sanatogen Ook de arbeidskrachten moeten economisch verdeeld worden Rapenburg verloor van Kruiningen LAATSTE NIEUWS. UIT DE PROVINCIE. Heerlijk geslapen!^ ZUID-BEVELAND. Noord-Beveland Overbodige verplaatsingen kosten gekt WAT BEOOGT DE ARBEIDSREGULARISATIE EIGENLIJK? Het streven der Regeering is er momenteel op 'gericht om de beschikbare bouwvak arbeiders in Nederland zoo goed mogelijk over de geteis terde gebieden te verdeelen. Zij hoopt hiermede het opgestelde bouwplan op de meest doel matige wijze ten uitvoer te brengen, voornamelijk is het de Dedoeling om de financie- eele lasten, die met het uitzen den van arbeiders naar de noodgebieden gepaard gaan, zoo laag mogelijk te houden. Immers, de kosten voor huis vesting, voeding, vervoer, rels- uren en loonsuppletle komen ten laste van het Rijk. Het zou ten eenenmale fi nancieel onverantwoord zyn, wanneer Arnhemsche arbei ders waaraan in het getrof fen - Arnhem en omstreken reeds een groot tekort bestaat op Walcheren gingen wer ken, terwjjl Amsterdamsche arbeiders waarvoor in Am sterdam nagenoeg geen werk is in Arnhem zouden gaan werken. Een dergelyke arbeidsver- deeling mag natuuriyk niet voorkomen. Toch gebeurt dit; misschien niet in het groot, De wijziging van de Grondwet. In zijn memorie van ant woord betreffende het afdee- lingsverslag van de Tweede Kamer inzake de voorgeno men veranderingen in de Grondwet, wijst de Minister van Binnenlahdsche Zaken er op, dat de Regeering het in geenen deele eens is met dlc Kamerleden, die meenen dat geen behoefte bestaat aan wij ziging van het 13-de hoofd stuk (betreffende verandering van de Grondwet). Met de huidige regeling komt men voor het dilemma te staan öf door tusschentydsche Kamer ontbinding en verkiezingen de stabiliteit der politieke verhou dingen in gevaar, te brengen öf een misschien dringende grondwetswyziging uit te stel len tot de volgende periodieke verkiezing. De regeering meent, dat de ontwerpen nieu we regeling voldoende stabi liteit waarborgt. Men moet zich ook niet te sterk laten lelden door vrees voor het on bekende, aldus de minister- Zeer vele andere leden stamden met de voorgenomen v f :iging ln. DE TROEPENUITZENDING. Met tal van Kamerleden is do Regeering van meening, dat het wegnemen van de grondwettelijke belemmeringen voor het uitzenden van dienst plicht ingen naar Indië de mo- gelykheid van een vreedzame oplossing niet beïnvloedt, ge lijk de wapenstilstandsover eenkomst ook bewijst. De be- maar toch zeer zeker in het klein. Komt het immers niet voor, dat arbeiders uit Zuid-Beve land naar Walcheren komen werken, terwyi Walchersche arbeiders naar Zuid-Beveland gaan? Is het niet logisch, dat van de iljde der arbeiders hiertegen niet het minste be zwaar bestaat- aangezien zij in aanmerking komen voor een zeker aantal zgn. reisuren? Toch is deze gedachte ten eenenmale onjuist; de onkosten worden immers door den werkgever verhaald op het Rijk, dat hiervoor op zyn beurt den belastingbetaler aan spreekt. Ook mag het natuuriyk niet voorkomen, dat arbeiders uit Friesland op Walcheren komen werken, terwyi in Brabant, dat veel dichter bij Zeeland ligt, een overschot aan dat soort arbeiders zou bestaan. Om nu dergelijke gevallen tot een minimum te beperken is het in de eerste plaats noodzakeiyk om een overzicht te krijgen van het aantal be schikbare arbeidskrachten. Daartoe heeft hét College van Alg. Commissarissen voor de Wederopbouw aan de reeds bestaande voorwaarden, welke zyn verbonden aan een bouw plangoedkeuring, o.m. de voor. waarde toegevoegd, dat werk nemers- die voor een bepaald werk noodtg zijn, alleen me: toestemming van het Gew. Arbeidsbureau, waaronder het werk ressorteert, hieraan werkzaam mogen zyn, terwyi elke beëindiging van de ar beidsverhouding met een