PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Ook Nijmegen heeft zijn woningproblemen Middelburgs Burgemeester aan het woord Amerika leent en levert niet meer aan Tsjecho-Slowakije J Vandaag Amerikaansche hulp voor Nederlandsche Joden 189e Jaargang - Nr. 243 Uitgave der Stichting Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlisslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zón- en aig. Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANl Vrijdag 18 October '46 ABONNEMENTSPRIIS 23 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco per oost. 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie t 2 Bureaux gevestigd te Vlisslngen Walstraat 58-61'. tel I" i'i ijn-m Middelburg l.ondcnsche Kaai 20 tel 2077 en 2924. tjn'es Tuf.de 15 tel 2475 Oostburg (iratemastraat 3, tel. 102, Terneuzen Krouwerijstr 2. Pfistrek nr- 359300 PZ.C. Middelburg. Het Wereldgebeuren Het land van Benesj op weg naar herstel. Vragen aan Tito. Het botert de laatste maan den niet erg tusschen de Ver- Staten en de landen van Oost en Midden-Europa. Na de voortdurende wrijving met Joego-Slavië, heeft het Amerl- kaansche ministerie van bui- tenlandsche zaken thans een onaangename maatregel ge troffen jegens de Tsjecho-Slo- waaksche Republiek. Het door de export- en importbank aan dat land verleende crediet ad 50 millioen dollar is geblok keerd en de verkoop van Amcri kaansche surplusgoede- ren gestaakt. Een woordvoer der van het Amerikaansche ministerie zeide- dat het cre diet voor onbepaalde tijd was geblokkeerd, daar Tsjecho Slo wakije de bedoeling van de Ver- Staten bij het verstrekken van dergelijke credieten bad mis verstaan en zich niet bereid heeft verklaard Amerikaan sche staatsburgers wegens rechten en eigendommen in Tsjecho-Slowakije schadeloos te stellen. Het misverstaan van de bedoelingen van de Ver. Staten slaat op het feit, dat Tsjechische regeerings- personen hebben gezegd, dat Amerika leeningen aan Euro- peesche landen verstrekt uit overwegingen van .economisch imperialisme". De door Ame rika toegezegde leveringen ten bedrage van 10 millioen dollar zullen nog doorgang vinden, doch het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat bo ven dit bedrag nog iets zal worden geleverd. Nu is Tsjecho-Slowakije door energiek aanpakken van regeering en volk reeds zoo ver gevorderd op weg naar economisch herstel, dat het stopzetten van de Amerikaan sche hulp het land niet in on- ovex-komelijke moeilijkheden brengt. Eind Oct. zal een twee. jarenplan voor de opbouw aan het parlement worden voorge legd, opgesteld doör deskun digen uit alle partnen van de coalitieregeering, dat nieuw élan zal geven aan de nationa le krachtsinspanning. De re-' geering heeft toegestemd ir het vormen van een controle commissie voor toezicht op de uitgaven krachtens dit twee jarenplan en in een algemeene clausule, waarbij particuliere ondernemingen gelijke rechten zullen hebben als genationali seerde Industrieën. Deze con cessies waren door de niet- communlstische partijen ge- eischt. Hoewel Tsjecho-Slowakije zich op Rusland heeft georiënteerd, heeft het land onder leiding van den democraat Benesj zijn democratische tradities volkomen gehandhaafd en cr geen sprake van, dat de communistische partij, zooals in Joego Slavlë, de alleenheer schappij heeft. In Joego-Slavië rheeft een redacteur van de New-York- Bevin over Perzië. Bevin heeft in het Lager huis verklaard, dat de regee ring alle toespelingen, insinu aties inzake medeplichtigheid van Britschc personen aan de opstandige beweging in Per zië zonüer aarzeling van de hand wjjst. „De regeering heeft kennis genomen van de wgze, waar op de Sowjetpers en -radio deze ongegronde beschuldigin gen hebben verspreid en zal stappen doen, opdat de ware feiten ter kennis van het Perzische volk komen De vraag