Militaire oefeningen met scherp zijn noodzakelijk Hij wist niet, dat Nederland in oorlog was UIT DE PROVINCIE WALCHEREN LAATSTE NIEUWS. EERSTE KAMER De heer Koejemans interpelleerde over de voorgekomen ongelukken. 487 ongevallen in een half jaar. F' fe In de Eerste Kamer-zitting van Vrijdagmiddag wijdde de voorzitter, prof. Kranenburg, enkele woorden van nagedach tenis aan het overleden lid, mr. Beumer. Tot den heer Anema, die 25 jaar senator was, richt te de voorzitter vervolgens een vriendelijke gelukwensch. Nadat eenlge wetsontwerpen inzake bevordering en pensi- onneerring bfl ae zeemacht zonder stemming waren goed gekeurd kreeg de heer Koeie- mans (C.P.N.) gelegenheid tot het houden van zjjn interplla- tie over het toenemend aantal ongelukken by militaire oefe ningen, De heer Koeiemans vroeg den minister van oorlog of deze kon bevestigen, dat behalve tfldens de lustrumspe len te Utrecht, zich nog meer ongevallen bij militaire oefe ningen hebben voorgedaan, ten gevolge waarvan verscheidene personen om het leven zouden zijn gekomen. Voorts vroeg de interpellant of deze ongevallen welllfcht het gevolg zyn van de uit Egland geïmporteerde opleidingsmethode, volgens welke by veldoefeningen scher pe munitie en ontplofbare stof fen worden gebruikt, hetgeen htj overigéns ln strijd achtte met de vredelievende tradities van het Nederlandsche volk. Ten slo-te vroeg de heer Koe_ jemans hoe een dergelijke ge- vaarlyke opleiding te rijmen ls met de zeer nadrukkelijke verzekering, dat onze troepen in Indonesië een vredestaak hebben te vervullen. minister ftevez ANTWOORDT. In zijn an'.woordrede erken de minister Fièvez het gebruik van scherpe munitie en ont plofbare stoffen, zij het dan aat niet van vele militaire oefeningen mag worden ge sproken. De minister gaf een aantal cijfers, waaruit bleek, dat zich bij het leger het laatste half jaar 487 ongevallen hebben voorgedaan, met inbegrip van de ongevallen buiten dienst, tij dens verlof, enz. Op een troe pensterkte van 88.000 man is dit minder dan 1 per jaar. Ook de verkeers- en sporton- Sevallen zijn hierbij reeds me. egeteld. In 52 gevallen was er doodelijke afloop, 10 perso nen werden blijvend Invalide, 89 zijn nog ln «behandeling, ter wijl 336 militairen volledig hersteld zijn. 49 van deze on gevallen vonden plaats met vuurwapenen, 16 met hand granaten en 30 met munitie en landmijnen (waarbij de on gevallen bij de mijnen-oprui- mlng). Deze ongevallen waren geenszins het gevolg van een bepaald opleidingssysteem het-is ook onjuist, dat het ge volgde systeem uit Engeland geïmporteerd zou zijn. Ook de Sowjet Unie en andere landen oefenen met scherp in het ge- ge vechtsveld. Men moet de sol daten vertrouwd maken met het materiaal. Alleen een goed geoefend leger heeft waarde voor het behoud van de vrede. Een gering risico zal altijd aanwezig blijven. Alle voorzorgsmaatregelen worden getroffen. Oorzaken van de ongevallen waren roe keloosheid, niet opvolgen van orders en niet-naleven van de veiligheidsvoorschriften. In vier gevallen zijn de verant woordelijke troepcommandan ten terstond geschorst. De minister verklaarde zich bereid te bevorderen, dat aan nabestaanden een redelijke schadeloosstelling wordt gege ven. Spr. meende thans niet te mogen ingaan op de kwestie van de uitzending naar Indlë. Na re- en dupliek werd de interpellatie gesloten zonder dat zich andere Kamerleden ln de discussie hadden gemengd en ook zonder dat een mo.ië was ingediend. Hei hielp -\ Er is destijds nog al wat stof opgewaaid over het