De zaak Arnold Meyer in hooger beroep Goudsche aardewerkbedrijven maakten zwarte winsten LAATSTE NIEUWS. UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND. Zeeuwsche Snippers Advocaat-fiscaal acht hoofdstraf juist. Woensdag heeft de bijzonde re raad van cassatie te 's-Gra- venhage de zaak van Arnold Meyer, den voormaligen leider van „Nationaal Front" in be roep behandeld. Arnold Meyer was door het bijzonder ge rechtshof te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot een gevange nisstraf van 5 jaar, met af trek van voorarrest, ont zetting uit de kiesrechten voor. het leven en het verbod om een ambt uit te oefenen voor het geheele leven. De verdediger, mr. v. d. Putten had een tweetal cas satiemiddelen aangevoerd waarin hij trachtte aan te too- nen, dat requirant niet ge tracht Heeft het geestelijk ver zet van ons volk te breken, noch propaganda voor Duitsch- land heeft gevoerd. Ten aanzien van het artikel in verband met de Februari staking in Amsterdam, vroeg de president, hoe requirant tot het schrijven ervan is geko men. Arnold Meyer verklaarde dat hy vernomen had, dat de Duitschers voornemens waren een bom op de stakers te werpen- Overigens was hij het niet eens met de staking. De opzet was z.i.: uit de ongere geldheden te komen tot maat regelen tegen de joden. De Duitschers wilden herrie heb ben, om te kunnen optreden. Arnold Meyer ontkende pro paganda te hebben gemaakt voor het legioen Nederland waarop de president van het Hof een passage uit een van zijn artikelen aanhaalde, waar uit het tegendeel bleek. Een interessant debat ont spon zich over de financieele positie van Nat. Front. Het hof meende te weten, dat Duitschland deze beweging fi nancieel gesteund zou hebben, terwijl Arnold Meyer beweer de 100.000 uit Ned- bezit té hebben ontvangen. De raadsheer Prof- Veegens herinnert er aan dat Arnold Meyer een artikel heeft ge schreven waarin hg beweerde mede te willen werken met Duitschland. Na een schorsing van een uur werd de zaak voortgezet en kreeg Arnold Meyer gele genheid neg een en ander in het midden te brengen. Hij merkte op dat hij, zoowel in zijn redevoeringen ais in zyn artikelen anti-Duitsch was en vier maal door de Duitschers werd gearresteerd. Op vergaderingen heeft hy steeds gsproken over de groot heid van Nederland. Hy be toogde, dat hij zich door de Duitschers no:it heeft ia en in- timideeren. Meer dan wie ook heeft hij er voor geijverd, dat Mussert niet aan de macht kwam. Meyer verklaarde zich zelf de dupe te gevoelen van een bepaalde agi atie. Zijn arresta tie-bevel had hij te danken aan Vorrink. Te gelegenertyd zou hij zyn bezwaren tegen Vorrink tot uiting brengen. Diens hou ding na de bevrijding is een pose, om zijn miserabele hou ding tijdens de bezetting goed te praten. DE NED. UNIE Door den raadsman, mr. Van der Putte, wees er op, dat door het Hof te 's-Hertogenbosch niet bewezen is verklaard de ontrouw aan de Nederlandsche regeer in g. Het Hof is kennelijk uitge gaan van een globale Indruk. Maar wat weet men nu eigen lijk van de zaak? Bij iedere passage moet specifiek worden aangegeven, waarom ze ver boden is. Mr. van der Putte betoogde vervolgens, dat de bedoelingen van „Nationaal Front" van goede vaderlandsche aard wa ren. Mr. van der Putte bracht ook het rapport over het drie manschap der „Nederlandsche JJnie" ter sprake Wat van deze mannen gezegd wordt, kon ook van Arnold Meyer gezegd wor den. Men moet de zaken echter steeds bezien ln het licht der omstandigheden. „Nationaal Front" was rau wer en gedurfder, minder ge civiliseerd, minder kieskeurig dat de „Nederlandsche