PH0VIMCIA1E ZEEUWSCHE COUPAHT Ook Nijmegen heeft zijn woningproblemen Amerika leent en levert niet meer aan Tsjecho-Slowakije Vandaag Amerikaansche hulp voor Nederlandsche Joden Moeilijk opruitningswerkin de havens van Zeeland 189e Jaargang - Nr. 243 Uitgave der Stichting Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburgs Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Vrijdag 18 October '46 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco per post, 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per rum. minimum per advertentie 2— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat I tel 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaal 29. tel. 2077 en 2924. Ones Turlkade 15. tel. 2475 Oostburg üratemastraat 3, tel. 102, Terneuzen: Brouwerijstr 2, Postrek. nr. 359300 P-Z.C.. Middelburg. Het Wereldgebeuren Het land van Benesj op weg naar herstel. Vragen aan Tito. Het botert de laatste maan den niet erg tusschen de Ver- Staten en de landen van Oost en Midden-Europa. Na de voortdurende wrijving met Joego-Slavië, heeft het Ameri- kaansche ministerie van bui- tenlandsche zaken thans een onaangename maatregel ge troffen jegens de Tsjecho-Slo- waaksche Republiek. Het door de export- en importbank aan dat land verleende crediet ad 50 millloen dollar is geblok keerd en de verkoop van Amerikaansche surplusgoede- ren gestaakt. Een woordvoer der van het Amerikaansche ministerie zeide. dat het cre diet voor onbepaalde tnd was geblokkeerd, daar Tsjecho Slo wakije de bedoeling van de Ver- Staten bij het verstrekken van dergelijke credieten bad mis verstaan en zich niet bereid heeft verklaard Amerikaan- eche staatsburgers wegens rechten en eigendommen in Tsjecho-Slowakije schadeloos te stellen. Het misverstaan van de bedoelingen van de Ver. Staten slaat op het feit, dat Tsjechische regeerings- personen hebben gezegd, dat Amerika leeningen aan Euro- peesche landen verstrekt uit overwegingen van „economisch imperialisme". De door Ame rika toegezegde leveringen ten bedrage van 10 millioen dollar zullen nog doorgang vinden, doch het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat bo ven dit bedrag nog iets zal worden geleverd. Nu is Tsjecho-Slowakije door energiek aanpakken van regeering en volk reeds zoo ver gevorderd op weg naar economisch herstel, dat het stopzetten van de Amerikaan sche hulp het land niet in on overkomelijke moeilijkheden brengt. Eind Oct. zal een twee. jarenplan voor de opbouw aan het parlement worden voorge legd, opgesteld door deskun digen uit .alle partijen van de coalltieregeering, dat nieuw élan zal geven aan de nationa le krachtsinspanning. De re geering heeft toegestemd ir het vormen van een contróle- commissie voor toezicht op de uitgaven krachtens dit twee jarenplan en in een algemeene clausule, waarbij particuliere ondernemingen gelijke rechten zullen hebben als genationali seerde industrieën. Deze con cessies waren door de niet- communistische partijen ge- eischt. Hoewel Tsjecho-Slowakije zich op Rusland heeft georiënteerd, heeft het land onder leiding van den democraat Benesj zijn democratische tradities volkomen gehandhaafd en er geen sprake van. dat de communistische partij, zooals in Joego Slavië, de alleenheer schappij heeft. In Joego-Slavië heeft een redacteur van de New-York- Times een reeks vragen ge steld aan maarschalk Tito. De vragen benevens de antwoor den werden volledig door ra dio Belgrado omgeroepen. Over de betrekkingen tus schen de Ver, Staten en Joego Slavië zeide Tito: Van onze kant bestaat het grootste ver langen om goede betrekkingen met alle landen te onderhou den- Er zyn echter een aantal incidenten voorgevallen, die aantoonen. dat dit verlangen niet door de Ver. Staten wordt gedeeld. Met elke billijke op lossing