De zaak Arnold Meyer in hooger beroep Goudsche aardewerkbedrijven maakten zwarte winsten UIT DE PROVINCIE LAATSTE NIEUWS. WALCHEREN Zeeuwsche Snippers Advocaat-fiscaal acht hoofdstraf juist. Woensdag heeft de bijzonde re raad van cassatie te 's-Gra- venhage de zaak van Arnold Meyer, den vooqnaligen. leider van „Nationaal Tront" in be roep behandeld. Arnold Meyer was door het bijzonder ge rechtshof te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot een gevange nisstraf van 5 jaar, met af trek van voorarrest, ont zetting uit de kiesrechten voor het leven en het verbod om een ambt uit te oefenen voor het geheele leven. De verdediger, mr. v. d. Putten had een tweetal cas satiemiddelen aangevoerd waarin hg trachtte aan te, too- nen, dat requirant niet ge tracht heeft het geestelijk ver zet van ons volk te breken, noch propaganda voor Duitsch- land heeft gevoerd. Ten aanzien van het artikel in verband met de Februari staking in Amsterdam, vroeg de president, hoe requirant tot het schrijven ervan ls geko- inen. Arnold Meyer verklaarde dat hij vernomen had, dat de Duitschers voornemens waren een bom op de stakers te werpen- Overigens was hij het niet eens met de staking. De opzet was z.i.: uit de ongere geldheden te komen tot maat regelen tegen de joden. De Duitschers wilden herrie heb ben, om te kunnen optreden. Arnold Meyer ontkende pro paganda te hebben gemaakt voor het legioen Nederland waarop de president van het Hof een passage uit een van zijn artikelen aanhaalde, waar uit het tegendeel bleek. Een interessant debat ont spon zich over de financieele positie van Nat. Front. Het hof meende te weten, dat Duitschland deze beweging fi nancieel gesteund zou hebben, terwijl Arnold Meyer beweer de 100.000 uit Ned- bezit te hebben ontvangen. De raadsheer Prof. Veegens herinnert er aan dat Arnold Meyer een artikel heeft ge schreven waarin hij beweerde mede te willen werken met Duitschland. Na een schorsing van een uur werd de zaak voortgezet en kreeg Arnold Meyer gele genheid neg een en ander ln het midden te brengen. Hij merkte op dat hij, zoowel ln zijn redevoeringen als in zijn' artikelen anti-Duitsch was en vier maal door de Duitschers werd gearresteerd. Op vergaderingen heeft hij steeds gsproken over de groot heid van Nederland. Hg be toogde, dat hij zich door de Duitschers nooit heeft laten in- tlmideeren. Meer dan wie ook heeft hg er voor geijverd, dat Mussert niet aan de macht kwam. Meyer verklaarde zich zelf de dupe te gevoelen van een bepaalde agitatie. Zijn arresta tie-bevel had hij te danken aan Vorrink. Te gelegenertyd zou hij zijn bezwaren tegen Vorrink tot uiting brengen. Diens hou ding na de bevrijding is een Sose, om zijn miserabele hou- ing tijdens de bezetting goed te praten. DE NED. UNIE Door den raadsman, mr. Van der Putte, wees er op", dat door het Hof te 's-Hertogenbosch niet bewezen is verklaard de ontrouw aan de Nederlandsche regeering. Het Hof is kennelijk uitge gaan van een globale Indruk. Maar wat weet men nu eigen lijk van de zaak? Bij iedere passage moet specifiek worden aangegeven, waarom ze ver boden is. Mr. van der Putte betoogde vervolgens, dat de bedoelingen van „Nationaal Front" van goede vaderlandsche aard wa ren. Mr. van der Putte bracht ook het rapport over het drie manschap der „Nederlandsche Unie" ter sprake Wat van deze mannen gezegd wordt, kon ook van Arnold Meyer gezegd wor den. Men moet de zaken echter steeds bezien in het licht der omstandigheden. „Nationaal Front" was rau wer en gedurfder, minder ge civiliseerd, minder kieskeurig dat de „Nederlandsche Unie mqar eigenlijk