Minister Lieftinck over onze inkoopen in Canada en de Ver. Staten Dienstplichtvoorzieningen lokten critiek uit UIT DE PROVINCIE Noord-Bereland Zeeuwsch-Vlaanderen Walcheren Generaal Smuts bezoekt Zeeland Hoe moeten wij deze financieren? Minister Lieftinck heeft in zijn uiteenzetting1 tegenover; de pers, waaruit wij in de vorige editie reeds enkele der belangrijkste punten mede deelden, er nog op gewezen, dat de Nederlandsche impor teurs veelal te weinig bekend zijn jpet de Canadeesche markt. Dank zij het oude Ca nadeesche crediet van 125 millioen dollar, laat onze de- viezenposltle tegenover Cana da nog een aanmerkelijke ruimte toe. terwijl bovendien met dit crediet stellig nog niet het laatste woord is ge sproken. DE HULP VAN AMERIKA Onze inkoopen in de Ver. Staten hebben voor 1946 dek king gevonden door de be trekkelijk geringe export van goederen en diensten, voorts door het in Maart met Lieftinck er op, dat de geleide economie in de Ver. Staten steeds meer op de achtergrond raakt en met Wallace de laat ste New-Dealer is verdwenen. Zijn opvolger Harriman is een voorstander van de vrije eco nomie. Niettemin terwijl men in Maart in Amerika nog meerendeels voorstander was van geen gedwongen liquida tie, ligt het accent thans an ders en vraagt men zich af, of Nederland de liquidatie van Amerikaansche stukken wel zou vrijlaten. Bij zeer velen werd tegenover den minister de gedachte uitgesproken of hij de liquidatie wel aan par ticulieren zou overlaten. De minister maakte front tegen de opvatting, dat Ame rika ook economische vrijheid eischt in de landen, aan welke het leeningen zou ver strekken. Maar er zijn nu eenmaal algemeene landsbe langen. die hooger moeten worden aangeslagen dan de belangen van een bepaalde de export- en importbank af- groep effectenhandelaren en J.l.i. Ji. t gesloten ongedekte crediet van 200 millioen dollar, door de in Amerika geaccumuleer de dollarsaldi en door de li quide middelen die het resul taat waren van de aflossing van obligatieleeningen. Voor 1947 zal het aankoop programma stellig niet, min der zijn dan voor dit jaar. In 1947 zullen de buitenland- sche credletbehoeften voor in- voerdoeleinden waarschijnlijk een top bereiken, terwijl de betalingsbalans waarschijnlijk een groot deficit zal vertoo- nen. Hopelijk is onze export in 1947 aanmerkelijk grooter dan dit jaar. Dan zullen zich dus groote financieele vraag stukken voordoen. De minister wees er op, dat er uiteraard gelegenheid be slaat om met een eigen emissie op de Amerikaansche markt te komen. Nederland komt daartoe stellig het eerst voor in aanmerking, aange zien het van alle Europeesche landen het gunstigst beoor deeld wordt. De minister wilde geen mis verstand laten heerschen over het feit, dat de verkoop van Nederlandsch bezit aan Ame rikaansche effecten, waartoe sinds 20 Sept. de gelegenheid is opengesteld, thans 'moet geschieden op een lagere New-Yorksche beurs en dus met dollar-verlies. Amerika was n.l. niet be reid om de opbrengst van ef fecten vrij te geven, indien niet de lange en zeer moei zame procedure was ingesteld, dat daarmede geen vijandelijk eigendom gemoeid ls, vreezend dat -anders de provenuen uit de verkoop in handen van de vroegere vijanden zouden ge raken. Derhalve werd certifi catie vereischt, waarin de Amerikanen een zeer streng standpunt innemen. vrije economie. Vervolgens wees minister Goerlng gebroken. Een beambte van de Neu- renberger gevangenis heeft meegedeeld, dat Goering een geslagen en gebroken man is. Hjj is woedend omdat Schacht ls vrijgesproken. De toestand der veroordeelden is er overi- fens een van