van de kwestie Triëst zou Joego-Slavië accoord kunnen gaan, doch de huidige plannen kon het niet aanvaar den. Ten aanzien van de ver dere doorvoering van het so cialisme zeide Tito, dat de grondwet in zoodanige sociale hervormingen voorziet, dat het volk er volkomen tevreden mee is. Over zijn houding tegenover de Katholieke kerk zweeg hij echter. En juist het optreden tegenover de hooge geestelijk heid. voor de buitenwereld tot uiting gekomen in het proces Stepinatz, heeft in het bui tenland veel kwaad bloed ge zet. Binnenkort wordt zelfs een Pauselijke encycliek over Joego-Slavië verwacht. Bevin over Perzlë. Be vin heeft in het Lager huis verklaard, dat de regee ring alle toespelingen, insinu aties inzake medeplichtigheid van Britsche personen aan de opstandige beweging in Per- zië zonder aarzeling van de hand wyst. „De regeering heeft kennis genomen van de w*r:e, waar op de Sowjetpers en -radio deze ongegronde beschuldigin gen hebben verspreid en zal stappen doen, opdat de ware feiten ter kennis van het Perzische volk komen De vraag van een afgevaar digde der Labourparty of Bevin er wel heel zeker van was, dat bepaalde andere re geeringen zich niet in de binnenlandsche aangelegenhe den van Perzië mengen, ver wekte gelach. Bevin gaf geen antwoord op deze vraag. Opstand in Perzië geëindigd Kasjkai, de leider der op standelingen in Zuid-Perzië, heeft in een telegram aan Soeltaneh, premier van Perzië, he; volgende verklaard: „Door 't verzoek naar de na tionale beweging in te willigen hebt gij Zuia-Perzlë vrede en orde teruggegeven. Ik heb mijn troepen bevel gegeven uiteen te gaan en op vreedzame wijze naar huis terug te keeren." Verkiezingsuitslag in Britsche zone. In de Britsche zóne van Duitschland hebben de soci aal-democraten de meeste stemmen behaald, nl. bijna 11.200.000 tegen de Christelijk- democraten ruim 11 millioen. De communisten verkregen 2.400.000 stemmen. Als gevolg van het kiesstel sel behaalden de Christelijk democraten echter de meeste zetels. 70 a 80 der kiesgerechtig. den bracht zijn stem uit. Geheime Nazi-partij in Frankrijk. Politie trad energiek op. De Fransche politie heeft 28 personen gedetineerd voor ondervraging in verband met activiteiten van een organi satie bekend onder de naam van „socialistische eenheids partij", waarvan beweerd wordt dat zij een kern is van een nieuwe Nazistische bewe ging. De politie heeft tevens een drukkerij gesloten, waar naar men zegt het clandestie. ne blad der partij, „De Euro- peesche strijder" werd drukt. Men weet nog niet of de hoofdpersonen gepakt zyn. Molotov neemt geen risico. Molotof is ter bijwo- ning van de alg. verga dering der Ver. Naties per ',Qoeen Elizabeth" naar New York vertrok ken. De vele vliegongeval len van de laatste tijd hebben hem blijkbaar er toe gebracht niet per vliegtuig te reizen. Ook van Pargs naar South ampton Is hg met trein en boot gereisd. NOODLANDING. Woensdagmiddag moest een vliegtuig van de Rijkslucht vaartschool te Gilze Rijen een noodlanding maken onder Warda in Friesland. De pi loot bleef ongedeerd, maar het toestel werd aan de neus ernstig beschadigd- Te voren had het toestel feeds een noodlanding op het Leeuwar der vliegveld moeten malcen. De nieuwe Burgemeester van Middélbutg, Jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg. Vliegschool Woensdrecht geopend. In tegenwoordigheid van tal van militaire en burgerlijke autoriteiten is Woensdag te Woensdrecht de militaire luchthaven en vliegschool ge- opend door kol. I. Aler. direc teur der luchtstrijdkrachten. Kol. Aler sprak de aanwe. zigen toe en wees op hetgeen te Woensdrecht tot stand is gekomen in het laatste jaar. Voordien verkeerde het vlieg veld in zeer slechte toestand. Tot de leerling-vliegers richtte spr. zich met een ern stige waarschuwing