Vereeoigde naties krijgen netelige problemen op te lossen UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCHE DAMRUBRIEK. ZUID-BEVELAND. LAATSTE NIEUWS. Zeeuwsch-Vlaanderen Zeeuwsche Si nippers DE AGENDA VOOR DE A.S. VERGADERING TE NEW-YORK. Minister van Kleffens treedt uit de Veiligheidsraad. De veelheid van onderwer. pen, welke de laatste ttfd onze aandacht vraagt, zoo schrijft de diplomatieke medewerker van het A.N.P., zal einde de zer maand overschaduwd wor den door een gebeurtenis, die de meest intense belangstel ling waard is van ieder, wien de opbouw der Ver. Naties en dus ook van de wereld vrede, ter harte gaat. Op 23 October immers zal in New- York de algemeene vergade ring der Ver. Naties geopend worden. Het is uitermate belang wekkend eens na te gaan wat de vergadering in New York nu gaat doen. Nadat de vergadering zich in zes of meer commissies zal hebben verdeeld, begint men met het hóuden van al gemeene beschouwingen. Deze zullen worden gehouden op de grondslag van het rapport van den secretaris-generaal, dat in Juli jl. is verschenen en dat van de Veiligheids raad, in welk laatste rapport tevens zullen zijn verwerkt beschouwingen van de com missie voor de atoomenergie. Over deze rapporten kunnen dan de 51 landen hun licht laten schijnen. DE ZETEL DER VER. NATIES. Naast deze en nog vele andere punten van algemeene politiek zullen huishoudelijke aangelegenheden een punt van bespreking uitmaken. Zoo is er de vaststelling der begroo ting, de verdeeling der con tributies, de administratieve inrichting van het secretariaat Onder één der punten van huishoudelijke aard valt ook alles wat verband houdt met de vestiging van de zetel der V.N. in de omgeving van New-York. Een permanente commissie treft daartoe thans allerlei voorzieningen en in deze com missie heeft ook een Neder lander zitting, n.l. jhr. Ir. J. de Ranitz, die betrokken was bij de wederopbouw van Mid delburg. Nederland zal aan dit be langrijke internationale werk deelnemen met vijf gedele geerden. aan het hoofd van wie staat onze minister van buitenlandsche zaken, vijf plaatsvervangende gedelegeer den, benevens een j^antal deskundigen. Inval in speelhol. Dinsdagnacht heeft de poli tie onverwacht een inval ge- daan in een woning te Rot- NDEUWE LEDEN, terdam waar gelegenheid tot hazardspel werd- gegeven. Er werd een twaalftal dames en heoren aangetroffen. De spe len werden in-beslag genomen, terwijl alle aanwezigen naar het politiebureau werden ge bracht. De ondernemer van het speelhol, de 39-j. P. T. S., is in verzekerde bewaring ge steld. Na deze algemeene be schouwingen volgt de toela ting van nieuwe leden: Zwe den, IJsland en Afghanistan. Er waren nog meer candida tes o.a, Transjordanië, Ier- lapd en Portugal. Door ge bruik te maken van het vetorecht heeft de Sowjet- Unle echter een aanbeveling voor deze landen verhinderd. Het vetorecht vormt wel een der neteligste punten in de nieuwe volkerengemeen schap. Australië ls met een voorstel gekomen daarin wij ziging te brengen. KLACHT TEGEN ZUID- AFRIKA. Een volgend punt van de agenda vormt een* klacht van Britsch-Indië tegenover Zuid- Afrika over de behandeling van Britsch-Indiërs aldaar. In de Unie van Zuid-Afrika is namelijk een recente wet geving aangenomen betreffen de beperking van de moge lijkheid voor grondbezit door Britsch-Indiërs. Britsch-Indië neemt deze zaak ernstig op -en roept nu de hulp der Ver. Naties in om gedaan te krij gen. dat deze wetgeving on gedaan gemaakt wordt. In de algemeene vergade ring zullen voorts verkiezin gen voor de Veiligheidsraad moeten plaats hebben. Er zijn vijf permanente en zes niet- permanente leden. Van deze laatste moeten er in Januari 1947 drie aftreden, Nederland, Egypte en Mexico. Dit was bg de verkiezing vastgesteld en de aftredende landen zijn niet herkiesbaar. Hiermede eindigt dus ook de functie van minister van Kleffens in de Veiligheidsraad. Voor het tweede groote lichaam der V. N., de sociale