Unie maar eigenlyk streefde ze het zelfde na de hoofdstraf juist. Daarna kwam de advocaat fiscaal prof. mr. Lange Meyer aan het woord. Hij wilde aannemen, dat re quirant niet pro-Duitsch was en vaderlandlievend Maar hij heeft moedwillig een politiek ten voordeele van Duitschland geveerd, welke afweek van de politiek van de wettige regee ring van ons land. Van zyn propaganda kan men zeggen, dat ze behelsde het breken van het geestelijk verzet en het ontrouw worden aan de geallieerde zaak. De hoofdstraf achtte de ad vocaat-generaal juist. Wat be treft de bekomende straffen requireerde hy» entzetting uit de beide kiesrechten voor het leven. Wereld- rundveestapel. In het begin van 194b werd volgens een bere kening in het Algemeen Agrarisch Archief dé rundveestapel in de ge heele wereld geschat op ongeveer 710 millioen stuks. Dit ls 13 millioen stuks minder^ dan voor de oorlog. In Europa daalde ten- gevolge van de oorlog de rundveestapel met 12.6 millioen stuks, in Azië met 19.3 millioen en in Rusland met 10.7 millioen. Daarentegen nam de veestapel in Noord-Amerika toe met 16.8 millioen stuks. De nieuwe bonnen. Geldig van 13 t.m. 26 Oct. BONKAARTEN KA. KB, KC 610-, Suiker: 629 suiker 750 gr. sui ker of boterhamstrooisel of 1500 gr. jam. stroop enz. Thee: 623 alg. 50 gr. Fruit: 632 alg. 2 kg. appels of peren. Bonkaarten KD, KE 610. Suiker: 129 suiker, 250 gr. sui ker of boterhamsiroolsel of 500 gr. jam, stroop enz. 130 en ïai alg. 250 gr. suiker enz. of 500 gr. jam enz. Fruit: 132 alg. 2 kg appels of peren. Tabakskaarten. T 52, 2 rantsoenen tabaksarti- Publiek betaalde 11/2 millioen te veel voor prullen. De acties, welke in de laatste tyd door de Prijzencontröle te gen te hooge prijzen in de win- kels zijn gevoerd, hebben waar devol materiaal geleverd voor uitgebreide controles bij groot handel en industrie. Zoo heeft de controle in galanteriewinkels aan het licht gebracht, dat on- geveer 90 der verkrijgbare artikelen te hoog in prijs wa ren. Dit feit is aanleiding geweest voor een uitgebreid onderzoek by de Goudsche aardewerk-in dustrie. Hoewel het onderzoek in deze branche pas in het be ginstadium verkeert, zijn reeds 22 bedryven onderzocht, die een gezamenlyke overwinst hebben gemaakt van ongeveer f 500.000 in nog geen anderhalf jaar tijds. Het bedrag, dat het pu bliek te veel betaald heeft, is echter veel grooter, daar nog de winstmarges van groot- en detailhandel op de verkoopprijs gelegd worden, waardoor het publiek ongeveer 1.500.000 te veel heeft betaald. GEHEEL ZWART De overtredingen die in deze fabrieken achterhaald werden, waren van Je meest uiteenioo- pende aard. Er bestaan volledig zwarte bedryven, die by geen enkei bureau ingeschreven zyn alle grondstoffen zwart koopen en de arbeiders zwarte loonen, van f 100 tot f 175 per week betalen. Het product dat hier gemaakt wordt is gewoon ba- zargoedr dat in plaats van 0.75 in de winkels misschien 7.50 tot 15 opbrengt. Deze knoei ers gebruiken de. grondstoffen, die. eigenlyk. bestemd waren voor de productie van gebruiks- goederen, voor „sier"-producten. terwijl zy bovendien door hooge lokloonen de arbeiders uit de bonafide bedryven wegtrekken. Een aantal van deze bedrijfjes is door de Economische Controle Dienst gesloten; de draaischy- ven en ovens zijn verzegeld Daarnaast werden in andere, wel ingeschreven bedryven, groote. productieverschu-vingen van gebruiksartikelen naar sier aardewerk geconstateerd, waar bij tevens te hooge pry zen be rekend werden. Gelukkig zyn er ook nog bo. nafide bedrijven, die zich aan de voorschriften houden, doch die door het weglokken