feit, dat de burge meester van Hilversum aan een groot aantal on derwijzers politloneele bevoegdheid had gege ven, teneinde de balda digheid by de jeugd tegen te gaan. Blijkens een dezer da gen gehouden vergade ring blijkt deze maat regel echter goed te hebben geholpen, want het aantal klachten over baldadigheid daal de van 135 in Mei jl. tot gemiddeld 3 in de laatste maanden. Uit preventief oog punt is de beperkte po- litioneele bevoegdheid voor een aantal leer krachten voorlooptg nog gehandhaafd. Smuts In het Trippenhuis ontvangen. De Kon. Academie van Wetenschappen heeft Vrijdag middag veldmaarschalk Smuts in het Trippenhuis te Amsterdam plechtig ontvan gen. Nadat de Veldmaarschalk was begroet door den presi dent der Academie, den Leidschen hoogleeraar prof. G M. Meyers, hield hij een re'de, waarin hij er o.m. op wees, dat ons land steeds veel heeft bijgedragen tot de grootheid van geest, welke alleen vooruitgang en vrede kan brengen. Met betrekking tot Duitsch- land, dat „diep gezondigd heeft in verraad jegens de beschaving, en deze bijna heeft verdelgd" bracht spr- de parabel van den Verloren Zoon in herinnering: niet aan ons is de wraak. Het vonnis, een onuitsprekelijk vonnis zelfs, ls over dat volk geko men. In de vereenlging der vol keren ziet spr. niet alleen de NOG GEEN MARGARINE voorwaarde voor economisch OP DE BOTERBON. In verband met dé vertra ging in de aanvoer van grond stoffen voor de margarine is het nog niet toegestaan op boterbonnen margarine af te geven. De door minister Beel in het uitzicht gestelde vrije keuze zal op een nader bekend te maken tijdstip Ingaan. NIEUWE SCHOENEN BONNEN. Het C.D.K. deelt mede, dat met Ingang van 1 October jl, nieuwe bonnen voor gewone schoenen, werkschoenen mynwerkersschoenen in ge bruik zijn genomen Deze bon nen zijn. uitgevoerd in dezelfde kleur als de oude, doch met een ander pantogram. De oude bonnen blijven tot nader order geldig. Bijz. Gerechtshof Slachtoffers van vliegramp ter aardebesteld. Nadat 's morgens in de Eeheel gevulde kerk aan de oolaan een rouwdienst had glaats gevonden, en in de K. kerk een requiemmis was opgedragen, werden Vrijdagmiddag onder enorme belangstelling de stoffelijke resten van 20 slachtoffers van de gruwelijke vliegramp te Apeldoorn op de begraaf plaats aan de Soerenscheweg aan de schoot der aarde toe vertrouwd. De ïykkisten werden na de rouwdiensten in de H.B.S. aan de Jachtlaan opgebaard, vanwaar de 'stoet 's middags naar de begraafplaats trok. Duizenden stonden langs de Apeldoornsche lanen ge schaard, 'toen de vijf met rouwdoeken bekleede platte wagens, welke de kisten droegen, passeerden, geëscor teerd door manschappen der 4e Compagnie D.K.G. uit het achter de H.B.S. gelegen kamp. Twee wagens torsten de enorme bloemenschat, wel ke in de loop van de dag aan de H.B.S. was be zorgd. De kop van de stoet werd gevormd door bestuur, direc teur, leeraren en leerlingen der H.B.S., terwijl de verte genwoordigers van de Re geering en de Kon. Marine, en B. en W. van Apeldoorn on middellijk achter de wagens met hun droeve last volgden. Op de begraafplaats be vonden zich reeds als ver tegenwoordiger van H. M. de Koningin de intendant ing. S. G. van Geuns, de Com missaris dèr Koningin in Gelderland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, en de wnd. garnizoenscommandant. Aan de groeve werd het woord gevoerd door ds. P. Visser, Ned. Hervormd pre dikant, Schout bij Nacht J. A. Gauw, namens den Mi nister van Marin# en namens de geheele Kon. MArine, de Commissaris der