PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Berlijners hebben het bij de Russen verbruid Arbeid en Kapitaal willen samenwerken in Engeland Vandaag Ned. troepen kunnen met de T.R.I. samenwerken Artsen zeggen de overeenkomst met de ziekenfondsen op K89e Jaargang - Nr. 247 Uitgave der Stichting Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vllsslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en aig. Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Woensdag 23 Oct. 1946 ABONNEMENTSPRIJS 25 «nt per week. 3.20 per kwartaal, franco per post, 13.45 per kwartaal. Losse nummers 9 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie f 2-—. Bureaux gevestigd te Vllsslngen Waistraat 58-60. tel 10 (2 tijnon) Middelburg: Londensche Kaal 29. lel 2077 en 2924. Uoes Turikade 15, tel. 2475 Oostburg Gratemastraat S, tel 102, Temeuzen: Brouwerijstr 2. Postrek- nr 359300 P-Z.C., Middelburg. ZEELANDS PROEFTUIN. DE opening van het labora torium van de Vereeni- ging Zeeiandg Proeftuin, welke verleden week heel tuinbouwlievend Beveland naar Wilhelm inadorp deed stroomen, een plechtigheid, ook in Den Haag zoo be langrijk geacht, dat niemand minder dan ir. A. W. v. d. Plasse, directeur van de Tuinbouw, er voor naar Zee land kwam, mag worden aangemerkt als het passeeren van een mijlpaal in de ont wikkelingsgeschiedenis van de Zeeuwsche tuinbouw. Niet dat dit laboratorium nu zoo geweldig imponeert. Het tegendeel is waar. Het is nog niet meer, dan een noodoplossing, die naar men hoopt, zoo spoedig mogelijk zai worden vervangen door een definitief laboratorium. Echter, het laboratorium is er, en wat meer zegt, het is tot stand gekomen dank zij de eendrachtige samen werking van allen, die bij verbetering van tuinbouw en fruitteelt belang hebben. De verschillende veilingsvereeni- gingen verleenden namelijk hun onmisbaren steun en te recht. want goede producten beteekenen fioogere prijzen en slechte producten schaden de naam van' een tuinbouw gebied. Tevens levert de totstand koming van dit laboratori um het bewijs, dat de Beve landers de waarde van we tenschappelijk onderzoek op de juiste wijze weten te schatten. Het Wereldgebeuren Leiders der eenheidspartij op het matje. Poolsche regeering arresteert boerenleiders. Op het jongste congres van het departement Zeeland van de Ned. Mij. voor Nij verheid en Handel is ook de fruitteelt aan een uitvoerige bespreking onderworpen. Aangeraden werd toen te streven naar veredeling van het product en het kweeken van bewaarfruit, dat voor export in aanmerking kan komen. Doeltreffende ziektebestrij ding, het experimenteeren met nieuwe methoden, ver beterd bodemonderzoek bodembehandeling, zij wer den met evenveel nadruk aanbevolen, hoe goed, naar overigens werd toegegeven, de faam van het Zeeuwsche fruit ook is. Om dit alles te ber! .en, is echter research noodxg, we tenschappelijk onderzoek. En hiervoor is nu in Zeeland met de tot standkoming van dit noodlaboratorium een belang rijke stap in de goede rich, ting gedaan. Er komen nieuwe mogelijk heden in Zeeland. Zeeuwsch Vlaanderen immers wordt als tuinbouwgebied van groo- tere beteekenis. Dit gebied kan mee profiteeren van de resultaten, die in Wilhelmi- nadorp worden bereikt als straks het verdronken Walcheren weer volledig in cultuur wordt gebracht, als in het voorjaar daar de eer ste boomgaarden weer zullen worden geplant, wie \yeet, in hoeverre dan ook dit gebied erkentelijk zal moeten zrjnA^" voor wat Zeelands Proeftuin''0 presteert. Nog is dit laboratorium bescheiden. Maar het kan uitgroeien tot een instelling, die meer dan enkel lokale beteekenis heeft en dit doei zal, misschien nog niet volle dig uitgesproken, toch 't be stuur van Zeélands Proef tuin en degenen, die in dit laboratorium him nuttige arbeid verrichten, ongetwij. feld