Elfduizend Duitsche merken er octrooien voor Nederland UIT DE PROVINCIE Zeeuwsche Snippers WALCHEREN Zeeuwsch-Vlaanderen Zuid-Beveland Belangrijke overeenkomst voor onze industrie. Het Duitsch octrooi- en merken,bezit, dat aan het ein de van de oorlog ongeveer zestig procent van de nog gel dige in Nederland verleende octrooien en merken omvat te, doch dat als vijandelijk be zit in handen van de Neder landsche Staat is overgegaan, zal- indien. Nederland besluit zich aan te sluiten bg het ac- coord, dat onlangs op een con ferentie te Londen, waaraan twaalf landen deelnamen, tot stand is gekomen,, aanzienlijk in waarde kunnen stijgen. Op deze Londensche conferentie is, naar „Het Parool" meldt, besloten, dat de landen. die het accoord onderteekenen, zich verplichten aan burgers van de mede-onderteekende staten alle gevraagde licenties te verstrekken op voormalige Duitsche patenten, terwijl daarbij tevens verzekerd is. dat de patenten niet te eeniger tijd weer in Duitsche handen zullen overgaan. Aan deze conferentie hebben deelgeno men Engeland, de V. S-, Cana da, Australië, Zuld-Afrika- Nederland, België, Tsjecho- Slowakije, Noorwegen, Dene marken, Frankryk en Luxem burg. octrooi moeten toewijzen, waardoor de markten van alle landen voor door Nederland van Dultschland overgenomer producten wordefi geopend terwijl omgekeerd de Neder- landsche grenzen ook voor der gelijke producten opengaan. Nu het tevens in de bedoe ling ligt na te gaan op welke wijze de industrie der geal lieerde landen in de plaats van de Duitsche zal kunnen tre den zonder dat de verschillen de staten elkaar gaan hinde ren, zal het Londensche ac coord voor de Industrie in de ze landen van groote beteeke- nis kunnen worden. Het Duitsch bezit omvatte hier te lande aan het einde van de oorlog ongeveer 8000 merken en octrooien. Een on geveer even groot aantal aan vragen was nog in behande ling en geschat mag worden, dat met de toewijzingen, wel ke hierop nog zullen volgen, het totaal bezit ongeveer 11.000 octrooien en merken zal bedragen. BELANGRIJK ACCOORD. De gevolgen van dit accoord zijn voor de betrokken landen van bijzondere beteekenis. Im mers. Duitsche firma's, die belangrijke uitvindingen ex ploiteerden, hebben deze door gaans tegelijkertijd in ver schillende landen gepatenteerd. Na het overgaan van het Duitsch octrooibezit in Neder land in handen van de Staat, was het mogelijk, dat Neder landers licenties kregen op ar tikelen, welke zij vroeger niet mochten fabriceeren- Doch dat beteekende nog niet, dat deze artikelen hier nu ook gepro duceerd konden worden, omdat de Nederlandsche markt vaak te beperkt is, vooral voor ar tikelen, waarvoor hooge pro ductiekosten moeten worden gemaakt. De Duitsche firma' bezaten de patenten- ook in andere landen, zoodat zij tot massaproductie konden ko men, welke de hooge kosten rechtvaardigde. De licenties in andere landen waren echter aanvankelijk niet voor ons be- relkbaar, omdat deze in han den der andere staten waren overgegaan. GROOTE AFZETMO GELIJKHEDEN. Krachtens de bepalingen van Londen zullen de regee ringen der betrokken landén echter iedere aanvraag van Nederlandsche zijde om een li centie op een vroeger Duitsch VERKOOP VAN LAND- EN TUINBOUW WERKTUIGEN. Teneinde de misverstanden ten aanzien van- de verkoop van land-, en tuinbouwwerk- tuigen weg te nemen, zond het ministerie van landbouw, visscherij