om de vliegorders stipt uit te voeren. Zonder het droevige geval Apeldoorn met name te noe men, wees hij op de belang rijkheid van vliegdiscipline en zelfbeheerscliing. De instruc teurs gaf hy in dit verband de opdracht „meedoogenloos' te zyn. Met het hyschen van de vaderlandsche driekleur werd de opening bezegeld. MOEDER VAN TWAALF KINDEREN GEDOOD. Woensdagavond liep de 44- jarige mevr. Joh. Hand-Breed te Noord-Scharwoude, moeder van twaalf kinderen, met een teil waschgoed de trap van haar woning op. Zij had het ongeluk te vallen en met haar hoofd op de steenen vloer te recht te komen. In bewuste- looze toestand werd zij naar een ziekenhuis te Alkmaar overgebracht, waar zij aan de gevolgen van haar val is over leden. Laat kleine Nazi's vrij. ACTIE VAN DUITSCHE COMMUNISTEN. Het algemeen secretariaat van de Duitsch Socialistische Eenheidsparty heeft een pro- clama.ie uitgevaardigd, waar in er wordt op aangedrongen, dat al degenen, die alleen cu or de leidende figuren misleid zyn, de kans krijgen om een "nieuw en beter leven te beginnen, nu voor het eerst de personen, die verantwoordelijk zyn voor de oorlog, met de dood zyn ge- sraft. Een van onze taken, aldus de proclamatie, is, hun, die alleen in naam lid van de N.S.D.A.P. waren, de kans te geven, zich achter onze demo cratische beginselen te scha ren, en hun die rechten te ver schaffen, waar iedere burger aanspraak op heeft." Di; is de eerste officieele ac tie van een pclitieke partij om het groot aantal „kleine Nazi's" de schuld kwijt te schelden en in he; normale politieke leven, op te nemen. ia het twee jaar gele den, dat by decreet van Hitier de „Volkssturm" werd. ingesteld; Is het 15 jaar geleden dat de beroemde Ameri kaansche uitvinder Tho mas Alva Edison over leed. Prins Bernhard lijdt aan maagstoornissen. TER OBSERVATIE IN ZIEKENHUIS OPGENOMEN. Officieel wordt medegedeeld, dat Z.K.H. Prins Bernhard, in verband met maagklachten van niet ernstige aard, voor enkele dagen ter observatie is opgenomen in het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht. Van Meegeren werkt weer. Na de bekentenis van Han van Meegeren werd van al zijn werk de opbrengst aan den curator overgedragen in verband met zyn loopend faillisement. Een maand gele den heeft de curator hem verlof gegeven vrijelijk te be schikken over de opbrengst van zyn werk. De kleine, 57-jarige schil der, Is nu weer ijverig bezig. Hij heeft een groot aantal bestellingen van particulieren en van kunsthandelaars. Zoo veel' zelfs, dat hy niet alle opdrachten kan aannemen. Dat hy thans meer „in trek" is dan voor de geruchtmaken de „Vermeer-affaire", blijkt wel uit het feit. dat hij vijf maal hoogere prijzen krijgt, dan vroeger het geval was. TWEEDE KAMERLEDEN BEDANKEN. Dr. L. J. Zimmerman, die sinds Augustus zitting heeft in de Tweede Kamer voor de Party van de Arbeid, heeft voor zyn functie bedankt. Als zyn opvolger komt in aanmer king de heer J. G. Suurhoff te Amsterdam. Ook de heer J. E. Stokvis (Partij van de Arbeid) heeft bedankt als .Tweede Kamer lid. Hij zou opgevolgd moe- ten worden door den heer G. J. N. M. Ruigers te Rijs- wyk, maar deze heeft reeds zitting genomen in de vacatu- re-Drees. Voor de benoeming komt nu in aanmerking de heer H. J. Hofstra, die ook reeds zitting had in de tijde lijke Tweede Kamer. EMIGRATIEMOGELLTK- HEDEN IN ARGENTINIË. De Argentynsche Landbouw kundige Commissie is op het departement van Landbouw in Den Haag ontvangen in een by eenkomst van vertegen woordigers van het bedrijfsle ven. Ten aanzien van emigra tie-mogelykheden naar Argen tinië verklaarde de commissie, dat er groote interesse be staat voor goed geschoold Ne- derlandsch personeel. Ver schillende grondeigenaren zyn bereid op gunstige voorwaar den Nederlandsche personeel aan te