Minister-President bezoekt Zeeland UIT DE PROVINCIE LAATSTE NIEUWS. WALCHEREN BESPREKING VAN DE PROBLEMEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. „Oosterschelde" overgedragen. Gisteren bracht de Minister- president, minister van Bin- nenl. Zaken, Dr. L. J. M. Beel, een bezoek aan Zeeusch Vlaan deren. De minister was, behal ve door den secretaris-gene raal van zyn departement mr. Prinssen, vergezeld door den Commissaris aer Koningin in Zeeland, het college van Ge- dep. Staten en den Griffier. ZEEUWSCH-VLAAMSCHE WENSCHEN. Om half tien vertrok Z. Exc. met de gewone provinciale boot van Vllsalngen naar Breskens. Bij aankomst werd meteen doorgereden naar Aar denburg, waar een conferentie plaats had met de burgemees ters van alle Zeeuwsch-Vlaam- sche gemeenten. Ter sprake kwamen o.m.: de wederopbouw* in Zeeuwsch Vlaanderen, waarbij vooral de finanoieclo regeling der scha devergoedingen uitvoerig be sproken werd; voorts de in poldering van de Braakman net wegenvraagstuk; het ge brek aan onderwijskrachten de salarissen der gemeente ambtenaren en de vragen in verband met de haven en in dustrie van Breskens. Ten aanzien van de schade regeling merkte de minister op. dat daarvoor een geheel andere regeling is ontworpen, die in November in de Tweede Kamer In behandeling zal ko men. De besprekingen droegen een zuiver informatief karak ter. Speciale toezeggingen kon de minister niet doen. Van Zeeuwsch-Vlaamsche zijde werd hierbij ook gewezen op het zeer ernstige gebrek aan bouwmaterialen, vooral aan hout. Vervolgens werd Sluis be zocht, waar de minister een drietal noodwoningen van ver schillend type bezichtigde In één ervan, een hopten woning, huisde een gezin met 10 zonen VLASSERS MAKEN WENSCHEN KENBAAR. Via Philippine en Sluiskil werd doorgereden naar Koe wacht. Een bezoek werd hier gebracht aan de warmwater- rokerH van Maurice de Waele, waar het bestuur van de Vlas. vereeniging aanwezig was, dat eenige wenschen naar veren bracht i.v.m. de export naar België. In Clinge werd de klompenmakerij van C. J. Ze- gers bezichtigd. Na een kort bezoek aan de Basiliek van Hulst vertrok Z.Exc. naar Terneuzen. OVERDACHT „OOSTERSCHELDE". Hier begaf het gezelschap zich aan boord van het motor schip „Oosterschelde". dat evenals de „Prins Willem I" op de „Schelde" is hersteld en verlengd en deze dag weer door ae provincie zou werden overgenomen. Tijdens de vaart bood ir. H. C. Wesseling, lid van de direc tie van „de Schelde" met een korte speech het schip aan het Prov. Bestuur aan, waarna het door den Commissaris namens de Provincie werd aanvaard. De minister werd daarop verz.cht de provinciale vlag op het schip te höschen. Na aankomst in Vllsslngen is het gezelschap per auto naar Goes vertrokken, waar men ongeveer 7 uur arriveerde. Het lag in de bedoeling in Goes s avonds nog enkele be sprekingen te voeren. Vandaag bezoekt de minister .Walcheren en heeft hy in Mid delburg een bespreking- met de burgemeesters van overig Zee land. NEDERLAND HELPT INDIK. Oud-minister Weiter heeft als voorzitter van de Stichting „Nederland Helpt Indië", gis teravond via de radio het Nederland8che volk opgewekt, deze Stichting financieel te steunen. Noodlottige twist na voetbalwedstrijd. De officier van justitie bij de rechtbank te 's-Hertogen bosch heeft 10 Jaar gevange nisstraf geëisebt tegen den 35- J. v. D. uit Helmond, die in Juli van dit jaar J. van den Wildenburg had doodgestoken, omdat het slachtoffer ln een liedje zijn genoegen uitte