en voedselvoorzie- rüng ons volgende opgave van die werktuigen, waarvoor bij aflevering aankoopvergunnin gen zijn vereischt: een bereid- verklaring van een leveran cier en een aankoopvergun- ning zijn noodig voor: aard. appelpootmachinés; aardappel, stöomers; giervaten en g^rpom. pen; aadappelsproeimachïnes (niet gecombin. motorsproei ers); veevoederstoomers; zaai- maohines vee voed erkookpot- ten en aardappelrooimachines. Op aankoopvergunning, on der goedkeuring van het Bu reau Grondstoffen van de di rectie van de voedselvoorzie ning, zijn verkrijgbaar: dorsch- machines persen (touw en draad); graanmaaier zelf- binders landbouwtractoren landbouwwagens; fruitsproei- machines (behalve rugsproei. ers)stroobinders en krui wagens, speciaal voor arbeid in de tuinbouw. Krachtwerktuigen voor de tuinbouw, op minder dan vier wielen zijn vrij. „De Weensche maagd" gestolen. Een beroemd doek van een onbekend schilder, ,,De wee- nende maagd" getiteld, daï sinds eeuwen door de Ween sche bevolking, die het een bovennatuurlijke kracht toe kende, werd vereerd, is Woens dagnacht gestolen. Verleden Zondag ls het schilderij nog In processie door de stad gedra gen. Het schilderij dat zich In een Grieksche kerk in Honga rije bevend, werd in 1696 naar Weenen overgebracht, een jaar nadat een boer in tegenwoor digheid van vele getuigen tra- nen uit de oogen der maagd had zien loopen. Gedurende de oorlog was het schilderij in. veiligheid gebracht en bleef onbeschadigd bij de brand van de Weensche kathe draal. Rede van minister Byrnes. Hedennacht, om 4 uur Ned. tijd, zal min. Byrnes in Wa shington een rede houden. Diplomatieke kringen te Wa shington voorsnellen, dat Byr nes de strijd zal aanbinden met het alom in Amerika be. staande pessimisme ten aan zien van de resultaten van de vredesconferentie door een re de te houden over de Ame. rikaansch-Russische betrek kingen. Korte staking bij de Haagsche tram. Vrijdagmorgen is een deel van het personeel van de Haagsche tram gedurende korte tijd in staking gegaan. Aanleiding tot deze actie was de weigering van het College van Rrjksbemiddelaars om de spaarregeling, waarover tusschen tramdirectie en per soneel overeenstemming was bereikt- goed te keuren. De Rijksbemiddelaars hebben in middels toegezegd deze aan gelegenheid opnieuw onder het oog te zien. Noodlottige twist na voetbalwedstrijd. De officier van justitie bij de rechtbank te 's-Hertogen- bosch heeft 10 jaar gevange nisstraf geëischt tegen den 35- j. v. D. uit «Helmond, die in Juli van dit jaar J. van den Wildenburg had doodgestoken, omdat het slachtoffer In een liedje zijn genoegen uitte over het 'feit, dat de voetbalvereni ging .Helmondia" met 50 had gewonnen. De uitspraak is bepaald op 31 October a.s. JONGEN SLOEG TWEE VROUWEN NEER. De 16-jarige P. R. Koning te Wolvega vermoordde ln 1943 de 61-jarige .weduwe E. Strowinder-Dopstra "en de 54- jarige M. Conijn. De officier van justitie van de Leeuwarder rechtbank vor derde tegen hem een gevange nisstraf van 10 jaar me: aftrek van de voorloopige hechtenis De drijfveer tot het gruwe lijk misdrijf heeft de rechtbank niet kunnen achterhalen. Tg- dens een woordenwisseling heeft verdachte de weduwe Strowinder neergeslagen met een beitel. Toen de andere vrouw te hulp kwam, tref haar hetzelfde lot. Verdachte was volgens een geneeskundige verklaring psysiek niet evenwich'.lg. Donderdag