De zaak Arnold Meyer in hooger beroep Goudschc aarde werkbedrij ven maakten zwarte winsten UIT DE PROVINCIE Woensdag heeft de bijzonde re raad van cassatie te 's-Gra- venhage de zaak van Arnold Meyer, den voormaligen leider van „Nationaal Front" in be roep behandeld. Arnold Meyer was door het bijzonder ge rechtshof te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot een gevange nisstraf van 5 jaar, met af trek van voorarrest, ont zetting uit de kiesrechten voor het leven en het verbod om een ambt uit te oefenen voor het geheele leven. De verdediger, mr. v. d. Putten had een tweetal cas satiemiddelen aangevoerd waarin hij trachtte aan te too- nen, dat requirant niet ge tracht heeft net geestelijk ver zat .van ons volk te breken, noch propaganda voor Duitsch- land heeft gevoerd. Tijdens het verhoor betoog de Arnold Meyer, dat de strek king van zy'n politiek tegen de Duitsche verlangens was in gegaan.' Ten aanzien van het artikel in verband met de Februari staking in Amsterdam, vroeg de president, hoe requirant tot het schrijven ervan is geko men. Arnold Meyer verklaarde dat hij vernomen had, dat de Duitschers voornemens waren een bom op de stakers te werpen- Overigens was hij het niet eens met de staking. De opzet was z.i.: uit de ongere geldheden te komen tot maat regelen tegen, de joden. De Duitschers wilden herrie heb ben, om te kunnen optreden. Arnold Meyer ontkende pro paganda te hebben gemaakt voor het legioen Nederland waarop de president van het Hof een passage uit een van zijn artikelen aanhaalde, waar uit het tegendeel bleek. Een interessant debat ont spon zich over de financieele positie van Nat. Front. Het hof meende te weten, dat Duitschland deze beweging fi nancieel gesteund zou hebben, terwijl Arnold Meyer beweer de 100.000 uit Ned- bezit te hebben ontvangen. De raadsheer Prof- Veegens De nieuwe bonnen. Geldig van 13 t.m. 26 Oct. BONKAARTEN KA. KB, KC 610- Suiker: 629 suiker 750 gr. sui ker of boterhamstrooisel of 1500 gr. jam, stroop enz. Thee: 623 alg. 50 gr. Fruit: 632 alg. 2 kg. appels of peren. Bonkaarten KD, KE 610. Suiker: 129 suiker, 250 gr. sui ker of boterhamstrooisel of 500 gr. jam, stroop enz. 130 en 131 alg. 250 gr. suiker enz. of 500 gr. jam enz. Fruit: 132 alg. 2 kg appels of peren. Tabakskaarten. T 52 2 rantsoenen tabaksarti kelen. N.V.V.-congres tegen de duurte. Onder het devies „met het N.V.V. tegen de duurte" werd Dinsdagochtend in Krasna- polsky te Amsterdam onder zeer groote belangstelling een congres geopend. Onder de ruim 700 aanwezigen bevond zich de .minister van sociale zaken W. Drees. Tot slot van de ochtendzit ting werd het standpunt van het N.V.V. in een resolutie neergelegd, die de volgende punten nog eens extra onder streepte: Een onvoorwaarde lijke loonstop kan niet wor den aanvaard. Het N.V.V. is bereid zijn medewerking aan de regeringsmaatregelen te geven, indien o.a.: de voorgenomen prijsver- hoogingen voor boter, brood, melk en kaas worden opge schort; de vakbeweging opgenomen wordj- in de besturen van de hoofd.- en bedrijfsgroepen van de bestaande bedrijfsorganen in afwachting van een defi nitief tot stand te komen pu bliekrechtelijke bedrijfsorgani saties. BELANGRIJKE KOERSSTIJ GING IN WALLSTREET. De noteeringen op de New- -yorksche effectenbeurs zijn Dinsdag brj opening belangrijk gestegen onder invloed van president Truman's -streven naar een programma volgens hetwelk op vrij groote schaal tot opheffing der prijscontrole zal worden overgegaan. NIEUWE MAXIMUM PRIJZEN VOOR CON- SUMPTIE-GARNALEN. Het bedrijfschap voor vis- scherijproducten heeft nieuwe maximumprijzen voor con sumptie-garnalen vastgesteld. Het publiek zal