PROVINCIALE ZEEUWSCHE COUSANT r H' Amerika wenscht onbelemmerd handelsverkeer Vandaag Op zoek naar 75.000 ton papier Buiteolandsche persstemmen over de wapenstilstand Amerika wil ook-Zeeland helpen 189e Jaargang - Nr. 244 Uitgave der Stichting Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKfcNSCHE COURANT i Zaterdag 19 Oct. 1946 ABONNEMENTSPRIJS25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco per post, f 3-45 per kwartaal. Losse nummers 3 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per ram. minimum per advertentie f 2- Bureaux gevestigd te Vlissingen Waistraat 58-60, tel 10 (2 lijnen» Middelburg- Londensche Kaai 20. iel 2077 en 2924. Uoes Turfkade 15. tel 2475 Oostburg: üratemastraat 3. teL 102, Terneuzen: Brouwetljstr 2. Postrek. nr. 359300 P-Z.C.. Middelburg- IND1E. ET Indische probleem blijft de gemoederen danig in beroering brengen. Nauwelijks is de wapenstilstand tot stand ge komen een wapenstilstand, die ook wij van harte toejuichen, maar waarvan, men zal het moeten toegeven, de consequenties nog aller minst vaststaan of er is al weer een persstrijd ontbrand over de manier, waarop de commissie-generaal en haar leden, alsmede dr. van Mook, hun taak opvatten. In tal van bladen wordt de opvatting verkondigd, dat het beleid van dr. van Mook wei nig bewondering verdient, dat hü al te vriendschappelijk staat tegenover de republiek Indonesië en al te gemakkelijk ingaat op Indonesische sug gesties in de richting van een Indonesische republiek buiten het Rijksverbarta en slechts door veel lossere banden aan het Rijk verbonden. Aan prof. Sohermerhorn worden verwij ten in dezelfde geest gemaakt Dit rijksverband ligt velen zwaar op de maag. Je MaintiendraA van deze week schrijft bijvoorbeeld: „Ons volk (echter) interes seert zich alleen voor de vraag, of er een spoedige vrede komt en een regeling der verhoudin gen. Maar het interesseert zich niet voor de vraag, of dit al of niet binnen het rijks verband zal zijn. En ons volk zal de commissie-generaal dankbaar zijn, alszij in deze geest tot een oplossing der moeilijkheden komt." Het komt ons voor, dat hier een standpunt wordt ingeno men, dat in zijn algemeenheid zeker niet door alle leden der Nederlandsche Volksbeweging zal worden onderschreven en dat ook als zoodanig onjuist is Wij meenen ons te herinne. ren, dat het rijksverband en de handhaving daarvan juist de grondslagen vormen, waar op met de Indonesiërs onder handeld wordt. Zeer velen zul len zich niet dan zeer noode neerleggen en slechts als er absoluut niets anders opzit, bij een Indonesische republiek buiten rijksverband. Zij zullen zulk een republiek strijdig achten met het verantwoorde- Igkheidsgevoel, dat zij tegen over Indonesië en de Indone siërs hebben. De voorlichting omtrent In donesië en de politiek jegens Indonesië laat nog altüd zeer veel te wenschen over, maar dit staat toch wel vast, dat de Indonesiërs in de door de Nederlandsche troepen bezet te gebieden dankbaar zijn voor het herstel van órde en rust en voor het wederopbouwwerk, dat daar gestart is. Dit moge men bedenken, voor men de nog altüd- een minderheid vormende groep der Indië-los- van-Holland-menschen in In- donesië de vrije hand geeft. Dat de Engelschen instem men met de politiek van dr. van Mook. behoeft geen reden te zün om onvoorwaardelük in te stemmen met deze politiek. De Engelschen hebben in In- dië een beleid gevoerd, dat al lerminst onverdeelde bewonde- ring kan wekken en voor Ne derland de situatie niet ge- makkelyker