Wet op de dienstplichtvoorzieningen met 57 tegen 8 stemmen aanvaard Hij nam deel aan razzia's op onderduikers UIT DE PROVINCIE Hij j wist niet» dat Nederi and in oorlog was Zeeuwscb-Vlaanderen DE WAARHEID EN ANDERE BLADEN VOOR MILITAIREN VERBODEN Bij de voortzetting van tiet deoac over het wetsontwerp Dienstplicht-voorzieningen be toogde de heer Roos jen (A.R.) dat de ministers seen aanleiding hebben gegeven hen van dictatoriale buiten sporigheden te beschuldigen. Spr. wees er op, dat het aantal veldpredikers en aalmoezeniers te gering is, vooral ln Indië. Spr. vroeg de aandacht van den Minister voor het feit, dat vele studenten van andere fa culteiten zich bij de theologi sche laten inschrijven om vrij stelling te verkrijgen. De heer Bierema (P. v. d. V.) verklaarde bezwaar te hebben tegen de verschuiving van de oorpronkeljjke datum, waarop de wet zou vervallen, ra^L Januari 1947, tot 1 Juli De heer Schoonenberg (C. P.N.) noemde het ontwerp niet-democratisch. Voorts pro testeerde deze spreker tegen het verbod van „De Waar heid" door een luitenant-kolo nel te Nymogen. Het ls z.i. onjuist geestelijke verzorging uitsluitend als kerkelijke ver zorging te zien. De heer Tilanus (C.H.) hoop te op een duidelijk antwoord van den minister op de hem gestelde vragen. Overigens in formeerde spr. of een machti ging tot 1 Juli eigenlijk niet te kort is. De heer Tilanus had geen reden om den minis, ter zijn vertrouwen niet te schenken. Hg achtte het een heele prestatie dat liet gelukt is een troepenmacht op de been te brengen en een divisie naar Indië te zenden. De heer van Dis (St. Ger.) drong aan op een behoorlijke vergoeding vcor achterblgven- den en verzocht tooneel en dans voor de soldaten te ver bieden. Ook verzette hij zich tegen de vaccinatleawang, welke op -de dienstplichtigen is uitgeoefend. DE MINISTER AAN HET WOORD. De .minister van oorlog, de heer Fiévez erkende de staats rechtelijke bezwaren tegen het ontwerp. Het gaat hier echter om een noodtoestand op een moment, dat noch spr., noch de minister van marine zich in staat achten te komen met een voorstel tot wijziging der Diens.plichtwet. Spr. zeide te eullen nagaan of er iets tegen de door den heer Roosjen bedoelde „theo logische" studenten kan wor den gedaan. AANWINST VOOR DE KOOPVAARDIJVLOOT. Het zal niet lang meer du ren of de Ned. Koopvaardij - vloot, die in de oorlog meer dan 50 van haar tonnage heelt verloren, zal weer tot op 75 van haar oorspronkelijke capa- citeit zijn hersteld, aldus nir. J. J. Oyevaar. directeur-gene raal van de Scheepvaart van het Dep. van Verkeer, tgdens een ontvangst aan boord van het turbineschip Friesland" de haven van- Rotterdam ter gelegenheid van he l«t, dat ae Ned. regeering, in wier op dracht dit schip in pensylvania is gebouwd, de „Friesland" aan de Ver. Ned. Scheepvaart heelt overgedragen. Weldra zal dit gloednieuwe schip van Rot terdam vertrekken om dienst te doen op de Holland-Australië- ïyn De „Friesland" is een van de tien schepen van het type C 3. welke onze regeering, toen n°S te Londen, in 1944 heeft besteld teneinde onze gehavende1 vloot ten deele weer op peil te bren gen. NIEUWE SCHOENEN BONNEN. Het C.D.K. deelt mede, dat met ingang van 1 October jl. nieuwe bonnen voor gewone schoenen, werkschoenen er mijnwerkersschoenen in ge bruik zijn genomen Deze bon nen zijn uitgevoerd in dezelfde kleur als ae oude. doch met een ander pantogram. De oude bennen blijven tot nader order geldig. AMSTERDAM—NEW YORK GOEDKOOPER. Nu de regeeringen van de betrokken landen hun goed keuring hebben gegeven aan het besluit