thans voor garnalen ten hoogste de vol gende prijzen mogen betalen: Gepelde garnalen 0:42 per 100 gram; ongepelde garnalen 0.85 per kg.; levende gar nalen 0.75 per kg. Doodstraf uitgesproken. De Groninger Kamer van het bijzonder gerechtshof te Leeuwarden heeft Maandag morgen de doodstraf uitge sproken tegen den 42-jarigen J. T. S. v. E. en den 50-j. C. J. - M., beiden uit Groningen, die lid waren geweest van het Sib- bertanne kommando. Aan de veroordeelden werd het recht verleend in cassatie te gaan. Nieuws in een notedop Ook de raad van vakcen- tralen heeft naar aanleiding van de regeeringsverklaring een telegram aan de regeering ge zonden waarin zij aandringt op voorloopige opschorting van de prijsverhooging van boter, melk en brood Dinsdagavond om 5 uur is de „Kota Baroe" met de ba taljons 3/7 RJ. en 3/11 R.I. van uit Rotterdam naar In donesië vertrokken. België zal binnenkort overgaan tot nationalisatie van de Belgische nationale bank. Tot dusverre werden in Bel gië alleen de tram-maatschap pijen van Brussel en Antwer pen gedeeltelijk genationali- s**vd. herinnert er aan dat Arnold Meyer een artikel heeft ge schreven waarin hg beweerde mede te willen werken met Duitschland. Na een schorsing van een uur werd de zaak voortgezet en kreeg Arnold Meyer gele- fenheid nog een en ander in et midden te brengen. Hij merkte op dat hg, zoowel in zqn redevoeringen als in zijn artikelen anti-Duitsch was en vier maal door de Duitschers werd gearresteerd. (De zitting duurt voort).. Wereld rundveestapel. In het begin van 1945 werd volgens een bere kening in het Algemeen Agrarisch Archief de rundveestapel in de ge heele wereld geschat op ongeveer 710 millioen stuks. Dit is 13 millioen stuks minder dan voor de oorlog. In Europa daalde ten gevolge van de- oorlog de rundveestapel met 12.6 millioen stuks, in Azië met 19.3 millioen en in Rusland met 10.7 millioen. Daarentegen nam de veestapel in Noord-Amerika toe met 16.8 millioen stuks. REIZEN NAAR HET BUITENLAND. Het Centraal Distributie, kantoor vestigt er, in verband met de vele overtredingen, met nadruk de aandacht op, dat diegenen, die zich voor een verbliif van meer dan 14 dagen naar het buitenland begeven, verplicht zijn bij de Distributiedlenst in te leve ren: De tweede distributie stamkaart, De bonkaarten voor voedingsmiddelen en de tabaks-, versnaperingen- gecombineerde kaarten. Dit geldt ook, indien men regelmatig 5 of meer dagen per week in het buitenland verblijft. Publiek betaalde 11/2 millioen te veel voor prullen. De acties, welke in de laatste t(jd door de Pryzencontröle te gen te hooge prijzen in de win kels zijn gevoerd, hebben waar devol materiaal geleverd voor uitgebreide controles bij groot handel en industrie. Zoo heeft de controle in galanteriewinkels aan het licht gebracht, dat on geveer 90 der verkrijgbare artikelen te hoog in prijs wa- i-en. Dit feit is aanleiding geweest voor een uitgebreid onderzoek bij de Goudsche aardewerk-in dustrie. Hoewei .het onderzoek in deze branche pas in het be ginstadium verkeert, zijn reeds 22 bedrijven onderzocht, die een gezamenlijke overwinst hebben gemaakt van ongeveer f 500.000 in nog geen anderhalf jaar tijds. Het bedrag, dat het pu bliek te veel betaald heeft, is echter veel grooter, daar nog de winstmarges van groot- en detailhandel op de verkoopprijs gelegd worden, waardoor het; publiek ongeveer 1.500.000 te veel heeft betaald. GEHEEL ZWART De overtredingen die in deze fabrieken 'achterhaald werden, waren van de meest uiteenloo- pende aard. Er bestaan volledig zwarte .bedrijven, die bij geen enkei bureau ingeschreven zyn, alle grondstoffen zwart koopen en de arbeiders zwarte