IJzeren gordijn langs onze Oostgrens moet opgehaald worden LEZERS SCHRIJVEN UIT DE PROVINCIE Extra textiel en textielpunten voor de noodgebieden LAATSTE NIEUWS. ZUID-BEVELAND. Walcheren Zeeuwsche 3 eeuwsche «nippers Engelsche rechter beschuldigde Nederlandsche ambtenaar ten onrechte. Regeeringskringen pijnlijk verbaasd. (Van onzen parlementairen redacteur) Met pijnlijke verbazing heeft men in regeeringskringen ln Den Haag kennis genomen van het feit, dat de Engelsche rechter Dcnaldson, die het proces tegen de Twentenaren te Gronau leidde, zich on_ heuseh heeft uitgelaten over het gedrag van een hoogen ambtenaar van het Directo- riaat-Generaal voor Buiten, landsche Economische Betrek kingen, van wien hij ronduit zeide, dat deze Ned. functio naris of onbekwaam of corrupt moest zyn. GEEN MAATREGELEN. Dr. G. W. M. Huysmans, mi nister van Economische Zaken, de hoogste chef van den onder- havigen ambtenaar, heeft geen maatregelen tegen den man genomen en Is ook niet voorne mens zulks te doen, want naar zijn oordeel is hier noch van onbekwaamheid noch van e.r- ruptie sprake. Het Reconstruc tion Command Netherlands, waarvan de veroordeelde Twentenaren deel uitmaakten, was voor zoover men al thans in Den Haag beoordee- len kan een organisatie, die door lagere Britsche Instan ties in Duitschland was opge richt op verzoek en ten be hoeve van Twentsche industri- eelen met geen ander doel dan om in Duitschland aanwezige Nederlandsche voorraden en machines op een snelle wijze terug te voeren naar de plaats van herkomst. INDRINGERS. Nu schijnt de ontwikkeling zoo te zijn geweest, dat het R.C.N na zijn eigenlijke taak te hebben vtlbracht, is blijven voortbestaan en dat er zich personen hebben weten binnen .té dringen, die geen andere oogmerken hadden dan de mi litaire faciliteiten te misbrui ken voor smokkelaars en ■sluikhandel. Uiteraard gingen deze lieden zeer geheimzinnig te werk, zoodat deze verande ring ten ongunste in het ka rakter van deze organisatie aan de aandacht van de regee- rlngsbureaux in Den Haag en in het bijzonder aan die van den gewraakten ambtenaar is ontsnapt. Zoodra men echter ontdekte wat er gaande was zijn terst:nd alle relaties tus- schen het Directoraat-Gene- De nieuwe bonnen. Van 27 Oct. t.m. 9 November. Bonkaarten KA, KB, KC 612. Brood: 45—1 Brood 800 gr.; 452 Brood 400 gr.; 45 4b Reserve 1600 gr. brood; 454c Reserve 800 gram brood. Boter: 45—1 Boter 125 gr. boter; 452 Boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet; 453 Boter 250 gr. mar garine of 200 gr. vet. Melk: 45—1 Melk 4 liter melk; 455b Reserve, 45 5c Reserve 3 liter melk. Vleesch: 451 Vleesch 100 gr vleesch; 452 Vleesch 40Ö gr. vleesch. Kaas: 451 Algemeen 200 gr. kaas; 456b Reserve 100 gr. kaas. Bloem: 452 Algemeen 100 gr bloem. Bonkaarten KD, KE 612. Brood: 461 Brood 800 gr. brood; 46ld Reserve 800 gr. brood. Boter: 461 Boter 250 gr. boter; 462 Boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet. Melk: 46—1 Melk 12 liter melk Vleesch*: 461 Vleesch, 462 Vleesch 100 gr. vleesch. Kaas: 461 Algemeen 100 Rijst': 46ïe Reserve 250 gr. rijst. Bloem: 462d Reserve 100 fr. bloem; 46—«2e Reserve 00 gr. bloem. TABAKSKAARTEN ENZ. T 55: 2 rants, tabaksartike len. V 56: 200 gr. chocolade en/ of "Suikerwerken. X 55: 2 rants, tabaksartike len. X 56: 100 gr. chocolade en/ of suikerwerken. Uit de officieele toelichting op de bonnenlijst blijkt, dat de aanwijzing van een suiker bon wederom één