doffe berusting, ij spreken niet over het von nis en doen alsof zij het ver wachtten. Sommigen toonen zich verrast of ontstemd over het vrijspreken van Schacht Von Papen, doch koesteren n\et dezelfde gevoelens ten aanzien van Pritzsche. Geen van de veroordeelden zegt een goed woord van Goerlng. Sauckel, de slavendrijver der Nazi's, gelooft dat zijn doodvonnis een vergissing ls, ontstaan door een verkeerde vertaling van een. zin in de bewijsvoering. Hq gaat voort brieven te schrijven over zijn vonnis,' die door de gevange nisautoriteiten alle aan het Internationale Militaire Tri bunaal worden geadresseerd. zelfs dan die van de Amster- damsche Effectenbeurs als in ternationaal orgaan. NEDERLAND EN DtJITSCHLAND. Vervolgens het vraagstuk besprekend van de gewensch- te hervatting yan het econo misch verkeer tusschen Ne derland en Duitschland, zeide de minister, dat h'y dit vraag stuk met zijn Engelsche en Amerikaansche ambtgenooten heeft besproken en hen er op heeft gewezen, dat Nederland zeer groote belangen heeft by een hervatting van het eco nomisch verkeer met zijn oos telijke achterland, en wellicht belangrijke bedragen kan le veren ln het kader van de politiek der groote mogend heden t.a.v. Duitschland. Uit gaande van het beginsel, dat Nederland moet ingeschakeld worden in het nieuwe econo mische leven van West-Euro pa, heeft de minister hierover inleidende besprekingen ge voerd, die wellicht voor de toekomst van beteekenis kun nen blijken. DE EERSTE KEER! Donderdagmorgen ver scheen op het stadhuis t.e Goes een paartje dat wilde trouwen. Ze kwa men zonder ouders, zon der familie en ook zon der getuigen. Zij meen den met net voluit op-' geven van de namen der getuigen voldoende te hebben gedaan. Kenne lijk was het de eerste keer! Het paar kon toch trouwen doordat twee ambtenaren zich bereid verklaarden als getuige te fungeeren! ITALIË EN NED. INDIË. Een ItaJiaansche handelsde legatie komt naar Den Haag teneinde een rail-overeen komst te treffen tusschen Ita lië en Ned.-Indlë. TWEEDE KAMER Minister Yan Marine herdenkt de dooden van Apeldoorn. In de openbare vergadering van de Tweede Kamer beeft de minister van Marine, de heer Schagen van Leeuwen, Donder dagmorgen het woord gevoerd in verband met het tragische vliegtuigongeluk te Apeldoorn. De betrokken vlieger heeft zich in stryd met zjjn opdracht, naar Apeldoorn begeven. Twintig minuten na de start moet het vreeselyk ongeluk gebeurd zijn. Spr. gaf uiting aan zyn ontroering en mede gevoel met de onders, die door het ontzettend verlies getrof fen zün tengevolge van de roekeloosheid en het gemis aan verantwoordelijkheid van -den jeugdigen sergeant-vlieger. Minister Fièvez naar België. Naar wij vernemen, zal de minister van oorlog, lt. kol. A. H. J. L. Fièvez van 15 tot 17 October een bezoek aan Brussel brengen, teneinde de Belgische regeering dank te betuigen voor de faciliteiten verleend bij de voorbereiding en uitvoering van de studie reis, die door leerlingen van de Hoogere Krijgsschool naar de Ardennen is gemaakt. Verder ligt^het in het voor nerhen na te gaan in hoeverre ook voor den vervolge In dit opzicht en op overeenkomsti ge wyze samenwerking moge lijk is, waarbij ook gedacht wordt aan detacheering over en weer van officiere(n der beide legers. Op uitnoodlging van de "Bel gische autoriteiten zal de mi nister fieze gelegenheid tevens februiken om een bezoek te ren,gen aan eenige militaire inrichtingen. Tumuli over Schussnigg. Toen oud-kanselier Schuss nigg Woensdagavond te Ber gen een lezing zou houden werd de zaal bestormd door betoogers, die het politiecor- don verbroken