loonen, van 100 tot 175 per week. betalen. Het product dat hier gemaakt wordt is .gewoon ba- zargoed, dat in plaats van 0.75 m de winkels misschien 7,50 tot 15 opbrengt. Deze knoei ers gebruiken de. grondstoffen, die. eigenlijk, bestemd waren voor de productie van gebruiks goederen, voor „sier"-producten, terwijl zij bovendien door hooge lokloonen de arbeiders uit de bonafide bedrijven wegtrekken. Een aantal van.deze bedrijfjes is door de Economische Controle Dienst gesloten; de draaischij ven en ovens zijn verzegeld. Daarnaast werden in andere, wel ingeschreven bedrijven, groote. productieverschuivingen van gebruiksartikelen naar sier- aardewerk geconstateerd, waar bij tevens te hooge prijzen be rekend werden. Gelukkig zijn er ook nog bo. nafide bedrijven, die zich aan de voorschriften houden, doch die door het weglokken van de' ar beiders naar de zwarte bedrijven groote. productiebelemmeringen ondervinden. ZWARE STRAFFEN Nog slechts een klein gedeel te van de geverbaliseerde be drijven i veroordeeld, doch het totaal bedrag der boeten be draagt reeds 175.000, JEdam'* terug. „Wij kunnen net zoo goed naar Zuid-Afrika vliegen, als naar Indië". aldus piloot Par- *ientier bij de terugkomst van de „Edam" op Schiphol. In 46 uur heeft deze Flying Dutchman een afstand van 9300 km. afgelegd. Het web van lijnen, waar- mee de K.L.M. thans bijna de halve aardbol omspant, is weer met een nieuwe stippel lijn van Johannesburg, naar Schiphol uitgebreid; Na deze' eerste proeftocht zal een twee de volgen. In Januari krijgt de K.L.M. de beschikking over vijftien nieuwe Constellations, waar door de lijn dan waarschijnlijk definitief geopend kan worden. Nieuwe burgemeester van Middelburg. Jlir. Mr. W. C. SANDBERG TOT ESSENBURG VAN KRABBENDIJKE. Bij K.B. van 12 October met ingang- van 1 November benoemd tot Burgemeester van Middelburg Jhr. Mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, thans Burgemeester van Krabben- dijke. Jhr. Mr. W. C. Sandberg tot Essenburg is geboren te Hoorn 2 Juni 1908. Hij begon zijn ambtelijke loopbaan als amb tenaar ter Secretarie te Drie- bergen-Rijsenburg. Sedert 1937 bekleedt hij het burgemeesters-ambt der ge meente Krabbendijke, met een onderbreking van 18 maanden, welke hij aanvankelijk als gij zelaar in St. Michielsgestel in Duitsche gevan genschap heeft doorgebracht. Met ingang van 24 September 1944 werd hij be last door den Commissaris der Koningin met de waarneming van het burgemeesters-ambt der gemeente Goes, welke waarneming duurde®, tot 9 April 1945, toen Mr. W. C. ten Kate daar terugkeerde. De nieuwe functionnaris is gehuwd en heeft vijf kinderen. Zyn godsdienst ls Hervormd, terwijl zijn politieke richting die der C.H. Unie is. Benoeming burgemeester Zuidzande. By K.B. van 12 October 1946 no. 15 is met ingang van 1 November 1946 benoemd tot Burgemeester der gemeente Zuidzande de heer D. M. Ver met te Goudswaard (Z.H.) 'D. M. Vermet is geboren te Oud-Vossemeer op 23 October 1906, zijn ambtelijke loopbaan begon hij als ambtenaar ter Secretarie te Oud-Vossemeer, Rijnsburg, Kampenen Aals meer. Sinds 1 Mëi 1931 is hij gemeente-secretaris en ambte naar van de Burg.stand dei- gemeente Goudswaard, terwijl hij tevens de functies van se cretaris-penningmeester van de polder „De Oude Korendijk" bekleed. De nieuwe func tionaris is jjehuwd en heeft 3 kinderen. Godsdienst is Ned. Hervormd, terwijl zijn politieke richting C.H. is. Tot dusver werden de functies van Burge meester en Secretaris der Ge meente Zuidzande door 1 per soon bekleed, hierin is ock nu door de benoeming van den heer Vermet geen wijziging ge komen. Britsche boomen yoor Walcheren. De Stichting