PROVINCIALE ZEEUWSCHE COUPAHT De laatste oogenblikken de Nazi-leiders van Middelburgs aan het Burgemeester woord Goering vreesde de dood door de strop Vandaag... Wedloop tusschen loonen en prijzen in de Ver, Staten Nederland komt nog 3 millioen rijwielbanden tekort 189e Jaargang - Nr. 242 ültgavi der Stichting Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Donderdag 17 Oef. '46 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 1 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2 Bureaux geveBtlgd te Vlissingen Walstraal 58-60. tel 10 <2 HJncn» Middelburg: Londensche Kaal 29, tel 2077 en 2924. Ones Turlkade 15. tel. 2475 Oostburg: Gratemastraat 3, tel. 102, Terneuxen: Brouwerijstr 2. Postrek. nr- 359300 P-Z.C.. Middelburg. Ik geloof in Duitschland, Seyss' laatste woorden. Acht door het lot aangewe zen journalisten hebben de te rechtstellingen in Neurenberg bU mogen wonen. Panton, de vertegenwoordiger van de Brit- sche pers, seinde het volgende verslag: Terwijl het lichaam van Goering in het lykenhulsie van de gevangenis lag, werden de tien andere Nazi-leiders opge hangen in de stoffige, door bommen beschadigde gymnas tiekzaal van de gevangenis. Als de eersten in de geschie denis, die na een rechtvaardige berechting moesten sterven voor hun aandeel In het vceren van een aanvalsoorlog en voor misdaden, tegen de vrede en de menschheid gepleegd, wer den zij na elkander opgehan gen in zes kwartier tij da. LAATSTE WOORDEN VAN SEYSS INQÜART Het was kwart voor drie, toen Seyss Inquart, na geroe. Kn te hebben „Ik geloof in iltschland", de dood vond. De laatste woorden van den voormallgen rijkscommissaris schenen van te voren bedacht te zijn en werden gesproken op een kond-verstandelijke t#on. Hij zeide: „Ik hoop, dat deze terechtstelling het laatste be- drijf 1» van de tragedie van de tweede wereldoorlog en dat de lessen van deze wereldoorlog zullen bijdragen tot vrede en begrip tusschen de volkeren". Twaalf minuten daarna kwa men wee Amerikaansche sol daten de zaal van de terecht, stelling binnen met een draag baar. Op die draagbaar lag een lichaam, bedekt door een Amerikaansche khaki legerde- ken. Het stoffelijk overschot van Goering, die de geallieer den tot he; laatste moment om de tuin had geleld, in een zwart zijden pyamabroek en een vaalblauw zijden pyamajasje. De dokters verrichten een onderzoek, waarna een Ame rikaansche kolonel zeide: „O.K. take him away". En de man, die eens de geheele wereld voor zich had, werd wegge bracht achter het zwarte gor dijn, waar zijn doode kame raden reeds waren neergelegd in kis en van ruw, lichtbruin pijnboomhout. GEEN MARTELAREN. De tien mannen, die Goering in den dood volgden, stierven dapper, doch niet als marte laren. Niet een van hen ver- lcor zijn houding, niet een van hen lamenteerde. Ieder kreeg de kans om een laatste woord te zeggen. Slech s Alfred Ro senberg, de wijsgeer van de Nazi-party en de vruchtbaar ste schrijver van allen, kon geen woorden vinden dan al leen een gefluisterd „nein", om aan de geschiedenis na te laten. Von Ribbentrop zeide flink: „God behoede Duitschland". en daarna voegde hij, die tijdens het proces gepoogd had on- eenigheid .e zaaien tusschen het Oosten en het Westen, er aan :oe: „Mijn laatste wensch is, dat de Duitsche eenheid blijft bestaan en dat er begrip tot stand komt tusschen het Oosten en het Westen en vrede voor de wereld". De Jodenvervolger Julius Sireicher, zonder berouw tot het einde, riep: „Heil Hitier", toen hij het schavot werd op geleid. Van het schavot af riep hij: „De bolsjewieken zul len jullie allemaal als eerst volgende ophangen". Een mo ment voor dat Hij viel riep hij me: omfloerste stem onder de zwarte doek. waarmede