Hekkèsluiters op bezoek bij Vlissingen UIT DE PROVINCIE Middelburg koopt 4000 boomen voor de bolwerken LAATSTE NIEUWS. WALCHEREN ZAL ER EEN ZEEUWSCHE 2e KLASSER IN DE KOPGROEP BLIJVEN? Moeilijke reis voor R.C.S te voegen. De gewrjzig le klasse: LongaVVV, Willem II—Helmond, NAC— BW, VlissingenBaronie D NL, HelmondiaN O AD. In Tilburg komt Longa voor de moeilijke t&ak om VVV onder de duim te houden, iets wat noodig is willen de Til- burgers dit seizoen een rol spelen. De andere Tilburgsche ploeg Willem II heeft een overwinning in het verschiet nu het Helmond te gast krijgt. Na het verrassende falen van NAC zal het ko mende duel in Breda tegen BW, dat er zelfs iets beter voor staat, in het brandpunt der, belangstelling staan. On ze Zeeuwsche^- eerste klasser ontvangt Baronie DNL, de eenige ploeg in deze klasse, die nog zonder puntenwinst is. Mochten de roodwitten er in slagen de Bredanaars te onderdrukken, dan zou de si tuatie er voor de Baronie minder rooskleurig uit begin nen te zien, terwijl de Vlis- singers zich in dit geval een flinke voorsprong zouden, ver schaffen. Dat Helmondia de winst aan zich zou houden tegen de huidige leiders, komt ons weinig waarschijnlijk voor. 2e KLASSE A. InternosDe Zeeuwen, Bier vlietHero, GoesBreskens, RBCTSC, Dosko-Alliance, TerneuzenMiddelburg. De uitslag van de wedstrijd in Ettën zal mede beslissen of er in de kopgroep een Zeeuwsche ploeg blijft. Nu Internos de eerste punten' binnen heeft, lijktons een punten verdeeling voor De Zeeuwen reeds een aardig re sultaat. Voor Biervliet ziet de situatie er, ondanks de serie nederlagen nog geenszins ho peloos uit, maar zoo zoetjes aan dienen,- vooral in eigen huis, toch enkele puntjes te worden verzameld. De conser- venmenschen bieden daartoe echter slechts geringe kans. Ook Breskens zal wel met leege handen uit de Ganze- stad moeten terugkeeren. De vier Brabantsche leidersploe- gen gaan elkaar te lijf. Mid delburg zal zeker uit een an der vaatje moeten tappen dan afgeloopen Zondag, an ders blijft de winst zeker in Terneuzen. DE DERDE KLASSERS. SteenbergenROS, Zierlk- zeeMOO, ZeelandiaRKFC, YersekeEMM, BurghRo- bur. RCS maakt haar eerste uitstage naar Brabant en de Souburgers zullen nu moeten toonen of het hun ernst is, waartoe echter beter spel noodig zal zijn dan afgeloopen -Zondag werd te zien'gegeven, want de geringste misstap zou MOC. dat in Zierikzee te gast gaat', de gelegenheid ge ven zich dichter bij de leiders - iwijzigde Zee- landia-ploeg zal RKFC weinig kans op puntenwinst bieden, terwijl Yerseke mogelijk de eerste punten kan binnenha len, wat «trouwens noodig is nu Robur een kansje maakt eveneens winst te boeken. Corn BoysOostburg, HoofdplaatClinge, Honte- nisseIJzendijke, SchoondJjke Aardenburg, HulstSluiskil, AxelSteen. Mocht Oostburg er in sla gen in Sas te winnen dan blijven ze in de running. Zoo ver zien we het echter niet komen. Een Clinge overwin ning ligt in Hoofdplaat in het verschiet, terwijl ook het thuisspelende Hontenisse de beste kansen heeft. In de ontmoeting te Schoondijke schuilt een gelijk spel, terwijl Sluiskil zich voor geen ge makkelijke taak ziet geplaatst n.l. een visite aan Hulst. Axel krijgt in Steen een zwa re opgave tegen de leiders. RES. 2e KLASSE E. De Zeeuwen 2Goes 2, Breskens 2Dosko 2, RCS 2Steenbergen 2, Middelburg 2Terneuzen 2. De reserves van Goes moe ten na hun monsterzege in staat zijn de winst mee naar huis te nemen, terwijl ook de huidige leiders wel ongeslagen zullen blijven. De ontmoetingen In Souburg en Middelburg bieden de thuisclub wel mo gelijkheden tot winst. JTJWEELEN