Nieuw Wal cheren heeft van de Britsche ambassade te Den Haag be richt ontvangen, dat door de ze ambassade en het Britsche ministerie van luchtvaart 556 boomen zijn geschonken ten behoeve van de actie Plant een Boom op Walcheren. Te vens werd medegedeeld, dat- de Britsche ambassadeur sir Nevil Bland- er prijs op stelt persoonlijk de eerste van deze boomen op Walcheren te plan ten. Münzer. weer In Middelburg. Te Middelburg ls Maandag avond gearriveerd W. K. E. Münzer, voormalig Beauftrag- te des Reichskommissars voor Zeelaiid. Hij was op transport gesteld uit Vught en is naar het huis van bewaring overgebracht, waar hij zal worden opgebor gen bij zijn vrienden Mittel- stenscheid en Klünner. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. Dinsdag hield de afd. Zee land van de Bond van Platte landsvrouwen een uit alle dee- len van Zeeland druk bezochte najaarsvergadering onder voorzitterschap van mevrouw Kos-ense uit Kruiningen. De aanwezigen konden reeds voor de vergadering kennis nemen van een serie fraaie ontwerpen voor aanleg van tuinen op het platteland, die door mevrouw van den Berg, tuinarchitecte te Goes, whren geëtalleerd en die stuk voor stuk propaganda waren om aan het platteland ook een be ter aanzien te geven. Na de opening der vergade ring kwamen de mededeelingen aan de orde en deze gaven o.a. aanleiding om een kaderdag, een samenkomst van de ver schillende afdeelingsbesturen op 22 November a.s. aan te kondigen. Krachtig zal mede worden geholpen aan de- weder opbouw van de landbouwbe drijven. Aan de regeering zal worden verzocht de boter weer te doen zouten, omdat zij thans moeilük te bewaren is. Voor Zuid-Beveland zullen twee af- deelingen worden gevormd en wel een voor Oostelijk en een voor Westelyk deel van het eiland. De vereeniging „Ceres' te Oostburg is vcor twee jaar als contribueerende belang stellende toege.reden. Besloten werd na te gaan, wat voor de jeugd kan worden gedaan en hoe men de stichting van dorpshuizen kan bevorderen. Besloten werd in de loop van de a.s. winter in verschillende afdeelingen bijeenkomsten te beleggen en cursussen te orga- niseeten op verschülend ter rein. Mevrouw A. C. Kuijpers-van der Meij uit Middelburg, hield een voordracht over „Het le ven en werken van Guido-Ge- zelle", waarna de presidente haar dank bracht en de verga dering sloot. A.N.W.B.-Wegenwacht ook in Zeeland. Tydens een A.N.W.B pro paganda vergadering in Bors- sele werd -medegedeeld, dat de A.N.W-B.-wegenwacht zeer spoedig ook in Zeeland zal gaan optreden en wél op de hoofdweg Bergen op Zoom GoesMiddelburgVlissingen. De finale in Parijs. JOEGO SLAVIË AFWEZIG. Om drie uur Dinsdagmiddag werd onder groote belangstel ling de eindzitting van de Pa- r(jsche vredesconferentie ge opend. In een brief aan den voor zitter verklaarde de Joego slavische delegatie, dat zij niet aan de slotzitting kon deelne men, daar de conferentie zoo wel „formeel onjuist als on rechtvaardig had gehandeld" De ministers van buitenland- sche zaken van de Groote Vier hielden elk een slotredevoering. Byrnes verklaarde, dat hij alles in het werk zou stellen om de besluiten, die met een meerderheid van tweederde der stemmen waren genomen, in de vredesverdragen opgenomen te krijgen. Molotov dankte de Fransche regeering voor haar werk. Bidault verklaarde daarop de conferentie van Parijs voor gesloten. Toen de zitting eindelijk af- geloopen was, ontstond er een ware stormloop naar de uit gangen. De afgevaardigden grepen hun hoeden en jassen en waadden doelbewust door de gapende menigte, die een laat ste blik op de -vredestichters wilde werpen. Hotelstaking ten einde? Tydens een vergadering van