van de internati onale luchtvaartconferentie om de retourtarieven tusschen Amerika en Europa te verla gen, zal ook de K.L.M. haar tarieven op de Noord-Atlanti sche route herzien. ONDERNEMERSBELASTING LANDBOUWBEDRIJVEN Volgens het voorloopig ver slag inzake het wetsontwerp „wrjziging besluit op de onder nemersbelasting" hebben ver schillende Kamerleden be zwaar tegen het Intrekken \'an de vrijstelling van onder nemersbelasting voor de land bouwbedrijven, vooral omdat deze belasting dan uiteindelijk toch door het Landbouwcrisis- fonds zou moeten worden be- ïand, aangezien het Verschil tusschen opbrengst en kost prijs door dit fonds wordt overbrugd. Tal van andere leden vinden de ondernemersbelasting on billijk en verzetten zien der halve tegen uitbreiding daar van. Tenslotte vroegen vele leden, of het juist is, dat reeds thans aangifteformulie ren aan de boeren zijn toege zonden. Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan keuren zij dit ten sterkste af. De minister deelde mede, dat hy pas een legerorder heeft onderteekend, waarin „De Waarheid", Geeft acht" en het blad van prof. Pootjes, voor militairen verboden en uit de kazernes geweerd worden, zulks naar aanleiding vst/x ar tikelen van de laatste weken. Er is geen vaccinatiedwang, maar wie niet gevaccineerd wordt, krijgt in Indlë geen be- wegingsvrgheid ten einde be smetting te voorkomen. Na re- en dupliek, waarbij van comunistische zjjde werd geprotesteerd tegen het ver bod van genoemde bladen, werd het wetsontwerp met 57 tegen 8 stemmen (die der C.P. N.) aangenomen. De heer v. d. Sleen (P.v.d A.) had nog opgemerkt, dat zJ. het blad „Indië ln Nood" dat van prof. Ge rr ets on eerder voor een verbod in aanmerking komen. Te voren was nog een amen dement van den heer Rays de Beerenbrouck aanvaard, vol gens hetwelk afwijkingen van de dienstplichtwet moeten wor den gesteld bij alg. maatregel van Destuur, welke binnen 14 dagen aan het parlement ter goedkeuring moeten worden voorgelegd. De communisten en 4 Chr. Hist, leden stemden tegen dit amendement. Hei hielp Er is destijds nog al wat stof opgewaaid over het feit, dat de burge meester van Hilversum aan een groot aantal on derwijzers politioneele bevoegdheid had gege ven, teneinde de balda digheid bg de jeugd tegen te gaan. Blijkens een dezer da gen gehouden vergade ring blijkt deze maat regel echter goed- te hebben geholpen, want het aantal klachten over baldadigheid daal de van 135 in Mei jl. tot gemiddeld 3 in de laatste maanden. Uit preventief oog- fmnt is de beperkte po- itioneele bevoegdheid voor een aantal leer krachten voorloopig nog gehandhaafd. NOG GEEN MARGARINE OP DE BOTERBON. In verband met de vertra ging in de aanvoer van grond stoffen voor de margarine is het nog niet -toegestaan op boterbonnen margarine af te geven. De door minister Beel in het uitzicht gestelde vrije keuze zal op een nader bekend te maken tijdstip Ingaan. MONUMENTEN VOOR GEVALLENEN. Binnenkort kan in het Ste delijk Museum te Amsterdam een tentoonstelling tegemoet worden gezien van ontwerp- monumenten ter herdenking van gevallen cndergrondsche strijders. Naar wij vernemen zijn er ongeveer 50 ontwerpen ingezonden. TRIBUNAAL TERNEUZEN „Palen-planters" staan terecht. De 53-j. loondorscher A. J. Haartsen te Schoondijke, thans geïnterneerd, was lid van de N.S.B., de N.V.D. en E.F. Verder actief lid van de Landwacht, waarvoor hg, na zijn vlucht in September 1944, wacht- en patrouillediensten heeft gedaan in Doetinchem en bezocht ook vergaderingen van de N.S.B. Besch. beweerde alles ge daan te hebben in het belang