Militaire oefeningen met scherp zijn noodzakelijk Hij wist niett dat Nederland in oorlog was UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND. LAATSTE NIEUWS. Noord-Beveland Zeeuwsche Sn ■eeuwsche unippers EERSTE KAMER De heer Koejemans interpelleerde over de voorgekomen ongelukken. 487 ongevallen in een half jaar. In de Eerste Kamer-zitting van Vrijdagmiddag wijdde de voorzitter, prof. Kranenburg, enkele woorden van nagedach tenis aan' het overleden ltd, rar. Beumer. Tot den heer Anerna, die 26 jaar senator was, "richt te de voorzitter vervolgens een vriendelijke gelukwensch. Nadat eenlge wetsontwerpen Inzake bevordering en pensi- onneerring bij de zeemacht zonder stemming waren goed gekeurd, kreeg de heer Koeje mans (C.P.N.) gelegenheid tot het houden van zijn lnterplla- tie over het toenemend aantal ongelukken by militaire oefe ningen. De heer Koeiemans vroeg den minister van oorlog of deze kon bevestigen, dat behalve tijdens de lustrumspe len te Utrecht, zich nog meer ongevallen bij militaire oefe ningen hebben voorgedaan, ten gevolge waarvan verscheidene personen om het leven zouden zijn gekomen. Voor.s vroeg de interne llant of deze ongevallen welllfcht het gevolg zijn van de uit Egland geïmporteerde opleidingsmethode, volgens welke bij veldoefeningen scher pe muni.ie en ontplofbare stof fen worden gebruikt, hetgeen hij overigens in strijd achtte met de vredelievende tradities van het Nederlandsche volk. Ten slo-te vroeg de heer Koe jemans hoe een dergelijke ge vaarlijke opleiding te rijmen is met de zeer nadrukkelijke verzekering, dat onze troepen in Indonesië een vredestaak .hebben te vervullen. MINISTER FIEVEZ ANTWOORDT. In zijn an-woordrede erken de minister Fièvez het gebruik van scherpe munhle en ont- Slofbare stoffen, zij het dan at niet van vele militaire oefeningen mag worden ge sproken. v De minister gaf een aantal cijfers, waaruit bleek, dat zich brj het leger het laa.ste half jaar 487 ongevallen hebben voorgedaan, met inbegrip van de ongevallen buiten dienst, tij dens verlof, enz. Op een troe pensterkte van 88.000 man is dit minder dan 1 per jaar. Ook de verkeers- en sporton- gevallen zyn hierbij reeds me. dege-eld. In 52 gevallen was er doodelrjke afloop, 10 pers.» nen werden blijvend Invalide, 89 zijn nog in behandeling, ter wijl 336 militairen volledig hersteld zijn. 49 van deze on gevallen vonden plaats met vuurwapenen, 16 met hand granaten en 30 met munitie en landmijnen (waarbij de on gevallen by de mijnen-oprui- ming). Deze ongevallen waren feenszins het gevolg van een epaald_ opleidingssysteem en hec is ook onjuist, dat het ge volgde systeem uit Engeland geïmporteerd zou zijn. Ook de Sowjet Unie en andere landen oefenen met scherp in het ge- gevechtsveld. Men moet de sol daten vertrouwd maken met het materiaal. Alleen een goed geoefend leger heeft waarde voor het behicud van de vrede. Een gering risico zal al-yd aanwezig blijven. Alle voorzorgsmaatregelen worden getroffen. Oorzaken van de ongevallen waren roe keloosheid, niet opvolgen van orders 'en niet-naleven van de veiligheidsvoorschriften. In vier gevallen zijn de verant. woordelijke troepcommandan ten terstond geschorst. De minister verklaarde zich bereid te bevorderen, dat aan nabestaanden een redelijke schadeloosstelling wordt gege ven. Spr. meende thans niet te mogen ingaan op de kwestie van de uitzending naar Indië. Na re- en dupliek werd de interpellatie gesloten zonder dat zich andere Kamerleden in de discussie hadden gemengd en ook zonder dat