vertegenwoordigers van sta kers en werkgevers betrokken by de Londensche hotelsta king, waarbij ook functionaris sen van bet Britsche ministe rie van arbeid tegenwoordig Waren, is een groote mate van overeenstemming bereikt. Na de vergadering werd een verklaring gepubliceerd, waar uit blijkt, dat de bond van ho tel- en restaurant-bedrijven de betrokken vakvereenlgi'ng er kent en dat deze vakvereenl- ging maatregelen zal treffen om te lcomen tot een hervat- itin# vaa het werk. Verklaring van Sjahrïr. In een onderhoud met Aneta heeft de Indonesische premier Sjahrir verklaard, dat, zoodra, men zou zijn gekomen tot een principieele politieke overeen stemming, aJJe niet-Indonesi- sche bezittingen terstond aan haar vroegere eigenaars zou den worden teruggegeven. Toen Hem gevraagd werd, welke punten van overeen, stemming hij noodzakelijk achtte, noemde Sjahrir als voornaamste punten: bepaling van het territorium der Repu bliek en de betrekkingen tus- schen deze Republiek en Ne derland en het overige deel van Indonesië. Voorts diende de vertegenwoordiging van de Republiek in het buitenland geregeld te worden. Indonesië wil vanzelfsprekend gaarne lid der Ver. Naties worden. Even eens diende volgens Sjahrir overeenstemming bereikt te worden aangaande de getals sterkte van de Ned. troepen in Indonesië en over de preciese omschrijving van hun taak, en moesten cultureele aangelegen heden, in het bijzonder het taalprobleem, en de toekomsti- fe economische en financieele etrekkingen geregeld worden. Tabakshandelaren ontevreden. SCHERPE CRITIEK OP HET RIJKSBUREAU. In een Dinsdagmiddag Do in de groote zaal van de Haag- sche Dierentuin gehouden drukbezochte landelijke bij eenkomst van de leden van de vakgroep detailhandel in ta bak is besloten aan den Mi nister-President een telegram te zenden, waarin gevraagd wordt: Medezeggenschap bij de te nemen maatregelen wel ke de tabakshandel aangaan. Herziening bevoorradingsme- thode voor de handel, tenein de een wanverhouding in de aflevering zooals de laatste maanden, te voorkomen. Rantsoenverhooging teneinde den zwarten handel te beteu gelen en een betere winst marge voor den winkelier. VOOR 50 MILLIOEN ZWARTE SIGARETTEN. In zijn openingsrede had de voorzitter, de heer Jonge- jans verklaard, dat per maand 50 millioen sigaretten clande stien worden ingevoerd. Dat be teekent een bedrag van 200 millioen per jaan De staat verliest er 50 millioen aan accijns aan en de klan ten betalen 150 millioen. De Lucky Strike kon vol gens den voorzitter op de bon verkocht worden voor 1. en nu zitten wy opgescheept met zwarte sigaretten van 48 cent. Zoudt U niet zeggen, zoo vervolgde hg, dat het Rijksbureau voor Tabak in competent is: Zou het geen tijd worden, dat aan het hoofd van het rijksbui'eau andere menschen komen te staan Nazi-leiders geëxecuteerd. Goering pleegde zelfmoord. In de nacht van Dinsdag op Woensdag zijn de elf ter dood veroordeelde Nazi-leiders geëxecuteerd. De terechtstel- ng begon om 1.11 Ned. tijd en wan om 3.45 geëindigd. Goering, die als eerste te recht had moeten staan, heeft Dinsdagavond om 10.45 nur in zijn cel zelfmoord gepleegd en zich dus aan de terechtstelling onttrokken. Een uitgebreid onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat hij zich door het innemen van kalium-cyanlde van het leven, heeft beroofd. Een am pul met dit vergif had hy ver borgen in een blik koffie. Amerlkaansch bezoek aan Zeeland. be vice-presidente van de American Relief for Holland, mrs. E. Leonard, heeft een tweedaagsch bezoek gebracht aan de provincie Zeeland, ten einde zich op de hoogte te stellen van hetgeen ln de -toe komst nog voor deze getrof fen