van de ar beiders .b"ar de zwakte b?ir vc* groote. productiebelemmeringen ondervinden. zware straffen Nog sleclts een klein gedeel te van de geverbaliseerde be dryven is veroordeeld, doch het totaal bedrag der boeten be draagt reeds 175-000. Nieuwe burgemeester van Middelburg. Jhr. Mr. W. C. SANDBERG TOT ESSENBURG VAN KRABBENDIJKE. By K.B. van 12 October is met Ingang van 1 November benoemd tot Burgemeester van Middelburg Jhr. Mr. W. C. Sandberg tot Essenbmg, thans Burgemeester van 'Krabben- dyke. Jhr. Mr. W. C. Sandberg tot Essenburg is geboren te Hoorn 2 Juni 1908. Hij begon zyn ambtelijke loopbaan als amb tenaar ter Secretarie te' Drie- bergen-Rysenburg. Sedert 1937 bekleedt hij het burgemeesters-ambt der ge meente Krabbendijke, met een onderbreking van 18 maanden, welke hy aanvankelijk als gij-; zeiaar in St. Michielsges el In Duitsche gevan genschap heeft doorgebracht. Met Ingang van 24 September 1944 werd hij be last door den Commissaris der Koningin met de waarneming van het burgemeesters-ambt der gemeen: e Goes, welke waarneming duurde tot 9 April 1945, toen Mr. W. C. ten Kate daar terugkeerde. De nieuwe functionaris is ehuwd en heeft vijf kinderen, lijn godsdienst ls Hervormd, terwijl zijn politieke richting die der C.H. Unie is. Benoeming burgemeester Zuidzande. Bij K.B. van 12 October 1946 no. 15 is met ingang van 1 November 1946 benoemd tot Burgemeester der gemeente Zuidzande de heer D. M. Ver met te Goudswaard (Z.H.) D. M. Vermet is geboren te Oud-Vossemeer op 23 October 1906, zijn ambtelyke loopbaan begon hij als ambtenaar ter Secretarie te Oud-Vossemeer, Rynsburg, Kampen en Aals meer. Sinds 1 Mei 1931 is hij gemeente-secretaris en amb e- naar van de Burg.stand der gemeente Goudswaard, terwijl hy tevens de functies van se cretaris-penningmeester van de polder „De Oude Korendijk" c.a. bekleed. De nieuwe func tionaris is gehuwd en heeft 3 kinderen. Godsdiens; is Ned. Hervormd, terwijl zijn politieke richting C.H. is. Tot dusver werden de functies van Burge mees er en Secretaris der Ge meente Zuidzande door 1 per soon bekleed, hierin is ook nu door de benoeming van den heer Vermet geen wyziging ge komen. Britsche boomen voor „Edam*' terug. „Wij kunnen net zoo goed naar Zuid-Afrika vliegen, als naar Indië". aldus piloot Par- mentier by de terugkomst van de „Edam" op Schiphol In 48 uur heeft d?z3 Flying Dutchman een afstand van 9300 km. afgelegd. In Januari krUgt de K.L.M de beschikking over vyftien nieuwe Constellations. waar door de iyn dan waarschijniyk definitief geopend kan worden. De uitvaart der geëxecuteerden. De „Evening Standard" meldt, dat op 16 October, 's morgens om even over half zes, vijf auto's via een zy- ingang het gerechtsgebouw te Neurenberg hebben verla ten. Voorop reed een jeep met drie man Amerikaansche mi litaire politie. Deze waren gewapend met machinegewe ren en stonden gedurende de rib recht op in den wagen. Achter de jeep kwam %en „generaalsauto", daarna kwa men twee verzegelde Ameri kaansche trucks en tenslotte nog een jeep. Een hooge functionaris deelde mee, dat de trucks de lichamen van de tien geëxe cuteerden en dat van Goering bevatten. De zelfmoord van Goering Een* geallieerde commissie onder voorzitterschap van een officier van het derde Ameri kaansche leger, zal een on derzoek in verband met den zelfmoord van Goering instel len en rapport uitbrengen aan de geallieerde bestuursraad, Nadat het vonnis reeds was uitgesproken heeft Goering, toen hy een stuk ter teeke- ning ontving waaraan zich een papierbinder bevond, ge zegd: „Haal dat ding er maar af. De bewakers zouden kun nen