over hef feit, dat de voetbal vereeni ging „Helmondia" met 80 had gewonnen. De uitspraak is bepaald op 31 October a.s. Korte staking bij de Haagsche tram. Vryda'gmorgen is een deel van het personeel van de Haagsche tram gedurende korte tijd in staking gegaan. Aanleiding tot deze actie was de weigering van het College van Rykabemiddelaars om de spaarregeling, waarover tusschen tramdirectie en per- eoneel overeenstemming was bereikt, goed te keuren. De Rijksbemiddelaars hebben in middels toegezegd dez« aan gelegenheid opnieuw onder het oog te zien. VERKOOP VAN LAND. EN TUINBOUW WERKTUIGEN. Teneinde de misverstanden ten aanzien van de verkoop van land- en tuinbouwwerk tuigen weg te nemen, zond het ministerie van landbouw, visschery en voedselvoorzie- ning ons vdlgende opgave van die werktuigen, waarvoor bij aflevering aankoopvergunnin gen zyn vereischt: een bereid verklaring van een leveran cier en een aankoopvergun- ning zyn noodlg voor: aard appelpootmachines; aardappel, stoomers; giervaten en gierpom- pen; aadappelsproeimachines (niet gecombln. motorsproei ers); veevoederstoomers; zaal- machines veevoederkookpot, ten en aardappelrooimachines Op aankoopvergunning, on. der goedkeuring van bet Bu reau Grondstoffen van de di- recti e van de voedselvoorzie ning, zyn verkrygbaar: dorsch machinespersen (touw en draad)graanmaaier zelf- binders landbouwtractoren landbouwwagens; fruitsproei machines (behalve rugsproel ers); stroobinders en krui wagens, speciaal voor arbeid ln de tuinbouw. Krachtwerktuigen voor de tuinbouw, op minder dan vier wielen zijn vry. De politie-opleiding te Schalkhaar. Het ambtenarengerecht te 's-Gravenhage deed uitspraak ln de zaak van een aantal po- litie-agenten, die hun oplei ding te Schalkhaar ontvangen hadden en op grond daarvan door den burgemeester van 's-Gravenhage ontslagen wa ren, contra dezen burgemees ter. Het gerecht verklaarde het besluit van den burgemeester, waarby do politiemannen eer. vol ontslag verleend werd, nie- tig. Hierby overwoog het ge recht o.m., dat aan de z.g. ..Schalkhaar-opleiding" ernsti ge fouten en gebreken kleef den, doch dat niet gebleken is, dat een iSer, die deze oplei ding ontvangen heeft onge schikt is voor het bekleeden van een ambt bij de politie VOORRADEN APPELS EN PEREN. Het Bedrijfschap vcor Groen ten en Fruit heeft bepaald, dat het met ingang' van 28 October a.s .verboden Is appelen en/of peren in voorraad te hebben, tenzy hiervoor door of namens het Bedryfschap schrifteiyke toestemming is verleend. Voorts is net met ingang van 28 October f*s. aan telers en pachters van ongeoogst fruit verboden appelen en/cf peren ter veiling aan te voeren, ten- in in opdracht van het Bedryf- chap. Appelen en /of peren, die op grond van hun kwaliteit niet meer houdbaar blyken te zyn, mogen echter worden aan gevoerd. TRIBUNAAL MIDDELBURG Ex-burgemeester van Middelburg staat terecht „Ik hield bevolking de hand boven het hoofd". Ik ben lid van de N.S. B. geworden uit eigen be weging, verklaarde mr. A. Meerkamp van Embden, N.S. B.-burgemeester van Middel burg, toen hij' Vrijdag voor hét Tribunaal terecht stond. Hij had schoone kanten aan de N.S.B. gezien: opheffing van de klassenstryd, vorming van een nieuwe geestelijke elite en vervanging van het „ik" door het „wff". Zijn beweegredenen waren echter voor het Tribunaal niet zeer overtuigend en de voor zitter vroeg zich af, by welke categorie van N.S.B.'ers hy besch. eigeniyk .noest indee. len; bij de brood-N.S.B.'ers, geestelijk defecten, by de ont goochelden, of bij de dommen waarop besch. als zijn mee ning te kennen gaf dat hy, daar hij in een tyd, toen er al zoo veel van de Duitsche en N.S.B.