Hekkesluiters op bezoek bij Vlissingen UIT DE PROVINCIE Middelburg koopt 4000 boomen voor de bolwerken LAATSTE NIEUWS. ZUID-BEVELAND. ZAL ER EEN ZEEUWSCHE 2e KLASSER IN DE KOPGROEP BLIJVEN? Moeilijke reis voor R.C.S. Ie klasse: Long»VW, Willem 11Helmond, NAC BW, VlissingenBaronie D NL, HelmondiaNO AD. In Tilburg komt Longa voor de moeilijke taak om VW onder de duim te houden, iets wat noodig is willen de Til- burgers dit seizoen een rol spelen. De andere Tilburgsche ploeg Willem II heeft een overwinning in het verschiet nu het Helmond te gast krijgt. Na het verrassende falen van NAC zal het ko mende duel in Breda tegen BW, dat er zélfs iets beter voor staat, in het brandpunt der belangstelling staan. On ze Zeeuwsche eerste klasser ontvangt Baronie DNL, de eenige ploeg in deze klasse, die nog zonder puntenwinst is. Mochten de roodwitten er in slagen de Bredanaars te onderdrukken, dan zou de si tuatie er voor de Baronie minder rooskleurig uit begin nen te zien, terwg'l de Vlis- singers zich in dit geval een flinke voorsprong zouden ver schaffen. Dat Helmondia de winst aan zich zou houden tegen de huidige leiders, komt ons weinig waarschijnlijk voor. 2e KLASSE A. InternosDe Zeeuwen, Bier vlietHero, GoesBreskens, RBCTSC, DoskoAlliance, TerneuzenMiddelburg. De uitslag van de wedstrijd in Etten zal mede beslissen of er in de kopgroep een Zeeuwsche ploeg blijft. Nu Internos de eerste punten binnen heeft, lijkt ons een puntenverdeeling voor De Zeeuwen reeds een aardig re sultaat. Voor Biervliet ziet de situatie er, ondanks de serie nederlagen nog geenszins ho peloos uit, maar zoo zoetjes aan dienen, vooral in eigen huis, toch enkele puntjes te worden verzameld. De corifeer- venmenschen bieden daartoe echter slechts geringe kans. Ook Breskens zal wel met leege handen uit de Ganze. stad moeten teiugkeeren. De vier Brabantsche leidersploe- gen gaan elkaar te lijf. Mid delburg zal zeker uit een an der vaatje moeten tappen dan afgeloopen Zondag, an ders blijft de winst zeker ln Terneuzen. DE DERDE KLASSERS, SteenbergenRCS, Zierik zee—MOC, Zee land iaRKFC, YersekeEMM, BurghRo- bur. RCS maakt haar eerste uitstapje naar Brabant en de Souburgers zullen nu moeten toonen of het hun ernst is, waartoe echter betér spel noodig zal zijn dan afgeloopen Zondag werd te zien gegeven, want de geringste misstap zou MOC dat in Zierikzee te gast gaat" de gedegenheid ge ven zich dichter bij de leiders te voegen. De gewijzigde Zee- landia-ploeg zal RKFC weinig kans op puntenwinst bieden, terwijl Yerseke mogelijk de eerste punten kan binnenha len, wat trouwens noodig is nu Robur een kansje maakt eveneens winst te boeken. Com BoysOostburg, HoofdplaatClinge, Honte nisse— IJzendgke, Schoondyke Aardenburg, HulstSluiskil, AxelSteen. Mocht Oostburg er in sla- fen in Sas te. winnen dan lijven ze in de running. Zoo ver zien we het echter niet komen. Een Clinge overwin ning ligt in Hoofdplaat in het verschiet, terwijl ook het thuisspelende Hontenisse de beste kansen heeft. In de ontmoeting te Schoondijke schuilt een gelijk spel, terwijl Sluiskil zich voor geen ge makkelijke taak ziet geplaatst n.l. een visite aan Hulst. Axel krggt in Steen een zwa re opgave tegen de leiders. RES. 2e KLASSE E. De Zeeuwen 2—Goes 2, Breskens 2—Dosko 2, RCS 2Steenbergen 2, Middelburg 2Terneuzen 2. De reserves van Goes moe- ten na hun monsterzege in staat zijn de winst mee naar huis te nemen, terwijl ook de huidige leiders wel ongeslagen zullen blijven. De ontmoetingen ln Souburg en Middelburg bieden de