is te Den Hel der een zuurstof cylinder ge ëxplodeerd. Bij dit ongeval werden twee personen gedood. Twee anderen werden zwaar gewond. De nieuwe "Burgemeester van Middelburg, Jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg. De politie-opleiding te Schalkhaar. Het ambtenarengerecht te 's-Gravenhage deed uitspraak in de zaak van een aantal po- litie-agenten, die hun oplei ding te Schalkhaar ontvangen hadden en op grond daarvan door dun burgemeester van 's-Gravenhage ontslagen i ren, contra dezen burgemees ter. Het gerecht verklaarde het besluit van den burgemeester, waarbij de politiemannen eer vol ontslag verleend werd, nie tig. Hierbij overwoog het ge recht o.m., dat aan de z.g. „Schalkhaar-opleiding" ernsti ge fouten en gebreken kleef den, doch dat niet gebleken is, dat een ieder, die deze oplei ding ontvangen heeft onge1- schikt is voor het bekleeden van een ambt bij de politie. TRIBUNAAL MIDDELBURG Ex-burgemeester van Middelburg staat terecht „Ik hield bevolking de hand boven het hoofd" 'ik ben lid van de N.S. B. geworden uit eigen over weging, verklaarde mr. A. Meerkamp van Embdën, N.S. B.-burgemeester van Middel burg, toen hij Vrijdag voor het Tribunaal terecht stond. Hh had schoone kanten aan de N.S.B. gezien: opheffing van de klassenstrijd, vorming van een nieuwe Westelijke elite en vervanging van het „ik" door het „wij". Zijn beweegredenen waren echter voor het Tribunaal niet zeer overtuigend en de voor zitter vroeg zich af, bij welke categorie van N.S.B.'ers hij besch. eigenlg'k moest indee- len; bij de brood-N.S.B.'ers, geestelijk defecten, bij de ont goochelden, of bij de dommen Waarop besch. als zijn mee ning te kennen gaf dat hij, daar hij in een tijd. toen er al zoo veel van '"de Duitsche en N.S.B.-practijlcen bekend was, toch uit idealistische overwe gingen lid was geworden, misschen het best bij de dom men zou kunnen worden in gedeeld Propaganda voor de partij had hij echter slechts weinig gemaakt, éénmaal en ;edurende 5 minuten. Zijn N. !B.-speldje had hij met af schuw gedragen. WILLOOS INSTRUMENT. Niettemin had hij zich. la ten benoemen, eerst tot wnd. burgemeester en latei- tot burgemeester van Middel burg, waarbij hij een „wil loos instrument" van zijn landsverraderiijke onderge schikten Wolders, Breed en Bliek was geweest. Een groot aantal geschre ven getuigenverklaringen moesten dit bevestigen. Hiertegen kwam beschul digde op. Weliswaar had hij zich aan de verschillende con sequenties van 't N.S.B-bur gemeesterschap, zooals het on derteekenen met „Heil Hitier", de belofte van trouw aan Mussert, niet kunnen onttrek ken* maar binnenskamers had hij zich vaak verzet tegen de opdrachten van de Duitschers. Als voorbeeld noemde besch. hiervoor zijn weigering om een lijst af te geven met de namen van het ondergedoken spoorwegpersoneel. Steeds had hij de Middelburgers de hand boven het hoofd gehouden. Hij was wel formeel, m°ar niet in feite verantwoordelijk voor de spit-acties, waarvoor een spe ciale „Spit-referent" was aan gesteld. De voorzitter kwam tot de slotsom, dat angst voor de Duitschers, meer dan angst voor de Bolsjewisten de ge dragingen van besch. hadden bepaald. NIET „BEWUST". De verdediger. Mr. J. F. van Deinse, hield hierop een uitge breid en knap pleidooi, waarin hij. na de persoonlijkheid van besch. te hebben geschetst, zijn politiek^ zienswijze, en hoe hij ten slotte