heeft gemaakt. Men kan daarom de wapen, stilstand toejuichen, zonder al te optimistisch te worden. De toekomst zal moeten uitwijzen, of er reden tot juichen is over het door de commissie- generaal gevoerde beleid. Het Wereldgebeuren KORTE PREDICAT1E INTERNATIONALE CONFERENTIE IN LONDEN BEGONNEN. Distributieschandaal in Utrecht. Gefingeerde huwelijken leverden bonnen op. Thans heeft men in Utrecht wederom een distributie-frau de ontdekt. Vier ambtenaren van het plaatselgk distribu tiekantoor, die op de afdee- lïng ziekenrantsoenen werk ten, vervalschten namelgk de extra bonnen voor huwelijk en huwelijksjubilea. Zij heb ben kans gezien om van half Juli tot half Augustus niet minder dan 143 gefingeerde huwelijken te „sluiten", waar bij zij zelf deze bonnen op streken. In deze periode had den zij een bonnenpotje te deelen van 4290 rantsoenen voor diverse artikelen. De heeren pasten dit sys teem al jaren toe en hielden zich aan de norm van vyf huwelijken per dag, waardoor de extra verkregen rantsoe nen 45.000 per jaar hebben moeten bedragen. Dit is slechts een onderdeel van de groote bonnenzwendel die thans tot klaarheid wordt gebracht. Meer dan 17 ar restaties zijn hierbij verricht. In Mel j.l. is het onderzoek begonnen en begin Juni bleek het noodzakelijk een aantal leidende figuren van het dis tributiekantoor in arrest te stellen. Het bleek dat in de maand Mei en Juni alleen reeds 8.600 rantsoenen mar garine waren verduisterd en verkocht. Eten ambtenaar ver diende aan deze transactie 10.500. Onder de 17 personen die thans als betrokkenen bij dit distributieschandaal zijn gear resteerd, bevinden zich zeven ambtenaren. Door de maag naar de vrede Te Londen is op het oogen- blik een nieuwe internationa-, le conferentie aan de gang ter bespreking van internati onale handelsproblemen. Geen conferentie, die stof zal op leveren voor vette koppen in de kranten, maar, zooals de Amerikaansche gedelegeerde terecht opmerkte, een confe rentie, die beter erg saai kan zijn, daar juist conflicten de meeste belangstelling trekken. Toch is de conferentie van groot belang, daar getracht zal worden te komen tot be tere samenwerking, waarbij de landen elkaar ter zijde staan bij het opbouwen van hun economie. De Ver. Staten hebben de conferentie een aantal voorstellen voorgelegd, die het zooveel mogelijk neer halen van tolmuren beoogen, het verzachten van pro. ïctie- maatregelen en het bevorderen van een vrije handel. De han del moet vrij zijn. zoo verdedig de de Amerikaan Wilcox deze voorstellen, om te verkoopen en te koopen, waar zg dat Een millioen voor de Nijmeegsche kermis. Nijmegen heeft zwaar geleden onder de oorlog en lijdt nog. Het is door een Engelsche stad uit medelijden geadopteerd en er werden elders geldinzamelingen ten bate van den wederop bouw der stad gehou den, maar dat is voor de Nrjmegenaren geen beletsel geweest om eens flink de bloemetjes buiten te zetten toen er de^er dagen kermis is gehouden. De kermishou ders hadden 250.000. op te brengen, alleen al voor de staanplaatsen, de belasting en om de exloitatiekosten te be strijden. Halverwege de kermis was dit bedrag reeds opgebracht. Men neemt aan, dat de Nij meegsche kermis een omzet had van ongeveer 1.000.000. Duitschers vermisten een trein. RUSSEN WISTEN ER MEER VAN. Volgens het Berlijnsche blad „Telegraf" breekt de spoor. we?directie te Berlijn zich het hoofd over een vermiste trein, welke verdwenen is tijdens een rit in de Sowjet-Russische zóne. In de plaats van een trein met mooie