denken, dat 'ik mij daar mee van het leven wil beroo- ven". Een officier van politie heeft medegedeeld, £at Goe ring de laatste dagen heeft geweigerd lichaamsbeweging te nemen. Het zou kunnen 2ijn, dat hy de capsule met vergif reeds in 2yn bezit .had en met het oog op de breek baarheid geen risico wilde loopen Security officer ma joor Teich acht de mogelijk heid niet uitgesloten, dat de capsule in een pannekoek ge bakken is overgebracht. Berlijners vinden Goering een lafaard. Volgens den correspondent van Reuter verklaren zes van de tien Berlijners,, dat Goe ring een lafaard ls. Alleen de Duitsche officieren zijn niet ontevreden. Een huisvrouw te Wilmers- dorf zei: „hij heeft laten zien, dat hij een lafaard is. De man, die de verantwoordeiyk- heid voor zoo menig bloedbad draagt, heeft zelf niet kun nen sterven als een man". Een joodsche schryfmachi- nemonteur: „Het-interesseert me niet. hoe hij aan .zijn eind is gekomen, als het maar ge beurd is". de kwestie triest vow de ver. naties. Radio Belgrado maakt be kend, dat maarschalk Tito, premier van Joego-Slavlë, aan een Amerlkaanschen persver tegenwoordiger heeft meege deeld, dat Joego-Slavië de kwestie Triëst aanhangig zal maken bü de Ver. Naties. Brand teistert K.V.W.-fabrleken. Kort na twaalf uur is Dinsdagnacht een zware brand uitgebroken in het hoofdge bouw der Kaveewee-slgaren- fabrieken te Roosendaal. Het vuur werd aanvankelijk met zes stralen bestreden, la ter kreeg men assistentie van de gealarmeerde Bredasche brandweer. Na enkele uren van hard werken waren de brandweer lieden omstreeks vier uur de situatie meester en nam de brand,, die zich niet heeft kunnen uitbreiden tot de eigenlijke sigarenmakery, sterk in omvang af. Behalve de kantoorinventa ris en de inventaris van de expeditie-afdeeling en van de Jroogkamers enz., is ook een aanzienlijke partij sigaren (naar schatting eenige hon derdduizenden) verloren ge gaan. Voorzoover de situatie van nacht kon worden overzien, zal het bedryf geen stagnatie behoeven te hebben. De te verwerken tabakken liggen elders opgeslagen. Extremistisch leider vecht door. VERKLARING VAN SOETOMO. De extremistische radio spreker Soetomo heeft een verklaring in den aether zonden, welke door radio Djogjakarta her-uitgezonden is. In deze verklaring richt Soetomo zich tot. de Indone sische delegatie te Batavia met het verzoek „al haar er varingen van het laatste jaar uit den strijd tegen het im perialisme in het bijzonder de ondervonden euveldaden tydens de onderhandelingen betreffende de wapenstilstand te beifde te brengen". „Het volksleger en ln het byzonder de B.P.R.I., ongere gelde stoottroepen, niet on der controle van de T R I„ zyn opgeroepen de strijd voort te zetten en deze niet te staken .dan wanneer ik zelf daartoe het bevel geef". Republlkeinsche kringen in Batavia spreken er openlijk hun verwondering over uit, dat radlo-DjogJakarta ln de nieuwsberichten deze opruien de woorden van Soetomo heeft uitgezonden, vooral daar deze zoo geheel en al in strjjd zyn met de huidige sfeer. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. Dinsdag hield de afd. Zee land van de Bond van Platte landsvrouwen een uit alle dee- len van Zeeland druk bezochte najaarsvergadering onder voorzitterschap van mevrouw Kosiense uit Kruiningen. De aanwezigen konden reeds voor de vergadering kennis nemen van een serie fraaie entwerpen voor aanleg van tuineil op het platteland, die door mevrouw van den Berg, tuinarchltecte te Goes, waren geëtaleerd en die stuk voor stuk propaganda waren om aan het platteland ook een be ter aanzien te geven. Na de opening