PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Nederland doet mee in de internationale politiek Generaal de Gaulle zegt: NEEN Vandaag Troepenuitzending komt niet ter sprake Arbeids- en verkeersproblemen bij de bietencampagne 189e Jaargang - Nr. 237 Ultg.: Stichting Provinciale Zeeuw- sche Courant, Middelburg- Druk: Fa. F. van de Velde Jr., Vlissingen. Comm. van Bijstand: J L- van Leeu wen. Ds- M- L- W. Schoch. Vlissingen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Vrijdag 11 October '46 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco per post. 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie 2— Bureaux gevestigd te Gissingen Walstraat 58-60. tel 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaa< 29 tel 2077 en 2924. Poen Turfkade 15. tel 2475 Ooslhurg Oratemastraat 3. tel 102. Terneuzen: Brouwerijstr.2. Pcstrek. nr. 359300 P Z.C.. Middelburg. BEROEP OP DE NATIE DE rede van dr. Beel en de regeeringsverklaring, welke er mee samen viel, beide vragende zelfbeperking Inzake de consumptie en op voering der nationale produc tie, mogen dan al geen onver-, deelde instemmig hebben kun nen vinden voorzoover het de argumenteering betrof, zij hadden toch een beteekenis, die de critiek op deze argu menten in wezen verre te bo ven ging. Radiorede en regeeringsver klaring waren immers een be roep op de natie, dat niet mag worden misverstaan. Ook als zoodanig echter waren zij niet volledig geslaagd. Wij nebben tijdens de bezet ting de Duitsehers slechte psychologen genoemd. Zij wa ren het. Maar is het aan de andere kant niet merkwaardig, dat er sedert het uitbreken van de oorlog geen Neder- landsch staatsman ls geweest, die ons volk op de juiste wijze wi9t aan te pakken? Wij zijn een vaderlandslievend volk, dat bereid is deze vader landsliefde door offervaardig heid te bewijzen. De manier, waarop de Zeeuwen, om nu maar dicht bij huis te blijven, 't opofferen van 'n belangrijk deel hunner provincie ter wille van de vrijheid van Europa hebben gedragen, is er om deze stelling te bewijzen. Wel nu: geen Nederlandsch staats man heeft de juiste argumen ten, de juiste woorden kunnen vinden om juist dit instinct bij ons volk wakker te roepen. In wezen staan wij in de zelfde positie, waarin Enge land zich bevond, toen Chur chill op de 10de Mei 1940 de leiding van het Britsehe oor logskabinet op zich nam en zijn vólk slechts bloed, zweet eh tranen" beloofde. De Engel- schen begrepen hun „skipper", zij werden meegesleept door zijn onwrikbaar vertrouwen in de toekcmst, zn hingen aan zijn lippen, als hij door dik en dun de toekomst predikte en vijf jaar lang voerden zij een aanvankelijk schijnbaar' hope- looze strijd om ten slotte te bereiken, wat zij vijf jaar lang wisten inderdaad te zullen be reiken. Nederland kon niet strijden tijdens de bezetting. Het kon hoogstens sabo'eeren. En het getal dergenen, die tóch stre den was gering, laat ons eer lijk zijn ook in deze naoorlcg- sche dagen. Nederland staat nu, niet militair, maar economisch, waar Engeland in 1940 mili tair en economisch stond. Het moet nu de s.rijd strijden, die Engeland in 1940'45 streed. En als er op dit oogenblik een politicus op zou staan, die slechts „bloed, zweet en tra nen" zou beloven, en die met vlammende woorden een be roep zou doen op de bes'.e In stincten van ons volk-en het zou over:uigen van de nood zaak, de barre noodzakelijk heid van offeren, offeren en nog eens offeren, dan zou die staatsman succes hebben. Zon der twijfel. Zijn wij minder dan ons voorgeslacht, dat cffer na of fer bracht ter wille van de vrijheid en de welvaart van wie na hen kwamen? Neen! Het wachten ls slechts op den man, die een zoo goed psycholoog is, dat hij de juiste snaren weet aan te roeren en ons volk spontaan weet te brengen tot uiterste krachts inspanning, gepaard aan de grootst mogelijke soberheid. Zulk een „skipper" zou een beroep op