van een afgevaar digde der Labourpartij of Bevin er wel heel zeker van was, dat bepaalde andere re geeringen zich niet in de binnenlandsche aangelegenhe den van Perzië mengen, ver wekte gelach. B^in gaf geen antwoord op deze vraag. Opstand in Perzië geëindigd Kasjkal, de leider der op standelingen in Zuld-Perzië, heeft in een telegram aan Soeltaneh, premier van Perzië, he. volgende verklaard: „Door 't verzoek naar de na tionale beweging in te willigen hebt gij Zuid-Perzlë vrede en orde teruggegeven. Ik heb mijn troepen bevel gegeven uiteen te gaan en op vreedzame wijze naar huis terug te keeren." Verkiezingsuitslag in Britsche zone. In de Britsche zóne van Duitschland hébben de soci aal-democraten de meeste stemmen behaald, nl. bijna 11.200.000 tegen de Christelijk- democraten ruim 11 millioen De communisten verkregen 2.400.000 stemmen. Als gevolg van het kiesstel sel behaalden de Christelijk democraten echter de meeste zetels. 70 80 der kiesgerechtig den bracht zijn stem uit. Times een reeks vragen ge steld aan maarschalk Tito. De vragen benevens de antwoor den werden volledig door ra dio Belgrado omgeroepen. Over de betrekkingen tus schen de Ver. Staten en Joego- Slavië zeide Tito: Van onze kant bestaat het grootste ver langen om goede betrekkingen met alle landen te onderhou den- Er zijn echter een aantal incidenten voorgevallen, die aantoonen. dat dit verlangen niet door de Ver. Staten wordt gedeeld. Met elke billijke op lossing van de kwestie Triëst zou Joego-Slavië accoord kunnen gaan, doch de huidige plannen kon het nle.t aanvaar den. Ten aanzien van de ver dere doorvoering van het so cialisme zeide Tito, dat de grondwet in zoodanige sociale hervormingen voorziet, dat het volk er volkomen tevreden mee is. Over zijn houding tegenover de Katholieke kerk zweeg hij echter. En juist het optreden tegenover de hooge geestelijk heid, voor de buitenwereld tot uiting gekomen in het proces Stepinatz, heeft in het bui tenland veel kwaad bloed ge zet. Binnenkort wordt zelfs een Pauselijke encycliek over Joego-Slavië verwacht. Geheime Nazi-partij in Frankrijk. PoKtie trad energiek op. De Fransche politie heeft 28 personen gedetineerd voor ondervraging in verband met activiteiten van een organi satie bekend onder de naam van „socialistische eenheids partij", waarvan beweerd wordt dat zij een kern Is van een nieuwe Nazistische bewe ging. De politie heeft tevens een drukkerij gesloten, waar naar men zegt het clandestie ne blad der partij, „De Euro- peesche strijder" werd ge drukt. Men weet nog niet of de hoofdpersonen gepakt zjjn. Molotov neemt geen risico. Molotof is ter bijwo ning van de alg. verga dering der Ver. Naties per -,Qoeen Elizabeth" naar New York vertrok ken, De vele vliegongeval len van de laatste tijd hebben hem blijkbaar er toe gebracht niet per vliegtuig te reizen. Ook van Parijs naar South ampton is hij met trein en boot gereisd. Vliegschool Woensdrecht geopend. In tegenwoordigheid van tal van militaire en burgerlijke autoriteiten is Woensdag te Woensdrecht de militaire luchthaven en vliegschool ge opend door kol. I. Aler, direc teur der luchtstrijdkrachten. Kol. Aler sprak de aanwe zigen toe en wees op hetgeen te Woensdrecht tot stand is gekomen in het laatste jaar. Voordien verkeerde het vlieg veld in zeer slechte toestand. Tot de leerling-vliegers richtte spr. zich met een ern. stige waarschuwing om de vliegorders stipt uit te voeren. Zonder het droevige geval Apeldoorn met name te noe men, wees hij op de belang rijkheid van vliegdiscipline en zelfbeheerscliing. De instruc teurs gaf hij in dit verband- de opdracht „meedoogenloos" te zijn. Met het hijschen van de vaderlandsche driekleur werd de opening bezegeld. Vorrink sprak te Berlijn. Kurt Schumacher, voorzitter van de Duitsche sociaal-demo cratische Partij, heeft tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Berlijn het woord gevoerd. Schumacher protesteerde in het bijzonder tegen de ontman teling van fabrieken in alle zones van Duitschland, daar deze voor de Duitsche behoef ten en export moesten dienen. Koos Vorrink, die na Schu macher het woord voerde, zei de. dat de wereld de misdaden der nazi's had kunnen verhin deren, „Te dien tijde", aldus Vorrink, „zeide men echter, dat het nazisme een Duitsche aangelegenheid was". Tot slot zeide Vorrink: „Nederland kan niet leven als Duitschland niet welvarend is". MOEDER VAN TWAALF KINDEREN GEDOOD. Woensdagavond liep de 44- jarige mevr. Joh. Hand-Breed te Noord-Scharwoude, moeder van twaalf kinderen, met een teil waschgoed de trap van haar woning op. Zij had het ongeluk te vallen en met haar hoofd op de steenen vloer te recht te komen. In bewuste- looze toestand werd zij naar een ziekenhuis te Alkmaar overgebracht, waar zij aan de gevolgen van haar val is over leden. Laat kleine Nazi's vrij. ACTIE VAN DUITSCHE COMMUNISTEN. Het algemeen secretariaat van de Duitsch Socialistische Eenheidspartij heeft een pro clamatie uitgevaardigd, 'waar in er wordt op aangedrongen, dat al degenen, die alleen de or de leidende figuren misleid zijn, de kans krijgen om een nieuw en beter leven te beginnen, nu voor het eerst de personen, die verantwoordelijk zijn voor de oorlog, met de dood zijn ge straft. Een van onze taken, aldus de proclamatie, is, hun, die alleen in naam lid van de N.SjD.A.P. waren, de kans te geven, zich achter onze demo cratische beginselen te scha ren, en hun die rechten te ver schaffen, waar iedere burger aanspraak op heeft." DU is de eerste officieele ac- Frankrqk zal als „gast-,tie van een politieke partij om heer" 136.250.000 francs on- het groot aantal „kleine kosten, gemaakt voor de vre- Nazi's" de schuld kwijt te desconferentie, voor zijn re-I schelden en in het normale kening némen. Apolitieke leven op te nemen. is het twee jaar gele den, dat bij decreet van Hitier de „Volkssturm" werd ingesteld; Is het 15 jaar geleden dat de beroemde Ameri kaansche uitvinder Tho mas Alva Edison over leed. Prins Bernhard lijdt aan maagstoornissen. TER OBSERVATIE IN ZIEKENHUIS OPGENOMEN. Officieel wordt medegedeeld, dat Z.K.H. Prins Bernhard, in verband niet maagklachten van niet ernstige aard, voor enkele dagen ter observatie is opgenomen in het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht. Van Meegeren werkt weer. Na de bekentenis van Han van Meegeren werd van al zijn werk de opbrengst aan den curator overgedragen in verband met rij" loópend faillisement. Een maand gele den heeft de curator hem verlof gegeven vrijelijk te be schikken over de opbrengst van zijn werk. De kleine, 57-jarige schil der, is nu weer ijverig bezig. Hij heeft een groot aantal bestellingen van particulieren en van kunsthandelaars. Zoo veel zelfs, dat hij niet alle opdrachten kan aannemen. Dat hij thans meer „in trek" is dan voor de geruchtmaken de „Vermeer-af faire", blijkt wel uit het feit, dat hij vijf maal hoogere prijzen krijgt, dan vroeger het geval was. TWEEDE KAMERLEDEN BEDANKEN. Dr. L. J. Zimmerman, die sinds Augus:us zitting heeft in de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, heeft voor zijn functie bedankt. Als zijn opvolger komt in aanmer king de aeer J. G. Suurhoff te Amsterdam. Ook de heer J. E. Stokvis (Partij van de Arbeid) heeft bedankt als Tweede Kamer lid. Hij zou opgevolgd moe ten worden door den heer G. J. N. M. Ruigers te Rijs wijk, maar deze heeft reeds zitting genomen in de vacatu- re-Drees. Voor de benoeming komt riu in aanmerking de heer H. J. Hofstra, die ook reeds zitting had in de tijde lijke Tweede Kamer. EMIGRATIEMOGELIJK HEDEN IN ARGENTINIË. De Argentijnsche Landbouw- kundige Commissie is op het departement van Landbouw in