-practijken bekend was, toch Uit idealistische overwe gingen lid was geworden, misschen het best by de dom men zou kunnen worden in gedeeld Pronaganda voor de parth had hij echter slechts weinig gemaakt, éénmaal en fedurende 5 minuten. Zyn N. B.-speldje had hij met af schuw gedragen. WILLOOS INSTRUMENT. Niettemin had hy zich la ten benoemen, eerst tot wnd. burgemeester en later tot burgemeester van Middel burg, waarby hij een „wil loos instrument" van zyn landsverraderlyke onderge schikten Wolders, Breed en Bliek was geweest. Een groot aantal geschre ven getuigenverklaringen moesten dit bevestigen. Hiertegen kwam beschul digde op Weliswaar had hy zich aan de verschillende con sequenties van 't N.S.B -bur gemeesterschap, zooals het on derteekenen met „Heil Hitier", de belofte van trouw aan Mu3sert, niet kunnen onttrek ken, maar binnenskamers had hij zich vaak verzet tegen de opdrachten van de Duitschers. Als voorbeeld noemde besch. hiervoor zyn weigering om een lijst af te geven met de namen van het ondergedoken spoorwegpersoneel. Steeds had hy' de Middelburgers de hand boven het hoofd gehouden. Hij was wel formeel, maar niet in feite verantwoordelijk voor de ?pit-acties, waarvoor een spe ciale „Spit-referent" was aan gesteld. De voorzitter kwam tot de slotsom, dat angst voor de Duitschers, meer dan angst voor de Bolsjewisten de ge dragingen van besch. hadden bepaald. NIET „BEWUST". De verdediger, mr. J. F. van Deinse, schetste in een uitvoe rig pleidooi de persocnlykheid van ber^h. en de moellyke si tuatie. waarin deze was geko men toen hij onder dwang het burgemeestersambt had aan vaard. Mr. van Deinse meen de, dat van een nauwgezet uit voeren der Duitsche opdrach ten geen sprake ia geweest Besch. heeft zich z.i. niet be wust in strijd met de belangen van het Ned. volk gedragen. De verdediger verzocht de rechtvaardigheid te betrachten zijn cliënt geen verdere maatregelen op te leggen. Uitspraak 1 November. DR- DINA FELIX. 's Middags stond terecht Dr. Dlna Albertina Felix, hoofd commies-chartermeester bij het Rijksarchief in Zeeland. Zij gaf de feiten, genoemd in de uitgebreide dagvaarding toe: N.S.B.-lidmaatschap, spreek beurten in by eenkomsten van de N.S.V.O. en artikelen in de Zeeuwsche Stroom, lidmaat schap van verschillende nat. soc. instellingen. Ze was tot de N.S.B. toege treden, omdat ze ervan over tuigd was, dat Duitschland zou winnen en ze voor Neder land wilde redden, wat er te redden was. Eisenhower over de soldaten. In Edinburgh ver klaarde Generaal Eisen hower: „De tijd moet komen, dat de beschaving men- schen van mijn vak bij de blyvende werkloozen rangschikt". Mevr. Miskotte overleden. De echtgenoote van prof. dr. K. H. Miskotte, die, even als haar vyf kinderen en an dere gasten, die hadden deel genomen aan een 'bruilofts maal te Amsterdam, met tv- phuBverschynselen ernstig ziek was geworden, is over leden De 21-jarige dochter was 'reeds Dinsdag bezwe ken. Omtrent de zich nog in het stads- en academisch ziekenhuis te Leiden bevin dende vier kinderen van prof. Miskotte kan nog niet wor den gezegd, dat zij buiten levensgevaar zyn. Ook de heer P. Hteyn, de bruidegom van het paar, dat prof. Miskotte in het huwe lijk had verbonden, is over leden. Hy en zyn echtgenoote werden eveneens door typhus aangetast. DE UITKEERINGEN