Minister Lieftinck over onze inkoopen in Canada en de Ver. Staten Wet op de dienstplichtvoorzieningen met 57 tegen 8 stemmen aanvaard UIT DE PROVINCIE LAATSTE NIEUWS. Generaal Smufs bezoekt Zeeland Hoe moeten wij deze financieren? Minister Lieftinck heeft in zyn uiteenzetting tegenover de pers, waaruit wij in de vorige editie reeds enkele der belangrijkste punten mede deelden, er nog op gewezen, dat de Nederlandsche impor teurs veelal te weinig bekend zijn met de CaSadeesche markt. Dank zij het oude Ca- nadeesche crediet van 125 millioen dollar, laat onze de- vlezenpositie tegenover Cana da nog een aanmerkelijke ruimte toe, terwijl bovendien met dit crediet stellig nog niet het laatste woord is ge sproken. DE HULP VAN AMERIKA Onze inkoopen In de Ver. Staten hebben voor 1946 dek king gevonden door de be- trekkeiyijk geringe export van goederen en diensten, voorts door het In Maart met de export- en importbank af gesloten ongedekte crediet van 200 millioen dollar, door de in Amerika geaccumuleer de dollarsaldi en door de li quide middele.n die het resul taat waren van de aflossing van obligatleleeningen. Voor 1947 zal het aankoop programma stellig niet min der zvjn dan voor dit jaar. In 1947 zullen de buitenland- sche credletbehoeften voor in- voerdoeleinden waarschijnlijk een top bereiken, terwyl de betalingsbalans waarschijnlijk een groot deficit zal vertoo- nen. Hopelijk is onze export in 1947 aanmerkelijk grooter dan dit jaar. Dan zullen zich dus groote financieele vraag stukken voordoen. Do minister wees er op, dat er uiteraard gelegenheid be- staaf om met een eigen emissie op de Amerikaansche markt te komen. Nederland komt daartoe stellig het eerst voor in aanmerking, aange zien het van allAEuropeescne lanien het gunstigst beoor deeld wordt. De minister wilde geen mis verstand laten heerschen over het feit, dat de verkoop van Nederlandsch bezit aan Ame rikaansche effecten, waartoe sinds 20 Sept. de gelegenheid is opengesteld, thans moet gescnleden op een lagere New-Yorksche beurs en dus met dollar-verlies, VRIJE ECONOMIE. Vervolgens wees minister Lieftinck er op, dat de geleide economie in de Ver. Staten steeds meer op de achtergrond raakt en met Wallace de laat ste New-Dealer is verdwenen. Zijn opvolger Harrlman is een voorstander van de vrye eco nomie. Niettemin terwijl men in Maart in Amerika nog meerendeels voorstander was van geen gedwongen liquida tie, ligt het accent thans an ders en vraagt men zich af, of Nederland de liquidatie van Amerikaansche stukken wel zou vrjjlaten. Bij zeer velen werd tegenover den minister de geddchte uitgesproken of hij de liquidatie wel aan par ticulieren zou overlaten. De minister maakte front tegen de opvatting, dat Ame rika ook economische vrijheid eischt in de landen, aan welke het leeningen zou ver strekken. Maar er zjjn nu eenmaal algemeene landsbe langen, die hooger moeten worden aangeslagen dan de belangen van een oepaalde groep effectenhandelaren en zelfs dan die van de Amster- damsche Effectenbeurs als in ternationaal orgaan. Minister Fièvez naar België. Naar wy vernemen, zal 'de minister van oorlog, lt. kol A. H. J. L. Fièvez van 15 tot 17 October een bezoek aan Brussel brengen, teneinde de Belgische regeering dank te betuigen voor de faciliteiten verleend bij de voorbereiding en uitvoering van de studie reis, die door leerlingen van de Hoogere Krygsschool naar de Ardennen is gemaakt. Verder ligt het in het voor nemen na te gaan in hoeverre ook vooi- den vervolge ln dit opzicht en op overeenkomstl- ge wjjze samenwerking moge lijk is, waarbij ook gedacht wordt aan detacheering over en weer van officieren der beide legers. Op