PROVINCIALE ZEEUWSCHE COUPAHT Kapitein van de „Meerkerk" vrijgesproken DE Vrije scheepvaart op de Donau Vandaag Generaal Smuts pleit voor een politieke raad voor Europa Van „Lager '-tot Arbeidershotel V' 189e Jaargang - Nr. 238 Uitgave der Stichting Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Pirma F. van de Velde Jr., Vlisslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKhNSCHE COURANT Zaterdag 12 Oct. 1946 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER-^ TENTIEPRIJS 12 cent per ram., minimum per advertentie 2 Bureaux gevestigd te Vlisslngen Walslraat 58-60, tel 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaal 29, tel. 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15. tel. 2475 Oostburg Gratemastraat 3. tel. 102, Terneuzen: Brouwerijstr 2, Postrek. nr. 359300 PZ.C., Middelburg. NUTTELOOS VERBOD y E Nederlandsche minister van ooqlog heeft de bla den „De Waarheid", „Geeft Acht" en „De Vredes- stichters" voor militairen ver boden. zy zullen voortaan uit de kazernes verwijderd wor den. Het is een verbod, dat beter achterwege had kunnen blij ven. Nu zal het veel stof doen opwaaien engeen enkel erfect hebben. Is de minister werkelijk zoo naïef, dat hij meent, dat als deze bladen, die dag in dag uit trachten het Nederlandsche gezag te ondermijnen en slaafs de po litiek van een vreemde mo gendheid propageeren, niet meer door militairen gelezen zullen wofden, als ze niet meer in de kazerne te vin den zjjn? Buiten de kazerne kan iedereen ze immers le zen? Wellicht is het verbod zelfs een goede reclame. Deze bladen volkomen ver bieden ligt buiten de be voegdheid van het kabinet. Het Zou in strijd zijn met de persvrijheid en ieder fatsoen lek blad zou er tegen opko men, ook al stemt het aller minst in met de communisti sche leer en al moet het er zich noodgedwongen by neer leggen, dat de persvrijheid, als gevolg van de paplerrant- soeneering stevig beknot büjft. Om bladen te kunnen verbie den zou de noodtoestand moe ten wonden afgekondigd en daartoe bestaat vooralsnog geen gegronde reden. Neen, als de regeering had willen voorkomen, dat het kwaad, door de genoemde bla den kwistig uitgestrooid, wor tel schoot, dan had zy van den beginne af aan een an dere politiek moeten volgen. Zij had er voor moeten zor gen, dat het Nederlandsche volk niet het slechtst in- en voorgelichte volk ter wereld was, dat de Nederlandsche dagbladen niet de kleinste ter wereld zouden zijn, dat er in tegendeel ruimte voldoende zou zyn geweest om ons volk grondig op de hoogte te bren gen van de veranderingen, die zich allerwege voltrekken, van de problemen, waardoor de tegenwoordige wereldbur ger wordt bestormd. Dag in dat uit moeten be langrgke gebeurtenissen in enkele regels worden vermeld, moet op tal van zaken com mentaar achterwege blijven, eenvoudig omdat de bladen g;en plaatsruimte hebben. aardoor ontbreekt het tegen gif tegen de defaitistische propaganda ten eenenmale, daardoor worden stakingen In verband met onze toch waar- lgk niet krachtige Indische politiek mogeiyk en deserties van manschappen, die naar het Oosten worden gezonden om onze belangen in Azië te ver dedigen. De Nederlandsche regeering wordj. het slachtoffer van haar eigen, sedert de bevrg. ding gevolgde kortzichtige po litiek, tegen de gevolgen waarvan toch ontelbare malen gewaarschuwd is. Nu wreekt zich het gebrek aan voorlichting, de indirecte beknotting van de persvrg- heid. En met een verbod van be paalde bladen in de kazerne komt de minister van oorlog er heusch niet. Het Wereldgebeuren DE RUSSEN HEBBEN DE RIVIER, DE AMERIKANEN DE SCHEPEN. Belangrijke verklaring van Sjahrir. NEDERLANDSCHE TROEPEN KUNNEN AANVAARD WORDEN. Sjahrir heeft, tydens een interview met den correspon- rent van de New York Times te Batavia verkLaard, dat de Indonesiërs bereid zijn de