van het algemeen en nam een erg onnoozele houding aan. Het tribunaal hekelde echter fel zijn houding, speciaal bij de Landwacht. Besch, is thans iy2 jaar geïnterneerd. Mr Kuipers noemde besch. een slachtoffer van misleiding. Daarbij heeft hij nimmer iemand lastig gevallen. PI. verzocht geen verdere inter- neering op te leggen en hem alleen te treffen in zijn ver mogen.. JONG BEDORVEN. De 20-j. E. van Swaal, landbouwersknecht te Hengst dijk, thans geïnterneerd, was niet alleen lid van de Nat. Jeugdstorm, maar paradeerde in de uniform van landwach- ter, gewapend met een ge weer, hielp mede bij razzia's op onderduikers te Stoppels- dgk en Boschkapelle, deed bewakingsdiensten bij het dis tributiekantoor te Hontenisse en na zijn vlucht uit Zeeuwsch Vlaanderen, patrouillediensten te Olst-Diepenveen en werkte bij de O.T. te Olst en Goor. Ook deze besch. verdedigde zich thans met onwetendheid en had alles gedaan om bjj de Nederlandsche politie te ko men. Hij bracht het zelfs tot Schalkhaar. Mr. Kuipers was van mee ning, dat deze besch. te jong was om de consequenties van zyn daden te begrijpen, temeer daar hg verbleef in een milieu van N.S.B.-ers, zoodat hij daardoor geheel werd beïn vloed. De verd. vroeg clemen tie en rekening" te houden met de 18 maanden dat besch. reeds geïnterneerd is. De 57-j. hotelhouder J. Ber'gsma te Oostburg, was lid van de N.V.D., stond toe dat zijn dochter zich aansloot bij de Nat. Jeugdstorm, liet in zijn hotel vergaderingen hou den van de N.S.B. en haar nevenorganisaties en bediende in zgn zaak de landwachters, als deze moesten uitrukken om onderduikers op te spo ren. Ook was hg actief werk zaam by het zg. „palen plan ten". Besch. is 6 maanden ge ïnterneerd geweest. De voorzitter verweet be schuldigde, dat hij uit bere kening geen lid van de N.S. B. is geworden, doch wel zrjn vrouw en dochter Ook bleek dat niet besch., doch zijn vrouw lid van de N.V.D. was. Mr. Kurtz wees er op dat besch. over zrjn vergaderzaal niets te zeggen had, daar deze zaal door de Duitschers was gevorderd. Pleiter verzocht rekening te houden met de groote verlie zen die besch. reeds heeft ge leden en hem verder geen 3traf op te leggen. NOG EEN CAFÉHOUDER Tenslotte stond terecht de 58-j. herbergier G. Barelds te Tern. Hg was sympathi- seerend lid geweest van de N.S.B., lid van de N.V.D. en het E.F. Hg bezocht verga deringen van de N.S.B. en deed dienst als voorman bij de palen-actie. Besch. ver klaarde nu alles gedaan te hebben om zijn radio te mo gen behouden en meer drank te krijgen, dus alles voor zjjn zaak. Besch. is 16 maanden geïnterneerd geweest. De voorz. merkte op dat besch. een zeer laffe houding heeft aangenomen. Mr. Tichelman verzocht het opleggen van een geldboete. UITSPRAiKEN. A. A. Rombout, landarbei der te Koewacht, thans kamp Sluis blijft geïnterneerd tot 10 October 1947; ontzetting rechten. W. Bluemink, chauffeur te Amersfoort, vroeger te Oost- burg, geen maatregelen opge legd. C. P. Buijsse, letterzetter te Sas van Gent. thans kamp Vught: onzetting rechten, met bevel tot Onmiddellgke invrij heidstelling. Ba. ZapfMaier, Terneu- zen, thans kamp Groede, ver beurdverklaring radiotoestel en het meubilair, in bruikleen gegeven aan oorlogsslachtof fers, ontzetting rechten, met bevel tot onmiddellgke invrij heidstelling. J. K. Kolgn, bierbottelaar te Terneuzen, verbeurdverklaring van 500, ontzetting rechten. De herziening der belastingen. Uit het voorloopig verslag betreffende het wetsontwerp Belastingherziening blijkt, dat de Kamerleden in het alge meen een verlaging van de lasten op het