gebieden kan worden ge- daan. Maandagmiddag werd de Zuidoosthoek van' Walche ren. die nog een woestenij is, bezocht, terwijl tevens bezoe ken werden gebracht aan Middelburg, Vlissingen en Westkapelle. Dinsdag werd een rondrit gemaakt langs de fetroffen plaatsen in West eeuwsch Vlaanderen. Mevr. Leonard verklaarde groote bewondering te hebben voor de Nederlandsche we- deropbouwprestaties, maar toch doordrongen te zijn van het feit, dat niet alleen de bevolking der getroffen gebie den sterk verarmd is, maar dat ar ook nog veel zal moe ten geschieden, eer de oude levensvoorwaarden zijn her- s'teld. Maandagavond voerden te Vlissingen vertegenwoordigers van Ned Volksherstel en Prov. HAftK, alsmede de bur gemeesters van Vlissingen en Westkapelle besprekingen met de Amerikaansche gaste. AANBESTEDING ONDERBOUW PONTON VLISSINGEN. Ten kantore van de Rijks waterstaat te Middelburg werd Woensdag j.l. in het openbaar aanbesteed het herstel van de onderbouw der aanlegsteigers van de veerdienst Breskens- Vlissingen te Vlissingen. De inschrijvingen waren als volgt: Holl. Aannemersbedrijf Zanen Verstoep N.V., den Haag 169.000,—; N.V. Ned. Beton- my. Bato, den Haag 171.900; N.V. Aannemersbedrijf v.h. van Dongen en van Hoven Dor drecht 173.500,—; fa. G. A. van der Straaten, Terneuzen en fa. C. v. d- Klippe, Vlissin gen f 175.000,fa. A. van der itraaten Jr., Aannemersbedrijf, Hansweer; 177.000,—; N.V. Visser en Smits Aann. Mij., Papendrecht 179.800.fa. P. de Regt, Terneuzen f 187.000,—; fa. L. P. Korstan- je, Wemeldinge 200.000.—. Over de gunning zal nader worden beslist. WALCHEREN Middelburg ZILVEREN JUBILEUM. By^de Fa. Vroom Drees- mann te Middelburg hei-dacht de heer C. van Liere Woens dag jl. de dag, waarop hij voor 25 jaar bij deze firma in' dienst trad. Nainens de directie werden den jubilaris bloemen en de gebruikelijke enveloppe aange boden. De heer J. Vroom, die gedurende deze 25 jaar met den heer Van Liere had sa mengewerkt, haalde in zijn toe spraak nog eens oude herinne ringen op en bood een per soonlijk geschenk aan. Namens het personeel spraken de- hee- ren S. Hamers en J. E«ren. Ook\van het personeel ontving de heer Van Liere stoffelijke blijken van waardeering. De jubilaris kon de verdere dag in huiselijke kring doorbrengen. N.V. HOUTHANDEL v.h. G. ALBERTS Lzn. Co. In de vergadering van aan deelhouders van de N.V. Hout handel v.h. G. Alberts Lzn. Co. te Middelburg werd tot adjunct-directeur benoemd de heer P. en niet F. Ber- denis van Berlekom. COLLECTE OPBRENGST. De collecte in de kapel van „Zon en Schild" te Amersfoort op Zondag 29 Sept. voor het Herv. Jeugdwerk van het door deze gemeente geadopteerde Midd lburg, bracht op 113.02 Vlissingen SUCCES. Op de Zondag j.l. te Rotter dam gehouden hondententoon stelling behaalde mevrouw C. A- B. DickeLugten uit Vlis singen met haar honden de navolgehde successen: zwart- roode teckel (teef) „Carna" lste prijs met de kwalificatie „Uitmuntend", deze werd de beste van alle teckels, daarna beste jachthond der tentoon stelling en tenslotte op twee na de mooiste hond van de tentoonstelling. De zwart-roode teekelteef „Viola" werd 2de met de kwa lificatie „Zeer goed". JUBILEUM. Maandag herdacht de heer Erdelmann, sous-chef van, de scheepsteekenkamer, de dag dat hij 25 jaar in dienst was bij de Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen. Onder het aanbieden van een ge schenk en bloemen, hem aan geboden door chefs en colle ga's van de teekenkamers I en n, werd hg in hartelijke bewoordingen toegesproken door zijn chef, den heer Blok land Visser en door den heer Kokkelink, in welke toespraak zij wezen op de prettige sa menwerking. De jubilaris