Minister-President bezoekt Zeeland UIT DE PROVINCIE LAATSTE NIEUWS. ZUID-BEVELAND. Zeeuwsche eeuwsche unippers Noord-Beveland BESPREKING VAN DE PROBLEMEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. „Oosterschelde" overgedragen. Gisteren bracht de Minister president, minister van Bin- nenl. Zaken, Dr. L. J. M. Beel, een bezoek aan Zeeusch Vlaan deren. De minister was, behal ve door den secretaris-gene raal van zijn departement mr. Prinssen, vergezeld door den Commissaris der Koningin in Zeeland, het college van Ge- dep. Staten en den Griffier. ZEEUWSCH-VLAAMSCHE WENSCHEN. Om half tien vertrok Z. Exc. met de gewone provinciale boot van Vlissingen naar Breskens. Bij aankomst werd meteen doorgereden naar Aar denburg, waar een conferentie plaats had met de burgemees ters van alle Zeeuwsch-Vlaam- sche gemeenten. Ter sprake kwamen o.m.: de wederopbouw in Zeèawsch Vlaanderen, waarbU vooral de financieele regeling der scha devergoedingen uitvoerig be sproken werd; voorts de in poldering van de Braakman; het wegenvraagstuk; het ge brek aan onderwijskrachten de salarissen der gemeente ambtenaren en de vragen in verband met de haven en in dustrie van Breskens. Ten aanzien van de schade regeling merkte de minister op, dat .daarvoor een geheel andere regeling is ontworpen, die in November in de Tweede Kamer in behandeling zal ko men. De besprekingen droegen een zuiver informatief karak ter. Speciale toezeggingen kon de minister niet doen. Van Zeeuwsch-Vlaamsche zgde weri hierbg ook gewezen op het zeer ernstige gebrek aan bouwmaterialen, vooral aan hout. Vervolgens werd Sluis be zocht, waap de minister een drietal noodwoningen van ver schillend type bezichtigde. In één ervan, een houten woning, huisde een gezin met 10 zonen. VLASSERS MAKEN WENSCHEN KENBAAR. Via Philippine en- Sluiskil werd doorgereden naar Koe wacht. Een bezoek werd hier gebracht aan de warmwater rokerij van Maurice de Waele, waar het bestuur van de Vlas_ vereehlging aanwezig was, dat eenige wenschen naar veren bracht i.v.m. de export naar België. In Clingswerd de klompenmakerij van C. J. Ze- gers bezichtigd. Na een kort bezoek aan de Basiliek van Hulst vertrok Z.Exc. naar Terneuzen. OVERDACHT „OOSTERSCHELDE". Hier begaf het gezelschap zich aan boord van het motor schip „Oosterschelde", dat evenals de „Prins Willem I" op de „Schelde" ls hersteld en verlengd en deze dag weer door ae provincie zou werden overgenomen. Tijdens de vaart bood ir. H. C. Wesseling, lid van de direc tie van „de Schelde" met een korte speech het schip aan het Prov. Bestuur aan, waarna het door den Commissaris namens de Provincie ürerd aanvaard. De minister werd daarop verz:cht de provinciale vlag op het schip te hijschen. Na aankomst in Vlissingen is het gezelschap per auto naar Goes vertrokken, waar men ongeveer 7 uur arriveerde. Het lag in de bedoeling ln Goes s avonds nog enkele be sprekingen te voeren. Vandaag bezoekt de minister Walcheren en heeft hij in Mid delburg een bespreking met de burgemeesters van overig Zee land. NEDERLAND HELPT INDIÉ. Oud-minister Weiter heeft als voorzitter van de Stichting „Nederland Helpt Indlë", gis teravond via de radio het Nederlandsche volk opgewekt, deze Stichting financieel te steunen. Noodlottige twist na voetbalwedstrijd. De officier van justitie bij de rechtbank te 's-Hertogen- bosch heeft 10 jaar gevange nisstraf geëischt tegen den 35- j. v. D. uit Helmond, die in Juli van