slaapwagons is namelijk een trein, samengesteld uit een allegaartje van wrakke rijtui gen, terug gekomen... De eer ste trein schijnt tijdens de reis door Thüringen te Erfurt ge- requireerd te zijn. Volgens het blad kregen de spoorwegbe ambten, die van Berlijn uit naar Erfurt opbelden, ten ant woord, dat zij er maar blij mee moestén zijn een gewone trein in ruil gekregen te hebben en dat zij een volgende keer mis schien wel alleen maar goede renwagens terug zouden krij gen. Te Berlijn zit men thans ten zeerste in over een andere slaapwagentrein, welke zich momenteel in de Sowjet-Rus sische zóne bevindt. FRANSCHE COMMUNISTEN WILLEN SAMENWERKEN MET SOCIALISTEN. De Fransche Communisti sche Partij heeft de verkie zingscampagne geopend met het uitgeven van een mani fest, waarin zij verklaart voorstander te zijn van een linksche coalitieregeering. Het manifest stelt voor de nieuwe regeering te baseeren op het „programvan de lin kervleugel", dat een jaar ge leden is vastgesteld ln samen, werking met socialisten en radicalen. DE GAULLE GEEN CANDID AAT. René Capltant, leider van de Union Gaulliste, heeft te genover de „France Soir" ver klaard, dat generaal de Gaulle zich niet candldaat zou stel len voor de presidentsverkie zingen. De Gaullistische, bladen voorspellen, dat generaal de Gaulle een campagne zou voeren voor herziening van de nieuwe grondwet, terwgl hij zich buiten de politiek der' partijen in de komende ver kiezingen voor een nationale vergadering zou houden. Veldmaarschalk von Kesselring, voormalig Dultsch opperbevelhebber in Italië, zal te Milaan als oorlogsmis dadiger berecht worden. Met hem zullen drie andere Duit- wenscht en om goederen te- f;en geld te rullen. Amerika racht daarbij rekening te houden met d& belangen van alle landen, groot of klein, kapitalistisch of communis tisch. De voorstellen zijn niet uit louter altruïsme ingege ven, voegde hg er aan toe, doch de Ver. Staten wenschen groote export en evenzeer een ruime mate van import, daar Amerika voor belangrijke grondstoffen meer en meer van het buitenland afhanke lijk wordt. Een zoo omvang rijk mogelijke handel is van het hoogste gewicht voor de economische gezondheid van het land. Indien echter de wereldhandel op andere prin cipes zal worden georgani seerd, dan vervat zijn in de Amerikaansche voorstéllen, zouden 'de Ver Staten dit weliswaar ernstig betreuren, doch hun economie zou er te gen bestand zijn. terwijl het voor andere landen een ern stige catastrophe zou betee- kenen. De meeste delegaties heb ben op de eerste .openbare zitting de voorstellen toege juicht en eveneens gepleit voor afschaffing van handels restricties. Het hoofd van de Belgische delegatie verwees naar de economische unie tusschen België, Luxemburg en Nederland, een experiment, dat de moeite waard is te worden nagevolgd. Van andere zijden werd er echter op gewezen, dat de voorstellen in sommige op zichten ondoelmatig waren en voorbeelden van economische gedachten, die in de dertiger jaren oorzaak waren, dat de wereld niet in staat was de economische depressie te be strijden. Deze critiek kwam vooral van die afgevaardigden, dié meenen, dat het stand punt van de Ver. Staten te veel uit gaat van een ver ouderd liberaal standpunt en is tevens een aanwijzing van de werkelijke tegenstellingen op deze conferentie. In dit verband verdient vermelding, dat de Sowiet-Unie niet aan de conferentie deelneemt. Voor het eerst is in de conferentiezaal het telefo nisch gelgktgdig vertaalsy steem