bedry'fsleven goedkeuren, ook al kunnen sommige zich niet vereenigen me* een compensatie door vernooging van de omzetbe lasting welke door de consu menten zou moeten worden opgebracht. Sommige leden zouden het percentage der Vennoot schapsbelasting tot 25 pet. wil len verlagen, doch andere spraken van 40 pet teneinde de ondernemingsbelasting te kunnen afschaffen. In verband met de noodza kelijkheid om de belasting druk op het bedrijfsleven te verminderen vroegen vele le den zich toch wel af, of de belastingdruk, voortvloeiende uit het nieuwe tarief voor de inkomstenbelasting ten slotte niet al te hoog zal worden. De stimulans om door in tensiever werk een hooger in komen te verkrijgen dreigt zoo te worden weggenomen. Wanneer de minister zou volharden in zgn voornemen om een overwinstbelasting en winstgerechtigde-belasting als voorheffing op de inkomsten belasting te „bevorderen, acht ten sommige leden, die zich tegen dit voornemen verkla ren, het toch noodzakelijk ter zake overleg met België te plegen. Ten slotte werden bezwaren naar voren gebracht tegen de voorgestelde wijziging van het tarief der inkomstenbelasting, waardoor ongehuwdën ont last zouden worden ten kos te van groote gezinnen en de belasting op de middelbare inkomens te verzwaren tege lijk met verlichting van de hóogere. MOORD MET VOORBEDACHTEN RADE. Voor de Rechtbank te Rot terdam heeft de 38-j. bank werker P. V. terecht gestaan, die in Jan.' j.l. een 20-jarig meisje, met wie hij intieme betrekking onderhield, van het leven had beroofd door haar -een messteek ln de rug toe te brengen De ambtenaar van het O. M. eischte, re kening1 houdende met alle om standigheden. vgftien jaar ge- vangenisstraf wegens moord met voorbedachte rade. De raadsman was van oor deel, dat geen voorbedachte rade ten laste kon worden gelegd en pleitte uiterste cle, Woningbouw door particulieren. De minister, van Openbare Werken en Wederopbouw heeft op vragen van het Kamerlid, den heer Kraayvanger inzake het woningtekort speciaal -in de getroffen gebieden o.m. geant woord, dat het niet juist is, dat. indien de financieele regeling voor het bouwen door particu lieren reeds tot stand ware ge komen, bijv. te Rotterdam reeds 1000 woningen meer in aan bouw hadden kunnen zijn. Dit hangt nl. in de eerste plaats af van de aantallen beschik bare bouwvakarbeiders. Vervolgens deelde de minister mede, dat bedoelde financieele "regeling binnen enkele weken te verwachten is. Houtfabriek te Groede in de asch gelegd. Een felle brand heeft Vrij. dagmorgen de zagerij en scha- verg van den heer J. Schip pers te Groede in de asch ge legd, waardoor tevens een zeer belangrijk bedrijf voor de hout-industrie is uitgescha keld. Even na 6 uur werd de brand ontdekt. Het vuur, dat vermoedelijk reeds geruime tijd had liggen smeulen, nam spoedig een omvang aan wel ke zeer ernstige gevolgen deed vreezen. De brandweer ulf- Groede was snel ter plaatse, eerst met één en even later met twee spuiten. Hoewel zij zeer actief was, nam het vuur nog in hevigheid toe, zoodat as sistentie moest worden ge vraagd aan de Oostburgsche brandweer, die dan ook spoe dig op het terrein van de brand verscheen. Met vereende krachten werd het vuur bestreden, doch men kon niet verhinderen, dat de fabriek geheel uitbrandde. Mede dank zij de gunstige windrichting kon de brand weer voorkomen, daj- het vuur zich uitbreidde tot het aan grenzende woonhuis of tot een groote partij hout. welke ligt opgeslagen. De schade ls zeer groot. Meer dan 20 machines wer den grootendeels vernield en daar machines en onderdee- len in ons