dit jaar J. van den Wildenburg had doodgestoken, omdat het slachtoffer in een liedje zijn genoegen uitte over het feit, dat de voëtbalvereeni- ging „Helmondia" met 5—0 had gewonnen. De uitspraak is bepaald op 31 October a.s. Korte staking bij de Haagsche tram. Vrijdagmorgen is een deel van het personeel van de Haagsche tram gedurende korte tijd in staking gegaan. Aanleiding tot deze actie was de weigering van hetj College van Rgksbemiddelaars om de spaarregeling waarover tusschen tramdirectie en per soneel overeenstemming was bereikt, goed te keuren. De Rijksbemiddelaars hebben in middels toegezegd deze aan gelegenheid opnieuw onder het oog te zien. VERKOOP VAN LAND, EN TUINBOUW WERKTUIGEN. Teneinde de misverstanden ten aanzien van de verkoop van land- en tuinbouwwerk- tuigen weg te nemen, zond het ministerie van landbouw, visscherij en voedselvoorzie ning ons volgende opgave van die werktuigen, waarvoor bij aflevering aankoopvergunnin gen zijn vereischt: een bereid verklaring van een leveran. cier en een aankoopvergun. ning zijn r.oodig voor: aard- appel pootmachines; aardappel, stoomers; giervaten en gierpom. pen; aadappelsproeimachines (niet gecombin. motorsproei ers); veevoederstoomers; zaag machines veevoederkookpot ten en aardappelroolmachlnes. Op aankoopvergunning, on der goedkeuring van het Bu reau Grondstoffen van de di rectie van de voedselvoorzie ning, zfjn verkrijgbaar: dorsch- machinespersen (touw en draad)graanmaaier zelf- binders landbouwtractoren landbou ww agensfruitsproei- machines (behalve rugsproei ers) stroobinders en krui wagens. speciaal voor arbeid in de tuinbouw. Krachtwerktuigen voor de tuinbouw, op minder dan vier wielen zijn vrü. De politie-opleiding te Schalkhaar. Het ambtenarengerecht te 's-Gravenhage deed uitspraak in de zaak van een aantal po- litie-agenten, die hun oplei ding te Schalkhaar ontvangen hadden en op grond daarvan door tin burgemeester van 's-Gravenhage ontslagen wa ren, contra dezen burgemees ter. Het gerecht verklaarde het besluit van den burgemeester, waarbij de politiemannen eer vol ontslag verleend werd, nie tig. Hierbij overwoog het ge recht o.m., dat aan de z.g. „Schalkhaar-opleiding" ernsti ge fouten en gebreken kleef den, doch dat niet gebleken is, dat een ieder, die deze oplei ding ontvangen heeft onge schikt is voor het bekleeden van een ambt bij de politie. VOORRADEN APPELS EN PEREN. Het Bedrijfschap vcor Groen ten en Fruit heeft bepaald, dat het met ingang van 28 October a.s .verboden is appelen en/of peren in voorraad te hebben, tenzij hiervoor door of namens het Bedrijfschap schriftelijke toestemming is verleend. Voorts is net met ingang van 28 October a.s. aan telers en pachters van ongeoogst fruit verboden appelen en/cf peren ter veiling aan te voeren, ten zij in opdracht van het Bedrijf schap. Appelen en/of peren, die op grond van hun kwaliteit niet meer houdbaar blijken te zijn, mogen echter worden aan gevoerd. TRIBUNAAL MIDDELBURG Ex-burgemeester van Middelburg staat terecht ,lk hield bevolking de hand boven het hoofd". Ik ben lid van de N.S. B. geworden uit eigen be weging, verklaarde mr. A. Meerkamp van Embden, N.S. B.