een motie was ingediend. Het hielp I Er is destijds nog al wat stof opgewaaid over het feit, dat de burge meester van Hilversum aan een groot aantal on derwijzers politloneele bevoegdheid nad gege ven, teneinde de balda digheid bij de jeugd tegen te gaan. Blijkens een dezer da gen gehouden vergade ring blijkt deze maat regel echter goed te hebben geholpen want het aantal klachten over baldadigheid daal de van 135 in Mei jl. tot gemiddeld 3 in de laatste maanden. Uit preventief oog- {>unt is de beperkte po- itioneele bevoegdheid voor een aantal leer krachten voorloopig nog gehandhaafd. NOG GEEN MARGARINE OP DE BOTERBON. In verband met de vertra ging in de aanvoer van grond stoffen voor de margarine is het nog niet toegestaan op boterbonnen margarine af te geven. De door minister Beel in het uitzicht gestelde vrije keuze zal op een nader bekend te maken tijdstip ingaan. NIEUWE SCHOENEN BONNEN. He: C.D.K. deelt mede, dat met Ingang van 1 October jl. nieuwe bonnen voor gewone schoenen, werkschoenen er mijnwerkersschoenen in ge bruik zijn genomen Deze bon nen zijn uitgevoerd In dezelfde kleur als ae oude, doch met een ander pantogram. De oude bonnen blijven tot nader order geldig. Bijz. Gerechtshof Slachtoffers van vliegramp ter aardebesteld. Nadat 's morgens in de £eheel gevulde kerk aan de oolaan een rouwdienst had plaats gevonden, en in R. K. kerk een requiemmis was opgedragen, werden Vrijdagmiddag onder enorme belangstelling de stoffelijke resten van 20 slachtoffers van de gruwelijke vliegramp te Apeldoorn op de begraaf plaats aan de Soerenscheweg aan de schoot der aarde toe vertrouwd. De lijkkisten werden na de rouwdiensten in de H.B.S. aan de Jachtlaan opgebaard, vanwaar de stoet 's middags naar de begraafplaats trok. Duizenden stonden langs de Apeldoornsche lanen ge schaard, toen de vijf met rouwdoeken bekleede platte wagens, welke de kisten droegen, passeerden, geëscor teerd door manschappen der 4e Compagnie D.K.G. uit het achter de H.B.S. gelegen kamp. Twee wagens torsten de enorme bloemenschat, wel ke in de loop - van de dag aan de H.B.S. was be zorgd. De kop van de stoet werd gevormd door bestuur, direc teur, leeraren en leerlingen der H.B.S., terwijl de verte genwoordigers van de Re geering en de Kon. Marine, en B. en W. van Apeldoorn om- middellijk achter de wagens met hun droeve last volgden. Op de begraafplaats be vonden zich reeds als ver tegenwoordiger van H. M. de Koningin de intendant ing. S. G. van Geuns, de Com missaris der Koningin in Gelderland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, en de wnd. garnizoenscommandant. Aan de groeve werd het woord gevoerd door ds P. Visser, Ned. Hervormd "pre dikant. Schout bij Nacht J. A. Gauw, namens den Mi nister van Marine en namens de geheele Kon. Marine, de Commissaris der Koningin, burgemeester mr. A. L. des Tombe, de directeur der H. B.S., dr. P. A. de Planque, ds. J. J. C. Karres, als voor zitter der schoolvereeniglng en tenslotte ds. A F. Tim mer, Geref. predikant. HERF STVAC ANTIE H.B.S-EN. De Minister van 'O., K. en W. heeft de herfstvacantie voor de Rijks Hoogere Bur- ferscholen. die dit jaar op 1 October, 1 en 2 Novem ber gegeven wordt, uitge breid met Woensdag 30 tober. Aan de besturen der byz. Hoogere Burgerscholen en aan de gemeentelijke Hoo gere Burgerscholen is ver mocht een zelfde regeling te treffen. Achl jaar geëischt tegen Oostfrontstrijder. Vrijdag kwam het Bijz. Ge rechtshof te Middelburg in openbare zitting bijeen. Pieter Meertens, transport arbeider, Terneuzen, gaf toe in 1941 te zijn toegetreden tot de Waffen SS. Hg ver klaarde echter nie|- geweten te hebben, dat Nederland in oorlog was. Hij was lid van de N.S.B., was W.A.