gezwicht was voor de drang en burgemees ter werd, een functie, waar voor besch. zich volkomen on bekwaam achtte, de moeilijke situatie waarin hij van toehaf verkeerde. Verd. verklaarde, dat van 'n nauwgezet uitvoeren der Duitsche opdrachten geen sprake was en dat besch. zich niet bewust heeft gedragen in strijd met de belangen van het Nederlandsche volk waardoor de hcele dagvaarding op losse schroeven kwam te staan. Verd. bepleitte ln deze zaak rechtvaardigheid te betrach ten en, besch. geen verdere maatregelen op te leggen. Uitspraak 1 Nov. a.s- UITSPRAKEN. Alida Gerritsen, verpleeg ster, Middelburg; geen verde re interneerlng, ontzetting uit rechten; Pieter Jacobus Kambler, hoofdagent bij de fa. de Gruy- ter, Borculo: verbeurdverkla ring van een vierde deel ver inogen, ontzetting rechten; Wilhelmina Smeets, kan toorbediende, Overveen: geen verdere interneering. ontzet ting uit rechten; Maria Alida van den Ouden hoven, (echtg. van J. v Kem pen), zonder beroep, Goes: 1 jaar interneering te rekenen vanaf 10 Dec. '45, ontzetting uit rechten. De beschuldiging tegen Ali da Cornelia Foree, (echtg. van P. J. Kambier). zonder beroep. Borculo, werd vervallen ver klaard. Minister Beel In Zeeuwsch-Vlaanderen. BESPREKING MET BURGEMEESTERS. De minister-president, dr L. J. M. Beel, heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Zijne Excellentie kwam 's morgens met de „Prins Willem I" in Breskens aan en ging zonder oponthoud onmiddellijk naar Aardenburg door. De minister was vergezeld door den Commissaris der Ko ningin in Zeeland, jhr. mr. Quarles van Ufford. In de raadszaal van de ge meente Aard'enburg had een bespreking plaats met burge meesters uit geheel Zeeuwsch Vlaanderen, welke bespreking een zuiver informatorisch ka rakter had. De minister liet zich uitvoerig voorlichten over al die problemen, waarmede Zeeuwsch-Vlaanderen te kam pen heeft, zooals de weder opbouw, het verkeer, de ha ven van Breskens en de scha deregeling. Wat dit laatst© betreft, merkte de minister op, dat daarvoor .een geheel andere regeling is ontworpen, die ln November in de Tweede Ka mer ..in behandeling zal ko men. Na afloop der besprekingen gebruikte minister Beel de lunch bg burgemeester van Dongen. Daarna begaf de minister zich naar Óóst Zeeuwsch- Vlaanderen. Glas voor Zeeland. Naar aanleiding van de ra dio-speech van pater Henrl de Greeve wordt momenteel in Den Haag een actie gevoerd om glas bijeen te brengen voor de getroffen gebieden. Donder dag is de eerste zending van uit de residentie vertrokken. De hoeveelheid bedraagt 550 M2 en is bestemd voor Schoon- dijke en IJzendijke. Ook ln andere gemeenten wordt een soortgelijke actie gevoerd- NIEUWE AUTOBUSSEN. De Stoomtram „Walcheren" heeft thans de beschikking gekregen over nog twee groo te trailer-autobussen, welke over enkele dagen op de lijn MiddelburgGoes zullen wor den ingezet. Voor de lijnen op Walche ren zijn de eerste vier van de acht toegewezen Ford-auto- bussen gearriveerd, maar daar deze nog gespoten en afge werkt moeten worden, zal het nog wel enkele weken duren voor deze op de weg verschij nen. In kreek verdronken. Dinsdagavond was de 21- jarige A. Willebcordse gaan varen in de kreek achter ds nieuwe dijk en sindsdien niet in de ouderlijke woning te ruggekeerd. Na langdurig dreggen werd Donderdagmid dag het lijk opgehaald. Ver moedelijk is het slachtoffer bij het