aan wezigheid van Ned. troepen te aanvaarden, nadat de repu. bliek is erkend, mits voordien een overeenkomst is tot stand gekomen, volgens welke der gelijke troepen nooit in stryd met de belangen van de Indo nesische regeering zullen wor den gebruikt. Voorloopig zal de republiek zich t.a.v. haar eischen beper ken tot Java en Sumatra, ter- wyi de bevolkjng van de an dere eilanden van haar aan- hankelykheid bij plebisciet zal kunnen getuigen. Sjahrir gaf uitdrukking aan zijn bereid heid om met de Nederlanders tot een compromis te komen, ofschoon hg onvermurwbaar was op het punt van republi- keinsche souvereiniteit over geheel Java. Op de vraag, of de repu bliek gebruik zou willen ma ken van Nederlandsche troe pen tegen ongewenschte ele menten. antwoordde Sjahrir: „Ik hoop van niet. Het denk beeld dat wg buitenlandsche troepen noodig hebben voor onze interne aangelegenheden, is smadelyk." WAPENSTILSTANDS BESPREKINGEN UITGESTELD. De wapenstilstandsbespre kingen, waarvan bepaald was, dat ze Vrijdagmorgen voortge zet zouden worden, zijn uitge steld, omdat een klein aantal republikeinsche militaire- en luchtmacht-adviseurs, niet op tijd is aangekomen. Zoodra zg zyn gearriveerd, zullen de besprekingen worden voortge- Molotov vreest de dollar-democratie. In een van de laatste ver gaderingen van de vredes conferentie is opnieuw eer probleem ter sprake geko men, dat na Trlëst tot de moeilijkste en gevaarlykste kwesties behoort van de ge- heele conferentie: de Donau- kwestie. Aanleiding daartoe was het Fransche voorstel tot vrgheid van scheepvaart op de Donau, dat bij de behandeling van het verdrag met Roe menië met twee derde meer derheid werd goedgekeurd. Het voorstel gaat dus naar de raad van ministers der Groote Vier en geldt als vol ledige aanbeveling. Het be vat twee punten, n-L de vrij heid van scheepvaart en het houden van een conferentie van de Groote Vier en alle oeverstaten ter regeling van het Donauvraagstuk. Tevoren had reeds minister Bevin, daarin gesteund door den Amerikaan Vandenberg, de kat de bel aangebonden en als eerste spreker gewezen op het belang van vrge scheepvaart op de Donau, op dat deze belangrgke handels route de welvaart in de daar- bg betrokken gebieden ten goe de zou komen. Hg achtte in dit verband een internatio. naai beheerslichaam noodza- kelgk en voegde Molotov toe: „Hier ligt de mooie kans de verdeeldheid tusschen Oost en West te verwijderen". Mo lotov is daarop het antwoord niet schuldig gebleven en heeft wel duidelijk doen uit komen, dat hij niet bereid is deze kans aan te grypen. Hg begon met protest aan te teekenen tegen het feit, dat met 8 tegen 5 stemmen een der commissies de wenschelgk- heid had uitgesproken van het byeenroepen van zekere landen ter bestudeering van het Donaü-probleem en dat de conferentie dit besluit ook wilde doen uitvoeren onder het motto „gelg'ke kansen". Onder de huidige omstandig heden beteekenden gelijke kan sen volgens Molotov geen ge- lykheid, maar een economi sche positie, waarin „kapita listen" meesters van geneele staten kunnen worden en de ze kunnen regeeren door mid del van de dollar-democratie. Dat is de reden, Waarom wij de Donau-kwestie niet over haast moeten regelen. Als we willen spreken over gelyke rechten inzake waterwegen, laten we er dan op eerlijke wijze over spreken, zoo ver zocht Molotov verder. De Do- Opstand In Portugal onderdrukt. De Portugeeeche regeering heeft officieel bekend gemaakt, dat een opstand van 70 gepen, slonneerde officieren te Colm- bra in Noord-Portugal is on derdrukt. Volgens het bericht heerscht er nu rust in geheel Portugal. Volgens een bericht, dat van officieele kringen afkomstig zou zgn, is een gemotoriseerd cavalerle-regimen: in Oporto in opstand gek:men en naar Aveira opgerukt. Regeerings- troepen te Coimbra gingen de opstandelingen tegemoet. De rebellen zouden eenige kilo meters buiten Coimbra' over meesterd zgn. Waarnemers houden rekening me: de moge- •rjkheid van een opstandige beweging in Lissabon. De Spaasche regeering is in spoedzitting bijeen geweest en heeft beskten speciale maat regelen te treffen aan de Spaansch-Portugeesche grens. 