dankte voor de hem betuigde hulde. In de loop van de morgen kwamen de directie, leden van het bedrijf en nog verscheidene ambtenaren van andere afdee lingen hun gelukwenschen aanbieden, waarna de jubila ris de dag verder in huise lijke kring doorbracht. AMERIKAANSCHE HULP VOOR SCHOOLKINDEREN. Eenige tijd geleden hebben ook te Vlissingen verschillen de lagere scholen in de ge troffen gebieden een hoeveel heid gebruikte kleedlngstuk- ken uit Amerika ontvangen ter verdeeling onder de leer lingen. Niet alle scholen ont vingen een dergelijke zending, hetgeen zijn oorzaak vindt in het feit, dat de ,-Save the children Federation", van wel ke deze actie uitging, de goe deren heeft verdeeld over scholen, welke haar als geheel verwoest waren opgegeven. SPREEKUUR VAN DEN BURGEMEESTER. Woensdag 24 October zal de burgemeester van Vlissingen geen spreekuur houden. O.- en W.-Souburg ZENDING SA VOND. Zaterdagavond werd' ln de Geref. kerk te Souburg een Zendingsavond gehouden waar Ds. van Nes sprak, die ver telde over zijn ervaringen In een concentratiekamp in Indië onder de Japansche bezetting. Hij drong aan het zendings werk te blijven steunen. Zuster Eykel vertelde over haar werk in het zendings ziekenhuis te Magelang, waar, ondanks het verbod tot Evan gelieverkondiging van de Ja pansche autoriteitén, dit toch geregeld plaats vond, terwijl mej. Baarbé als Evangeliste het een en ander vertelde over haar werk. TRANSPORT- EN VERPLEEGCOLONNE SOUBURG—RITTHEM Het Souburgsche Roode Kruis staat weer klaar haar winterwerk aan te vangen. Zoo zal op IS October a.s. een cursus E.H.B.O. beginnen, waaraan momenteel 15 nieuwe leden zullen deelnemen. De cursus staat onder leiding van de heeren A. Walraven en Ph. v. d. Velde, die de ver- bandlessen verzorgen, terwijl Dr. Bloos de medische lessen zal geven. Ook te Rltthem zal een dergelijke cursus wor den verzorgd, waar Dr. Huys- man het medisch gedeelte voor zijn rekening neemt. Voorts worden ook pogingen aangewend, /die ten deele zijn geslaagd, door het Soubusg- sche Roode Kruis te Nieuw en St. Joosland een dergelijke cursus te organiseeren, waar Dr. de Weert bereid is gevon den zyn «medewerking aan te verleenen. Oostkapelle ERNSTIG ONGEVAL. Maandagmiddag had op de Noordweg ter hoogte van de buitenplaats .Jpenoord" een ernstig auto-ongeluk plaats. Het driejarig zoontje van den heer J. S. té Serooskerke, dat sinds enkele dagen bij zijn grootouders vertoefde, stak plot seling de weg over en kwam onder een autobus van de Stoomtram Walcheren. Met een verbrijzeld beentje werd het terstond per ziekenauto naar Middelburg vervoei-d. Ondanks zeer krachtig rem men kon de chauffeur het ongeluk niet voorkomen. De politie stelde een onderzoek in. DE PRIJZEN VAN MOSSELEN. Eenige tijd geleden werd het bericht gepubliceerd dat de maximumprijzen voof mosse len vervallen waren. Het blijkt dat velen de strekking hier van nog niet weten, die wij daarom in het kort hieronder uiteen zullen zetten. Zoowel voorheen als nu koopt het Centraal Verkoop kantoor voor Mosselen te Ber- fen op Zoom de mosselen van e kweekers voor 5.20 per ton. De groothandelaren krij gen van het CEVEMOS hun contingent toegewezen. Voor heen mochten ze deze mosse len. verkoopen voor 6.60 per ton van 100 K.G. Thans is deze prijs, althans voor versche mosselen, vrijge laten. behoudens natuurlijk de controle door de prijsbeheer- sching, die toezicht houdt dat de verkoopsprijzen gebaseerd blijven op een redelijke kost prijsberekening. Deze gelimiteerde vrijheid ln de prijsbepaling was nood zakelijk geworden o.a. door de gewijzigde transportkosten. Vroeger n,l„ toen de vraag naar versche mosselen nog groot