beklimmen van de stijle wand te water geraakt. Als de uiting van de hoop der Chineesche regee ring om een vredelievende oplossing van de moeilijkhe den te bereiken, heeft gene raal Tsjang Kai Tsjek nieuwe voorstellen aan de communis ten overhandigd. Als deze worden aanvaard, zoo zelde hij, zal de regeering onmid dellijk bevel geven het .vuren te staken. Lijken der oorlogs misdadigers verbrand. Een telegram van het Fransche persbureau A.F.P. meldt, dat volgens een offi- eieele verklaring van de com missie der vier groote mo gendheden de ljjken van de tien gehangen oorlogsmisda- d'gers te Neurenberg en het lijk van Goering in het ge heim zijn verbrand. Na cre matie is de ascli der lijken op een geheime plaats ver strooid. Ook Keitel wilde zelfmoord plegen.. Volgens de. radio-omroep, voor de Amerikaansche strijd krachten in München, is thans bekend geworden, dat veld maarschalk Wilhelm Keitel het plan gekoesterd heeft de galg voor te zijn door zelf moord te plegen. Eenige maanden geleden ontdekte een bewaker, dat Keitel een scherp stuk metaal wilde ver bergen. Goerings zelfmoord. Het hoofd van de Veilig heidsdienst bij het paleis van justitie te Neurenberg, kolo nel Andrus, heeft medege deeld, dat de speciale commis sie van onderzoek reeds ver schillende personen heeft on dervraagd inzake de zelfmoord van Goering. Hij wilde echter geen namen noemen. Vliegramp in Amerika. DERTIEN DOODEN. Een vliegtuigongeluk in de Ver. Staten heeft Donderdag I dertien dooden geëischt. Op ongeveer vijf k.m. af stand van Laramie (Ver. St.) stortte een passagiers-vlieg tuig, dat tijdens een verblin dende sneeuwstorm trachtte te landen, neer. De uit drie koppen bestaande bemanning; en tien passagiers vonden bij dit ongeluk de dood. België klaagt Spanje aan. In een nota aan de Ver. Na ties heeft België Spanje be schuldigd van medeplichtigheid bg het voorkomen van de ar. restatie van Leon Degrelle. Deze nota stelt de V.N. in de gelegenheid de geheele Spaan- sclie controverse op te werpen tijdens de a.s. afgemeene ver gadering. De Begische nota zegt, dat de Spaansche regeering on danks alle verzoeken weigert bijzonderheden te verstrekken ten aanzien van de verdwijning van Degrelle. Dit we tigt de veronderstelling, dat deze het land niet heeft verlaten en zich daar met :oestemmïng van de Spaansche autoriteiten schuil houdt. De Belgische re- peering ls van oordeel, dat Spanje de veiligheid van de overwinnende landen kan be dreigen. Uitspraak in proces te Gronau. De Engelsche rechtbank, die te Gronau zitting houdt, heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den Enschedeschen tex tielfabrikant H. J. Blijdenstein. Deze werd beschuldigd van het koopen van onderdeelen van textielmachines in Duitschland, hetgeen bij verordening dcor de Brltsche autori:eiten is verbo den. Blijdensteln werd veroor deeld tot 15.000 R.M. boete. Zijn inbeslaggenomen auto zal worden terug gegeven. Bezoek van H.M. de Koningin aan België. H.M. de Koningin brengt de volgende week een on-nfficieel bezoek aan België. H.M. zal Donderdag 24 October tegen theetyd per vliegtuig in Brus sel aankomen. De eerste avond is gereser veerd voor een intiem diner ten paleize met een beperkt aantal genoodlgden. Vrijdag 25 October reikt H.M. decoraties uit als een uiting van dankbaarheid van het Nederlandsche volk voor wat België in de laatste jaren voor Nederland deed. MINISTER