toegepast, d*t. in Neuren- bérg zoo voortreffelijk heeft fewerkt. Het voldeed maar ge, eeltelgk door de geringe op pervlakte van de zaal en de slechte accoustiek. Daardoor achtte men het noodlg de ge wone vertaling achteraf ook nog eens te geven, zoodat de deelnemers als het ware .een taalcursus voorgezet kregen. Een andere belangrijke con ferentie zal op 24 October te Washington geopend worden. Zestien landen zullen dan bijeenkomen om de oprichting van een wereldvoedselraai voor te bereiden. De promo tor daarvan is de directeur van de voedselorganisatie van de Ver. Staten, Sir John Boyd Orr, wiens leus „door de maag naar de vre de". Op een persconferentie heeft deze vitale Epgelschman zijn plannen verdeaigd en te vens medegedeeld, dat een definitieve beslissing over een wereldvoedselraad zal worden genomen op een volledige con ferentie van 49 landen. WAAR IS 'T VEILIG? Ieder mensch verlangt vei ligheid. De Spoorwegen schrijven op hun .reel 'me,biljetten: Reist veilig, reist per spoor. In No, vember krijgen we weer een week voor veilig verkeer. En toen wij destijds als kind naar school gingen, liet Moeder ons uit met de welgemeende raad: Voorzichtig, kind, uitkijken. Zoo is het gewone leven. En drijft de nood van deze onher bergzame wereld ons, meestal op het onvoorzienst, in de al lernauwste engte, die .er be staan kan, dan zetten wij alles op alles om nog een .laatste onderkomen te bereiken. Ik moet de heele .week .denken aan dat gymnastieklokaal van de Apeldoomsche H.B.S. Las ik niet in een krant van een nis, die daar was en hoe de door de joild-uitschietende vlammen midden in hun spel opgeschrikte jongens daarheen trachtten te ontkomen Daar woedde in minder dan een seconde de worstelstrijd om naakte bestaan ongekend he vig. ACh, deze aarde is onbere kenbaar onveiligNiemand heeft hier levenslang onver stoorbare rust. NiemandWaar is het voorgoed veilig? De Bijbel is bij uitsték het boek van de veiligheid. De profesten en de apostelen st>on. den voor geen andere taak dan om bij elk snijpunt van wegen te prediken: Mensch geloof het nu toch; dwaal niet verder; tob niet langer het sein staat in deze .wereld op onveilig en blijft zóó staan; zoek het ergens anders, zoek het bij een Ander. Zoek het bij God, den Vader van Jezus Christus. Alleen de schuil plaats van zijn vaderlijke lief de is volledig betrouwbaar. De aanhef van Psalm 91 is in dit verband schitterend: Die in de schuilplaats des Aller hoog sten is gezeten, die zal vernachten' in de schaduw des Almachtigen. October is tot gezinsmaand gestempeld. En de bedoeling daarvan is 't in alle toonaar den te zeggen: uw gezin moet gezond zijn. Uw gezin moet een vluchtheuvel zijn. Geen hotel. Geen hol. Geen uitdra gerij. Wel een veilig, heilig thuis. Hoe bereiken wij dat Ja, met dat vraagstuk zit je, als je kinderen groot worden of als je pas getrouwd bent of als in uw huiskamer iets gaat wringenHoe krijg je het goed Begin bij het begin. Begin met God. Begin te belijden Hij is de Allerhoogste. Hij is de Almachtige. En hoeveel duistere pijlen uit onbekende schuilhoelcen ook op ons af komen en ons huioelijksleven stuk maken, zijn beschutting is vbldoende. O hjoogt' en diepte, looft nu God, aanbidt zijn heiligheid Zijn Woord werd .nimmer nog gepeild. Zijn weg is veiligheid. NIEUWE ÖIRECTEUR VAN DE MIJ. „NEDERLAND". In de buitengewone alg. vergadering van aandeelhou ders der N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland" werd, in verband met de vacature in de direc tie door de benoeming 