Den Haag ontvangen in een bijeenkomst van vertegen woordigers van het bedrijfsle ven. Ten aanzien van emigra tie-mogelijkheden naar Argen tinië verklaarde de commissie, dat er groote interesse be staat voor goed geschoold Ne- derlandsch personeel. Ver schillende grondeigenaren zijn bereid op gunstige voorwaar den Nederlandsche personeel aan te nemen. Uiteraard zijn gezinnen met kinderen het meest gewenscht. Het salaris van deze families bedraagt 1000 pesos per maand. De Republikeinen en de wapenstilstand. Nauwkeurige nakoming der voorwaarden. Sjahrir is van de kabinets zitting te Djokjakarta, met zijn gezelschap te Batavia te ruggekeerd. De plaats van Soedarsono in het wapenstilstandscomité zal worden ingenomen door mr. Amir Sjarifoedin, minister van defensie, die in Batavia 1 blijven. De kabinetszitting was voor- namelijk gewijd aan besprekin gen over de wapenstilstand Volgens de republikeinsche mi nisters uit het gezelschap van Sjahrir was besloten de voor waarden van de wapenstil standsovereenkomst zorgvuldig na te komen. Oliebronnen aan Amerikanen verpacht? Volgens een bericht van de republikeinsche radio zijn de oliebronnen in de residentie Riouw, in overeenstemming met de republikeinsche regee ring, „aan Amerika in leen gegeven". Mevr. Schermerhorn en Mevr. v. Poll naar Indonesië. Zondag a_s. zullen mevr. B. SchermerhornRook en mevr. M. A. van Poll—Smitz per K.L.M.-vliegtuig naar Bataria vertrekken teneinde zich bij: haar echtgenooten te voegen. De schaderegeling remt de wederopbouw. IN Nijmegen wonen op dit oogenblik, nu de eerste i - herfststormen over ons land gieren, nog 160 personen onderaardsche bunkers, 200 menschen tezamen in twee buitenplaatsen en leven in het overige deel van de stad, door samenwoning en andere nood voorzieningen 227 gezinnen in absoluuf- ontoelaatbare toe- standén. Het ergste is, aldus vertelde mij de wethouder van sociale zaken van de gemeente Nijmegen, mr. J. J. de Haas, dat er voor de winter geen uit zicht is op verbetering. Wel zal het gemeentebestuur een der beide bunkers ontruimen, doch overigens is er geen mogelijk heid betere woongelegenheder te verschaffen aan deze oor logsslachtoffers, die thans, ruim 15 maanden na het einde van de oorlog, nog in derge lijke zorgelijke en demoralisee- rende omstandigheden verkee- ren. Want demoraliseerend werkt de slechte huisvesting zeker. Het wonen in de bunkers spreekt het sterkste tot de verbeelding, daar hier van eenig huiselijk comfort weinig of geen sprake is. Joodsche gemeenschap telt nog 28.000 zielen. Na de bevrijding werd aan de Joden, in Nederland hulp verleend door de Joodsche Coördinatie Commissie. In Maart 1945 kreeg deze J. C. C. hulp van het „American Joint Distribution Committee", een reeds bijna 30 jaren bestaande organisatie van de Joodsche gemeenschap in Amerika, die zich bezig houdt met het ver- leenen van financieele- en ma- terieele hulp aan behoeftige Joden, In de periode van Juli 1945 tot Juli 1946 werd een bedrag van 640000 ter.be schikking van de Nederland sche Joden gesteld. Voor de 28.000 personen, die van de 140.000 zielen tellende Joodsche gemeenschap in Ne derland zijn overgebleven, werden 1785 kisten en balen met kleeding, schoeisel, voed sel en andere artikelen aange voerd en gedistribueerd tot een waarde van S 200.000. Aan kleine zakenlieden wer den leeningen verstrekt om NOODLANDING. Woensdagmiddag moest een vliegtuig van de Rijkslucht vaartschool te Gilze Rijen een noodlanding maken onder Warda ln Friesland. De loot bleef onge<ieerd, maar het toestel werd aan de neus ernstig beschadigd- Te voren had het toestel reeds een noodlanding op het Leeuwar der vliegveld moeten maken. Mijn laatste logies in Middelburg? Het huis van Bewaring! Samen met de bevolking aan de slag. Of £k Middelburg ken Inderdaad. En ik heb er nog