PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Senator Van den Berg wil niet meer over oorlog spreken Vandaag... Besloten plenaire Kamerzitting over de voorgenomen grenscorrecties UIT DE PROVINCIE Zuid-en Noord Beveland hebben een Streek-ziekenhuis noodig ZUID-BEVELAND. Zeeuwsche 189e Jaargang - Nr. 245 Uitgave der Stichting Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Maandag 21 Oct 1946. ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, f 3 45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimam per advertentie f 2—. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-6(1, tel III (V UJnen) Middelburg- l.ondensche Kaai 20. tel 2077 en 2924. (lues Turlkade 15. tel 2475 Oostburg (iratemastraat 3, tel. 102, Terneuren: Brouwerljstr 2. Postrek. nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Het Wereldgebeuren ZULLEN SCHACHT EN VON PAPEN EEN GROOTE ROL GAAN SPELEN? Tom Conally pver Duitschland, Tijdens de vredesconferentie waren de twee voornaamste medewerkers en raadgevers van den Amerikaanschen mi nister van buitenlandsche za ken, Byrnes, de senatoren Ar thur van den Berg en Tom Co nally. Na de rede van Byrnes hebben ook deze beide senato ren tot het Amerikaansche volk gesproken over hun be vindingen te Parijs. In een in terview voor de radio verklaar de van den Berg kort maar krachtig: „K island wil geen oorlog, Amerika wil geen oor log en ik wilde dat we niet meer over oorlog spraken." Van den Berg beschreef de Amerikaansche politiek ten op. zichte van Rusland als „vrien delijk standvastig". Het i3 ab soluut noodzakelijk, dat wij volkomen openhartig zijn je gens Rusland en zeggen wat wij bedoelen en -bedoelen wat wij zeggen. Tijdens al die lan ge debatten te Parijs heb ik telkens de Amerikaansche ar gumenten fel hooren bestrijden door de Russische woordvr or ders. Moskou begrijpt ons ver_ keerd. De Sowjets moeten we ten, dat wij geen complotten smeden tegen hen en God kan getuigen, dat wij niets dergelijks in gedachten hebben. Doch wij moeten weten, dat zij niet aansturen op een commu nistische wereld. Van den Berg verzekerde het met Stalin eens te zijn, dat een ware vrede ten. slotte afhangt van een „leven en laten leven" tusschen het Oostersch communisme en een Westersche democratie. Senator Conally had .iet in een interview aai. boord van de Queén E'izabeth voornamelijk over Duitschland en wat hij daarover zeidf was merkwaar dig. Europa, aldus Conally, heeft de hi bronnen van Duitschland noodlg en de Ver. Staten zijn niet van plan Duitschland of het volk van dat land te vernietigen. De Ver. Staten willen Duitschland in staat gesteld zier het Na zisme en Hitlerisme kwijt te raken en zijn kracht en indu strieën op te bouwen. Duitsch land behoort in de toekomst zijn leidende positie in econo misch opzicht in Europa te ïerkrijgen. In verband met deze uitla ting verdient een artikel van den diplomat ekc correspon dent van het Engelsche Zon dagsblad „People" de aan dacht. Deze correspondent ver klaarde, dat Schacht en von Papen door de Westersche de mocratieën voorbestemd zijn voor hooge functies, die in be langrijke mate de toekomst van Duitschland zullen beïn vloeden. Het probleem van het finan. cieele herstel van Duitschland is in de oogen van het Ameri- kaansch ministerie van buiten landsche zaken v Wallstreet van het allergrootste belang en zij zijn van meening, dat Schacht de eenige is, die orde kan scheppen in de chaos. Aan von Papen zou de delicate op dracht worden toevertrouwd het tegenstrijdige streven der Duitsche communisten en de werkelijke Duitsche democra. ten meer met elkaa. m over eenstemming te brengen. Schacht en von ^apen zouden toetreden tot een voornaam gezelschap van vroegere vijan den met aan het hoofd de vroegere vliegtuig-ontwerper Messerschmidt en geleerden op het gebied van de atoom energie. De correspondent zei- de, dat enkele diplomatieke waarnemers de mogelijkheid opperen, dat de werkzaamhe den van deze mannen van in vloed zullen zijn op de aan staande vergaderingen van de Ver. Naties. In hoeverre de mededeelingen van dezen cor respondent juist zijn is voor niet ingewijden in de geheime diplomatie moeilijk te bepalen, maar wel staat vast dat rond om de toekomst van Schacht en von Papen op het oogenblik een zeker waas van geheimzin nigheid hangt. Gedwongen bekee ringen in Bengalen. 