zijn hoofd was bedekt: „Adele, mijn lieve vrouw". De soldaten Keitel en Jodl in hun groene uniformen met de rood-gebiesde pantalons, stierven als Prulssiscne officie ren met stijf gesloten mond, de kin omhoog en arrogant. Na God gesmeekt te heoben om Duitschland genadig te zijn, riep Keitel: .Ik volg mijn zonen. Alles voor Duitschland". Jodl richtte zich op en riep: ,Ik groet u mijn Duitschland". De terechtstelling van Jodl dnurde het langst van alle maal. Hij vertoefde gedurende 16 minuten in de door een zwart gordijn afgesloten ruim te onder de galg, voordat het gordijn werd teruggeschoven He; snelst in zijn werk ging de terechtstelling van, Frank, den „beul van Polen" 'die de zaal van de terechtstelling was binnengekomen mét een glim lach op zijn gelaat en die ge lukkig scheen, te mogen ster ven als Roomsch-Ka holiek. Hij werd na 11 minuten dood verklaard. De correspondent schrijft, dat de terechtstellingen niet de indruk maakten, die hij ervan verwacht had. Di; was, aldus zegt hij. ongetwijfeld het ge volg van de snelheid en de doeltreffendheid, waarmede men te werk ging, en de on persoonlijke en humane ma nier, waarop de veroordeelden ter dood gebracht werden. SAUCKEL EN STREICHER DREIGDEN. Sauckel weigerde zich aan te kleeden en riep tegen den cipier, die de handboeien om zijn polsen deed: „Ik respec teer Amerikaansche soldaten en officieren, doch geen Ame rikaansche joden". Ook Stretcher nam zulk een dreigende houding aan toen de cipier op hem toekwam om de handboeien aan te doen, dat kolonel Andrus, de directeur van de gevangenis, tusschen- beide moest komen. Na de terechts elling van Keitel werd de voormalige chef van de Gestapo, Ernst Kaltenbrunner, aangekondigd. Kaltenbrunner deed vlot mede- deellng van zijn naam en toen hem gevraagd werd of hij nog iets wilde zeggen, antwoordde hij beleefd: „Ja, alstublieft". _et eenigszins vermoeide stem zeide hij daarna: „Ik heb vrij willig mijn Duitsche volk en mijn vaderland gediend. Het ga u goed, Duitschland". „Hebt ge nog iets te zeg gen?" vroeg de officier aan ven Ribbentrop aan wiens zij de 'n protestantsch geestelijke Nieuwe processen op komst? VERKLARING VAN JACKSON. De Amerikaansche hoofd aanklager tijdens het proces te Neurenberg Robert Jack son, heeft in een rapport aan Sresident Truman verklaard, at maatregelen tegen andere Nazi-oorlogsmisdadigers, on der wie „een, aanzienlijk aan tal industrleelen, financiers, leidende ministers, hooge poli tieambtenaren en militai ris ten". in voorbereiding z\jn. Er wordt een zorgvuldige analyse gemaakt van de be slissing van het Tribunaal om de gevolgen van de vrijspraak van Schacht en von Papen te stellen te aanzien van dit plan voor de vervolging van in dustrleelen en financiers. De eenige kwestie, die thans nog moet worden opge lost, is de methode, die voor verdere processen zal worden gebruikt. De snelste, aldus Jackson, zou wel zijn, dat elke bezettende mogendheid de verantwoordelijkheid voor de processen binnen haar zóne van gevangenen, die zij onder haar bewaking heeft zou dra gen. stond. Hij wendde zijn hoofd niet om en riep met luide stem: „God behoede Duitschland". Twintig minuten later werd zijn dood geconstateerd. DE ZELFMOORD VAN GOERING. Reuter's speciale correspon dent Macfee Kerr, seint om trent de zelfmoord van Goering nog nader: „Goering's zelf moord klopt met mijn vroeger gedane opmerking, dat de voormalige ryksveldmaar- schalk ten zeerste bevreesd was voor de dood door de strop, sedert Mussolini in het open baar was opgehangen. In zijn cel zeide Goering te gen dr. Kelly: „Ik wilde, dat ik mij aan de Russen had over gegeven, die zouden mij ofwel zonder meer ter dood gebracht hebben, ofwel