-man, had de eed afgelegd en vocht aan het Oostfront. Zijn verdediger', mr. Ter- woert. zag deze besch. als iemand die graag avontuur zocht, een statenlooze, die soldaatje speelde buiten de politiek om. Besch. zelf bracht nog ln het midden, dat hij, al3 fou* rier in Nederland zijnde, vele deelnemers aan de honger tochten aan brood had ge holpen. Eisch: 8 jaar gev. straf. OM STUDENT TE WORDEN. Anton A. J. v. d, Broecke, zonder beroep, Aarden burg, was volgens zijn eigen zeggen tot de „Landstorm Nederland" toegetreden om student te kunnen worden. Zeer duidelijk kwamen overi gens zijn beweegredenen voor zijn dienstneming ln zijn ver warde verklaringen niet tot uiting. Als getuige déchar ge trad op de heer A. Kool horst, rector van het lyceum te Aardenburg. Mr. Terwoert, zyn verdediger, wees op de huiselijke omstandigheden van verd., wiens moeder van af komst Duitsche was. Hij was van meening. dat bescn. zelf moreel niet verkeerd had ge handeld, maar alleen de con- sequenties had getrokken uit zijn van huis uit meegekre gen overtuigingen. Eisch: 1% jaar Rijkswerk- Inrichting. Frans Voois, landarbeider. Goes, was in 1944 ln dienst getreden bij het N.S.K.K. Hij wilde leeren chauffeeren, een andere reden kon hij voor zijn dienstnemen niet opgeven. Zijn verdediger was mr. F. W. Adrlaanse. Eisch: 2% jaar gev. straf met ontzetting rechten voor 10 jaar. Cornelis Minnaard, chauf feur, Rilland-Bath had dienst genomen bij het N.S.K.K. in 1944. De toelichting van besch. hierop was niet te verstaan Zijn verdediger was mr. Kuypers te Bergen op Zoom. Eisch: 1 jaar 3 mnd gev. straf met ontzetting uit rech ten voor 10 jaar. HAAR MAN VERRADEN? Tannetje Geertruida de Vis ser, naaister Goes werd er van beschuldigd, dat zij aan de Slcherheitsdienst had mee gedeeld dat haar echtgenoot, J. H. van Kalkeren. naar de Engelsche zender luisterde. Verschillende getuigen wer den gehoord, maar een en an der Dleek moeilijk te bewij zen. Deze zaak werd voor on bepaalde tijd aangehouden. Jan Cornells den Toonder, grondwerker, Yerseke, was in 1942 toegetreden tot de O.T. Zijn verdediger, mr. Ter woert schetste de sociale om standigheden van het gezin van verd., die tot dienstne ming bij de O.T. aanleiding waren geweest. Eisch: 2 jaar gev. straf met aftrek. Jacob Moerland kantoor bediende. Goes, nad de eed van trouw aan den Führer afgelegd en was toegetreden tot de Waffen S.S.. Van het verhoor was weinig te ver staan. De verdediger, mr. Terwoert, wees op de jeugd van verd., toen deze in krijgsdienst was getreden; hij was toen 16 jaar. Eisch: 1 jaar en 8 mnd. gev. straf met ontzetting uit rechten voor 10 jaar. UITSPRAKEN. A J. Maas, timmerman, Domburg, 3 j. en 6 mnd. Rykswerkinrichtlng met af trek sedert 11 Juni 1945. J den Dekker, chauffeur te Middelburg, 2 j. gev. sti1. met aftrek sedert 12 Juli 1945. J. Pietersen, los werkman, Middelburg, 2 j. en 6. mnd. ;ev. straf met aftrek sedert :5 Juni 1945. H. C. Meeusen, caféhouder, Terneuzen, 6 j. gev. straf met aftrek sedert 10 Mei 1945, met recht op cassatie. M. J de Cock, zonder be roep, St. Jansteen, 15 j. gev straf met aftrek seder> 1 Juni 1945, met ontzetting rechten voor het leven; cas satie toegestaan. Smuts in het Trippenhuis ontvangen. De Kon. Academie van Wetenschappen heeft Vry dag middag veldmaarschalk Smuts in het Trippenhuis te Amsterdam plechtig