streefde ze het zelfde na DE HOOFDSTRAF JUIST. Daarna kwam de advocaat fiscaal prof. mr. Lange Meyer aan het woord. Hij wilde aannemen, dat re quirant niet pro-Duitsch was en vaderlandlievend Maar hij heeft moedwillig een politiek ten voordeele van Duitschland geveerd, welke afweek van de politiek van de wettige regee- ring van ons land. Van zgn propaganda kan men zeggen, dat ze behelsde het breken van het geestelijk verzet en het ontrouw worden aan de geallieerde zaak. De hoofdstraf achtte de ad vocaat-generaal juist. Wat be treft de bükomende straffen requireerde hy ontzetting uit de beide kiesrechten voor liet leven. Wereld rundveestapel. In het begin van 1945 werd volgens een bere kening in het Algemeen Agrarisch Archief de rundveestapel ln de ge heele wereld geschat op ongeveer 710 millioen stuks. Dit ls 13 millioen stuks minder dan voor de oorlog. In Europa daalde ten gevolge van de oorlog de rundveestapel mei 12.6 millioen stuks, in Azië met 19.3 millioen en in Rusland met 10.7 millioen. Daarentegen nam de veestapel in Noord-Amerika toe met 16.8 millioen stuks. De nieuwe bonnen. Geldig van 13 t.m. 26 Oct. BONKAARTEN KA. KB, KC 610- Suiker: 629 suiker 750 gr. sui ker of boterhamstrooisel of 1500 gr. jam. stroop enz. Thee: 623 alg. 50 gr; Fruit: 632 alg. 2 kg. appels of peren. Bonkaarten KD, KE 610. Suiker: 129 suiker, 250 gr. sui ker of boterhamsirooisel of 500 gr. jam, stroop enz. 130 en 131 alg. 250 gr. suiker enz. of 500 gr. jam enz. Fruit: 132 alg. 2 kg appels of peren. Tabakskaar ten. T 52 2 rantsoenen tabaksarti kelen. Publiek betaalde fö IV, millioen te veel voor die. eigenlijk. bestemd waren /A 'voor de productie van gebruiks- prullen. De acties, welke in de laatste tijd door de Prij2encontröle te gen te hooge prijzen in de win kels zijn gevoerd, hebben waar devol materiaal geleverd voor uitgebreide controles by groot handel en industrie. .Zoo heeft de controle in galanteriewinkels aan het licht gebracht, dat on geveer 90 der verkrijgbare artikelen te, hoog in prys wa ren. Dit feit is aanleiding geweest voor een uitgebreid onderzoek by de Goudsche aardewerk-in dustrie. Hoewel het onderzoek in deze branche pas in het be ginstadium verkeert, zyn reeds 22 bedryven onderzocht, die een gezameniyke overwinst hebben gemaakt van ongeveer f 500.000 in nog geen anderhalf jaar tijds. Het bedrag, dat het pu bliek te veel betaald heeft, is echter veel grooter, daar nog de winstmarges van groot- en detailhandel op de verkoopprijs gelegd worden, waardoor het publiek ongeveer 1.500.000 te veel heeft betaald. GEHEEL ZWART De overtredingen die ln deze fabrieken achterhaald werden, waren van Je meest uiteenloo- pende aard. Er bestaan volledig zwarte bedryven, die bij geen enkel bureau ingeschreven zijn. alle grondstoffen zwart koopen en de arbeiders zwarte loonen, van 100 tot f 175 per week betalen. Het product dat hier gemaakt wordt is gewoon zargoed, dat in plaats van 0.75 ln de winkels misschien 7.50 goederen, voor „sier"-producten. terwyi zij bovendien door hooge lokloonen de arbeiders uit de bonafide bedrijven wegtrekken. Een aantal van deze bedrijfjes is door de Economische Controle Dienst gesloten; de draai3chy- ven en ovens zyn verzegeld Daarnaast werden in andere, wel ingeschreven bedryven, groote. productieverschuivingen van gebruiksartikelen naar -sier- aardewerk geconstateerd, waar- by tevens te hooge prijzen be rekend werden. Gelukkig zijn er ook nog bo nafide bedrijven, die zich aan de voorschriften houden, doch die door het weglokken van de ar beiders naar de zwarte bedrijver groote. productiebelemmeringen