Koningin, burgemeester mr. A. L. des Tombe, de directeur der H. B.S., dr. P. A. de Planque, ds. J. J. C. Karres, als voor zitter der schoolvereeniging en tenslotte ds. A F. Tim mer, Geref. predikant. HERFSTVACANTIE HB.S-EN. De Minister van O., K. W. heeft de herfstvacantie voor de Rgks Hoogere Bur gerscholen. die dit jaar op 31 October, 1 en 2 Novem ber gegeven wordt, uitge breid met Woensdag 30 Oc tober. Aan de besturen der bijz. Hoogere Burgerscholen en aan de gemeentelijke Hoo gere Burgerscholen is ver zocht een zelfde regeling te fcreffen. Acht jaar geëischt tegen Oostfrontstrijder. Vrijdag kwam het Btfz. Ge rechtshof te Middelburg in openbare zitting bijeen. Pieter Meertens, transport arbeider, Terneuzen, gaf toe in 1941 te zjjn toegetreden tot de Waffen SS. Hg ver klaarde echter nief geweten te hebben, dat Nederland in oorlog was. Hij was lid van de N.S.B., was W.A.-man, had de eed afgelegd en vocht aan het Oostfront. Zyn verdediger, mr. Ter- woert zag deze besch. als iemand die graag avontuur zocht, een statenlooze, die soldaatje speelde buiten de politiek om. Besch. zelf bracht, nog in hèt midden, dat hg, als fou- rier in Nederland zynde, vele deelnemers aan de honger tochten aan brood had ge holpen. Eisch: 8- jaar gev. straf. OM STUDENT TE WORDEN. Anton A. J. v. d, Broecke, zonder beroep, Aarden burg, was volgens zgn eigen zeggen tot de „Landstorm Nederland" toegetreden om student te kunnen worden. Zeer duidelgk kwamen overi gens zgn beweegredenen voor zgn dienstneming ln zgn ver warde verklaringen niet tot uiting. Als getuige déchar ge trad op de heer A. Kool horst, rector van het lyceum te Aardenburg. Mr. Terwoert. zgn verdediger, wees op de huiselgke omstandigheden van verd., wiens moeder van af komst Duitsche was. Hij was van meening, dat besch. zelf moreel niet verkeerd had ge handeld, maar alleen de con sequenties had getrokken uit zijn van huis uit meegekre gen overtuigingen. Eisch: 1% jaar Rykswerk- lnrichtlng. ANGST EN TELEURGE STELDE LIEFDE. David J. Labruyère, stu dent, waterbouwkundig op zichter, Vlissingen, had zich nog in Februari 1945, toen hg in Duitschland werkte, ge meld bg de „Landstorm Ne derland in wezen een onder deel van de Waffen S.S. Angst om als saboteur ge pakt te worden en een te leurgestelde -v liefde bleken hiertoe de motleven te zijn geweest. De verdediger, mr. F. W. Adriaanse, wees erop dat besch. in de „Landstorm Ne derland" de eenige mogeiyk- heid zag om zoo spoedig mo gelijk naar Holland terug te keeren, waar het zijn plan was te deserteeren. Eisch: 2 jaar gev. straf en ontzetting uit rechten.voor de tyd van 10 jaar. Cornelis Minnaard, chauf feur, Rilland-Bath had dienst fenomen bg" het N.S.K.K. in 944. Dé toelichting van besch. hierop was niet te verstaan. Zijn verdediger was mr. Kuypers te Bergen op Zoom. Eisch: 1 jaar 3 mnd gev, straf met ontzetting uit rech ten voor 10 jaar. UITSPRAKEN. A. J. Maas, timmerman, Domburg, 3 j. en 6 mnd. Rijkswerkinrichting met af trek sedert 11 Juni 1945. J den Dekker, chauffeur te Middelburg, 2 j. gev, str. met aftrek sedert 12 Juli 1945. J. Pietersen, los werkman, Middelburg, 2 j. en 6 mnd. rev. straf met aftrek sedert 5 Juni 1945. H. C. Meeusen, caféhouder, Terneuzen, 6 j. gev. straf met aftrek sedert 10 Mei 1945, mef recht op cassatie. M. J de Cock, zonder be roep, St. Jansteen, 15 j. gev. straf met aftrek sedert- 1 Juni 1945, met ontzetting rechten voor het leven; cas satie toegestaan. herstel, maar ook voor terugkeer van geestes- en zielskrachten sterker dan de atoombom. Er