nemen. Uiteraard zyn gezinnen met kinderen het meest gewenscht. Het salaris van deze families bedraagt 1000 pesos per maand. Frankrijk zal als „gast heer" 136.250.000 francs on kosten. gemaakt voor de vre desconferentie, voor zyn re kening nemen. De Republikeinen en de wapenstilstand. Nauwkeurige nakoming der voorwaarden. - Sjahrir is van de kabinets zitting te Djokjakarta, met zyn gezelschap te Batavia te ruggekeerd. De plaats van Soedarsono in het wapenstilstandscomité zal worden ingenomen door mr. Amir Sjarifoedin, minister van defensie, die in Batavia zal blyven. De kabinetszitting was voor- namelijk gewijd aan besprekin gen over de wapenstilstand volgens de republikeinsche mi nisters uit het gezelschap van Sjahrir was besloten de voor waarden van de wapenstil standsovereenkomst zorgvuldig na te komen. Oliebronnen aan Amerikanen verpacht? Volgens een bericht van de republikeinsche radio zijn de oliebronnen in de residentie Rlouw, in overeenstemming met de republikeinsche regee ring, „aan Amerika in leen gegeven". Mevr. Schermerhorn en Mevr. v. Poll naar Indonesië. Zondag zullen mevr. B. SchermerhornRook en mevr M. A. van Poll—Smitz per K.L.M.-vliegtuig naar Batavia vertrekken teneinde óch bij haar echtgenooten te voegen. De schaderegeling remt de wederopbouw. IN Nymegen wonen op dit oogenbllk, nu de eerste herfststormen over ons land gieren, nog 160 personen in onderaardsche bunkers, 200 menschen tezamen in twee buitenplaatsen en. leven in het overige deel van de stad, door samenwoning en andere nood voorzieningen, 227 gezinnen in absoluut ontoelaatbare toe standen. Het ergste is, aldus vertelde mij de wethouder van sociale zaken van de gemeente Nijmegen, mr. J. J. de Haas, dat er voor de winter geen uit zicht is op verbetering. Wel zal het gemeentebestuur een der beide bunkers ontruimen, doch overigens is er geen mogelrjk- heid betere woongelegenheden te verschaffen aan deze oor logsslachtoffers, die thans, ruim 15 maanden na het einde van de oorlog, nog in derge- lyke zorgelijke en demoralisee- rende omstandigheden verkeg- ren. Want demoraliseerend werkt de slechte huisvesting zeker. Het wonen in de bunkers spreekt het sterkste tot de verbeelding, daar hier van eenig huiselijk comfort weinig of geen sprake is. Joodsche gemeenschap telt nog 28.000 zielen. Na de bevrijding werd aan de Joden in Nederland hulp verleend door de Joodsche Coördinatie Commissie. In Maart 1945 kreeg deze J. C. C. hulp van het „American Joint Distribution Committee", een reeds bijna 30 jaren bestaande organisatie van de Joodsche gemeenschap in Amerika, die zich bezig houdt met het ver- leenen van financieele- en ma- terieele hulp aan behoeftige Joden In de periode van Juli 1945 tot Juli 1946 werd een bedrag van. 640 000 ter be schikking van de Nederland sche Joden gesteld. Voor de 28.000 personen, die van de 140.000 zielen tellende Joodsche gemeenschap in Ne derland zijn overgebleven, werden 1785 kisten en balen met kleeding, schoeisel, voed- Vorrink sprak te Berlijn. Kurt Schumacher, voorzitter van de Duitsche sociaal-demo cratische Partij, heeft tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Berlyn het woord gevoerd. Schumacher protesteerde in het bijzonder tegen de ontman teling van fabrieken in alle zönes van Duitschland, daar deze vcor de Duitsche behoef ten en export moesten dienen. Koos Vorrink, die na Schu macher het woord voerde, zei de, dat de wereld de misdaden der nazi's had kunnen verhin deren. „Te dien tijde", aldus Vorrink, „zeide men echter, dat het nazisme een Duitsche aangelegenheid was". Tot slot zeide Vorrink: „Nederland kan niet leven als Duitschland niet welvarend is". Zeven meter slib in de haven van Vlissingen. Een schepenkerkhof. DE Duitschers hebben, toen zij ook in Zeeland ge