ondervinden. ZWARE STRAFFEN Nog slechts een klein gedeel te van de geverbaliseerde be drijven is veroordeeld, doch het totaal bedrag der boeten be draagt reeds f 175 000. „Edam*' terug. „Wu kunnen net zoo g naar Zuid-Afrlka vliegen, als naar Indië". aldus piloot Par- mentier bij de terugkomst van de „Edam" op Schiphol In 46 uur heeft deze Flying Dutchman een afstand van 9300 km. afgelegd. In Januari krygt de K.L.M de beschikking over vijftien nieuwe Constellations. waar door de iyn dan waarsohynlijk definitief geopend kan worden. De uitvaart der geëxecuteerden. De „Evening Standard" meldt, dat op 16 October, 's morgens om even over half zes, vyf auto's vla een zij ingang het gerechtsgebouw te Neurenberg hebben verla ten. Voorop reed een jeep met drie man Amerikaansche mi litaire politie. Deze waren gewapend met machinegewe ren en stonden gedurende de rit recht op in den wagen. Achter de jeep kwam een „generaalsauto", daarna kwa men twee verzegelde Ameri kaansche trucks en tenslotte nog een leep. Een hooge functionaris deelde mee, dat de trucks de lichamen van de tien geëxe cuteerden en dat van Goering bevatten. De zelfmoord van Goering. Een geallieerde commissie onder voorzitterschap van een officier van het derde Ameri kaansche leger, zal een on derzoek in verband met den zelfmoord van Goering instel len en rapport uitbrengen aan de geallieerde bestuursraad Nadat het vonnis reeds was uitgesproken heeft Goering, toen hij een stuk ter teeke- ning ontving waaraan zich een papierbinder bevond, ge zegd: „Haal dat ding er maar af. De bewakers zouden kun nen denken, dat ik my daar mee van het leven wil beroo- ven". Een officier van politie heeft medegedeeld, dat Go>e- ring de laatste dagen heeft geweigerd lichaamsbeweging te nemen. Het zou kunnen zyn, dat hy de capsule met vergif reeds in zyn bezit had en met het oog op dc breek baarheid geen risico wilde loopen Security officer ma- Joor Teich acht de mogelgk- teid niet uitgesloten, dat de capsule ln een pannekoek ge bakken is overgebracht. Berlijners vinden Goering een lafaard. Volgens den correspondent van Reuter verklaren zes van de tien Berlyners,, dat Goe ring een lafaard ls. Alleen de Duitsche officieren zyn niet ontevreden. Een huisvrouw te Wllmers- dorf zei: „hy heeft laten zien, dat hy een lafaard ls. De man, die de verantwoordelijk heid voor zoo menig bloedbad draagt, heeft zelf niet kun nen sterven als een man". Een joodsche schryfmachl- nemonteur: „Het interesseert me niet, hoe hij aan zijn eind ls gekomen, als het maar ge beurd is". DE KWESTIE TRIEST VOOR DE VER. NATIES. Radio Belgrado maakt be kend, dat maarschalk Tito, premier van Joego-Slavië, aan een 'Amerlkaanschen persver tegenwoordiger heeft meege deeld, dat Joego-Slavië de kwestie Triëst aanhangig zal maken bij de Ver. Naties. Brand teistert K.V.W.-fabrleken. Kort na twaalf uur is Dinsdagnacht een zware brand uitgebroken in het hoofdge bouw der Kaveewee-sigaren- fabrieken te Roosendaal. Het vuur werd aanvankelijk met zes stralen bestreden, la ter kreeg men assistentie van dc gealarmeerde Bredasche brandweer. Na enkele uren van hard werken waren de brandweer lieden omstreeks vier uur de situatie meester en nam de brand, die zich niet heeft kunnen uitbreiden tot de eigenlijke sigargamakerij, sterk in omvang af. Behalve de kantoorinventa ris en de inventaris van de expeditie-afdeeling en -van de droogkamers enz., is ook een aanzienlijke party sigaren (naar schatting eenige hon derdduizenden) verloren ge gaan. Voorzoover de situatie van nacht kon worden overzien, zal het bedryf geen stagnatie behoeven