als een held heb ben behandeld. Ik had nooit gdacht, dat jullie Amerikanen een maarschalk zouden behan delen als een gewoon misda diger". Officieren van de Ameri kaansche veiligheidsdienst zijn onmiddellijk begonnen met een onderzoek betreffende de zelf moord en met ondervraging van al degenen, die met Goe ring in contact zijn geweest. Men is van meening, dat Goering de blauwzuurcapsule onlangs ln zijn bezit moet heb ben gekregen, want het vergif heeft zeer snel gewerkt. Een van de theorieën ls, dat Frau Goering misschien de capsule aan haar echtgenoot heeft ge geven, terwijl zij hem kuste. Propaganda op het schavot. CRITIEK OP DE EXECUTIE. Een bijzondere correspondent van Reuter meldt uit Neuren berg: Sommige menschen te Neu renberg zyn van oordeel, dat de geallieerde bestuurscom missie een fout heeft begaan door terug te komen op haar oorspronkelijk besluit, de pers niet b\j de executies toe te laten, daar ?y hierdoor den veroordeelden nazi's de kans hebben gegeven, op het scha vot voor het Dujtsche volk propaganda te voeren. Een Duitscher, die vier jaar in een concentratiekamp heeft doorgebracht, verklaardede geallieerde pers heeft van deze mannep martelaren ge maakt. Van het schavot heb ben zij het zaad voor een nieuwen oorlog uitgestrooid. Engelsche bladen vergissen zich. Millioenen Britten waren er nog van overtuigd, zoo meldt A.F.G-, dat Goering is opgehangen. Daar alles te Neurenberg goed geregeld scheen, hebben eenige correspondenten aldaar een zoogenaamd voorverslag ingeleverd. Het resultaat ls, dat men bijv. in de ..Daily Mail" een meesleepend verhaal vindt over de executies, waar in staat, dat Goering en von Ribbentrop het eerst het scha vot bestegen. A.FP. besluit: „De dood van Goering zal twee lieden onge lukkig maken, te weten de correspondenten, die een ver klaring van het geval zullen moeten geven en die nog lang de kwinkslagen van hun colle ga's zullen moeten slikken". ls hei twee jaar ge leden,- dat Uzendyke werd bevrfld; ...ls het 20 jaar gele den, dat de omstreden Amerikaansche radio- redenaar pater Charles F. Coughlin voor de eerste maal voor de microphoon optrad. Open brief der E.V.C. Het hoofdbestuur der E.V.C. heeft zich ln een open brief tot den minister-president ge richt in verband met de regee- ringsverklaring over loonen en prijzen. Het schrijven vestigt er de aandacht van den minis ter op, dat reeds voor deze regeeringsverklarlng sommige arbeiders niet in staat waren hun distributiepakket te beta len. Sinds de door de regeering aangekondigde prijsverhoo- 'ging van verschillende artike len, is dat des te meer het ge_ val, terwijl ln de afgeloopen week op de boterbon geen mar garine verkrijgbaar was. De E.V.C. acht verhooging van de loonstandaard dan ooï beslist noodzakelijk, eveneens als prijsverlaging. De E.V.C. dringt voorts op erkenning van de vakbewe ging Inzake het vaststellen van de productie aan en is van meening, dat medezeggen schap van de vakbeweging bij het vasts, ellen der prijzen ef fectiever is, dan contröle. op eenmaal door de regeering vastgestelde prijzen. Hilversum heeft 17.000 clandestiene inwoners. In Hilversum is het laatste halfjaar het aantal clande stiene bewoningen schrikba rend toegenomen. Officieel telt de gemeente op het oogenblik 83.000 Inwoners, maar naar schatting wonen niet minder dan 100.000 personen in Hilversum. Te gen deze 17.000 „clandestiene inwoners" zal zeer streng worden opgetreden. Zrj zullen zonder meer uit hun huizen worden gezet. Daartoe zal een groot doorgangshuis wor den geopend, van waaruit zij naar elders kunnen vertrek ken. Nederlanders te Gronau. De beide Nederlanders die wegens het onbevoegd dragen van de Britsche militaire uni form