16 jaar dwangarbeid voor mgr. Stepinatz. Het gerechtshof te Za greb heeft den Kroatischen aartsbisschop mgr Stepinatz veroordeeld tot 16 jaar dwang arbeid, verlies van burger rechten voor de tyd van 5 jaar en verbeurdverklaring van al zjjn bezittingen. Het Hof achtte mgr. Stepi natz schuldig aan misdaden tegen de staat. Twee medebeschuldigden van den aartsbisschop wer den ter dood veroordeeld. Tien andere beschuldigden in dit Oestadjls-proces kregen dwangarbeid voor de tg'd van zes maanden tot veertien jaar. Italië en het vredesverdrag. Volgens de „Corriere della Sera" zal Italië zich niet ver zetten tegen 't vredesverdrag, hoewel het zHn volledige In stemming zal voorbehouden, totdat het verdrag vergele ken kan worden met de tekst van het vredesverdrag met Duitschland, nau is niet de eenige water weg. Er bestaan ook rechten voor de zee en, wat nog van meer beteekenis is, rechten op waterwegen, die .zeeën met elkaar verbinden. Als voor beelden noemde Molotov het Suez- en he<- Panamakanaal en ongetwgfeld doelde hg ook op de Dardanellen. Molot?v wees van de hand wat hg noemde pogingen om ons te „overtuigen" door te verwijzen naar het feit, dat reeds in 1856 een reglement voor de Donau ls opgesteld. Hg noemde dit een typisch uitvoeisel van de 19e eeuw- sche imperialistische politiek. Het is uit deze redevoering w-' duidelijk gebleken, dat de standpunten van Rusland en het Westen Inzake de Donau diametraal tegenover elkaar staan. De Russen, die de Oost-Europeesche staten in hun economisch systeem heb ben opgenomen-, verzetten zich tegen elke poging van de Angelsaksen om een deel van dé vooroorlogsche economi sche invloed in dit deel van Europa te herwinnen. Omge keerd wenschen de Angelsak sen zich niet bg een Russi sche overheersching van een zoo'n belangrgke Europeesche waterweg neer te leggen. De strgd om de Donau dateert niet van vandaag of gisteren, maar stamt reeds van jaren her. Na de eerste wereld oorlog is het beheer over deze waterweg opgedragen aan een commissie, waarin Frankrijk en Engeland de hoofdrollen speelden, met uitsluiting van Rusland. In de eerste jaren van de tweede wereldoorlog was het Duitschland, die plan nen maakte om de Donau een plaats te geven binnen het kader van de nieuwe orde voor Europa. Thans is het Rusland, dat, na 25 jaar van elke invloed uitgesloten te zgn, zgn troepen aan de oevers van de Donau heeft staan. Het gevolg is, dat nu de scheepvaart op deze anders zoo druk bevaren rivier; bijna stil staat: de Russen hebben weliswaar de rivier, maar de Amerikanen de schepen. „Die Donau so blau", een ge liefkoosd thema voor compo nisten, is in de internationale politiek het refrein van een onverkwikkelijke machtsstnjd om de invloed in Oost-Europa. KORTE PREDICATIE MOE. Moe. Massa's menschen zijn moe jongeren en ouderen. Zoo langzamerhand moet ik het ook wel gaan gelooven. Een jeugdleider sprak er ons over op een week-end; weekbladen schrijven er over; de Rector Magnificus der Technische Hoo. geschool raakte dit onderwerp Vrijdag aan in een plechtigheid, waar honderden le jaarsstuden- ten waren enz. Zij meenen ai- len een verontrustende apathie in het openbare leven te be speuren. Verleden jaar bestond er een veelbelovende belangstel, ling voor de groote taak der herbouw. Die is nu vervaagd. Wi} zijn nu in de duffe tijd. Er hangt een wolk over ons volk.. Js het waar Als het waar is, is het el lendig. Wie zich 's morgens na 7, 8 uur slaapmoe voelt en tegen het werk op ziet en onder het werk voortdurend