is iets groots in de ziel van de Westersche wereld en spr. ziet en voelt die grootheid in een nieuw Europa werkzaam worden. De wetenschap moet haar bg dragen leveren ln de vor ming van het geestelijk fer ment dezer nieuwe gemeen schap. Na de plechtigheid in het Trippenhuis legde Generaal Smuts in he<. Weteringplant- soen een krans bg' het monu ment voor hen, die daar voor het vuurpeleton der Dult- schers vielen, om daarna zgn bezoek aan de hoofdstad te besluiten met een intiem diner in de ambtswoning van den burgemeester, mr. A. J. d'Ailly. De Generaal maakte nog een korte wandeling daar de stad. Onderweg gaf een Amster- damsche jongen met een „Hou, die Smuts", blijk dat hg den wandelaar herkende.* Vanmorgen vertrekf Gene raal Smuts per vliegtuig van het vliegveld „Valkenburg" naar België. Een Rubens ontdekt Er is eenige sensatie in het achterhoeksChe dorpje Ruurlo, want iedereen spreekt over het feit, dat er een Rubens ont dekt zou zijn. Het bedoelde schilderg ls een oud familiestuk, overgegaan van vader op zoon, thans eigendom van een tabakswin kelier. Het zou er nog gehan gen hebben, als niet een dezer dagen het koordje van ouder dom doorgesleten was, waar door het schilderg van de wand viel. Daarbij werd het doek beschadigd. Een met den tabakswinke lier bevriend kunstschilder bood aan het te restaureerén, ontdeed het van de lyst en ontdekte ln de rechterbene denhoek een, ln dun-roode let ters geschilderde, naam: „Ru bens". Het doek stelt voor de god- delgke drie-eenheid. Experts zgn uitgenoodigd te onderzoe ken of het schilderg inderdaad door Rubens is geschilderd. WEER VERBINDING MET PORTUGAL. De telefoonverbindingen met Portugal zgn hersteld, althans ln de richting SpanjePortu gal. In Portugal zou het thans rustig zj|n. Houtfabrlek te Groede in de asch gelegd. Een felle brand heeft Vrij dagmorgen de zagery en scha- verjj van den heer J. Schip pers te Groede in de asch ge legd, waardoor tevens een zeer belangrijk bedrijf voor de hout-industrie is uitgescha keld. Even na 6 uur werd de brand ontdekt. Het vuur, dat vermoedelijk reeds geruime tgd had liggen smeulen, nam spoedig een omvang aan wel ke zeer ernstige gevolgen deed vreezen. De brandweer uit Groede was snel ter plaatse, eerst met één en even later met twee spuiten. Hoewel zy zeer actief was, nam het vuur nog in hevigheid toe, zoodat as sistentie moest worden ge vraagd aan de Oostburgsche brandweer, die dan ook spoe dig op het terrein van de brand verscheen. Met vereende krachten werd het vuur bestreden, doch men kon niet verhinderen, dat de fabriek geheel uitbrandde. Mede dank zij de gunstige windrichting kon de brand weer voorkomen, da* het vuur zich uitbreidde tot het aan grenzende woonhuis of tot een groote party hout. welke ligt opgeslagen. De schade is zeer groot. Meer dan 20 machines wer den grootendeels vernield en daar machines en onderdee- len in ons land niet te verkrtj- en zgn, zal dit voor Z.- laanderen belangrgkste be drijf voor geruimen tijd lam gelegd zijn. De fabriek had orders, speciaal op het Oester-export naar Engeland begint. Officieel wordt uit Yerseke gemeld dat op 12 October de oester-export naar Engeland een aanvang zal nemen. De eerste zendingen zullen nog niet grooter zijn dan 50.000 stuks. Dit houdt verband met het feit dat men ln Engeland eerst de aangekochte Fran- sche oesters wil consumeeren, zoodra deze verbruikt zyn zal de export uit Zeeland vermoe delijk grooter worden. Over September 1946 be droeg de oesterverzendtng totaal 1.044.225 st. (934.547); hiervan