een heel bijzondere herinne ring aan ook. De laatste maal, dat ik in Middelburg logeerde, was dat in het Huis van Bewaring Dat- vertelde ons Middel burgs nieuwe burgemeester, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, toen wij Woens dagmiddag in zijn tegenwoor dige gemeente Krabbendijke een onderhoud met hem moch ten hebben. En als we dan even ver wonderd1 kijken, vertelt jhr. Sandberg, hoe hij in 1944 door de Duitschers werd op gepakt en de eerste nachten na zijn arrestatie in een cel te Middelburg doorbracht. Met andere Zeeuwsche burge meesters werd hij in St. Mi chielsgestel opgesloten. Omstreeks Dolle Dinsdag verhuisden de gevangenen naar Vught, waar al spoedig demeesten werden vrijgela ten, naar burgemeester Sand berg werd tè gevaarlijk be vonden en moest in het be ruchte concentratiekamp van Amersfoort de bevrijding Af wachten. Wist U tijdens uw ge vangenschap al. wat er in Zeeland gebeurd was? Precies! We hadden met een vertrouwd groepje een eigen radiotoestel en we hoor den ook de waarschuwingen vóór de dijk-bombardementen op Walcherenf GROOTE BELANGSTEL LING VOOR DE WE DEROPBOUW. De burgemeester vertelt dan hoe het zwaar geteister de Walcheren steeds zijn bij zondere aandacht heeft gehad. Daar kan gewerkt worden, daar moét gewerkt worden Het burgemeestersambt in een stad als Middelburg was dan ook bijzonder aanlokke lijk voor iemand, die graag zijn volle kracht wil geven om mede te werken aan de wederopbouw van ons vader land. De problemen van de wederopbouw en natuurlijk die van Middelburg in het büzonder heb ik dan ook zoo nauwkeurig mogelijk gevolgd van het momen4 af, dat ik naar de vacature in Middel burg had gesolliciteerd en U begrijpt dus. hoeveel vreugde het me heeft geschonken dat ik Inderdaad ook benoemd ben. HEREENIGING VAN HET GEZIN. Ook mevr. Sandberg deelt deze vreugde, wellicht in de eerste plaats omdat de be noeming in de Zeeuwsche hoofdstad het uitzicht opent, dat het burgemeesterljjk ge zin, dat nu reeds 2% jaar uiteengedreven is, weer her- eenigd kan worden. Toen jhr. Sandberg destijds door de Duitschers gearresteerd was, werden zijn echtgenoote en de kinderen als „staatsgevaar lijk" uit Zeeland verdreven. Het huis te Krabbendijke werd betrokken door de Duit schers, later door evacué's en toen de burgemeester in Mei 1945 in zijn gemeente terug keerde, was er geen woning te vinden, zoodat mevrouw met de kinderen bij haar ouders in Delden moest 'blij- ven wonen. Toevallig was ze deze week gelogeerd bjj de familie Vo gelaar te Krabbendijke, die al die tijd reeds gastvrijheid heeft verleend aan den bur gervader, toen Woensdagmor gen het bericht van de be noeming afkwam. De fraaie bloemen, welke reeds in de loop van de morgen werden bezorgd, waren de blijde be wijzen, dat men in Krabben, dijke hartelijk deelt in dez< vreugde, ook al ziet nien hier ihr. Sandberg noode vertrek ken. Zoowel burgemeester als mevrouw Sandberg hebben immers sedert hun komst in 1937 in alles met hun ge meente en de gemeentenaren meegeleefd. De burgemeester gaf al zijn krachten bij voor keur aan de sociale proble men welke er ook in Krab bendijke on te lossen waren en na zijn terugkomst gingen zijn eerste zorgen uit naar de woningbouw. Vl's hadden ook hier twintig woningen vernield en de burgemeester Is dankbaar, dat er reeds nu weer 16 onder de kap zijn. soodat hij een aemeente kan achterlaten, waarin voor dat probleem de oplossing nabij is. IN MIDDELBURG. In Middelburg zal het natuurlijk heel wat moeilijker zijn, maar er wordt al hard gewerkt en ik hoop, tezamen met de geheele bevolking aan de slag te mogen gaan. Middelburg was een mooie stad en ik zie het als prachtige taak mede leiding te mogen geven aan haar wederopbouw, juist daarom ben ik zoo blij, dat ik deze benoeming mocht ontvangen. Dan vertelt burgemeester