hadden. Het tumult werd tenslotte zoo hevig, dat de commandant der gendarmerie de zaal moest laten ontruimen, zoodat de le zing geen voortgang kon vin den. Reuter verneemt, dat de Fransche socialisten geprotes teerd hebben tegen voorgeno men lezingen van Schussnigg in Frankrjjk. WORDT ALASKA 49STE STAAT DER V. S-? De voorloopige resultaten van een referendum in Alaska wijzen uit, dat de bevolking het land tot 49ste staat van de U. S. A. wil maken. In dien ook de einduitslag deze wil weergeeft, moet het Con gres der V. 9. zich hierover uitspreken en zal de grond wet eventueel een nieuwe re dactie behoeven. EEN NIEUW PROCES TEGEN OORLOGSMIS DADIGERS. Half November zal een nieuw groot proces worden gehouden tegen Duitsche oor logsmisdadigers. Dan zullen de Duitsche geleerden zich hebben te verantwoorden voor het verrichten van medische experimenten met nog leven de slachtoffers van het Nazi- regiem. O.a. generaal Milch, die daartoe opdracht gaf, zal dan terecht staan. De valsche stembiljetten- affaire. De beruchte Tllburgsche stembiljetten-affaire zal 24 October door de Bredasche rechtbank worden behandeld. Terecht hiervoor zal staan C. Jansen uit 'lilburg, dezelfde die destijds gewikkeld is ge weest in den- speurtocht door Brabant naar Arnold Meijer. Het leek aanvankelijk onmo gelijk, dat Jansen vcor het bruiken van valsche stembil jet ten vervolgd zou kunnen worden, dit' aoor een zekere leemte ln de wet. De officier bij de Bredasche rechtbank heeft de zaak echter toch doorgezet en Jansen is het zich wederrechtelijk toeëige. nen van een blanco stembiljet, althans het deponeeren van 2 vervalschte of valsche, vooraf Curasao demobiliseert. Woensdag heeft gouverneur P. Kasteel medegedeeld, dat de demobilisatie van de Cu- raqaosche troepen aan het eind van dit jaar voltooid moet zijn. Hij maakte nog be kend. dat de toekomstige vrij willigers zich-konden opgeven voor een onderdeel van het Nederlandsche leger dat bin nenkort op Curasao zal wor den opgericht. DIENSTPLICHT VOORZIENINGEN. Nadat verschillende minder belangrijke wetsontwerpen zonder discussie waren goedge keurd, kwam aan de orde het wetsontwerp Dienstplichtvoor zieningen. In «dit ontwerp vraagt de regeering machti ging van voorloopig de vrije hand te verkrijgen bij het treffen van velerlei voorzie ningen, die geen uitstel kunnen lijden, doch afwijkingen van de dienstplichtwet inhouden; dit in afwachting van het oogen- blik, waarop de regeering in staat zal zijn een herziening van de dienstplichtwet aan hangig te maken. Eerste spreker was de heer Stokvis (C.P.N), die verklaar de, dat zijn fractie zich niet met het ontwerp kan vereeni gen. Hij ncemae de gevolgde gedragslijn on-grondwettig en meende, dat aanneming van het ontwerp zou leiden tot een neo-fascistisch staatsbestel. Het zou een vaarwel aan de rechtsstaat beteekenen. Wat de regeering hier van de Ka mer verlangt, is plichtsverza king, terwijl men bovendien volkomen ln het blinde tast omtrent hetgeen de regeering wil en zal doen. En ook de regeering zelf weet het blijk baar niet. Men wil niet alleen het kind met het badwater weggooien, maar ook de bad kuip! Concludeerende noemde de heer Stokvis het wetsont werp een ongezond en hinkend amphibisch wangedrocht. De heer Ruys de Beerén- brouclk (K.V.P.) gaf daarente gen uiting aan zijn vertrouwen in het ministerieel beleid en zeide erkentelijk te zijn voor het geen onder moeilijke om standigheden werd gedaan. Toch was hij niet geheel over tuigd, dat t.a.v. de vrijstelling niet meer voor de groote ge zinnen had kunnen worden ge daan. Spr. betoogde voorts om., dat de