der vergade ring kwamen de mededeelingen aan de orde en deze gaven o.a. aanleiding om een kaderdag, een samenkomst van de ver schillende afdeelingsbesturen op 22 November a.s. aan te kondigen. Krachtig zal mede worden geholpen aan de weder opbouw van de landbouwbe drijven. Aan de regeering zal worden verzocht de boter weer -e doen zouten, omdat zij thans moeilyk te bewaren is. Voor Zuid-Beveland zullen twee af- deelingen worden gevormd en wel een voor Oostelijk en een voor Westelijk deel van het eiland. De vereeniging .Ceres" te Oostburg is vcor twee .jaar als contribueerende belang stellende toege reden. Besloten werd na te gaan, wat voor de jeugd kan worden gedaan en hoe men de stichting van dorpshuizen kan bevorderen Besloten werd in de loep van de a.s. winter in verschillende afdeelingen bijeenkomsten te beleggen en cursussen te orga- niseeren op verschillend ier- rein.. Mevrouw A. C.'Kuypers-van der Meij uit Middelburg, hield een voordracht over „Het le ven en werlten van Guido Ge- zelie", waarna de presidente haar dank bracht en de verga dering sloot. A.N.W.B.-Wegenwacht ,ook in Zeeland, Tydens een A.N.W.B pro- pagandavergadering in Bors- sele werd medegedeeld, dat de A.N.W B.-wegenwacht zeer» spoedig ook in Zeelar»d za! gaan optreden en wel, op de hoofdweg Bergen op Zoom- GoesMiddelburgVlissingen. Walihe eren. De Stichting Nieuw Wal cheren heeft van de Britsche ambassade te Den Haag be richt ontvangen, dat door de ze ambassade en het Britsche ministerie van luchtvaart 556 boomen zijn geschonken ten behoeve van de actie Plant een Boom op Walcheren. Te vens werd, medegedeeld, dat de Britsche ambassadeur sir Nevli Bland, er prijs op stelt persoonlijk de eers'e van deze boomen op Walcheren te plan ten. bedrijvigheid in de haven van kortgene. De laatste weken heerschte er ln de haven van Kortgene een groote bedrijvigheid met Het laden van pakken geperst s roo op schepen welke groo- tendeels bestemd waren voor export naar het buitenland, o.a. Zwitserland. Door het uitbreken van het mond- en klauwzeer onder het vee is aan deze export vanaf Noord-Beveland helaas v:or- loopig een eind gekomen, zoo- da: de handel beperkt blijft tot het binnenland. aanbesteding onderbouw ponton vlissingen. Ten kantore van de Rijks waterstaat te Middelburg- werd Woensdag j.l. Ln het openbaar aanbesteed het herstel van de onderbouw der aanlegs elgers van de veerdtënst Breskens- Vlissingen te Vlissingen. De inschryvingen waren als volgt: Holl. Aannemersbedrijf Zanen Verstoep N.V., den Haag 169 000,— N.V. Ned. Beton- mij. Bato, den Haag 171.900; N.V. Aannemersbedrijf v.h. van Dongen en van Hoven. Dor drecht f 173.500,—; fa. G. A. van der Straaten, Terneuzen en fa. C. v. d- Klippe, Vllssin- fen f 175.000,fa A. van der traaten Jr., Aannemersbedrijf, Han9weer; 177.000,N.V. Visser en Smits Aann. Mij., Papendrecht 179 800,fa. P. de Rsgt, Terneuzen f 187.000,— fa. L. P. Korstan- Je, Wemeldlnge 200 000.—. Over de gunning zal nader worden beslist. Amerlkaansch bezoek aan Zeeland. De vice-presidente van de American Relief for Holland, mrs. -E. Leonard, heeft een tweedaagsch bezoek gebracht aan de provincie Zeeland, ten einde zich op de hoogte te stellen van hetgeen ln de toe komst nog voor deze getrof fen gebieden kan worden ge daan. Maandagmiddag werd de Zuidoosthoek van Walche ren. die nog een woestenij is, bezocht, terwijl tevens bezoe ken werden gebracht aan Middelburg, Vlissingen en Westkapelle. Dinsdag werd een rondrit gemaakt langs de ;e troffen plaatsen in West Jeeuwsch Vlaanderen. Mevr. Leonard verklaarde groote bewondering te hebben voor