DER MOLESTVERZEKE- RINGEN. Het feit, dat noch de ryks- bydrage noch de molestverze- keringsultkeeringen uitbetaald worden aan de door oorlogs geweld getroffen deelnemers aer Onderlinge Molestverzeke- ringsmaatschappijen, is voor deze maatschappijen aanleiding geweest om een telegram te zenden aan den Minister van Financiën. Zij verzoeken daar in dringend: le het wetsont werp tot regeling van de vergoeding van oorlogsschaden ten spoedigste by de Staten Generaal in te dienen; 2e met alle middelen te bevorderen, dat de Rijksbijdragen ten spoedigste worden vastgesteld; 3e de molestonderjingen ver gunning te verleenen aan de verzekerden een voorschot uit vry tegoed in vry geld "te ge ven, tot een maximum van 25 van de schaden aan be- i'ryfsultrusting, handelsvoor raad en huisraad. Spr'nkhanennlaag in Brazilië. De bevolking van Brazilië heeft op het oogenblik te lei den van een sprinkhanenplaag van ongekende omvang. Zwer men sprinkhanen van soms 60 km. diep belemmeren het ver keer en maken het vertoeven in de buitenlucht ondoeniyk. In sommige streken helpt zelfs het sluiten van de deuren en vensters niet en vernielen de sprinkhanen al wat binnens huis is. Besch. gaf volmondig toe een vol'komen foutieve instel ling te hebben gehad. Zij had geen verdediger. UITSPRAKEN. Allda Gerritsen, verpleeg ster, Middelburg: geen verde re interneering, ontzetting uit rechten Pieter Jacobus Kambler. hoofdagent by de fa. de Gruy- ter, Borculo: verbeurdverkla ring van een vierde deel ver mogen, ontzetting rechten; Wilhelmina Smeets. kan toorbediende, Overveen: - geen verdere interneering. ontzet, ting uit rephten; Maria Alida van den Ouden hoven, (echtg. van J. v. Kem- nen), zonder beroep, Goes: 1 jaar interneering te rekenen vanaf 10 Dec. '45, ontzetting uit rechten. De •beschuldiging tegen Ali da Cornelia Foree, (echtg. van P. J. Kambler).-zonder beroep, Borculo, werti vervallen ver klaard. Amerika en Rusland moeten samenwerken. RADIOREDE VAN BYRNES. Byrnes heeft in een radio rede zijn ongerustheid uitge sproken over de steeds voort durende, zoo niet toenemende spanning tusschen de Ver. Staten en de Sovjet-Unie. Hy wees er op, dat overeenstem ming zou kunnen worden be reikt indien natuuriyk éénvanl beide bereid is aan alle eischeö* van de ander te voldoen. Amerika is dit niet en ver langt dit ook niet van de Sovjet-Unie. De beschuldiging dat de Ver Staten zich aan de oorlog zou den hebben verrykt en dat zy thans Europa tot slavernij willen brengen wees Byrnes terug. Hij noemde haar bU- zonder spy tig omdat ze komt van een land, dat 10 milliard dollar van de Ver. Staten te leen krèeg. Voorts wees Byrnes op de noodzakeiykheid van samen werking. Het is verkeerd het vetorecht te gebruiken wan neer daardoor de vrede of het econ. herstel van Europa in gevaar komen. Men moet ook kunnen verdragen, dat een ander land een andere ideolo gie heeft. Ook wee.. Byrnes de bewe ringen over omsingeling van de Sovjet Unie van de hand De verdragen van Parijs roem de hij zoo goed als door alg. overeei-stemming maar moge. lijk was. Ten slotte wees Byrnes op, dat de gedachte, dat een nieuwe oorlog onvermydeiyk is, verlammend werkt op het econ. herstel van Europa. Nieuw gebouw voor de Ver. Naties. Jn New York ls officieel het gebouw van de Wereldtentoon stelling aan de ,Ver. Naties overgedragen. Het secretariaat zal daar zyn intrek nemen, totdat een definitieve zetel gevonden zal zyn. Er was 2 millioen dollar voor noodig om het gebouw geheel opnieuw in