en economische raad, waarin achttien landen vertegen woordigd ztjn, moeten even eens verkiezingen worden ge houden. De codificatie van het Vol kenrecht komt eveneens op de assemblee ter sprake. Er z\jn voorstellen te behandelen van Engeland en Amerika om deze materie ter hand te nemen. Hier betreft het dus het maken van nieuwe vol- kenrechtelgke overeenkom sten. Dit onderwerp is er wel een, dat Nederland in het byzonder interesseert. Blijft Amerika credieten verleenen? MINISTER LIEFTINCK PESSIMISTISCH. Minister Lieftinck heeft n_ zijn terugkeer uit de Ver. Staten tegenover de pers verklaard met zijn Canadeesohen ambtsgenoot te hebben gesproken over de houtvoorziening van Nederland, speciaal t.a.v. verpakkingsmate riaal, woningbouw en scheeps bouw. Er moet snel gehandeld worden. Waarschijnlijk zullen particuliere inkoopers naar Ca nada gaan om te trachten hout- aankoopen te plaatsen. T.a.v. de verleening van cre dieten door de Ver. Staten in 1947 bleek de minister vrij pes simistisch. De In- en Export bank behoeft de toestemming van het Congres, dat steeds minder geneigd blijkt met cre- dietverleening door te gaan, Nederland zou dan terecht moe ten komen bij de Internationale Bank, welke nog over weinig fondsen beschikt. Een lichtpunt is. dat Neder, land in de Ver. Staten wel het meest gunstig beoordeeld wordt, Trein van de dijk gereden. Woensdagmiddag is een lo comotief met twee 'wagens tusschen de Czaar Peterstraat en de Mariniersbrug te Am sterdam van de dijk gereden. De machinist werd gedood; twee passagiers werden licht gewond. De stoker kwam met de schrik vrij. Daar de treinen direct over een ander spoor konden worden geleid onderging het verkeer geen vertraging. EENDENEIEREN EN PARATYPHUS. In verband met het voorko men van gevallen van de zeer besmettelijke ziekte paraty- phus, veroorzaakt door het verwerken van eendeneieren in gebak, wordt er de aan dacht op gevestigd, dat het in voorraad hebben of ver werken van eendeneieren ver boden is. Zij die ontheffing van dit verbod hebben gekre gen, mogen deze eendeneieren alleen en uitsluitend gebrui ken voor de bereiding van beschuit onder de voorwaar den welke" in de ontheffing vermeld zijn. SAMENWERKING IN DE STUDENTENWERELD. In hec Groot-auditorium van de Rijksuniversiteit te Utrecht is de stichtlngsacte van de studentenfaculteiten geweekend Door de onderteekening van deze stichtingsacte is officieel de samenwerking in federatief verband tot stand eekomen in de Utrechtsche studentenwe reld. TRAMBOTSING BIJ KOEDIJK. Gisteravond is de stoom tram uit Bergen aan Zee naar Alkmaar bij Koedgk op een stilstaande tram gereden. Eén passagier werd gedood, twee werden gewond. IN ZEE GESTORT. Met het R.A.F. toestel, dat by de Westkust van Malakka in zee stortte, blijken 14 pas sagiers en 6 leden van de be manning om het leeven te zijn gekomen. Er zijn geen over levenden. De Sterrenregen. De waarneming van de sterrenregen is vannacht noj al belemmerd door het wol kendek. Toch heeft men in verschillende plaatsen van ons land, ook in Zeeland, zoo nu en dan wel iets van het fan tastische schouwspel kunnen waarnemen, vooral omstreeks kwart voor vg'f, toen men de „vallende" sterren in vrij grooten getale langs de he mel zag flitsen.' Het punt van uitstraling, de kop van het sterrenbeeld de Draak, was echter vrijwel voortdurend door wolken aan het oog onttrokken. Film over Vincent van Gogh. De plannen tot maken van een film over het leven van Vincent van Gogh zullen thans verwezenlijkt worden. Regis seur is de Fransche cineast Grevy Ben van Eysselstein schreef het scenario. De op namen waren grootendeels in het buitenland gemaakt. TENTOONSTELLINGEN IN BELGIË. 