5000 DOODEN EN VELE VLUCHTELINGEN. Volgens berichten uit Ben galen zouden in dat gebied verleden week 5000 personen zijn gedood als gevolg van onlusten tusschen Hindoes en Mohammedanen. In de stre ken van Noakhali en Tipperah zouden alle Hindoes tot de Islam zyn toegetreden, daar zij door een groote menigte voor de keus werden gesteld tot de Islam toe te treden of levend verbrand te worden. Tegelijkertijd zouden vele jonge vrouwen en meisjes ontvoerd zijn. Vele vluchte lingen komen per trein in Calcutta aan. Een minister In het provin ciale bestuur heeft om meer troepen verzocht en de gou verneur van Bengalen heeft zich naar de betrokken gebie den begeven. Bombay heeft in ver- m?t deze onlusten het personeel van vele fabrieken wLvan de spoorwegen het werk neergelegd. Stalin naar Amerika? weekeinde gSpK ChtSnt: ook ami Canada. Er zou vol- órde In orae zrjn gebracht on het SCÏ£ vMuitania" P De directie van de betreffen- S» heeft ech te weten ^ervan niets af - Zaterdagavond is kardl- In'utrerh?11? WCer Ult Rome in Utrecht teruggekeerd. Sumatraansche T.R.l. achter de wapen- stilstand. Dr. A. K. Gani, vice-gou- verneur van Sumatra, bevel hebber van de Sumatraansche T.R.I. en lid van de Indone sische delegatie ter conferen tie te Batavia, heeft ver klaard, dat de wapenstilstand ondanks het feit, dat het Volksfront" in Padang er Medan de gevechten voort, zette, op Sumatra in acht zou worden genomen, zoodra het officieel bevel „staakt het vu ren" gegeven zou zyn. De republikeinsche leiders, aldus dr. Gani, hadden de be volking geheel in de hand en hoewel de vervanging van de Britsche troepen door Neder- landsche niet in goede aarde zou vallen, zou het niet over gaan tot openlijke vijandelijk heden. Ten aanzien van de toe komstige politieke structuur verklaarde dr. Gani, dat Su matra een provincie van de republiek wilde zijn. Hg wees er op, dat er op Sumatra met een bevolking van 10 millioen, ruw geschat één millioen Ja vanen wonen en dat velen van hen belangrgke bestuurs functies bekleeden. VOORSTELLEN VOOR DE PLENAIRE ZITTING. Twee belangrijke voorstel len zullen waarschijnlijk op de plenaire zitting van de Ned. en Indonesische delegaties, welke heden onder voorzitter schap van Lord Killearn zal plaats hebben, naar voren ge bracht worden. Deze betreffen uitwisseling van geïnterneer den en de instelling van een gemeenschappelijke commissie, welke door middel van pro paganda er toe moet bg dra gen, dat de juiste atmosfeer, benoodigd voor de onderhan delingen, gehandhaafd wordt. Proteststaking van de mijnwerkers. Volgens geruchten in de mijnstreek zou de Alg. Bond van Werkers in het Mijnbedrijf, in verband met het uitblijven van de beslissing der Regeering in zake de loonsverhooging be sloten hebben de mgnwerkers op te roepen voor een 24-urige proteststaking op Dinsdag. De Vakunie, waarin de Prot. Chr., de R.K. en de Alg. Ned. Mijnwerkersbond zijn verte genwoordigd, heeft echter een beroep op de mgnwerkers ge daan niet aan deze proteststa king deel te nemen. DE NIEUWE BONKAARTEN Met Ingang van 27 Oct. worden bonkaarten voor voe dingsmiddelen van een nieuw model in gebruik genomen. Deze kaarten zijn verdeeld vier horizontale strooken genummerd 1 t.m. 4, welke van elkaar gescheiden zijn door dikke zwarte lijnen. Elke veertien dagen zullen slechts bonnen voor één strook aan gewezen worden. In