te richten. Als teeken van de over dracht werd aan Trygve Lie, den secretaris-generaal van de V. N. een gouden sleutel aan geboden. Van Amerikaansche zijde is den Ver. Naties een geschenk van 7 millioen dollar aangebo den in de vorm van een be- lastingvrij stuk land, waarop later eventueel het nieuwe ge bouw kan. verryzèn. AMERIKAANSCH PROTEST. De Amerikaansche regee ring heeft by die *van Yoego Slavië geprotesteerd tegen de behandeilng van Amerikaan, sche burgers, d'e om hun Duit sche afkomst en vermeende collaboratie geïnterneerd ztjn. JOODSCH VERZOEK AFGEWEZEN. De Britsche regeering heeft het verzoek van het Joodsche Agentschap om het aantal Jo den. dat maandeiyks In Pale stina wordt toegelaten, te verhoogen van 1500 tot 5000. afgewezen. In Dublin staken de schoolmeesters. OUDERS WANHOOP NABIJ. In de hooldstad van Ierland, Dublin, zyn 1100 onderwyzers nu reeds 6 maanden lang in staking. zy elschen een loonsverhoo. ging van ongeveer 70 en al le pogingen hierover tot over eenstemming te geraken zyn tot. nu toe op niets uitgeloo- pen. Het feit, dat de kinderen nu reeds meer dan een half Jaar vacantie hebben, brengt de ouders de wanhoop naby. ter wijl de politie handen vol werk heeft aan de bestrijding van de jeugdcriminaliteit. „Zesdaagsche" te Gronau ten einde. Het Intermediate Court 1 Gronau heeft zyn zesdaagsche zitting gesloten met het uit spreken van hot vonnis Jegens twee Nederlanders, G. H. Vol- ker en B, Kroeze. Volker, aldus de president, was een gewone smokkelaar en poogde zijn eigen zakken te spekken. Het vonnis werd: 1 jaar gevangenisstraf wegens overtreding der Duitsche Krlegswintschaftverordnung en 1 jaar wegens ongeoorloofde aankoop van goederen. De president merkte op, dat de overtredingen van Kroeze niet zoo ernstig zyn als die van Volker. Kroeze werd ver oordeeld tot 1 jaar voorwaar- dlijke gevangenisstraf. Zoodra hij in Nederland terugkeert ls hy vry. Zoc-wel aan Volker als aan Kroeze werd voor 5 Jaar de toegang tot Duitschland ont zegd. Inventarissen in zakformaat. ZWITSERS LH GESC11EJNK VOOR ZEELAND. De organisatie „Don Suisse" n de afd. ZUrlch van het Zwltsersche Roode Kruis heb ben thans met elkaar bijna 200 z.g. „Aerno"-garnituren voor Zeeland beschikbaar gesteld. Deze garnituren bevatten in compacte vorm, maar niette min goed afgewerkt: een tafel, een kast, 4 stoelen, 2 ledikan ten met bedden en wat keu kengerei. Van deze „inventa rissen in zakformaat", die in Zwitserland ong. f 400 kesten schonk „Don Suisse" er 101 aan Zeeuwsch-Vlaanderen en 50 aan Walcheren, Zuid-Beve land en Schouwen. De afd.. Zürich, zette na het bezoek van eenige bestuursle den van het Zwltsersche Roode Kruis aan Zeeland, een cam pagne op touw, waardoor Zwltsersche gezinnen door een sor.arsystecm een „Aerno"-gar nituur aan Zeeland kunnen schenken. Reeds werden er eenige tijd geleden 7 vcor Wal cheren en Schouwen ontvangen en thans ziin er weer 32 voor de getroffen gemeenten ln Zeeland gearriveerd. De door het Zwltsersche Roode Kruis gezonden pakket ten dragen allen de naam van den gever, waardoor persoon- ïyk ccntact mogelijk gemaakt wordt. Glas Yoor Zeeland. Naar aanleiding van de ra dio-speech van patêr Henri de Greeve wordt momenteel in Den Haag een actie gevoerd om glas bijeen te brengen voor de getroffen gebieden. Donder dag is de eerste zending van uit de residentie vertrokken. De hoeveelheid bedraagt 550 M2 en is bestemd voor Schoon- dijke en IJzendijke. Ook in andere gemeenten wordt een soortgelijke