te hebben. De te verwerken tabakken liggen elders opgeslagen. Extremistisch leider vecht door. VERKLARING VAN SOETOMO. De extremistische radio spreker Soetomo. heeft een verklaring in den aether ge zonden, welke door radio Djogjakarta her-uitgezonden ls. In deze verklaring richt Soetomo zich tot de Indone sische delegatie te Batavia met het verzoek „al haar er varingen van het laatste jaar uit den stryd tegen het im perialisme ln het byzonder de ondervonden euveldaden tijdens de onderhandelingen betreffende de wapenstilstand te berde te brengen". „Het volksleger en in het bijzonder de B.P.R.I., ongere gelde stoottroepen, niet on der controle van de T.R.I., zyn opgeroepen de stryd voort te zetten en deze niet te staken dan wanneer ik zelf daartoe het bevel geef". Republikeinsche kringen in Batavia spreken er openlijk hun verwondering over uit, dat radio-Djogjakarta ln de hleuwsberichten deze opruien de woorden van Soetomo heeft uitgezonden, vooral daar deze zoo geheel en al in stryd zyn met de huidige sfeer. Nieuwe burgemeester van Mfddelburg. Jhr. Mr. W. C. SANDBERG TOT ESSENBURG VAN KRABBENDIJKE. By K.B. van 12 October is met Ingang van 1 November benoemd tot Burgemeester van Middelburg Jhr. Mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, thans Burgemeester vah Krabben- dyke. Jhr. Mr. W. C. Sandberg tot Essenburg is geboren te Hoorn 2 Juni 1908. Hy begon zyn ambtelyke loopbaan als amb tenaar ter Secretarie te Dfie- bergen-Rysenburg. Sedert 1937 bekleedt hy het burgemeesters-ambt der ge meente Krabbendyke, met een onderbreking van 18 maanden, welke hy aanvankelyk als gij zelaar in St. Michielsgestel ln Duitsche gevan genschap heeft doorgebracht. Met Ingang van 24 September 1944 werd hy be last door den Commissaris der Koningin met de waarneming van het burgemeesters-ambt der gemeente Goes, welke waarneming duurde tot 9 April 1945, toen Mr. W. C. ten Kate daar terugkeerde. De nieuwe functionaris ls gehuwd en heeft vtff kinderen. Zijn godsdienst ld Hervormd, terwijl zijn politieke richting die der C.H. Unie is. Benoeming burgemeester Zuidzande. By K.B. van 12 October 1946 no. 15 is met ingang van 1 November 1946 benoemd tot Burgemeester der gemeente Zuidzande de heer D. M. Ver met ie Goudswaard (Z.H.) D. M. Vermet is geboren te Oud-Vossemeer op 23 October 1906, zyn ambtelyke loopbaan begon hy als ambtenaar ter Secretarie te Oud-Vossemeer, Rijnsburg, Kampen en Aals meer. Sinds 1 Mei 1931 is hij gemeente-secretaris en ambte naar van de Burg.stand der gemeente Goudswaard, terivyi hy tevens de functies van se cretaris-penningmeester van de polder „De Oude Korendijk" c.a. bekleed. De nieuwe func tionaris is gehuwd en heeft 3 kinderen, Godsdienst is Ned. Hervormd, terwyl zyn politieke richting C.H. is. Tot dusver werden de functies van Burge meester en Secretaris der Ge meente Zuidzande door 1 per soon bekleed, hierin is ook nu door de benoeming van den heer Vermet geen wijziging ge komen. Britsche boomen voor Walcheren. De Stichting Nieuw Wal cheren heeft van de Britsche ambassade te Den Haag be richt ontvangen, dat door de ze ambassade 'en het Britsche ministerie van luchtvaart 556 boomen zijn geschonke® ten behoeve van de actie Plant een Boom op Walcheren. Te vens werd medegedeeld, dat de Britsche ambassadeur sir Nevil Bland, er prijs op stelt persoonlijk de eerste van deze boomen óp Walcheren te plan ten. AANBESTEDING ONDERBOUW PONTON VLISSINGEN. Ten kantore van de Rijks waterstaat te Middelburg werd Woensdag j.l. in het openbaar aanbesteed het herstel van de onderbouw der aanlegs elgers van de veerdienst Breskens- Vlissingen te Vlissingen. De Inschrijvingen waren als volgt: Holl. Aannemersbedrijf Zanen Verstoep N.V., den Haag 169.000,—; N.V. Ned. Beton- mij. Bato, den Haag 171.900; N.V. Aannemersbedrijf v.h. van Dongen en van Hoven. Dor drecht f 173.500.