gingên naar Neder land 268.000 (900.297) stuks, naar België 742.173 (34.250) stuks, diversen 33.450 (nihil) stuks. De cyfers tusschen haakjes zyn die over Septem- ber 1945. Speciaal de export naar België is dus zeer be- 1 angryk toegenomen, BENOEMINGEN. By K.B, zyn benoemd in de provincie Zeeland: te rekenen van 1 Nov. 1944, tot dijkgraaf van het waterschap de Ver. Polders van Ossemsse. P. J. Perdaen, te Vogelwaarde en is aan E. P. M. Verdunnen te Vogelwaarde op zyn verzoek eervol ontslag verleend als dijkgraaf van dit waterschap. Voorts is met Ingang van 19 Dec. 1946 benoema tot dyk- fraaf van de Westerlandpol- er M. Janse, te Wolfaartsdgk, tot dgkgraaf van de Kleine Molenpolder J. A. van Damme te Graauw en Langendam. WALCHEREN IN DE RADIO. DOODELIJK ONGEVAL. Donderdagmiddag was de 22-jarige ongehuwde J. R. op het erf van den landbouwer F. Dekker in de KI. Zevenaar- polder onder Terneuzen be hulpzaam bg het dorschen van graan. Door niet opgehelderde oorzaak kwam R. met zgn hoofd in de persmachine te recht, waardoor dit geheel ver. pletterd werd. LOONREGELING DORSCHBEDRIJF. De Staatscourant bevat een beschikking van het College van Rgksbemiddelaars, waar bij een loonregeling en an dere arbeidsvoorwaarden voor het dorschbedrgf bindend worden vastgesteld. Voor de provincie Zeeland telden de volgende byzondere epalingen: Het uurloon be draagt 80 cent. Bg het dor schen van granen en peul vruchten zal in het algemeen in accoord worden gewerkt. Het tariefloon bedraagt 8% cent per 100 kg. Voor over werk zal 30 extra worden betaald. veel gebied van borstelwerk voor de export. Maandag brengt de N.C.R.V. Alleen de groote zaagma- voor Hüversum II een vraag- chine, welke buiten de fa- gesprek met de heeren Luyen- briek staat, ls behouden ge- dOk uit Middelburg en Gescme. bleven. re uit Grypskerke over „Pe De oorzaak van 3e brand nood van Walcheren in 1946", is tot dusver onbekend. 1 Middelburg N.V. HOUTHANDEL vJi. G. ALBERTS Lzn. Co. In de ten kantort van de N.V. Houthandel v.h. G. Al berts Lzn. en Co. gehouden al- gemeene vergadering van aan deelhouders zijn de jaarstukken over 1945 goedgekeurd. De be drijf srekening leverde een ver lies op van 4o..428,13, doch dank-zrj een gunstig saldo bui tengewone winsten en verlie zen ad 86.966,66 is er een overschot van 45.538,53, waaruit na afschrijving van 10.000,op de vaste goede ren en toevoeging van 3554 aan de statutaire reserve 2% pet. dividend wordt uitgekeerd. Als adjunct-directeur werd benoemd de heer F. Berdenis van Berlekom, tot dusver pro curatiehouder der N.V. De heer C. M. Ghüsen werd herbenoemd als adjunct-directeur. FRAUDULEUZE SLACHTERS BETRAPT. Eenige agenten te Middel burg ontdekten 's avonds laat dat in een loods nog gewerkt werd. Het bleken te zijn P. M en H. M. die tijdelijk in Mid delburg te werk zijn gesteld. Zg waren bezig met het slachten van een schaap, dat zy hadden gekocht. Tegen beiden is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Vee- ew Vleesch Keurings Wet. Verdrag met Bulgarije Morgen stemming over afgehandeld. Je Fransche grondwet. Vice-admlraal Pinke onderschelden. OOK OPVARENDEN VAN DE „VAN GAJLEN". Vice-admiraal A. S. Plnke, commandant der zeemacht in Ned,-Indië, is begiftigd met de bronzen leeuw. Vice-admiraal Pinke heeft zich in Mei 1940 in de rang van kapitein ter zee bij zonder moedig gedragen als commandant van de torpe- dobootjager „Van Galen" door de Nieuwe Waterweg op te stoomen en deel te nemen aan de actie tegen het vlieg veld „Waalhaven" en later aan de