en smokkelen voor het Britsch militair gerechtshof te Gronau terecht stonden zijn belde veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf, onder de be paling dat deze geacht wordt te zullen ingaan op het oogen- bik van de grensoverschrijding van Duitschland naar Neder land. Smelt kreeg bovendien 50.0CJ R.M. boete en Broen 10.000 R.M. Beiden mogen ge durende 5 jaar niet in de Brit sche bezettingszone in Duitsch land komen. In de middagzitting werd de zaak behandeld tegen H J- Blijdenstein. directeur van ka- toenfabrleken te Enschedé, die eveneens met valsche papie ren over de grens was geko men. Deze zitting werd echter verdaagd. MR. VAN KLEFFENS NAAR PARIJS. Woensdagochtend vertrok mr. E. M. van Kleffens van Schiphol met het KLM.- lrjnvliegtulg naar Parijs. De heer van Kleffens zal in Pa rijs deelnemen aan de be sprekingen van het curatori um van de academie 'voor in ternationaal recht. Veryalschle suikerbonnen. De Leidsche politie heeft de 30-jarige mej. H.. de 35-jarige A. E. en de 32-jarige de G„ die volgens eigen verklaringen suikerbonnen ter waarde van 800 kilo hebben vervalscht, ge arresteerd. Mej. H. en A. E, zyn ln het politiebureau te Leiden ingesloten, terwijl de G. voor den officier van justitie is geleid.- Soedirman werkt wapenstilstand uit. De opperbevelhebber, van de T.R.I., Lt. Generaal Soe dirman, is per vliegtuig te Batavia gearriveerd teneinde den wapenstilstand mej- Soe- tan Sjahrir en anderen te bespreken. Soedirman keerde inmiddels naar Djogjakarta terug, waa een bijeenkomst met alle divisiecommandanten op het programma staat. Het Wereldgebeuren Amerika stelt „atoominspecteurs" voor. De begrooting van de Sowjet-Unie. Het was te voorzien, dat de laatste rede van Truman waarin hij het einde van de prysbeheersching aankondigde, het startsein zou zijn voor een Amerikaansche wedloop tus schen loonen en prijzen. Eenige uren na de rede werd reeds uit Chicago gemeld, dat de noteeringen op de vleesch- markt geweldig stegen er Spoedige verbetering niet te verwachten. Het is duidelijk, dat onder de huidige omstandigheden nog al eens gemopperd en geklaagd wordt over de dis tributie van rijwielbanden. Het duurt te lang voor een aanvrage ingewilligd wordt, er komen er te weinig, enz. Ten einde een beter begrip te krijgen van de moeilijkhe- den, waarvoor de overheid zich op dit gebied ziet ge steld, ls het wel eens goed het een en ander te vertellen omtrent de gedragslijn, wel ke bij de distributie wordt gevolgd. In de' eerste plaais is na tuurlijk nauwkeurig vastge steld, welke categorieën ln aanmerking kunnen komen, als overheidspersneel (doch hiervan uitsluitend de buiten diensten) artsen, veeartsen, verpleegsters, verloskundigen, enz., geestelijken, Invaliden, personen, die van belang zijn voor de economische weder opbouw of werken in de land. of tuinbouw, arbeiders, allen voorzoo ver zij dagelijks een bepaalde afstand moeten af leggen en niet van een open baar vervoermiddel kunnen gebruik maken. Zoolang het aantal aanvra gen uit deze categorieën de beschikbare hoeveelheid ban den vele malen overtreft, is lang wachten natuurlijk niet te vermyden en kan ook niet volledig in de directe behoef te worden voorzien. Dat de hoeveelheid bonnen, Rubber-aankoopprijs verlaagd. Te Batavia is officieel mede gedeeld, dat als gevolg van de daling van de rubberprijs op de internationale markt het Ned-Indisch Rubberfonds zich genoodzaakt heeft gezien de basisaankoopprijs te verlagen Deze wordt met ingang van 15 Oct gebracht op 80 Neder landsche centen per kilogram Zooals bekend is het Ned.- Indische Rubberfonds de uit sluitende kooper en verkooper van Rubber in Ned.