'van den heer F. de Boer tot lid van de Commissie-Generaal, de heer ir. J. Verschoor tot di recteur benoemd. De heer Verschoor is sinds 1920 bij de „Nederland" werkzaam en sinds 1933 als chef van de technische dienst. Is het twee jaar gele den, dat Aardenburg en Waterlandkerkje werden bevrijd is het 25 jaar geleden dat er in Portugal een revolutie uitbrak, waar bij de toenmalige mi nister-president werd gedood. Het proces te Gronau. Uit het proces te Gronau is thans gebleken, dat zekere ten Cate te Enschedé de „Re- constrution command of the Netherlands" had opgericht om het handelsverkeer tusschen Nederland en Duitschland ter hand te nemen en te bevorde ren- De passen en andere be scheiden die door deze instel ling werden afgegeven bleken pas veel later valsch te zijn. Het ministerie van econo mische zaken, dat de handel met Duitschland van vitaal belang acht. was van meening dat de R.C.N. een legale in stantie was en ging hiermede in zee. Toen later duidelijk werd van welke practrjken de R.C. N. zich bediende is onmiddel lijk het contact met deze In stelling verbroken. Ten Cate is thans voort vluchtig en zal zich na zijn ar restatie voor een Nederland sche krijgsraad te verant woorden hebben- Voor kranten, boeken en schoolschriften. Donderdagavond heeft de heer J. ter Steege, directeur van het rijksbureau voor pa pier, een radiopraatje gehou den onder de titel „op zoek naar 75 000 ton". Spreker zei- de, dat hg op zoek is naar 75.000 ton grondstoffen voor de papierindustrie, zoodat de ze in staat zal zgn de kranten iets grooter te maken, wat meer boeken te verschaffen, de kinderen schoolschriften en aan handel en industrie de verschillende soorten papier en papierproducten,, weke deze noodig hebben. Deze speurtocht kan alleen succes hebben met medewer king van het publiek. De te genwoordige situatie baart t.a.v. de voorziening met pa pier nog groote zorgen. Naar schatting zal de papierproduc tie in - Nederland dit jaar on geveer 150.000 ton bedragen- Vóór de oorlog bedroeg de jaarproductie circa 250.000 ton. Wanneer spreker voor het volgend jaar, de wensche- Igkheden en de mogelgkheden tegen elkaar afweegt, dan komt hü tot de conclusie, dat minstens een productie van 225.000 ton bereikt moet wor den, d w.z. 75.000 ton meer dan dit jaar. Die 75.000 ton productie meer beteekent ech ter 75 000 ton grondstoffen In Indië met vreugde begroet. Verschillende groote bulten- landsche bladen wijden artike len aan de wapenstils ands overeenkomst ln Indonesië. Zoo sehrgft de „Baltimore Sun", dat de toestand een be roep doet op wederzgdsche concessies. Overigens is dit blad van meening, dat de toe stand in Indonesië nog steeds onbeslist is en het blad vraagt zich af of de Commissie-Gene raal een vreedzame oplossing to: stand zal kunnen brengen. De „Manchester Guardian" neemt de wapenstilstandsover- eenkomst een goed begin fen schrüft: „Indien de Nederlan ders de vrijheidsdrang van de Indonesiërs blgven respectee ren en de Indonesiërs eenig siaatsmanschap aan de dag leggen, zal een overeenkomst niet onmogelgk zgn". De „New York Herald" wijdt een uitvoerige beschou wing aan de politieke groe peeringen binnen de Republiek en is van meening, dat de Re publikeinen. die in de beginselen der Westersche democratie ge- locven, door de Nederlanders moe:en worden geholpen. Ver der wijst hetblad erop, dat Java binnenkort zeer, waar- schgnlgk volledig of bgna vol ledig zelfbestuur zal hebben. In Indonesië is de wapen- CHRISTELI.JK-DEMOCRA- TEN MOGEN