week is verschoven. Volgende week zullen n.l. nog bonnen voor suiker, waschpoeder, tabak en zoo mogelijk voor cacao wor den aangewezen. EERSTE KAMER. In een zeer korte vergade ring van de Eerste Kamer zijn Woensdagmiddag enkele wets ontwerpen zonder discussie of hoofdelijke stemming afge daan. Alleen bij een wetsontwerp inzake naturalisatie informeer de cfe heer Molenaar (P. v- d. A.) of de kwestie van zelf standige aanvragen door vrou wen binnenkort aan de orde zal worden gesteld. Minister van Maarseveen achtte deze regeling niet ur gent en zeide. dat de zaak t.z.t- ter sprake zal komen. Dinsdag is ln Den Haag overleden ir. J. van den Broek, oud-minister van financiën in verscheidene Londensche kabinetten en directeur van de Biliton-Maatschappij. raai en het R.C.N. verbroken. Deze heefe geschiedenis be vestigd ten overvloede hoe dringend noodzakelijk het is het ijzeren gordijn langs de Nederlandsch-Duitsche grens, dat tenslotte de Britten heb ben neergelaten, op te halen. Nog steeds bevinden zich voor miïlioenen aan geroofde Ne derlandsche goederen in Duit_ sche handen, neg steeds moeten wij bij aankoop van Dultsche goederen in dollars of ponden betalen, nog steeds genieten Hamburg en Bremen de voor keur boven R'dam en A'dam enz. Dat duurt nu al anderhalf jaar zoo, weliswaar wordenr er voortdurend besprekingen over deze materie gevoerd, maar de Britten blijken nog steeds niet het juiste Inzicht te hebben in de Nederlandsche belangen. De Amerikanen toonen meer begrip, maar hun bezettings zone is voor ons van minder beteekenis. Het proces Grcnau moge voor onzen minister van Bui- tenlandsche Zaken, die nu bij den Brltschen ambassadeur in Den Haag de uitspraak van rechter Donaldson heeft moe ten rechtzetten, een aanspo ring te meer zijn om te blijven hameren op het verder open stellen van de grens voor her stel van het herstel- en han delsverkeer met Duitschland. (Copyright R.D.P.) Mysterieuze schat ontdekt. Op aanwijzing van een par ticulier detective die van twee lieden het verzoek had gekregen om te helpen bij de „opsporing" van een partij goud en juweelen, heeft de Amsterdamsche recherche een inval gedaan in een villa in Amsterdam-Zuid. Na veel tegenstribbelen gaf de inwo. nende dame aanwijzingen over de verblijfplaats van de kostbaarheden, die zich in een van de verwarmingsketels in de kelder bleken te bevin den. Er kwam een heele ju welierswinkel te voorschijn een étui met allerlei byoux tot een gezamenlijke waarde van ongeveer 100.000, een ander étui met twee waaier tjes geprijsd 30 000, een hanger met kruis van 135.000, een 150-tal ringen die op de pryspapiertjes het gewicht vermeldden. verder sloop- en industrieg'oud. Het staat vast, dat deze schat reeds omstreeks 1943 in het bezit was van den be woner, een Dulsche immi grant. Deze werd in 1944 ge arresteerd. De vader van den bewoner bracht de kostbaar heden over naar een adres in West. Later Is de helft te ruggehaald, terwijl de rest even daarna door een groep van de B.S; in beslag is ge nomen. GEROOFDE GOEDEREN. Door de Duitschers zijn ge durende hun terugtocht in Frankrijk, België en Luxem burg vele goederen geroofd, die voor een deel in Neder land werden achterge laren Deze goederen dienen uiteraard naar het land van herkomst te worden teruggevoerd- welke terugvoering zal geschieden door bemiddeling van het Commissariaat-Generaal voor de Nederlandsche Economi sche belangen in Duitschland, Keizersgracht 