de Nederlandsche we- deropbouwprestatles, maar toch doordrongen te zijn van het feit, dat niet alleen de bevolking der getroffen gebie den sterk verarmd is, maar dat er ook nog veel zal moe ten geschieden, eer de oude levensvoorwaarden zyn her steld. Maandagavond voerden te Vlissingen vertegenwoordigers van Ned Volksherstel en Prov. HAftK, alsmede de bur gemeesters van Vlissingen en Westkapelle besprekingen met de Amerikaansche gaste. zeeland's proeftuin. Hedenmiddag wordt in het Aardappelgebouw te Wilhel- minadorp het laboratorim van „Zeeland's Proeftuin" geo pend. n.i.w.i.n. boerenactie. Op een vergadering van af- deelingsbestuursleden van de U.V.V. ln Zeeland, welke Maandag onder voorzitterschap van mevr. A. Batten-Paarlberg werd gehouden, werd o.m. me- dedeellng gedaan van de by- zonderheden over de NIWTN boekenactie te Middelburg. By verschillende boekhande laren zal in de etalages een kist geplaatst worden met het opschrift „Geef een boek aan onze jongens ln Indië; deze kist moet vol!" Hierin kunnen de aangekochte boeken voor deze actie worden gedeponeerd. Voorts werden de mogelykhe- den bsproken van een door de U.V.V. te organiseeren buren hulp. TRIBUNAAL GOES. uitspraken. Het tribunaal te Goes deed uitspraak l,z. H. v. Gorssel 45 j., land bouwer te Rilland-Bath, zes maanden interneerlng, ver beurdverklaring van het ver mogen tot 7000. J. M. Machtelse, 37 Jaar, fruit- en bloemkweeker te Goes, 1 jaar en 3 mnd. in terneerlng. Verbeurdverkla ring van de Inboedel, voor zoover bij anderen in ge bruik. K. Bareman, 44 jaar, koop man te Goes, ontzetting rech ten, C. van Gorssel, 51 laar, voormalig leider van het Gew. Arbeidsbureau te Kruiningen, wonende te Yerseke. Ver beurdverklaring van het ver mogen toti 800. Allen werden ontzeg uit de rechten. Yerseke begin van brand. Maandagavond ontstond ten huize van den heer Kole in de Scheldestraat ie Yerseke een begin van brand, doordat de lamp plotseling ln vlammen opging. Toen de vrouw des huizes de kap van de lamp trok, geraakte zij in brand, waardoor zij vry ernstige brandwonden aan gelaat, han den en armen opliep. Met em mers water wefd het vuur spoedig geblusch.. districhtsraad consumentencrediet. De distrlctsraad voor het consumentencrediet te Yerseke is uit de volgende personen sa mengesteld: P. de Koeijer Lzn., mevr. J. Vlamingde Koek, P. J. de Leeuw, A; P. Sandee. c. J. de Jonge, J. de Koeijer Waveryn, O. Koster en J. M. Goeman. Kruiningen de klapbank opgeruimd. Sinds menschenheueenis heeft op de driesprong Eintje de RondteSlagveldstraat Nieuwe Vcortoete 'n driehoe klge bank ges'aan met in het midden een kastanjeb:om. later een gaslantaarn. Deze laatste ls nu weggenomen en tevens zijn de resten van de bank, die geheel in verval was, opgeruimd. De bank was oorspronkelijk van een vereeniging, die be kend stond onder de naam van „De jonge jongens" die hier sedert lang niet meer bes aat. De klapbank. werd tegen de tyd, dat het kermis werd zoo noodlg geschilderd met rood, wit en blauwe banden afgezet, terwijl de driehoek van nieuwe schelpjes werd voorzien. Op de eers e Kermisdag werd me' muziek een vlag door de zin. fende leden in de boom ge- racht en de volgende Zater dagavond er weer uitgehaald. oprichting van een landbouwhtjishoud- school goedgekeurd. Maandagavond kwam de ge meenteraad van Kruiningen in vergadering by'een. Het salaris der wethouders werd van 295 op 300 ge bracht. Éij de behandeling van een verordening cjp de heffing van ten vermakelijkheidsbelas- ing bleken velen bezwaren te hebben tegen de omschrijving ln de practijk. landbouwhuishoud- school. Daarna