de bon- nenlijst zal «voortaan vermeld worden van welke strook bon nen worden aangewezen. is het twee jaar ge leden dat Aken voor de Amerikanen capituleer de; is het 15 jaar gele den, dat de bekende Oostenrijksche dichter, roman- en tooneelachrjj- ver, Arthur Schnitzler, te Weenen overleed. KARNEMELK OP DE BON. Van 27 Oct. af zgn karne melk en karnemelkproducten uitsluitend weer op de bon verkrggbaar. Iedereen zal des- gewenscht op een bon voor gestandaardiseerde melk een dubbele hoeveelheid karne melk of karnemelkproducten bg zijn leverancier kunnen betrekken. PINDAKAAS. Binnenkort zal een restant- partij pindakaas in de handel worden gebracht. Voor zoover voorradig zal men van 2 Nov af naar verkiezing op de jam^ suikerbon ook pindakaas kun nen betrekken en wel in de verhouding van ca. 370 gram pindakaas (1 pot) 500 gram jam. Bescheiden eischen zullen wellicht deel van grooter economisch plan vormen. Duitsehers zouden beperkte -:.!k >s op etnologische en ge- l, i ografische gronden, ontkent burgerrechten krijgen. -*-*■ ------ Een diplomatieke medewer ker van het A.N.P. heeft ver nomen, dat de regeering over weegt een plenaire zitting van de Sta ten-Generaal aan te vragen om in besloten zitting de voorstellen te behandelen, welke zij te berde wil brengen ten einde de noodige correcties van onze Oostgrens te verkre gen. Het kabinet is dus thans tot overeenstemming gekomen om trent dit uiterst belangrgke punt van regeeringsbeleid. Na dat deze zaak met het parle ment zal z^n besproken, zal de regeering overwegen tot het polsen van de groote gealli eerde mogendheden. De voorstellen zijn uiterst bescheiden en omvatten een gebied van niet meer dan 75.000 tot 100.000 Duitsehers. De Nederlandsche autoriteiten zijn van meening, dat de aan spraken niet lals annexatie kunnen worden gekenmerkt en geen ruimer karakter dan dat van grenscorrectie hebben. OOK BORKUM. De gebieden in kwestie slui ten in de groote Duitsche in springing in Limburg. Voorts verluidt, dat de Ned. regeering van plan is het eiland Borkum te vragen om gevangenen on der te brengen. De kwestie der grenscorrec tie houdt nauw verband met de Nederlandsche plannen voor algemeene economische wederopbouw. Mogelijk is, dat, wanneer de grenskwestie defi nitief te berde zal worden ge bracht, zij deel zal uitmaken van een grooter program van economische eischen jegens Duitschland. STEENKOLEN EN OLIE. Terwgl de Nederlandsche hooge ambtenaren van mee ning zijn, dat grenscorrectie op zichzelf noodzakelijk en rede- men niet, dat het verlangen naar gebiedsuitbreiding al thans ten deele wordt gemoti veerd door economische be hoeften. De strooken land, waarop aanspraak wordt ge maakt, bevatten zekere vind plaatsen van steenkolen en olie en nuttige kleine rivieren. Het eerste ontwerp, dat on geveer een halfi jaar geleden door de ministeries, die betrok ken zrjn bij economische aan gelegenheden en wederopbouw, was opgesteld, bevatte aan spraken op vrij groote stukken, met een Duitsche bevolking van meer dan of 1 millioen. Sindsdien zijn de aanspraken verkleind tot een omvang, waarvan men gelooft, dat zij meer kans heeft om door de geallieerden aanvaard te wor den. WAT MET DE DUITSCHEBS? Een van de problemen, die bstudeerd worden, is, de vraag wat er gedaan moet worden met de Duitsehers in de gebie den, waarop aanspraak wordt gemaakt. Het schftnt vast te staan, dat de Duitsche bevolking zou blyven, met uitzondering van oorlogsmisdadigers en andere nazi's. De algemeene opvatting in kringen der Ned. regeering is, dat men de Duitsehers be perkte burgerlijke rechten zou toestaan,, waardoor zy zouden kunnen werken, nadat men him, althans voorlooplg, het Ned. staatsburgerschap zal onthouden. Hr. Ms. „JACOB VAN HEEMSKERCK" NAAR ANTWERPEN. Hr. Ms..