land niet te verkrij gen zrjn, zal dit voor Z. Vlaanderen belangrg'kste be drijf voor geruimen tijd lam gelegd zgn. De fabriek had veel orders, speciaal op het gebied van borstelwerk en voor de export. Alleen de groote zaagma chine, welke buiten de fa briek staat, ls behouden ge bleven. De oorzaak van de brand is tot dusver onbekend. DOODELIJK ONGEVAL. Donderdagmiddag was de 22-jarige ongehuwde J. R. op het erf van den landbouwer F. Dekker in de KI. Zevenaar- polder onder Terneuzen be hulpzaam bij het dorschen van graan. Door niet opgehelderde oorzaak kwam R. met zijn hoofd in de persmachine te recht, waardoor dit geheel ver_ pletterd werd. Oester-export naar Engeland begint. Officieel wordt uit Yerselce gemeld dat op 12 October de oester-export naar Engeland een aanvang zal nemen. De eerste zendingen, zullen nog niet grooter zijn dan 50,000 stuks. Dit houdt verband met het feit dat men ln Engeland eerst de aangekochte Fran- sche oesters wil consumeeren, zoodra deze verbruikt zrjn zal de export uit Zeeland vermoe delijk grooter wordén. .Over September 1946 be droeg de oesterverzending Li totaal 1.044.225 st. (934.547); hiervan gingen naar Neder land 268.000 (900.297) stuks, naar België 742.173 (34.250) stuks, diversen 33.450 (nihil) stuks. De cijfers tusschen haakjes zgn die over Septem ber 1945. Speciaal de export naar België is dus zeer be langrijk toegenomen. Polen komen op „De Schelde" werken. 125 Poolsche werkkrachten, waarvan 100 ongehuwden en 25 gehuwden, die als „displa ced persons" uit Duitschland naar Nederland zgn gekomen, zullen met toestemming van de Regeering te werk worden gesteld op de werf van de Kon, Mij. „De Schelde". Over het verzoek van de di rectie van „De Schelde" om eenige honderden Polen utt Engeland te werk te mogen stellen, is echter nog steeds geen beslissing genomen. Toch zal op deze wijze al thans eenige verlichting wor den gebracht in het arbeiders tekort op „De Schelde", maar het kwantum is nog geenszins voldoende om de Maatschappij in staat te stellen belangrrike opdrachten, als haar weraen aangeboden, te aanvaarden. Het schijnt ln de bedoeling te liggen de Poolsche arbeiders te huisvesten in een barakken kamp op het terrein van „De Schelde". BENOEMINGEN. Bij K.B. zijn benoemd in de provincie Zeeland: te rekenen van 1 Nov. 1944, tot dnkgraaf van het waterschap de Ver. Polders van Ossenisse. P. J. Perdaen, te Vogelwaarde en is aan E. P. M. Verdurmen te Vogelwaarde op zgn verzoek Dijz. Gerechtshof Acht jaar geëischt tegen Oostfrontstrijder. Vrijdag kwam het Bijz. Ge rechtshof te Middelburg in openbare zitting bijeen. Pieter Meertens, transport arbeider, Terneuzen, gaf toe in 1941 te zijn toegetreden tot de Waffen SS. Hij ver klaarde echter niet geweten te hebben, dat Nederland in oorlog was. Hg was lid van de N.S.B., was W.A.-man, had de eed afgelegd en vocht aan het Oostfront. Zgn verdediger, mr. Ter- GEEN GRATIE. Alle veroordeelden worden Woensdag opgehangen. Reuter meldt uit Berlijn, dat de Geallieerde Bestuurs raad alle verzoeken om gratie inzake de vonnissen tegen de Nazileiders verworpen heeft De v terdoodverooraeelden zul len a.s. Woensdag worden op gehangen. De verzoeken van Goering, Jodl en Keitel om de dood door de kogel werden even eens afgewezen, evenals dat van Raeder om de dood Sn plaats van levenslange gevan genisstraf. Vredesverdrag met Roemenië goedgekeurd. Nadat van 9 uur tot 2 uur over de verschillende artike len was gestemd is gisternacht het Vredesverdrag met Roe menië door de voltallige ver gadering van de Vredesconfe rentie in zgn geheel goedge