thuisclub wel mo gelijkheden tot winst. Bijzondere Politierechter. RUNDEREN IN HET GRENSGEBIED. De 41-j. F. J. L., pluimvee houder te Hoek. vervoerde op verschillende tijdstippen in Juli, Augustus en September in strijd met de voorschriften, runderen tot in en binnen de grensstrook met België. Eisch en uitspraak 1 mnd. gev.straf met aftrek preven tief. De 19-j. G L. van N., fa brieksarbeider te Beveren- Waes (B.)vervoerde op 22 Augustus een rund ln de .strook langs dé grens. Eisch 3 mnd. gev.straf met aftrek preventief. Uitspr. 2 maanden met aftrek. De 23-j. P. L. en de 24-j. N. P. L., beiden slager te Boschkapelle, slachtten op 4 September in Vogelwaarde samen clandestien een rund. Eisch 3 mnd gev.straf met aftrek voorarrest en verbeurd verklaring. Uitspr. resp. 6 weken gev.straf en 2 mnd. gev.straf met aftrek en ver beurdverklaring. EEN SMOKKELAAR. De 24-j. G, M. J., schipper, voerde op 24 Augustus recht streeks uit het buitenland ln 20.000 boekjes sigarettenpa pier, 418 kg. tabak, 130 kg. koffie, 7 kg. vitrage-gordijnen, 7 5 1. gedistilleerd, hoeden, elastiek, een koffer met strop dassen, japonstof, Eau de Co logne, sokken, enz. en een pak met dameskousen, regenman tels, overhemden enz. Al deze begeerenswaardige goederen werden zonder geldige docu menten- ingevoerd. Eisch 6 mnd, gev.straf met verbeurdverklaring. Uitspraak 5 maanden gev.straf met af trek en verbeurdverklaring. Den 25-j. A. A. S., veehan delaar te Hontenisse, werd ten laste gelegd dat hij zijn veeboekje had aangetee- kend op 29 Juli een rund te hebben afgeleverd naar de veemarkt te Rotterdam, zulks terwijl dit dier zich op 10 Augustus nog op zgn bedrijf in de grensstrook bevond, Verder wordt hij ervan be schuldigd koeien voorhanden te hebben gehad in de grens strook en dat hij koeien heeft vervoerd of laten vefvoeren in de richting België. De Off. van Justitie eisch- te, daar het slechts adminis tratieve nalatigheden bleken te zijn, 2 maanden gev.straf, maar met verbeuroverklaring van 9 paarden en 22 koeien. Uitspr 7 weken gev.straf met aftrek voorarrest en ver beurdverklaring. „De Weensche maagd" gestolen. Een beroemd doek van een onbekend schilder,. .,De wee- nende maagd" getiteld, dat sinds eeuwen door de Ween sche bevolking, die het een bovennatuurlijke kracht toe kende, werd vereerd, is Woens dagnacht gestolen. Verleden Zondag is het schilderij nog ln processie door de stad gedra gen. Het schilderij dat zich in een Grieksche kerk in Honga rije bevend, werd in 1696 naar Weenen overgebracht, een jaar nadat een boer in tegenwoor digheid van vele getuigen -tra nen uit de oogen der maagd had zien loopen. Gedurende-de oorlog was het schilderjj in veiligheid gebracht bleef onbeschadigd by de brand van de Weensche kathe draal. Rede van minister Byrnes. Hedennacht, om 4 uur Ned. tijd, zal min. Byrnes in Wa shington een rede houden. Diplomatieke kringen te Wa shington voorspellen, dat Byr nes de strijd zal aanbinden met het alom in Amerika be staande pessimisme ten aan zien van de resultaten van de vredesconferentie door een re de te houden over de Ame- rikaansch-Russische betrek kingen. NIEUWE MAXIMUM PRIJZEN VOOR CON SUMPTIE-GARNALEN. Het bedrijfschap voor vis- scherijproducten heeft nieuwe maximumprijzen voor con sumptie-garnalen vastgesteld. Het publiek zal thans voor garnalen ten hoogste de vol- gende prijzen mogen betalen: epelde garnalen 0.42 per 100 gram; ongepelde garnalen 0.85 per kg.; levende gar nalen 0.75 per kg. Al Capone is kindsch. Al Capone, eens de meest beruchte