FIEVEZ *N BELGIË. Minister Fievez die een be zoek brengt aan iBelgië, heeft de ontvangst daar buitenge woon hartelijk genoemd. Hij verklaarde ln overeen stemming met de denkbeelden van majoor Kruis te streven ■naar een steeds nauwere mi litaire samenwerking met Bel gië. Economie van België gezond. LEZING VAN MINISTER LIBAERT. Op uitnoodiging van de vereeniging der „Licencies de l'lnstitut suprieur de com merce de Bruxelles", heeft Henrl Libaert, Belgisch mi nister van economische zaken, Woensdagavond een causerie gehouden voor een gehoor van voornamelijk vooraanstaande personen uit overheids-, fi- nancieele- en handelskringen. Over de internationale han del zeide de minister: „Onze economie is gezond. De be sprekingen met talrijke lan den hebben een gunstig ver-' loop. De tolunie met Neder land zal spoedig werkelijkheid zg'n en, economisch gesproken, zullen wij niet langer een klein land zijn." Aan de Rij-ksuniversitei te Leiden is Wbensdag gepro moveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift „Clinische waarnemingen bij asthmabronchialis" de heer S. Drukker, internist te Goes. Mej. L. Potter, onderwij zeres aan de R.K. Meisjes- schooi te Sluis, vertrekt niet ingang van 1 November naar Haarlem. Mej. Potter is elf en een half jaar in Sluis werkzaam geweest. De dames M. G. Swanborn te Middelburg en C. M. v. d. Willige te E tranchement zijn geslaagd voor het examen van iandbouwliuïshoudleerares. Kerknieuws EVANGELISATIE- SAMENKOMST DER G,ERE-F. KERKEN. Op Woensdag 30 October zal te Goes een vergadering worden gehouden vanwege de 'Garef. kerken in Zeeland, waarin gesproken zal worden over het werk der Evangeli satie. Als sprekers zullen op treden prof. dr- G. Brilienburg Wurth (vroeger Geref. predi kant te Souburg), ds. W. A. Wiersinga en ds. E. I. F- Na- wijn. Predikbeurten Ned Herv. gem.: Aarden burg: 10.30 ds. van Roijen; Breskens: 10 en 6.30 ds van Vliet; Biervliet: 10 ds. van den Ham; Cadzand; 10 ds. En- ker (H. Doop): Groede: 17.30 Ds. Derksen; Hoofdplaat: 10 ds. Pliester; St. Kruis: 9 ds. van Roijen; Nieuwvliet: P.3( ds. Derksen; Retranc.nimj,nt: 10 ds. Barnouw; Sluis- 9.30 ds. Schrale; St. Anna ter Mui den: 11 ds. Schrale; Water landkerkje: 10 ds. van Voe ren; IJzendijke: 10 Cahd. Doorn; Zuidzande: ds. ter Beek; Axel: 10 ds. L. J Caze- mier (H. Av.). 2.30 ds. J. J. Saraber; Hoek: 10 en 2,30 ds. A. J. Kromhout; Hontenisse: 10 ds. J. J. Saraber; Hulst: 10 ds. W. C. Hermanldes; Sas van Gent: 10 ds J. van der Graaff; Philippine: 2.30 ds. J. van der Graaff; Sluiskil 10 en 2.30 ds. G. van Moorse); Ter- neuzen: 10 en 2.30 ds. J. C, SIckesz (H. Av.)Zaamslag: 9.30 en 2.30 ds J. A Talma (H. D-). Laboratorium van „Zeelands Proeftuin" geopend. Donderdagmidag kwam in het Aardappelgebouw van de Wilhelminapolder ,de vereeni ging „Zeelands Proeftuin" bijeen, voor de officleele in gebruikneming van het labo ratorium. De voorzitter de heer A. Minderhoud wees erop, dat de groote behoefte aan een gopd laboratorium steeds meer naar vorep was gekomen. De kosten vanhet nu te openen noodlatooratorium wer den op 27.000 geraamd en het bestuur heeft zich toen weer tot de veilingen gewend en van Goes 4000, van Ka- pelle 2200 en van Krabben- dijke 500 gekregen. Men had reeds een reserve van 20.000, zoodat de kosten gedekt wa- Ir. v. d. Plas9che, directeur van de tuinbouw, wenschte de vereeniging geluk met dit