„Jacob van Heems- kerck" Is Zaterdag naar Ant werpen vertrokken Maandag middag zal deze oorlogsbodem daar arriveeren. Dit vertrek naar Antwerpen staat in ver band niet het bezoek van H.M. de Koningin aan België. Minister Beel op Walcheren DIJKWERKERS ZONDEN EEN DEPUTATIE. Om ongeveer 9 uur v.m. ver trok de minister-president, vergezeld van den Commissa ris der Koningin en mr. Prin sen, secretaris-generaal van binnenlandsche zaken, uit Mid delburg voor een rondrit over Walcheren. Vla Veere en Dom burg werd Westkapelle be reikt. Hier maakte een depu tatie van de Ver. van West- kapelscbe dijkwerkers, de voorzitter Westerbeke en de se cretaris Herjt, den miniser-pre- sident eenige specifiek West- kapelsche problemen kenbaar: de ruilverkaveling, speciaal in Westkapelle, en de vrees, dat mogelijk Westkapelsche dijk werkers ontslagen zullen wor den voor aangevoerde werk krachten, waaronder zich fa- brieks- en bouwvakarbeiders bevinden. In Westkapelle werd voorts het monument op de landings plaats en de nieuwe dijk be zichtigde BESPREKING TE MIDDELBURG. Over Biggekerke en Kouae- kerke reed het gezelschap te rug naar Middelburg. Hier vond in het Schuttershof een bespreking plaats van ongeveer een uur met de burgemeesters uit Zeeland boven de Wester- schelde. Ook hier kwamen de financieele regeling der scha- deverg Gedingen, net gebrek aan arbeidskrachten, de sala- rieering der gemeente-ambte naren, het tekort aan onder wijskrachten en het ernstige tekort aan bouwmaterialen, vooral glas en hout, ter sprake. INDIJKINGEN? De avond te voren waren in Goes, tijdens en na de door Ged. Staten aangebeden maal tijd in „De Korenbeurs", be sprekingen gevoerd over de mogelijkheid van indijking van het Sloe, de Braakman en het verdronken land van Saeftinge. Na de conferentie te Mid delburg is dr. Beel per auto naar Den Haag teruggereisd. Walchersche boeren naar N.O.-polder. Naar de directie van de N. O. Polder aan het O vergs- selsch Landbouwblad heeft medegedeeld, zal het aantal landbouwbedrijven in de pol der de 2000 benaderen. Vol gens een voorlooplg schema zullen voor de ruim 1300 be drijven, waarvan in de eerste jaren de uitgifte zal plaats vinden, allereerst In aanmer king komen ongeveer 430 boerenzoons, die reeds jaren hebben meegeholpen om de polder in cultuur te brengen, verder ongeveer 400 boeren zoons en 200 oudere landbou wers, nog niet in de polder werkzaam, dan ongeveer 160 thans in de polder werkende landarbeiders en tenslotte naar schatting nog 150 landbou. wers uit Walcheren. Voor het overbrengen dezer Walcheren- sche boeren naar de N.O. pol der is reeds een wetsontwerp aanhangig gemaakt- ALG. NED. BOUW ARBEI DERSBOND. Tot leden van de bondsraad van de Alg. Ned. Bouwarbei- dersbond zijn voor de drie districten m de provincie Zeeland gekozen de heeren A. Buys te Goes, J. Over- weel te Middelburg en P. de Graaf te Zierikzee. Tarief sverhooging voor het Gasthuis te Goes thans onvermijdelijk. Veel meer patiënten van buiten dan uit Goes. ENIGE tijd geleden wijd den wrj reeds een artikel over de moeilyke proble men, waarvoor men zich in Goes t.a.v. de ziekenhuis kwestie gesteld ziet. Het be treft hier inderdaad een pro bleem met vele kanten en het ligt voor de hand, dat het Gasthuisbestuur zijn eigen visie op de kwestie heeft. In een persconferentie is van deze zijde dan ook een uiteen zetting gegeven, welke een duidelijk licht werpt op de moeilijkheden, zoowel als op de urgentie van een althans voorloopige oplossing. Onder de na-oorlogsche om standigheden zrjn immers de uitgaven voor het Gasthuis snel gestegen en zoolang daar geen stijging der uitgaven te genover staat, is het even wicht in de exploitatie ver broken, hetgeen tot uiting komt in de stggende verlies- saldi. De gemeente Goes is wettelgk verplicht deze na- deelige saldi voor haar reke ning te nemen, omdat het Gasthuis, oorspronkelijk uit sluitend bedoeld als verblijf door het verleenen