uitnoodlging van de Bel gische autoriteiten zal de mi nister deze gelegenheid tevens gebruiken om een bezoek te brengen aan eenige militaire inrichtingen. De valsche slembiljetten affaire. De beruchte Tilburgsche stembiljetten-affaire zal 24 October door de Bredasche rech.bank worden behandeld. Terecht hiervoor zal staan C. Jansen uit 'ïilburg, dezelfde die destijds gewikkeld is ge weest in de speurtocht door Brabant naar Arnold Meyer. Het leek aanvankelyk onmo gelijk, dat Jansen vcor het ge bruiken van valsche stembil- ye.tcn vervolgd zou kunnen worden, dit door een zekere leemte in de wet. De officier by de Bredasche rechtbank beeft de zaak echter toch doorgezet en Jansen is het zich wederrechteiyk toeëige- nen van een blanco stembiljet, althans het deponeeren van 2 vervalschte of valsche, vooraf ingevulde stembiljetten i.i de stembus, ten laste gelegd. EEN NIEUW PROCES TEGEN OORLOGSMIS DADIGERS. Half November zal i nieuw groot proces worden gehouden tegen Duitsche oor logsmisdadigers. Dan zullen de Duitsche geleerden zich hebben te verantwoorden voor het verrichten van medische experimenten met nog leven de slachtoffers van het Nazi regiem. O.a. generaal Milch, die daartoe opdracht gaf, zal dan terecht staan. DeNVer. Staten hebben genoegen genomen met een schadevergoeding van 150-000 dollar, door Joego-Slavië te betalen, wegens de dood van vyf man. die zich in het op 19 Augustus j.l. boven Joego- Slavisch grondgebied neerge schoten Amerlkaansch vlieg tuig bevonden. Goering gebroken. Een beambte van de Neu- renberger gevangenis heeft meegedeeld, dat Goering een geslagen en gebroken man is. Hij is woedend omdat Schacht ik* vrijgesproken. De toestand der veroordeelden is er overi- ens een van doffe berusting. iy spreken niet over het von nis en doen alsof zij het ver wachtten. Sommigen toonen zich verrast of ontstemd over het vryspreken van Schacht en Von Papen, doch koesteren niet dezelfde gevoelens ten aanzien van Fritzsche. Geen van de veroordeelden zegt een goed woord van Goering. Sauckel, de slavendryver der Nazi's, gelooft dat zijn doodvonnis een vergissing is, ontstaan' door een verkeerde vertaling van een zin in de bewijsvoering. Hij gaat voort brieven te schrijven over zyn vonnis, die door de gevange nisautoriteiten alle aan het Internationale Militaire Tri bunaal worden geadresseerd. TWEEDE KAMER DE WAARHEID EN ANDERE BLADEN VOOR MILITAIREN VERBODEN Minister van Marine herdenkt de dooden van Apeldoorn. In de openbare vergadering van de Tweede Kamer heeft de minister van Marine, de heer Schagen van Leeuwen, Donder dagmorgen het woord gevoerd ln verband met het tragische vliegtuigongeluk te Apeldoorn. De betrokken vlieger heeft zich in strijd met z'Jn opdracht, naar Apeldoorn begeven. Twintig minuten na de start moet het vreeselyk ongeluk gebeurd zyn. Spr. gaf uiting aan zyn ontroering en mede gevoel met de ouders, die door het ontzettend verlies getrof fen zyn tengevolge van de roekeloosheid en het gemis aan verantwoordelijkheid van den jeugdigen sergeant-vlieger. DIENSTPLICHT VOORZIENINGEN. Nadat verschillende minder belangThke wetsontwerpen zonder discussie waren goedge keurd, kwam aan de orde het wetsontwerp Dienstplichtvoor zieningen. In dit entwerp vraagt de regeering machti ging om voorloopig de vrye hand te verkrijgen bij het treffen van velerlei voorzie ningen, die geen uitstel kunnen lijden, docih afwijkingen van de dlenstplich wet inhouden; dit in afwachting van het oogen- blik, waarop de regeering ln staat zal zijn een herziening van de dienstplichtwet aan hangig te maken. Eerste spreker was de heer Stokvis (C.P.N), die verklaar de, dat zijn fractie zich niet met het