105 te Amster dam. Om tot een registratie van de bovenbedoelde ln ons land aanwezige goederen te Komen, wordt een beroep op de bevol king gedaan, ter secretarie van hun gemeente opgave te doen van alle goederen, waarvan haar bekend is, dat zq door de Duitschers in één van ge noemde landen zijn geroofd en in de gemeente achtergelaten. GAS- Enkele lezers en lezeressen uit Domburg klagen nog steeds over de slechte gasvoor- zlening in deze gemeente. Be loften van gaslevering ln de zomer van 1946 en later in October zijn nog' steeds niet in vervulling gegaan en de Domburgers vragen zich- af wanneer er een eind komt aan het gesjouw met oliebussen en het gemodder met onbetrouw bare petroleumstellen. Namens de bewoners van het Zan{l te Middelburg be reikte ons echter een ander geluid. Deze betuigen namelijk aan de betrokken autoriteiten hun dank voor dé snelle leve ring van gas. Zij dringen ech ter tevens aan op het herstel der straatverlichting, daar anders nu de lange avonden weer aanbreken, tengevolge van de slechte bestrating on gevallen niet uit zullen kun nen blijven. De brug op het station te Goes. Een lezer te Goes wijst op het oponthoud dat de brug op het station te Goes aan de reizigers berokkent, speciaal wanneer men met fietsen of kinderwagens enz. moet zeu len. Bij velen wil het er niet in dat de brug noodzakelijk is. Bijzonder Gerechtshof Vrjjdag 26 Oct. a.s. zullen voor het bijzonder gerechtshof te Middelburg de volgende personen terecht staan: P. de Bot, uit Hulst, G. Brouwer uit Goes, F. F. van Acker, uit Axel- B. v. Jole, uit Hontenis- se en R. Albrechts. uil Hulst, allen wegens het in Duitsche krijgsdienst treden. Wegens verraad van pers&nen die ra diotoestellen in hun bezit had den zullen bovendien nog te recht staan L. J. Flierenburg uit Middelburg en F. H- Wins- berghe uit Krabbendijfce. CURATORIUM VOOR HET CHR. LYCEUM. Op de vergadering van 19 October 1946 van de Ver. voor Christelijk Middelbaar er Voorbereidend Hooger Onder wijs voor Zeeland is benoemd tot voorzitter van het Curato rium Dr- L. J. Cazemier, Ned. Herv. Pred. te Terneuzen. tot secretaris Dr. A. H. Oussoren, Geref. Pred. te Middelburg, tot algemeen adjunct Drs. C Stam, Geref. Pred. te Goes en voorts tot leden de heeren J. J. Preuniger, arts te Bergen op Zoom. en Ds. R. Slofstra. Chr. Geref- Pred. te Vlissln- gen. DEKENS, LAKENS, SLOOPEN EN KLEEDING ZULLEN WORDEN VERSTREKT. Ook voor behoeftigen! Woensdagavond heeft de minister van economische za ken, dr. G. W. M. Huysmans, een radiorede gehouden, waar- by hy mededeeUngen heeft ge daan over de extra textlelvoor- ziening voor de noodgbieden in de komende wintermaanden. In zijn rede wees de minister op de noodzakelijkheid vap extra-textielvoorzieningen aan de n:odgebieden in Gelderland, Limburg, Brabant en Zeeland In de noodgebieden, zoo zeide de minister, dreigt anderhalf jaar na de bevrijding een groot gedeelte van de bevolking te verkommeren, tengvolge van het ontbreken van het aller noodzakelijkste naast voeding, waarender kleeding, dekking en beddegoed. Bij de recente bezoeken van H.M. de Koningin en van H.K. H. Prinses Juliana aan deze geteisterde gebieden is nog eens extra duidelijk gebleken, dat hier de grootste nood. on danks alle krachtsinspanning, nog niet geweken Is. Nu de textielproductie in -ns land wat op gang begint te komen, zoo zeide minister Huysmans en nu ook de tex tielindustrie zeer geleidelijk in vaste banen kan