normen t.a.v de Oudere dienstplichtigen en t.a. v. de uitzending naar Indië consequent dienen te worden toegepast. Spr. bepleitte aandacht voor jde bezwaren, welke t.a.v., de ver zorging, ook op moreel gebied naar voren, werden gebracht. Het moet zoo zijn, dat de mi nisters een verkeerde mentali teit in de leidende kringen niet dulden en daaraan, consequen ties verbinden t.a.v. promotie en ontslag. Voorts vroeg spr. of het aantal predikanten en aalmoe, zeniers voldoende is. Hierna werd de vergadering geschorst. Na de heropening verklaarde de heer v. d. Sleen (P.v.d.A.), dat het ontwerp hem niet sym pathiek is. .Er wordt een te groote algemeene delegatie voorgesteld en dit zonder nood zaak. Het systeem deugt niet en bevredigt het rechtsgevoel geenszins. Men begrijpt niet, dat degenen, die lichte fouten hebben gemaakt, niet naar In dië mogen. Er bestaat animositeit tus schen beroeps- en reservekader. Maar ei"ger is dat de tucht bij verschillende onderdeelen in ernstige mate ontbreekt. Vele commandanten zien de evolutie van de geest niet of willen deze niet zien. de goeden niet te na gesproken. De lichtingen dienen in de.- mocratische zin te worden op gevoed. Het zal wellicht noodig zijn het reglement op de krijgs tucht op de helling te nemen. Spr. merkte op, dat verscheide ne vrijwilligers zich wel hadden verbonden om voor de bevrij ding van Nederland te «vechten, maar verlenging der verbinte nis weigerden. Desondanks zijn ze uitgezonden. Tegen dergelijk dictatoriaal handelen moet de minister optreden. Singelloop te Middelburg. Zaterdag 12 Oct. a.s. organi seert de Mlddelb Atihletielc- ver „E.M.M." haar jaarlijksche Singelestafette, welke sinds 1939 niet meer werd geloopen in verband met de oorlogsom standigheden. Vorig jaar vond de loop wel plaats, aoch door dat de singels onder water stonden, moest deze noodge dwongen op het Molenwater plaats vinden. De start en de finish bevin den zich bg de Koepoort. Het parcours is uitgezet over alle singels, terwijl de afstanden 400, 800, 1500, 15007*00 en 400 m. bedragen. De hoofdprijs is de traditioneele wisselbe ker. Diverse Zeeuwsche ploe gen hebben reeds Ingeschreven. Men zal dus een felle stijd te gemoet kunnen zien. ZUIVERING. Op grond van de desbetref fende bepalingen van het zui veringsbesluit 1945 is ontslag verleend aan: A. J. Provoost, tweede lid in de pachtkamer van het kan tongerecht Oostburg; B. Kindt te Hoek, dijkgraaf van de Kleine Stellenpolder, gerekend met ingang van 21 September 1944; J. Doelman Jzn. te Drei- schor, dijkgraaf van de Drei- schorpolder, gerekend met in gang van 19 Januari 1946; C. P. de Rijke te Tholen, gezwo rene van het waterschap „de vrije polders onder Tholen", gerekend met Ingang van 13 Maart 1946 en aan C. Steendnk Czn. Sr. te Stavenlsse, dijk graaf van het waterschap Stavenlsse, te rekenen met In gang van 21 Juni 1946. DIRECTEUR GEVV. ARBEIDSBUREAU. De heer J. C. Corver is hij Kon. Besluit benoemd tot di recteur in vaste dienst van het Gew. Arbeidsbureau te Middelburg, zulks te rekenen van 7 Nov. 1944 af. BENOEMINGEN. Benoemd is tot dijkgraaf van het waterschap Noord- gouwe, de heer J. L. Vis en tot gezworene de heeren P. van Hattem en Ar M. Geluk te Noqrdgouwe; tot lid van de Djjkraad voor de waterkeering van de cala- miteuze Oost Bevelandpolder. als vertegenwoordiger van die polder, de heer F. A. Bom te Wllheiminadorp (Kattendjjke). De Ver. Staten hebben genoegen genomen met een schadevergoeding van 150.000 dollar, door Joego-Slavië te betalen, wegens de dood van vijf man, die zich in het op 19 Augustus j.l. boven Joego- Slavisch grondgebied neerge