de natie niet kop pelen aan de prijzen van brood, melk en boter. Daar had Chur chill he' in 1940 ook niet over. Churchill kende zijn pappen heimers! Het wachten is op den man. die het Nederlandsehe volk in beweging brengt, die gebruik weet te maken van de beste eigenschappen, in dit volk aan wezig. Want wij willen wel offeren. Wel hard en lang werken. Wel sober zijn tot de rand van het uiterste. Als Iemand ons ein delijk maar eens wekt uit de droom van onze zelfgenoeg zaamheid, dat we er zonder die uiterste krachtsinspanning ook wel komen. Dr. Beel is daar tot dusver evenmin in geslaagd als prof. Schermerhorn. Helaas. Zij zijn beiden wellicht goe de politici. Maar geen goede psychologen. Geen „skippers". En zij slaagden er niet in, ons volk te overtuigen van de noodzakelijkheid tot offeren, van door dik en dun gaan naar het eene en eenlgé einddoel: het heroveren van de positie, welke Nederland tot 1940 be kleedde. Pantserwagens en machinegeweren in het centrum van Rome. Het vredesverdrag voor Italië gereed. Zoo er nog eenlge twijfel mocht bestaan over de opvat tingen van de Gaulle ten aan zien van de nieuwe Fransche grondwet, dan is deze twijfel door zijn laatste verklaring aan de pers wel radicaal weg genomen. De Gaulle, die geen gelegenheid heeft gekregen voor de radio te spreken, sprak tegenover journalisten de hoop uit, dat de Franschen de grondwet niet zouden aan vaarden. De grondwet moest volgens hem op de duur lel den tot machteloosheid, anar chie en tenslotte tot dictatuur. Door deze ondubbelzinnige verklaring wint het referen dum, dat Zondag a.s. gehou den zal worden, aan belangrijk heid. Dan zal blgken hoe ve len aan de oproep van de Gaulle gehoor zullen geven en hoe groot bijgevolg zijn In vloed op de massa is. De drie groote partijen hebben het pa rool uitgegeven „ja stemmen, waarbij de katholieke M.R.P. zich derhalve tegenover de Gaulle stelde. Het is te ver wachten dat als gevolg daar van het meest rechtsche deel van de M.R.P. dit parool niet zal volgen en naar de Union Gaulbste zal verhuizen. Wat niet wegneemt dat ondanks dat en ondanks het „neen" van de Gaulle de uitslag niet twij felachtig kan zijn en Zondag a.s. het Fransche volk een streep zal zetten onder het ge krakeel over de grondwet. FRITZSCHE WEER GEARRESTEERD. Hans Fritzsche, die zooals bekend door het Neurenberg- sche tribunaal werd vrijgespro ken, is Donderdagmorgen vroeg weer gearresteerd. Officieel werd medegedeeld, dat Fritzsche beperkte vrij heid geniet, n.l. in zooverre, dat hij de grens van Neuren berg niet mag overschrijden. Hij wordt bewaakt door een Duitschen nolltie-agent in burger. Het Wereldgebeuren Een dubbele rij soldaten met machinegeweren rondom de regeeringsgebouwen en pant serwagens op de hoek van elke straat in de omgeving daarvan, geven Rome op het oogenblik het aanzien van een stad, waar zoojuist een revo- lutionnaire beweging de kop is ingedrukt. Revolutie is er niet geweest, maar wel is een dag lang geheel Rome ln rep er roer geweest, toen een opge zweepte menigte handgemeen werd met de politie, de socia listische leider Nenni met een hagel van steenen bekogelde en trachtte de regeeringsge bouwen binnen te dringen. De onlusten begon hen. toen onder arbeiders van openbare werken een pamflet werd verspreid, waarin werd medegedeeld, dat Zaterdag 15000 van hen zou den worden ontslagen. De pre mier de Gasperi verklaarde, dat de ongeregeldheden te wij ten waren aan het feit, dat de Hitlers ondergang voor 2 cigaretten. De voormalige Duit- sche perschef, Dietrich, die vroeger een boek „Met Hitier naar de macht" schreef, voltooide onlangs een nieuw boek „Met Hitier naar de onder gang"' Zijn medegevangenen mogen het voor twee ci garetten lezen. Amerikaansche officieren beschuldigd. Van omgang met vrouwen van hooge nazi's. De democratische senator Mitchell heeft enkele Ameri kanen, die deel uitmaken van het