VAN DE HERTOGIN VAN WINDSOR GEROOFD. Uit de tijdelijke residentie van den hertog en de her togin van Windsor te Londen is een hoeveelheid juweelen gestolen ter waarde van dui zenden ponden sterling. Het grootste deel van de buit was het eigendom van de her togin van Windsor. Het ju- weelenbezit van de hertogin wordt geschat op een waarde van 250.000 pond sterling. Tot haar collectie behooren vol ledige stellen sieraden met blauw saffier, robijnen, sma ragden, diamanten, topaas, onyx en turkoois als steenen., GEMEENTERAAD MIDDELBURG. Bijzondere Politierechter. RUNDEREN IN HET GRENSGEBIED. De 41-j. F. J. L„ pluimvee houder te Hoek. vervoerde op verschillende tijdstippen in Juli, Augustus en September in strijd met de voorschriften, runderen tot in en binnen de grensstrook met België. Eisch en uitspxaak 1 mnd. gev.straf met aftrek preven tief. De 19-j. G, L. van N., fa brieksarbeider te Beveren— Waes (B.), vervoerde op 22 Augustus een rund, in de strook langs de grens. Eisch 3 mnd. gev.straf met aftrek preventief. Uitspr. 2 maanden met aftrek. De 23-j. P. L. en de 24-j. N. P. L.. beiden slager te Boschkapelle, slachtten op September in Vogelwaarde samen clandestien een rund. Eisch 3 mnd. gev.straf met aftrek voorarrest en verbeurd verklaring. Uitspr. resp. weken gev.straf en 2 mnd. gev.straf met aftrek en ver beurdverklaring. EEN SMOKKELAAR. De 24-j. G. M. J., schipper, voerde op 24 Augustus recht streeks uit het buitenland in 20.000 boekjes sigarettenpa pier, 418 kg. tabak, 130 kg. koffie, 7 kg. vitrage-gordijnen, 7 5 1. gedistilleerd, hoeuen- elastiek, een koffer met strop dassen. japonstof, Eau de Co logne, sokken, enz. en een pak met dameskousen, regenman tels, overhemden enz. Al deze begeerenswaardige goederen werden zonder geldige docu menten ingevoerd. Eisch 6 mnd, gev.straf met verbeurdverklaring. Uitspraak 5 maanden gev.straf met af trek en verbeurdverklaring. Den 25-j. A. A. S., veehan delaar te Hontenisse, werd ten laste gelegd dat hij in zyn veeboekje had aangetee^ kend op 29 Juli een rund te hebben afgeleverd naar .de veemarkt te Rotterdam, zulks terwijl dit dier zich op 10 Augustus nog op zijn bedrijf in de grensstrook bevond. Verder wordt hij ervan be schuldigd koeien voorhanden te hebben gehad in de grens strook en dat h\j koeien heeft vervoerd of laten vervoeren ln de richting België. De Off. van Justitie eisch- te, daar het slechts adminis tratieve nalatigheden bleken te zijn, 2 maanden gev.straf, maar met verbeurdverklaring van 9 paarden en 22 koeien. Uitspr 7 weken gev.straf met aftrek voorarrest en ver beurdverklaring. „De Weensche maagd" gestolen. Een beroemd doek van een onbekend schilder, ,,De wee- nende maagd" getiteld, da: sinds eeuwen door de Ween sche bevolking, die het een bovennatuurlijke kracht toe kende, werd vereerd, is Woens dagnacht gestolen. Verleden Zondag Is he. schilderij nog ln processie door de stad gedra gen. Het sehildery dat zich in een Grieksche kerk in Honga rije bevend, werd in 1696 naar VVeenen overgebracht, een jaar nadat een boer in tegenwoor digheid van vele getuigen tra nen uit. de oogen der maagd had zien loopen. Gedurende de oorlog was het schilderij ln veiligheid gebracht en bleef onbeschadigd bij de brand van de Weensche kathe draal. Rede yan minister Byrnes Hedennacht, om 4 uur Ned. tijd. zal min. Byrnes in Wa shington een rede houden, Diplomatieke kringen te Wa shington voorspellen, dat Byr nes de strijd -zal aanbinden met- het alom in Amerika be staande pessimisme ten aan- pien van de 'resultaten van de vredesconferentie door een re de te houden over de.