ontvan gen. Nadat de Veldmaarschalk was begroet door den presi dent der Academie, den Leidschen hoogleeraar prof. G. M. Meyers, hield hij een réde, waarin hg er u.m. op wees, dat ons land steeds veel heeft bggedragen tot de grootheid van geest, welke alleen vooruitgang en vrede kan brengen. Met betrekking; tot Duitsch- land, dat „aiep gezondigd heeft in verraad jegens de beschaving, en deze byna heeft verdelgd" bracht spr. de parabel van den Verloren Zoon in herinnering: niet aan ons is de wraak. Het vonnis, een onuitsprekelijk vonnis zelfs, ls over dat volk geko men. In de vereeniging der vol keren ziet spr. niet alleen de voorwaarde voor economisch herstel, maar ook voor een terugkeer van geestes- en zielskrachten sterker dan de atoombom. Er is iets groots in de ziel van de Westersche wereld en spr. ziet en voelt die grootheid in een nieuw Europa werkzaam worden. De wetenschap moet haar bg dragen leveren ln de vor. ming van het geestelijk fer ment dezer nieuwe gemeen schap. Na de plechtigheid in het Trippenhuis legde Generaal Smuts in he^ Weteringplant soen een krans bij het monu ment voor hen, die daar voor het vuurpeleton der Dult- schers vielen, om daarna zyn bezoek aan de hoofdstad te besluiten met een intiem diner in de ambtswoning van den burgemeester, mr. A. J. d'Ailly. De Generaal maakte nog een lcorte wandeling daar de stad. Onderweg gaf een Amster- damsche jongen met een „Ho^, die Smiuts", blyk dat hg den wandelaar herkende. Vanmorgen vertrekt Gene raal Smuts per vliegtuig van het vliegveld „Valkenburg" naar België. Een Rubens ontdekt Er is eenlge sensatie in het achterhoeksche dorpje Ruurlo, want iedereen spreekt over het feit, dat er een Rubens ont dekt zou zyn. Het bedoelde schildery ls een oud familiestuk, overgegaan van vader op zoon, thans eigendom van een tabakswin kelier. Het zou er nog gehan gen hebben, als niet een dezer dagen het koordje van ouder dom doorgesleten was, waar door het schilderg van de wand viel. Daarbij werd het doek beschadigd. Een met den tabakswinke lier bevriend kunstschilder bood aan het te restaureeren, ontdeed het van de lyst en ontdekte in de rechterbene denhoek een, in dun-roode let ters geschilderde, naam: „Ru bens". He: doek stelt voor de god- deüjke drie-eenheid. Experts zijn uitgenoodigd te onderzoe ken cf het schilderg inderdaad door Rubens is geschilderd. WEER VERBINDING MET PORTUGAL. De telefoonverbindingen met Portugal zijn hersteld, althans in de richting SpanjePortu gal. In Portugal zou het thans rustig zgn. Houtfabriek te Groede in de asch gelegd. Een felle brand heeft Vrij dagmorgen de zagery en scha- very van dfen heer J. Schip pers te Groede in de asch ge legd, waardoor tevens een zeer belangrijk bedrijf voor de hout-industrie is uitgescha keld. Even na 6 uur werd de brand ontdekt. Het vuur, dat vermoedelijk reeds geruime tijd had liggen smeulen, nam spoedig een omvang aan wel ke zeer ernstige gevolgen deed vreezen. De brandweer ulf Groede was snel ter plaatse, eerst met één en even later met twee spuiten. Hoewel zy zeer actief was, nam het vuur nog In hevigheid toe, zoodat as sistentie moest worden ge vraagd aan de Oostburgsche brandweer, die dan ook spoe dig op het terrein van de brand verscheen. Met vereende krachten werd het vuur bestreden, doch men kon niet verhinderen, dat de fabriek geheel uitbrandde. Mede dank zy de gunstige windrichting kon de brand weer voorkomen, daj- het vuur zich uitbreidde tot het aan- grepzende woonhuis of tot een groote party hout. welke ligt