dwongen werden te capi- tuleeren, op 't laatste moment nog zooveel mogelijk vernield en het spreekt wel van zelf, dat in een waterrijke provincie als de onze vooral de havens, bruggen en sluizen het hebben moeten ontgelden. De ruïneuze gevolgen van deze ook op het water toegepaste tactiek van de „verschroeide aarde" zyn ons allen bekend, zoodat we daarover niet nog eens in den breede behoeven uit te welden. Daar zouden we trouwens ook niets mee opschieten. Hier in Zeeland praten we liever niet te veel over hetgeen nu een maal is gebeurd, maar we pakken aan om de zaak binnen de korst mogelyke tijd weer op gang te krijgen. Zoo gaat 't ook bij de afdee- ling Opruimingsdienst van de Directie Beneden-Rivieren van de Rijkswaterstaat, welke nu reeds ongeveer een jaar in de weer is om de tallooze obsta kels, waarmede de Duitschers moedwillig de Zeeuwsche ha vens en waterwegen hebben versperd, weer op te ruimen. OVERAL IN ZEELAND En het was heusch niet al leen de haven van Vlissingen, die onder handen genomen moest worden: de havens van Breskens, Perkpolder, Krui- ningen en Katsche Veer dien den in de eerste plaats Wëer vry gemaakt te worden ten einde de veer-verblndingen tusschen de eilanden onderling en met Zeeuwsch-Vlaanderen te kunnen hervatten. Zoover was men omstreeks Kerstmis van het vorig jaar. Als vol gend punt stonden toen op de „urgentielyst" de havens van Hansweert en Wemeldinge als onderdeel van het Kanaal door Zuid-Beveland, dat als drukste kanaal van Europa zoo spoe dig mogelijk weer voor de scheepvaart moest kunnen worden vrijgegeven. Ook dat werk vlotte gelukkig behoor, lyk; alleen bleef in de haven van Hansweert nog de 200 tons bok „Kolossus" zitten, maar die hinderde het scheep vaartverkeer weinig en boven dien zal hij binnenkort toch ook verwijderd worden. Einde vorige week ls een poging hiertoe helaas nog mislukt. Voor het verkeer met België was natuurlijk ook het kanaal van Terneuzen naar Gent van groot belang, evenals de haven van Terneuzen, terwijl ook in de haven van Hoedekensker- ke, waar de aanlegbrug van de provinciale booten werd ver nield, nog steeds het een en ander op te ruimen valt. Daar mede is men thans ook begon nen- BEN SCHEPENKERKHOF TE VLISSINGEN. Maar nergens waren de ver nielingen toch zoo „gründlich" uitgevoerd als in de haven van Vlissingen, welke in een waar schepenkerkhof werd herscha pen. En dan spreken we nog maar niet eens van de ver woesting van kademuren, in stallaties, gebouwen enz. De haveningang werd hier geheel versperd door het tot zinken brengen van een gehee- le reeks van schepen; van West naar Oost de nieuwe Ferry boot 215, de „Prinses Ju liana" en de „Prins Hendrik", eveneens van de Prov. Stoom- bootdienst en de Hansaboot, welke laatste reeds kort na de bevrijding door de Engelschen werd „omgezet" ten einde al thans een smalle doorgang naar de haven te verkrijgen. Trouwens, ook de 215 wera al door de Engelschen opgeruimd, maar wat al te haastig, zoodat ze het vrachtje een eind buiten de haven moesten achterlaten, waar de Opruimingsdien de Rijkswaterstaat tham. bezig ls de resten op te rui men. De kostbare patent-ste vens, op welks behoud „de Schelde" veel prijs stelt, wor den met groote zorg gelicht. EEN SUB-MASSIEF. Nu zou het lichten van een dergelijke reeks wrakken op zich zelf nog geen bijzondere moeilijkheden behoeven te ba ren, ware het niet, dat zich tegen deze versperring een hoeveelheid slib had vastgezet, welk het opruimingswerk ont zettend bemoeilijkt. Om en op de schepen óók by de tallooze kleinere, welke de Duitschers achter de versperring in de haven tot zinken brachten is het „slib-massief" inmiddels aangegroeid tot een dikte van 6 tot 7 meter, waardoor van de diepte van de haven, die eigen lijk overal 11 meter behoort te halen, op