- Ame rikaansch-Russische betrek kingen. NIEUWE MAXIMUM PRIJZEN VOOR CON. SUMPTIE-G ARN ALEN. Het bedrijfschap voor vis- scherijproducten heeft nieuvve maximumprijzen voor con sumptie-garnalen vastgesteld. Het publiek zal thans voor- garnalen ten hoogste de vol- ~endg prijzen mogen oetalen: Jepelde garnalen 0.42 per 100 gram; ongepelde garnalen 0.85 per kg.; levende gar nalen 0.75 per kg. Al Capone is kindsch. Al Capone, eens de meest beruchte Ameri- kaansche bandiet, die Chicago onveilig maak-, te, is onlangs uit de gevangenis ontslagen en leeft nu stil en terug getrokken op zijn land- goed te Palm-Island. Zijn geneesheer heeft verklaard, dat de ge ruchten, als zou hij het leiderschap van één van de gangsterbenden in QKcago weer op zich hebben genomen, op onwaarheid berusten, daar hrj kindsch is en zich aanstelt als een jongen van twaalf jaar., MOSSELSCHELPEN. Bij mosselkokerijen en in- leggerijen vindt men vaak groote bergen mosselschelpen Deze mosselschelpen zyn niet. zooals men geneigd is te den ken, volkomen waardeloos voor de oester cultuur zijn zij van groote waarde. Tijdens de oesterbroedval zoeken de oesterlarfjes, nadat zij eerst gedurende een aan tal dagen door de stroom meegevoerd zijn, voorwerpen, waaraan zy zich kunnen vast hechten. Door het tewater brengen van zgn. „collecteurs", waar voor men mosselschelpen en in kalk gedompelde dakpannen gebruikt, maakt een oester- kweeker het de oesterlarfjee gemakkelijk en verzamelt zoo doende het voor zyn bedrijf onontbeerlijke oesterbroed. Teneinde een billijke ver deeling onder alle belangheb benden van de ter beschik- king komende Nederlandsche mosselschelpen te waarborgen, is- thans het verkoopen van mosselschelpen slechts toe gestaan indien door of na mens het Bedr:;fschap voor VisscherU producten onthef fing is verleend en de daar. aan verbonden voorwaarden zijn nagekomen. HET PROGRAMMA VAN DE Z.V.U. De Z.V.U, brengt de eerst volgende maanden weer tal van interessari :e avonden. Hét ca baret van Chiel de Boer, waar aan ook Fientje de la Mar me dewerkt, trad reeds op in Goes en Zierikzee, is vanavond in Axel en komt volgende week nog naar Middelburg en Ter neuzen. In de daaropvolgende week komt de bekende pianist Wil lem Andriessen een concerten reeks geven in Middelburg, Groede, Goes, Axel en Zierik zee. Hij speeli werken van Mozart, Van Beethoven, Ravel en Chopin. In Middelburg %n Zierikzee geeft Andriessen nog jeugdconcerten. Einde November maakt de tooneelspeelster-chansonnière Georgette Hagedocrn een tour nee. waarbij zij optreedt in Middelburg, Zierikzee, Goes en Terneuzen. Bovendien worden nog ver schillende lezingen en cursus sen georganiseerd. „GETEISTERD ZEELAND Onder deze titel wordt van 12 t.m. 19 Oc ober door de Zeeuwsche Vereeniglng „Ons Zeeland" ie Utrecht een ten toonstelling gehouden, die een beeld geeft van Zeeland, zooals het was, van de geweldige verwoestingen en van de huidi ge toestanden (noodwoningen, bewoonde bunkers, enz.) Weer brandstoffen voor gefundeerde huizen. Een der eerste agendapun ten van de Woensdag te Middelburg gehouden Raads vergadering betrof de herbe planting van de bolwerken, waarvoor globaal geschat 10.000 12.000 boomen noo dig zijn. Mét het oog op de groote schaarschte aan plant- materiaal vroegen B. en W. machtiging om 4000 boomen, welke voor Middelburg be schikbaar waren, te koopen. De heer Wattel wees op de bezwaren van koop en even- tueele aanplant voordat een beplantingsplan gereed is. De boomen zouden echter lever baar zijn bij afroep. Het ligt in de bedoeling voor