—; fa. G. A. van der Straaten. Terneuzen en fa. C. v. d. Klippe, Vllssin- en f 175.000,fa. A. van der jtraaten Jr., Aannemersbedrijf, Hansweer; 177.000,—; N.V. Visser en Smits Aann. Mij., Papendrecht 179.800,fa. P. de 187.000, je, Wemeldlnge 200.000.- Over de gunning zal nader worden beslist. - ZEEUWSCHE ONDERWIJZERSDAG. De Zeeuwsche Onderwijzers dag te Middelburg mocht zich Woensdag ln een byzonder groote belangstelling verheu gen. De inleiding van mej. J. _3. Schaap, gem Inspectrlce van het l.o. te Rotterdam, over „Onderwijsvernieuwing" werd met grqote aandacht gevolgd, 's Middags sprak de heer A. de Jonge, directeur van de Ryks- kweekschool te Middelburg, over de pracdsche mogelykhe- den. In een volgend nummer ko men wy nog op deze bijeen komst terug. GEDUPEERDE VISSCHERS Nadat te Arnemuiden reeds een vergadering was gehou den met gedupeerde visschers, waarbij vertegenwoordigers van het Bureau Wederopbouw Binnenscheepvaart en van de Scheepvaartinspectie aanwezig waren, zullen thans dergelijke vergaderingen ook ln Breskens en Bruinis se worden belegd. ERNSTIG ONGEVAL OP HET STATION TE GOES. De gemeentesecretaris van Kloetinge, de heer W. Oosting, had het ongeluk op het station te Goes bij het uitstappen uit BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. Dinsdag hield de afd. Zee land van de Bond van Platte landsvrouwen een uit alle dee- len van Zeeland druk bezochte najaarsvergadering onder voorzitterschap van mevrouw Kos.ense uit Kruiningen. De aanwezigen konden reeds voor de vergadering kennis nemen van een serie rraaie ontwerpen voor aanleg van tuinen op het platteland, die door mevrouw van den Berg, tuinarchitecte te Goes, waren geëtaleerd en die stuk voor stuk propaganda waren om aan het platteland ook een be ter aanzien te geven. Na de opening der vergade ring kwamen de mededeelingen aan de orde en deze gaven o.a. aanleiding om een kaderdag, een samenkomst vah de ver schillende afdeelingsbesturen op 22 November a.s. aan te kondigen. Krachtig zal mede worden geholpen aan de weder opbouw van de landbouwbe drijven. Aan de regeering; zal worden verzocht de boter weer e doen zouten, omdat zij thans moeilijk t© bewarenis. Voor Zuid-Beveland zullen twee af- deelingen worden gevormd en wel een voor Oostelijk en een voor Westelyk deel van het eiland. De vereeniging „Ceres" te Oostburg is voor twee jaar als contribueerende belang stellende toege. reden. Beslojten werd na te gaan, wat voor de jeugd kan worden gedaan en hoe men de stichting van dorpshuizen kan bevorderen. Besloten werd in de loop van de a.s. winter in verschillende afdeelingen bijeenkomsten te beleggen en cursussen te orga- niseeren op verschillend ter rein. Mevrouw A. C. Kuijpers-van der Mey uit Middelburg, hield een voordracht over „Het le ven en werken van Guióo Ge- zelle", waarna de presidente haar dank bracht en de verga dering sloot. A.N.W.B.-Wegen wacht ook ln Zeeland. Tijdens een A.N.W.B pro- pagandavergadering in Bors- sele werd medegedeeld, dat de A.N.WB.