keurd. O.m. werd goedgekeurd, dat de Groote Vier het Donau- vraagstuk in een speciale bij eenkomst zullen regelen. TSJANG KAI TSJEK HERKOZEN. Tsjang Kai Tsjek is herko zen als president der Chinee- sche republiek. Hij heeft de militaire dienst plicht voor geheel nationalis tisch China afgekondigd, waar door alle mannen van 18 tot 45 jaar kunnen worden opge roepen. DE EERErROMOTIE VAN PROF. SCHERMERHORN. De eerepromotie van prof. ir. W. Schermerhorn aan de Universiteit van Gent-zal op 14 October plaats vinden bui ten diens tegenwoordigheid. Mevr. Schermerhorn zal de bul in ontvangst nemen. DOODSTRAF GEËISCHT. De procureur-fiscaal bg het bijzonder gerechtshof te Am sterdam heeft de doodstraf ge- eischt tegen H. A Blok uit Baarn, die van 19421943 be waker in het beruchte kamp Erica" in Ommen is geweest, Daarna heeft hij in Hilversum een twaalftal menschen doen arresteeren. AMERIKANEN MOGEN NIET BOVEN RUSSISCH GEBIED VLIEGEN. Volgens mededeelingen van de Pan American Airways is het Amerikaansche vliegtui gen niet toegestaan van 9 tot 14 Oct. te vliegen boven Tsje- cho Slowakije, Hongarije en Roemenië of boven door Russen gecontroleerde deelen van Duitschland en Oosten rijk. Zoolang geen opheldering is verkregen, zullen alle dien sten op Midden-Europa Brus sel als eindpunt aanhouden. Vermoed wordt dat het verbod verband houdt met Russische legermanoeuvres. REGEERING VAN IJSLAND AFGETREDEN. De regeering van IJsland heeft haar ontslag aangebo den nadat de communisten waren uitgetreden omdat zg zich niet konden vereenigen met de overeenkomst met de Ver. Staten waarby aan dat land wordt toegestaan het vliegveld bg Reykjavik te ge bruiken. Von Papen mag niet weg De hoofdcommissaris van politie te Neurenberg heeft instructie gekregen van den Beierschen minister-president, dr. Wilhelm Hoegner, dat Von Papen Neurenberg niet mag verlaten of anders onmiddel lijk moet worden gearresteerd. Hoegner's Instructie ls goed gekeurd door het Amerikaan sche militaire bestuur. HET WAREN GEEN PROJECTIELEN. De staf van de Zweedsche defensie ls tot de conclusie gekomen, dat de op meteoren gelijkende voorwerpen. die tusschen 1 Mei en 30 Septem ber boven Zweden zijn waar genomen, gewone natuurver schijnselen warén. Er is niets dat er op wijst, dat het V- bommen of andere projectie len zijn geweest. GRANATEN IN HET GRENSGEBIED. Vrijdag werden te Nijmegen uit Oostelijke richting weer hevige ontploffingen waarge nomen. De laatste dagen zijn weer verschillende granaten vermoedelgk afkomstig uit het Reichswald, over de om geving van Gennep en Groou- beek gekomen. Binnen één week wapenstilstand Hooggeplaatste Nederland sche en Indonesische autoritei ten achten het waarschijnlijk, dat binnen één week een wa penstilstandsovereenkomst zal zijn bereikt. Sjahrir zou op het oogenblik bezig zijn het Indonesische opperbevel af te brengen van zgn verzet tegen de troepenuitzending uit Ne derland naar Indonesië. Sjah. rir zelf is blijkbaar door Prof. Schermerhorn er Nvan overtuigd dat de troeoen uit zending uitsluitend een parle mentaire aangelegenheid ts. Verder moet prof. Schermer horn er.in zgn geslaagd Sjah-i rirs vertrouwen te winnen, zoodanig dat Sjahrir nu be reid is te gelooven, dat de troepen niet komen om een koloniale oorlog te voeren. EERSTE SLACHTOFFER VAN VLIEGTUIGRAMP BEGRAVEN. Donderdagmiddag Is de eer ste van de 24 dooden van Apeldoorn, de 14-jarige Henk Schuite, te Hardenberg, waar zrjn vader burgemeester is geweest, begraven. Aanwezig waren vertegenwoordigers van den Minister van Marine, het gemeentebestuur van Apel doorn, het