163 schilderden van de Van Gogh-collectie op de Hooge Veluwe zijn naar België ge bracht. waar te Luik, Brussel, Bergen en in de Borinage Vincent van Gogh-tentoonstel- lingen zullen worden gehou den. Minister yan Kleffens in 'ons land. Mr. E. N. van Kleffens, mi nister zonder portefeuille er gedelegeerde van Nederland in de Veiligheidsraad, zal Don derdag 10 October a.s. des middags omstreeks 12 uur oj Schiphol arriveeren voor hel houden van 1 prekingen in ons land. Het vreemdelingenverkeer in 1947. Het hoofd van de afdeeling buitenland van de alg. ver- eeniginig voor vreemdelingen verkeer, jhr W. H. Calkoen, heefc verklaard, dat ln Neder land in 1947 een groot vreem delingenverkeer verwacht kan worden. Op het internationaal con gres van het vreemdelingen verkeer te Londen hebben alle gedelegeerden verklaard vol gend jaar naar Nederland te zullen komen De „Merdeka" over de besprekingen. In een hoofdartikel over de onderhandelingen tussohen de Nederlanders en de Indonesiërs zegt de „Merdeka" o.a., dat met het oog op het terugtrekken van de Britsehe troepen per 30 Nov. de Indonesiërs, naar overeen stemming met de Nederlanders dienen te streven, omdat anders een algemeen bloedibad onver- mgdelgk zou zijn. Het zenden van Lord Killearn naar Indonesië zal waarschijn lijk de laatste poging van de Engelschen zyn om een oplos sing van het IndonesischNe- deriandsch conflict te brengen. Het mislukken van de missie van Lord Inverchapel heeft den Britten duidelijk gemaakt, dat een diplomaat van groot kaliber geen hulp bij de oplossing van het conflict kan verleenen, zoo lang de betrokken partijen zich niet in de positie bevinden om tot overeenstemming te gera ken. Daarom hangt het resultaat van de huidige onderhandelin gen niet af van '"de tusschen- Komst van Lord Killearn, maar van de wensch van belde par tijen om overeenstemming te bereiken. INSTELLING VAN EEN ZIEKENFONDSRAAD. Volgens de memorie van toelichting van den Minister van Soc. Zaken, betreffende het wetsontwerp „instelling van een ziekenfondsraad", is thans het oogenblik gekomen, om, met behoud van het be ginsei van verplichte verzeke ring en toezicht van staatswe ge, de wetgeving op het ge bied van het ziekenfondswe zen te zuiveren van aan onzej volksaard vreemde elementen. Het komt den minister voor, dat het beoogde doel het best kan worden beieikt door vervanging van de figuur .van den commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfond sen, benevens de raad van by- stand, door een door de Kroon te benoemen college van. toe zicht op de ziekenfondsen: de Ziekenfondsraad. Op deze raad zullen de meeste, thans; aan den commissaris toeko mende, bevoegdheden over gaan. Het ziekenforidsenbesluit zal binnenkort door een zie kenfondswet moeten worden vervangen. v Redacteur: J. Strooband Jr.,' Dam 44, Middelburg. Deze keer bieden wij onze lezers de volgende cpenings- varlant aan, die aan een we»- kelgk gespeelde partij ls. ont leend, en waarmede op duide lijke wijze de zwakte van een nadeelige randschijf wordt aangetoond. Vanuit de aanvangspositie: 34—30, 20—25, 32—28, 25x34, 39x30, 16—21. 31—26 (de eer ste belangrijke fout: een na deelige randschijf- Aan nadeel kan wit thans niet meer ont komen) 2127. (Dreigt reeds met 2731 of 27—32, gevolgd door 19—24) 37—32, 11—16. 32x21, 16x27 (Wegens dezelfde dreiging "kan wit nu niet op 37 spelen en moet dus uitslui tend met zyn rechtervleugel manoeuvreeren) 3025. (Lijkt nog wel het beste omdat 19 24, 30x19 en 14x32 allerlei voor wit ongunstige complica ties in het spel brengt) 711. (Opgemerkt wordt dat zwart hier met de uitruil 1923, 28x 19, 14x23 overwegend spel ver krijgt. Met de tekstzet tracht hij zg'n tegenstander echter nog verder van het goede pad te brengen.) 4439. (Met de •dreiging 2822) 1823, 42|de rand. 37, 23x37, 37x28, 19—24 (Hier mede wint zwart een schijf. Er dreigt nl. 24—29, 33x24, 14— 20, 25x14, 10x30, 35x24, 17— 21. 26x17, 11x35) 40—34, 11— 16, 50—44. (Wit kan alleen nog maar met de rechtervleu- ;el spelen) 1721, 26x17, 12x «1, 4440 (Zwart mag nu de schqfwtnst met 2731. 36x27, 21x23 niet nemen, want dan antwoordt wit met 2520. 