van dien sten door bijzondere groepen een extra verlichting van de exploitatierekening genieten., OOK DE BUITEN GEMEENTEN. Het Gasthuis beperkt zich niet tot Goes, maar ook door de bewoners van de andere ge meenten van de beide Beve- landen wordt een druk ge bruik gemaakt van deze ver- plegingsmogelijkheid. Het Gasthuisbestuur ver strekte ons hieromtrent de volgende cijfers: 1935: 257 pa tiënten uit Góes, 661 uit de buitengemeenten; 1936: 221 703; 1937: 274 en 794; 1938: 254 en 811; 1939: 253 en 741; 1940: 282 en 835; 1941: 342 en 920; 1942: 257 710; 1943: 162 en 286; 1944: 209 en 428; 1945: 411 en 898. In elf jaar werden in het Gasthuis dus 2922 patiënten uit Goes en 7787 uit de bui tengemeenten verpleegd! EEN STREEK-ZIEKEN HUIS? Het Gasthuisbestuur wees er in zijn uiteenzettingen op, dat het in hooge mate on economisch zou zijn, wanneer de dorpen eigen verplegings- inrichtingen gingen exploitee- ren. Een behoorlijk instrumen tarium kan immers alleen in een ziekenhuis van zekere om vang aanwezig zijn. De meest ideale oplossing lijkt 'n streek-ziekenhuis voor Noord- en Zuid-Beveland, waarvoor Goes waarschijnlijk w de aangewezen plaats zou inrichtingen door bg'zondere zijn. Daarvoor is echter noo- bronnen van inkomsten of I dig, dat de belanghebbende van ouden van dagen en ge- brekkigen, sedert 1926 lang zaam is gegroeid tot het zie kenhuis, dat nu aan de Oost- wal staat. Toen de verliezen normaal bleven was daartegen geen bezwaar, maar thans drukken de nadeelige saldi, op onver antwoordelijke zware wijze op de gemeentebegrooting. VERDERE BEZUINIGING NIET MOGELIJK. Het bestuur is overtuigd, dat de exploitatie reeds zoo zorgvuldig en zuinig geschiedt, dat verdere bezuiniging slechts tot afbraak zou leiden en daarom acht bet tariefver- hooging een dringende eisch, temeer omdat de geldende ta rieven zeer laag zgn in ver gelijking tot soortgelijke in richtingen elders. Te Middel burg ls het tarief derde klasse 4.30 en voor Goes is pas verhooging toegestaan van 2.75 tot 3.25. Er wordt thans een verhooging voorge steld tot 4.Een' verge- S"'king met ziekenverpleegin- chtingen op particuliere of confessioneele grondslag gaat niet geheel op, daar dergelijke de aangewezen gemeenten hun aandeel in de oprichting, exploitatie en ga rantie nemen en zoolang het zoover nog niet is, zal de be staande ziekenhuis-outillage in de behoefte moeten voorzien. Maar dan zullen ook de bui tengemeenten naar het oor deel van het Gasthuisbestuur op een of andere wijze In de kosten, welke met ongeveer 70 zijn gestegen, moeten bg dragen. Ter overbrugging van de noodtoestand acht het bestuur dan ook een tariefsverhooging noodzakelijk, waartoe by B. en W. van Goes een voorstel werd ingediend, dat inmiddels ook reeds bij de raad aan hangig ls gemaakt. BARAKKEN. Op het oogenblik wordt het Gasthuis, waarvan eigenlijk alleen de afd. voor ouden van dagen aan redelijke eischen voldoet, uitgebreid met eenige barakken voor kraamverpje- ging, voor de t.b.c.-patiënten en voor consultatiebureau. Helaas wordt deze uitbreiding ook door» allerlei omstandig heden vertraagd, maar men hoopt haar toch zoo spoedig mogelijk in gebruik te kun nen nemen. Maar hoewel men er van overtuigd kan zijn, dat al het mogelijke wordt gedaan om de tot dusver ter beschikking staande ruimte en outillage zoo goed mogelijk te benutten, moet de slotconclusie toch zijn, dat pas een bevredigende situatie zal zijn bereikt, wan neer door inspanning van alle krachten op de beide Bevelan- den een modern ziekenhuis werkelijkheid zal zijn gewor den. Veiling te Kapelle krijgt een koelhuis. Zaterdagmiddag vergaderde de veilingsver. Kap.