Ameri- kaansche bandiet, die Chicago onveilig maak te, is onlangs uit de gevangenis ontslagen en leeft nu stil en terug getrokken op zijn land goed te Palm-Island. Zijn geneesheer heeft verklaard, dat de ge ruchten, als zou hij het leiderschap van één van de gangsterbenden in Chicago weer op zich hebben genomen, op onwaarheid berusten, daar hg' kindsch is en zich aanstelt als een jongen van twaalf jaar. JUWEELEN VAN DE HERTOGIN VAN WINDSOR GEROOFD. Uit de tijdelijke residentie van den hertog en de her togin van Windsor te Londen is een hoeveelheid juweelen gestolen ter waarde van dui zenden ponden sterling. Het jrootste deel van de bui't was iet eigendom van de her togin van Windsor. Het ju- weelenbezit van de hertogin wordt geschat op een waarde van 250.000 pond sterling. Tot haar collectie behooren vol ledige stellen sieraden met blauw saffier, robijnen, sma ragden, diamanten, topaas, onyx en turkoois als steenen. MOSSELSCHELPEN. Bij mosselkokerijen en in- leggerijen vindt men vaak groote bergen mosselschelpen. Deze mosselschelpen zijn niet. zooals men geneigd is te den ken, volkomen waardeloos; voor de oesteroultuur zijn zij van groote waarde. Tijdens de oesterbroedval zoeken de oesterlarfjes, nadat zij eerst gedurende een aan tal dagen door de stroom meegevoerd zijn, voorwerpen, waaraan zij zich künnen vast hechten. Door het tewater brengen van zgn. „collecteurs", waar voor men mosselschelpen en in kalk gedompelde dakpannen gebruikt, maakt een oester- kweeker het de oesterlarfjee gemakkelijk en verzamelt zoo doende het voor zijn bedrijf onontbeerlijke oesterbroed. Teneinde een billijke ver deeling onder alle belangheb benden van de ter beschik king komende Nederlandsche mosselschelpen te waarborgen, is thans het verkoopen van mosselschelpen slechts toe gestaan indien door of na mens het Bedrijfschap voor Visscherijproducten onthef fing is verleend, en de daar aan verbonden voorwaarden zijn nagekomen. HET PROGRAMMA VAN DE Z.V.U. De Z.V.U. brengt de eerst volgende maanden weer tal van interessante avonden. Het ca baret van Chiei de Boer, waar aan ook Flentje de la Mar me dewerkt, trad reeds op in Goes en Zierikzee, is vanavond in Axel en komt volgende week nog naar Middelburg en Ter neuzen. In de daaropvolgende week komt de bekende pianist Wil lem Andriessen een concerten reeks geven in Middelburg, Groede Goes, Axel en Zierik zee. Hij speelt, werken van Mozart, Van Beethoven, Ravel en Chopin. In Middelburg en Zierikzee geeft Andriessen nog jeugdconcerten. Einde November maakt de tooneelspeelster-chansonnlère Georgette Hagedoorn een tour nee waarbij zij optreedt in Middelburg, Zierikzee, Goes en Terneuzen. Bovendien worden nog ver schillende lezingen en cursus sen georganiseerd. „GETEISTERD ZEELAND". Onder deze titel wordt van 12 t.m. 19 October door de Zeeuwsche Vereenïglng „Ons Zeeland" te Utrecht een ten toonstelling gehouden, die een beeld geeft van Zeeland, zooals het was, van de geweldige verwoestingen en van de huial ge toestanden (noodwoningen, bewoonde bunkers, enz.) GEMEENTERAAD MIDDELBURG. Weer brandstoffen voor gefundeerde huizen. Een der eerste agendapun ten van de Woensdag te Middelburg gehouden Raads vergadering betrof de herbe planting van de bolwerken, waarvoor globaal geschat 10.000 12,000 boomen noo dig zrjn. Mét het oog op de groote schaarschte aan plant- materiaal vroegen B. en W. machtiging om 4000 boomen, welke voor Middelburg be schikbaar waren, te koopen. De heer Wattel wees op de bezwaren van koop en even- tueele aanplant