zuur kijkt en 's avonds slentert langs 's Hoe ren wegen, is zeer te beklagen. Deze moeheid heeft natuurlijk een oorzaak, oorzaken, lichame lijke, meestal geestelijke. U leeft onverantwoordelijk, als zich geen moeite geeft, die oor zaken op te sporen en ten spoe digste op verandering aan te sturen. Hoe komt u van die slepen de moeheid af De stoere, moedige Jesaja, de profeet antwoordt: die den Heer verwachten, ontvangen nieuwe kracht Ziet u eens: God is met eer bied gezegd de onvermoeibare. Vondel zei het prachtig: nimmer wordt vermoeid van weldoen noch verarmd van zijn genadeschatten". En als u Hem vertrouwt, neemt Hij dat moede gevoel van u af. Gods zonne- kracht doorbreekt elke wolk van menschelijke vermoeidheid t De eerste apostelen, door Je zus uitgezonden, waren niet moe. volgens het oordeel van hun tijdgenooten verwekten zij op roerige bewegingen in de gehee- le bescl aafde wereld. De menschen van de Buch- man-beweging waren het even min. Zij hadden er alles voor over om door hun getuigenis alle mogelijke menschen noodzaak van algeheele levens verandering duidelijk te maken. En gezegend is hun werk. En deze maand gaan geest driftige Amerikanen ons land door om door goede muziek, pit tige zang en een tintelende toe spraak jong Nederland voor Christus J.N.V.Cop te etschen. +Moe? Neen! De stam der Kerk kent nieuwe loten. Wij volgen fier Konings banier. Zijn Rijk maakt vermoeiden levenskrachtig B ^nden die belang hebben bij de vrije vaart op de Donau ls het 350 jaar gele den. dat Willem Ba- rentsz, met zyn 15 met gezellen, tydens hün onderzoekingstocht naar de N.O. doorvaart naar Indië, op Nova Zembla landde en hun befaam de overwintering be gon; herdenkt Amerika de ontdekking door Colum bus (1492); viert de bekende pae- dagoog dr. C. P. Gun ning, rector van het Amsterdamsch lyceum, zgn 60ste verjaardag. MORGEN is het drif den dat Ita land de oorlog verklaar de; is het 25 jaar geleden dat de leerplichtwet door de Eerste Kamer werd aangenomen. iet drie jaar gele- at Italië Duitsch- Amerikaansche marine wil Napels als basis. De Amerikaansche marine staf in Itallë.heeft de Italiaan, sche marine-autoriteiten ver zocht tydelgk een gedeelte van de haven van Napels af te staan, dat als marinebasis voor de Amerikaansche vloot in de Mlddellandsche Zee zal worden gebruikt. Vernomen wordt, dat het comité voor het herstel van de haven van Napels aan de Ita- liaansche regeering een nota heeft deen overhandigen, waarin wordt verklaard, datde herstelwerkzaamheden in de haven door het afstaan van een gedeelte vertraagd zouden worden en handel en nyver- heid vernietigd. Betoodsing met jollen kost te veel tijd. Van drankmisbruik niets gebleken. Vrijdagmorgen heeft de ttaaa voor de Scheepvaart uitspraax gedaan inzake de ontpioiung .aan boord van-het stoomschip „Meerkerk" naby westkapeiie op 16 Juni 1946. De Raad voor de Scheepvaart was van oordeel, dat met stel- ügneid. kan worden aangeno men, dat de „Meerkerk" door een mynontploffing is getroiien, doch dat niet met zekerheid. vastgesteld is kunnen worden, of het vaartuig zich toen bin nen, dan wel buiten de veilige vaargeul bevond. De „Meerkerk" had nabg boei Hk 5 ten anker kunnen gaan en aidus den loods afwachten. Een dusdanige navigatie zou een zeer voorzichtig beleid neo- ben be teekend, doch werd onder de gegeven omstandigheden door 'n goede zeemanschap niet bepaaldelijk geëischt. Mede uit deze overweging acht de Raad geen termen aanwezig om aan betrokkene een disciplinaire straf op te leggen. De Raad wijst echter op eenige omstandigheden. die mede de factoren zijn geweest in het mogelijk worden van de. ze ramp, waarbij twaalf men. schenievens en een goed 'schip verloren zijn gegaan. Er viel alles voor te zeggen om den Scheldeloods reeds Rotterdam aan boord te men, zoodat het te betreuren