actie gevoerd- In kreek bij Westkapelle verdronken. Dinsdagavond Vas de 21- jarige A. Willeboordse gaan varen in de kreek achter de nieuwe dyk en sindsdien niet in de ouderiyke woning te ruggekeerd. Na langdurig dreggen werd Donderdagmid dag het lUk opgehaald. Ver moedelijk ls het slachtoffer bij het beklimmen van de style wand te water geraakt. NIEUWE AUTOBUSSEN. De Stoomtram „Walcheren" heeft thans de beschikking ekregen over nog twee groo- _e trailer-autobussen, welke over enkele dagen op de iyn MiddelburgGoes zullen wor den ingezet. Voor de lynen op Walche ren zyn de eerste vier van de acht toegewezen Ford-auto- bussen gearriveerd, maar daar deze nog gespoten en afge werkt moeten worden, zal het nog wel enkele weken duren voor deze op de weg verschij nen. Kerknieuws DS. M. E. W. SCHOCH. Ds. TH. L. W. Schoch, Ned. Herv. predikant te Vlissin- gen, heeft het beroep als jeugdpredikant voor Groot- Rotterdam (18e pred. plaats) aangenomen en bedankt voor het beroep naar Bussum. EVANGELISATIE SAMENKOMST DER GEREF. KERKEN. Op Woensdag 30 October zal te Goes een vergadering worden gehouden vanwege de Goref. kerken in Zeeland, waarin gesproken zal worden over het werk der Evangeli satie. Als sprekers zullen op treden prof. dr- G. Brihenburg Wurth (vroeger Geref.predi kant te Souburg), ds. W. A, Wiersinga en ds. E. I. F- Na- wijn. Predikbeurten Ned. Herv. Gem.: Vllssln gen: 10 ds. Hartjes, 5 ds. Vis- beek (H. Av.); Nw. en St. Joosland: 10 ds. Waardenburg, ds. Smit; Souburg: 10 (H.Av.l, 2.30 (Dankz.) ds. Spykerboer; Ritthem: 10 ds. Breukelman, 2.30 ds. van Empel; Domburg: 10 en 7 ds. Nicola!Zoutelande: 10 ds. Aalbers; Meliskerke: 2.30 ds. Hartjes; Grijpskerke: 10 en 2 30 ds. van Loon; Seroos- kerkê: 9,30 en 2 ds. Visser; Vrouwepolder: 2 ds. Valeton (H.Av.)Gapinge; 10 ds. Va leton (H. Av.); Aagtekerke: 9.30 en 2 ds. Elzenga; Kle- verskerke: 10 cand. van Ho rvest; 2 ds. Waardenburg H.D.). Evang. Luth. kerk: Middel burg: 10 ds. Schoch; Vllssin- gen: 10 ds. de Boer. Vryz. Herv, gem.: Middel burg; '10 ds. J. H. Hanne- man; Vllsslngen: S ds. Han- neman. Egltae Wallonne. Middelburg: 7 Pasteur Blommaert de Ley- de In Mennonitenkerk. Doopsgez. gem. Vlissingen: 10 ds. de Boer. Herat. A po Kt. Zendingsgem. 10 en 4.30 dienst in de Molen straat. Geref. kerk: St. Laurens: 10 en 2.30 ds. Wagenaat; Vlls slngen.: 9.30 leesdienst. 5 ds. v. d. Berg. Geref. gem. x leesdienst. Chr. Geref. kerk: Vlissin gen: 9.30 (H.Av.) 5 (Nabe trachting) da. Slofstra. Geref. kerk (Art. 31 K.O): Middelburg: 2 en 7 ds. van Til (H-Av.), Laboratorium van „Zeelands Proeftuin" geopend. Donderdagmidag kwam in het Aardappelgebouw van de Wilhelminapoider ,de vereeni ging „Zeelands Proeftuin" bijeen, voor de offlcieele in gebruikneming van het labo ratorium. De voorzitter de heer A. Minderhoud wees erop, dat de groote behoefte aan een goed laboratorium steeds meer naar voren was gekomen. De kosten van het nu te openen noodlaboratorium wer den op 27.000 geraamd en het bestuur heeft zich toen weer tot de veilingen gewend en van Goes 4000, van Ka- pelle 2200 en van Krabben- dyke 500 gekregen. Men had reeds een reserve van 20.000, zoodat de kosten gedekt wa ren. Ir. v. d. Plassche, directeur van de tuinbouw, wenschte de vereeniging geluk met dit laboratorium. Men is steeds beter gaan begrypen, dat the orie en practijk moeten sa menwerken en ook dat men van zulke instellingen onder ling de. kosten meet vragen. Verder spraken nog de rykstuinbouwconsulent van Zeeland