schoten Amerikaansch vlieg tuig bevonden. Axel BONTE AVOND. Ter gelegenheid van het 20- jarig bestaan der Vereeniging :er bevordering van 't Vreem delingenverkeer te Axel, werd Woensdagavond in Het Cen trum, een druk bezochte feest avond gehouden, met optreden van 't cabaret-ensemble ..Kla veren Vijf" uit Roosendaal. Deze goed geslaagde avond werd besloten met een groot bal. Koudekerke raadsvergadering. De raad der gemeente Kou dekerke komt a.8. Maandag middag, 3 uur ln openbare vergadering bijeen, o.m. ter behandeling van voorstellen om Ged. Staten te verzoeken de jaarwedden der wethouders op 300 en het presentiegeld der raadsleden op 5 per lid en pfer vergadering te bepa len. Voorts stellen B. en W. de raad voor de salarissen van de ambtenaren ter secretarie te verhoogen, evenals voor den gemeentewerkman. HET STRAND. B. en W. stellen vervolgens aan de raad voor het strand van de Domeinen te pachten voor een tijdvak van drie ja ren. ingaande 1 Januari 1947, voor 250 per iaar. Het strand zal waarschijnlijk weer voor hetzelfde bedrag aan de V.V.V. worden onderverhuurd. Een ander voorstel strekt tot het verbouwen van het eerste lokaal der voormalige openbare lagere school en dit in te richten voor brandweer kazerne. De kosten worden op 2035 geraamd. Ten einde te voorzien ln een bescheiden ruimte voor vergaderingen e.d., wordt voorgesteld het achterliggende lokaal bij het gymnastieklokaal te voegen, waardoor de kosten op 500 worden geraamd. Voor beplantingen bij de nieuwe en de oude begraaf plaats en de school zijn plannen opgesteld, welke in totaal een uitgave van 3225 vorderen. B. en W. steil eri voor deze plannen aan de Commissie van Overleg inzake Landschapsherstel voor te leggen en tyj het Rijk een subsidie aan te vragen. Ten slotte stellen B. en, W. voor over te gaan tot electri- flceering van de straatver lichting, waarmede een be drag van 5500 gemoeid zal zijn. Dè jaarlijksche uitgaven per lantaarn zullen hierdoor dalen van 21 tot 15. Kortgene CIRCUS „APOLLO". Op Dinsdag 8 October gaf het circus Apollo' openluchtvoorstelling te Kort gene. Voor een matig opgeko men publiek, werden er eenige aardige stukjes acrobatiek ten beste gegeven. Vooral de zeer jeugdige Sandro oogstte als slangenmensch een hartelijk applaus bii de aanwezigen, terwijl de belde clown's de kinderen deden schaterlachen. Het geheel stond onder direc tie van den heer J. de Gel der. Colij'nsplaat ernstig ongeval. Zaterdag 5 October j.l. had een ernstig ongeluk plaats op de hofstede .Veldzicht" te Colijnsplaat, met een jachtge weer, waarvan de heer A. v. d. Weele bijna het slachtoffer werd. Op onverklaarbare wij ze ging het geweer af, met het gevolg, dat de heer v. d. Weele in de heup werd ge troffen. Met veel bloedverlies werd hij opgenomen in het ziekenhuis te Goes, waar bloedtransfusie moest worden toegepast. Aanvankelijk vrees de men voor zijn leven. Zijn toestand schijnt nu bevredi gend genoemd te kunnen wor den. Overal geestdriftige ontvangst. Het was precies kwart voor elf Donderdagmorgen toen de zware Dakota, waarmede veldmaarschalk Smuts de tocht van Den Haag had ge maakt, op het vliegveld Woensdrecht landde, waar de Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Uf- ford, den hoogen gast verwel komde. Ook ir. Herweyer was ter begroeting aanwezig. In snelle vaart gingen de auto's van het vliegveld naar de (De zitting duurt voort), groote verkeersweg naar Gratie-verzoeken afgewezen. De Geallieerde Bestuurs raad te Berlijn heeft de ver zoeken om gratie ten behoe- van Goering, Bormann, Frick. Rosenberg, Streicher, Von Neurath, Jodl én Keitel