-wegen wacht zeer spoedig ook in Zeeland zal gaan optreden en wel op de hoofdweg Bergen op Zoom- GoesMiddelburgVlissingen, Amerlkaansch bezoek aan Zeeland. i De vioe-presidente van de American Relief for Holland, mrs. E. Leonard, heeft een tweedaagsch bezoek gebracht aan de provincie Zeeland, ten einde zich op de hoogte te stellen van hetgeen ln de toe komst nog voor deze getrof fen gebieden kan worden ge daan. Maandagmiddag werd de Zuidoosthoek van Walche ren. die nog een woestenij is, bezocht, terwyl tevens bezoe ken werden gebracht aan Middelburg, Vlissingen en Westkapelle. Dinsdag werd een rondrit gemaakt langs de fetroffen plaatsen in West eeuwsch Vlaanderen. Mevr. Leonard verklaarde groote bewondering te hebben voor de Nederlandsche we- deropbouwprestaties, maar toch doordrongen te zyn .van het feit, dat niet alleen de bevolking der getroffen gebie den sterk verarmd is, maar dat er ook nog veel zal moe ten geschieden, -eer de oude levensvoorwaarden zyn her steld. Maandagavond voerden te Vlissingen vertegenwoordigers van Ned Volksherstel en Prov. H^jpK, alsmede de bur gemeesters van Vlissingen en Westkapelle besprekingen met de Amerikaansche gaste. ZEELAND'S PROEFTUIN. Hedenmiddag wordt in het Aardappelgebouw te Wilhel- minadorp het laboratorim van „Zeeland's Proeftuin" geo pend. N.I.W.LN. BOERENACTIE. Op een vergadering van af- deelingsbestuursleden van de U.V.V. In Zeeland, welke Maandag onder voorzitterschap van mevr. A. Batten-Paarlberg werd gehouden, .werd o.m. me. dedeelïng gedaan van de by- zonderheden over de NIWIN boekenactie te Middelburg. By verschillende boekhande laren zal ln de etalages een kist geplaatst worden met het opschrift „Geef een boek aan onze jongens ln Indië; deze kist moet vol!" Hierin kunnen de aangekochte boeken voor deze actie worden gedeponeerd. Voorts werden de mogelykhe- den bsproken van een door de U.V.V. te organiseeren buren hulp. Regt, Terneuzen fa. L. P. Korstan- de trein op hei perron'te val len. Met een h^pfractuur werd hij naar het Gasthuis te Goes overgebracht. Middelburg Raadsvergadering. TELEGRAM AAN DEN NIEUWEN BURGEMEESTER In de gemeenteraadsvergade ring van Middelburg deed de waarnemend burgemees er, de heer KÖgeler, Woensdagmiddag mededeeling van de benoeming van jhr mr W C Sandberg tot Essenburg tot burgemeester van Middelburg. De raad besloot aan den nieuwen burgemeester een te legram van de volgende Inhoud te zenden: „De gemeenteraad Middelburg, in vergade ring bijeen, neemt met groote belangstelling kennis van Uw benoeming tot burgemeester van Middelburg en ziet Uw komst met vertrouwen tege moet". Besloten werd om aan Ged. Staten voor te stellen de wet houderssalarissen op f 2600 te brengen met weglating van de tydeljjke verhoogingen. De gemeenschappelyke rege ling Inzake het Bouw- en Wo ningtoezicht voor de Walcher. sche gemeenten werd na een korte discussie aanvaard. Ook werd besloten van het ministerie van openbare wer ken en wederopbouw een zes tal houten middenstandswo ningen 10.000 per stuk aan te koopen. Bij de behandeling van het voorstel inzake het bouwplan Veei'scheweg, werd medege. deeld, dat het voornemen be staat tusschen de Veerscheweg en het kanaal een terrein voor kleine industrie aan te leggen. In een volgend nummer ko men wij op deze vergadering terug. ZILVEREN JUBILEUM. Bij de Fa. Vroom Sc Drees. mann te Middelburg herdacht de heer C. van Llere Woens dag jl. de dag, waarop hij voor 25 jaar bij deze firma in dienst trad. Namens de directie werden den jubilaris bloemen en de gebruikelijke enveloppe aange boden. De heer J. Vroom, die gedurende deze 25 jaar met den heer Van Llere had sa- mengewerkt, haalde in zijn toe- spraak nog eens oude herinne ringen op en bood een per soon lijk geschenk aan. Namens het personeel spraken de hee- ren S. Hamers en J. Heeren. Ook van het personeel ontving de heer Van Llere stoffelijke blijken van waardeering. De jubilaris kon de verdere dan