werknemer terstond aan ge noemden directeur schriftelijk medegedeeld moet worden- Óp deze manier is de directeur van het Arbeidsbureau staat eventueele overbodige overplaatsingen van arbeiders tegen te gaan. Moge deze maatregel leiden tot een verlichting van de uit gaven van 's Rijks Schatkist. f renzing van de taak van de roepen in Indië ligt buiten de strekking van het aanhangige wetsontwerp. Toch stelt de Regeering er prys op deze in het algemeen aan te duiden met .,bij te dra gen tot herstel en handhaving van recht en veiligheid". De term „politie-taak" acht de Regeering in dit verband min der gelukkig. Een wetsontwerp," strekken de tot uitvoering van art. 192 der grondwet, zooals dit by aanneming der voorstellen zou komen te luiden, is reeds bij de Raad van State Inge- die 1- v Handelsaccoord Nederland Spanje. France Agence Presse RneJ.dt, dat de Spaansche mi nister van handel en de Ne- derlandsche gezant in Spanje een handelsaccoord hebben gesloten, waardoor eén eind komt aan de voorloopige geling van Januari jj. Het verdrag is aangegaan voor een jaar. Spanje krijgt rubber uit Indonesië, voorts meststoffen, zaad, aardappe len, suikerbieten, vlas, vee en chemische producten. Neder land ontvangt vruchten, pot- asch, kwik, stoffen en nog eenige producten. De betaling zou eveneens geregeld z\jn. (ingezonden mededeeling Prins Bernhard weer op Soestdijk. Z.K.H. PrLns Bernhard, die wegens maagklachten eenige dagen ter observatie in 't stads en academisch ziekenhuis te Utrecht was opgenomen, is naar paleis Soestdijk terugge keerd. By het onderzoek w°rd geen afwyking gevonden waar door operatieve behandeling noodig zou zyn. Eerste Kamer in Comité Generaal. Vrijdag a.s. 2 uur zal ook de Eerste Kamer, die in comlte- generaal byeenkomt, de regee ring een verklaring afleggen over de voor te stellen grens correcties. 1500 havenarbeiders te Bordeaux zijn een staking van 24 uur begonnen uit protest tegen het neerschieten van een collega door de politie. VERDACHTE ZUURSTOFFLESSCHEN. In verband- met de onge vallen met zuurstofflesschen wordt medegedeeld, dat het hier flesschen betreft, die tij dens de oorlog door d& Duit- schers gebruikt werden voor het bergen van brandbare vloeistoffen. Aan bezitters van zuurstof flesschen wordt verzocht om ly'sten samen te stellen van le flesschen, die tydelijk aan het normale gebruik als zuur stofflesschen onttrokken zyn geweest. Deze flesschen zal men met de grootste omzich tigheid moeten laten leegloo- pen. De flesch moet op een open ruimte gebracht worden en zoodanig worden opgesteld, dat de arbeider, die de af sluiter moet openen, zich di rect daarna kan verwijderen. WESTFALENHALLE NAAR NEDERLAND? Ned. wielerorganisatoren voerden besprekingen om de -edeeltelyk overdekte wieler- jaan te Herzogenrath (50 meter over de Nederlandéche grens) te kunnen aankoopen en naar Limburg over te brengen. De besprekingen zijn in een gevorderd stadium. De zelfde ondernemers pogen ook de bekende Westfalenhalle te Dortmund aan te koopen. Het ligt in de bedoeling de baan in of in de nabyheid van Heerlen op te slaan. Van de geallieerde autoriteiten werd alle medewerking verkregen. Het gokken ging niet door. De. gelukszoekers en avonturiers, die in de re- tel het grootste deel van e dag ln de speelzalen van Monte Carlo door brengen, hebben gisteren geen gokje kunnen wa gen. Het personeel van de bank van Monte Car lo was n.l .in staking ge gaan in verband met ïconeischen en eischen tot rehabilitatie van ont slagen collega's. SI OCTOBER WERELD- SPAARDAG. Donderdagavond zal dr. J. R. A. Buning, secretaris van de Ned. Spaarbankbond (Vak- greep Alg. Spaarbanken) om 19.15 uur over Hilversum II een causerie houden over de Wereldspaardag, welke voor het eerst na Se bevrijding op 31 