Tribunaal van Neuren berg er van beschuldigd, zich in het openbaar vertoond te hebben met vrouwen van Na- die door hetzelfde Tribu naal veroordeeld zijn. Mitchell verklaart inlichtingen hierom trent uit geloofwaardige bron te bezitten. Hg beschuldigt eveneens enkele Amerikaan sche officieren, die volgens hem, „champagne-fuiven" met vrouwen uit de Dultsche ciety, o.w. de vrouw van Schi- rach, gehouden hebben. Mit chell eischt, dat een commis sie van onderzoek uit de Se naat zich met dit schandaal zal bezighouden. Britsehe nota's over de Dardanellenkwestie. De Engelsche regeering heeft nota's tot de Sowjet- Unie en Turkye gericht, in welke nota's wordt te kennen gegeven dat de gedachtenwis- seling, die gedurende de laat ste maanden over de kwestie der zeeëngten heeft plaats ge had, thans als afgesloten moet worden beschouwd. Men verwacht een diploma tiek gevecht tusschen belang hebbenden. Het voornaamste strijdpunt zal de verdediging der zeeëngten zgn. De Sowjet- Unie had voorgesteld, dat de Zwarte Zee-mogendheden daarover zouden beslissen, maar Turkije meent, dat de Sowjet-invloed dan te groot zal zijn en de Sowjet-Unle in feite militaire bases zou ves tigen. werklieden verkeerd ingelicht waren over een nieuw arbeids project van de regeering, waarvoor in de eerste plaats geschoolde arbeiders in aan merking komen. Volgens den politie-chef, Fer. rari, schenen de ongeregeld heden voorbereid te zijn. Het leek wel of iemand het sein er toe gaf en de menigte plotse ling steenen en knuppels voor de dag haalde, waarmee zij de politie te lijf ging. De Italiaansche minister van openbare werken heeft een communiqué uitgegeven, waar in de vorming van een inter- ministrieele commissie wordt aangekondigd, belast met de uitvoering van een program tot bestrijding van de werk loosheid in Rome. Daarmee wordt de werkelijke oorzaak van de onlusten belicht: de al- gemeene ontevredenheid over het feit. dat de regeering er nog steeds niet in geslaagd is voldoende werkgelegenheid te verschaffen. Terwijl de Italiaansche pre sident enkele benauwde oogen- blikken had. werd in Parijs de laatste hand gelegd aan het verdrag voor zijn land. Al ls het nachtwerk gewor den. de afgevaardigden op de vredesconferentie hebben zich aan tijdsschema gehouden en zijn gisteren klaar gekomen met het leeuwendeel van de conferentiearbeid. Er is, in te2 genstelling met vorige verga deringen weinig gesproken en vee] gestemd en de meeste ar tikelen werden of eenstemmig of alleen met de stemmen van het Sowjet-blok tegen, aange nomen. Inzake de kwestie Triest hadden de afgevaardig den alle moeite aan de hand van de uit ong. 200 bladzij den bestaande documenten de gang van zaken in alle bijzon derheden te volgen. Er waren 26 stemmingen voor noodig, die 2% uur ln beslag namen, om dit gedeelte van het ver drag door te werken. De drie voornaamste punten van arti kel 16. dat over Tri st. zijn wel dat de Veiligheidsraad de on- schendbaarheid van het vrije gebied moet waarborgen, het permanent statuut moet goed keuren en den gouverneur voor Triest, na overleg met Italië en Joego-Slavië, moet benoemen. Alle artikelen ten aanzien van de grenzen tusschen Joe go-Slavië en Italië werden binnen een uur alle aangeno men. Ernstige strubbelingen ontstonden eerst toen de her stelbetalingen aan Joego-Sla vië, Griekenland en Ethiopië aan de orde kwamen. Het netto-resultaat van de stemmingen over de herstelbe talingsclausules was tenslotte, in overeenstemming met het Britsehe voorstel: 25 millloen pond sterling voor Ethiopië. Nog deze week zal nu op de zelfde wijze gestemd worden over de'andere verdragen. ls het 50 jaar gele den, dat de veelal mis kende Oostenrijksche componist en organist dr. Anton Bruckner te Weenen overleed; ls het 10 jaar gele den, dat de Nieuw-Zee- landsche pilote Jean Batten haar record vlucht Engeland-Austra- lië volbracht. STAKING OP DE EFFECTENBEURS