verdediging van Rot terdam. Ook verschillende opvaren den van de „Van Galen" zy'n door H. M. de Koningin on derscheiden, GEEN OVEREENSTEMMING OVER DE GRENZEN. Vrijdag ls te Parys de ge heele dag heftig gedebatteerd over het vredesverdrag met Bulgarye, waarbij de Slavische staten Bulgarije steunden en aanvallen deden op Grieken land. dat vooral door Enge land en de Ver- Staten ge steund werd. Vannacht om kwart voor één was het verdrag met Bulgarye afgehandeld. Over de grenzen van dit land was men het niet eens geworden. Bulgarije zal aan Griekenland en Yoego Slavië 125 mlllioen dollar schadeloosstelling moeten be talen. Vandaag komt het verdrag met Hongarye in behandeling. De Dardanellen- kwestie. De Amerikaansche regee ring heeft ln een nota aan de Sow jet-Russische regeering zich opnieuw bereid ver klaard, deel te nemen aan een conferentie met de Sow- jet-Unie, Engeland en Tur- kye om tot herziening van het verdrag van Montreux in zake de Dardenellen te komen. In de nota wordt echter ook de weigering van de Ameri kaansche regeering herhaald om zich eens tè verklaren met het Sowjet-standpunt, dat al leen de Zwarte Zee mogendhe den deel moeten hebben aan het bestuur over de zee-engten DUITSCHE KRIJGS GEVANGENEN MOGEN IN FRANKRIJK BLIJVEN. De Fransche Regeering zou bereid zgn aan Duitsche krijgsgevangenen toe te staan zich blijvend in Frankryk te vestigen. 200.000 van de 700.500 krijgsgevangenen heb ben hiertoe de wensch te ken nen gegeven. De Fransche Re geering zal aanvragen van der gelijke aard gunstig ontvangen. Morgen zal het Fransche volk voor de tweede maal in 1946 over de nieuwe grondwet stemmen. Verwacht wordt, dat het ontwerp ditmaal wordt goedgekeurd, ondanks de op roep van De Gaulle tot af keuring. In een radiotoespraak heeft Bidault Vrijdagavond opge wekt vóór te stemmen. Als voornaamste verbeteringen vergeleken bij het eerste ont werp noemde hij die t.a.v. de verhouding met de overzeesche gebiedsdeelen. de bevoegdhe den en de verkiezing van den President en de instelling van een 2e Kamer- Foto's van atoombom gepubliceerd. DRIE AMERIKANEN GEARRESTEERD. Te Baltimore zgn drie man- nen gearresteerd, die er van worden beschuldigd foto's van atoombommen te hebben ge publiceerd. Een der gearres teerden heeft deze foto's in handen gekregen, toen hij in de Stille Oceaan dienst deed bg een bom-eskader. Men zocht verbinding met de „Baltimore Newspost", die zich, het zaakje niet vertrou wende, tot de federale re cherche wendde. Een van het drietal werd ten kantore van Eenoemd blad gearresteerd. ie beide anderen wisten ty. deiyk te ontsnappen. TWEE VLIEGRAMPEN. In Noord Yorhshlre (Eng.) is een viermotorige Hallfax bommenwerper van de R.A.F. neergestort, waarbij vier le den van de bemanning wer den gedood. In de omgeving van Rio de Janeiro is een Amerikaansch leger-transportvliegtuig ver ongelukt. waarbg 8 ver pleegsters om het leven kwa men, Verlaging van 'handelsmarges. Onze Haagsche redacteur seint ons: Ter verdere stabilisatie van de prjjzen zal een verlaging van 10 pet. in de handels marge van verscheidene pro ducten worden aangebracht omte komen tot verlaging van de consumentenprijs, al dus deejde Vrijdag prof. Brouwers, directeur-generaal voor de prijzen, mede tijdens een Vrflaag gehouden pers conferentie. Vertrouwen In de Commissie-Generaal. De conferentie van Pankal Pinang heeft in 'een motie het yertrouwen uitgesproken, dat de Commissie-Generaal er in zal slagen die oplossing voor het Indonesische probleem te vin den, welke een rechtsorde, waarborgt, waarin