laboratorium. Men is steeds beter gaan begrijpen, dat the orie en practgk moeten sa menwerken en ook dat men van zulke instellingen onder ling de kosten moet dragen. Verder spraken nog de rgkstuinbouwconsulent van Zeeland jr. G. de Bakker, de heer J. Q. C. Lenshoek na mens de Nederlandsche Fruit- kweekers Centrale, de heer S. K Phaff technisch ambte naar van de Plantenziekte- kundige Dienst, dr. D. J. Kuenen, entomoloog van de proeftuin. De voorzitter bracht alle sprekers dank en richtte woorden van waardeering aan het $dres van den uitvoerder van het werk den heer de Middelburg ZEEUWSCHE VOLKSHOOG.ESCHOOL. In een samenkomst op ba sis van het Volkshooge-school- werk in Zeeland, hield mr. A. C- van Epenhuysen Woensdag een causerie over „Indië''. Spr. begon met een kort hls.orisch overzicht van de be trekkingen NederlandIndië gezien van Nederlandsche en daarna van Indonesische zijde, en behandelde daarna de hui dige problemen in Indonesië. Spr. sprak zijn blijdschap uit over het tot stand komen van de wapenstilstand, waardoor een guerilla voorkomen is en roemde in dit verband het tactvolle optreden van Prof. Schermerhorn. „BOEMELBARON". Voor een geheel gevulde Schuttershofzaal trad Woens dag jl. Piet Kohier met zijn gezelschap in Middelburg op. in de operette van Walter Kollo „Boemelbaron". Het oogstte veel succes, on danks het feit, dat het 29 man sterk aangekondigde gezel schap wel wat meer vaart in de opvoering had kunnen bren- Aardenburg Een dure les. BRANDWEER MOEST PER FIETS GEALARMEERD WORDEN. De noodlottige brand te Eede. waarbij Zondag de kostbare inventaris van een vlasserij en een partij vlas verloren gingen, heeft weer eens de aandacht gevestigd op de noodzakelijkheid van snelle verbetering van de telefoon verbindingen in Zeeuwsch- Vlaanderen. Wij schreven reeds, dat de brandweer van Aardsnburg niet onmiddellijk Ier plaatse was. Dit kon ook niet het geval zijn, aangezien Sede over geen enkele „door verbinding" beschikt. Er moest zich dus iemand per fiets naar Aardenburg bege ven om de brandweer te alar meeren, die daarop ook ter stond is uitgemikt- Weliswaar beschikt Eede ;inds enkele dagen zelf over eenig brandweer-materiaal, naar de brandweerlieden ter plaatse hadden 'daarmede nog niet kunnen oefenen en waren dientengevolge nog niet op de- hoogte van de bediening, zoodat zij niets konden uit richten. Het aanvankelijk be richt- dat het materaal niet bereikbaar was. berustte ech ter op een misverstand. Ook voor St. Kruis, dat nog in het geheel niet over eigen bluschmateriaal beschikt en dus eveneens op Aardenburg is aangewezen, is de situatie onhoudbaar. Naar wij vernemen is het gebeurde van j.l. Zondag dan ook aanleiding geweest voor het gemeentebestuur van Aar denburg om er* bij de P.T.T. nog eens met de meeste klem op aan te dringen op korten termijn voor eenige doorver bindingen te zorgen. Groede CULTU UEELE COMMISSIE. Ter bevordering van het cultureele leven in Groede, zulks ln nauwe samenwerking met het Bestuur van de Zeeuwsche Volksuniversiteit te Middelburg, is alhier een commissie gevormd, welke voorloopig als volgt is sa mengesteld: voorzitter, burge meester Everaars; leden: ds. G. J. Derksen, pastoor G. A. J. Driessen, P. M. Hoste, A. P. de Hulster en J. A. -van der Hooft. Als correspondent van de Zeeuwsche Volksuniversiteit voor Groede zal optreden de heer J. M. Hoste. A 199 te Groede. Ophet