vele plaatsen niet meer dan een meter of drie is overgebleven. Men begrijpt, dat onder deze omstandigheden het oprui mingswerk heel moeilijk is. Eerst moet het slib in en om de schepen weggehaald worden en pas daarna kan van het opruimen van de wrakken zelf sprake zijn. Er wordt dus voortdurend gebaggerd daarbij stuit men ook telkens weer op niet verwachte obsta kels. Er zijn zelfs schepen, zoo vol met modder, dat ze eerst ge heel gelost moeten worden voor men ze aan de opper vlakte kan brengen. Zoo wordt op het oogenblik gewerkt om Vlissingen's bui tenhaven weer in vooroorlog- sche staat te brengen: met man en macht èn met zwaar materiaal! En gelukkig vor dert het werk, zooals bijv. kan blijken uit de steeds aangroei ende reeks wrakken en brok stukken op de wal. Men rekent er dan ook op, dat reeds begin December de toegang tot de haven door het opruimen van de resten van de Hansaboot, gebracht zal zijn op een breed te van plm. 110 meter en dat in de loop van 1947 de Vlis- singsche haven weer geheel „schoon" zal zyn. sel en andêre artikelen aange voerd en gedistribueerd tot een waarde van S 200.000. Aan kieine zakenlieden wer den leeningen verstrekt om hun zaken weer op te bouwen en zich zelf weer onafhanke- lyk te maken. De activiteit van de Joint bespaart de Nederlandsche re geering veel uitgaven, terwijl bovendien kostbare Ameri kaansche deviezen in ons land worden gebracht, die via Nederlandsche Bank op re kening van de Joint worden geboekt. WERKZAAMHEDEN VAN DE JOINT. Sedert de aanvang van haar werkzaamheden heeft de Joint zich ook bezig gehouden met de opsporing van verdwenen familieleden en het herstel van contact. Groote moeilijk heden ondervindt men bij 't re gelen van juridische kwesties, die voortvloeien uit het ont breken van de noodige gege vens voor het opstellen van doorsverklaringen. De wet, die over deze materie moet beslis sen. is nog steeds niet aan hangig gemaakt en dit ver oorzaakt aanzienlijke vertra ging in de opbouw van een on afhankelijke Joodsche gemeen schap. Verder verleent de Joint haar bemiddeling bij het ver krijgen van de noodige docu menten voor emigratie er geeft daarbij. Indien noodig- ook financieele hulp. Sedert Mei zijn ruim 300 personen door bemiddeling van de Joint geëmigreerd, de meesten naar Palestina, terwyl de overigen de voorkeur gaven aan de V S., Canada. Australië en Zuid- Amerika- Het eerst komen zi in aanmerking, die onmogelijk in de landen waar zy thans vertoeven kunnen blyven. Tenslotte verschaft de Joint de middelen voor het onder houd van de oorlogswezen, die in gezinnen of tehuizen zyn ondergebracht, alsmede voor het onderwijs en de vakoplei ding van de Joodsche jeugd, die uit de kampen terugkeer de. VERGOEDING VOOR KUSTVAARTUIGEN. Van de 19.109 huizen, die na de oorlogsteiste ring nog in Nijmegen be schikbaar zijn, wordt meer dan de helft dubbel bewoond. Het is het gemeentebestuur bekend, dat 17.247 personen bij anderen inwonen, daarbij ko men natuurlijk nog talrijken, die het niet officieel gemeld hebben. De toestanden waaronder deze menschen dikwyls leven werkelijk hemelschreiend. Mr. de Haas gaf ons daar eenige verbijsterende voorbeel den van. In een huis van vier kamers en een keuken woon den zeven personen, daar is een gezin bij in gekomen van Van een bijzonderen medewerker te Nijmegen ontvingen wij een bijdra- ge over de problemen, waarmede men ook in deze zoozeer door de oor log geteisterde stad op het gebied van de huisvesting nog steeds worstelt. Het zijn problemen, welke ons in Zeeland niet vreemd zijn, maar juist daarom verleenden wij gaarne eenige plaats aan het réiaas van dezen Hij' meegschen collega. zeven personen, bestaande uit man, vrouw en vyf kinderen, terwijl het zesde op komst ls. Tengevolge van deze overbe volking