-burgemeester van Middei- burg, toen hij Vrijdag voor het Tribunaal terecht 'stond, Hij had schoone kanten aan de N.S.B. gezien: opheffing van de klassenstrijd, vorming van een nieuwe geestelijke elite en vervanging van het „ik" door het „wij". Zijn beweegredenen waren echter voor het Tribunaal niet zeer overtuigend en de voor zitter vroeg zich af, bij welke categorie van N.S.B.'ers hij besch. eigenlijk moest indee- len; bij de brood-N.S.B.'ers, geestelijk defecten, bij de ont goochelden, of b\j de dommen? Waarop besch. als zijn mee ning te kennen gaf dat hij, daar hij in een tijd, toen er al zoo veel van de Duitsche en N.S.B.-practijken bekend was, toch uit idealistische overwe gingen lid was geworden, misschen het best brj de dom men zou kunnen worden in gedeeld Pronaganda voor de partij had hij echter slechts weinig gemaakt, éénmaal en ■edurende 5 minuten. Zijn N. B.-speldje had hij met af schuw gedragen. WILLOOS INSTRUMENT. Niettemin had hg zich la ten benoemen, eerst tot wnd. burgemeester en later tot burgemeester van Middel burg, waarbij hij een „wil loos instrument" van zijn landsverraderlijke onderge schikten Wolders, Breed en Bliek was geweest. Een groot aantal geschre ven getuigenverklaringen moesten dit bevestigen. Hiertegen kwam beschul digde op Weliswaar had hij zich aan de verschillende con- sequenties van 't N.S.B-bur gemeesterschap, zooals het on derteekenen met „Heil Hitier" de belofte van trouw aan I redden was. Mussert, niet kunnen onttrek ken, maar binnenskamers had hg zich vaak verzet tegen de opdrachten van de Duitschers. Als voorbeeld noemde besch. hiervoor zijn weigering om een lijst af te geven met de namen van het ondergedoken spoorwegpersoneel. Steeds had hij de Middelburgers de hand boven het hoofd gehouden. Hij was wel formeel, maar niet in feite verantwoordelijk voor de spit-acties, waarvoor een spe ciale „Spit-referent" was aan gesteld? De voorzitter kwam tot de slotsom, dat angst voor de Duitschers, meer dan angst voor de Bolsjewisten de ge dragingen van besch. hadden bepaald. NIET „BEWUST". De verdediger, mr. J. F. van Deinse, schetste in een uitvoe rig pleidooi de persoonlijkheid van besch. en de moeilijke si tuatie, waarin deze was geko men toen hg onder dwang het burgemeestersambt had aan vaard. Mr, van Deinse meen de, dat van een nauwgezet uit voeren der Duitsche opdrach ten geen sprake is geweest. Besch. heeft zich z.i. niet be wust in strijd met de belangen van het Ned. volk gedragen. De verdediger verzocht de rechtvaardigheid te betrachten en zijn cliënt geen verdere maatregelen op te leggen. Uitspraak 1 November. DR DINA FELIX. 's Middags stond terecht Dr. Dina Albertlna Felix, hoofd commies-chartermeester bij het Rijksarchief in» Zeeland. Zij gaf de feiten, genoemd in de uitgebreide dagvaarding toe: N.S.B.-lidmaatschap, spreek beurten in bijeenkomsten van de N.S.V.O. en artikelen in de Zeeuwsche Stroom, lidmaat schap van verschillende nat. soc. instellingen. Ze was tot de N.S.B. toege treden, om Jat ze ervan over tuigd was, dat Duitsehland zou winnen en ze voor Neder land wilde redden, wat er te Eisenhower over de soldaten. In Edinburgh ver klaarde Generaal Eisen hower: „De tijd moet komen, dat de beschaving men- schen van mijn vak bij de blijvende werkloozen rangschikt". Mevr. Miskotte overleden. De echtgenoote van prof. dr. K. H. Miskotte, die, even als haar vijf kinderen en an dere gasten, die hadden deel genomen aan een bruilofts maal te Amsterdam, met ty- phusverschijnselen ernstig ziek was geworden, is over leden. De 21-jarige dochter was 'reeds Dinsdag bezwe ken. Omtrent de zich nog in het stads- en academisch ziekenhuis te Leiden bevin dende vier kinderen van