opgeslagen. De schade ls zeer groot. Meer dan 20 machines wer den grootendeels vernield en daar machines en onderdee- len ln ons land niet te verkrij gen zijn, zal dit voor Z. Vlaanderen belangrg'kste be drijf voor geruimen tyd lam gelegd zijn. De fabriek had veel orders, speciaal op het gebied van borstelwerk en voor de export. Alleen de groote zaagma chine, welke buiten de fa briek staat, ls behouden ge bleven. De oorzaak van de brand is tot dusver onbekend. Gester-export naar Engeland begint. Sfftcieel wordt uit Yerseke gemeld dat op 12 October de oester-export naar Engeland een aanvang zal nemen. De eerste zendingen zullen nog niet grooter zijn dan 50.000 stuks. Dit houdt verband met het feit dat men in Engeland eerst de aangekochte Fran- sche oesters wil consumeeren, zoodra deze verbruikt zgn zal de export uit Zeeland vermoe delijk grooter worden. Over September 1946 be droeg de oesterverzending in totaal 1.044.225 st. (934.547); hiervan gingen naar Neder land 268.000 (900.297) stuks, naar België 742.173 (34.250) stuks, diversen 33.450 (nihil) stuks. De cgfers tusschen haakjes zgn die over Septem ber 1945. Speciaal de export naar België is dus zeer be langrijk* toegeno.men. BENOEMINGEN. Bg K.B. zgn benoemd ln de provincie Zeeland: te rekenen van 1 Nov. 1944, tot dgkgraaf van het waterschap de Ver. Polders van Ossemsse, P. J. Perdaen, te Vogelwaarde en ls aan E. P. M. Verdurmen te Vogelwaarde op zyn verzoek eervol ontslag verleend als dgkgraaf van dit waterschap. Voorts is met Ingang van 19 Dec. 1946 benoema tot dgk graaf van de Westerlandpol- der M. Janse, te Wolf aartsdijk, tot dgkgraaf van de Kleine Molenpolder J. A, van Damme te Graauw en Langendam, WALCHEREN IN DE RADIO. Maandag brengt de N.C.R.V. voor Hilversum II een vraag gesprek met de heeren Luijen- dUk uit Middelburg en Gescme- re uit Grypskerke over „De nood van Walcheren in 1946". DOODELIJK ONGEVAL. Donderdagmiddag was de 22-jarige ongehuwde J. R. op het erf van den landbouwer F. Dekker in de KL Zevenaar- polder onder Terneuzen be hulpzaam bg het dorschen van graan. Door niet opgehelderde oorzaak kwam R. met zyn hoofd ln de persmachine te recht, waardoor dit geheel ver. pletterd werd. LOONREGELING DORSCHBEDRIJF. De Staatscourant bevat een beschikking van het College van Rijksbemiddelaafs, waar by een loonregeling en an dere arbeidsvoorwaarden voor het dorschbedryf bindend worden vastgesteld. Voor de provincie Zeeland gelden de volgende byzondere bepalingen: het uurloon be draagt 80 cent. .By het dor schen van granen en peul vruchten zal in het algemeen in accoord worden gewerkt. Het tariefloon bedraagt 8Vz cent per 100 kg. Voor over werk zal 30 extra worden betaald.' Goes MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Donderdagavond vergaderde in café „De Landbouw" te Goes de afdeoling Goes en om streken van de Kon. My. voor Tuinbouw en Plantkunde on der voorzitterschap van den heer Goudzwaard. O.a. werd verslag u!t bracht over de op 19 Septem ber gehouden bloemententoon stelling en had de/ uitreiking van de door de leden betaalde prg'Mn plaats. In de a.s. win ter zal weer een bollenwed- strgd worden gehouden en de daaraan verbonden tentoon stelling zal in Februari en Maart plaats hebben. Getracht zal worden een ten toonstelling van grootere om vang te organlseeren w.o. dan ook de schoolwedstrijden zul len, vallen. Bij de rondvraag kwam o.a. naar voren, dat men het be treurt, dat de Z.L.M. voor haar tentoonstelling geen overleg met de afdeeling heeft ge pleegd ovep