GEEN CANDIDATEN STELLEN. In een officieel communiqué van de Duitsche christelijk- democratische en liberaal-de mocratische partgen wordt ge zegd, dat in 15 districten van de 136, genoemde partyen geen candidaten kunnen stellen voor de verkiezingen in dis tricten, die zich in de Sowjet- Russische zóne bevinden. stilstand me: vreugde begroet. Het „Dagblad", dat te Ba tavia verschgnt, juicht de overeenkems; toe en is van meening, dat deze een middel kan zgn om Nederlanders en Indonesiërs tot elkander te brengen. Geheimzinnige dood tijdens spiritistische séance. Een spirltisiische séance welke een drietal dames vori ge week in Den Haag hebben gehouden, heeft één van hen het leven gekost. De drie bewoonsters van het huis, waarin de séance plaats had, waren lid van een spiri tistisch genootschap en hielden op gezette tgden séances, zco ook vorige week Woensdag. De echtgenoot van één van haar sliep in een andere ka mer en verklaarde niets bij zonders te hebben gemérkt, doch de dienstbode, die boven sliep, heeft veel rumoer ge hoord en durfde haar kamer niet uit te komen. De séance heeft de géheele nach: ge duurd en pas tegen zeven uur 's morgens werd alles rustig. Om half elf echter begon het rumoer opnieuw. Toen raapte de dienstbode al haar moed bgeen en belde haar verloofde op, die de politie waarschuwde. Toen deze arriveerde deed ze een vreeselgke ontdekking. In de badkamer vond zg mevr. v$n Veen dood. De belde an dere vrouwen verkeerden in zeer overspannen toestand. Zg kunnen dan ook geen enkele verklaring afleggen, zoodat nog steeds niet opgehelderd is wat zich heeft afgespeeld en wat me: mevrouw van Veen is gebeurd. Er zijn geen sporen, dat zij door geweld om het leven is gebracht. meer en hoe men het ook wendt of keert, daarvoor is de hulp van het publiek noodig. De binnenlandsche grond stof bg uitnemendheid is oud papier en de leverancier van oud-papier is de geheele be volking. In het voorjaar werd ca. 3600 ton per maand binnenge bracht. in Juli—Augustus 4500 ton, maar het moet min stens 9000 ton per maand worden. We zgn. dus nog pas op de helft! IEDEREEN KAN HELPEN. Een veelvuldig gehoorde klacht, ook in particuliere ge sprekken, was:» „Ik heb wat oud-papier verzameld, maar nu wordt het niet weggehaald". Inderdaad is dat in vele ge vallen een gerechtvaardigde klacht. Dit bezwaar kwam vooral uit hulsgezinnen en hoewel die zeker een niet on belangrijke hoeveelheid oud papier zouden kunnen leveren, behooren zg tot de moellgkste categorie wat het ophalen be treft. Weliswaar zgn de prijzen voor oud-papier eenige tg'd ge leden verhoogd, toch kan het voor een leurder niet loonend zgn hiüs-aan-huis aan 'te bel len, om te hooren of er soms oud-papier voor hem is- Een leurder moet wel 300 kg. oud- papier per dag ophalen, wil hg zgn vaste kosten goédma ken en een behoorlgke boter ham verdienen. Maar men zou b.v. met een aantal buren sa men kunnen doen. Indien een van hen een kist of doos ter beschikking stelt en men geeft b.v- een van de kinderen van de samenwerkende fami lies de taak om de oude kran ten, brievep en verpakkingen te verzamelen, vooral geen vuil of vet papier! dan is het zeker dat er elke veertien dagen een aardig, voorraadje bgeen is. Men kan dan met een handelaar een afspraak maken, dat hij het verzamelde op gezette tijden komt afhalen. Belangrijke hoeveelheden, zeer bruikbaar oud-papier be vinden zich verder bg. de meeste kantoren. bedrijven, instellingen enz. Zoo heeft b.v. een actie bg de gemeente secretarieën niet