worden geleid, is het toelaatbaar de noodge bieden wat extra textieltoe- voer te bezorgen. Ook van an dere artikelen zou een extra- aanveer dringend gewenscht zijn. De minister dacnt daarbij in het bijzonder aan zeep. De algemeene voorziening laat echter op het óogenblik niet toe een extra hoeveelheid zeep voor de noodgebieden ter be schikking te stellen Deze extra voorziening van textiel zal tijdelyk een deel van de beschikbare, lakens en sloo- pen omvatten. Voorts zal een hóeveelheid textielpunten wor den uitgereikt. Genoemde textielgoederen en punten zullen uitsluitend wor den gedistribueerd in noodge bieden. - De herstelstïch tingen Gel derland, Brabant, Limburg en Zeeland zullen de distributie van deze extra-textielvcorzie- ning en de textielpunten ver zorgen. I, Zij dragen dan ook tegenover <!en minister de volle verant woordelijkheid. Deze herstelstichtingen zul len voor de door hen vast te stellen benoodigde hoeveelhe den dekens, lakens en slopen, op nader bekend te maken tijd stippen bonnen uitgeven en voor de aankoop van kleeding- stukken zullen zij speciale textielpunten uitgeven. De minister deed een beroep op de werkers in de textiel industrie om de productie z-o hoog mogelijk op te voeren en op de handel om een vlotte af levering te waarbrrgen. Voor een aantal Inwoners der noodgebieden zal het niet mo gelijk zijn om de aan te schaf fen extra textielgoederen uit eigen middelen te betalen. Zelfs niet indien de Wettelijke rege ling van het consumentencre- diet in aanmerking wordt ge. nomen. Een hoeveelheid van 200.003 pakjes Engelsche, Amerikaan- sche en Egyptische import sigaretten, niet toereikend om in algemeer« distributie te brengen, zal ter beschikking worden gesteld van de Stich ting Nederlands Volksherstel, die een speciale nader aan te kondigen verkoopnetie zo organiseeren, waarvan de ba ten, welke geschat worden op ongeveer een half millioen gul den, door Nederlands Volks herstel ten bate van de nood gebieden zullen worden afge dragen. Aan het slot van zijn rede wees de minister erop, dat de regeering er naar blijft streven aller belangen zoo goed moge lijk te behartigen. DE K.L.M. EN ZU1D- AMERIXA. Dezer dagen is overeenstem ming bereikt inzake een lucht vaartverdrag tüsschen Neder land en Uruguay. Ook met andere Zuid-Amerikaanschr landen worden besprekingen gevoerd. Deze besprekingen vinden olaats ln verband met dc jongste uitbreidingen van dc K-L.M., die reeds een aanta! proefvluchten naar Zirld-Ame- rika heeft gemaakt. Debatten over Engelands buitenlandsche politiek. Tijdens de voortgezette de batten in het Ldgerhuis heeft Attlee Woensdag het woord gevoerd. Hij bracht hulde aan Bevin en achtte de voor naamste taak, die de wereld thans te vervullen heeft het opbouwen van een vrede op hechte grondslag. Na Attlee nam Churchill, de leider van de oppositie, het woord. Hij was van oor deel dat het Britsche man daatgebied Palestina, ter be schikking van de VJN. moet worden gesteld- Churchill deed een heftige aanval op het communisme. Hij betreurde de aanwezig heid van een Balkanblok on der communistische invloed. Churchill stelde voor, dat in de nabije toekomst besprekin gen tusschen vertegenwoor digers der partijen over bui tenlandsche aangelegenheden zullen plaats hebben. Hij stelde de vraag, of het waar is, dat zich meer dan 200 Sowjet-divisies op oorlogs sterkte in de bezette gebie den van de Baltische landen bevonden en verklaarde zeer