afgewezen. LEIDERS VAN NEUENGAMME GEËXECUTEERD. In de Britsche zóne van Duitschland zrjn 16 ooriogs- misdadigérs ter dood ge bracht. O.a. de commandant en 10 andere schuldig ver klaarde leden van de leiding van het concentratiekamp te Neuengamme. Blijft Amerika credieten verleenen? MINISTER LIEFTINCK PESSIMISTISCH. Minister Lieftinck heeft n~ zijn terugkeer uit de Ver. Staten tegenover de pers verklaard met zijn Canadeeschen ambtsgenoot te hebben gesproken over de houtvoorziening van Nederland, speciaal t.av. verpakkingsmate riaal, woningbouw en scheeps bouw. Er moet snel gehandeld worden. Waarschijnlijk zullen particuliere inkoopers naar Ca nada gaan om te trachten hout- aankoopen te plaatsen. T.a.v. de verleening van cre dieten door de Ver. Staten in 1947 bleek de minister vrij pes simistisch. De In- en Export bank behoeft de toestemming van het Congres, dat steeds minder geneigd blijkt met ere- dietverleening door te gaan. Nederland zou dan terecht moe ten komen bij de Internationale Bank, welke nog over weinig fondsen beschikt. Een lichtpunt is, dat Neder land in de Ver. Staten "wél het meest gunstig beoordeeld wordt. m. 19 October a.s. Trein van de dijk gereden. Woensdagmiddag is een lo comotief met twee wagens tusschen de Czaar Peterstraat en de Mariniersbrug te Am sterdam van de dijk gereden. De machinist werd gedood; twee passagiers werden licht -ewond. De stoker kwam met Ie schrik vrij. Daar de treinen direct over een ander spoor konden worden geleid onderging het verkeer geen vertraging. Film over Vincent van Gogh. De plannen tot maken van een film over het leven van Vincent van Gogh zullen thans verwezenlijkt worden. Regis seur is de Fransche cineast Grevy Ben van Eysselstein schreef het scenario. De op namen waren grootendeels ln het buitenland gemaakt. TENTOON STELLINGEN IN BELGIË. 163 schilderijen van de Van Gogh-collectie op de Hooge Veluwe zijjn naar België ge bracht, waar te Luik, Brussel, Bergen en in de Borinage Vincent van Gogh-tentoonstel- lingen zullen worden gehou den. DE BABY- TEXTIELKAART. Voortaan zal bij de baby- textielkaart voor a.s. móe ders ook een extra bon voor 6 luiers worden verstrekt, waarvoor dan geen punten meer behoeven te worden in geleverd. VERLENGING SUIKER BON. De voor suiker of jam aan gewezen bonnen 606 en 106 „Suiker" en 607, 107 en 108 „Algemeen" blijven geldig t. Generaal Smuts niet pessimistisch. Generaal Smuts heeft zich Woensdagmiddag na de lunch, welke te zijner eere dcor H M. de Koningin ten Paleize Soest- dyk was aangericht, per auto naar den Haag begeven, waar hij in hotel „Des Indes" een persconferentie hield. Ik ben glad nle pessimis tisch gestemd nie. Glad niet!, verzekerde Smuts en hij wees er op, dac er weliswaar nog groote moeilijkheden op te lossen zijn, maar dat we de grootste toch achter de rug hebben. Wie aanhoudt, komt er door! Hy herinnerde aan het einde van de Boerenoorlog. Toen had Transvaal het ook moeilijk, maar het is er toch gekomen. Men moet niet tè veel naar de Groote Drie of Vier zien. De uitkomst komt toch van de kleintjes en de kleine West- Europeesche landen kunnen veel goeds doen. Laat ens de puinhoop maken tot een nieuw centrum van cultuur. ONDERSCHEIDINGEN. H.M. de Koningin heeft ge neraal dhiuits onderscheiden met het Grootkruis van de Orde van c!e Ned. Leeuw. De Universiteit van Leiden heeft hem het eeredoctoraat in de rechten aangeboden. NAAR BELGIË. GeneratI Smuts zal van Za terdag tot Maandag de gast van België zjjn. PROCES TEGEN STEPINATZ GEËINDIGD. Het proces tegen aartsbis schop Stepinatz is volgens het Joego-Slavische nieuwsbureau* gesloten, nadat