ir. G. de Bakker, de heer J. Q. C. Lenshoek na mens de Nederlandsche Fruit- kweekers Centrale, de heer S. K Phaff technisch ambte naar van de Plantenziekte- kundige Dienst, dr. D. J. Kuenen, entomoloog van de proeftuin. De voorzitter bracht alle sprekers dank en richtte woorden van waardeering aan het adres van den uitvoerder van het werk den heer de Bruyne. Aagtekerke; 3 Middelburg ZEEUWSCHE VOLKSHOOGESCHOOL. In een samenkomst op ba sis van het Volkshoogeschool- werk in Zeeland, hield mr. A. C. van Epenhüysen Woensdag een -causerie over „Indië". Spr, begon met een kort historisch overzicht van de be trekkingen NederlandIndië- fezien van Nederlandsche en aarna van Indonesische zijde, en behandelde daarna de hui dige problemen in Indonesië. Spr. sprak zyn biy'dschap uit over het tot stand komen van de wapenstilstand, waardoor een guerilla voorkomen is en roemde in dit verband het tactvolle optreden van Prof Schermerhorn. „BOEMELBARON". Voor een geheel gevulde Bchuttershofzaal trad Woens dag jl. Piet Köhl^r met zyn gezelschap in Midaelburg op. in de operette van Walter Kollo „Boemelbaron". Het oogstte veel succes, on danks het feit, dat het 29 man sterk aangekondigde gezel schap wel wat meer vaart in de opvoering had kunnen bren- gen. Er werden niet onver - diensteiyk aardige liedjes ten gehoore gebracht, onder steund door een wel wat erg mager orkestje. De creatie van Piet Kohier zelf als Boemelbaron" ver- oorzaakte vele vroolijke mo menten. De namen van zyn tegenspelers waren onbekend, maar genoemd zouden kunnen worden de vertolkers ,van de rollen van het jonge paar Tewyi ook de schoonpapa aar- dige momenten had. Al met al heeft men zich met deze opvoering wel ge amuseerd. MELKWAGEN GERAMD. Op de VHssingsche weg te Middelburg trachtte een auto mobilist, T. A. H. uit Utrecht, de bespannen melkwagen van L. te passeeren. Een botsing was het gevolg, waarby de melkwagen haar achterwielen verloor, het paard van schrik aan de haal ging en 50 liter melk over de straat werden uitgest:rt. Tegen H is proces verbaal opgemaakt. •/lissingen AMERIKAANSCHE HULP VOOR SCHOOLKINDEREN. Eenige tyd geleden hebben ook te Vlissingen verschillen- were scholen in de ge troffen gebieden een hoeveel heid gebruikte kleedingstuk- ken uit Amerika ontvangen ter verdeeling onder de leer lingen. Niet alle scholen ont vingen een dergeiyke zending, hetgeen zün oorzaak vindt in het feit, dat de ,-Save the children Federation,", van wel ke deze actie uitging, de goe deren heeft verdeeld over scholen, welke haar als geheel verwoest waren opgegeven. Koudekerke RAADSVERGADERING. De raad der gemeente Kou dekerke kwam Maandag Jl. in openbare vergadering by een. De voorzitter deelde de raad mede, dat de secretaris thans in militairen dienst ge treden is. Het voorstel van B. en W. om inzake toekenning van een opbouw toelage voor het per soneel ter secretarie voorloo- pig *en afwachtende houding aan te nemen, werd aangeno men. Eveneens werden zonder hoofdelijke stemming aange. nomen de voorstellen van B en W. om: de' presentiegelden der raadsleden vast te stellen op 5 per lid per vergade ring; de Jaarwedden van de wethouders vast te stellen op 300 en de jaarwedden van het secretarie-personeel en den gemeente-werkman te ver- hoogen. Ten aanzien van de vaststelling van vergoeding voor het gebruik van de voor malige openbare school door verschillende vereenigingen, vond de heer Flipse (Gem belang) een bedrag van 25 voor gebruik van het vereni gingslokaal en 15 