opgelucht te zullen zqn indien hij mocht hooren. dat deze cij fers overdreven waren. NIET PESSIMISTISCH. Mac Neal, onderminister van buitenlandsche zaken, ant woordde op Churchills vxaag dat hem -hierover niets bekend was, doch dat hij geen reden mêer.de te hebben tot pessi misme. Verdeeling werkzaamheden van dr. van Mook en dr. Idenburg- Het communiqué van den regeeringsvoorlichtingsdienst vermeldt een verdeeling van werkzaamheden tusschen Dr. H. J. van Mook en Dr. P. J- A, Idenburg. directeur-generaal voor algemeene zaken. De werkzaamheden van den It-gouverneur-generaal be staan uit: De algemeene poli tieke en militaire leiding en de aangelegenheden van binr.en- landsch bestuur, financiën, economische zaken, verkeer en waterstaat. Dr. P. J. A. Idenburg heeft de leiding van: Justitie. On derwijs, eeredienst. volksge zondheid, sociale zaken, regee- rings voorlichtingsdienst, hoofdpafket en algemeene per- soneele zaken- TINBAGGERMOLEN TE WATER GELATEN. Te Schiedam is de eerste zeetlnbaggermolen „Menoem- bing" te water gelaten. Dit gevaarte maakt deel uit van de serie van acht, die door de regeering zijn besteld. Wanneer de molen geheel klaar is, zal het gewicht 3.500.000 kg. bedragen. Radio Nederland staakt betalingen aan A.V.R.O. De gebeurtenissen ln de Ne derlandsche radiowereld heb. ben een nieuw stadium bereikt, nu met ingang van Dinsdag te stichting Radio Nederland, haar betalingen aan de A.V.RD. heeft gestaakt, omdat de om- roepvereeniging het voor haar gereserveerde gedeelte van de som, welke in 1946 voor pro grammakosten bestemd was, heeft verbruikt. De A.V.R.O. moet thans, met nog twee der kostbaarste wintermaanden voor de boeg, zichzelf redden, hetgeen zij onder protest ook doet. Moord te Winterswijk. Toen een melkventster Woensdagmorgen omstreeks 11 uur aan de woning van den alleenwonenden 67-jarigen we duwnaar W. J. V. te Winters wijk klopte en geen gehoor kreeg, opende zij de voordeur en vond den bevyoner, badende in zijn bloed, in de gang lig gen. Zij waarschuwde onmid dellijk de politie- In bewuste- loozen toestand werd de man naar het ziekenhuis overge bracht, waar hij denzelfden avond overleed, zonder tot be wustzijn te zijn gekomen. Uit het voorloopig Ingesteld on derzoek is komen vast te staan, dat de oude man met een hard voorwerp de sche del ingeslagen was. O^ntrent den dader en het motief tast men nog in het duister. NOORSCH VICE-CONSUL. Ingevolge Kon. machtiging 5 de heer A. H. F- M. van Rompu erkend en toegelaten op de voet van Nederlander als honorair vice-consul van Noorwegen te Terneuzen. met rechtsmacht voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Zrjn bevoegdheid omvat de kantons Terneuzen, Hulst en Oostburg. VERBETERING VERKEERSSITUATIE IN KAPELLE. Op verzoek van de desbe treffende autoriteiten heeft de Kon. Ned. Toeristenbond A-N. W.B. adviezen uitgebracht ter verbetering van de verkeerssi tuatie op het nauwe kruis punt in Kapelle Vooral het be- drijfsverkeer ondervindt hier groote hinder. DE GEMEENTEFIN ANCIEN NA DE OORLOG. Woensdagmiddag 6 Novem ber, 2 uur, zal mr. W. Toe bes referendaris van de Ver- eeniging van Nederlandsche gemeenten in het Schuttershof te Middelburg voor het Inst. voor Bestuurswetenscnappen een inleiding houden over „De gemeentefinanciën na de oor log". BIJDRAGEN VOOR ONDERHOUD VAN WEGEN. Verschenen zijn besluiten van Ged. Staten van Zeeland inzake de toekenning van bij dragen ingevolge art. 9 der