-Indië Het fonds had de tcsisaankoopprijs op 1 Juli jl. voor het laatst gewijzigd en gebracht op 96 Nederlandsche centen per kilo gram. welke de distributiedlensten ter beschikking staat, niet steeds evenredig kan zijn met het aantal Inwoners, vindt zijn oorzaak in verschillende omstandigheden. In de eerste plaats worden de toewijzin gen vastgesteld aan de hand van de aantallen aanvragen van hen, die in' principe in aanmerking komen, hetgeen voor verschillende distributie kringen ook zeer verschillend kan zijn. PRODUCTIE EN IMPORT. De aanvoer van rubber thans van dien aard, dat de Eroductie tot 400.000 rrjwiel- anden per maand zou kun nen worden opgevoerd, ware het niet, dat een gebrek aan voldoende staaldraad dit ver hinderde. De import gaat nog steeds met groote moeilijkhe den gepaard en pogingen om uif. Duitschland staaldraad te betrekken (vroeger de groot ste leverancier!) hebben tot dusver gefaald. Ook de can- vasproductie laat nog te wen- schen over, evenals de aan voer van chemicaliën. Hoe wel er nog steeds een gebrek aan geschoold personeel is, is de toestand op dit gebied niet verontrustend. De Hevea- fabrieken te Oosterbeek kon- '.en helaas pas ln Juli met egelmatige productie begin nen. PRODUCTIECIJFERS. In de periode van Juli 1945 tot en met Augustus 1946 werden 1.649 540 tourbuiten en 1.226.290 tourbinnenbanden eproduceerd en resp. 607.800 en 538.200 geïmporteerd. Voor transportbuiten- bjnnenbanden bedroegen de nroductiecijfers 115.000 S9.000. Aankoopen ln het bui tenland waren tot dusver niet mogelijk. Einde Juli bleek de achter stand in de aanvragen plm. millioen te bedragen. De werkelijke behoefte is uiter aard nog veel grooter wordt geschat op minstens 3 millioen buitenbanden. In het algemeen kan men concludeeren, dat de situatie zoodanig is, dat op een spoe dige verbetering moeilijk ge rekend kan worden. Mijn laatste logies in Middelburg? Het huis van Bewaring! Samen met de bevolking aan de slag. Of ik Middelburg ken? Inderdaad. En ik heb er nog een heel byzondere herinne ring aan ook. De laatste maal, dat ik ln Middelburg logeerde, was dat ln het Huis van Bewaring Daj- vertelde ons Middel burgs nieuwe burgemeester, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, toen wij Woens dagmiddag in zijn tegenwoor dige gemeente Krabbendijke een onderhoud met hem moch ten hebben. En als we dan even ver wonderd kijken, vertelt jhr. Sandberg, hoe hij in 1944 door de Duitschers werd op gepakt en de eerste nachten na zün arrestatie in een cel te Middelburg doorbracht. Met andere Zeeuwsche burge meesters werd hij in St. Mi chielsgestel opgesloten. Omstreeks Dolle Dinsdag verhuisden de gevangenen naar Vught, waar al spoedig de meesten werden vrijgela ten, naar burgemeester Sand berg werd te gevaarlijk be vonden en moest in het be ruchte concentratiekamp van Amersfoort de bevrijding af wachten. Wist U tijdens uw ge vangenschap al. wat er in Zeeland gebeurd' was? Precies! We hadden met een vertrouwd groepje een eigen radiotoestel en. we hoor den ook de waars'chuwingen vóór de dijk-bombardementen op Walcheren GROOTE BELANGSTEL LING VOOR DE WE DEROPBOUW. De burgemeester vertelt dan hoe vhet zwaar geteister de Walcheren steeds zijn by- Ïondere aandacht heeft gehad, laar kan gewerkt worden, daar n^oèt gewerkt worden Het burgemeestersambt in een stad als Middelburg was dan ook bijzonder aanlokke lijk voor iemand, die graag zijn volle kracht wil geven om mede te werken aan de wederopbouw van ons vader land. - De problemen van de wederopbouw en natuurlijk die van Middelburg in het bh'zonder heb ik dan ook zoo nauwkeurig mogelijk gevolgd van het momenf af, dat ik naar de vacature in Middel burg had gesolliciteerd en U begrijpt dus, hoeveel vreugde het me