beschuldigde nog een laatste veerklaring had afgelegd. Het vonnis zal Vrijdag a.s. worden uitge sproken. De Sterrenregen. De waarneming van de sterrenregen is vannacht nog al belemmerd door het wol kendek. Toch heeft men ln verschillende plaatsen van ons Tand, ook in Zeeland, zoo nu en dan wel iets van het fan tastische schouwspel kunnen waarnemen, vooral omstreeks kwart voor vijf, toen men de „vallende" sterren in vrij gi-ooten getale langs de he mel zag flitsen. Het punt van uitstraling, de kop van het sterrenbeeld de Draak, was echter vrijwel voortdurend door wolken aan het oog onttrokken. FLORES EEN FEDERATIE VAN VORSTENDOMMEN. In de raad van Vorsten van het eiland Flores ls beslo ten een federatie van vorsten dommen te stichten. De fe deratie zal worden bestuurd door de Vorstenraad, bijge staan door een Volksraad. K.L.M.DIENSTEN IN WEST. INDIË UITGEBREID. 1 November zal de K.L.M. haar diensten in West-Indië uitbreiden. O.m. zal dan een directe verbinding tusschen Curaqao en Miami (Florida) worden gevlogen. Hierdoor wordt het de K.L.M. moge lijk het toeristenverkeer aan te moedigen. v IN ZEE GESTORT. Met het R.A.F. toestel, dat bij "de Westkust van Malakka in zee stortte, blijken 14 pas sagiers en 6 leden van de be manning om het leeven te zjjn gekomen. Er zijn geen over levenden. SMOKKELAARS MET POSTZEGELS. Een Amsterdamsche postze gelhandelaar ls veroordeeld tot 3 maanden gevangenis straf en 1000 $oete. De man was eenige weken gele ien gesnapt toen hij een par tij postzegels naar België wil de smokkelen. Hij werd thans onmiddellijk in arrest gesteld. 3.1; een, Goes. Via Krabbendjjke, waar langs de kant van de weg, schoolkinderen, met vlaggen en oranje getooid, den veld maarschalk hartelijk toejuich ten, ging het ln de richting Kruiningen. IN GOES. Om half twaalf reed gene raal Smuts Goes binnen waar hij voor hotel „De Ko renbeurs" door burgemeester mr. W. C. ten Kate ontvangen werd. Een koor, bestaande uit vier dames en vier heeren, allen in Zuid-Bevelandsche dracht, zong o.l.v. den heer A. Kousemaker, den hoogen gast het Zuid-Afrikaansche volkslied toe. In de hal van het hotel werd de veldmaar schalk door verschillende au toriteiten welkom geheeten, leden van de Ged. Staten en den Griffier der Prov. Staten. Na afloop, van de lunch heeft het gezelschap in de hall van het hotel koffie ge dronken, waarbjj ir. Herweyer, inspecteur van Zeeland" voor de dienst landbouwherstel wederopbouw boerderijen, den veldmaarschalk voorlichtte over de wederopbouw in het gebied dat bezocht werd. Het koor zong nog het Wil. helmus, het Zeeuwsch Volks lied en „O Heer, die daar". Generaal Smuts bracht In hartelijke bewoordingen zijn dank over voor het gebodene. Om 10 minuten over één stapte het gezelschap, harte lijk toegejuicht door de op de Markt samengestroomde me nigte, weer in de auto's. Bij het vertrek werd de generaal reeds een foto aangeboden van zijn aankomst. NAAR WALCHEREN. 's Middags bezocht generaal Smuts Walcheren. Door Middelburg werd een rondtour gemaakt en een be zoek gebracht aan het H.A.R. K.-gebouw op tie Heeren gracht, waar aan een 400-tal schoolkinderen schoenen wer den uitgedeeld, dié door de Plaats Middelburg in Zuid- Afrika lr"icMkbaar waren ge steld. De wnd.