het onderdeel tuin bouw. DENK OM HET ACHTER LICHTJE! De poljtle t,e Goes houdt een scherpe contróle op de aanwe zigheid van een brandend ach terlicht aan rywielen. Ook op andere overtredin gen van wlelryders wordt streng toezicht gehouden. Verdrag met BulgaHje afgehandeld. GEEN OVEREENSTEMMING OVER DE GRENZEN. Vrydag is te Parys de ge heele dag heftig gedebatteerd over het vredesverdrag met Bulgarije, waarby de Slavische staten Bulgarye steunden en aanvallen deden op Grieken land. dat vooral door Enge land en de Ver- Staten ge steund werd. Vannacht om kwart voor één was het verdrag met Bulgarye afgehandeld. Over de grenzen van dit land was men het niet eens geworden. Bulgarije zal aan Griekenland en Yoego Slavië 125 mlllioen dollar schadeloosstelling moeten be talen. Vandaag komt het verdrag met Hongarije in behandeling. De Dardanellen- kwestie. De Amerikaansche regee ring heeft ln een nota aan de Sowjet-Russische regeering zich opnieuw bereid ver klaard, deel te nemen aan een conferentie met de Sow- Jet-Unie, Engeland en Tur- ;ge om tot iierzlenigg van het verdrag van Montreux in zake de Dardenellen te komen. In de nota wordt echter ook de weigering van de Ameri kaansche regeering herhaald om zich eens te verklaren met het Sowjet-etandpunt, dat al leen de Zwarte Zee mogendhe den deel moeten hebben aan het bestuur over de zee-engten DUITSCHE KRIJGS GEVANGENEN MOGEN IN FRANKRIJK BLIJVEN. De Fransche Regeering zou bereid zyn aan Duitsche krijgsgevangenen toe te staan zich biyvend ln Frankrgk te vestigen. 200.000 van de 700.000 krijgsgevangenen heb ben hiertoe de wensch te ken nen gegeven. De Fransche Re geering zal aanvragen van der- gelijke aard gunstig ontvangen. Morgen stemming over Je Fransche grondwet, Morgen zal het Fransche volk voor de tweede maal in 1946 over de nieuwe grondwet stemmen. Verwacht wordt, dat het ontwerp ditmaal wordt goedgekeurd, ondanks de op roep van De Gaulle tot af keuring. In een radiotoespraak heeft Bidault Vrijdagavond opge wekt vóór te stemmen. Als voornaamste verbeteringen vergeleken bg het eerste ont werp noemde hg die t.a.v. de verhouding met de overzeesche gebiedsdeelen, de bevoegdhe den en de verkiezing van den President en de instelling van een 2e Kamer- Foto's van atoombom gepubliceerd. DRIE AMERIKANEN GEARRESTEERD. Te Baltimore zyn drie man nen gearresteerd, die er van worden beschuldigd foto's van atoombommen te hebben ge publiceerd. Een der gearres teerden heeft deze foto's in handen gekregen, toen hij in de Stille Oceaan dienst deed by een bom-eskader. Men zocht verbinding met de „Baltimore Newspost", die zich, het zaakje niet vertrou wende, tot de federale re cherche wendde. Een van het drietal werd ten kantore van genoemd blad gearresteerd. De beide anderen wisten tfj- deiyk te ontsnappen. TWEE VLIEGRAMPEN. In Noord Yorhshire (Eng.) iseen viermotorige Hallfax bommenwerper van de R A.F. neergestort, waarby vier le den van de bemanning wer den gedood. In de omgeving van Rio de Janeiro is een Amerikaansch leger-transportvliegtulg ver ongelukt, waarby 8 ver pleegsters om het leven kwa men. Verlaging van handelsmarges. Onze Haagsche redacteur seint ons: Ter verdere stabilisatie van de pryzen zal een verlaging van 10 pet. In de handels marge van verscheidene pro ducten worden aangebracht om te komen tot verlaging van de consumentenprijs, al- düs deelde Vrydag prof. Brouwers, directeur-generaal voor de pryzen, mede tydens een Vrijdag gehouden pers conferentie. Vertrouwen ln de Commissie-Generaal. De