prof. Miskotte kan nog niet wor den gezegd, dat z\j buiten levensgevaar zijn. Ook de heer P. Heyn, de bruidegom van het paar, dat prof. Miskotte in het huwe lijk had verbonden, is over leden. Hg en zrjn echtgenoote werden eveneens door typhus aangetast. DE UITKEERINGEN DER MOLE ST VERZEKE RINGEN. Het feit, dat noch de rijks- bijdrage noch de molestverze- keringsultkeeringen uitbetaald worden aan de door oorlogs geweld getroffen deelnemers der Onderlinge Molestverzeke- ringsmaatschappgen, is voor deze maatschappijen aanleiding geweest om een telegram te zenden aan den Minister van Financiën. Zij verzoeken daar in dringend: le het wetsont werp tot regeling van de vergoeding van oorlogsschaden ten spoedigste bij de Staten Generaal in te dienen; 2e met alle middelen te bevorderen, dat de Rijksbijdragen ten spoedigste worden vastgesteld; 3e de mole9tonderllngen ver gunning te verleenen aan de verzekerden een voorschot uit vrg tegoed In vrrj geld te ge ven, tot een maximum van 25 van de schaden aan be- Jrijfsuitrusting, handelsvoor raad en huisraad. Sprinkhanenolaag In Brazilië. De bevolking van Brazilië heeft op het oogenblik te lei- Jen van een sprinkhanenplaag van ongekende omvang. Zwer men sprinkhanen van soms 60 km. diep belemmeren het ver keer en maken het vertoeven in de buitenlucht ondoenlijk. In sommige streken helpt zelfs het sluiten van de deuren en vensters niet en vernielen de sprinkhanen al wat binnens huis is. Inventarissen in zakformaat. ZWITSERS<^H GESCHENK VOOR ZEELAND. De organisatie „Don Suisse" en de afd. Zürich van het Zwitsersche Roode Kruis heb ben thans met elkaar bijna 200 z.g. „Aerno'^garnituren voor Zeeland beschikbaar gesteld, Deze garnituren bevatten in compacte vorm, maar niette min goed afgewerkt: een tafel, een kast, 4 stoelen, 2 ledikan ten met bedden en wat keu kengerei. Van deze „Inventa rissen in zakformaat", die in Zwitserland ong. 400 kesten. schonk „Don Suisse" er 101 aan Zeeuwsch-Vlaanderen en 50 aan Walcheren, Zuid-Beve land en Schouwen. De afd. Zürich, zette na het bezoek van eenige bestuursle den van het Zwitsersche Roode Kruis aan Zeeland, een cam- agne op touw, waardoor iwitsersche gezinnen door een sor.arsysteoni een „Aerno"-gar- nituur aan Zeeland kunnen schenken. Reeds werden er eenige tijd geleden 7 vcor Wal cheren en Schouwen ontvangen en thans zijn er weer 32 voor de getroffen gemeenten in Zeeland gearriveerd. De door het Zwitsersche Roode Kruis gezonden pakket ten dragen allen de naam van den gever, waardoor persoon lijk ecntact mogelijk gemaakt wordt. Glas Yoor Zeeland. Naar aanleiding van de ra dio-speech 'van pater Henri de Greeve wordt momenteel in Den Haag een actie gevoerd om glas bijeen te brengen voor de getroffen gebieden. Donder dag is de eerste zending van-' uit de residentie vertrokken. De hoeveelheid bedraagt 550 M2 en is bestemd voor Schoon- dijke en Uzendijke. Ook in andere gemeenten worcit een soortgelijke actie gevoerd- NIEUWE AUTOBUSSEN. De Stoomtram „Walcheren" heeft thans de beschikking gekregen over nog twee groo- te trailer-autobussen, welke over enkele dagen op de lijn MiddelbutgGoes zullen wor den ingezet. Voor de lijnen op Walche ren zijn de eerste vier van de achttoegewezen Ford-auto- bussen gearriveerd, maar daar deze nog gespoten en afge werkt moeten wórden, zal het nog wel enkele weken duren voor deze op de weg verschij nen. Besch, gaf volmondig toe een vol'komen foutieve instel ling