-burgemeester, de heer Kögeler, tevens voor zitter van de plaatselijke H. A.R.K., was hierbjj aanwezig. De tocht werd van hier voortgezet naar Westkapelle, waar de landingsplaats werd bezocht. Het Westkappelsche dameskoor liet zich hier met enkele liederen hooren. Via BIggekerke en Koudekerke werd naar Vlissingen terug gereden. Ook hier bezocht ge neraal Smuts de landings plaats en het daar door gene raal Hakewell-Smith onthulde gedenkteeken. Hierna vertrok het gezel schap per auto naar het vliegveld Woensdrecht. tRIBUNAAL GOES Huisknecht van Jan Dekker stond terecht. In de zitting van Woensdag* morgen werden vier zaken be handeld, waarin mr. A. H. Kui pers uit Middelburg verdediger was. De eerste zaak betrof de 45- jarige smid M. Zuidweg, uit Heinkenszand, die in 1935 lid der N.S.B. werd en oa. als blok- leider optrad; verder was htf plaatselijk leider van het N.A. F.; colporteerde met „Volk en Vaderland", ontving Duitschers aan huis en ontving extra le vensmiddelen en kolen, omdat zijn zoon in dienst was bij de Waffen S.S. Besch. bekende het ten laste gelegde. Zijn vrouw was geen lid der beweging, doch behalve dat zijn zoon bij de S.S. was, waren er nog andere kinderen bij de jeugdstorm. Het tribunaal-lid, de heer Buijs toonde aan, dat Z. wel degelijk actief wj*s met name bij het leden werven. De verdediger zei, dat zijn cliënt aan. chronische asthma leed en daardoor niet kon wer ken. Spr. -dringt aan op uiterste clementie. De tweede zaak was die tegen den 38-jarigen landbouwer S. v. Koeveringe te Waarde, die ook in 1935 al lid werd van de N.S.B. optrad, als. groepsadmi- nistrateur. Hij was lid der W.A. en van de Landwacht en wilde volgens de dagvaarding ook bij de vrijwillige hulppolitie komen. Besch. bekende het ten laste gelegde. De verdediger zeide, dat be schuldigde onder invloed van zijn vader stond. Pleiter riep de uiterste clementie in van het tribunaal. ANGST VOOR BIJLTJESDAG. De 50-jarige loodgieter F. Dirkse uit Goes was lid der N.S. B. en blokleider,schreef aan Rosier dat G. van Dalen voor stander van bijltjesdag was. Hij controleerde alslandwachter identiteitsbewijzen. Toen be schuldigde niet alles wilde toe geven, wees het tribunaallid, de heer Buijs, er op, dat hij hem zelf met een geweer op straat heeft zien loopen. Tij dens de ondervraging kwam ook naar voren, dat besch. huis knecht is geweest bij Jan Dek ker. Volgens verdachte was dit omdat deze niemand, anders meer kon krijgen. De verdedi ger zeide, dat verdachte zich af vroeg hoe tijdens de bezetting aan zijn brood te zullen komen en dat daarbij aandrang op hem werd uitgeoefend om toe te tre den. Spr vroeg ook voor deze be schuldigde overweging van een milde straf. De vierde zaak was die tegen den 56-jarigen hoofdonderwij zer J. Chr. P. Jansen Verplanke uit Kruiningen, die lid was van de N.V.D. en aan Dekker schreef „Volksgenoot" en „Met Dietsche groet Hou Zee Verdachte betoogde niemand kwaad te hebben gedaan en dat hij nimmer de Duitschers gehol pen heeft. De verdediger zei, dat deze beschuldigde nooit voor een tri bunaal had moeten komen, wat de heer Buijs bestreed. Pleiter meende, dat deze verdachte moest worden vrijgesproken. 's Middags kwam voor de 27- jarige P. W. Bode, gescheiden van J. M. de Coninck, thans wonende te Hilversum. De voornaamste ten jasteleg- ging was haar lidmaatschap van de N.S.B.en. het vrijwillig dienstnemen bij een vliegtuigfa briek in Duitschland. Beschuldigde vroeg om invrij heidstelling. Na in. raadkamer te zijn geweest, willigde het tri bunaal dit verzoek in en be paalde in alle zaken de uit spraak op 23 October. De politie te Goes maakte procesverbaal op tegen J.N. P. die op zijn rijwiel een tweede persoon van boven de 10 'jaar mede liet rijden. In de St. Jacobstraat te Goes reed een auto een hand wagen aan, waardoor laatstge noemde een ruit van de winkel van J. de W.. stuk reed. Da aangerichte schade wordt ver* goed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10