voor elke uitvoering te hoog voor de plaatselijke vereenigingen. Hy dacht hierbU vooral aan de muziekvereeniging. wier fi- nancleele positie niet roos- kleurig is. De heer Flipse stelde voor, dat de muziek- vereeniging 15 per Jïar be- taalt, welk voorstel door den heer Touw (P.v.d.A.) wordt ondersteund. In stemming ge bracht werd het voorstel ver worpen met 2 tegen 5 stem men. De heeren Flipse (Gem belang) en Touw (P.v.d.A.) stemden voor. Het voorstel van B. en W tot verbouwing van het eerste lokaal der oude openbare school tot brandweerkazerne werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De gemeenterekening 1945 werd voorloopig vastgesteld. De heer Flipse vond de keuze der lfchtpunten van de huidige noo^verliohtingonge lukkig gekozen en stelde voor, wanneer tot volledige electri- ficatie wordt overgegaan, toch zeker een lichpunt te plaat sen bij het postkantoor, het nieuwe .kantoor der boeren* leenbank en aan de duinen. De heer De Kroo (A.R.) vroeg, wanneer de gemeente weer van gas voorzien zal zijn. De voorzitter gaf toe, dat de lichtpunten der noodver lichting ongelukkig gekozen zyn, doch B. en W. dachten, dat er nog 4 by zouden komen. Dit is niet het geval geweest. Men moet er niet op rekenen, dat men nu direct 32 licht punten zal hebben. Het post kantoor en het Lange Weegje moeten zeker een lichtpunt hebben. G^s voor kookdoeleinden zal niet lang meer op zich laten wachten. By de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat de bouw van 6 arbeiderswoningen aan de Duinstraat gegund ls aan den aannemer Meyer Sibbel te Amsterdam voor een bedrag van f 64.500. De slooping vai» de bunker aan de Duinstraat is gegund voor een bedrag van 22.000. Ooslkapelle RAADSVERGADERING. Dinsdag vergaderde de ge meen, eraad van Oo9tkapelle. Op een schrijven van Ged. Staten inzake het Centraal Bouw- en Woningtoezicht, wat de gemeente 1200 per jaar kos:, werd na eenige bespre king, met algemeene stemmen besloten, zijn medewerking niet te geven. De pensioengrondslag van de gemeenteambtenaren werd vastges.eld. Een schryven van de ver eeniging „Dierenbescherming" om vermindering der honden belasting werd voor kennisge. ving aangenomen. De opbouw-toelage aan het gemeentepersoneel, die in to taal 240 zal bedragen, werd goedgekeurd. Een vaste gemeentewerkman zal worden aangesteld. Van de Z.L.M. was een schrijven ingekomen, dat ver moedelijk Oostkapelle zal wor den aangewezen als plaats Waar t.z.f. een landbouwhuis- houdschool zal worden ge- stich:. De Z.L.M. verzocht de raad hieraan zy'n medewerking te willen verleenen. B. en W. zullen nog nader besprekingen voeren met de betrokken in stanties, Inzake de eventueele kosten voor de gemeënte. By de rondvraag besprak wethouder Reynhoud de straat verlichting, de bestrating op de Brouwerijweg en caféslui ting op Zondag. )e neer Coppoolse wees op he: woeste autorijden in de kom der gemeente en de heer Wondergem had opmerkingen betreffende de slechte toestand van de straat by het openbare slachthuis. Boudewij'nskerke ERNSTIG ONGELUK. Bij het dorschen met een dorschmachine te Boudewijns- kerke. viel, vermcedeiyk door de trilling van de grond, een muur naar beneden. De arbei der J. B., die het graan stond af te wegen, kwam hieronder terecht, met het gevolg, dat hij met 'n zware hersenschud ding en een schedelfractuur naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Zijn toestand is ernstig. (Ingezonden mededeéling.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2