te hebben gehad. Zij had geen verdediger. UITSPRAKEN. Alida Gerritsen, verpleeg ster, Middelburg: geen verde re interneering, ontzetting uit rechten; Pieter Jacobus Kambier, hoofdagent bij de fa. de Gruy- ter, Borculo: verbeurdverkla ring van een vierde deel ver mogen, ontzetting rechten; Wilhelmina Smeets, kan toorbediende, Overveen: geen verdere interneering- ontzet ting uit rechten; Maria Alida van den Ouden hoven, (echtg. van J. v. Kem pen), zonder beroep, Goes: 1 jaar interneering te rekenen vanaf 10 Dec. '45, ontzetting uit rechten. De beschuldiging tegen Ali da Cornelia Foree, (echtg. van P. J. Kambier). zonder beroep, Borculo, werd vervallen ver klaard. Amerika en Rusland moeten samenwerken. RADIOREDE VAN BYRNES. Bymes lieeft in een radio rede zijn ongerustheid uitge sproken over de steeds voort durende, zoo niet toenemende spanning tusschen de Ver. Staten en de Sovjet-Unie. Hij wees er op, dat overeenstem ming zou kunnen worden be reikt indien natuurlijk één var.J beide bereid is aan alle eischen van de ander te voldoen. Amerika is dit niet en ver langt dit ook niet van de Sovjet-Unie. De beschuldiging dat de Ver Staten zich aan de oorlog zou den hebben verrijkt en dat zij thans Europa tot slavernij willen brengen wees Byrnes terug. Hij noemde haar bij zonder spijtig omdat ze komt van een land, dat 10 milliard dollar van de Ver. Staten te leen kreeg. Voorts wees Byrnes op de noodzakelijkheid van samen werking. Het is verkeerd -het vetorecht te gebruiken wan neer daardoor de vrede of het econ. herstel van Europa in gevaar komen. Men moet ook kunnen verdragen, dat een ander land eén andere ideolo gie heeft. Ook wee- Byrnes de bewe ringen over omsingeling van de Sovjet Unie van de hand. De verdragen van Parijs noem de hij zoo goed als door alg. overeenstemming maar moge lijk was. Ten slotte wees Byrnes er op, dat de gedachte, dat een nieuwe oorlog onvermijdelijk is, verlammend werkt op het econ. herstel van Europa. Nieuw gebouw voor de Ver. Naties. In New York !s officieel het gebouw van de Wereldtentoon stelling aan de Ver. Naties overgedragen. Het secretariaat zal daar zijn intrek nemen, totdat een definitieve zetel gevonden zal zijn. Er was 2 millioen dollar voor noodig om het gebouw geheel opnieuw in te richten. Als teeken van de over dracht werd aan Trygve Lie, den secretaris-generaal van de V. N. een gouden sleutel aan geboden. Van Amerikaansche zijde is den Ver. Naties een geschenk van 7 millioen dollar aangebo den in de vorm van een be lastingvrij stuk land, waarop later eventueel het nieuwe ge bouw kan verrijzen. AMERIKAANSCH PROTEST. De Amerikaansche regee ring heeft bfl die van Yoego Slavië geprotesteerd tegen de behandeling van Amerikaan sche burgers, d*e om hun Duit sche afkomst en vermeende collaboratie geïnterneerd zijn, JOODSCH VERZOEK AFGEWEZEN. De Britsche regeering heeft het verzoek van het Joodsche Agentschap om het aantal Jo den, dat maandelijks in Pale stina wordt toegelaten, te verhoogen van 1500 tot 5000, afgewezen. In Dublin staken de schoolmeesters. OUDERS WANHOOP NABIJ. In de hoofdstad van Ierland, Dublin, zijn 1100 onderwijzers nu seeds 6 maanden lang in staking. Zij eischen een loonsverhoo- ging van ongeveer 70 en al le pogingen hierover tot over eenstemming te geraken zijn tot nu toe op niets uitgeloo- pen. Het feit, dat de kinderen nu reeds meer dan een half jaar vacantie hebben, brengt de ouders de wanhoop nabij, ter