voordat een beplantingsplan gereed is. De boomen zouden echter lever baar zijn bij afroep. Het ligt in de bedoeling voor het plan een plantsoendeskundlge te raadplegen. Deze tijdelijke benoeming zou het gebruik maken van de diensten van een speciaal landschapsdes- kundige voor alle Walchersche gemeenten niet uitsluiten. BOUWPLAN T ZAND. De aandacht van de Raad werd voorts gevestigd op het bouwplan van 't Zand, waar van 63 woningen reeds wer- den aanbesteed. Dit plan houdt in de verlegging van de Baarsjesstraat en de bouw van. een bus-garage voor de Stoomtram „Walcheren". De heer de Vink vreesde ontsie ring van dit stadsgedeelte door de daar geparkeerde bussen. In deze vergadering werd eervol ontblag verleend aan de heeren dr. E. Stork en dr. N. J Hommes, leeraren aan het Gymnasium. Besloten werd ook tot ver lenging van de huur van een groot aantal gemeenteterrei nen. Een hiervan, gelegen aan het Domburgsch Schuitvlot, zou, bestraat, een betere ver binding LangevielebrugDom burgsch Schuitvlot kunnen op leveren; dit in verband met het busverkeer op Vlissin- fen. Tegen de regels van het énrichtingsverkeer in, moe ten de bussen nu, in verband met hun grootte, in beide richtingen de Zandstraat pas- seeren. SPEELTUINEN. In verband met de wijzi ging der gemeentebegrooting 1946 bracht mevr. de Vlieger de wenschelijkheid naar voren ook bij het nieuwe stadsplan voor Middelburg plaatsen voor speeltuinen te réserveeren. Het werd echter wenschelijk ge acht, het initiatief en het toe zicht voor dergelijke speel tuinen aan de buurtvereni gingen. over te laten. SALARISSEN. Besloten werd voorts aan het gemeentepersoneel een op- bouwtoelage over 1945 en '46 toe te kennen. Dit betreft al leen de salarissen die door de gemeente geregeld worden. Hieronder valt dus niet het distributiepersoneel. Aan Ged. Staten zal worden voorgesteld de jaarwedden van de wet houders te stellen op min stens 2600 met weglating der tijdelijke verhoogingen. BOUWPLAN VEERSCHE WEG—HENDRIKSTRAAT Beslotenwerd in verband met het bouwplan Veersche wegHendrikstraat tot aan koop van de benoodigde gronden. De heer Luyendijk was van meening, dat een uit breiding naar het Westen meer past in het toekomstig ont werp van de stad. Ook uit breiding in de richting van de Veersche weg is echter in overeenstemming met dit plan. Ook zou dit zich aansluiten bij de plannen die er bestaan ten opzichte van de aanleg van een tweede industrie-ter rein voor kleine industriën, tusschen Kanaal en Veersche weg, tegenover het groote in dustrie-terrein aan de andere zijde van het kanaal. ..De aan te koopen terreinen zijn, ge- daeltelgk althans, voor het plaatsen van noodwoningen geschikt. Een voorstel tot verwarming van de Kraamkliniek op het Noordbolwerk door centrale verwarming werd na eenige discussie aangenomen De wenschelijkheid van een gewijzigde openstelling van de graanbeurs zal nader onder zocht worden. BOUW- EN WONING TOEZICHT. Tenslotte werd besloten deel te nemen aan een Cen trale Dienst voor de gemeen ten op Walcheren, uitgezon derd Vlissingen, voor bouw- woningtoezicht en toezicht gemeentewerken. De finan- cieele regeling gaf aanleiding tot eenige discussie, dit betrof echter meer de redactie dan de inhoud van het voorstel. De kosten van deze dienst kwamen hoe dan ook bere kend, op 70 ct. per inwoner. Twee punten werden nog aan de lange agenda toege voegd. Het herstel van de wonin gen van de woningbouwveree- niging Couburg, waarvoor een crediet werd verleend van Lijken der oorlogs misdadigers verbrand. Een