ontwerp kan vereeni gen. Hy ncemde de gevolgde gedragslyn on-grondwettig en meende, dat aanneming van het ontwerp zou leiden tot een neo-fascistisch s katsbestel. Concludeerende noemde de heer Stokvis het wetsont werp een ongezond en hinkend amphibisch wangedrocht. De heer Ruys de Beeren- brouck (K.V.P.) gaf daarente gen uiting aan zijn vertrouwen in het ministerieel beleid en zeide erkenteiyk te ^jn voor het geen onder moeilijke om standigheden werd gedaan Toch was hy niet geheel over tuigd, dat t.a.v. de vrystelling niet meer voor de groote ge zinnen had kunnen worden ge daan. Spr. bepleitte aandacht voor de bezwaren, welke t.a.v. de ver zorging, ook op moreel gebied, naar voren, werden gebracht. Het moet zoo zijn, dat de mi nisters een verkeerde mentali teit in de leidende kringen niet dulden en daaraan, consequen ties verbinden t.a.v. promotie en ontslag. Voorts vroeg spr. of het aantal predikanten en aalmoe zeniers voldoende is. De heer v. d. Sleen, (P.v.d. A.) verklaarde, dat het ont werp hem niet sympathiek is. Zonder noodzaak wordt een te groote algemeene delegatie voorgesteld. Er bestaat animositeit tus- schen beroeps- en reservekader. Maar erger is dat de tucht bij verschillende onderdeden in ernstige mate ontbreekt. Vele commandanten zien de evolutie van de geest niet of willen deze niet zien. de goeden niet te na gesproken. Spr. merkte op, dat versoheide- ne vrijwilligers zich wel hadden vefbonden om voor de ♦bevrij ding van Nederland te vechten, maar verlenging der verbinte nis weigerden. Desondanks zijn ze uitgezonden. Tegen dergelijk dictatoriaal handelen moet de minister op toeden. De heer Roosjcn (A.R.) be toogde dat de ministers geen aanleiding hebben gegeven hen van dictatoriale buiten sporigheden te beschuldigen. Spr. wees er op, dat het aantal veldpredikers en aalmoezeniers te gering ls, vooral in Indiië. Spr. vroeg ae aandacht van den Minister voor het feit, dat vele studenten van andere fa culteiten zich by de theologi sche laten inschrijven om vry stelling te verkrijgen. Dq heer Blerema (P. v. d. V.) verklaarde bezwaar te hebben tegen de verschuiving van do oorpronkeiyke datum, waarop de wet zou vervallen, nl. 1 Januari 1947, tot 1 Juli 1947. De heer Schoonenberg (C. P.N.) noemde het ontwerp niet-democratisch. Voorts pro testeerde deze spreker tegen het verbod van .,De Waar heid" door een luitenant-kolo nel te Nymegen. Het is z.i. onjuist geestelijke verzorging uitsluitend als kerkelyke ver zorging te zien. De heer Tilanus (C.H.) hoop te <p een duidelijk antwoord van den- minister op de hem gestelde vragen. Overigens in formeerde spr. of een mach tl- fing tot 1 Juli eigenlijk niet e kort is. De heer Tilanus had geen reden om den minis ter zijn vertrouwen niet te schenken. Hy achtte het een heele prestatie dat het gelukt is een troepenmacht op de been te brengen en een divisie naar Indië te zenden. De heer van Dis (St. Ger.) drong aan op een behoorlijke vergoeding vcor achterblyven- den en verzocht tooneel en dans voor de soldaten te ver bieden. Ook verzette hij zich tegen de vaccinatiedwang, welke op de dienstplichtigen is uitgeoefend. DE MINISTER AAN HET WOORD. De minister van oorlog, de heer Fièvez erkende de staats rechtelijke bezwaren tegen het ontwerp. Het gaat hier echter om een noodtoestand op een moment, dat noch spr., noch de minister van marine zich ln staat achten te komen met een voorstel tot wyziging der Dienstplichtwet. Spr. zelde te eullen nagaan of er iets tegen de door den heer Roosjen bedoelde „theo logische" studenten kan worg den gedaan. De minister deelde mede, dat hy nas een legerorder heeft onderteekend, waarin „De Waarheid", Geeft