voor oogen staan. Laat dns hopen, dat deze verre droomen tot werkelijk heid worden, dat Zeelands bescheiden begig, tot stand gekomen door voortreffelijke samenwerking, uit te bou wen is tot een instituut met ■nog breedere doelstelling. Zeeland kan er slechts wel bij varen Ver. Naties toornen vandaag bijeen. De algemeene vergadering van de Vereenigde Naties zal vanavond te New York bijeenkomen oim haar werk zaamheden te beginnen. Pre sident Vruman zal met een rede van 25 ilnuten, die via de radio over de geheele wereld wordt uitgezonden, zich tot de afgevaardigden van 51 landen richten en tegelijkertijd de ver gadering openen* •jV aarnemers verwachten, dat ■Molotof het tempo van de ver vf* rï?8' zal aangeven in zijn die hij tijdens de eerste gen van bet debat in ue vergadering zal houden. leden ned. delegatie TE new YORK. leden van de Ne- deriandsche delegatie ter alge. VN nV*rgaderin£ van de rif nr wle Burger, B®auf°rt o.f.m., mr. Beucker—Andreae, mr Sas- p„ H - - /York aangekomen welkomA™"' Y?n KWfens ver- welkomd. Ook jhr. Van Êohtwn Stachoiiwer en echtgenoote bevonden zich aan boord van het vliegtuig. De overwinning van de so ciaal-democraten bij de ver kiezingen in Berlijn en daaraan gepaard de nederlaag van de door de Sowjets gesteunde eenheidspartij is in Duitsch- land de politieke sensatie van de dag geweest en heeft aanleiding gegeven tot veel commentaar. Zelfs in de Sow- jet-zöne van Berlijn kwam de eenheidspartij ver achteraan. Het Berlijnsche blad „Der Te legraph" slaat zeker de spij ker niet ver mis als het de nederlaag van de eenheids partij toeschrijft aan haar on verdraagzaamheid en dorst naar macht, die de kiezers heeft afgeschrikt. Neuman, de leider der so ciaal-democraten, noemde de uitslag een protest van de ar beiders tegen de politiek der communisten en wees er op. dat de communisten zelfs niet de leiding hebben kunnen be houden in die districten, die vóór 1933 communistische bolwerken waren. De drie leiders der een heidspartij Wilhelm Pieck, Otto Grotewohl en Max Fech- ner, moesten Maandag voor de Russen op het matje komen, of 'wel werden uitgenoodigd voor een conferentie met lei dende Russische functionaris sen. De partijleiders zeiden na 40 JAAR GELEDEN.... Dezer dagen was het 40 jaar geleden, dat een Braziliaansche koffie planter, Alberto Santos Dumont, boven een exer citieterrein in het Bois de Boulogne te Parijs met een „aeroplaan" op drie meter hoogte een vlucht over een afstand van ca. 60 meter maak te. Hij maakte hiermee niet alleen de eerste gecontroleerde vlucht boven Eurpeesche bo dem, maar won tevens de sedert 1904 uitgeloof de prijs voor een vlucht van meer dan 25 meter. En dat alles is nog maar 40 jaar geleden. EENHEIDSPARTIJ WON BUITEN BERLIJN. Het Sowjet-Russisehe nieuws bureau heeft de uitslagen ge publiceerd van de verklezin- ;en voor de landdagen van Thüringen, Mecklenburg, Brandenburg en Saksen. In alle vier provincies behaalde de eenheidspartij 45 tot 49 van de stemmen. Conferentie over golflengten- probleem op**komst. De voorbereidende confe rentie in Moskou van vrjf mogendheden voor telefonie, telegrafie enzoovoort, waarbij o.a. het probleem der golflengten ter sprake is ge komen, is na drie weken be ëindigd. Besloten is tegen 15 November 1947 een wereld- confërentie voor radioverbin dingen bijeen te roepen. Plaats van samenkomst is nog niet bepaald. De V.S. ko men waarschijnlijk het eerst in aanmerking, aldus het hoofd der Britsche delegatie. De Sowjet-Unie en de atoomcontrole. EEN ONVERWACHT VOORSTEL. Volgens de New-York-Times heeft de Sowjet-Unie een verwacht radicale stap" ge daan door aan de geallieer. den van de commissie be treffende atoomenergie van de V.N. voor te stellen, dat de contröle op de atoom energie zou worden aangevan gen bjj het allereerste sta dium, namelijk