-Biezelin- ge en Omg. onder voorzitter schap van den heer P. J. J. Dekker. Deze deelde in zgn openingswoord mede dat de plannen voor het bouwen van een koelhuis met bewaarplaats reeds, zoover zgn gevorderd dat over 14 dagen ae emballage- loods aanbesteed kan worden. De vergadering ging accoord met het voor:? tel tot bet bou wen van een ko< lhuls met be waarplaats en een nieuw pak- station. De voorzitter wees op de noodzakelijkheid in verband met de uitbreiding van de fruitteelt. Op bepaalde tgdstlp- pen ls er een zeer groote aan voer waardoor de pijzen dalen. Daarom is het noodig dat het fruit over een langer tijdperk kan worden verdeeld. De glo bale raming der kosten is niet tegengevallen. Het is le bedoeling een koelhuis te bouwe_ met een capaciteit van 400.000 kg. en wel zoo dat er eventueel later een verdieping met eenzelfde capaciteit op gebouwd kan worden. De bewaarplaats zal zoo ingericht worden, dat er koude lucht Ingebracht kan worden, evenals in het pa.:_ station. De rijping van het fruit kan hiermede worden tegen gegaan. Eén of twee van de cellen zullen voor gasbewaring worden ingericht. Verder werd er besloten om het 30-jarig bestaan der Vel ling op 18 November feestelgk te herdenken. H ervoor zullen verschillende autoriteiten wor den uitgenoodigu. DOODELLJK ONGELUK. Toen Donderdagavond de opzichter K., werkzaam bij de Basaltmaatschppg te Kat- tendijke, een bijeenkomst had gehad met de arbeiders en per motorrijwiel naar Wol- faartsdijk terug ging, ls hg op de plaats, waar de dgk zich. m tweeën splitst, van de hoog- M gereden en zoodanig komen te vallen, dat hij aan de be komen verwondingen overleed. Wolphaartsdijk Goes ORATORIUM „SAMSON". Vrijdagavond gaf de Goes- sche Or* oriumvereeniging onder leiding van den heer Jan Kousemaker voor een overvolle Schuttershofzaal haar tweede concert met Handels Oratorium „Sam son". De vereeniging mag zich gelukkig prijzen zich de me dewerking te hebben kunnen verzekeren van de bekende solisten Ank ie van Wineke- voort Crommelin, Ans Stro ink, Han Lefèvre en Laurens Bogtman, en van een. Haagsch beroepsorkest. De solisten hebben door hun prachtige vertolking de toehoorders doen genieten van de vele mooie soli. Ook het orkest heeft onder leiding van den heer Kousemaker het werk uitstekend vertolkt, ter wgl ooit het koor veel bijge dragen heeft tot de goede uitvoering. Het koor is sinds het eerste concert zeker wat klank betreft, vooruitgegaan, al waren er nog eenige zwak ke momenten. Tenslotte mag een woord van lof niet onthouden wor den aan de pianiste, mej Tanny Moermond, die ziel zeer verdienstelijk van haar taak gekweten heeft. Even als aan de dames-solisten werden ook haar aan het eind bloemen aangeboden. DE A.S. RAADSVER GADERING. Voor de gemeente Goes is de bouw van 51 arbeiderswonin gen in 1947 toegestaan. B. en W. meenen dat daarvoor ge schikt is het terrein aanslui pende aan bouwplan I liggen de tusschen Zuldvlietstraat en M. A. de Ruijterlaan, groot 1.84.91 ha. Deze grond zal voor overname bij minnelijke schik king of door onteigening moe ten worden verkregen. In de mededeeling over de raadsstukken in het nummer van Zaterdag is weggevallen, dat voor de derde klasse het Gasthuis-tarief zal worden verhoogd van 3.25 op 4. Het voorstel Inzake de wet- houderssaiarissen werd niet ingediend door B. en W., maar door den burgemeester. Kloetinge AFSCHEID VOORZITTER CJ.V. In de Dondardagavond ge houden vergadering der CJ. V. „Immanuël" te Kloetinge heeft de voorzitter, de heer J. W. de Vrieze afscheid ge nomen van de vereeniging, in verband met zijn a.s. huwe lijk met mej. C. Sonke. De tweede voorzitter, de heer de Jonge Cz., memo reerde In zijn afscheidswoord, dat de heer de Vrieze zeven tien jaar geleden als lid der C.J.V. werd ingeschreven, terwgl hg de laatste jaren na het vertrek van ds. Raams en de heer D. Koster, als voorzitter fungeerde. Steeds, aldus spreker, stond u voor de vereeniging op de bres. De heer de Vrieze dankte tenslotte den tweeden voor zitter voor zgn woorden. Daarna gaf hij een korte be schouwing