wijl de politie handen vol werk heeft aan de bestrijding van de jeugdcriminaliteit. „Zesdaagsche" te Gronau ten einde. Het Intermediate Court te Gronau heeft zijn zesdaagsche zitting gesloten met het uit spreken van het vonnis jegens twee Nederlanders, G. H. Vol- ker en B. Kroeze. Volker, *ldus de president, was een gewone smokkelaar en poogde zijn eigen zakken te spekken. Het vonnis werd: 1 jaar gevangenisstraf wegens overtreding der Duitsche Kriegswintschaftverordnung en 1 jaar wegens ongeoorloofde aankoop van goederen. De president merkte op, dat de overtredingen van Kroeze niet zoo ernstig zijn als die van Volker. Kroeze werd ver oordeeld tot 1 jaar voorwaar- tke gevangenisstraf. Zoodra in Nederland terugkeert ls vrij. Zoowel aan Volker als aan Kroeze werd voor 5 jaar de toegang tot Duitsehland ont zegd. Kerknieuws DS. M. L. W. SCHOCH. Ds. M. L. W. Schoch, Ned. Herv. predikant te Vlissin gen, heeft het beroep als jeugdpreöikant voor Groot- Rotterdam (18e pred. plaats) aangenomen en bedankt voor het beroep naar Bussum. EVANGELISATIE SAMENKOMST DER GEREF. KERKEN. Op Woensdag 3ft October zal te Goes een vergadering worden gehouden vanwege de Goref, kerken in Zeeland, waarin gesproken zal worden over het werk der Evangeli satie. Als sprekers zullen op treden prof. dr- G. Brilienburg Wurth (vroeger Geref. predi kant te Souburg), ds. W. A. Wiersinga en ds. E. I. F- Na- wijn. Predikbeurten Ned Herv. Gem.: Goes: 9.30 ds. Odé, 5.30 dhr. van der Meulen uit Heemstede; 's H. Abtskerke: 9.30 en 2 ds. van der Waa; 's H. Arendskerke: 10 en 2.30 cand. Otte; Wil- helminadorp: 10 en 6 ds. Nut- bey; Kattendijke: 9.30 en 2 ds Breek; Kloetinge: 10 en 2.30 ds. Eldèrenbosch; Lewe- dorp: 10 ds. Luuring; Baar land: 9.30 ds. Beneder; 2 geen dienst; Borssele: 9.30 ds. Bun- jes (bevestiging), 2 ds. Vrg- landt (Intrede)Ellewouts- dijk dienst om 9.30; 's-Graven- polder: 9.30 en 2 ds. van Hoogstraten; 's-Heerenhoek: 4.30 ds. Luuring; Heinkens- zand: 10 (H.Av.), 2.30 (Dank zegging) ds. Renting; Hoede- kenskerke 9.30 ds. Hulsber gen, 2 Nieuwdorp 10 dhr. v d. Vrede, 2.30 ds. Luuring; Nisse: 9 30 ds. van Voorst Vader, 2 'ds. Lely; Oudelande: .30 ds. Heijmans; Ovezandë: 30 ds. v. Burgeier; Driewe gen: 2 leesd.; Waarde: 9.30 (H. Av.), 2 (dankz.) ds. de Boer; Krabbendijke: 9.30 dhr. Heijboer, 2.30 ds. Baarslag; Rilland-Bath: 10 ds. Baarslag (voorber. H. Av.) 2 30 dhr. de Zwart; Yerseke: 11 dhr. de Zwart, 4 en 7 ds. B. Baks. Wissekerke: vm. H. Av. ds. Kluiver, n.m. dankz. ds. Lou- werse; Kortgene: v.m. Ge- zlnsdienst, ds. Versteeg. 6.30 ds. Smits uit Middelburg (Jeugddienst)Kamperland v m. leesdienst, n.m. ds. Ver steeg; Colijnsplaat: 10 dhr. Hoogerheijde. 2 ds. Kluiver; Kats: 2 ds. Morreau; Geers- dflk: vm. en rim. dhr. Kraak. Evang. Gem.: Yerseke: 10 ds. Timmerman, 2.30 ds. Hoe kendijk. Geref. gem.: Biezelinge, Nisse, Borsse.e, Hoedekens- kerke, Waarde, 3 x leesd.; Yerseke: 9.30, 2 en 6 ds. van Stuyvenberg; Rilland-Bath S x leesd.; Krabbendijke: 3 x leesdienst. Geref. kerk, Yerseke: 9.ou en 2 ds. Popma; Borssele: 10 en 2.30 ds. Stam; Rilland- Bath: 10 en 2.30 ds. Kuiper; Krabbendijke; 9.30 en 2.30 ds. Smilde. Leger des Hells: Yerseke 110 en 6 maj. Nalcorps. Laboratorium van „Zeelands Proeftuin" geopend. Donderdagmidag kwam in het' Aardappelgebouw van' de Wilhelminapolder ,de vereeni- ging „Zeelands Proeftuin" bijeen, voor de officieele in gebruikneming van het labo ratorium. De