October a-s. wederom zal worden gfevierd.' K.N.V.B., AFD. ZEELAND. Spanning in de Zaterdag-competitie. De reeds goed gevorderde competitie der Zaterdag-mata- doren heeft nu nog drie plce- ~en met ernstige kansen. Twee liervan, Arnemuiden en Ril land, hebben de puntjes gedeeld (1—1), hoewel Rilland het daai-mee niet eens was en pro testeerde. Het was ook voor Rilland een kostbaar puntje, want het zou deze ploeg op gelyke voet met .Arnemuiden gebracht hebben. Kloetinge is een wedstryd en twee pun ten op nummer één achter, welke relatieve achterstand wel zal worden ingelcopen. Te gen Nieuwdorp werd althans geen fout gemaakt (83). Wissekerke had in de 2e kl. 'n slechte dag. Aan de Krab- bendyke res. werd 'n punt ver speeld (44), terwijl de con currenten Kapelle en Yerseke ni flinke overwinningen boek ten resp. op Colijnspl. Boys (60) en Arendskerke 2 (31). De nederlaag van Co lijnspl. Boys kan voor de klas seering ernstige gevolgen heb ben. Wclphaartsdijk oogstte de eerste winstpunten tegen de hekkesluiters. (50). Overige resultatenArnemuiden II Rilland Bath II 42; Nieuw dorp HWemeldinge II 15. le Klasse A. Kwadendamme verscheen in Cortgene niet op het tooneel. Luetor had veel moeite met Zonnemaire (34) maar wist toch de puntjes binnen te ha len. Volharding had weinig moeite met Dreischor (5-0) en om de Schouwensche nederla gen-serie vol te maken verplet terde 's-Heer Arendskerke de Schouwen-plceg met 9—1. le Klasse B. De formidabele nederlaag van Rapenburg tegen Kruinin gen (50) is wel de gr-ootste verrassing van de geheel e wedstrijddag. Een leelijke mis stap van Rapenburg, welke haar straks, als de puntjes dubbel gaan wegén, zwaar op de maag kan komen te liggen. De Hansw. Boys maakten ook geen grapjes. Met niet minder dan 81 ging Sluis ten onder. Deze ploeg doet het al bijzonder slecht en mag zich gelukkig pryzen vorig jaar de K.N.V.B.-competitie terechtgekomen Vcg waarde en K.e wacht wonnen op regelmatige Wijze van Zuid- zande (7-^0) en D.S.W. (30) Er mogen in de kopgroep niet teveel fouten gemaakt worden anders gaan deze beide over winnaars nog 'n hartig woord je meepraten. 2e Klasse A. Scheldeboys en Lewedorp- sohe Boys hielden de teugels in handen en sloegen De Zeeu wen HI (17) en Terneuzen III (5—1) met flinke cyfers. Toch vreezen wij, dat zij uit- eindelyk de stryd om de lei ding aan de K.N.V.B.-reserves zullen moeten overlaten. Kats heeft het al zeer zwaar te ver duren. Nu was het weer Sluis II dat hen in eigen huis klopte (2-4). 3e Klasse A. Domburg en de Noormannen gaan kalm verder met hun overwinningen. RCS ITI was voor Domburg een taaie noot om te kraken maar het werd toch 23. De Noormannen bleven met 20 baas over De Zeeuwen IV. VERDERE UITSLAGEN. Res. le klasse A: Yerseke II—EMM H 2—3; Burgh II— Robur II 42. Res. le klasse B: Corn Boys IIOostburg II 24; Hoofd plaat IIClinge II 10; Hon- tenlsse IIIJzendrjke II 70; Sehoondijke II—Aardenburg H 3—2; Sluiskil H—Hulst II 4—0; Steen II—Axel II 0—1. 2e Klasse A: Goes IIIBier vliet II 1—4. 2e Klasse B: Kwadendamme ITVogelwaarde II 13; Lue tor II—Hansw. Boys II 54; Kruiningen IIRapenburg II 24; Patrijzen IIVolharding 1932 II 8—2. 3e Klasse A: Patrijzen III Kwadendamme III, Kwadend. n.o.g.; Middelburg TVEMM III 2—0; De Noormannen I De Zeeuwen IV 20; RCS III Domburg I 2-*-3. 