over het vereeni- gingsleven. Hij overhandigde aan elk lid zijn laatste opstel in boekvorm, terwgl hem zelf een geschenk door de leden werd aangeboden. TENTOONSTELLING „ONZE VOEDING IN DEZE TIJD". Woensdag en Donderdag werd te Wolfaartsdijk in cafe Ossewaarde een tentoonstel ling „Onze voeding in deze tijd" georganiseerd door het voorlichtingsbureau van de voedingsraad in samenwer king met de stichting voor huishoudelyke voorlichting op het platteland. Woensdagmiddag heette mej. Fischer, vertegenwoordigster van de voedingsraad, met een kort woord de talrijke genoo- digden, o.w. de heer Philipse, lid van Ged. Staten van Zee land, welkom. Hierna werd de tentoonstelling officieel geo pend door den burgemeester van Wolfaartsdijk. Deze wees ln zijn openingswoord op het doel van deze tentoonstelling, nL voorlichting ten aanzien van een goede voeding en de bereiding daarvan. Hij memo reerde verder de werkzaam heden van de stichting voor de huishoudelijke voorlichting ten plattelande in deze stre ken, en sprak de hoop uit, dat ook de voedingsraad zfln werkzaamheden over deze ge meente zal uitstrekken. Hierna gaf mej. Fischer een interessant overzicht van het tentoongestelde. Bg een rondgang over de tentoonstelling maakte het geheel een verzorgde indruk. Voor de bezoekers waren tol- rijke vouwbladen ter voor lichting verkrggbaar. Verder werd aan elk van hen een zelfbereide verversching uit gereikt. Donderdagmiddag en -avond werden eenige films op huishoudelijk gebied ver toond. Aan de tentoonstelling was ook een verloting ver bonden, waarvoor talrijke prijzen in natura beschikbaar waren. 's-GravenpoIder RAADSVERGADERING. De Yerseksche Tooneelver- eeniging „Kunstvrienden" is thans weer druk bezig een revue in te s' .deeren, waarvan de eerste uitvoering waar schijnlijk in J-nuari zal plaats vinden. Aangzien de heter J. Blom als kampioen van dit jaar di rect kan meespelen en de heer G. O. Veenendaal naar elders vertrekt, komen de Yersek sche dammers P. Hoogstrate en F. v. d. Boomgaard uit in de voorwedstrijden om het kampioenschap van Zeeland 1946/1947. Vrijdag vergaderde de raad van s Gravenpolder. Besloten werd een brief te richten tot de Stichting ^Herstel Zeeland 1945" met verzoek om steun voor de eventueele opbouw van een ontspannings- en vergader, lokaal. Besloten werd de wet- houaersvergoeaing op 120 per jaar te bepalen. Voorbereidin gen zullen worden getrotfen voor de bouw van 13 woningen, waarbij de heer Nijssen (CJR.) opmerkte, dat hij 13 huizen te gelijk wel wat veel v-ond, in verband met de houtpositie. Verder .verd besloten verbe teringen aan het gemeentehuis aan te brengen. Benoemd werd tot afgevaardigde naar de N.V. Waierieidingmij. Zuid Beve land de heer de Klerk en tot plaatsvervanger de heer Tis- sing. Aan de brandweer werd een vergoeding van 75 toe gekend. Bg de rondvraag vroeg de heer Grim (KVP) of er al een districtsraad voor het Con- sumentencrediet is ingesteld, waarop de voorzitter antwoord, de, dat dit het geval is en dat er met hem zitting in hebben de heeren Hoogesteger en de Dreu. De heer Grim betreurde het dat er geen werknemer zitting heeft, terwijl de heer fissing ^P.-d.A.) opmerkte, dat de wensch geuit is ook de vakbonden in te schakelen, wat de voorzitter toezegde zoo spoedig mogelijk te zullen doen. De heer Tissing sprak nog de wenschelijkheid uit maxl- MIDDEDC lïiumsnelheidsborden te plaat- nirrttlo sen en streng toezicht te hou den op het handhaven van ma ximumprijzen. 's Heer Arendskerke UEENOPSLAG- kATS BRAND. Zaterdagmorgen geraakte door het spelen van kinderen met vuur in de buurt van het station van 's Heer Arends kerke een uienopslagpiaats in brand. Nog voordat de brand weer arriveerde had een voorbijganger de brand ge- bluscht. Een gedeelte van de opslagplaats ging verloren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3