VERONTWAARDIGING OVER DE WOORDEN VAN MINISTER LIEFTINCK, De uitlatingen van minister Lieftinck op de persconferen tie te 's-Gravenhage, vormden ter beurze het uitslutende on derwerp van gesprek. Wat de minister heeft ge zegd ten opzichte van het ef fectenbedrijf en de effecten beurs hebben onmiskenbaar op de effectenbeurs groote ver ontwaardiging gewekt. Ver scheidene groepen bespraken de situatie en overal kwam het misnoegen over de woor den van minister Lleftinck duidelijk tot uiting. Do effectenhandelaren ge voelden er al dadelgk niet veel voor om zaken te doen overal gingen stemmen op om vandaag geen noteeringen tot stand te brengen. Het dagelgksch bestuur van de Ver. voor de Effectenhandel bevindt zich op het oogenblik te Brussel en beslet en is om dit bestuur telegrafisch op de hoogte te stellen van de situa tie, zooals die zich op de ef fectenbeurs heden heeft ont wikkeld. Nadat de beursleden onder ling met elkander hadden overlegd, werd tenslotte beslo ten om heden geen noteerin gen op te geven. 100 GRAM VERSNAPERIN. GEN OP X 52. Door een vergissing van de zijde ^n het A.N.P. is in een deel van onze vorige oplage gemeld, dat op bon X 52 200 gram chocolade en/of sluiker- werken waren te verkrijgen; dit moet echter zijn 100 gram. CHARIVARIUS OVERLEDEN Dr. G. Nolst Trenité, meer bekend als Charivarius, Woensdagmorgen op 76-jarige leeftijd, in het St. Elizabeth- gasthuis in Haarlem overleden. Onder het pseudoniem Chari varius verzorgde hij een vaste rubriek in de Groene Amster dammer, gewijd aan de zuive ring van onze taal en stellig is dit een van de. meest gelezen rubrieken van de Nederlandsehe pers geweest. In de Spaarnestad was Cha rivarius een geliefde en bekende figuur. De Air France maakt bekend, dat een toestel van de maatschappij het snelheidsre cord over de afstand Parijs New York verbeterd heeft door het traject in 17 uur en 7 minuten af te leggen. H.M. de Koningin bezoekt Noord-Limburg Tijdens haar laatste bezoek aan Limburg was H.M. de Ko ningin niet in de gelegenheid een bezoek te brengen aan alle geteisterde plaatsen, speciaal die jelegen ten Oosten van de Maas m het Noorden der provincie. Gisteren bracht zij opnieuw een bezoek aan Limburg, om aan dacht te kunnen schenken aan deze gebieden. Omstreeks half tien Donderdag arriveerde zy in een salonrijtuig te Gennep van waar de tocht per auto werd voortgezet via Ottersum, Mook, Middelaar. Afferden, Bergen, Wouw. waar o.m. een bezoek werd gebracht aan het kasteel en de noodkerk, en Ar- cen Vandaar begaf zif zich via den rijksweg wederom naar Gennep om vervolgens de pro vincie weer te verlaten. Arbeidsvoorwaarden in geteisterde gebieden. ADVIES-COMMISSIE INGESTELD. Naar wg vernemen is de mi nister van sociale zaken op verzoek van de Stichting van de Arbeid bereid gevonden een advies-commissie in te stellen ter bestudeering van de vraag stukken, welke verband houden met de arbeidsvoorwaarden voor bouwvakarbeiders in de geteisterde gebieden. De ccmmissie heeft tot taak: een onderzoek in te stellen naar de ten aanzien van de ge- meenteklassen-indeellng voor het bouwbedrijf in de geteis terde gebieden gerezen bezwa ren; b. de arbeidsvoorwaarden voor bouwvakarbeiders, in het bgzonder van vreemde arbei ders, in de geteisterde gebie den, aan een nader onderzoek te onderwerpen. Als zesde mogendheid ter wereld moeten wij ons onze plaats waardig toonen. Studiecentrum gevormd. (Van onzen parlementairen redacteur). Nederland doet mee in de internationale poli tiek. Dit is weliswaar geen sensationeele mededee- ling, maar tal van Nederlan ders zgn het zich nog steeds niet bewust, dat er door en ten gevolge van de oorlog voor ons land enorm veel is veranderd, dat voor ons de verhoudingen, vooral de machtsverhoudingen tusschen de onderscheidene landen, yan groote beteekenis zijn ge worden. Wg zijn niet meer, zooals voor de oorlog, neu traal. Wh" worden