toezicht op de nog niet gedolven mineralen. De Sowjet-Unie zou een rapport verlangen over uraniumvindplaatsen over de geheele wereld. Het betreffen de voorstel 'door professor Alexandrof ingediend, zou er op wijzen, dat de Sowjet-Unie thans bereid is te onderhande len over contróle op de atoom-energeie op concrete feitelijke basis. Piloten in staking. Ongeveer 1400 piloten van de Transworld Airlines heb ben hun toevlucht tot een sta king genomen, die zjj als het eenige middel beschouwen om het loongeschil, dat reeds een jaar oud is, op te lossen. Een woordvoerder van de maat schappij voorspelt een volle dige stillegging der binnen- buitenlandsche diensten. Naar schatting zijn tengevolge van deze staking Maandag 3000 passagiers gestrand. afloop van de vergadering al leen, dat zij een „levendig" verloop had gehad. Naar ver luidt gebben de Sowjets te kennen gegeven, dat zij ver rast en teleurgesteld waren over de uitslag en dat de partijleiders hen onjuist had den voorgelicht over de in stelling van de Berlijners ten aanzien van de eenheidspar tij. De leiders werden ervan beschuldigd een verkeerde verkiezingstactiek te hebben toegepast. In politieke krin gen acht* men het niet on waarschijnlijk, dat de uitslag van invloed zal zijn op Russische gedragslijn met be trekking tot Berlijn. Deze veronderstelling schijnt des te juister, daar de levering van electrische stroom, aan de Russische sector van de stad, evenals aan Charlottenburg in de Britsche sector, is ge staakt. Berlijn is niet in staat zich zelf van stroom te voor zien. Van de zijde der een heidspartij neemt men aan, dat „de stroom van gaven", zooals extra voedsel, kleeding en tabak, die door de Sowjets voor de Berlijnsche bevolking ter beschikking werden ge steld, nu wel is opgedroogd. De eenheidspartij zelf troost zich met de gedachte, dat de arbeidersklasse niettemin een overwinning *heeft behaald en zet haar pogingen om te ko men tot samenwerking met de sociaal-democraten met ver dubbelde energie voort. Zeer waarschijnlijk is echter, dat de sociaal-democraten daar nu zeker niet op zullen ingaan en eerder contact zullen zoe ken met de christen-democra ten. is het twee jaar gele den, dat Schoond\jke werd bevrijd; is het 60 jaar gele den, dat de gemeente- lgke verordening van Oldenbroek tegen de „trapwielen", welke in 1885 was uitgevaardigd en waarbjj het zich met een rijwiel bevinden in deze gemeente verbo den was, werd Ingetrok- -ken; viert de veel-omstre- den schilder Picasso zijn 65e verjaardag. In Polen heeft de arrestatie van eenige leidende figuren van de boerenpartij, van Mi- colajczek, o.a. de perschef, politieke deining veroorzaakt. In het binnenland is hiertegen van de zijde der oppositie op heftige wijze geprotesteerd, ook door het verbond van journalisten. Uit het buiten land kwam een protest in de vorm van een Engelsche nota aan de Poolsche regeering, waarin nogmaals gewezen werd op de verplichtingen, die Polen op zich heeft genomen ten aanzien van de democra tische vrijheden. De Poolsche regeering heeft de arrestatie gemotiveerd met de bewering, dat de betrokken personen deelnamen aan ille gale activiteit met als doel het huidige bewind omver te werpen. Tegelijkertijd deelde rij mede, dat binnenkort een groot openbaar proces zal worden gevoerd tegen de ge arresteerden. Verder heeft de Poolsche minister van buiten- landsche zaken geweigerd het visum voor verblijf in Polen van den correspondent van het Engelsche blad „Sunday Times" te verlengen, zoodat deze het land binnen acht da gen zal moeten verlaten. De ze weigering werd niet met reden omkleed, maar wel werd verklaard, dat de regee ring niet van plan is de vrij heid van andere corresponden ten te beperken, tenzij in be paalde gevallen.' Extra textiel voor noodgebieden. Woensdagavond zal de mi nister yan economische zaken, dr. G. W- M. Huysmaus. om 8.05 uur een radiotoespraak houden, waarbij hg mfededee- lingen zal doen over een ex- tra-textielvoorziening voor de noodgebieden. Deze toespraak zal over beide zenders worden uitgezonden. Staking op de mijnen. 