het. plan een plantsoendeskundige te raadplegen. Deze tijdeiyke benoeming zou het gebruik maken van de diensten van een speciaal landschapsdes- kundige voor alle Walchersche gemeenten niet uitsluiten. BOUWPLAN 'T ZAND. De aandacht van de Raad werd voorts gevestigd op het bouwplan van 't Zand waar van 63 woningen reeds wer den aanbesteed. Dit plan houdt in de verlegging van de Baarsjesstraat en de bouw van een bus-garage voor de Stoomtram „Walcheren". De heer de Vink vreesde ontsie ring van' dit stadsgedeelte door de daar geparkeerde bussen. In deze vergadering werd eervol ontslag verleend aan de heeren dr. E. Stork dr. N. J Hommes, leeraren aan het Gymnasium. Besloten werd ook tot ver lenging van de huur van een groot aantal gemeenteterrei nen. Een hiervan, gelegen aan het Domburgsch Schuitvlot, zou, bestraat, een betere ver binding Langevielebrugt)om- burgsch Schuitvlot kunnen op leveren; dit in verband met het busverkeer op Vlissin gen. Tegen de regels van het éénrichtingsverkeer in, moe ten de bussen nu, in verband met hun grootte, in beide richtingen de Zandstraat pas- se eren. SPEELTUINEN. In verband met de wyzi- ging der gemeentebegrooting 1946 bracht mevr. de Vlieger de wenschelijkheid naar voren ook by het nieuwe stadsplan voor Middelburg plaatsen voor speeltuinen te rëserveeren. Het werd echter wenschelijk ge acht, het initiatief en het toe zicht voor dergelijke speel tuinen aan de 'buurtvereeni- gingen over te laten. SALARISSEN. Besloten werd voorts aan het gemeentepersoneel een op- bouwtoelage over 1945 en '46 toe te kennen. Dit betreft al leen de salarissen die door de gemeente geregeld worden. Hieronder valt dus niet het distributiepersoneel. Aan Ged. Stateh zal worden voorgesteld de jaarwedden van de wet houders te stellen op min stens 2600 met weglating der tijdelijke verhoogingen. BOUWPLAN VEERSCHE WEG—HENDRIKSTRAAT Besloten werd in 'verband met het bouwplan Veersehe wegHendrikstraat tót aan koop van de benoodigde gronden. De heer Luyendijk was van meening, dat een uit breiding naar het Westen meer past in het toekomstig ont werp van de stad. Ook uit breiding in de richting van de Veersehe weg is echter in Lijken der oorlogs misdadigers verbrand Een telegram van hot; Fransche persbureau A.F.ÏY meldt, dat. volgens een oi'fi- cleele verklaring van de com missie der vier groote mo gendheden de lijken van de tien gehangen oorlogsmisda- .d'gers te Neurenberg en het lijk van Goering in het ge- helm zijn verbrand. Na cre matie is de ascji der lijken op een geheime plaats ver strooid. Ook Keitel wilde zelfmoord plegen. Volgens de radio-omroep voor de Amerlkaansche strijd krachten in Mlinchen, is thans bekend .geworden, dat veld maarschalk Wilhelm Keitel het plan gekoesterd, heeft de galg voor te zijn door- zelf moord te plegen. Eenige maanden geleden ontdekte een bewaker, dat Keitel een scherp stuk metaal wilde ver bergen. Goerings zelfmoord. Het hoofd van de Veilig heidsdienst bh' het paleis van justitie te Neurenbe%, kolo nel Andrus, heeft medege deeld, dat de épeciale commis sie van. onderzoek reeds ver schillende personen heeft on dervraagd inzake de zelfmoord van Goering. Hy wilde echter geen namen noemen. Vliegramp in Amerika. DERTIEN DOODEN. Een vliegtuigongeluk in de Ver. Staten heeft Donderdag dertien dooden geëischt. Op ongeveer vijf k.m, af stortte een passagiers-vlieg tuig, dat tijdens een verblin dende sneeuwstorm «trachtte te landen, neer. De uit drie koppen bestaande bemanning en tien passagiers vonden bij dit ongeluk de dood. België klaagt^ Spanje aan. In een nota aan de