sliep de vader in een stoel, terwijl de kinderen, vari- eerend van 1 tot 18 jaar, op één kamertje verblijven. Dit is slechts én voorbeeld, doch zoo zyn er vele gevallen. DE ONBEVREDIGENDE SCHADEREGELING. De stagnatie in nieuwbouw en herstel wordt veroorzaakt door de onvoldoende vergoeding van de oorlogsschade. De mid delen om het herstel te be kostigen worden door het rijk weliswaar ter beschikking ge steld, maar bij de huidige re geling schuilen er diverse voetangels en klemmen voor de betrokkenen. Boven 3000 wordt een rijksbijdrage gegeven van de herstelkosten op basis 1940. bijdrage vormt slechts 35 40 van de werkelyke onkosten. Zoodoende' rest den getroffene nog 60 hierop kan hij, naar gelang de groot te van het complex, een rente loos en rentegevend voorschot, dus een hypotheek krygen van de Staat. Tengevolge van deze regeling krijgen de eigenaren hun pand dus verzwaard terug, hetgeen uiteraard velen weer houdt him bezitting weer in de oorspronkelijke staat terug te brengen. De schaderegeling ls foutief en remt de wederopbouw van de gebieden, die hierdoor drei- fen te verpauperen. De eenige oeltreffende oplossing zou een schadevergoeding op basis Ver vangingswaarde zijn. Toen de ze aangelegenheid evenwel in de Staten-Generaal besproken werd, heeft minister Liertmck medegedeeld, dat daarvan geen sprake kan zijn, In ver band met de gevolgen by een eventueele inflatie.. Nu lijkt ons dit lnflatiespook min of meer fictief, voor zoo ver het de schadevergoeding aangaat. Door de rykscredie- ten komt immers het geid toch in circulatie. Hoe het zy. om streeks tien procent van ons volk heeft een uiterst zware tol betaald voor de bevrijding van ons geheele vaderland, het ls niet meer dan een plicht van de overige neger.t'g pro cent om hen by te springen en een gedeelte van de zware oorlogslast van hun schouders te nemen..Er dient een meer bevredigende schaderegeling gecreëerd te worden. (Copyright R.D.P.) In een nota van verbetering betreffende de begrooting van het Scheepvaartfonds 1947 wordt met betrekking tot de kustvaartuigen, welke verlo ren zijn gegaan in de periode, voorafgaande aan de bezits- vordering, o.m. gezegd, dat vergoeding hiervoor zal ge schieden alsof de sche pen van Mei 1940 af gevorderd waren geweest. Over de geheele oorlogspe riode wordt derhalve een uni forme gebruiksvergoeding uit gekeerd, waaruit weder direct voortvloeit, dat ook de ver liezen |Op uniforme wijze be- hooren te worden vergoed. De totale vérliezen bedragen ongeveer 545.000 bruto regis- tertonnen. waarvan in 1946. 1947 en 1949, naar thans wordt verwacht, resp. 40, 40 en 20 zal kunnen worden vervangen. Bouwcentrum te Rotterdam. In Rotterdam zal midden volgend jaar een permanent tentoonstellingsgebouw worden geopend, waar belangstellenden alle gewenschte voorlich:ing omtrent problemen van de Ne derlandsche bouwnijverheid kunnen bekomen. HET CONSUMENTEN KREDIET. Het blijkt gewenscht om onder de aandacht te brengen dat volgens art. 1 sub d. van de wet op het consumenten- crediet in bepaalde gevallen van de afbetaling, welke wordt gebaseerd op 1 per week, kan worden afgewe ken en dat zelfs gedeeltelijke of geheele kwijtschelding kan plaats hebben. De normen, welke hiervoor zullen gelden, worden echter eerst na 9 November a.s. be kend gemaakt. Na die datum worden echter geen consu- menten-credieten meer ver strekt. Voor belanghebbenden ls het dus zaak deze credie ten tijdig aan te vragen. De emeentelijke bureaux van lociale Zaken zijn te allen tijde bereid de gewenschte inlichtingen en noodige hulp te verschaffen. De „Volendam" is Woensdag met 2400 man nieuwe troepen van de 7 Dec. divisie naar Indonesië ver trokken. Met dit schip is ook de Prins Bemhardkapel ver trokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1