conferentie van Pankal Pinang- heeft in een motie het vertrouwen uitgesproken, dat de Commissie-Generaal er ln zal slagen die oplossing voor het Indonesische probleem te vin den, welke een rechtsorde, waarborgt, waarin het Konin krijk de verantwoordelijkheid kan dragen. De Chineesdhe gedelegeerden meenden geen meening over de politieke problemen te kunnen uitspreken zoolang de politieke horizon niet is opgeklaiard. Vier Arabische afgevaardig den stelden zich aëhter een sa menwerking ln 'n gemeenebest, als waarover in de Regeerings- verklaring van 10 Febr. werd gesproken. Twee andere Arabi sche afgevaardigden wenschten wel samenwerking, doch meen den zich nog niet te kunnen uitspreken over de wijze waar op deze tot stand moet komen. De conferentie nam een aan tal resoluties van Malino over, o.m. die betreffende de Ver. Staten van Indonesië. PROF. POOTJES IN VRIJHEID Prof, Pootjes is in vry- heid gesteld. De rechtbank heeft het niet noodzakelijk geacht den betrokkene lan ger in voorarrest te houden, zulks op voorwaarde dat hy zyn actie staakt. Deze voor waarde is door den „profes sor" aanvaard. Hel blijft in de familie. By het huwelyk vafi P. C. de Koeyer en C. J. de Koejjer te Yerseke, werd de huwelyksakte, met uitzondering van de beide moeders, uit sluitend onderteekend door „de Koeners". Vol- fens den ambtenaar van e burgerlijke stand is zulks, voor zoover hem bekend is, in deze ge meente nog nimmer voorgekomen. VERGADERING PARTIJ VAN DE ARBEID. Woensdagavond hield de afd. Goes van de Party vari de Ar beid haar eerste cursusvergade ring in de Pri«s van Oranje. Na inleiding door den voorzitter, hield dr. P. van Wirdum, psy chiater te Amsterdam een zeer boeiende inleiding over „Soci aal-Psychologische problemen van deze tijd". Van de gelegenheid om vra. gen te stellen werd door ver schillende leden gebruik ge maakt. P. KOSTER. De „Sportkroniek" wijdt een artikeltje aan den heer P. Koster uit Goes, die als oud speler en oud-bes :uuralid van „Middelburg", als oud-scheids rechter en de laatste jaren als voorzitter van de voetbal ver. „Goes" een bekende fi guur in de Zuidelijke voetbal, kringen ls. Onlangs heeft de heer Koster het voorzitter schap van „Goes" neergelegd in verband met een niet te overbruggen meeningsverschil ln de vereeniging. Kruiningen AGENDA VAN DE GEMEENTERAADS VERGADERING. Maandag a.s. komt de ge meenteraad van Kruiningen in openbare vergadering bijeen. Punten van behandeling zijn o.a vaststelling van een verorde ning op de heffing van een ver makelijkheidsbelasting en een voorstel tot oprichting van een landbouwhuishoudschool. Ver- der nog een voorstel tot wijs ging van de gewone dienst v! de begrooting voor 1946, een wijziging van het ambtenaren reglement, vaststelling van de begrooting voor de gemeen schappelijke keuringskring van vee en vleesch in de kring Krui ningen voor 1947, voorlooplge vaststelling van de rekening van inkomsten en uitgaven der ge meente over 1944, benoeming van een lid van de commissie tot wering van schoolverzuim, en benoeming van een afgevaar digde en plv. afgevaardigde naar de vergadering der N.V. Waterleidingmaatschappij W plaats van den burgemeester, die benoemd is tot lid van de raad van toezicht. HOOFDSTRAAT WORDT GEPLAVEID, Nu eindeiyk toestemming ls verkregen om de Hoofdstraat te Kruiningen te plaveiden, ls men begonnen met de aanvoer van klinkers. De autobus van de dienst RillandGoes heeft reeds opgehouden dit gedeelte van het dorp door te rijden alleen omdat de Hoofdstraat in zulk een slechte