32 DER MIJNWERKERS NIET VERSCHENEN. Naar aanleiding vaij de o] roep tot staking, welke c Alg. Bond van Werkers in het Mijnbedrijf is uitgegeven, is Dinsdag op de vroege diensten, welke om 6 uur aan vingen, 32 der mijnwerkers niet verschenen Dit percen. tage is genomen in vergelij king met de diensten van ver leden week Dinsdag en geldt voor de Limburgse he mijnen gezamenlijk. Van ongeregeld heden is geen sprake. Dè op gekomen 68 pet. verrichten rustig hun werk. De opkomst van de boven- grondsche arbeiders was aan merkelijk beter dan die der zgn. „ondergronders" en heeft het pecentage in gunstige zin beïnvloed. BESTRAFFING VAN DE STAKERS? Maandagavond hebben rijf communistische sprekers in de Diamentbeurs te Amster dam zich gekant tegen het deel van het hoofdstedelijk gemeentebestuur, dat bestraf fing wenscht van de stakers, die hebben deelgenomen aan de proteststaking tegen de troepenuitzending naar Indo nesië. KAMERLEDEN OVER DE KINDERBIJSLAG. Volgens het voorloopig ver slag aer Tweee Kamer inzake de wijziging der Kinderbijslag wet zijn sommige leden van oordeel, dat door het voorstel om de b\jslag bij het eerste kind te doen ingaan wordt af geweken van het principe dat een gemiddeld gezin (met bijv. 2 kinderen) toch van het loon zonder bijslag meet kunnen le ven. Zij verzoeken dan ook deze maatregel tijdelijk te doen zijn. Andere leden geven de voorkeur aan een rege^ling waarbij 3,60 per kind wordt gegeven van het tweede kind af. Hierdoor zouden de kleine gezinnen een offer voor de groote brengen. Ook waren er eenige Kamerleden, die meen den, dat 3.60 van het eerste kind af moet worden gegeven. Voorts werden bezwaren naar veren gebracht tegen de ver laging van de leeftijdsgrens tot 16 jaar en tegen de ingangs datum van 1 October. Wijzigingen in het tijdelijk radlobestel. MOEILIJKHEDEN ACUUT GEWORDEN. Naar aanleiding van berich ten over een wijziging in het tijdelijke radiobestel, verneemt het A.N.P. van bevoegde zijde dat het tegenwoordige kabinet bij zijn optreden een aantal moeilijkheden in de stichting „Radio Nederland in de over gangstijd" aantrof, die een in grijpen noodzakelijk deden zijn. Het vorige kabinet had de radioraad reeds ingescha keld en verzocht ter zake een advies uit te brengen. Inmiddels zjjn de moeilijk heden in genoemde stichting in een acuut stadium getre den en is onverwijld ingrijpen noodzakelijk geworden, zoo dat de regeering verplicht was zich met spoed omtrent in dit opzicht te nemen maat regelen te beraden. Bij dit beraad is een bepaalde ge dachte omtrent een reorg'ani- satie van het tijdelijke radio- bestel in concreten vorm ge goten, terwijl den voorzitter der stichting machtiging is verleend hierover contact met de bestaande omroepvereeni- gingen op te nemen. Dit overleg .is nog gaande en daarna zal de radioraad in de gelegenheid worden ge steld zich over het resultaat op korte termijn uit te spre ken, waarna de regeering een beslissing zal nemen. Winstprikkel kan niet gemist worden. Britten zoeken de middenweg. (Van onzen Londenschen correspondent) DOOR de eeuwen heen is Groot Brittannië een land geweest dat een midden weg zocht in kwesties die de wereld en de maatschappij be roerden. Uitersten, aan de eene of de andere kant, heb ben er weinig kans en weinig invloed. DE MIDDENWEG. De twee machtigste mogend- heden in de hedendaagsche wereld, Amerika en Rusland, zijn tevens landen van uiter sten. Groot Brittannië zoekt de middenweg. Deze is niet zoo gemakkelijk te vinden. Het land heeft „planning1' als noodzakelijk aanvaard, maar