voorloopige pro gram. dat door genoemde commissie in samenwerking met de Zeeuwsche Volksuni versiteit i? vastgesteld, komen voor: een piano-recital, te ge ven door den heer Willem Andrlessen, 3 cursus-avonden over de geschiedenis van West Zeeuwsch-Vlaanderen, te ge ven door den heer H. Pie- ters, mede-auteur van „Zee land door de eeuwen heen", te Middelburg, een filmavond in December, een vioolconcert, te geven door den bekenden violist Jo Juda, een causerie te houden door den bekenden medewerker van Radio-Oran je, den heer Drs. de Jong en een voordrachtavond, ver zorgd door de begaafde decla- matrlce Nel Oosthout.. Ook voor na Kerstmis zal een uitgebreid programma worden samengesteld. gen. Er werden niet onver dienstelijk aardige liedjes ten gehoore gebracht, onder steund door een wel wat erg mager orkestje. De creatie van Piet Kohier zelf als „Boemelbaron" ver oorzaakte vele vroolijke mo menten. De namen van zijn. tegenspelers waren onbekend, maar genoemd zouden kunnen worden de vertolkers van de rollen van het jonge paar. Tewiji ook ,de schoonpapa aar dige momenten had. Al met al heeft men zich met deze opvoering wel ge amuseerd. Oostkapelle RAADSVERGADERING. Dinsdag vergaderde de ge meen-eraad van Oostkapelle. Op een schrijven van Ged. Staten inzake het Centraal Bouw- en Woningtoezicht, wat de gemeente 1200 per jaar - kos:, werd na eenige bespre king, met algemeene stemmen besloten, zijn medewerking niet te geven. De pensioengrondslag van de gemeenteambtenaren werd vastgespeld. Een schrijven van de ver eeniging „Dierenbescherming" om vermindering der honden belasting werd voor kennisge ving aangenomen. De opbouw-toelage aan het femeentepersoneel, die ln to- aal 240 zal bedragen, werd goedgekeurd. Een vaste gemeentewerkman zal worden aangesteld. Van de Z.L.M. was een schrijven ingekomen, dat ver moedelijk Oostkapelle zal wor den aangewezen als plaats waar t.z.t. een landbouwjiuis- houdschool zal. worden ge sticht. De Z.L.M. verzocht de raad hieraan zijn medewerking te willen verleenen. B. en W. zullen nog nader besprekingen voeren met de betrokken in stanties, inzake de eventueele kosten voor de gemeen', e. Bij de rondvraag besprak wethouder Reijnhoud de straat verlichting, de bestrating op de Brouwerijweg en caféslui- ting op Zondag. De heer Coppoolse wees op het woeste autorijden in de kom der gemeente en de heer Wondergem had opmerkingen betreffende slechte toestand van de straat bij het openbare slach:huis. (Ingezonden mededeeling Borssele 100 EIEREN IN BESLAG GENOMEN. De C.C D. deed bij een ze kere W- te Borssele huiszoe king en nam pl.m. 300 eieren in beslag. Een drietal land bouwers schijnen, hierbij^ be trokken te zijn. Proces-verbaal werd opgemaakt. Hoedekenskerke PROPAGANDA-AVOND A.N.WJ5. Ook te Ovezande en Hoede kenskerke heeft de lieer Can ters, propagandist van de A.N, W.B., telkens voor een zeer groot aantal belangscellenden. gesproken over het werk van de Bond, welke thans ruim 200.000 leden telt. Spr. be handelde verleden, heden en toekomst en wees er daarbij o.m. op, dat de Bond aan weg wijzers e.d. plm. 85.000 oor logsschade heeft geleden. Juist daarom is het noodig het le dental nog aanzienlijk op te voeren. Ook de mooie geluidsfilm „Met de A.N.W.B. op "reis" had zoowel in Hoedekenskerke als in Ovezande de volle be langstelling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10