acht" en het blad van prof. Pootjes, voor militairen verboden en uit de kazernes geweerd worden, zulks naar aanleiding van ar- DE EERSTE KEER! Donderdagmorgen ver scheen op het stadhuis te Goes een paartje dat wilde trouwen. Ze kwa men zonder ouders, zon der familie en ook zon der getuigen. Zh meen den met net voluit op geven van de namen der getuigen voldoende te hebben gedaan. Kenne- lyk was het de eerste keer! Het paar kon toch trouwen doordat twee ambtenaren zich bereid verklaarden als getuige te fungeeren! Woningbouw door particulieren. BINNENKORT FINANCIEELE REGELING TE VERWACHTEN. De minister, van Openbare Werken en Wederopbouw heeft op vragen van het Kamerlid, den heer Kraayvanger inzake het woningtekort speciaal in de getroffen gebieden o.m. geant woord, dat het niet juist is, dat, indien de financieele regeling voor het bouwen door particu lieren reeds tot stand ware ge komen, bijv. te Rotterdam reeds 1000 woningen meer in aan bouw hadden kunnen zijn. Dit hangt nl. in de eerste plaats af van de aantallen beschik bare bouwvakarbeiders. Vervolgens deelde de minister mede, dat bedoelde financieele regeling binnen enkele weken te verwachten is. Curasao demobiliseert. Woensdag heeft gouverneur P Kasteel medegedeeld, dat de demobilisatie van de Cu- raqaosche troepen aan het eind van dit jaar voltooid moet zyn. Hy maakte nog be kend, dat de toekomstige vry- wllligers zich konden opgeven voor een onderdeel van het Nederlandsche leger dat bin nenkort op Curagao zal wor den opgericht. tikeien van de laatste weken. Er is geen vaccinatiedwang, maar wie niet gevaccineerd wordt, krijgt in Indië geen be wegingsvrijheid ten einde be smetting te voorkomen. Na re- en dupliek, waarbij van comunlstlsche zyde werd geprotesteerd tegen het ver bod van genoemde bladen, werd het wetsontwerp met 57 tegen 8 stemmen (die der C.P. N.)f aangenomen. De heer v. d. Sleep (P.v.d A.) had nog opgemerkt, dat z.i, het blad „Indië in Nood" dat van prof. Gerretson eerder voor een verbod in aanmerking komen. Te voren was nog een amen dement van den heer Ruys de Beerenbrouck aanvaard, vol gens hetwelk afwykingen van de dienstplichtwet moeten wor den gesteld bU alg. maatregel van bestuur, welke binnen 14 dagen aan net parlement ter goedkeuring moeten worden voorgelegd. De communisten en 4 Chr. Hist. leden stemden tegen dit amendement. Polen komen op „De Schelde" werken. 125 Poolsche werkkrachten, waarvan 100 on gehuwden en 25 gehuwden, die .als „displa ced persons" uit Dultschland naar Nederland zyn gekomen, zullen met toestemming van de Regeering te werk worden gesteld op de werf van de Kon. My. „De Schelde". Over het verzoek van de di rectie van „De Schelde" om eenige honderden Polen uit Engeland te werk te mogen stellen, is echter nog steeds geen beslissing ge nemen. Toch zal op deze wyze al thans eenige verlichting wor den gebracht in het arbeiders tekort op „De Schelde", maar het kwantum is nog geenszins voldoende om de Maatschappij ln staat te stellen belangrijke opdrachten, als haar werden aangeboden, te aanvaarden. Het schynt in de bedoeling te liggen de Poolsche arbeiders te huisvesten in een barakken kamp op het terrein van „De Schelde". Voorstel tot uitbreiding van Goessche sportterrein. PLANNEN VOOR EEN SINTELBAAN. Het college van B. en XV. •an Goes heeft thans aan de gemeenteraad opnieuw het voorstel toegezonden tot be langryke uitbreiding van het gemeenteiyk sportterrein. In een rapport van den hoofdopzichter van de ge meentewerken. wordt er op gewezen, dat de Stichting „Goesche Sportbelangen" thans beschikt over 4 voetbalvelden en 2 tennisvelden te weinig om cm alle vereenigingen vol doende speeltyden