Sandberg weer verder van zijn jeugd in Hoorn, zijn gymnasiumtijd in Assen Nijmegen, zijn studie te Utrecht en van de tijd als ambtenaar doorgebraent op de gemeentesecretarie van Driebergen En vooral ook van zijn gezin,' dat nu bij zijn schoonvader, notaris Hieben- daal te Delden in Overijssel woont. Ook voor de vijf sprui ten drie jongens van 13, 11 en 4 jaar, twee meisjes van 7 en 2 jaar zal het heerlijk zyn als het geheele gezin weer ln Middelburg vereenigd kan worden. De burgemeester stamt zelf uit een familie, waarvan de manlijke leden verschillende ambten hebben vervuld. Zijn vader was Rijksbetaalmeester en begon zijn loopbaan in Terneuzen. Zoo leerden we den nieu wen burgemeester van Mid delburg tijdens dit eerste on derhoud kennen als een man, die gaarne al zijn kracht en zijn ervaring komt geven aan de Zeeuwsche hoofdstad. De bevolking van Middel burg zal hem vol vertrouwen tegemoet kunnen treden in de gerechtvaardigde verwachting, dat thans aan haar hoofd is gesteld een burgemeester, die als de voorteekenen niet bedriegen zal blijken de juiste man op de juiste plaats te zijn. hun zaken weer op te bouwen en zich zelf weer onafhanke lijk te maken. De activiteit van de Joint bespaart de Nederlandsche re geering veel uitgaven, terwijl bovendien kostbare Ameri kaansche deviezen in ons land worden gebracht, die via de Nederlandsche Bank op kening van de Joint worden geboekt. WERKZAAMHEDEN VAN DE JOINT. Sedert de aanvang van haar werkzaamheden heeft de Joint zich ook bezig gehouden met de opsporing van verdwenen familieleden en- het herstel van contact. Groote moeilijk heden ondervindt men bij Jt re gelen van juridische kwesties, die voortvloeien uit het ont breken van de noodige gege ven3 voor het opstellen van doorsverklaringen. De wet, die over deze materie moet beslis sen, is nog steeds niet aan hangig gemaakt en dit ver oorzaakt aanzienlijke vertra- gihg in de opbouw van een on afhankelijke Joodsche gemeen schap. Verder verleent de Joint haar bemiddeling bij het ver krijgen van de noodige docu menten voor emigratie en geeft daarbij, indien noodig- ook financieele hulp. Sedert 1 Mei zijn ruim 300 personen door bemiddeling van de Joint geëmigreerd, de meesten naar Palestina, terwijl de overigen de voorkeur gaven aan de V. S., Canada. Australië-en Zuid- Amerika- Het eerst komen zij in aanmerking, die onmogelijk ln de landen waar zij thans vertoeven kunnen blijven. Tenslotte verschaft de Joint de middelen voor het onder houd van de oorlogswezen, die in gezinnen of tehuizen zijn ondergebracht, alsmede voor het onderwijs en de vakoplei ding van de Joodsche jeugd, die uit de kampen terugkeer de. Van de 19.109 huizen, die na de oorlogsteiste ring nog in Nijmegen be schikbaar zijn, wordt meer dan de helft dubbel bewoond. Het is het gemeentebestuur bekend, dat 17.247 personen bij anderen inwonen, daarbij ko men natuurlijk nog talrijken, die het niet officieel gemeld hebben. De toestanden waaronder deze menschen dikwijls leven is werkelijk hemelschreiend. Mr. de Haas gaf ons daar eenlge verbijsterende voorbeel den van. In een huis van vier kamers en een keuken woon den zeven personen, daar Is een gezin bij in gekomen van Van een bijzonderen ■medewerker te Nijmegen ontvingen wij een bijdra. ge over de ■problemen, waarmede men ook in deze zoozeer door de oor log geteisterde stad op het gebied van de huisvesting nog steeds worstelt. Het zijn problemen, welke ons in Zeeland niet vreemd zijn, maar juist daarom verleenden wij gaarne eenige plaats aan het relaas van dezen Ntj- meegschen collega. VERGOEDING VOOR KUSTVAARTUIGEN. In een nota van verbetering betreffende de begrooting van het Scheepvaartfonds 1947 wordt met betrekking tot de kustvaartuigen, welke verlo ren zijn gegaan in de periode, voorafgaande aan de bezits- vordering, o.m. gezegd, dat