alleen veel tastbaar resultaat opgeleverd, maar ook een, aantal sug gesties van enkele burgémees- ters, die spr. graag door wil de geven- Hebben a,lle ge meente-secretarieën b.v. ge dacht aan de z.g. verkiezings pakket en met stembiljetten. Voor directe en, volledige ver snippering kan zorg gedragen worden. Een burgemeester vestigde de aandacht op de oude staatsbladen, welke op vele gemeente-secretarieën voorkomen en waarvan vele jaargangen voor vernietiging in aanmerking komen. Van in gewijde zijde schreef men ook over de dossiers bg de rech terlijke macht; weliswaar moeten deze een aantal jaren bewaard blijven, doch spr. zou de betrokken functionarissen ernstig willen verzoeken na te gaan welke archieven voor vernietiging beschikbaar kun nen komen. Volledige ver snippering onder eigen toe zicht, kan gegarandeerd wor den. Mrs. Leonard vertefde van haar Indrukken en haar plannen. Voor Holland zou men alles doen Een uur nadat de Duitschers op 10 Mei 1940 ons land waren binnengedrongen, had mevr. E. Leonard, een Amerikaansche van Nederlandsche afkomst, een bespreking met dr. Willem van Loon, in New York. Reeds toen werd besloten tot een grootscheepsche actie om Hol land na de bevrijding te helpen, en werd gesticht „Het Ivonin- ;in Wilheunina-Fonds", dat la- er we ra de .American Relief for Holland" met dr. Willem van Loon als president en me vrouw E. Leonard als vice-pre- sidente. Metfr. Leonard hield kringen voor vrouwenclubs e-d. in een groot aantal steden ln Ameri ka. Geld werd ingezameld, stoffen en wol gekocht en ongeveer 6000 vrouwen be gonnen te werken. Alle kleedingstukken wer den opgeslagen te New- York en teen ons land einde lijk bevrijd was, naar Neder land gezonden. Moeilgkheden met het trans port moesten worden overwon nen. Via Londen en An'-werpen kwamen de goederen naar ons land om via de H.A.R.K. te worden gedistribueerd. Zoo is en schoenen (9 millioen stuks) welke werden uitgedeeld, af komstig uit Amerika. Deze goederen zgn in hoofdzaak bg- eengebracht door Amerikanen. Ook de minst-draagkrachtigen, zelfs de armste kinderen, heb ben geholpen. ENORME ORGANISATIE. Hiervoor was een gewéldige organisatie noodig. Alles wat beschikbaar werd gesteld, alles wat vakkundig werd verpakt en verz:nden, stond geboekt en In elke kist was een lgst met een opgave van de inhoud. De ziel van deze enorme or ganisatie was mevr. Leonard, die thans persoonlgk naar ons land is gekomen om rich op de hoogte te stellen van de noo- den in de geteisterde gebieden. Na een bezoek aan de Betuwe en Ncord-Limburg, bezocht mevr. Leonard, die werd verge zeld door een Engelsche dame en eenige dames en heeren van het Ned. H.A.R.K—comité en Ned. Volksherstel, ook Zeeland. IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Maandag werd een- bezoek aan Walcheren gebracht en Dinsdagmorgen arriveerde het jchap in Breskens, waar gezelschap in Breskens, waar Dhet werd ontvangen door mr. sche generaals terecht staan. 65 van alle textlelgoederen K. Hoekzema, burgemeester van Oostburg, de gemeente secretaris van Breskens en mevr. Mijs. Een bezoek werd gebracht aah de bunkerwoningen te Breskens, aan Sluis waar bur gemeester Aernoudts een ver slag gaf van de gebeurtenis sen in de rampzalige Octfiber- dagen van 1944. Daarna ging de tocht naar Eede, wafi.r o.a. een school werd bezocht in een nissen- hut- Mevr. Leonard deelde hier wat uit aan verschillende meisjes. Via Aardeniburg ging de tocht verder naar Oostburg, waar o.a. een bezoek aan het ziekenhuis werd