heeft geschonken dat ik inderdaad ook benoemd ben. HEREENIGING HET GEZIN. VAN Ook mevr. Sandberg deelt deze vreugde, wellicht in de eerste plaats omdat de be noeming in de Zeeuwsche hoofdstad het uitzicht opent, dat het burgemeesterlijk ge zin, dat nu reeds 2*& jaar uiteengedreven is, weer her- eenigd kan worden. Toen jhr. Sandberg destijds door de Duitschers gearresteerd was, werden zijn echtgenoote en de kinderen als „staatsgevaar lijk" uit Zeeland verdreven. Het huis te Krabbendijke werd betrokken door de Duit schers, later door evacué's en toen de burgemeester !n Mei 1945 in zijn gemeente terug keerde, was er geen woning te vinden, zoodat mevrouw met de kinderen b|j haar ouders in Delden moest blij ven wonen. Toevallig was ze deze week gelogeerd by de familie Vo gelaar te Krabbendijke, die al die tijd reeds gastvryheid heeft verleend aan den bur gervader, toen Woensdagmor gen het bericht van de be noeming afkwam. De fraaie bloemen, welke reeds in de loop van de morgen werden bezorgd, waren de blijde be- wyzen, dat men in Krabben dijke hartelijk deelt in deze vreugde, ook al ziet men hier ihr. Saiidberg noode vertrek ken. Zoowel burgemeester als mevrouw Sandberg hebben immers sedert hun komst in 1937 in alles met hun ge meente en de gemeentenaren meegeleefd. De burgemeester gaf al zijn krachten bij voor keur aan de sociale proble men welke er ook in Krab bendijke on te lossen waren en na zijn terugkomst gingen zyn eerste zorgen uit naar de woningbouw. Vl's hadden ook hier twintig woningen vernield en de burgemeester ls dankbaar, dat er reeds nu weer 16 onder de kap zijn, zoodat hij een gemeente kan achterlaten, waarin voor dat probleem de oplossing nabij is. IN MIDDELBURG. In Middelburg zal het natuurlijk heel wat moeilijker zijn, maar er wordt al hard gewerkt en ik 'hoop, tezamen met de geheele bevolking aan de slag te mogen gaan. Middelburg was een mooie stad en ik zie het als een prachtige taak mede leiding te mogen geven aan haar wederopbouw, juist daarom ben ik zoo blij, dat ik deze benoeming mocht ontvangen. Dan hertelt burgemeester Sandberg weer verder van zijn jeugd in Hoorn, zijn gymnasiumtijd in *A9se Nijmegen, zijn studie te Utrecht en van de tijd als ambtenaar doorgebracht op de gemeentesecretarie van Driebergen. En vooral ook van zijn gezin, dat nu bij zijn schoonvader, notaris Hieben- daal te Delden in Overijssel woont. Ook voor de vijf sprui ten drie jongens van 13, 11 en 4 jaar, twee meisjes van 7 en 2 jaar zal het' heerlijk zyn als het geheele gezin weer in Middelburg vereenigd kan worden. De burgemeester stamt zelf uit een familie, waarvan de manlyke leden verschillende ambten hebben vervuld. Zijn vader was Rijksbetaalmeester en begon zijn loopbaan in Tern'euzen. Zoo leerden we den nieu wen burgemeester van Mid delburg tijdens dit eerste on derhoud kennen als een man, die gaarne al zijn kracht en zyn ervaring komt geven aan de Zeeuwsche hoofdstad. De bevolking van Middel burg zal hem vol vertrouwen tegemoet kunnen treden in de gerechtvaardigde verwachting, dat thans aan haar hoofd is gesteld een burgemeester, die als dé voorteekenen niet bedriegen zal blijken de juiste man op de juiste plaats te zyn. naar wordt verwacht zullen andere prijzen weldra volgen. Hooge functionarissen van het bureau voor mobilisatie en omschakeling der Ver. Staten hebben onthuld, dat de Ameri kaansche regeering over een week de geheele contróle op salarisverhoogingen zal prijs geven, nadat het vakverbond hierop reeds had aangedron gen. De nieuwe spanningen op sociaal gebied, die hiervan het gevolg zullen zijn, beteekenen weer een slag voor het be leid van Truman en vergroo- ten de kans op een verkie;- zingsnederlaag van de Demo cratische Partij. De Republi- keinsche bladen juichen dan ook en verklaren, dat Truman doc.