in allerlei zaken betrokken en wij be moeien ons met dingen, die ons vroeger niet aangingen of waarvoor wij vroeger geen belangstelling aan de dag leg den. Ik hoef slechts te wijzen op een Van Klef fens in de Veiligheidsraad, op een Ples- man ln de luchtvaart, op een Louwes in de voedselbespre- kingen, op tal van economi sche conferenties (Bretton Woods), cultureele congressen, ook op de vredesverdragen, die te Parijs moeizaam in elk aar worden gezet op onze beteekenis in het Verre Oos ten en in de Caraïbische maat- Zijn de Indonesiërs tot concessies bereid? Tijdens de wapenstilstands besprekingen van Woensdag is de kwestie van het uitzen den van Nederlandsehe troe pen nog niet ter sprake ge komen, en dit zal evenmin behandeld worden in de vol gende zitting van 11 Octo ber. Men houdt zich by de be sprekingen alleen bezig niet dex huidige situatie. In het Nederlandsehe parlement is tot uitzending van troepen be. sloten en bygevolg is deze kwestie tydens deze. wapen stilstandsbijeenkomsten niet aan discussie onderhevig. Naar verluidt, heeft men Woensdag voornamelijk aan dacht gewgd aan het opstel len van een regeling voor de tijd, na de wapenstilstand. Op 11 October zal hierover verder gesproken worden. De Indonesische delegatie ter wapenstilstandsconferen tie bestond uit Soetan Sjah- rir, dr. Dbedarsono, minister zonder portefeuille en gene raal Soedibyo. De Nederland sehe delegatie werd gevormd door prof. Schermerhqrn, dr. ZAL ZEEUWSCH VLAANDEREN VOLGEND JAAR MEER GRAAN GAAN VERBOUWEN Bietenoogst vraagt te veel worden, zgn vele meters hoog en tietallen meters lang. Dezer dagen willen de fa- aan loonen. /^XVERAL l 1 Vlaanderen Zeeuwsch- ziet men thahs arbeiders en ar beidsters, want ook de vrouwen helpen dapper mee. bezig met het z.g.n. steken van bieten. De wegen vertoo- nen een overeenkomstig beeld bieten en nog eens bieten, Boerenwagens en vracht auto's hoog- opgeladen, lange treinen met goederenwagons, alles met bieten. Op de losplaatsen worden de bergen steeds hooger. Er wordt in koortsachtig ternpo jewerktom de gunstige weersomstandigheden zooveel mogelijk te benutten. Een groot voordeel is het dat de bleten nu droog uit de grond komen en droog worden vervoerd. Van modder op de wegen ls dan ook nog niets te bespie ren. Aan de havens van Bres- kens en Terneuzen is de be drijvigheid bijzonder groot, omdat daar de bieten in de schepen worden geladen voor verder vervoer naar de sui kerfabrieken. IN SAS VAN GENT. Wanneer men eens een kijk je neemt bij de suikerfabrie ken ln Sas van Gent, krijgt men pas een goed beeld van de massa's bieten die hier verwerkt moeten worden. Schip na schip komt voor de wal en wordt met groote grij pers leeggehaald. De „ber gen" Dieten, die hier gevormd brieken beginnen met de ver werking en dat zal zoo duren tot omstreeks Kerstdag.(?) Er worden in Sas van Gent zoo ongeveer 180 mlllioen lc.g. bleten verwerkt, waarmede echter nog niet de hoeveelheid vóór de oorlog is bereikt. De kwaliteit van de bieten is echter dit jaar zeer goed; het suikergehalte bedraagt on- veer 18 AANVOER TRAGER. De aanvoer gaat echter niet zoo vlot, hetgeen in verband staat met het gebrek aan ar beidskrachten en het feit dat de vele regens van September de overige werkzaamheden op het land hebben gestagneerd. Thans, met het mooie weer, moeten op diverse plaatsen nog aardappelen worden ge rooid, ook de uien moeten er uit en de boonen vragen nog veel arbeid. De boer maakt in vele gevallen geen haast met zijn bleten, omdat het zonne tje de groei nog bevordert. DE BRUG IS ER NOG NIET. Ook ontstaat er in Oostelijk- Zeeuwsch-Vlaanderen stagna tie doordat de brug over het kanaal bij Sas van Gent nog steeds niet ls gelegd. Déze zou de vorige maand reeds gereed gekomen zijn, doch het wordt nu vermoedelijk eind October. Het gevolg daarvan is, dat de bieten eerst naar Terneuzen moeten worden ge transporteerd, dan