wil daartegenover op het pro ductieterrein veel ruimte laten' aan het particulier bedrijf. De theoretische socialisten mogen het anders willen, maar theo rie is altijd verdacht geweest in dit land. En Labour Is nooit erg onder de indruk ge weest van socialistische theo rieën De vakbonden, op welke de régeering zoo zeer steunt, zijn altijd tegelijkertijd deelge- Verklaring van Generaal Spoor tegenover Republikeinsche journalisten. Op een persconferentie heeft Generaal Spoor tegen over republikeinsche journa listen verklaard, dat de 7 December-divisie geen kolo niale oorlog in Indonesië komt voeren, maar uitslui tend de Engelsche troepen komt aflossen. Gen. Spoor zeide dat er geen verdrag of afspraak bestaat, dat de Ne derlanders de taak van de Engelschen zullen overnemen. Ruiten troef De glas-actie die pater Hen ri de Greeve, onder het wacht woord „Ruiten troef" ten bate van de geteisterde gebiedenin geheel het land is begonnen, gaat voort. Zaterdag 26 Oct. a-s. zal in Amsterdam glas worden inge zameld. Men verwacht hier 250.000 ruiten binnen te krij gen. 50.000 helpers hebben zich voor deze glasactie be langeloos opgegeven. STICHTINGSDAG VRIJE UNIVERSITEIT. Ter herdenking van de 66e stichtjngsdag der Vrije Uni versiteit heeft de rector mag nificus, dr. R. H. Woltjer Maandagmiddag in het Mi- nervapaviljoen te Amsterdam een rede gehouden. Men verwacht in Enge- and een record-oogst van sui kerbieten. De raming bedraagt meer dan 4 millioen ton. Dit werd steeds als vanzelf sprekend beschouwd. De generaal ontkende na drukkelijk de republikeinsche bewering als zouden de Ja- pansche Heisahs in het Ne- derlandsche leger dienst geno men hebben. Ook werd gevraagd of ge neraal Spoor de mogelijkheid ziet van een samenwerking van de Ned. troepen met de T.R.I. De legercommandant deelde mede dat hij die Inder daad ziet, maar uiteraard al leen onder zekere voorwaar den, waartoe een schema is opgemaakt. Details over de wgze waarop deze samenwer king zou kunnen plaats heb ben kon hij nog niét geven en hjj kon dus ook niet ingaan op de vraag hoe in zoo'n ge val de bevels-verhoudingen zouden zijn. Besluurshervormingen voor Suriname- Evenals de gouverneur van Curasao, heeft ook de gouver neur van Suriname een schrij ven van minister Jonkman ontvangen waarin wordt me degedeeld. dat men zoo spoe dig mogelijk tot bestuursher- zleningen voor Suriname hoopt te komen. Prijsbeheersching zou gerechtvaardigde verhooging van vergoedingen tegenwerken. Zieken willen toch geholpen worden. N de vergadering van het Ziekenfonds Zuid- en Noord- Beveland, waarvan wij in ons vorig nummer een verslag gaven, heeft de secretaris, de heer C. Griep (arts), een pro bleem aangesneden, dat sedert kort overal in den lande dc gemoederen bezig houdt. En tóch is het voor Zeeland niet nieuw: enkele maanden gele den werd hier immers nog al eenige opschudding verwekt door het bericht dat dr. Huese het contract met het zieken fonds had opgezegd. Het con flict werd toen na eenig heen en weergenraat nog bijgelegd, maar' thans is het dan toch zoover, dat de artsen meenen de loopende overeenkomst met de ziekenfondsen niet langer te kunnen, continueeren. GOEDE GRONDEN. Dokter Griep heeft in zijn beschouwingen in de vergade ring te Goes uiteengezet, dat de artsen z.i. inderdaad goede gronden hebben. Hjj wees er op, dat het in 1929 opgerichte ziekenfonds is bedoeld voor de minvermogende medeburgers- De tarieven werden dan ook zoo laag mogelijk gesteld, n.l. 20 cent per week voor het platteland en 25 cent voor Goes, waarvoor men huisart sen- en specialistenhulp kreeg. De huisartsen met apotheek kregen per persoon en per jaar 5,50, de stadsartsen 3,50. Zij namen met deze minimum betaling genoegen. De specia listen worden per verrichting betaald en er werd een fonds van 1 of iets meer