voorzitter de heer A. Minderhoud wees erop, dat de groote behoefte aan een goed laboratorium steeds meer naar voren was gekomen. De kosten van het nu. te openen noodlaboratorium wer den op 27.000 geraamd en het bestuur heeft zich toen weer tot de veilingen gewend en van Goes 4000, van Ka- pelle 2200 en van Krabben dijke 500 gekregen. Men had reeds een reserve van 20.000, zoodat de kosten gedekt wa ren. Ir. v. d. Plas9che, directeur van de tuinbouw, \yenschte de vereeniging geluk met dit laboratorium. Men is steeds beter gaan begrijpen, dat the orie en practgk moeten sa menwerken en ook dat men van zulke instellingen onder ling de kosten meet vragen. Verder spraken nog de rijkstuinbouwconsulent van Zeeland ir. G. de Bakker, de heer J. Q. C. Lenshoek na mens de Nederlandsche Fruit- kweekers Centrale, de heer S. K Phaff technisch ambte naar van de Plantenziekte- kundige Dienst, dr. D. J. Kuenen, entomoloog van de proeftuin. De voorzitter bracht alle sprekers dank en richtte woorden van waardeering aan het adres van den uitvoerder van het werk den heer de Bruyne. Goes De huisvesting van de gemeentebureaux. WOENSDAG RAADSVERGADERING. B. en W. van Goes hebben voor de a.s. Woensdag te houden verga'dering van de gemeenteraad de volgende voordracht van leeraren in de klassieke talen aan de ;ymnasiumafdeeling der H.B. aangeboden: 1. Drs. S. Tuinier uit Groningen; 2. Drs. F. J. J. Penders uit Ng'me- gen. Van Ged. Staten is een re geling van de jaarwedden van wethouders ingekomen,, waar bij voor Goes een wedde van 1250 is vastgesteld. B. en W. wgzen erop, dat in verhouding met Middelburg en Vlissingen het salaris te laag is. Zij stellen voor Ged. Staten te verzoeken de jaar wedden op 1500 te brengen. B en W. zetten aan de raad uitvoerig uiteen, dat in het stadhuis ruimte tekort is voor het behoorlek onderbren- fen van alle takken van ienst. Zij hebben thans het oog doen vallen op het pand Lange Kerkstraat 3, dat. bin nenkort leeg komt door de liquidatie van de Unie Maat schappij. De tegenwoordige eigenaar is niet bereid tot verkoop en daarom stellen B. en W. voor de regeering te verzoeken bjj de Staten-Ge-: neraal een ontwerp van wet in te dienen, waarbij de ont eigening van genoemd pand van algemeen nut wordt ver- Tenslotte stellen B. en W. voor de tarieven van verple ging van patiënten in het Gasthuis als volgt te verhoo- en: .le klasse 11.50 op 12.—; 2e klasse A 8.65 op 9.2e klasse B 5.75 op 6.—. CABARET CHIEL DE BOER. Het is eigenlijk moeilijk te zeggen wie het groots :e aan deel had in de alleszinsver- diende succes, dat het cabaret troepje van Chiel de Beer Woensdagavond in Goes had bij zijn eerste opteden van de Z.V.U. in Zeeland. Chiel de Boer zelf was een geestig con ferencier, die werkelijk de kunst verstar,t met een aardi ge woordspeling en een leuke zet zijn publ'ek bezig te hou den. En ook zijn liedjes en zijn schimmenspel deden het uit stekend. Maar ook Fientje de la Mar toonde zich een grootmeeste- resse op het gebied, van de klein kunst haar beroemde va der Nap de la Mar, waardig. De Fransche chauhsons van Adrienne Canivez waren char mant en geestig, terwijl de radio-commenlator Oradi een bijzonder komisch nummer bracht. Noemen we ten slotte nog het uitstekende accordeonspel van Jean du Mont en de be- eleiding aan de vleugel van Bert Botterman, die ook de muziek bij de liedjes compo neerde. Dezj eercte Z.V.U.