in huiselijke kring doorbrengen N.V. HOUTHANDEL v.h. G. ALBERTS Lzn. Co. In de vergadering van aan deelhouders van de N.V. Hout handel v.h. G. Alberts Lzn. Co. te Middelburg werd tot adjunct-directeur benoemd de heer P. en niet F. Ber denis van Berlekom. COLLECTE OPBRENGST. De collecte ln de kapel van „Zon en Schild" te Amersfoort op Zondag 29 Sept. voor het Herv. Jeugdwerk van het door deze gemeente geadopteerde Midd Iburg, bracht op 113.02%. VOLDOENING TE MIDDELBURG. Vlissingen SUCCES. óp de Zondag j.l. te Rotter dam gehouden honden tentoon stelling behaalde mevrouw C. A- B. Dlcke—Lugten uit Vlis singen met haar honden de navolgende successen: zwart- roode teckel (teef) „Carna" lste prijs met de kwalificatie „Uitmuntend", deze werd de beste van alle teckels, daarna beste jachthond der tentoon stelling en tenslotte op twee na de mooiste hond van de tentoonstelling. De zwart-roode teckelteef „Viola" werd 2de met dé kwa lificatie Zeer goed". JUBILEUM. Maandag herdacht de heer Erdelman.n, sous-chef van de scheepsteekenkamer, de dag dat hij 25 jaar in dienst was bij de Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen. Onder het aanbieden van een ge schenk en bloemen, hem aan geboden door chefs en colle ga's van de teekenkamers I en II, werd hy in hartelijke bewoordingen toegesproken door zijn chef, den heer Blok land Visser en door den heer Kokkelink, in welke toespraak zy wezen op de prettige sa menwerking De jubilaris dankte voor de hem betuigde hulde. In de loop van de morgen kwamen de directie, leden van het bedrijf en rfbg verscheidene ambtenaren van andere afdee lingen hun gelukwenschen aanbieden, O.- en W.-Souburg TRANSPORT- EN VERPLEEGCOLONNE Het Souburgsche Roode Kruis staat weer klaar haar winterwerk aan te vangen. Zoo zal op 18 October a.s. een cursus E.H.B.O. beginnen, waaraan momenteel 15 nieuwe leden zullen deelnemen. De cursus staat onder leiding van de heeren A Walraven en Ph. v. d. Velde, die de ver- bandlessen verzorgen, terwijl Dr. Bloos de medische lessen zal geven. Ook te Rltthem zal een dergelyke cursus wor den verzorgd, waar Dr. Huys- man het medisch gedeelte voor zijn rekening neemt. Voorts worden ook pogingen aangewend, die ten deele zyn geslaagd, door het Souburg sche Roode Kruis te Nieuw en St. Joosland een dergelyke cursus te organiseeren, waar Dr. de Weert bereid is gevon den zijn medewerking aan te verleenen. Oostkapclle ERNSTIG ONGEVAL. Maandagmiddag had op de Noordweg ter hoogte van de buitenplaats „Ipenoord" een ernstig avto-ongeluk. plaats. Het driejarig zoontje van den heer J. S. te Serooskqrke, dat sinds enkele dagen bij zyn grootouders vertoefde, stak plot. seling de weg over en kwam onder een autobus van de Stoomtram Walcheren. Met een verbrijzeld beentje werd het terstond per ziekenauto naar Middelburg vervoerd. Ondanks zeer krachtig rem men kon de chauffeur het ongeluk niet voorkomen. De politie stelde een onderzoek in. De benoeming van jhr. mr, W. C. Sandberg tot Essen burg tot burgemeester van Middelburg is in de Zeeuw sche hoofdstad met voldoe ning ontvangen. Reeds te lang had Mlddel- burg het zonder vasten bur gemeester moeten stellen. Na de bevrijding nam mr. A. J. van der Weel het bestuur in. handen en Middelburg zal zijn. naam in eervolle herinnering houden. Hij heeft als waar nemend burgemeester veel voor Zeelands hoofdstad ge daan in een zeer moeilijke tyd en de gemeentebelangen, behartigd op een wy'ze, die alom respect afdwong. Zeer duidelijk is dit gebleken, toen. de heer van der Weel in deze zomer zyn tydeiyk ambt neer legde en plaats nam in het College van