per ziel en per jaar gevormd ter be strijding van deze kosten. In al die jaren is slechts van 50 tot 60 der nota's voldaan. Zoo verklaarde (jr. Huese eeni ge tijd geleden, dat hij nog 50.000 van het fonds te vor deren zou hebben., indien alles betaald zou worden. In andere deelen van het land, bijv. in Drente, zijn er nog fondsen die slechts 2,65 betalen aan de huisartsen. De honoraria gelden voor de minst draagkrachtigen en daarom legden de artsen zich daar bij neer. Maar toen kwam :n 1940 de verplichte verzekering en werden groote groepen men- schen aan de ziekenfondsen toegevoegd. De weistandsgrens werd opgevoerd tot 3000 en allen, die in loondienst zijn moesten verplicht verzekerd worden, ook al heeft men uit anderen hoofde nog inkomen. Een groot gedeelte van de •particuliere" inkomsten ver dween dus voor de artsen. PRIJSBEHEERSCHING WERKT NIET MEE Daar komt nu voor de art sen nog bij, dat bepaald is, dat de bestaande overeenkomsten evenals die voor tandartsen, apothekers en vroedvrouwen onveranderd blijven totdat de met deze materie belaste com missaris van de prijsbeheer sching een andere regeling heeft ontworpen. Dit alles is mogelijk gewor den dank zij een wet, die een aanfluiting voor de democratie is, omdat de volksvertegen woordiging er zich niet over heeft kunnen uitspreken en de artsen er niet in zijn gekend- En dit onrecht is na de be vrijding niet opgeheven, ook al voelden de artsen, vooral door de stijging van alle onkosten, het als een groote onbillijk heid. Zij wachten nu bijna 2 jaar en nog is er niets ge beurd. Enkele onderhandelin gen stuiten telkens af op de onwil van de prijsbeheer sching. De kosten van medicij nen zijn in het algemeen tot 200 300 </o gestegen en toch moet de huisarts van 2 per persoon alle kosten van medi cijnen bestrijden. DaaTbij komt nog, dat in de oorlogsjaren nieuwe behandelingsmethoden zijn ontwikkeld. Verschillende behandelingen kosten belang rijk meer, maar de arts krijgt nog steeds hetzelfde! Aan schaffen en onderhoud van auto, instrumenten, enz., loo- nen van dienstbode en apothe kersassistenten, alles is veel duurder geworden. INKOMSTEN VAN HET FONDS GESTEGEN. Daartegenover staat dat door de stijging van vele loonen de 4 premie veel meer opbrengt en de inkomsten van het fonds door de verplichte verzekering ten minste zjjn verdubbeld. Een verhoog ing der honoraria zou dan ook geen bezwaar behoe ven op te leveren. Reeds in het voorjaar van 1946 is een voorstel van de zij de der medici om ongeveer ƒ2 per ingeschrevenen meer te ge ven, afgestuit op de weigering van den commissaris van de prijsbeheersching. Hn wilde de honoraria over 1945 bepalen op 6.50, 1946 6 en 1947 5.75, omdat het prijsniveau dan wel zou gedaald zijn tot de voor- oorlogsche prijzen. De artsen hebben dit voor stel natuurlijk verworpen. O.a. deed het Bevelandsche fonds samen met Zeeuwsch Vlaande ren op 26 Juni nog een poging bij den commissaris, maar hierop is nog geen antwoord ontvangen» zélfs geen bericht van ontvangst van de brief. De onderhandelingen d°or de maatschappij zijn voortgezet en eind September op niets uitge- loopen. Weer stuitte men op de hal'starrige houding van de prijsbeheersching. Daarom achten de medici de tijd geko men om wat meer kracht achter de actie te zetten en hebben ze per 1 Januari alle contracten met de ziekenfond sen opgezegd. GEEN STAKING. Dit wil niet zeggen dat de artsen gaan staken. Dat doet een medicus niet. De genees kundige behandeling van de le den. bljjft verzekerd. De heer Griep besloot zijn uiteenzetting met het bespre ken van nog enkele andere be zwaren van de medici en deel de tenslotte mede. dat de ver tegenwoordigers der aangeslo ten verzekerden, in het bestuur het volkomen met zijn stand punt eens zgn. nooten en tegenstanders van de kapitalisten, anders gezegd