schoolbestuur der Chr. H.B.S. en van de leer lingen. Er werd gesproken door ds. P. Visser en door een oom van het slachtoffer. ROUWDIENST TE APELDOORN. In de kerk aan de Loolaan te Apeldoorn is Donderdag avond een rouwdiens; gehou den voor de verwanten van de slachtoffers, het personeel en de leerlingen van ae Chr. H.B, S. en voor allen, die aan de hulpverleening direct na de ramp hebben deelgenomen. Het woord werd gevoerd door ds. J. C. Karres, voor zitter van het schoolbestuur, dr. F. A. de Planque, directeur van de H.B.S., en ds. J. R, Goris. godsdiens tleeraar der H.B.S. VALSCHE SUIKERBONNEN. BH een groot winkelbedrijf te Alkmaar zijn 150 valsche suikerbonnen ontdekt. Drie nersonen, die deze bonnen had- >n ingeleverd of althans me- ■opllchtig waren, zijn gear resteerd. woert zag deze besch. als iemand die graag avontuur zocht, een statenlooze, die soldaatje speelde buiten de politiek om. Besch. zelf bracht nog In het midden, dat hij, als fou- rier in Nederland zijnde, vele deelnemers aan de honger tochten aan brood had ge holpen. Eisch: 8 jaar gev. straf. OM STUDENT TE WORDEN. Anton A. J. v. d. Broecke, zonder beroep, Aarden burg, was volgens zijn eigen zeggen tot de „Landstorm Nederland" toegetreden om student te kunnen worden. Zeer duidelijk kwamen overi gens zijn beweegredenen voor zijn dienstneming in zijn ver warde verklaringen niet tot uiting. Als getuige déchar ge trad op de heer A. Kool horst, rector van het lyceum te Aardenburg. Mr. Terwoert, zgn verdediger, wees op de huiselijke omstandigheden van verd., wiens moedèr van af komst Duitsche was. Hg was van meening. dat beseh. zelf moreel niet verkeerd had ge handeld, maar alleen de con, sequenties had getrokken uit zijn van huis uif- meegekre gen overtuigingen. Eisch: 1jaar Rijkswerk inrichting. OM DE GEIT. Als laatste verdachte stond terecht Pleune Kolijn, echt- genoote van A. J. Mol, zon der beroep te Sas van Gent. Beschuldigde had ruzie ge kregen met haar buurman Slock, 'over een geit, die in de weg stond, en konijnen, die als repressallle maatregel zou den worden losgelaten. Zij verklaarde, dat zg Slock toen een loer had willen draaien". Ze was naar de nabij zijnde Duitsche „Zoll" geloopen en had daar verteld, dat in de woning van Slock een olie-persmachine aanwezig was. Haar verdediger, mr. H. C. M. van Son, reconstrueerde het geheele geval nog eens. Eisch: 1 jaar gev. straf en ontzetting rechten voor de tfld van 10 jaar. UITSPRAKEN. A. J. Maas, timmerman, Domburg, 3 j. en 6 mnd. Rijkswerkinrichting met af trek sedert 11 Juni 1945. J den Dekker, chauffeur te Middelburg, 2 j. gev. str. met aftrek sedert 12 Juli 1945. L. K. Vink, landbouwer, Hulst, 3 j. Rijkswerkinrich ting met aftrek sedert 21 Juni 1945. J. Pietersen, los werkman, Middelburg, 2 j. en 6 mnd. fev. straf met aftrek sedert 5 Juni 1945. H. C. Meeusen, caféhouder, Terneuzen, 6 j. gev. straf met aftrek sedert 10 Mei 1945, mef recht op cassatie. M. J de Cock, zonder be roep, St. Jansteen, 15 j. gev. straf met aftrek sedert 1 Juni 1945, met ontzetting rechten voor het leven; cas satie toegestaan. eervol ontslag verleend als dijkgraaf van dit waterschap. Voorts is mei Ingang van 19 Dec. 1946 benoemd tot dijk graaf van de Westerlandpol- der M. Janse, te WolfaArtsdijk, bot dijkgraaf van de Kleine Molenpolder J. A. van Damme te Graauw en Langendam. Voorstel tot uitbreiding van Goessche sportterrein. PLANNEN VOOR EEN SINTELBAAN. Het college van B. cn W. van Goes heeft thans aan de gemeenteraad opnieuw het voorstel toegezonden tot be langrijke uitbreiding van het gemeentelijk