te kunnen afstaan. Voor genoemde uitbreiding van het aantal sportvelden en de aanleg van een sintelbaan de eerste in Zeeland dient grond naast het sport terrein te worden aangekocht en daarvoor is zeer geschikt 4 ha. bouwgrond van den heer v. Baaien, gelegen tusschen de Gelderlooze weg en het be- bestaande sportterrein. De teekening geeft aan, dat het sportterrein kan worden uitgebreid met een sintelbaan. ruimten voor athletiek. een kofbal-, hockey- en .handbal- véld, terwyi een voetbalveld verplaatst wordt in verband met de aanleg van de sintel baan. VoorJoopig is ook reke ning gehouden met de plaat sing van een wielerbaan en de bouw van een overdekte tri bune. De begrooting van een en ander bedraagt 73.000, Naar aanleiding .van een schrijven hierover van. B. en W. aan de Gedep. Staten kre gen zy van genoemd college antwoord, dat het overtuigd is, dat de oentrale ligging van Goes de uitbreiding van het bestaande sportterrein drin gend noodzakeiyk maakt. Na- drukkelyk brengen de Ged Staten echter onder de aan dacht. dat de toestand van de overheidsfinanciën in het alge meen en die in Goes in het bijzonder de grootste zorg baart, zoodat uiterste sober heid geboden is. Singelloop te Middelburg. Slaterdag 12 Oct. a.s. organi seert de Mlddelb Athletiek- ver „E.M.M." haar jaariyksche Singélestafette, welke sinds 1939 *niet meer werd geloopen in verband met de oorlogsom standigheden. Vorig jaar vond de loop wel plaats, doch door dat de singels onder water stonden, moest deze noodge dwongen op het Molenwater plaats vinden. Dè start en de finish bevin den zich by de Koepoort. Het parcours ls uitgezet over alle singels, ierwy'1 de afstanden 400, 800, 1500. 1500, 800 en 400 m. bedragen. De hoofdprijs is de tradltioneele wisselbe ker. Diverse Zeeuwsche ploe- en hebben reeds ingeschreven. Jen zal dus een felle styd te gemoet kunnen zien. BENOEMINGEN. Benoemd is tot dykgraaf van het waterschap Noord- gouwe, de heer J. L. Vis en tot gezworene de heeren P. van Hattem en A. M. Geluk te Noqrdgouwe; tot lid van de Dykraad voor de waterkeerlng van de cala- miteuze Oost Bevelandpolder, als vertegenwoordiger van die polder, de heer F. A. Bom te Wilhelmlnadorp (Kattendjjke). Voor de betrekking van waterbouwkundig ambenaar bij de polder Borssele hebben zich 32 sollicitanten aange meld. GEEN GRATIE. Alle veroordeelden worden Woensdag opgehangen. Reuter meldt uit Berlijn, dat de Geallieerde Bestuurs raad alle verzoeken om gratie inzake de vonnissen tegen de Nazileiders verworpen heeft. De terdoodveroordeelden zul len a.s. Woensdag worden op gehangen. De verzoeken van Goering, Jodl en Keitel om de dood door de kogel werden even eens afgewezen, evenals dat van Raedcr om de dood plaats van levenslange gevan genisstraf. Vredesverdrag met Roemenië goedgekeurd. Nadat van 9 uur tot 2 uur over de verschillende artike len was gestemd, is vannacht het Vredesverdrag met Roe menië door de voltallige ver gadering van de Vredesconfe rentie in zijn geheel goedge keurd. O.m. werd goedgekeurd, dat de Groote Vier het Donau- vraagstuk ln een speciale by. eenkomst zullen regelen. Vandaag komt het verdrag voor Bulgarye in behandeling. Vrije scheepvaart op de Donau By de behandeling van het Vredesverdrag met Roemenië heeft Molotov zich te Pa- rijs verzet tegen de vrye scheepvaart op de Donau, waarop Engeland en Ameri ka hadden aangedrongen. Mo lotov meende, dat dan ook gesproken zou kunnen worden over vrrje scheepvaart door 't Suezkanaal of het Panamaka naal, welke zeeën verbinden en veel belangryker zyn dan ,deze of gene rivier". TSJANG KAI TSJEK HERKOZEN. Tsjang Kal Tsjek is herko zen als president der Chinee- sche