Ver. Na ties heeft België Spanje be schuldigd van medeplichtigheid by het voorkomen van de ar restatie van Leon Degrelle. Deze nota stelt de V.N. in de gelegenheid de geheele Spaan- sche controverse op te werpen Lijdens de a.s. afgemeene ver gadering. De Begische nota zegt, dat de Spaanscbe regeering on danks alle verzoeken weigert bijzonderheden te verstrekken ten aanzien van de verdwyning van Degrelle. Dit we-tigt de veronderstelling, dat deze het land niet heeft verlaten en zich daar met toestemming van de Spaansche autoriteiten schuil houdt. De Belgische re geering Is van oordeel, dat Spanje de veiligheid van de c-verwinnende landen, kan be dreigen. Uitspraak in proces te Gronau. De Engelsche rechtbank, die. te Gronau zitting houdt, heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den Enschedeschen tex tielfabrikant H. J. Blydensteln. Deze werd beschuldigd van het koopen van onderdeelen van textielmachines in Duitschland, hetgeen bij verordening dcor de Brltsche autori'.eiten is verbo den. Blijdensteln werd veroor deeld tot 15.000 R.M. boete. Zijn inbeslaggenomen auto zal stand van Laramie (Ver. St.) worden terug gegeven. Bezoek van H.M. de Koningin aan België. H.M. de Koningin brengt de volgende week een on-officieel bezoek aan België. H.M. zal Donderdag 24 October tegen theetijd per vliegtuig in Brus sel aankomen. De eerste avond is gereser veerd voor een intiem diner ten paleize met een beperkt aantal genoodlgden. Vrijdag 25 October reikt H.M. decoraties uit als *een uiting van dankbaarheid van het Nederlandsche volk voor wat België in de laatste jaren voor Nederland deed. MINISTER FIEVEZ IN BELGItt. Minister Fievez. die een be zoek brengt aan .België, heeft de ontvangst daar buitenge woon hartelyk genoemd. Hij verklaarde ln overeen stemming met de denkbeelden van majoor Kruis te streven naar een steeds nauwere mi litaire samenwerking met Bel gië. Economie van België gezond. LEZING VAN MINISTER LIBAERT. Op uitnoodiging van de vereeniging der „Licencies de l'institut suprieur de com merce de Bruxelles", heeft Henri Libaert, Belgisch mi nister van economische, zaken; Woensdagavond een causerie gehouden voor een gehpor van voornamelijk vooraanstaande personen uit overheids-, fi- nancieele- en handelskringen. Over de internationale han del zeide de minister: „Onze economie ls gezond. De be sprekingen met talryke lan den hebben een gunstig ver loop, De tolunie met Neder land zal spoedig werkelijkheid zyn en, economisch gesproken, zullen wij niet langer een klein land zijn." overeenstemming met dit plan. Ook zou dit zich aansluiten bfc' de plannen die er bestaan ten opzichte van de aanleg van een tweede industrie-ter rein voor kleine industriën, tusschen Kanaal en Veersehe weg, tegenover het groote in dustrie-terrein aan de andere zijde van het kanaal. De aan te koopen terreinen zijn, ge- daeltelijk althans, voor het plaatsen van noodwoningen geschikt. Een voorstel tot verwarming van de Kraamkliniek op het Noordbolwerk door centrale verwarming werd na eenige discussie aangenomen. De wenschelijkheid van een gewijzigde openstelling van de graanbeurs zal nader onder zocht worden. BOUW- EN WONING4 TOEZICHT. Tenslotte werd besloten deel te nemen aan een Cen trale Dienst voor de gemeen ten op Walcheren, uitgezon derd Vlissingen, vqor bouw en woningtoezicht en toezicht gemeentewerken. De finan- cieéle regeling gaf aanleiding tot eenige discussie, dit betrof echter meer de redactie dan de inhoud van het voorstel. De kosten van deze dienst kwamen hoe dan ook bere kend, op 70 ct. per inwoner. Twee punten