toestand verkeert. Ovezande. CON SUMENTEN CREDIET. Dinsdagavond 1.1. vergader de in hét gemeentehuis te Ovezande de districtsraad voor het consumentencrediet bestaande uit J. Oostdyk, oorzittcr en de leden: mevr. Bakker, L. Boonman, A. van Loenhoud, W, A. Mol, G. J. Schuerman en K. L. van Steenbergen. Voor het voeren van de ad ministratie van het consu mentencrediet werd als comp tabele benoemd de ambtenaar ter secretarie K. L. de Jonge, bg wien de aanvraagformulie ren voor het crediet tusschen 14 October en 2 November '46 moeten worden ingediend. Kortgene CIRCUS „APOLLO". Op Dinsdag 8 October j.l. gaf het circus „Apollo" een openluchtvoorstelling te Kort gene. Voor een matig opgeko men publiek, werden er eenige aardige stukjes acrobatiek ten beste gegeven. Vooral de zeer jeugdige Sandro oogstte als slangenmensch een hartelyk applaus bn de aanwezigen, terwyl de oeide clown's de kinderen deden schaterlachen. Het geheel stond onder direc tie van den heer J. de Gel der. Colijnsplaat ERNSTIG ONGEVAL. Zaterdag 5 October j.l. had een ernstig ongeluk plaats op de hofstede .Veldzicht" te Colynsplaat, met een jachtge weer, waarvan de heer A. v. d. Weele bijna het slachtoffer werd. Op onverklaarbare wy- ze ging het geweer af, met het gevolg, dat de heer v. d. Weele in de heup werd ge troffen. Met veel bloedverlies werd hy «opgenomen in het ziekenhuis te Goes, waar bloedtransfusie moest worden toegepast, Aanvankelijk vrees de men voor zijn leven. Zyn toestand echgnt nu bevredi gend genoemd te kunnen wor den. Predikbeurten Ned. Her. Gem. Goes:9.30 ds. Odé, 2 ds. Elderenbosch, 5.30 ds. de Roos; 's Heer Abtskerke: 9.30 ds. Nutbey, 2 ds Drost; 's Heer Arends- kerkè: 10 H. Avondmaal, 2.30 Dankzegging; Kattendyke: 9.30 en 2 ds. Breek; Kloetin- ge: 10 ds. Elderenbosch, 6 ds. van Voorthuysen; Wilhelmina- dorp: 10 dhr. den Boer, 6 ds. Nutbey; Wolphaartsdyk: 10 en 2.30 ds. van Dijk; Yerse ke: 11 ds. C. Metselaar, 4 c<* B. Baks (H.D.); Krabbendi^. kê: 9.30 en 2.30 ds Baarslag? Rilland Bath: 10 dhr. de Zwart, Voorber. H. A., 2.30 Mortier; Nieuwedorp: 10 ds. Luring, 2.30 dhr. Over-. gauw; Driewegen: 10.30 ds. van Öurgeler; Ovezande: 2 van Burgeier; Borssele: „.„v, dhr Overgauw, 2 ds. Luring; VViseekerke: v.m. dhr. Louwerse, n.m. ds. W. A^ Versteeg; Kortgene: 10 ds. Versteeg, 2.30 dhr. Hooger- heide; Colynsplaat: 10 dhr. Kraak, 2.30 ds. J. Kluiver; Kamperland: 10 'ds. Morreau, 2.30 Leesdienst; Kats: 2 ds. Morreau. Geref. Kerk. Borssele: 10 Leesdienst, 5.30 ds. Booy; Krabbendijke: 9.30 en 2.30 ds. de Bruin; Rilland Bath: 10 en 2.30 ds. Kuiper; Yerse ke: 9.30 en 2 ds. C. Meyer van Dverwyk. Geref. Gem Borssele: 9.30 2 en 5.30 Leesdienst; Krab- bendyke: 9.30, 2 en 6 Lees dienst; Rilland-Bath: 10, 2 en 6 Leesdienst; Yerseke: 9.30, 2 en 6 ds. van Stuyvenberg. Leger des" Hells. Yerseke: 10 Heil. Dienst, 6 Verloss. Saihenkomst. Vry Evang. Gem. Yerseke: 10 en 2.30 ds. Timmerman, 5.30 Bidstond. Borssele De heer A. de Muynck Jz. te Borssele is benoemd tot leeraar teekenen aan de Oranje Nassauschool (Chr. Mulo) te 's-Gravenhage. De politie te Goes hield een minderjarig meisje uit Wolphaartsdyk aan en bracht haar naar de woonplaats te rug om weer onder het ouderiyk gezag te worden gesteld. Dezer dagen ontving de familie J. van Nieuwenhuizen te Yerseke de tyding, dat hun zoon Dies op Celebes door schotwonden ernstig is gewond. Als onderwyzeres aan de Orapjeschool te Vlissingen is benöemd mej. J. v. d. Werf uit Dinteloord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6