de particuliere ondernemers, geweest. Als er een einde kwam aan het kapitalisme zou er tevens een einde komen aan de vakbondbeweging. Het program van de Labour- regeering wordt bepaald door twee hoofdoogmerken: werk te geven aan allen en den werk man en zijn gezin met ver strekkende sociale wetgeving een behoorlijk bestaanspeil te verschaffen. De vraag die brj de beoor deeling van dit program rijst is of de werkman zijn beste krachten zal blijven geven aan hem toegewezen taak als bestaanszorgen door een vaderlijke staat van zijn schou ders zijn genomen. Men zal waarschijnlijk de oplossing zoe ken in een stelsel van arbeid en productie, waarin het per soonlijk belang van den werk man veel sterker en reëeler aan de dag treedt dan tot nu toe het geval is geweest. De tegenstelling werkgever-werk nemer moet verdwijnen. De verstandhouding moet zooda nig worden dat „team work" en vereende inspanning om de oogmerken van het bedrnf te dienen een vanzelfsprekende zaak worden. LABOUR GEEN KAPITA- LISTENYREETSTER. Zooals reeds gezegd is de Labourpartjj in dit land geen kapialistenvreetster. Haar voormannen hebben altijd er kend dat niet alleen de arbei der maar ook de ondernemer, en zelfs de kapitalist, die den ondernemer het geld leent voor zijn bedrijf, zijn loon waard is. De winstprikkel of liever het dividend mag niet worden weggenomen. Maar aan de arbeiders in het bedrijf moet duidelgk worden dat de niet-arbeidenden, die in het bedrijf deelnemen met hun geld, zeker niet meer profijt trekken dan de mannen die hun bekwaamheid en lichaams kracht volledig in dienst stel len van de hoogst mogelijke productie. Wat er daarenboven wordt verdiend, moet ten goe de komen aan het publiek in de vorm van lagere prijzen voor het product en in ver hoogde sociale zorg voor het personeel. OOK EDEN WENSCHT SAMENWERKING. De Conservatieve Party, die juist haar jaarconferentie heeft gehouden, heeft bij mon de van Anthony Eden doen weten dat ze even zeer als haar tegenstandster, de La- bourpartij, een politiek voorde industrie heeft die vrede, sa menwerking en het beste pro ductietempo belooft. Eden is een van de meest vooruitstre vende en liberale Conservatie ven in zijn Partg'. Hij ver langde een aanmerkelijke uit breiding van deelgenootschap voor het personeel en aandeel in de winst, maar voegde er aan toe dat dit niet genoeg was en dat werkgevers zoowel als werknemers moeten leeren begrijpen dat hun belang in het bedrijf gelijk en gemeen schappelijk is. Ook hier dus wórdt de klemtoon gelegd op de verbetering van de ver standhouding' tusschen bestu rende, inspecteerende en de rechtstreeks produceerende elementen in de industrie, die moeten werken als een span en het met graagte en ijver doen in de overtuiging dat al ler belang er door wordt ge diend. (Copyright R.D.P.) Verlof voor Jndische militairen. Bij beschikking van den minister van oorlog is o.m. be paald: Indien in Nederland de echtgenoote van een militair overlijdt, dan wel ten gevolge van een ernstige ziekte ter zeer langdurige verpleging is opgenomen in een inrichting, kan den militair verlof ver leend worden om in Nederland orde op zaken te stellen, of de opvoeding van zijn kinderen te regelen. Het verlof wordt verleend voor den duur van één maand. Indien, er minderjarige kinde ren zijn achtergebleven, kan de militair worden terugge plaatst naar Nederland. Bij ziekte, operaties, enz. van echtgenoote of kinderen en bij bevallingen, wordt in het alge_ meen geen verlof verleend, tenzij groote kans op doodelij- ke afloop bestaat. In alle genoemde gevallen geschiedt de reis naar Neder- and per vliegtuig. NIEUW KAMERLID. In de vacatureJ. E. Stok vis (P.vd.A.) is benoemd ver klaard tot lid der Tweede Kamer de heer A. j. Hofstra te Wassenaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1