telegram van het Fransche pexsbureau A.F.P. meldt, dat volgens een offi- cièele verklaring van de com missie der vier groote mo gendheden de ïyken van de tien gehangen oorlogsmisda digers te Neurenberg en het lijk van Goering in het ge heim zjjn verbrand. Na cre matie is de asch der lijken op een geheime plaats ver strooid. Ook Keitel wilde zelfmoord plegen. Volgens de radio-omroep voor de Amerikaansche strijd krachten in Miinehen. is thans bekend geworden, dat veld maarschalk Wilhelm Keitel het plan gekoesterd heeft de galg voor te zijn door zelf moord te plegen. Eenige maanden geleden ontdekte een bewaker, dat ^Keitel een scherp stuk metaal wilde ver bergen. Goerings zelfmoord. Het hoofd van de Veilig heidsdienst bg het paleis van justitie te Neurenberg, kolo nel Andrus, heeft medege deeld, dat de speciale commis sie van onderzoek reeds ver schillende personen heeft on dervraagd inzake de zelfmoord van Goering. Hij wilde echter geen namen noemen. Vliegramp ln Amerika. DERTIEN DOODEN. Een vliegtuigongeluk ln de Ver. Staten heeft Donderdag dertien dooden geëischt. Op ongeveer vijf k.m. af stortte een passagiers-vlieg tuig, dat tijdens een verblin dende sneeuwstorm trachtte te landen, neer. De uit drie koppen bestaande bemanning en tien passagiers vonden bij dit ongeluk de dood. België klaagt Spanje' aan. In een nota aan de Ver. Na ties heeft België Spanje be schuldigd van medeplichtigheid by het voorkomen van de ar restatie van Leon Degrelle. Deze nota stelt de V.N. in de gelegenheid de geheele Spaan- sche controverse op te werpen tijdens de a.s. afgemeene ver gadering. De sgische nota zegt, dat de Spaansche regeering on danks alle verzoeken weigert bijzonderheden te verstrekken ten aanzien van de verdwijning van Degrelle. Dit we-tlgt de veronderstelling, dat deze het land niet heeft verlaten en zich daar met toestemming van de Spaansche autoriteiten schuil houdt. De Belgische re geering ls van oordeel, dat Spanje de veiligheid van de overwinnende landen kan be dreigen. Uitspraak in proces te Gronau. De Eftgelsche rechtbank, die te Gronau zitting houdt, heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den Enschedesehen tex tielfabrikant H. J. Blijdenstein. Deze werd beschuldigd van het koopen van onderdeelen van textielmachines in Duitschland, hetgeen bg verordening dcor de Brltsche autoriteiten is verbo den. Blijdenstein werd veroor deel tot 15.000 R.M. boete. Zijn inbeslaggenomen auto zal stand van Laramie (Ver. St.) worden terug gegeven. Bezoek van H.M. de Koningin aan België. H.M. de Koningin brengt de volgende week een on-offlcieel bezoek aan België. H.M. zal Donderdag 24 October tegen theetyd per vliegtuig in Brus sel aankomen. De eerste avond is gereser veerd voor een intiem diner ten paleize met een beperkt aantal genoodlgden. Vrijdag 25 October reikt H.M. decoraties uit als eén uiting van dankbaarheid van het Nederlandsche volk voor wat België in de laatste jaren voor Nederland deed. MINISTER FIEVEZ IN BELGIË. Minister Fievez. die een be zoek brengt aan 'België, heeft de ontvangst daar buitenge woon hartelijk genoemd. Hij verklaarde ln overeen stemming met de denkbeelden van majoor Kruis te streven naar een steeds nauwere mi litaire samenwerking met Bel gië. Economie Yan België gezond. LEZING VAN MINISTER LIBAERT. Op uitnoodiging yan de vereeniging der „Licencies de l'institut suprieur de com merce de Bruxelles" heeft Henri Libaert, Belgisch mi nister van economische zaken, Woensdagavond een causerie gehouden voor een gehoor