3e Klasse B: Steen IHTer- neuzen IV 36; Axel IIIKoe wacht in 41; Biervliet ÏII Hontenisse III 33; Sluis kil III—I-Iulst III 3—0; Rapen burg IIIVogelwaarde III 6 1; Sluis HIHontenisse IV 4—0. Volgens radio Frankfort heeft het gerechtshof te Frankfort het proces geopend tegen majoor Watson, een Amerikaansch officier, die er van wordt beschuldjgd te hebben geholpen by het ste len van de'krooniuweelen van het groothertogdom Hessen. Bevin over Engelands buitenlandsche politiek, Dinsddg heeft Ernst Bevln in het Lagerhuis een rede over de Engelsche buitenlandsche politiek gehouden, als opening van het tweedaagsch debat over de buitenlandsche politiek van de Engelsche regeering. Bevin wees er in zijn rede op. dat Engeland zyn best zal doen om in Indonesië eep re geling te bevorderen. Bevin zeide voorts, <Iat indien men 'n volgende catastrophe zou Willen voorkomen, de ge- heele wereld een nieuwe rege ling op zeer breede basis zou moeten treffen. Het Sowjet verzoek om een basis aan de Dardanellen zou, aldus Bevin, ,,een ongeoor loofde inbreuk op de souverei- nlteit van Turkye tengevolge hebben". Bevin zegde toe de Engel sche troepen spoedig uit Grie kenland te- zullen terug trek ken en verklaarde, dat Enge land zich niet in Grieksche zaken wil mengen. Bevln sprak vervolgens over Dultschland. Overeenstemming ten aanzien van Dultschland is zoowel de toessteen voor de betrekkingen tusschen de Vier groote mogendheden als onze gelegenheid om een blij vende vrede op te buwen. Hy verklaarde voorts, dat Engeland het vrijwel geheel eens was met de jongste ver klaringen van maarschalk Stalin en Byrnes. Bevin sloot zyn rede met op te merken dat Engeland zijn doelstelling zal blijven na streven en er zeker van te zijn dat de wereld het werk dat Engeland verricht, zal er kennen. Duitsche technici gedeporteerd. Volgens Reuters corres pondent zijn plotseling honder den Beriynsche technici en hun gezinnen door de Sow jet- Russische autoriteiten, bijge staan door Duitsche politie, in dé Russische sector van Berlijn opgepakt en in Ooste lijke richting weggevoerd. Ook arbeiders uit de elec- trieiteitsindustrie zyn gede porteerd. De Amerikaansche autoriteiten hebben deze be richten bevestigd. De reden en hun bestemming werd echter niet onthuld. De leiders der sociaal-de mocratische partij zijn te Berlijn byeengekomen en heb ben geprotesteerd tegen deze uitzending. Zy hebben tevens verklaard niet werkeloos te zullen blijven toezien en alle wapenen die ter beschikking van de werkende klasse staan, te zullen gebruiken om de rechten der arbeiders te ver zekeren. Een krans yoor Goering. Aan het monument voor oor logsslachtoffers, dat zich voor de dorpskerk ln het- plaatsje Geschwend (Wtirtemberg) be vindt, heeft nen een krans aangetroffen met de namen van Goering, Keitel °n Jodl. Besprekingen te Batavia begonnen. SOEDERMAN NIET AANWEZIG. Aneta verneemt, dat "de eerste byeenkomst van de le den van de Comifiissie-Gene- raal en de Indonesische dele gatie <er behandeling van politieke problemen Dinsdag te 17 uur plaatselijke tijd ten huize van SjahrLr begon. Lord Killearn was hierbij niet aan wezig. De vergadering heeft ruim een uur geduurd. Er werden inleidingen en beschou wingen gehouden. Tengevolge van een incident ia Benassi was Generaal Soe derman niet aanwezig. De ge neraal was namelijk verge zeld van. een escorte, dat vol gens de geldende bepalingen, een Oosten van de rivier de Rilasi moet blyven. Op een Britsch compromisvoorstel om onder Engelsch toezicht Bata via binnen te komen ging Ge neraal Soederman niet in en hij is teruggekeerd naar Djog- jakarta In Batavia wordt dit incident ten zeerste betreurd daar men van Soederman gun stige berichten verwachtte. Zware straffen voor deviezensmokkel. Dinsdag heeft de economi sche politierecnter te»Amster- dam de vonnissen geveld in de geruchtmakende deviezen- zwendel die halt Augustus werd ontdekt. Bekende Neder- landsche en Zwitsersche figu ren waren hierby betrokken. De hoofdschuldige J. A. C. Helmj. werd veroordeeld .tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest, een geldboete van 10.000,subs. 6 maanden. C. F. Jibben werd veroor deeld tot 1 jaar met aftrek, 4.000,subs, drie maanden, met verbeurdverklaring van 