is, dat hiervoor geen regeling getroffen is of getroffen Kon worden. Officieele ontvangst in een bijzondere zitting der Staten-Generaal. Nadat Donderdagavond van regeeringswege aan veldmaar schalk Smuts een diner was aangebdden, heeft deze Vrij dagmorgen de Staten-Generaal toegesproken. Bn zgn aan komstvoorde ridderzaal speel de de Kon. Mili aire kapel het Zuld-Afrikaansch en Engel3ch Volkslied en inspec eerde gé néraal Smuts de opgestelde eerewacht. Toen, begeleid door den voor zitter der Tweede Kamer mr. van Schaik, generaal Smuts de historische Ridderzaal, waar de Nederlandsche Staten- Generaal in buitengewone zi;- ting bijeen was, betrad, ver hieven de leden zich van hun zetels en verwelkomden zij gene raal Smuts met een hartelgk applaus. De voorzitter der vereenigde vergadering, prof. dr. R. Kra nenburg, riep uit naam van de Nederlandsche S aten-Gene- raal en het Nederlandsche volk generaal Smuts een welkom toe en wees er in zgn rede op. dat de veldmaarschalk steeds heeft gearbeid voor het rechts- genootschap der volkeren. Nadat hg gewezen had op het bezoek van den veldmaar- EEN TOCHT LANGS DE ARBEIDERS KAMPEN VAN DE WEDEROPBOUW. Materiaalgebrek ook hier het probleem. AN de duizenden arbei ders van „buiten", die bij de wederopbouw van Walcheren en West Zeeuwsch- Vlaanderen werkzaam zgn, zijn er reeds meer dan 2300 onder gebracht in speciaal voor hen on.worpen kampen. Speciaal ontworpen; dat wil zeggen Een dezer dagen werden we ln de gelegenheid gesteld een aantal tem deze kampen te bezoeken. We begonnen onze reis in Breskens, bezochten Sluis, VUssingen, Koudekerke, Zoute- lande en eindigden in West kapeiie. Er waren kampen, die in die eerste wederopbouwdagen, toen vóór alles begonnen meest worden, waren opgeze:. Er waren er, waaraan het nijpend gebrek aan materiaal, speciaal hout, een speciaal karakter had verleend. Er waren er. die afkomstig waren van een nul de buitenlandsche schenker. En ten slotte waren er, die wanneer ze klaar zgn. met recht de naam „arbeidersho- tel" mogen dragen. Het eerste kamp, dat wy ln gezelschap van de heeren van het „Bureau Hulsvesting en Verzorging Werklieden" en van de „Provinciale Commissie voor de Ontspanning van de Arbeiders" bezochten, was het kamp „Vogelenzang" in Bres kens, een kamp idyllischer van naam dan van inrichting. „Vo gelenzang" als een der eerste kampen, opgeze: in 'n tg'd, dat de arbeiders koste wat het kost, ondergebracht moesten worden, heeft verschillende bezwaren. Het grootste is wel, dat de verkeersweg er dwars doorheen loopt. Er wordt dan ook een ander kamp gebouwd, dat de naam „Arbeiderslcgeerkamp Bres kens" zal dragen. Het bestaat o.m. uit een 20-tal halfronde golfijzeren „Nissenhutten", 5 aan 5 naast elkaar gebouwd en van een verbindingsgang voorzien. De hu.ten werden door ze óp een betonnen muur tje te plaatsen, ongeveer 60 cm. verhoogd, waardoor het mogelijk werd er plafonds ln aan te brengen. Voor en ach tergevels van baksteen geven de Indruk van een rij kleine huisjes. Een heel andere indruk maakten de kampen, die eigen- lyk geen kampen waren; het „Hesdohuis", een voormalig pensionaat in Sluis en het be schadigde pension „Huis ter Duin" in Zoutelande. Hcewel sterk beschadigd en misschien niet in alle opzichten practisch, hadden deze huizen zoo'n spe ciale sfeer, dat vooral in Zou- telande de arbeiders zeer aan hun onderkomen verknocht waren. Nog meer het product van het nijpend houttekort dan de kampen samengesteld uit „Nissenhutten", is het kamp bg K:udekerke, dat ls opge trokken van geel gesausde be tonplat n. Van binnen doen de ruimten wat kil aan en' de slaapruimten worden door de bezoekers over het algemeen wat aan de benepen kant be vonden, maar de ruime aanleg van het kamp, met een uitge strekte tuin in het midden was prachtig. Het groote bezwaar van dit kamp, dat