overgela den in schepen en zoo naar Sas van Gent* Ook is er een overlaadsta tion te Hulst, van waar de bieten in wagons via Moerbe- ke, (België), naar Sas van Gent worden vervoerd. Dat alles eischt meer arbeids krachten, meer tgd en maakt het vervoer veel duurder. Want elke kilometer moet betaald worden! En hoewel de afstand van Hulst naar Sas van Gent slechts 14 K.M. be draagt, wordt deze thans on geveer 38 K.M. En wanneer men dan bedenkt dat de vo rige week door de tram 1.8 millioen K.G. bieten zijn ver voerd, kan men zich wel een beeld vormen van de hoogere kosten die het ontbreken van de bruggen veroorzaakt. Niet alleen bij de boeren, maar ook de fabrieken worste len met het arbeidsprobleem. Het aantal arbeiders voor de campagne is op zich zelf niet ongunstig, maar onder hen zijn er vele, die voor het eerst in de fabriek komen werkeb, wat natuurlijk van ongunstige Invloed is op de arbeidspresta ties. VOLGEND JAAR MINDER? De algemeene verwachting ls echter dat er het volgénd jaar veel minder bieten ge zaaid zullen worden. De ar- beidsloonen, welke de boeren thans moeteh betalen, maken het verbouwen van bieten niet meier loonend, zoodat zij lie ver meer graan zullen zaaien. Dit vraagt Immers minder ar beidsloon en kan bovendien machinaal geoogst worden. Boeren met veel land stel len zich reeds voor om de nieuwste machines aan te schaffen, ten einde veel min der arbeiders noodig te heb ben. Ook op kleine bedrijven houdt men het oog op deze machines gericht^ welke des noods gezamenlijk gebruikt zouden kunnen worden. Idenburg en lt.-generaal Spoor, terwijl generaal-ma- joor Forman tegenwoordig was namens het geallieerd hoofdkwartier. Beide bijeenkomsten werden gepresideerd door Lord Kil- learn. VERKLARING SJAHRIR. Sjahrir zou verklaard heb ben, dat de Indonesiërs be reid zijn zeer voorname con cessies en garanties aan de Nederlanders te doen. indien deze de onafhankelijkheid van Java en Sumatra willen er kennen. Sjahrir zelde, dat de Indo nesiërs zouden toestaan, dat Nederlandsehe waarnemers en Nederlandsehe troepen ge durende de overgangsperiode in Indonesië zouden blijven. Zij zgn er echter beslist te gen onder Nederlandsch stuur te blijven. be- Nog vijf slachtoffers in de ziekenhuizen te Apeldoorn. Het was van Woensdag op Donderdag de eerste nacht na de verschrikkelijke vliegramp Apeldocrn, dat de dood geen nieuwe slachtoffers vroeg. De drie patiënten in het Juliana- ziekenhuis, de leeraar Dobben- ga en de scholieren Rijsdorp en Bakker, hebben een rustige nacht gehad en hun toestand heeft een lichte verbetering ondergaan. Het kan ech er nog niet worden gezegd, dat zjj alle drie buiten levensgevaar zijn. Hetzelfde geldt voor de leerlingen Oostlander en Vas tenhout, die ln het St. Lld- winaziekenhuis worden ver pleegd. Verhooging van onze arbeidsprestatie. (Van onzen parlementairen redacteur.) Naar wij vernemen zal bin nenkort een uitgebreide actie ingeleid worden tot verhoo ging van de arbeidsprestatie van het Nederlandsehe volk, voor zoover dat aan de natio nale productie deelneemt of behoort deel te nemen. De productiviteit der geza- menlgke arbeiders in ons land bedroeg kort na de bevrijding 57 procent van die in 1938, thans bedraagt zg 71 procent. Zg moet volgens berekenin- fen van het Centraal Plan- ureau opgevoerd worden tot 80 in 1947, 89 in 1948 95 in 1949, 100 in 1950. 