van voornamelijk vooraanstaande personen uit overheids-, fi- nancieele- en handelskringen. Over de internationale han del zeide de minister: vOnze economie ls gezond. De be sprekingen met talrijke lan den hebben een gunstig ver loop. De tolunie met Neder land zal spoedig werkelijkheid zijn en, economisch gesproken, zullen wij niet langer een klein land zijn." ..500. Hierbij werd tevens van de zijde van de Raad ge wezen op de wenschelijkheid, dit blok van rioleering te voorzien, hetgeen echter in verband met de materiaal-po sitie nog niet mogelijk bleek. Besloten werd voorts het gebouw van de Centrale Keu ken naast de kazerne in de St. Janstraat voorloopig te bestemmen tot bergplaats voor het brandweermateriaal, dat nu op verschillende plaatsen in de stad is opgeborgen. HOUTEN MIDDEN STANDSWONIN GEN. Ten slotte brachten B. en W. In de Raad een juist ont vangen voorstel van het Mi nisterie van Openbare Wer ken en Wederopbouw tot le vering van een aantaf hou ten middenstandswoningen, voor de prijs van 10.000 per stuk en met een levensduur van plm. 40 jaar. Van ver scheidene zijden werd gewe zen op de noodzakelijk hooge huurprijs van deze kostbare woningen, die op de duur een schadepostje voor de gemeen te zouden beteekenen. Ander zijds werd aangedrongen op het scheppen van een woon gelegenheid voor de ambte naren van diensten, welke an ders wellicht niet in Middel burg gevestigd zouden worden. Na een levendige discussie werd met 10 tegen 6 stemmen besloten een 6-tal van deze woningen te bestéllen. RONDVRAAG. Bij de rondvraag werd nog eens aangedrongen op een stimuleerende werking van de zgde der gemeente op het herstel van de woningen in het geïnundeerde gebied. In verband met het bezetten van een deel van de Huishoud school door de Molenwater- school, waardoor het huishoud- onderwijs niet normaal plaats kon vinden, werd medege deeld dat de geëvacueerde Molenwaterschool de beschik, king over kachelpijpen za krijgen, waardoor de school naar h£ar eigen gebouw kan terugkeeren. De aandacht van B. en W. werd voorts gevestigd op de noodzakelijke verbetering van het wegdek van de singels. Tot slot kon op een desbe treffende vraag worden mee gedeeld, dat het in de be doeling ligt ook dit jaar aan de bewoners van geïnundeer de huizen extra brandstof ter beschikking te stellen. Dit zal echter minder zgn dan het vorig jaar en ëen onderscheid zal gemaakt worden tusschen huizen waarin reeds en waar- In nog- niet gestookt werd en huizen die langer onder wa ter stonden. Men ziet op deze tentoon stelling honderden foto's van de verschillende getroffen dee- len van Zeeland. De toegang is vrij, hoewel iedere bezoeker gelegenheid heeft in de ge plaatste collectebussen iets te storten. Zaterdagmiddag vond de of- ficieele opening plaats, waarin o.m. het woord werd gevoerd ■dcor den heer v. Doorn, direc teur van de stichting „Neder lands Volksherstel" te Utrecht, die zelf ook geboren Zeeuw is. Het batig saldo der tentoon stelling wordt t.z.t. ®vla Volks herstel afgedragen aan een comité of gemeente in Zee land; hierover zal nog nader worden beslist. De tentoonstelling wordt druk bezocht. Minister Beel te Goes. De minister-president, dr. Beel, kwam Donderdagavond per auto uit 's-Gravenhage te Gos aan, waar hij zijn intrek nam in hotel „de Korenbeurs", om heden (Vrijdag) zijn voor genomen tocht door Zeeuwsch- Vlaanderen aan te vangen. Zeeuwsche onderwijsdag. Woensdag werd in de Schouw burgzaal te Middelburg een onderwijzersdag gehouden, ge organiseerd door de Ver. Schoolmuseum