het Konin- kryk de verantwoordelijkheid kan dragen. De Chinaesche gedelegeerden meenden geen meening over de politieke problemen te kunnen uitspreken zoolang de politieke horizon niet is opgeklaard. Vier Arabische afgevaardig den stelden zich achter een sa menwerking in 'n gemeenebert. als waarover in dé Regeerings- verklaring van 10 Febr. werd gesproken. Twee andere Arabi sche afgevaardigden wenschten wel samenwerking, dech mean den zich nog niet te kunnen uitspreken over de wijze waar op deze tot stand moet komen. De conferentie nam een aan- tal resoluties van Malino over, o.m. die betreffende de Ver. Staten van Indonesië. PROF. POOTJES IN VRIJHEID. Prof. Pootjes is in vry. heid gesteld. De rechtbank heeft net niet noodzakeiyk geacht den betrokkene lan ger in voorarrest te Houden, zulks op voorwaarde dat hg zyn actie staakt. Deze voor waarde is door den „profes sor" aanvaard. BOOM OMGEWAAID. Donderdagavond woei plot seling een der twee groote boomen bg de Noordpoortbrug te Middelburg om. De oor zaak schynt in hét eigenaar dige wortelgestel van de boo men te hebben gelegen. Hoe wel de boom dwars over de straat viel en een volle auto bus vlak in de nabijheid was, kwamen persooniyke onge lukken niet voor. RIJWIEL OPGESPOORD. Dezer dagen gaf G. M. van E. de vermissing op van een heerennjwiel. De recherche kwam het weldra op het spoor bg J. J. te Middelburg, die bekende het te hebben gesto len Er is proces-verbaal op gemaakt. Vlissingen UITVOEDING „CRESENDO". Vrijdagavond gaf de accor deon vereeniging „Cresendo" te Vlissingen haar jaarlgksche uitvoering in d© voormalige kleuterschool in de Paling- straat, die tot een aardige ooneel- en cabaretzaal is ge transformeerd. Bij ontstentenis van den voorzitter sprak de heer J. Wisse een welkomstwoord. Wat „Crescendo" o.l.v. haar directeur M. P. Ventevogel ten gehoore bracht was af en het publiek toonde telkenmale in een hartelgk applaus zgn dank. Ook het optreden van vijf meisjes en twee guitaren, die Hawaian en Zuld-Afrikaansche liedies zongen viel bg het pu bliek terecht in de smaak. De heer Wisse sprak een slot woord, waarna onder leiding van enkele accordeonisten ln „Cresendo" een bal de avond besloot. POSTAGENTSCHAP IN HET HAVENDORP. Met ingang van Dinsdag 15 October a.s. zal te Vlissingen in het Havendörp no. 595 een postagentschap in werking treden- Het zal geopend zgn van 9—12, 14 116 en 1819. OOLLELTE OPBitiENGST. De collecte in de kapel van .,Zon en Schild" te Amersfoort op Zondag 29 September j-1, voor het Hervormde Jeugd werk van het door deze ge meente geraadpleegde Middel brug bracht op 113.02%. Als onderwijzeres aan de Oranjeschool te Vlissingen is benoemd mej. J. v. d. Werf uit Dinteloord. O.- en W.-Souburg RAADSV ERG ADERING. Vry dagmiddag vergaderde de gemeenteraad te Souburg onder voorzitterschap van burgemeester Stemerding. Het voorstel tot vergoeding aan de besturen der bijzon dere scholen wordt aangeno men. Aan het gemeentepersoneel zal in-- verband met het oor- "ogrgeweld en Inundatie met goedkeuring van Ged. Staten een opbouwtoelage worden verstrekt van 20 Van de vaste jaarwedde over 1945 en 1946 exclusief vaste en tgd. toelage) met een minimum van 100 en een iftaximum van 400 per jaar. Bg een voorstel om accoord te gaan met het voorstel van Ged. Staten -van Zeeland tot wyziging van de jaarwedden van de wethouders dat tot nu toe 350 bedroeg stelt de heer C. S. Simonse (A.R.) voor met het oog op de vele werkzaamheden het salaris tot 500 te verhoogen. Besloten wordt het voetbal