-avond in de geheel gevulde zaal van „De Prins van Oranje" was dan ook een succes. Rilland-Bath BEGRAFENIS KAATJE OOSTDIJK. Woensdagmiddag is te Ril land-Bath de 15-jarige Kaatje Qostdyk, die Zondag j.l- plot- Van de 16 ingeschrevenen voor de militaire dienst te Rilland-Bath. lichting 1947, zijn 4 personen ongeschikt verklaard. Bij de gehouden keuring van dienstplichtigen zijn te Yerseke 8 mannen voor dienst afgekeurd. De heer C- Honders te Yerseke is aangesteld jeugdleider met als tijdelijke standplaats Jeugdhuis te Hans- weert. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden is Wtoensdag gepro moveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift „Clinische waarnemingen bij asthmabronchlalis" de heer S. Drukker, internist te Goes. De dames M. G. Swanborn te Middelburg en C. M. v. d. Willige te P tranchement zijn geslaagd voor het examen van landbouwhuishoudleerares. seling overleed, ter aarde be* steld. Ds. Kuiper voerde het woord. Vele belangstellenden woonden de begrafenis bg. DISTRICTSRAAD. De districtsraad voor het eonsumentencrediet in. Rilland- Bath is samengesteld uit de volgende personen: J. A. de Goffau- B. Meeuwsen, M. Boonman, J. E. Vogelaar. Me vrouw HuismanGriep, P> Bruinzeel, P. G. Windhorst. Hoedekenskerke PROPAGANDA-AVOND A.N.W.B. Ook te Ovezande en Hoede- kenskerke heeft de heer Can ters, propagandist van de A.N. W.B., telkens voor een zeer groot aantal belangstellenden, gesproken over het werk van de Bond, welke thans ruim 200.000 leden telt. Spr. be handelde verleden, heden en toekomst en wees er daarbij o.m. op, dat de Bond aan weg wijzers e.d. plm. 85.000 oor logsschade heeft geleden. Juist daarom is het noodig het le dental nog aanzienlijk op te voeren. Ook de mooie geluidsfilm „Met de A.N.W.B. op reis" had zoowel in Hoedekenskerke als in Ovezande de volle be langstelling. Borssele 300 EIEREN IN BESLAG GENOMEN. De C.CD. deed bij een ze kere W. te Borssele huiszoe king en nam pl.m. 300 eieren in beslag. Een drietal land bouwers schijnen hierbij be trokken te zijn. Proces-verbaal werd opgemaakt. Kortgene DISTRICTSRAAD. Tot leden van de Districts raad voor het Corisumenten- Credle: zijn in Kortgene be noemd zr. C. M. Krello en de heeren A. A. Schuit, voorzit ter; P. Tazëlaar, secretaris; M. van Halst, Chr.' Noordhoek, P. van Dijke, C. J. Anemaat, N. Houterman, G. J. de Graag en Tnth. de Wild. BJBNOEMING. Tot voorzitter van de ge meentelijke instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon in Kor', gene is door Burg. en Weth. aangewezen de heer C. L. Maas te Kortgene. Kamperland VERGADERING ORANJEVEREENIGENG. Woensdagavond jl. hield de Oranjevereeniging te Kam perland haar jaarhjksche vergadering. Na een ope ningswoord door den voor zitter, den heer I. Ligthart Schenk, las de secretaris het jaarverslag voor en de pen ningmeester het door de kas- commissie goedgekeurde fi nancieele verslag. Het aantal betalende leden is van 450 tot 650 gestegen. Door het vertrek naar el ders van de heeren Ed. Ver burg en N. van Dalsen en ontslagaanvrage om persoon lijke redenen van den heer I. Ligthart Schenk, werden drie- nieuwe bestuursleden geko zen, nl. de heeren C. van Hee en J. A. Luyk, die bei de hun benoeming aanvaar den en E. Sleeboom die dit nog in beraad heeft gehouden. Als lid van de kascommis- sie werd in de plaats van ,den heer J. de Mul de heer J. Kramer Jr. gekozen. (ingezonden mededeeüng.y

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6