republiek. Hy heeft de militaire dienst plicht voor geheel nationalis tisch China afgekondigd, waar door alle mannen van 18 tot 45 jaar kunnen worden opge roepen. AMERIKANEN MOGEN NIET BOVEN RUSSISCH GEBIED VLIEGEN. Volgens mededeelingen van de Pan American Airways is het Amerikaansche vliegtui- fen niet toegestaan van 9 tot 4 Oct. te vliegen boven Tsje- cho Slowakfle, Hongarye en Roemenië or boven door de Russen gecontroleerde deelen van Duitschland en Oosten rijk. Zoolang geen opheldering is verkregen, zullen alle dien sten op Midden-Europa Brus sel als eindpunt aanhouden. Vermoed wordt dat het verbod verband houdt met Russische legermanoeuvres. MILITAIRE OPSTAND IN NOORD-PORTUGAL Volgens niet bevestigde be richten zou vannacht in Noord Portugal een militaire op stand zijn uitgebroken na een opruiende toespraak van een officier. De rebellen zouden zich reeds aan de regeerings- troepen hebben overgegeven. Uit Amerikaansche krin gen ln Madrid en Lissabon werd echter vernomen, dat de telefoonverbindingen tusschen Spanje en Portugal zyn ver broken. In Lissabon zouden maatregelen zijn genomen, o. m. door het oproepen van reserve-officieren. REGEERING VAN IJSLAND AFGETREDEN. De regeering vart IJsland heeft haar ontslag aangebo den nadat de communisten waren uitgetreden omdat zy zich niet konden vereenigen met de overeenkomst met de Ver, Staten waarby aan dat land wordt toegestaan het vliegveld by Reykjavik te ge bruiken. DE EEREPROMOTIE VAN PROF. SCHERMERHORN. De eerepromotio van prof. ir. W. Schermerhorn. aan de Universiteit van Gent zal op 14 October plaats vinden bui ten diens tegenwoordigheid. Mevr. Schermerhorn zal de bul in ontvangst nemen. VALSCHE SUIKERBONNEN. Bij een groot winkelbedryf tfe Alkmaar zyn 150 valsche suikerbonnen ontdekt. Drie personen, die deze bonnen had den ingeleverd of althans me deplichtig waren, zijn gear- resteerd. Binnen één week wapenstilstand WON SCHERMERHORN SJAHRIRS VERTKO.UWEN? Hooggeplaatste Nederland sche en Indonesische autoritei ten achten het waarschynlyk, dat binnen één week een wa penstilstandsovereenkomst zal zijn bereikt. Sjahrir zou op het oogenblik bezig zijn het Indonesische opperbevel af te brengen van zyn verzet tegen de troepenuitzending uit Ne derland naar Indonesië. Sjah rir zelf is blykbaar door Prof. Schermerhorn er van overtuigd dat de troepen-uit zending uitsluitend een parle mentaire aangelegenheid ts. Verder moet prof. Schermer horn ejr in zyn geslaagd Sjah. rirs vertrouwen te winnen, zoodanig dat Sjahrir nu be reid is te gelooven, dat de troepen niet komen om een koloniale oorlog te voeren. EERSTE SLACHTOFFER VAN VLIEGTUIGRAMP BEGRAVEN. Donderdagmiddag Is de eei ste van de 24 dooden vai Apeldoorn, de 14-jarige Henk Schuite, te Hardenberg, waar zyn vader burgemeester is geweest, begraven. Aanwezig waren vertegenwoordigers van den Minister van Marine, het gemeentebestuur van Apel doorn, het schoolbestuur der Chr. H.B.S. en van de leer. lingen. Er werd gesproken door ds. P. Visser en door een oom van het slachtoffer. ROUWDIENST TE APELDOORN. In do kerk aan de Loolaan te Apeldoorn is Donderdag avond een rouwdienst gehou den voor de verwanten van de slachtoffers, het personeel en de leerlingen van do Chr. H.B. S. en voor allen, die aan de hulpverteening direct na de ramp hebben deelgenomen. Het woord werd gevoerd door da. J. C. Karres, voor zitter van het schoolbestuur, dr. F. A. de Planque, directeur van de H.B.S., en ds. J. R*. Goris, godsdienstleeraar der H.B.S. ITALIË EN NED. INDIË. Een Italiaansche handelsde legatie komt naar Dfn Haag teneinde een rull-overeen- komst te treffen -tusschen Ita lië en Ned-Indië. LANDINGSBOOT