gebracht. VERBAZINGWEKKEND Hier mochten wg een kort onderhoud hebben met mevr. Leonard. Zij bleek vol bewon dering voor de energie, welke de Nederlanders ontplooid heb ben. Voor hetgeen hier in nog geen twee jaar tot stand ge bracht is. aldus mevr. Leonard, zou men in Amerika misschien wel tien jaar noodig hebben. De verwoesting is verschrikke- lgk, maar dat dp Nederlanders kans hebben gezien uit deze ruïnes wèer woongelegenheid te scheppen, dat de landbouw weer zooveel heeft gepresteerd en dat Walcheren weer geheel droog is, achtte mevr. Leonard verbazingwekkend. In Amerika leeft een gewel dige belangstelling voor ons land en zeer velen willen Hol land bezoeken. De Amerikaan sche kranten schrgven regel matig over ons land, zoodat vrijwel iedereen weet wat er hier op Wqlcheren en in Z. Vlaanderen gebeurd is. Dat alles Is oorzaak dat Nederland in Arfïerika heel hoog staat aangeschreven. Voor Holland zou men alles doen. Mevr. Leonard herinnerde aan de zending medicijnen, die zij persoonlgk heeft medegege ven toen Prinses Juliana per vliegtuig uit Canada weer naar ons land terugkeerde, aan de medicgnen en voedingsmidde len, gezonden via het Roode Kruis, onmiddellgk na de be vrijding. Dit alles is door het Amerikaansche volk met groot enthousiasme gedaam DIRECT CONTACT. Thans, nu de allerergste nood is gelenigd, gaat men het roer omgooien en wordt ge sticht de „United Service for Holland". Over een maand of drie zal de H.A.R.K. worden stopgezet en zal rechtstreeks contact worden gezocht met vereenigingen, instellingen enz., die dan geadopl.ee zullen worden. Zoo 'zullen er contact- en vriendschapsbanden groeien tusschen den schenker en den ontvanger. In de eerste plaats zal wor den geholpen daar waar gevaar dreigt voor de volksgezond heid. Daarbüf zal het Roode Kruis ingeschakeld blgven. In dit prachtige werk heeft Mevrouw Leonard een groot aandeel en ons land is haar dan ook veel dank verschuldigd- Nederlandsche van afkomst, gehuwd geweest me: een Ne derlander (zg verloor haar man te Zandvoort door verdrinking) is mevr. Leonard een warm pleitbezorgster voor ons land en volk. Belgisch-Nederlandsche militaire samenwerking. DETACHEERING VAN* OFFICIEREN EN ONDEROFFICIEREN. Het departement van oor log heeft bekend gemaakt, dat minister Fièvez en de Belgische minister van lands verdediging het nuttig oordee- Ien, ook buiten de tactische oefeningen tot een geregelde uitwisseling van. denkbeelden en ervaringen te geraken, waarmee de beide legers hun voordeel zullen kunnen doen. Teneinde het contact tus schen verschillende functiona rissen te vergemakkelijken, bespraken beide ministers de wenschelijkheid om de weder zgdsche organisaties zooveel mogelgk gelijkvormig te ma ken, waarbg een groote mate van overeenstemming reeds thans kon worden vastge steld. Op lager niveau zal Het contact worden bevorderd door wederzijdsche detacheeringen van officieren en onderoffi cieren. Aan Belgische zgde be schouwde men dit in het bij- zonder ook als een middel om de kennis van 't Nederlandsch bij het Belgische kader te bevorderen. In dit verband werd even eens de wenschelgkheid in het oog gevat om tot eenheid te geraken in de Nederlandsche militair-technische en tacti sche terminologie der beide legers. De Nederlandsche llcht- gewichtkampïoen Jan Nlco- laas, die te Liverpool tegen den Engelschen lichtgewicht Hawthorne uitkwam in een gevecht over tien ronden, heeft dien strijd in de zesde ronde gewonnen gegeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1