te Middelburg. In zijn openingswoord heet te de heer A. A. Leenhouts, insp. van het L. O. te Middel burg, o.m. diverse vertegen woordigers van gemeentebestu ren welkom en sprak de hoop uit. dat het resultaat van de ze dag straks ook in de Zeeuw sche scholen merkbaar zal zijn. Mej. J. E. Schaap, gem. in- spectrice van het L.O. te Rot terdam, sprak over „Onderwijs vernieuwing". daarbij uitgaan de van de methode en de be reikte resultaten in Rotterdam. Onderwijsvernieuwing wil 2 gen, aldus spr., vernieuwing der schoolopvoeding en een voortbouwen op het reeds be staande, doch daaruit meer halen dan tot heden geschied de. Noodig daarvoor is veran dering van opleiding, doch allereerst verhooging van het levenspeil dér onderwijzers Een werkelijke vernieuwing is te bereiken door een andere instelling van het peponeel t a.v de Lehoeften van het kind. Er moet over de geheele linie van het enderwijs, van kleuterschool tot middelbare inrichtir toe, eenheid van houding der leerkrachten be staan. Eén van de grondvesten der vernieuwing Ls: minder in de boeken kijken en meer het kind bestudeeren. - -chtereenvolgens ging spr na de min of meer algemeei# eigenschappen, die de leeftijd der kinderen met zich mee brengt en aan welke speciale behoeften moet worden vol daan. Om het kind spoedig in de gemeenschap te brengen, was zg van meening. dat de schoolplicht op vijfjarige leef tijd ingevoerd dient te worden (kleuterschool). Ter illustratie van haar inleiding 's morgens had mej. Schaap een tentoonstelling ingericht van werk van leer lingen en kweekellngen van de scholen waar de nieuwe onderwijsmethode was inge voerd. NA DE BRAND BLJ BATA. In verschillende dagbladen zijn artikelen verschenen, dat de Schoenfabrieken der N.V. „Bata" te Best, na de brand, de productie sterk moesten be perken. Thans wordt door de N.V. „Bata" medegedeeld, dat de productie niet alleen' in haar geheel kon worden gehand haafd, doch speciaal kinder schoenen de laatste dagen in zeer groote collecties naar de filialen zijn verzonden. (Ingezonden mededeéling.) PHILIPS LAMPEN Zuinig en laag in prijs TRIBUNAAL GOES. BLOKLEIDER STAAT TERECHT. Woensdag- stond o.a. te Goes voor het tribunaal te recht de 45-jarige werkman C. Scheffers uit Goes, die volgens de dagvaarding lid en plaatsv. bloklelder der N S B. is geweest, verder so ciaal voorman van het N.A.F., colporteur van „Volk en Va derland" en verspreider van „Zeeuwsche Stroom; land- wachter was en door tus- schenkomst van den Ortscom- mandant of de N.S.B.^in een woning kon blijven, waarvan hem de huur was opgezegd. Beschuldigde bekende alles en zei begrepen te hebben, dat het niet goed was, wat hij destijds deed, maar hg meende daarmede zijn gezin te helpen, waarop de voorzit ter zei. dat beschuldigde dan een slecht voorbeeld aan zijn kinderen gaf. Beschuldigde zei in 1944 bedankt te heb ben. Verdediger was mr. Kurtz, die meende, dat aan zgn cliënt geen verdere lnternee- ring moest worden opgelegd. Door de groote toeloop van bezoekers moest men tot splitsing van het program overgaan, waarbij de lezing van den heer A. de Jonge eenigszins in het water viel. In het kort stipte deze spre ker aan, wat in de practgk gedaan kan worden. Op de kweekschool zullen cursussen handenarbeid, zang en teeke nen worden gegeven. Het optreden van het koor „De Scheldemonden" met zang en folklore oogstte tot slot groot succes. DE PRIJZEN VAN MOSSELEN. Zoowel voorheen als nu koopt- het Centraal Verkoop kantoor voor Mosselen te Ber- §en op Zoom de mosselen var, e