was, werden met de Ned. Spoorwegen voordeelige contracten afgesloten, wat mede mogelijk was door het feit dat regelmatig volle wa gonladingen konden worden verzonden- Momenteel is ech ter de afzet van versche mos selen naar .Nederland aanmer kelijk minder. Naar diverse streken en plaatsen in het land moeten nu kleine hoe veelheden worden gezonden, waardoor de transportkosten aanmerkelijk zyn gestegen en varieeren naar de afstand Daardoor is er nu een prijs bepaling naar kostprijs, Inclu- sief vracht, zoodat nu de prij zen voor versche mosselen in de diverse plaatsen van het land varieeren. De mosselen zijn nu in Maastricht en Gro ningen duurder dan in Goes. Middelburg of Bredh. Het is dus nu niet zoo dat alle mosselen maar vrij tegen door de handel te bepalen prij zen verkocht kunnen worden. Voor ingelegde mosselen is do oude regeling gehandhaafd; alleen voor verscne mosselen is er variatie mogelijk en de maximum-prijs vervallen. Bo vendien valt de geheele handel nog onder de prijsbeheersching. ZEELAND'S PROEFTUIN. Hedenmiddag wordt in het Aardappelgebouw te Wilhel- minadorp het laboratorim van „Zeeland's Proeftuin" geo pend. Dr. van Maren Bentz van denf Berg i* Dinsdag is op 61-jarige leef, tijd overleden Dr. J. W. A. F. van Maren Bentz van den Berg, kinderarts Le Middelburg, tot voor kort districtskinder arts voor Zeeland van de Com missi vcor de Hygiëne van het Kind en wnd. secretaris van deze commissie. De overledene was leider van de consultatlebureaux voor zuigelingen en kleuterverzor- ging in Vlissingen en Zierikzee. Met Dr. van Maren Bentz van den Berg is een zeer ge waardeerde figuur op het ter rein van de kinderverzorging heengegaan. N.I.W.I.N. BOERENACTIE. Op een vergadering van af- deelingsbestuursleden van de U.V.V. in Zeeland, welke Maandag onder voorzitterschap van mevr. A. Batten-Paarlberg werd gehouden, werd o.m. me. dedeeling gedaan van de bij zonderheden over de NIWIN boekenactie te Middelburg. Bij verschillende boekhande laren zal ln de etalages een kist geplaats: worden met het opschrift „Geef een boek aan onze jongens ln Indië; deze kist moet vol!" Hierin kunnen de aangekochte boeken voor deze actie worden gedeponeerd. Voorts werden de mogelijkhe den bsproken van een door de U.V.V. te organiseeren buren hulp. BENOEMINGEN. Tot dijkgraaf van het wa terschap „De VereenigdePol ders van Ossenisse" is be noemd T. J. Perdaen te Vogel waarde; tot dijkgraaf van de „Wes;erlandpolder" M. Janse, te Wolphaartsdijk; tot dijk- fraaf van de Kleine Molenpol- er J. A. van Damme te Graauw en Langendam; tot gezworene van de „KarelpoL der" jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg te Krabbendij ke; tot gezworene van hét waterschap „Poortvliet" M. N. Kloet te Scherpenisse; tot ge zworene van net waterschap Stavenisse L. C. Pot appel, Stavenisse, uiterlijk tot einde van het zittingsjaar, waarin hy 70 jaar zal zijn geworden. Aan E. P. M. Verdurmen te Vogelwaarde is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als dijkgraaf van het waterschap de Ver. Polders van Ossenisse. Zeeuwsch Vlaanderen Uzendijke PAARDEN OP HOL. Twee paarden van den land bouwer van D. uit de omgeving van IJzendijke reden bespan nen voor een boerenwagen en. sloegen in de Koninginnestraat op hol. Door tegenkomend ver, keer op het eind van die straat, botste de wagen tegen een paal van het electrisch net, waar- dpor de draden afknapten. De paarden werden tenslotte op gevangen. De bestuurder C. was van de wagen gesprongen. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Ee** der paarden raakte echter Ukh de rechtervoorpoot; gewogat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10