evenals de andere vlak by het werkob- ject' geplaatst moest worden, was het on:breken van water leiding en rioleering. In Westkapeiie werd ten slotte het Zwitsersche barak kenkamp bezocht, het bekende geschenk van de ,,Don Suisse", en een nieuw kamp, dat hoe wel he; opgetrokken is van oude steen; wat afwerking en indeeling betreft zoo verzorgd werd, dat hierop inderdaad de naam „Arbeidershotel" van spassing is. Voorloopig is dit modelkamp in gebruik by de dgkwerkers van de water staat. Maar he: geeft een beeld van de wederopbouwkampen van de toekomst; van hetgeen men zich als arbeidersonderko men gedacht heeft. Nu ontmoetten wjj op onze reis d:or West Zeeuwsch- Vlaanderen eri Walcheren nog een heel gamma van onderko mens, van de mees. onver wachte, de meest geïmprovi seerde, tot de best uitgevoerde en meest practisch ingerichte kampen toe. Ook in de laatste, het kan niet anders, zal nog wel eens iets te wenschen overblgven.- Maar en dit ls het voor naamste er wordt naar ge streefd, ondanks materiaalge brek en gebrek aan alles, de arbeiders in de tcekoms: een onderkomen te verschaffen, dat hun eigen tehuis op een zoo waardig mogelyke wgze zal vervangen. schaik aan Zeeland, waarby hg het nimmer aflatende doorzettingsvermogen van ons volk heeft aanschouwd, ein digde prof. Kranenburg met een beroep te doen op generaal Smuts om in zijn eigen land en in de organisatie der Ver. Vol keren de boodschap uit te dra gen. dat ook Nederland be reid is mede te werken aan de vestiging van een rechtsge- nootschap der volkeren. REDE VAN GENERAAL SMUTS. Nadat generaal Smuts in sappig Afrikaansch namens hem zelf en zgn volk dank had gebrach. voor de hartelgke ontvangst hem allerwege door het Nederlandsche volk ge bracht, wees hij op de histo rische verbondenheid van het Nederlandsche en Afrikaan- sche volk en herinnerde eraan, dat in 1692 zgn voorvaderen uit Middelburg waren vertrok ken en zich in Afrika vestig den. Generaal Smuts vestigde de aandacht op het immigra tieplan dat de Unie van Zuid- Afrika heeft afgekondigd er wees er op, dat deze Immigra tie ook voor West-Europa openstaat. In Nederland zal dezer dagen met de keuze der emigranten werden begonnen. Uitvoerig ging generaal Smuts op het Europeesch probleem in. BBj sloot zich vol ledig aan bij de bekende rede die Churchill in Zurich heeft gehouden en wees op de nood zakelijkheid van een politieke raad van Europa", waarby vooral de kleine mogendheden zich moeten aansluiten. Indien het niet mogelyk is om, door 'êen samengaan van Frankrgk en Dul.schland, deze politieke raad nu reeds tot stand te brengen, dient ln ieder geval een economische raad te vvorden gevormd. De Neder- landsch-Belgiseh-Luxemburg- sche tol-unie noemde Smuts hiervoor een gelukkig voor beeld. Smu-s eindigde zyn rede met de Afrlkaansche ver taling van Ch ure ill's uitroep „Europa sta op!" Prof. Kranenburg dankte veldmaarschalk Smuts voer zgn woorden. De bijzondere zitting der Vereenigde Kamers van de Staten-Generaal was hiermee ten einde. Luide toegejuicht door de menigte verliet generaal Smuts het Binnenhof. AMBTENARENSALA RISSEN 10 OMHOOG? Volgens de Haagsche cor respondent van „De Gooi en Eemlander" zou de voor genomen salarisverbetering van het rykspersoneel be staan in een verhooging met 10 pCt der netto ambtena rensalarissen. Met de organi saties voor het overheidsper soneel is hieromtrent over eenstemming bereikt. De ult- eindelgke beslissing van het kabinet wordt spoedig tege moet gezien. De Raad keurt 't af, dat den kapitein van de .Meerkerk" niet is medegeceeid. dat tus schen de boeien Hk 4, Hk 5 en de Kaloo een driehoek was ge veegd. Had de kapitein dit ge weten, dan zou hem de zeer gunstige gelegenheid zyn gebo den om in dat ruime boven- stroorxis gelegen veilige gebied de komst van den loods af te wacnten waaraan