.438.340 fcwh) met een kolenverbruik van 10.417.785 kg. (v.j. 10.434.241 kg.). Hier bedroeg de maxi male dagproductie 37.500 kwh. (v.j. 44.600 kwh) Voor de voorziening van Schouwen-Duiveland, Tholen en St. Philipsland werd van de P.N.E.M. Ingekocht 1.937.877 kwh (v.j. 2.670.275 kwh.). Het verbruik was laag tengevolge van de evacuatie, inundatie en de onderbreking van de stroomlevering voor Schouwen-Duiveland. dê afnemers. Het aantal meters bij de tailverbruikers steeg geduren de het verslagjaar met 13.831 tot 48.173 op 31 Dec. 1945. Het aantal afnemers vol gens lichttarief steeg van 17.176 tot 25.001, dat wegens vastrechttarief van 14.583 tot 19.559. De vastrechtafnemers verbruikten 7.110.000 kwh., 17.176 tot 25.001. dat volgens lichttarief 3.445.000 kwh. Aan de gemeente Middel burg werd rond 1.743.000 kwh. geleverd, (v.j 2.301.000 kwh.), aan groot-verbruikers rond 7.479,000 kwh (vorig jaar 4200 hectare. Iets grooter dus nog. En men heeft die lucht haven heusch niet alleen ge maakt om er op te kunnen pochen. Zij is noodig. Wil men aan deze zijde van de Atlan tische Oceaan het luchtver keer op hetzelfde peil bren gen, dan zal ook ergens ln West-Europa een dergelijk vliegveld noodig zgn. En als men dan vraagt wie het aan leggen en exploiteeren moet, doen zich dr"s mogelijkheden voor: Engeland, Nederland en het Amerikaansche bestuur in Zuid-Duitschland. De Engel- schen schijnen er, ofschoon zij hun land de tweede lueht- vaartmogendheid ter wereld mogen noemen, weinig voor te voelen. Niet omdat zg te rugschrikken voor een groot- scheepsche opzet, maar om dat zij wel beseffen, dat hun land niet centraal gelegen is. niet in duitschland Blgft de keuze tusschen Zuid-Duitschland, waar de Amerikanen bg Frankfort een centraal vliegveld voor de verbinding van West-Europa met de overige werelddeelen willen maken en Nederland, dat als derde luehtvaartmo- gendheid leiding geeft aan het continentale verkeer door de lucht. Wij kunnen uiteraard de Amerikanen niet verhinderen in hun bezettingszone te doen wat hun belieft, maar er is van onderscheidene zgden bij de regeering te Washington op aangedrongen het plan niet uit te voeren. Een vlieg veld toch van meer dan na tionale beteekenis op Duit sche bodem zou het uitgangs punt kunnen worden van een hernieuwde Duitsche supre matie in de lucht. Zoolang de Amerikanen met straffe hand regeeren en nu reeds wordt er soms aan getwijfeld of hun hand wel straf genoeg is zullen zij den Duitsehers geen kans geven, maar eens zullen zg dit bezette grondge bied verlaten. Daarom is het goed gezien van de Nederlandsche lucht vaartautoriteiten er naar te streven de noodzakelijkheid van een centraal Europeesch vliegveld op Duitsche bodem tgdig op te heffen door zulk een terrein op Nederlandsche bodem gereed te hebben vóór tij'd en omstandigheden gaan dringen. De mogelijkheid bestaat in elk geval, dat de regeering reeds voor de begrooting 1947 een bedrag zal vragen tot deelneming, samen met de ge meente Amsterdam en eenige andere lichamen, in een ven nootschap, die dan Schiphol, de Nederlandsche wereldlucht haven voor trans-oceanisch, transcontinentaal, internatio naal en nationaal burgerlucht- verkeer in eigendom en be- - heer zou krggen. Internationale politie-organlsatie. Een delegatie van de Fran sche politie bezoekt op het oogenblik ons land. Bg het gezelschap bevindt zich de heer Ducloux, secretaris-ge neraal van de internationale crimineele politie, die in een. onderhoud met een der redac teuren van het A.N.P. o.m. mededeelde, dat de zich in Den Haag bevindende falsifi catie-centrale op grond van haar wetenschappelijke opzet een der belangrgkste onder- deelen van het internationale bureau der crimineele politie zal uitmaken. Dit bureau be vond zich voor de oorlog te Weenen, doch zal thans zgn hoofdzetel in Parijs krggen. De centrale in Den Haag wordt de eenige buitenland sche afdeeling en zal onder leiding staan van commissa ris J. W. Kallenborn en den bekenden Oostenrgkschen ex pert Adler. Voor de oorlog bestond er slechts een organisatie, die alleen Europa omvatte, aldus de heer Ducloux, doch er zal naar worden gestreefd, in de nieuw op te bouwen Inter nationale organisatie met als middelpunt Pargs, ook Noord en Zuid-Amerika, de Sowjet- Unie en China op te nemen. Een dergelijke organisatie zou de schadelijke practgken der groote internationale misda digers, hoe snel deze zich ook over de continenten zou den verplaatsen, tot een mi nimum kunnen beperken, NAJDORF wint het schaaktoernooi te PRAAG. Het internationale schaak- tournool te Praag is geëin digd. Met 10% punt uit veer tien partyen heeft de Argen- tgn Najdorf de eerste plaats bezet. De tweede plaats wordt gedeeld door Stoltz en Trifu- novlch. die elk negen punten 8.574.000 kwh. en aan "de-(verzamelden. Foltys' en Gligo- tailverbruikers rond 12.948.000 rich volgen met ieder 8% 14.792.468 kwh. (1944: kwh.), (v.j. 14.046.000 kwh.)Jpunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1