werden nog aan de lange agenda toegc. voegdp Het herstel van de wonin gen van cie woningbouwvere niging Couburg, waarvoor een crediet werd verleend van 46.500. Hierbij werd tevens van de zijde van de Raad ge wezen op de wenschelijkheid, dit blok van rioleerlng te voorzien, hetgeen echter ln verband met de materiaal-po sitie nog niet mogelijk bleek. Besloten werd voorts het gebouw - van de Centrale Keu ken naast de kazerne in de St. Janstraat voorloopig te bestemmen tot bergplaats voor het brandweermateriaa!, dat nu op verschillende plaatsen in de stad is opgeborgen, HOUTEN MIDDEN STANDSWONIN GEN. Ten slotte brachten B. er: W. in de Raad een juist ont vangen voorstel van het Mi nisterie van Openbare Wer ken en Wederopbouw tot le vering van een aantal hou ten middenstandswoningen, voor de prys van 10 000 per stuk en met een levensduur 'van plm. 40 jaar. Van ver scheidene zijden werd ge we zen op de noodzakelijk hooge huurprijs van deze kostbare! woningen, die op de duur een schadepostje voor de geméen- te zouden beteekenen. Ander zijds werd aangedrongen opj het scheppen van een woon gelegenheid voor de ambte naren van diensten, welke an- ders wellicht niet in Middel burg gevestigd zouden worden. Na een levendige discussie werd met 10 tegen 6 stemmen besloten een 6-tal varj deze woningen te bestellen, RONDVRAAG. Bij de rondvraag werd nog eens aangedrongen op een stimuleerende werking van de zijde der gemeente op het herstel van de woningen het geïnundeerde gebied. In verband met het bezetten van een deel van de Huishoud school door de Molenwater- school, waardoor het hulshoud- ondexwijs niet normaal plaats kon vinden, wei'd medege deeld dat de geëvacueerde Molenwaterschool de beschik, king over kachelpijpen krijgen, waardoor de school naar haar eigen gebouw kan terugkeeren. De aandacht van B. en W. werd v.oorts gevestigd op de noodzakelijke verbetering van het wegdek van de singels. Tot slot kon op een desbe treffende vraag worden mee gedeeld, dat het in de be doeling ligt ook dit jaar aan de bewoners van geïnundeer de huizen extra brandstof ter beschikking te stellen. Dit zal echter minder zyn dan het vorig jaar en- een onderscheid zal gemaakt worden tusschen huizen waarin reeds en waar- In nog niet gestookt werd en huizen die langer onder wa ter stonden. Men ziet op deze tentoon stelling honderden foto's van de verschillende getroffen dee- len van Zeeland. De toegang ls vrij, hoewel iedere bezoeker gelegenheid heeft in de ge plaatste collectebussen iets te storten. Zatei-dagmlddag vond de of- ficieele opening plaats, waarin o.m. het woord werd gevoerd dcor den heer v. Doorn, direc-. teur van de stichting „Neder lands Volksherstel" te Utrecht, die zelf ook geboren Zeeuw is. Het batig saldo der ten.oon- stelling wordt t.z.t. via Volks herstel afgedragen aan een comité of gemeente in Zee land; hierover zal nog nader worden beslist. De tentoonstelling wordt druk bezocht. Minister Beel te Goes. De minister-president, dr. Beel, kwam Donderdagavond per auto uit 's-Gravenhage te Gos i-an, waar' hij zijn intrek nam in hotel „de Korenbeurs", om heden (Vrijdag) zyn voor genomen tocht door Zeeuwsch- Vlaanderen aan te vangen, Zeeuwsche onderwijsdag. Woensdag werd in de Schouw burgzaal te Middelburg een onderwijzersdag gehouden,, ge organiseerd door de Ver. Schoolmuseum te Middelburg. In zijn openingswoord heet te de heer A. A. Leenhouts,. insp. van het L. O. te Middel burg, o.m. diverse vertegen woordigers van gemeentebestu ren welkom en sprak de hoop uit. dat het resultaat van de ze dag straks ook in de