Gedeputeerde Staten. Na mr van der Weel ver vulde de'heer J. W. Kögeler het ambt van waarnemend burgemeester en het is zeer zeker geen uiting van gebrek aan waardeering voor de wij- ze, waarop ook hij zich ge? durende enkele maanden van deze taak gekweten heeft, dat de benoeming van jhr, Sandberg met vreugde wordt begroet. Maar het was nu eenmaal zoo: Middelburg, als hoofd stad van Zeeland, als een der meest getroffen centra in Ne derland. gevoelde reeds lange tyd de behoefte dat aan het hoofd der gemeente een mam zou komen te staan, die niet slechts „waarnemend" was, maar die tot zijn levenstaak zou maken het stryden voor herstel en wederopbouw dezer stad. Stryd zal er noodig zijnf In menig opzicht. Niet zonder groote krachtsinspanning zal Middelburg zijn oude wel vaart kunnen heroveren, zyn oude schoonheid kunnen her stellen. Er zyn naqwelijks gemeenten aanwijsbaar, waar zooveel van het hoofd van het gemeentebestuur zal worden vereischt. Middelburg hoopt, dat jhr* Sandberg tot Essenburg tegen deze taak zal zyn opgewas sen, dat hij zijn beste krach ten volledig voor zyn nieuwe stad zal inzetten. Omgekeerd zal de burgerij bereid zyn tot volledige medewerking en steun by deze zware taak, wetende, dat de stedelyke be langen ook haar eigen be langen zijn. Middelburgs welkom aan den nieuwen burgemeester is er daarom een van vreugde en hoopvolle verwachting. De Zaterdag te Souburg gehouden straatcollecte voor het t.b.c.-fonds „Draagt Elk anders Lasten" heeft ruim 145 opgebracht. De heer W. R- Burgmeyer, leerling der de Ruyterschool te Vlissingen behaalde het di- ploma B. Scheepwerktuigkun-* dige. Te Vlissingen is dezer da gen een tooneel- en cabaret- vereeniging, V.T.C., opgericht. De vereeniging is reeds met de repetities begonnen en hoopt nog deze winter haar eerste uitvoering te kunnen geven. Te Deventer slaagde voor de akte N XIX (landbouwhuis- hcudkunde) mej. M. G. Swan- born, te Middelburg, leerlinge van de C.M.S. (Christine Her mine School «oor huishoud- onderwijs ten plattelande) te Zetten. Arnemuiden. GEREF. JEUGDVER. .IMMANUEL". De Gereformeerde J. V „Im- manuel'" te Arnemuiden vier de haar 20-jarig bestaan. De voorzitter de heer C. Dekker Cz. sprak een openingswoord. De secretaris, de heer J. Tramper Az-, gaf een kort overzicht over de af- geloopen twintig jaar. Daarna volgde een inleiding van den secretaris over ,-Het laatste oordeel". Verschillende afgevaardigden brachten de jubileerende J. V. gelukwenschen over terwyi de ouderling K. J. Steketee de gevoelens vertolkte van de kerkeraad der Geref. kerk en de Geref- Mannenvereeniging. By een daarna gehouden voordrachten-wedstrijd ver kregen de le prijs R. Roone, 2e prys C. Dekker, 3e prijs M. Dekker, 4e prys M. van Bel- 5erooskerke ZENDINGSAVOND. Vrydag werd in de Geref. Kerk te Serooskerke een zen dingsavond gehouden met de onlangs uit Indië teruggekeer de zendingsarbeiders. Na een welkomstwoord werd aller eerst het woord gevoerd door mej. dr. Dreckmeier, die de aandacht vestigde op de groo te moeiiykheden, welke zich op het zendingsterrein speci aal in de laatste jaren hebben voorgedaan. Zuster IJkel il lustreerde vervolgens de groo te zegen'van het zendingszie kenhuis te Magalang. De zendeling ds. van Nes wees er op, dat het werk reeds zoo veel mogeiyk is doorgezet, waarby ze zich gedragen wis ten door de voorbede van de kerken in Holland. Tenslotte vertelde mej. Baarbé op boei ende wy'ze van de teleurstel lingen, maar ook van de rijke zegen van het evangelisatie werk op Java. De opkomst was slechts matig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2