kweekers voor 5",20 per ton. De groothandelaren krij- gen van het CEVEMOS hun contingent toegewezen. Voor heen mochten ze deze mosse len verkoopen voor 6.60 per ton van 100 K.G. Thans ls deze prijs, althans voor versche mosselen, vrijge laten- behoudens natuurlijk de contrdle door de prijsbeheer- sching, die toezicht houdt dat de verkoopsprijzen gebaseerd big ven op een redelijke kost prijsberekening. Deze gelimiteerde vrijheid In de prijsbepaling was nood zakelijk geworden o.a. door de gewijzigde transportkosten. Vroeger n.l., toen de vraag naar versche mosselen nog groot was, werden met de Ned. Spoorwegen voordeelige contracten afgesloten, wat mede mogelijk was door het feit dat regelmatig volle wa gonladingen konden worden verzonden- Momenteel is ech ter de afzet van versche mos selen naar Nederland aanmer kelijk minder. Naar diverse streken en plaatsen in het land moeten nu kleine hoe veelheden worden gezonden, waardoor de transportkosten aanmerkelijk zgn gestegen en varieeren naar de afstand. Daardoor is er nu een prrjs- bepaling naar kostprijs, inclu sief vracht, zoodat nu de prij ^en voor versche mosselen in lc diver?? plaatsen van het land varieeren. De mosselen zijn nu in Maastricht en Gro ningen duurder dan in Goes- Middelburg of Breda. Hoedekenskerke RAADSVERGADERING. Woensdagmiddag kwam de Raad van Hoedekenskerke in vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester J. C. Vogelaar. Z.h.st. werd een nieuwe le gesverordening vastgesteld, alsmede enkele besluiten tot wijziging van he: Ambtenaren reglement, het Arbeidsovereen- komstenbesluit en wijziglngei ln de begrooting 1946 en ha venverordening. Vastgesteld werd nog een nieuwe verordening op de hon denbelasting. Het tarief wordt gebracht op 10,voor z.g.n. plezierhcnaen en op 5.voor z.g.n. bedrijfshonden. Dit tarief is door den Minister van Bin- nenl.' Zaken als minimum' ge steld, in verband met de pre caire positie der gemeen, efi- nanciën. Aan een schrijven van het Burgerlijk Armbestuur inzake de vergoeding en verhooging loon van den secretaris en bo de werd goedkeuring gegeven, terwijl tevens besloten werd aan de R.K. school een sub sidie. te verteenen voor de aan schaf van benoodigdheden voor he: vak lichamelijke opvoeding. Z.h.st. werd daarna nog be sloten de jaarwedden der wet houders te bepalen op het door G.S. vastgestelde bedrag voor deze gemeente. Bij de rond vraag vraagt de heer Lous of het teren der wegen nu spoe dig zal gebeuren, waarop de voorzitter antwoordt dat de split onderweg ls. De heer Francke vraagt vergoeding voor schoolkinderen die de school in Goes bezoeken. Voor deze vergoeding dienen de ouders eenter zelf een verzoek in te dienen. „SOLDATEN KWAMEN EN GINGEN." Binnenkort zal voor de In woners van Hoedekenskerke en omgeving een boekje worden uitgegeven, getiteld „Soldaten kwamen en gingen" door M. Allewijn en P. J. Priester. Dit boekje is voor iedere inwoner van Hoedekenskerke en omge ving een belangrijk bezit, zoo wel voor nu als later. Het brengt ons weer in de herlnne_ ring de dagen der bezetting, de landingen te Baarland en de bevrijding. Uit de inhoud noe men wjj o.a. de hoofdstukken Land onder water, Parachutes ontplooiden zich. Het boekje met zgn vele foto's is daarom dan ook van blijvende waarde. Goes TWEE FIETSEN GESTOLEN Dinsdag werden uij; een kantoor en voor een winkel in de Lange Vorststraat te Goes weer rijwielen gestolen. Het I blijft dus zaak steeds de rg- I wielen goed. af te sluiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6