vergoeding hiervoor zal ge schieden alsof de sche pen van Mei 1940 af gevorderd waren geweest. Over de geheele oorlogspe riode wordt derhalve een uni forme gebruiksvergoeding uit gekeerd, waaruit weder direct voortvloeit, dat ook de ver liezen op uniforme wijze be- hooren te worden vergoed. De totale verliezen bedragen ongeveer 545.000 bruto regis- tertonnen. waarvan in 1946, 1947 en 1949, naar thans wordt verwacht, resp. 40, 40 en 20 zal kunnen worden vervangen. DE LANGE. Bouwcentrum te Rotterdam. In Rotterdam zal midden volgend jaar een permanént tentoonstellingsgebouw worden geopend, waar belangstellenden alle gewenschte voorlich ing omtrent problemen van de Ne derlandsche bouwnijverheid kunnen bekomen. De plannen, die uitgaan van de stichting „Bouwcentrum", genieten ook in he buitenland ruime belangstelling. V zeven personen, bestaande uit man, vrouw en vijf kinderen, terwijl het zesde op komst is. Tengevolge van deze overbe volking sliep de vader in een stoel, terwijl de kinderen, vari- eerend van 1 tot 18 jaar, op één kamertje verblijven. Dit is slechts én voorbeeld, doch zoo zijn er vele gevallen. DE ONBEVREDIGENDE SCHADEREGELING. De stagnatie in nieuwbouw en herstel wordt veroorzaakt door de onvoldoende vergoeding van de oorlogsschade. De mid delen om het herstel te be kostigen worden door het rijk weliswaar ter beschikking ge steld, maar bij de huidige re geling schuilen er diverse voetangels en klemmen voor de betrokkenen. Boven 3000 wordt een rijksbijdrage gegeven van de herstelkosten op basis 1940. ;e bijdrage vormt slechts 35 40 van de werkelijke onkosten. Zoodoende rest den getroffene nog 60 hierop kan hij, naar gelang de groot te van het complex, een rente loos en rentegevend voorschot, dus een hypotheek krijgen van de Staat. Tengevolge van deze regeling krijgen de eigenaren hun pand dus verzwaard terug, hetgeen uiteraard velen weer houdt him bezitting weer in de oorspronkelijke staat terug te brengen. De schaderegeling is foutief en remt de wederopbouw van de gebieden, die hierdoor drei- fen te verpauperen. De eenige oeltreffende oplossing zou een schadevergoeding op basis ver vangingswaarde zijn. Toen de ze aangelegenheid evenwel in de Staten-Generaal besproken werd, heeft minister Lieft'nck medegedeeld, dat daarvan geen sprake kan zijn, in ver band met de gevolgen bij een eventueele Inflatie.. Nu lijkt ons dit inflatiespook min of meer fictief, voor zoo ver het de schadevergoeding aangaat. Door de rijkscredie- ten komt immers het geld toch in circulatie. Hoe het zij. om streeks tien procent van' ons volk heeft een uiterst zware tol betaald voor de bevrijding van ons geheele vaderland, het is niet meer dan een plicht van de overige negent'g pro cent om hen bij te springen en een gedeelte van de zware oorlogslast van hun schouders te nemen. Er dient een meer bevredigende scnadèregeling gecreëerd te worden. (Copyright RD.P.) HET CONSUMENTEN- CREDIET. Het blijkt gewenscht. om onder de aandacht te brengen dat volgens art. 1 sub d. van de wet op het consumenten- crediet in bepaalde gevallen van de afbetaling, welke wordt gebaseerd op 1 per week, kan worden afgewe ken en dat zelfs gedeeltelijke of geheele kwijtschelding kan plaats hebben. De normen, welke hiervoor zullen gelden, worden echter eerst na 9 November a.s. be kend gemaakt. Na die datum worden echter geen consu- menten-credieten meer ver strekt. Voor belanghebbenden Is het dus zaak deze credie ten tijdig aan te vragen. De femeentelijke bureaux van ociale Zaken zijn te allen tijde bereid de gewenschte inlichtingen en noodige hulp te verschaffen. De „Volendam" is Woensdag met 2400 man nieuwe troepen van de 7 Dec. divisie naar Indonesië ver trokken. Met dit schip Is ook de Prins Bernhardkapel ver* trokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 9