Wegenbelastingverordening en art. 7 der Tertiaire Wegenver ordening over het onderhouds- jaar 1945- Goes RAADSVERGADERING. In de Dinsdagavond gehou den vergadering van de ge meenteraad van Goes was de heer Vingerling met ken nisgeving afwezig. Nadat de heer Goeman, die de vorige maal afwezig was, beëedigd was, werden de ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Tot lid van de gascommissie wrd de heer Goeman gekozen. Vastgesteld werden de be dragen bedoeld bij de artike len 55, 103, 2e lid, 101 bis 3e lid der L.O.-wet 1920. Aan de vereeniging tot be vordering van Christelijk schoolonderwijs en de Herv. Schoolvereeniging „Het Mos terdzaad" werden de aange vraagde gelden toegekend. De verordening tot heffing van schoolgeld werd z. h. stem ming vastgesteld als voor gesteld en die voor de Gem. Jewaarschool na eenige dis cussie. De raad vereenigde zich met het voorstel van Ged Staten te verzoeken de wet houderssalarissen op 1500, inplaats van f 1250 te brengen, met dat tot wijziging der gem.. begrooting 194£ zulks na uit voerige discussie over de werkzaamheden aan de haven, en met die tot goedkeuring der begrooting en de reke ning van het B.A. óver 1945 en de begrooting voor 1947. Het voorstel tot uitbreiding van het gemeentelijk sport terrein werd na bespreking aangenomen met 12 tegen 5 stemmen, die der heeren Pol derman en Zuidema. De voor stellen tot aankoop van per ceeltjes grond en het verkrij gen van gronden voor de bouw in 1947 werden aange nomen, evenals dat om maat regelen ter vergrooting der dienstruimte van het slacht huis en dat tot verhooging van de tarieven van het Gasthuis. Tot leeraar in de oude talen aan de afd. gym. nasium, verbonden aan de R.H.B.S. werd met algemeene stemmen benoemd de beer dr. S, Tuinier te Groningen. HET CON8UMENTEN- CREDIET- Dinsdagmiddag had in „De Prins van Oranje" te Goes een bijeenkomst plaats van de D!s- trictsraad voor het Consumen tencrediet. Na een inleidend woord var. den voorzitter, den beer A. Buijs, heeft de heer C. B. Wl- chers, Inspecteur bij he. Centraal Bureau voor het C.C er Vooral de nadruk opgelegd, dat ook zij, die steun onder vinden van armbestuur of ker kelijke instellingen, een aan vrage voor een crediet kunnen indienen en voorts dat zrj, die beslist onmachtig zijn tot te rug betalen daarvan door de districtsraad kunnen worden vrijgesteld indien daarvoor aanleiding bestaat, een en an- ler volgens ds normen, die na November, wanneer de aan vragen binnen zijn, aan <ie districtsraden bekend zullen worden gemaakt. De districts raad zal rekening moeten hou den met eventueel bezit van de aanvrager, ool^ op dokters advies kan voor huisraad cre diet worden verleend. Het betreft hier geen Sint Nicolaas geschenk, maar het gaat om de opheffing van een noodtoestand en ls mede ge grond op de verwachting, dal in 1947 voor ieder Nederlander een bedrag van 135 aan ge bruiksgoederen zal kunnen worden besteed. De voorzitter wees er op. dat deze materie niets te ma ken heeft met de. vraag of de loonen te laag zijn. Het is de taak van de dls- rictsraden om te helpen bij de invulling van het zeer inge wikkelde biljet. Het gaat niet om hulp 'aan de A-socialen, maar aan de gezinnen, waar op de Nederlandsche samen leving is opgebouwd. Misbruik maken van het crediet zal zwaar worden gestraft. Voor Goes en omgeving ls het adres voor hulp en voor lichting Wijngaardstraat 41. Kruiningen DISTRICTSRAAD. Tot leden van de districts