GEZONKEN. Donderdag is by Westkapel* le één van de 3 landingssche pen, die tegen de dyk vastza ten, afgedreven en verder naar het Noorden, voor de kust van Westkapelle opnieuw gezon ken. De twee opvarenden brach ten zich op de voor de kust- liggende Phoen ix-golf brekers in veiligheid. Het gezonken schip ligt nu te diep om het nog te kunnen lichten. De landingsvaartuigen wa ren overgenomen door de fa. Polak, ZUIVERING. Op grond van de desbetref fende bepalingen van het zui veringsbesluit 1945 is ontslag verleend aan: A. J. Provoost, tweede lid ln de pachtkamer van het kan tongerecht Oostburg; B. Kindt te Hoek, dijkgraaf van de Kleine Stellenpolder, gerekend met ingang van 21 September 1944; j. Doelman Jzn. te Drei- schor, dijkgraaf van de Drei- schorpolder. gerekend met in- ~ang van 19 Januari 1946; C. de Ryke te Tholen, gezwo rene van het waterschap „de vrye polders onder Tholen" gerekend met Ingang van 13 Maart 1946 en aan C. Steendyk Czn.- Sr. te Stavenisse, dyk- fraaf van het waterschap tavenisse,' te rekenen met In gang van 21 Juni 1946. Overal hartelijk ontvangen. Het was precies kwart voor elf Donderdagmorgen toen de zware Dakota, waarmede veldmaarschalk Smuts de tocht van Den Haag had ge maakt, op het vliegveld Woensdrecht landde, waar de Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. J, W. Quarles van Uf- ford, den hoo"en gast verwel komde. Ook i Herweyer was ter begroeting aanwezig. In snelle vaart gingen de auto's van het vliegveld naar de groote verkeerswee naar Goes. Via Krabbendyke, waar langs de kant van de weg, schoolkinderen, met vlaggen en oianje getooid, den veld maarschalk hartelyk toejuich ten, ging het in de richting Kruiningen. IN GOES. Om half twaalf reed gene raal Smuts Goes binnen waar hy voor hotel „De Ko renbeurs" door burgemeester mr. W. C. ten Kate ontvangen werd. Een koor, bestaande uit vier dames en vier heeren, allen in Zuid-Bevelandsche dracht, zong o.l.v. den heer A. Kousemaker, den hoogen gast het Zuid-Afrikaansche volkslied toe. In de hal van het hotel werd de veldmaar schalk door verschillende au toriteiten welkom geheeten, o.a. leden van de Ged. Staten en den Griffier der Prov. Staten. Na afloop van de lunch heeft het gezelschap in de hal van het hotel koffie ge dronken, waarby ir. Herweyer. Inspecteur van Zeeland voor de dienst landbouwherstel en wederopbouw boerderijen, den veldmaarschalk voorlichtte over de wederopbouw in het gebied dat bezócht werd. Het koor zong nog het Wil helmus, het Zeeuwsch Volks lied en „O Heer. die daar". Generaal Smuts bracht ln hartelyke bewoordingen zijn dank over voor het gebodene. Om 10 minuten over één stapte het gezelschap, harte lyk toegejuicht door de op de Markt samengestroomde me nigte, weer in de auto's. Bij het vertrek werd de generaal reeds een foto aangeboden van zyn aankomst. NAAR WALCHEREN. Na een rit van ruim een half uur werd Middelburg, waar eens Smuts' voorouders woonden, bereikt. De belang stelling was zeer groot. Na een korte rit door de stad ging het gezelschap via de Abay naar het Marktplein waar de ruïnes van het stad- huic zonder twiifel diepe in druk op den Zuid-Afrlkaan- schen gast hebben gemaakt. Vandaar ging het naar het voormalige oudemannen- en vrouwenhuis, thans H.A.R.K.- gebouw, waar de veldmaar schalk verwelkomd werd door den waarnemend burgemeester den heer Kögeler en leden van het provinciaal en het plaatselijk H.A.R.K.