Zeeuw sche scholen merkbaar zal zijn. Mej J. E. Schaap, gem. in- spectrice van het L.O. te Rot terdam, sprak over „Onderwijs vernieuwing". daarbij uitgaan- de van de methode en de be reikte resultaten in Rotterdam. Onderwijsvernieuwing wil zeg gen, aldus spr., vernieuwing der schoolopvoeding en een voortbouwen op het reeds be staande, doch daaruit meer halen dan tot heden geschied de. Noodig daarvoor is veran dering van opleiding, doch allereerst verhooging van het levenspeil der onderwijzers Een werkelijke vernieuwing is te bereiken door een andere, instelling van het personeel t- a.v de behoeften van het kind. Er moet over de geheele linie van het onderwijs, van kleuterschool tot middelbare inrichtir toe. eenheid van houding der leerkrachten be staan. Eén van de grondvesten der vernieuwing is: minder in de boeken kijken en meer het kind bestudeeren. 'V\ v" PHILIPS LAMPEN Zuinig en laag in prijs NA DE BRAND BIJ BATA. In verschillende dagbladen zyn artikelen verschenen, dat de Schoenfabrieken der N.V. „Bata" te Best, na de brand, de productie sterk moesten be perken. Thans wordt door de N.V. „Bata" medegedeeld, dat de productie niet alleen in haar geheel kon worden gehand haafd, doch speciaal kinder schoenen de laatste dagen in zeer groote collecties naar de filialen zijn verzonden. (ingezonden mededeéling.) ..chtereen volgens ging spr. na de min of meer algemeene eigenschappen, die de leeftijd1 der kinderen met zich mee brengt en aan welke speciale behoeften moet worden vol daan. Om het kind spoedig in de gemeenschap te brengen, was zij van meening. dat de schoolplicht op vijfjarige leef tijd ingevoerd dient te worden (kleuterschool) Ter illustratie van haar inleiding 's morgens had mej. Schaap een tentoonstelling ingericht van werk van leer lingen en kwcekelingen van de scholen waar de nieuwe onderwijsmethode was inge voerd. Door de groote toeloop van bezoekers moest men tot splitsing van het program overgaan, waarbij de lezing van den heer A. de Jonge e enigszins in het water viel. In het kort stipte deze spre ker aan, wat in de practijk gedaan kan worden. Op de kweekschool zullen cursussen handenarbeid, zang en teeke nen worden gegeven. Het optreden van het koor „De Scheldemonden" met zang en folklore oogstte tot slot groot succes. Vlissingen RECREATIEZAAL VOOR HAVENDOKF In 't Havendorp te Vlissin. gen is een barak van het Ned. Volksherstel gearriveerd. Deze barak heeft een om vang van 21 bij 6 meter en zal voor recreatie-doeleinden worden gebruikt. Men hoopt de zaal nog vóór de winter in gebruik te kunnen nemen. SPREEKUUR VAN DEN BURGEMEESTER, Woensdag 24 October zal de burgemeester van Vlissingen Teen spreekuur houden. Serooskerke RAADSVERGADERING. Maandagavond kwam de ge meenteraad van Serooskerke bijeen. Allereerst werd het nieuwbenoemde lid de heer H Janse, beèëdigd. Besloten werd Gedep. Staten te verzoeken het bedrag der vergoeding voor "t bijwonen van de raadsverga_ deringen te bepalen op 4 per lid per vergadering, en de jaarwedden van de wethouders 'me: ingang van 1 Januari 1947 op f 200 's jaars. Ingekomen was een verzoek van het bestuur der vereeni ging voor Christelijk Volkson derwijs om een tegemoetko ming ln de kosten, verbonden aan het benoemen van een vakonderwijzeres in de nuttige handwerken voor meisjes. Daar de gemeenteraad uitslui end bevoegd is aan de schoolbe sturen subsidie te verleenen overeenkomstig de bepalingen der wet, werd nlerop afwijzend beschikt. Nu gebleken is, dat de ver eeniging voor Christelyk Be- waarschoolcnderwijs niet in staa; is deze school uit eigen