94.000,die in db kas aan wezig waren. Anderen die bij deze zaak waren betrokken werden tot kleinere gevangenisstraffen en boeten veroordeeld. Voor allen gold bovendien de bepa ling dat het vonnis in 2 Ne- derlandsche dagbladen, een fi nancieel weekblad en een Zwitsersch dagblad openbaar moet worden gemaakt. De installatie van Middelburgs burgemeester- AFSCHEID VAN KRAÜBENDIJKE De installatie van den nieu wen burgemeester jhr. rar. W. C. Sandberg tot Essenbnrg is thans bepaald op Dinsdagmid dag 5 November a.s., des na middags om 2 uur. Woensdag 30 Oct., 's middags om 3 uur zal jhr Sandberg in een raadsvergadering van zyn tegenwoordige gemeente Krab- bendijke afscheid nemen. Voor de bevolking van Krabbendyke is er dien avond, eveneens in het gemeentehuis, p-elegenheid om afscheid te nemeih. Groote brand te Nieuw- en St. Joosland. Aanzienlijke schade. Dinsdag omstreeks 8.15 uur brak brand uit ln de kapitale schuur van de boerderij van de weduwe A. de Visser aan de Molendyk te Nw.- en St. Joosland. De plaatselijke brandweer bleek niet in staat tijdig wa ter te geven. De brandweer van Middelburg werd te hulp geroepen en gaf omstreeks 9 uur water. Dank zij de mede werking xan de mannelijke be. volking werd het aangrenzen de woonhuis met emmers wa ter behouden. In de schuur ging de dorsch- machlne met stroopers van de heeren Joosse en Rlarkusse eveneens in vlammen op. De tractor kon behouden worden. Het vee werd ook gered. Een groote hoeveelheid graan ging echter verloren. Alleen de oogst van Dinsdag Ikon geborgen worden. Verzekering dekt de schade ten deele. Ook een schuur en volière van Joh. Kakebeeke, w«rd een prooi der vlammen. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Landingsofficieren komen weer naar Vlissingen. MONUMENT VOOR DE SLACHTOFFERS. Naar wij vernemen zullen eenige Engelsche officieren, die behoorden tot de eex-sie troepen, welke op 1 Novem ber 1944 te Vlissingen aan land gingen, op Vrijdag 1 No vember een bezoek aan Vlis singen brengen. Het betreft hier It. col. Dawson, capt. Kennedy (officier van ge zondheid) en wellicht ook de cap'.ains Clark en Newcastle, welke laatste de eerste was, die bij de Slikhaven voet aan wal zette. Het ligt in de bedoeling van de landingstroepen van weleer in Vlissingen een monument le stichten ter herinnering aan de toen gevallen militai ren en burgers. Bij hun be zoek op 1 November a.s- zul len de officieren door het Ge meentebestuur worden ont vangen en bij deze gelegen heid reeds een model van het monument overhandigen. De verlichting der treinen. Reeds vele malen is er ge klaagd over de verlichting in de treinen door Zeeland dit waren trouwens niet de eenige klachten over het treinverkeer maar de laat ste tijd valt toch althans in dit opzicht eenige verbetering waar te nemen. Dat nog niet alle wagons verlicht kunnen worden, vindt zyn oorzaak natuurlijk in het gebrek aan materiaal. Voor electrische verlichting ontbre ken de batteryen en de Ber- lijnsche firma, die vroeger het materiaal voor gasverlichting leverde is er natuurlijk niet meer. De Spoorwegen doen reeds geruime tijd alle moeite om zoowel in Nederland als in het buitenland orders ge plaatst te krijgen. En dat plaatsen der orders lukt ook wel, maar de aflevering Het meest ergerlijke is ove rigens nog, dat in vele ge vallen de aangebrachte of herstelde installaties weer vernield worden of onderdee- len zelfs meegenomen. VROUW IN BRAND GERAAKT. Maandagavond omstreeks 7 uur ging de vrouw van den heer T. Oss te Rilland-Bath naar buiten om in een schuur tje een petroleum-vergasser bij te vullen. Terwijl zy daarmede bezig was, ontplofte de vergas ser en een vaatje met petro leum, waardoor de vrouw direct in vlammen werd gehuld. Haar man ,die onmlddellyk te hulp schoot, wist de .vlam men met een zak te dooven, doch liep daarbf zelf brand wonden aan handen en gelaat op. Buren wisten de brand in het schuurtje te blusschen. Belde slachtoffers werden per auto naar het Alg. Burger- Ziekenhuis te Bergen op Zoom vervcerd. waar*de vrouw met ernstige brandwonden moest worden c-pgenomen. Verkeersbeperking opgeheven. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben besloten de tydelijke verkeersbeperking op de geïnundeerd geweest zynde wegen ten Oosten van het Ka naal door Walcheren, in te trekken. KADERVERGADERINGEN VAN HET CHR. NAT. VAKVERBOND. Het Chr. Nat. Vakverbond zal met de besturen der chr. vakorganisaties in Zeeland ka dervergaderingen houden, waar de sociaal-econ. vraagstukken zullen worden besproken. Hier by zal ln het bijzonder belicht worden de loon- en prijspoli tiek der huidige regeering, de verzorging van de oude dag, herziening ontslagrecht, sa menwerking in de enderne ming, propaganda, soc. econ. scholing, kerk en vakbeweging. Voor Walcheren wordt deze byeenkomst gehouden te Mid delburg en voor Zuid-Beveland te Goes, belde op Zaterdag 26 October, voor Zeeuwsch Vlaanderen te Terneuzen op Vrydag 25 October. PAARDENKEURING EN TOONDAG TE AXEL. Vanwege de Vereenigin^ van Zeeuwsche Fokkers zal op 27 November a.s. te Axel een keuring, tevens toondag. van anderhalfiarige paarden worden gehouden. DEMONSTRATIE BIETENMACHINE. Maandagmiddag is te Rd- land-Bath en demonstratie ge geven met de John Deermachl- ne waarmee men bieten rooit. Deze machine, welke trekt en kapt gelyk, rooit acht rijen bieten. Zij beteekent een stap In de goede richting wat betreft me. chaniseh bietenrooien. Deze de monstratie, welke o.a. werd bygewoond door den landbouw- consulent in alg. dienst en de directeuren van verschillende suiker maatschappijen, werd gegeven on Initiatief van de Centrale Sui1 cr Mij. te Am sterdam De meeningen over de machine loopen nogal uiteen. Een der bezwaren is, dat de grond niet voldoende van de bieten verwijderd wordt. VEERDIENST OP THOLEN GESTREMD. Zaterdag 26 Oct a.s, zal de veerdienst over de Eendracht naar het eiland Tholen van 's morgens 5 tct 's avonds 5 uur gestremd zijn voor het ver keer met auto's, vrachtwagens en motorrij tuigen. Personen en rijwielen zullen met een kleine roeiboot overgezet kunnen worden. OEN HAAG GIRO 511000 Ingezonden mededeeling.) Gelukkig mensch die dat zeg- I gen kan. Maar U sliep weer slecht, omdat U te moe was erï zoo nerveus. Neem eens een tijdje Sanatogen. Zoo velen vort5 den er reeds baat bij. omdat het sterker maakt en de zenuwen al lengs kalmeert. Begin nog vandaag deze weldadige kuur. Uw apo theker of drogist heeft Sanatogen in voorraad. Hol zenuwsterkend roodset (ingezonden mededeeling). Goes KON. VER. „OOST EN WEST". Maandagavond had in de flink bezette Schuttershofzaal te Goes de eerste winterbyeen- komst plaats uitgaande van de afd. Zuid- en Noord Beveland van de Kon. Ver. „Oost en West". De voorzittèr, de heer J. Nieuwenliuijse, leidde den spre ker van deze aVond Dr. W. K. H. Feuilletau de Bruijn, oud lid van de Volksraad van Ned. Indië, bij de aanwezigen in. Deze wees er in zijn lezing op, dat niet alleen Nederland jroot voordeel van Indië trekt, maar cok de bewoners van In dië veel te danken hebben aan de Nederlanders. Wat het eerste betreft wees spr. er op, dat V,i millioen Ne derlanders bestaan van het geen Indië biedt en dat jaar lijks 3 tot 4 duizend landge- nooten naar de archipel ver trekken. Maar daartegenover staat, dat de Inheemsche be volking op allerlei terrein veel te danken heeft aan Nederland Spr. had veel bewondering voor de wijze waarop Engeland tot onze bevrijding heeft bijge dragen, maar tegen de hou ding van de Britten t.a.v. In dië had hij ernstige bezwaren. Toch meende hij, dat