-comité. Hier werden vijfhonderd paren kinderschoenen, gezonden door het Zuid-Afrikaansche stadje Middelburg en het Zuid-Afr. onderwijzersgenootschap, ver deeld ender de Ilidde.burgscne schooljeugd, die daarvoor had moeten loten. Veldmaarschalk Smuts verliet zyn auto sloeg eenige miftuten lang de uitreiking, waaraan verschil lende scnoenwinkellers belan geloos hun medewerking ver leenden, gade, zich daarBy on gedwongen onderhoudend met verschillende kinderen. Met een drie-werf „lang leve Ge neraal Smuts" en net zingen van het Wilhelmus nam de schooljeugd afscheid van het Zuid-Afrikaansche staats hoofd die op zyn beurt af scheid van de jeugd nam met een „lang leve Middelburg en vooral jong-Mlddelburg". TE WESTKAPELLE. Over St. Laurens, Seroos- kerke, Oostkapelle en Dom burg ging de reis naar West kapelle, waar burgemeester Jhr. mr. A. F. C.. de Casem- broot het gezelschap ontving in de feestelyk versierde can- tine van fiet Zwitsersche Ba rakkenkamp. Hier zong het Westkappelsche Dameskoor, onder leiding van den heer De Roojr een drietal liederen: het Zeeuwsche Volkslied, en, twee liederen gemaakt door het hoofd der school, den. heer P. de Vos: „Vluch- tin", en „De Bevryding". De zang ontlokte generaal Smuts een welgemeend „dat is mooi hè". Burgemeester de Saaem- broot bood den gast een frag ment aan uit „Westkapelle in heden en verleden". Na zich met eenige West kappelsche schoonen te hebben onderhouden ging de reis ver der naar de plaats, waar de geallieerde troepen in 1944 op Walcheren zyn geland. De burgemeester leidde hier den veldmaarschalk langs de totaal vernielde bunkers en bracht hem op de hoogte met de historie van dit zwaar be proefde stukje Nederland. BEZOEK AAN VUSSINGEN. Over Zoutelande, Biggeker- ke en Koudekerke werd Vlis- slngen bereikt waar de veld maarschalk een bezoek bracht aan de gedenksteen van de landing der 52ste Lowland-dl- vlsle. Burgemeester mr. B. Kolff vertelde den veldmaar schalk enkele byzonderheden. uit dig dagen. Na dit korte oponthoud be gaf het gezelschap zich ten slotte naar het vliegveld Woensdrecht, waar de Com missaris van de Koningin af scheid nam van den hoogen bezoeker. TRIBUNAAL GOES Huisknecht van Jan Dekker stond terecht. In de zitting van Woensdag morgen werden vier zaken be handeld, waarin mr. A. H. Kui pers uit Middelburg verdediger was. De eerste zaak betrof de 45- Jarige smid M. Zuidweg, uit Heinkenszand, die ln I8«35 lid der N.S.B. werd en o.a. als blok- leider optrad; verder was hy plaatselijk leider van het N.A. F.; colporteerde met „Volk en Vaderland", ontving Duitschers aan huis en ontving extra le vensmiddelen en kolen, omdat zijn zoon in dienst was by de Waffen S.S. Besch. bekende het ten laste gelegde. Zyn vrouw was geen lid der beweging, doch behalve dat zijn zoon bij de S.S. was, waren er nog andere kinderen by de jeugdstorm. Het tribunaal-lid. de heer Buys toonde aan, dat Z. wel degelyk actief was met name bij het leden werven. De verdediger zei, dat zyn cliënt aan. chronische asthma leed en daardoor niet kon wer ken. Spr. dringt aan op uiterste clementie. ANGST VOOR BIJLTJESDAG. De 50-jarig-* loodgieter F. Dirkse uit Goes was lid der N.6. B. en blokleider,. schreef aan Rosier dat G. van Dalen voor stander van bijltjesdag was. HU controleerde alslandwachter identiteitsbewijzen. Toen be schuldigde niet alles wilde toe geven, wees het tribunaallid, de heer Buys, er op, dat hij hem zelf met een geweer op straat heeft zien loopen. Tij dens de ondervraging kwam ook naar voren, dat besch. huls knecht is geweest bil Jan Dek ker. Volgens verdachte was dit omdat deze niemand anders meer kon krygen. De verdedi ger zeide. dat verdachte zich af vroeg hoe tydens de bezetting aan zyn brood te zullen komen en dat daarbij aandrang op hem werd uitgeoefend om toe te tre den. Spr vroeg ook voor deze be schuldigde overweging van een milde straf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6