sportterrein. In een rapport van den. hoofdopzichter van de ge meentewerken, wordt er op gewezen, dat de Stichting „Goesche Sportbelangen" thans beschikt over 4 voetbalvelden en 2 tennisvelden te weinig om om alle vereenigingen vol doende speeltijden te kunnen afstaan. Voor genoemde uitbreiding van het aantal sportvelden en, de aanleg van een sintelbaan de eerste in Zeeland dient grond naast het sport terrein te worden aangekocht en daarvoor is zeer geschikt 4 ha. bouwgrond van den heer v. Baaien, gelegen tusschen de Gelderlooze weg en het be- bestaande sportterrein. De teekening geeft aan, dat het sportterrein kan worden uitgebreid met een slntelbaan, ruimten voor athletiek, een kofbal-, hockey- en handbal- veld, terwijl een voetbalveld verplaatst wordt in verband met de aanleg van de sintel- baan. Voorloopig is ook reke ning gehouden met de plaat sing van een wielerbaan en de bouw van een overdekte tri bune. De begrooting van een en ander bedraagt j 78.000, Naar aanleiding van een. schrijven hierover van B. en W. aan de Gedep. Staten kre gen zij van genoemd college antwoord, dat het overtuigd is, dat de centrale ligging van Goes de uitbreiding van het bestaande sportterrein drin gend noodzakelijk maakt. Na drukkelijk brengen de Ged. Staten echter onder de aan dacht. dat de toestand van de overheidsfinanciën in het alge meen en die in Goes in het bijzonder de gTootste zorg baart, zoodat uiterste sober heid geboden is. ZUIVERING. Op grond van de desbetref fende bepalingen vah het zui veringsbesluit 1945 is aan: T. den Hollander, besteller bij de P.T-T; te Goes met in gang van 18 Juni 1945 ontslag uit zijn functie verleend. Mej. A- L. M. Hoegen. assistente Afd. Vrouwenbe- mïddeling bijkantoor Oostburg van het Gewestelijk Arbeids bureau te Middelburg, werd op grond, van dezelfde bepa ling, gerekend vanaf 1 Sept. 1944 uit haar functie ontsla gen. Het blijft ïn de familie. Bij het huwelijk van P. C. de Koeijer en C. J. de Koeijer te Yerseke, werd de huwelijksakte, met uitzondering van de belde moeders, uit sluitend onderteekend door >.de Koeijers". Vol gens den ambtenaar van de burgerlijke stand is zulks, voor zoover hem bekend is, in deze ge meente nog nimmer voorgekomen. 'erneuzen GEMEENTERAADS VERGADERING. Door de gemeenteraad van Terneuzen werd tot onderwij zeres aan de openbare lagere school benoemd, mej- R. Die- rlckx uit Krabbendijke. Het voorstel van B. en W. tot het aanstellen In vaste dienst van den héér C. V. de Koek als gemeentearts werd verworpen. 1 Vastgesteld werden o.m. ver ordeningen inazke hondenbe lasting, het ingebruik hebben van gemeentegrond en het in nemen van een standplaats met een woonwagen. Het voorstel inzake een nieuwe wegenbelasting werd echter door. de raad verwor pen. Retranchement BENOEMING DISTRICTSRAADSLEDEN. In verband met de Wet °P het Consumentencrediet rijn tot distnetsraadsieden in Retran, ciiement benoemd: de dames C. S. Risseeuw en M. de BLaejj* en de heeren J- de Bruyne, voorzitter- h den Hamer. Piv. voorzitter; j. Leenhouts, secretaris en J. Goossen Predikbeurten Ned. Herv. Gem. Axel: 10 ds. Cazemier, 2.30' ds. Sara- ber; Hoek: 10 en 2.30 ds. Kromhout; Hontenisse: 10 ds. Saraber; Hulst: 10 ds. Her- manides; Sas van Gent: 10 ds. v. d. Graaff; Sluiskil: 10 en 2.30 ds. Moorsel; Philip pine: 2.30 ds v. d, Graaff; Terneuzen: ld en 2.30 ds. Sickesz; Zaamslag: 9.30 en 2.30 ds. Talma; Schoondyke: 10.30 cand. Schopenhauer; Waterlandkerkje: 10 ds. v. Yperen; IJzendyke: 10 cand. Doorn; Hoofdplaat: 10 ds. Pliester;.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10