raad voor het consumenten- crediet te Kruiningen, waar van de burgemeester voorzit ter is, zijn benoemd: mevr. J. G. Verburgle Feber en- de heeren J. van Iwaarden. C. van Iwaarden en J. Verijzer te Kruiningen, mej. P. G. A. Timmerman en de heer R. F. M. Rammeloo te Hans- weert Het ligt in het voorne men de districtsraad nog uit te breiden met enkele verte genwoordigers der vakbewe ging. VERKIEZING KERKVOOGD Maandagavond werd in de vergadering van notabelen van de Ned. Hervormde Kerk te Kruiningen tot kerkvoogd ge kozen uit de kerkeraad de heer H. van de Velde, diaken, als opvolger van den heer H. Almekinders, <jie naar Apel doorn is vertrokken. CAUSERIE VAN DS. J. C. KUIPER. Maandagavond sprak in de Gereformeerde Kerk te KruL ningen Ds. J. C. Kuiper uit 's Gravwjhage over het onder werp: „Waf moeten onze jon gens en meisjes worden Vr Hij wérd ingeleid door Ds. J. Koolstra. Spreker wees er in zijn boel ende toespraak op, dat de jeugd in een crisis leeft en de vaste vertrouwde leiding .ont wend is. Ook de ouders móeten zich afvragen of zij hun kin deren voldoende begrijpen. De oorlog heeft hen door evacua tie en onderduiken andere ideeën bijgebracht. Zij mceten anders aangepakt worden. De nadruk moet gelegd worden op 5 wilsvorming. Nadat het zangkoor een tweetal nummers ten gehoore had gebracht en gezamenlqk het Lutherlied was gezongen, sloot Ds. Kuiper deze bijeen- Icomst. Yerseke PIET ROOZENBURG TE YERSEKE. Zaterdag a.s- speelt .de be kende Rotterdamsche dammer Piet Roozenburg om 6.30 een blindpartij in hotel „de Oester- beurs" te Yerseke. Deze par tij zal zet voor zet worden ge demonstreerd en deskundig worden toegelicht. Daarna volgt een simultaan, séance waai-aan door dammers uit Yerseke en omgeving zal worden deelgenomen. DISTRICTSRAAD. Tot voorzitter van de Dis trictsraad voor het Consu- mentenerediet is benoemd de heer P. de Koeijer Lz.; wet houder en als secretaris de heer C. J. de Jonge. De heer J. M. Goeman heeft voor zijn benoeming als lid bedankt.- Dvezande. RAADSVERGADERING. In de raadsvergadering van Ovezande werd de gemeente- begrooting over 1944 voor loopig vastgesteld op een be djag van 132.058.64 in ont vangsten en op 135.856.69 in uitgaven, met een nadeelig slot van 3,798.05 en de ka- .pitaaldienst op 36.206.14 in ontvangsten en 35.678.50 in uitgaven, dus met een batig slot van' 527.64. In de be grooting 1946 werden wijzi gingen aangebracht. Het na- deelig slot van de gewone dienst werd hierdoor 22.500. De vergoedin over 1945 voor de R. K. School werd vaotge- steld op 1287,en voor de Chr. School op 610.Een verzoek van de R. K. School ex art. 72 L. O.-wet werd af gewezen. Tot keuringsveearts tevens hoofd van de keuringsdienst werd benoemd de heer C. van Baalt te Goes. De Raad verklaarde zich accoord met de door Ged. Sta ten voorgestelde jaarvvedde- regeling voor de wethouders. Besloten werd over de jaren 1945/'46 aan het geme'enteper- soneel de opbouwtoelage toe te kennen. Voor dp te bouwen arbei derswoning zal ter financie ring een kasgeldleenlng wor den aangegaan. Tot leden van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim werden benoemd: de heeren L. M. Hulge, P. Bauma, J. Oost- drjk en J. Vermeule. Op voorstel van B. en W. werd besloten aan de gemeen te Goes een schrijven te rich ten om te komen tot een cen trale reinigingsdienst voor het ophalen van vuil in alle ge- mekten van Zuid-Beveland. Voorlichtingsavond over Zeeuwsch-Vlaanderen. De