veld van R.C.S. van gemeen tewege te onderhouden. Ook Hel blijft in de familie. Bg het huwelijk van P C. de Koeger en C. J. dé Koeger te Yerseke, werd de huwelgksakte, met uitzondering van de beide moeders, uit sluitend onderteekend door ,.de Koeyers". Vol gens den ambtenaar van de burgerlgke stand is zulks, voor zoover hem bekend is, in dejse ge meente nog nimmer voorgekomen. wordt besloten tot het aan gaan van een kasgetdleening. Vervolgens wordt overge gaan tot het benoemen van diverse raadscommissies. Ook het voorstel tot het verleenen van medewerking voor het aanschaffen van 2 kachels ten behoeve van de Marnixschool wordt aangeno men. Bij de rondvraag vraagt de heer Goedbloed (P.v.d.A.) hoe het nu met de straat verlichting staat. De voorz. antwoordt, dat B. en W. het verzoek hebben doorgezonden naar Ged. St. en P.Z.E.M. Er werd spoedig; verbetering toe gezegd. De heer de Boer (P.v.d.A.) wyst op het groote gevaar daar verschillende deksels van de rioolputten ontbreken. Deze zaak heeft de aandacht van B. en W. De heer L. C. Jansen (P. d. A.) vraagt of het col lege van B. en W. de aan dacht van de directie van de Gasfabriek wil vestigen op de langzame Wgze van aan sluiten. De heer Bouff (P.v.d.A.) vraagt of het mogelgk is, nu de laatste trein om plm. 24 uur aankomt, de pont nog een extra keer te laten va ren. Na sluiting der- vergade ring vraagt de heer de Boer nogmaals het woord en vraagt of „Rehoboth" spoedig her steld kan worden. Hierna sloot de voorzitter de vergadering definitief. Domburg VERGADERING OORLOGSGEDUPEERDEN. Woensdagavond werd in een drukbezochte vergadering te Domburg een vereeniging Domburgseh Gedupeerden ge vormd ter behartiging van de belangen van oorlogsgedupeer den. Het bestuur is samenge steld uit de heeren P. de Kam, voorzitter, G. Tichelaar, secre taris, J„ de Pagter Sz„ pen ningmeester, J. Coomans, J. P. Roosendaal. De minimum contributie werd vastgesteld op f 2.50 per jaar. De toelating tot lid van hen die alleen hun huisraad verlo ren hebben, wordt in overwe ging genomen en gar3 zal de vereeniging samenwerken met andere gelgkgezii de corpora ties om een sterke provinciale bond te stichten, waardoor een vergoeding op basis van de vervangingswaarde kan wor den bereikt. Predikbeurten Ned. Herv. Gem. Vrouwe polder: 10 ds. Valeton; Ga- pinge: 2 ds. Valeton, voorber. H. A.; Grijpskerke: 10 en 2.30 ds. van Loon; Aagtekerke: 9.30 en 14 ds. Beueder; Kle- verskerke: 10* ds. Hooykaas; Vlissingen: 10 ds. Aalbers, 5 ds. Vlsbeek; Souburg: 10 en 2.30 ds. L. C. Spgkerboer; Domburg: 10 en 7 ds. Nicolaï, H. A.; Arnemuiden: 15 en 6 dhr. Schoonerbeek, 2 ds. Hoöykaas; Ritthem: 10 en 7 ds. F. H, Breukelman; Se- rooskerke: 9.30 ds. N. Visser, Voorber. H. Av., 7 Jeugd dienst ds. N. Visser. Geref. Kerken. Vlissingen: 9.30 en 5 ds. Hindriks. St. Laurens: 10 en 2.30 ds. A. Koning (Afscheid). Geref. Gem. Middelburg: 8 x Leesdienst; Aagtekerke: 9.30, 2 en 6 Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. Middel burg: 10 en 2 30 Leesdienst; Vlissingen: 9.3Ó Voorber. H. Av. 5 ds. R. Slofstra. Vrjjz. Herv. Gem. Middel burg: 7 ds. Hanneman. Hersteld Apost. Zeivdings- gem. Vlissingen: Dienst in de Molenstr. 10 en 4.30. Evang. Luth. Middelburg; v.m. 10 ds- M. de Boer; Vlis singen: 10 ds. M. van Empel. Doopsgez. Gem. Middelburg: 10.15 Mej. dr. A H. A. Bak ker; Vlissingen: 10 ds. van Empel. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.). Middelburg: 2 ds. J. v. d. Haagen, Voorber. H. Av,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2