kwam in behande ling het voorstel tot oprichting van een landbouwhuishoud- school. Het verzoek is van de Z.L.M. en hoewel'het de gemeentekas volgens raming 3000 per jaar kos-, wegen het nut en de voordeelen anderzijds daar te gen op. Met 9 tegen 1 stem werd ten slotte tot oprichting be- slo:en tegen 1 Januari 1948. In de vacature van den heer Almekinders werd tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim gekozen de heer H. Kroon. Tot afgevaar digde de N.V. Waterleiding Noord- en Zuid-Beveland werd gekozeq de heer B. P. VOLDOENING TE MIDDELBURG. Bierkruik en als plaatsvervan gend afgevaardigde de heer E. A. E. M. Suij. De voorzitter deelde mede, dat een schrlftelyk verzoek is ingekomen van de bewoners van de Meidam tot demping van de vuile watergang. Van de wenschelijkheid hiervan bin ken allen overtuigd, doch de groote kosten en gebrek aan materiaal, zullen de uitvoering ervan voorloopig wel tegen houden. Bij de rondvraag kwamen ter sprake de commissie voor consumen.envoorschot, het dempen van slooten op Hans- weert, de gaslevering uit Goes, het vestigen van vreemden, de inschrijving leveranties vo:r Burgerlyk Armbestuur, de slechte weg over de Zanddijk, het sportterrein, de lesuren op de o.l. school te Hansweert en de glasvoorziening. 3orssele propaganda-avond a-n.w.b. Dinsdagavond vond ln de geheel gevulde zaal van den heer Schrikker te Borssele een propaganda-avond van de A.N.W.B. plaats. Met mede werking van de heeren dr. ï'olmer en Bogaard gaf de propagandist, de heer Cantes, een uiteenzetting van doel en werkwijze van de Bond, waar bij verleden, heden en toe komst de revue passeerden. Na deze causerie werd nog een mooie film vertoond. Tenslotte gaven zich 17 nieuwe leden op. De heer Bogaard dankte den heer Cantes voor de gebo den avond- Ook Ovezande en Hoede- kenskerke waren deze week aan de beurt voor een derg%. iyke propaganda-avond. Oudelande RAADSVERGADERING. Maandag kwam de raad van Oudelande in Apenbare verga dering bijeen. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur werd goedgekeurd met een ba tig slot van f 2030.22. Beslcten werd ot aankoop van een perceel bouwgrond aan de Doelstraat van den heer van der Pyl (plm. 280 m2 voor de bouw van twee arbei derswoningen. Tegen het ontwerp-uitbreL dlngsplan waren geen bezwa ren ingebracht, zoodat het thans definitief werd vastge steld. Vastgesteld werden o.m. de volgende verordeningen: Verordening op de algemee- ne begraafplaats. De klasse- In deelmg k.mt hierdoor te vervallen; voor het plaatsen van gedenkteekenen enz. is vergunning noodig. Nieuwe verordening op de heffing van begraaf rech'. en. Het grafrecht wordt gebracht van 6 op f 10; rechten voor eigen graven 30 (onbepaalden tyd) en f 15 (voor 10 jaar); recht vcor het plaatsen van een gedenkteeken 2.50. Wyziging hondenbelasting. De belas.lng wordt gebracht op f 10. Verordening op de heffing van vuilnisophaalrcchten (f2.50 per Jaar). Verordening waardoor men verplicht wordt het huisvuil mee te geven met de vuilnis ophaaldienst. De benoeming van jhr. mr, W. C. Sandberg tot Essen- burg tot burgemeester van Miüdelburg is in de Zeeuw- sche hoofdstad met voldoe ning ontvangen. Reeds te lang had Middel burg het zonder vasten bur gemeester moeten stellen. Na de bevryding nam mr. A. J. van der Weel het bestuur in handen en Middelburg zal zyn naam in eervoile herinnering houden. Hy heeft als waar nemend burgemeester veel voor Zeelands hoofdstad ge daan ln een zeer moeilijke tyd en de gemeentebelangen behartigd op een wijze, die alom respect afdwong. Zeer duidelijk is dit gebleken, toen de heer