Gronlngsche studenten, die gedurende een deel van hun vacantie in het Westen varr Zeeuwsch-Vlarnderen werk zaam zijn geweest, hebben het zwaar getroffen deel van ons vaderland niet vergete— Zij hebben besloten op 4 Nov. a.s. in Groningen ten voorlichtings avond over West Zeeuwsch- Vlaanderen te organiseeren. Hier zal o m. de Commissaris der Koningin in de provincie Groningen aanwezig zijn. Het woord zal o.a. worden gevoerd door mevr. E. J. van der Broeckde Man en den burgemeester van Aardenburg, den heer S. van Dongen. TRIBUNAAL GOES. UITSPRAKEN. F. Dirks, loodgieter te Goes, 2 jaar Intern, tot 23 Oct. 1948, ntz. rechten. J. C. P. JansenVerplanke, hoofdonderwijzer, Kruiningen, geen verdere maatregelen. M. Zuidweg, smid, Hein- kenszand, 3 m. intern, tot 23 Jan. 1947. S. van Koeverdingé, land bouwer, waarde, 1 y2 j. intern, tot 23 April 1948. betalen van 200, ontz. rechten. P. W. de* Coninck, geb. Bo de te Hilversum. Geen verdere intern. Ontz. rechten. /lissinqen NACHTELIJK RUMOER. Gisternacht vermoedde een groentehandelaar in de Schel- destraat, dat een man uit zijn op het trottoir staande kis ten groente stal. Een hevige woordentwist* ontstond hier door, en daar de man, die waarschijnlijk eenigszins onder irankinvloed verkeerde, dief stal ontkende en den groen tehandelaar een klap gaf, haaide deze een soort knup pel om op alles, voorbereid te zijn. Familieleden van den man namen hém mede naar huis. Zaterdag heeft de mu- zlekver. „Oefening en Uitspan ning" te Kattendijke een mu zikale wandeling door het dorp gemaakt, waarbij gecol lecteerd werd door het zoo zwaar getroffen muziekcorps in Westkapelle. De collecte bracht 89,88 op. De heer J. Slager, tijdelijk hulpkeurmeester te Ovezande, ls met ingang van 1 Ncv. be noemd tot hulpkeurmeester te Lisse. Tot directeur van het Ge mengd Koor te Kcudekerke is benoemd de heer M. P. Vente- vogel, muziekleeraar te Vlis- singen. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Toezegging van beroep voor Wemelding- aan ds P. v. d. Star te Moerdijk (N.Ér.). GEREF. KERKEN. Tweetal te Drachtstei'com- pagnie ds. J. van Eerden te Schettens -en H. Veenstra^ te Colijnsplaat- Sport WEDSTRIJDPROGRAMMA K.N.V-B., AFD. ZEELAND. 26 OCTOBER. Ie klasse: Arnemuiden 1 Krabbendijke 1; Kattendijke 1 Rilland Bath 1; Klóetinge 1" Wemeldinge 1. 2e klasse: 's H.Arendsker- ke 2Wissekerke 1; Kruinin gen 4Wemeldinge 2; Nieuw- dorp 2Arnemuiden 2; Wol- faartsdijk 1Kapelle 1: Ril land Balh 2Yerseke 3. 27 OCTOBER. Ie klasse A: Luctor 1Cort- gene 1; Schouwen 1Kwaden- damme 1Patrijzen's Heer Arendskerke 1. le klasse B: DSW 1—Ra penburg 1; Sluia 1Zuidzande 1; Vogelwaarde 1Hansw. Boys 1- Res. le klasse A: Yerseke 2 Robur 2. Res. le klasse B: Clinge 2 Steen 2; Schoondijke 2 Oostburg 2; Axel 2—Sluiskil 2; IJzendijke 2Hulst 2; Aar- deriburg 2Hontenisse 2; Hoofdplaat 2Corn. Boys 2. 2e klasse A: Middelburg 3 Terneuzen 3; Vlissingen 3 Biervliet 2; Scheldeboys 1 Lewedorpsche Boys 1; Goes 3 De Zeeuwen 3. 2e klasse B: Volharding 1932 2Rapenburg 2; Koe wacht .2Patrijzen 2; Vogel waarde 2Hansw. Boys 2; Kruiningen 2Kwadendamme 2. 3e klasse A: EMM 3Kwa dendamme 3; Domburg 1 Vlissingen 4; RCS 3De Zeeu wen 4; Patrijzen 3Lewe- dorpsche Boys 2. 3e klasse B: Hontenisse 3 Steen 3; Hontenisse 4Ra penburg 3; Biervliet 3Ter neuzen 4; Koewacht 3Sluis 3; Axel 3—Sluiskil 3; Hulst 3 Vogelwaarde 3- (Ingezonden mededeéling.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10