103 in 1951, 106 in 1952. Gelukt dat, dan zal in het laatst ge noemde jaar de productie an derhalf maal zoo groot zgn als thans, daar Inmiddels ook de bevolking zal zgn toege nomen. WINTERPRIJZEN VOOR KAAS. Met ingang van 6 October 1946 zgn de winterprgzen voor kaas in werking getreden. Met ingang van dien datum zgn alle soorten kaas, uitge zonderd smeerkaas en korst - looze kaas, bij de verkoop aan consumenten maximaal 25 cent per kg. verhoogd. schappij. Ik herinner ook aan de NederlandschBelgisch Luxemburgsche Economische Unie, die als zij met Inbegrip van de wederzijdsche overzee- sche gebiedsdeelen tot stand komt, de derde economische mogendheid ter wereld zal zgn. Dit alles overrompelt velen in niet geringe mate. Er zgn maar heel weinig menschen, die precies weten en aanvoe len waar onze plaats tusschen de volkeren ls en hoe onze houding behoort te zgn ten opzichte van zoo menig vraag stuk. Dat is anders geweest en dat moet weer anders wor den. Drie eeuwen geleden gaf Nederland de toon aan in de geheele wereld en al Igkt het er niet naar, dat het ooit weer zoo zal worden, Neder land spreekt toch weer mee. tenslotte is ons land. nu de drie fascistische mogendheden vernietigd zgn, het belang rijkste land geworden na ae groote vnf: Amerika, Enge land, Rusland, Frankrgk en China. Niet voor niets wisse len wij thans ambassadeurs uit met deze landen, terwijl wg voor" de oorlog slechts ge zanten kenden. DE ZESDE. Ondertusschen is de zesde mogendheid ter wereld nog lang niet wat zg wezen moet. Zij zit voorloopig nog diep in de schulden, haar aanzienlijke zeemacht bestaat voor het meerendeel nog slechts op pa pier, haar hechtheid moet, in h'et Verre Oosten, nog bewe zen worden. Maar dit alles moet ons onszef toch niet doen wegegferen. De grillige loop der wereldgeschiedenis heeft ons een plaats aangewe zen en Yrij zijn het zoowel aan onszelf als aan anderen ver plicht ons die plaats waardig te toonen. Het moet zoo wor den, dat men in het buiten land met respect en zoo mo gelijk met bewondering spreekt over Den Haag, over the Hague, over la. Haye Dat kèm. Maar voor hét zoover is zullen wy nog heel wat moe ten doen. Wg. .dat zijn de Ne derlanders in het algemeen, maar in het bijzonder onze di plomatieke vertegenwoordi gers, onze le.den in internati onale congressen, onze leiders van internationale lichamen, onze lucht- en scheepvaart- menschen en ook alleif. die hier te lande met buitenlan ders in contact treden. Wg moeten op de duur een ge meenschappelijke Internationa le houding aannemen. EEN STUDIECENTRUM. Daarvoor is kennis noodig. Vooraanstaande mannen heb ben dat reeds tgdens de be zettingsjaren Ingezien en zg hebben zich daar in stilte op voorbereid. Nu zgn deze man nen in het licht getreden en zg hebben hun bescheiden stu diecentrum, dat aan het oog van de bgna alziende Slcher- heitsdienst is ontsnapt, omge vormd tot een Nederlandsehe Genootschap voor Internati onale Zaken, dat onder voor zitterschap staat van prof. mr; F. M. baron van Asbeck. Het bureau van het genoot schap. dat gevestigd is aan de Oranjestraat 7 in Den Haag, staat onder leiding van den secretaris-generaal J. J. Schokking. Dit bureau staat los van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, doet derhalve in engeren zin niet aan politiek; wel werkt het samen met de Vereeniging voor Internationale Rechtsor de, die te beschouwen is .als een voortzetting van de vroe gere Vereeniging voor Vol kenbond en Vrede. Het geeft een tgdschrift en een reeks brochures uit, het verleent zgn medewerking aan andere uitgaven en het richt cursus sen in voor ambtenaren, jour nalisten, studenten en andere lieden, die. uit hoofde van hun werk nauw betrokken zijn bij Internationale vraagstukken. Ook particulieren, die een stu die willen of moeten maken van eenig internationaal vraagstuk, kunnen desge- wenscht alle hulp verkrijgen van het bureau. Dezer dagen ls het genoot schap voor het eerst naar bul- ten opgetreden door een aan tal dagbladdirecteuren en hoofdredacteuren uit te noodi- gen tot een noenmaal, tijdens hetwelk eenige Internationale vraagstukken ter sprake z»* gekomen. TWEE DOODEN ONTPLOFFING. Donderdagmiddag omstreeks kwart over twaalf heeft zich een plaatwerkerg te Am sterdam-Noord een ernstige ontploffing voorgedaan, welke aan twee menschen het leven kostte, terwgl twee personen zwaar werden gewond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1