- het opheffen der prijsbe heersching zyn c in politieke faillissement het.» geteekend. De democratische bladen schuiven uiteraard <ie schuld van de ontstane prijzenchaos op de Republikeinen, maar het is de vraag of zy daar mee hun kiezers kunnen over tuigen, dat het weinig stand vastige beleid van den Presi dent niet verantwoordelijk gesteld kan worden. In New-York is Dinsdag na een periode van rust de Vei ligheidsraad weer bijeen ge weest, dit keer ter bespre king van de v orwaarden, waaronder het Internationaal Gerechtshof zou openstaan voor niet ln het Statuut van dat Hof genoemde landen. Polen had aanvankelijk voor gesteld het Spanje van Fran co uit te sluiten, hoewel het er niets tegen had, wanneer het regiem van Franco voor een internationaal gerechtshof zou verschynen. De Raad was echter van meening, dat het Internationaal gerechtshof bul ten de politiek moest worden gehouden en alle landen zich tot haar moesten kunnen wenden. Daarop trok Polen het voorstel ln en ging de Raad uiteen. De contróle-commissie voor de atoom-energie van de Ver Naties, die eveneens haar zetel in New-York heeft, heeft Dins dag van de Ver. Staten 'n rap port ontvangen over de tech nische contröle op de atoom energie. Het rapport bespreekt het technische karakter van le noodige contróle-maatrege- len, aangenomen, dat die con tröle door een Internationaal lichaam kan worden verricht. Er wordt gepleij- voor een inspectiesysteem volgens het welk inspecteurs zonder beoer- kende bepalingen kunnen rei zen en slechts weinige hin derpalen zullen ontmoeten. AL leen op die manier kan worden nagegaan of een land atoom bommen vervaardigd. Intusschen blykt uit de staatsbegrooting, die door den Sowjet-Russlschen minister van financiën aan de Opper ste Sowjet is voorgelegd, dat voor wetenschappelijke doel einden 2% maal zooveel ls uitgetrokken als vorig jaar. Tegenover 5000 millioen roe bel voor wetenschappelijk on derzoek, worden de kosten van defensie op 72.000 millioen roebel geschat, dat is 22 van de totale begrooting. In de vorige begrooting was voor bewapening 128.2(J0 mil lioen roebel uitgetrokken. ZWENDEL MET MILLIOENEN. Ambtenaren van de C.C.D. hebben na een onderzoek bij de N.V. exportslagery Welling te, Borkulo uitgebreide zwar te'transacties ontdekt, welker omzetten, naar het zich laat aanzien, in de millioenen loopen. Niet alleen werden afvalvet en slachtafvallen voor tienduizenden guldens buiten de boekhouding om verhandeld, doch tevens werd een uitgebreide handel tegen abnormaal hooge prijzen in vaten, machines en diverse grondstoffen gedreven. Er wer den bruto winsten van 300 gemaakt. NOODLOTTIGE GEVOLGEN VAN EEN BRUILOFTSMAAL De echtgenoote en vijf kin deren van prof. dr. K. H. Mis- kotte te Leiden werden opge nomen ln de typhusbarakken van het Acad. Ziekenhuis te Leiden. Eén dochter ls reeds overleden. Dezer dagen heeft prof. Mis- kotte te Amsterdam het hu welijk van een Joodsch meisje, dat tijdens de bezetting ln zijn huis ondergedoken was, inge zegend Na afloop heeft het ge zin van den professor bjj de maaltijd aangezeten, die het bruidspaar aanbood en waarby zooals later ls gebleken, on deugdelijke saus is geserveerd. Prof. Miskotte, die de vergif tige saus niet heef: genuttigd, Een Fransch militair vliegtuig is in de nabijheid van Lyon in brand geraakt en neergestort. De uit v$f perso nen beslaande bemanning vond de dood. Naar het „Journal of Commerce" meldt heeft Bra zilië in Nederland een groote 1 w order voor aardappelen ge- ondervond geen nadeellge ge plaatst. volgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5