van der Weel in deze zomer zyn tijdelijk ambt neer legde en plaats nam in het College van Gedeputeerde Staten. Na mr. van der Weel ver vulde de heer J. W. Kögeler het ambt van waarnemend burgemeester en het is zeer zeker geen uiting van gebrek aan waardeering voor de wij ze, waarop ook hy zich ge durende enkele maanden van deze taak gekweten heeft, dat de benoeming van jhr. Sandberg met vreugde wordt begroet. Maar het was nu eenmaal zoo: Middelburg, als hoofd stad van Zeeland, als een der meest getroffen centra in Ne derland. gevoelde reeds lange tyd de behoefte dat aan het hoofd der gemeente een man zou komen te staan, die niet slechts „waarnemend" was. maar die tot zijn levenstaak zou maken het strijden voor herstel en wederopbouw dezer stad. Stryd zal er noodig zyn! In menig opzicht. Niet zonder groote krachtsinspanning zal Middelburg zijn oude wel vaart kunnen heroveren, zyn oude schoonheid kunnen her stellen. Er zijn nauwelyks gemeenten aanwijsbaar, waar zooveel van het hoofd van het gemeentebestuur zal worden verelscht. Middelburg hoopt, dat jhr. Sandberg tot Essenburg tegen deze taak zal zyn opgewas sen, dat hij zijn beste krach ten volledig voor zyn nieuwe stad zal inzetten. Omgekeerd zal de burgerij bereid zyn tot volledige medewerking en steun by deze zware taak, uitende, dat de stedeiyke be langen ook haar eigen be langen zijn. Middelburgs welkom aan den nieuwen burgemeester is er daarom een van vreugde en hoopvolle verwachting. ZEEUWSCHE ONDERWIJZERSDAG. De Zeeuwsche Onderwflzers- dag te Middelburg mocht zich Woensdag in een byzonder groo.e belangstelling verheu- en. Dc inleiding van mej. J. j. Schaap, gem inspectrice van het l.o. te Rotterdam, over „Onderwijsvernieuwing" werd met groote aandacht gevolgd, 's Middags sprak de heer A. de Jcnge, directeur van de Rijks kweekschool te Middelburg, over de practlsche mogelykhe- den. In een volgend nummer ko men wy nog op deze bijeen komst terug. GEDUPEERDE VISSCHERS Nadat te Arnemuiden reeds een vergadering was gehou den met gedupeerde visifchers, waarby ver: egenwoordigers van het Bureau Wederopbouw Binnenscheepvaart en van de Scheepvaartinspectie aanwezig waren, zullen thans dergelyke vergaderingen ook ln Breskens en Bruinisse worden belegd. ERNSTIG ONGEVAL OP HET STATION TE GOES. De gemeentesecretaris van Kloetinge, de heer W. Oosting, had het ongeluk cp het station te Goes bij het uitstappen uit de trein op het perron te val len. Met een heupfractuur werd hij naar het Gasthuis te Goes overgebracht. De Zaterdag te Souburg gehouden straatcollecte voor het t b.c.-fonds „Draagt Elk anders Lasten" heeft ruim 145 opgebracht. De heer W. R- Burgmeyer, leerling der de Ruyterschool te Vlissingen behaalde het di ploma B. Scheepwerktuigkun- dige. Te Vlissingen is dezer da gen een tooneel- en cabaret- vereeniging, V.T.C., opgericht. De vereeniging is reeds met de repetities begonnen en hoopt nog deze winter haar eerste uitvoering te kunnen geven. -• Het zoontje van slager Poelman te Yerseke had bij het spelen op het schoolplein het ongeluk zoodanig te val len dat hy een der armen brak. Dr. Ampt verleende ge neeskundige hulp. Te Deventer slaagde voor de akte N XIX (landbouwhuis- houdkunde) mej. M. G. Swan- born, te Middelburg, leerlinge van de O M S. (Christine Her mine School «oor huishoud- onderwUs ten plattelande) te Zetten. De jaarwedde van den ge meen ewerkman-grafdel ver werd ln overeenstemming ge bracht met het gemiddelde loonpeil ter plaatse. Besloten werd een kasgeld- leening aan te gaan ad 6000 voor zes maanden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6