in In dië samenwerking met de be volking tot een bevredigende situatie kan leiden. Na de pauze beantwoordde spr. een aantal schriftelyk in gediende vragen, waarbij hy ernstige critiek uitte op de houding o.a. van dr. van Mook, prof. Schermerhorn en de Par ty v. d. Arbeid ln de Indische kwestie. Tenslotte werden nog een aantal fraaie lichtbeelden van de thee- en rijstcultuur ver toond, waauna de voorzitter de byeenkomst sloto met een woord van dank jegens den spreker en de mededeeling, dat de afd. op 4 Nov. haar tweede avond van dit seizoen hoopt te heven. BLOEMEN OP DE GRAVEN VAN MILITAIREN. Op Dinsdag 29 Oct., de tweede verjaardag van de be vrijding van Goes, zullen van gemeentewege bloemen worden gelegd op de graven der ge sneuvelde Nederlandsche etx geallieerde militairen op de al- gemeene en R.K. begraafplaats. Een en- ander zal zonder ver dere plechtigheid geschieden. Nisse RAADSVERGADERING. In de jongste vergadering van de gemeenteraad van Nis. se werd besloten tot het ver- hooeen van de wedden der wethouders: De verordening tot wyziging van de keurloo- nen werd eveneens goedge- keurd. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school werd mej. M. van Sinderen be noemd. De rekening van het Burg.. Armbestuur over 1945 werd vastgesteld op f 1962,19 in ontvang en op 891,34 in uitgaaf, alzoo met een batig slot van 1070,85. De gemeente-rekening over 1944 werd de raad aangeboden. De heeren J. C. Bos en J Boonman werden tot leder van de commissie, belast met het nazien dezer rekening, be noemd. Besloten werd om de met de Coöp. Boerenleenbank alhier aangegane kasgeldlee- ning wederom voor één jaar te verlengen. Kloetinge DISCTRICTSRAAD. Tot leden van de districts- raad voor het consumenten- crediet zijn door B. en W. benoemd de gemeenteraads leden C. Blomaard Cz., R. Buitenhuls, P. Koster, J. Lenshóek, J. Leys, D. Schip per en J. Straub. VERGADERING BUURT- VEREENIGING „JULIANA". De buurtvereenïging „Ju liana" te Kloetinge hield haar 10e jaarvergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeniglng momenteel 77 leden telt. De rekening sloot met een batig saldo van 162.05. De heeren Jb. de Jonge en W. Nieuwdorp werden al9 be stuurslid herkozen, terwijl in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Geluk, gekozen werd de heer W. Gijzel. Tot leden van de kascommissïe werden benoemd de heeren W. Bos en A. de Visser. De contributie werd gehandhaafd op 25 ct. per maand. Kruiningen ritlJZENCOMMISSIE. Het ligt in de bedoeling van het gemeentebestuur van Krui ningen een plaatselijke prijzer*- commissie ln het leven te" rie pen. Deze commissie kan zoo wel de overheid als de burgory van voorlichting dienen inzaiM maximum prijzen e.d. Aan ver schillende vakvereenigingen, vrouwen vereenlgingen enz. is de medewerking gevraagd om personen aan te wyz^n, welke eventueel als lid der commissie zcuden kunnen optreden. Rilland-Bath SCHOOL MET DE BIJBEL. De school met de Bijbel te and-Bath heeft zich aan gesloten bij hst Christelijk Nationaal Schoolverband. Be houdens Kon. goedkeuring zijn de statuten dienovereenkomstig gewijzigd, en staat de school thans op algemeen christelijke grondslag. Op de algem. ledenvergade ring werd met algemeene stemmen besloten een Be waarschool op te richten, waarover al zoo dikwyls ge sproken was. In verband met d'e in. te richtsn lokaliteit zal de aangifte voor kleuters zoo spoedig mogelijk worden opengesteld. Kamperland CIRCUS „APOLLO". Zaterdagavond gaf het cir cus „Apollo" te Kamperland zijn laatste uitvoering op N.- Beveland. Het programma viel zeer in de smaak by het publiek. De 12-jarige Sandro oogstte succes met zijn lenig heidsprestaties. Ook de goo chelaar gaf fraaie staaltjes te ,ziea.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6