hij noogst- waarschijniyic de voorkeur 2011 hebben gegeven "in plaats van zioh te begeven in de vrije vaargeul, die, hoewel geveegd, aan weerszijden van de lichten- 4Jh. slechts, een. halve myi breed. was. met. het daaraan verbonden risico. LOODSVAARTUIG NIET OP ZIJN PLAATS. Uit het. getuigenverhoor is duidelyk komen vast te staan, dat er voop het loodsvaartuig geen aanleiding beston^ om af te wijken van het districtsregie- mentj waarin voor dit geval ae plaats van de kruispost is be paald in de nabyheid van boei Hk 5. dus dicht bg de gevrees de drienoek De Raad keurt daarom af» dat het ïoodsvaartuig zich hiet neeft bevonden op de aangewe zen loodsknnspost, doch eeni ge mijlen naar binnen. Rieraoor werden de te beloodsen vaar tuigen door het sein „Jt." ver- lokt zich te begeven in loods mansvaarwater, binnen een be trekkelijk smalle veilige vaar geul, waarop stroom en wino- ncnting dwars stonden De Raad kan het afgeven en afhalen van loodsen per iooos- jol, aooals dit hog steeds op üe Nederlandsche ioodsbooten .ge schiedt vooral in een gebied met beperkte manoeuvreer ruimte. nietr bevredigend noe men. Wanneer meerdere scne- pen tegelijker tyd bediend moe- ten worden, neemt dit veel tijd en worden de schepen ver plicht gedurende 'lange tU0- het gaande te nouden met ae daaraan verbonden bezwaren. Het gebruik van een motor boot zou het oponthoud aan merkelijk verkorten. GEEN DRANKMISBRUIK Nu de inspecteur voor he scheepvaart ter terechtszit- ting het beweerde drankmis bruik van den kapitein ter sprake heeft gebracht, wil °°k de raad hiervoor zijn meening uitspreken en ais zyn opvat ting geven, dat hiervan niets gebleken ls. De Raad betreurt net, dat in sommige berichten gesproken is over het lelt, hat de kapitein tijdens de ramp on- der de invloed van alcohol 2011 zyn geweest en dat na de ramp hoor zijn schuld aan boord een paniekstemming zou hebben ge- neerscht, daar noch van het een, noch van het ander is ge bleken. integendeel is komen vast te staan dat na de ont- pioiiing de kapiein zyn zelf- beneersching heeft behouden en dat hy al het mogelgke heelt gedaan om de passagiers ervan af te houden het schip te ver' laten. De raaj reeumeerende, van oordeel dat deze scheeps ramp een gevolg is van ©en samenloop van ongelukkige omstandigheden, meerendeels buiten het beleid van den ka pitein liggende, beschouwt het ais een tekortkoming, dat de kapitein geen sloepenrol heeft gehouden bij vertrek van Rot terdam, doch ziet in dat ver zuim, rekening houdende met de goede naam waarin de ka pitein zich mag verheugen, geen grond een disciplinaire maatregel tegen hem te ne men- De verklaringen van Minister Lieftinck. De verklaringen van den. minister van financiën hebben ter beurze een scherpe reactie gevonden. Volgens een nadere toelich ting op de woorden van den Minister heeft deze n.av. ge stelde vragen toegegeven, dat de uitbetaling van een deel der öpbrengst van in Amerika te verkoopen fondsen, waar van het provenu in vrij geld wordt uitgekeerd, een infla toir effect heeft. Hiertegen over stelde de minister ech ter dat doör de aanschaffing van goederen tegen dollars in Amerika dit inflatoire effect wordt geneutraliseerd. Mocht de faciliteit van een gedeelte- lyke beschikbaarstelling der op brengst in vry geld niet het gewenschte effect sorteeren ter verkrijging van de noodi- ge deviezen voor het herstel van ons productieapparaat, zoo verklaarde de minister, dan zou hij voor de meest ri goureuze maatregelen niet terugdeinzen. De landsbelan gen zyn, of kunnen, in de toe komst in een situatie gera ken, waarin men zich moet afvragen wat zwaarder weegt; de belangen van een bepaalde groep effectenhandelaren en zelfs van de Amsterdamsche effectenbeurs als internati onaal orgaan, of het herstel van Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1