middelen te kunnen exploitee- ren. werd besloten de jaarlfik- sche subsidie te verhoogen tot 100 per jaar en per leerling boven de 4 jaar. Vervolgens kwam aan de orde het voorstel van B. en W. '"m de bestaande gasverlich ting ;e vervangen door elec- trische straatverlichting. Na uitvoerige discussie werd be sloten, behoudens goedkeuring van Gedep. Staten, hiertoe over te gaan. Wegens gebrek aan ma eriaal zullen voors. hands slech's een 10-tal lan taarns geplaatst kunnen wor den. Getracht zal worden in een gedee'to der gemeente zoo. lang een n:odverlichting te doen aanbrengen, Overeenkomsig het voorstel van B. en W. werd besloten niet tot het bouwen van wo ningen ter uitvoering van het woningbouwplan. 1947 over te gaan, doch de bouw aan parti culieren ever te laten. Daarna werd de rekening van inkom sten en uitgaven der gemeente over 1945 aangeboden en een commissie ingesteld om deze t.z.t. te onderzoeken. Tenslotte kwam aan de orde het voorstel van B. en W. tot het vaststellen van de gemeen schappelijke regeling met be trekking tiet de centralisatie van het bouw- en woningtoe-' voering van gemeentewerken op Walcheren, zooals deze in concept door Gedep. S:aten is toegezonden. Deze regeling werd voor de gemeente niet noodzakelijk en in verband met de firiancieele positie der gemeente ook niet verantwoord geacht. Het voorstel werd dan ook na ampele bespreking verworpen. Besloten werd aan Gedep. Staten op deze gronden ontheffing van de regeling te verzieken. Tijdens de rondvraag werden nog verschillende onderwerpen ter tafel gebracht, o.a: omtrent s.raatvexJbetering, electrifica- tie, rioleering enz., waarop de vnnrzit.ter nftvi *- voorzitter uitvoerig repliceert. Zoutelande RAADSVERGADERING. Maandagavond vergaderde de gemeenteraad van Zoute lande. Wethouder P. Cijvat is aangewezen als plaatsver vangend burgemeester. De raad vereenigt zich met het voorstel van B. en W. om het presentiegeld voor de raadsleden te bepalen op 2.50 per vergadering, voor zoover deze wordt gehouden op een tijdstip ln de gewone werktijd. Voorts werd beslo ten een cpbouwtoelage toe te kennen aan het gemeenteper- soneel over de jaren 1945 en '46. De kosten van het ver plaatsen v.gn de muziektent, f 99,56, worden voor rekening van de gemeente genomen. De raad besloot het bedrag waarop et schoolbestuur recht heeft vast te stellen op f 1144. Voorts kwam aar. de orde het voorstel van B. en W. de regeling inzake het Centraal- Bouw- en Woningtoezicht aan te nemen. Na breedvoerige be spreking werd tenslotte het besluit, met de stemmen van de heeren Verhagen, Gabriël- se, Wisse en Cijvat vcor en van de heeren Stroo, Leynse en de Wolf tegen, aangeno- men. In de vacatux'e F. de Witte werd tot lid van het B.A. ge kozen de heer P. de Visser. De aangeboden begrooting 1947 bevat voor de gewone dienst f 113.373, en onvoorziene uit gaven f 3035 en een tekort van 17.000. O.- en W-Souburg ZENDINGSAVOND. Zaterdagavond werd in de Geref. kerk te Souburg een Zendingsavond gehouden waar Ds. van Nes sprak, die ver telde over zijn ervaringen in een concentratiekamp in Indië onder de Japonsche bezetting. Hy drong aan het zendings werk te blijven steunen. Zuster Eijkel vertelde over haar werk in het zendings ziekenhuis te Magelang, waar, ondanks het verbod tot Evan gelieverkondiging van de Ja- pansche autoriteiten, dit toch geregeld plaats vond, terwijl mej. Baarbé als Evangeliste het een en ander vertelde vuil 11CI. UUUW «111 VY vlliug .1/1, .--V -V*. - 'zicht en het toezicht op de uit. over haar werk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2