14x25, 34—30, 25x34, 39x28) 14—20, 25x14, 9x20. (Niet lOx 19 wegens 2823) en wit ver liest aoor de dreiging 2731 een schijf. Uit deze variant blijkt wel heel duidelyk dat schyf 26 voor wit een groot nadeel op leverde. Dit is meestal het ge val met randschgven: zij bie den de tegenstander een uit stekend combinatieobject er kunnen bovendien slechts in één richting gespeeld worden. Randschijven zijn niet altgd nadeelig. In bepaalde standen kunnen zg bv. dé bewegings- vrgheid van de tegenstander beperken- De practgk leert wel wanneer dit het geval ls. Be ginners deen echter het beste vanaf de eerste zet naar het midden te spelen en niet naar Geen gevaar yoor verdwijnen van de „Vlismar" Naar aanleiding van het be richt omtrent de vestiging van „Vlismar" in- Rotterdam kan ivorden medegedeeld, dat het hier een uitbreiding van bedrijf betreft, zoodat er in geen enkel opzicht vrees behoeft te worden gekoesterd voor. een overbren ging van een gedeelte van Vlis- singen naar Rotterdam. In Vlissingen beschikt de „Vlismar" immers over twee kostbare installaties, aan welker herstel reeds zeer belangrijke bedragen zijn. en nog zullen v/orden besteed, zoodat er geen sprake van kan zgn, dat het in de bedoeling van de directie zou liggen het bedrijf aan de Schelde niet zoo spoedig moge- lgk in volle omvang weer te doen functionneeren. Ir. Herweyer directeur van Landbouwherslel. Ir. S. Herweyer, hoofd van do inspectie Goes voor de Rgksdienst vcpr Landbouwher- stel; is benoemd tot directeur van deze dienst ln den Haag. De loonen bij de bietenoogsl Op een vergadering van de Stichting voor de Landbouw van de kring Hulst is ui:voerlg gesproken over de loonen bij de •ietenoogst. De scciale com missie van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland ls overeengekomen, dat het loon voor het bletenrooien zal va- rieeren tusschen ƒ,130 en 162.50 per H.A. Dit is dus maximaal 24 cent per roe. Ned. motorschip bij Walsoorden gestrand. Door nog onbekende oor zaak is het motorschip „Au- dacia" bg Walsoorden ge strand. De „Audacia" is een mo torschip van ongeveer 400 ton, eigendom van de firma C. Minnaar te Overschie, maar in beheer bij de Olie-, Scheepvaart- en Bevrachtings- maatschappg N.V. te Rotter dam. Het schip was Dinsdag avond om acht uur uit Ant werpen vertrokken met een lading kunstmest, bestemd voor Stavanger. Later is het schip weer vlot gekomen en naar Vlissingen gebracht om een nader onder zoek in te stellen naar de schade. De mosselleveranties aan Frankrijk. De onderhandelingen met Frankrijk over de levering van Ned. mosselen zgn eenigszins vastgeloopen tengevolge van de regeeringstoeslag. De Fran- schen hebben nu geëischt de ze toeslag te doen vervallen. Het resultaat Is, dat er in October geen mosselen naar Frankrijk zullen worden ver zonden. ZUIVERING. Op grond van de desbetref fende bepalingen van het zui veringsbesluit 1945 zgn H. Leynse, lichtwachter-kok bij het Loodswezen in het zesde district en H. van Immerseel, sluisknecht te Hanaweert, ont slagen uit hun functie. Het telefoonverkeer met Zeeuwsch-Vlaanderen. Dezer dagen is tusschen Ter- neuzen en Ellewoutsdijk de eerste nieuwe telefoonkabel ge legd. Binnenkort zullen pogingen worden aangewend om de te lefoonkabels in de Westerschelde te herstellen, zoodat verwacht kan worden, dat Zeeuwsch Vlaanderen langzamerhand weer over een behoorlijke telefoon verbinding met de rest van het land gaat beschikken. SCHADEVERGOEDING VOOR BELGEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Te Oostburg werd dezer da gen een vergadering gehouden met gedupeerde inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen, die niet de Nederlandsche nationaliteit bezitten meestal Belgen hoewel zg reeds vele jaren in Zeeuwsch-Vlaanderen wonen. In deze vergadering werd me degedeeld, dat ook deze gedu peerden thans schadevergoe ding zullen ontvangen en wel op gelijke voet met Nederlan ders. A.N,W.B.-AVONDEN. De Kon. Ned. Toeristen bond A.N.W.B. organiseert op enkele plaatsen in de provin cie Zeeland een borfasavond voor leden en andere belang stellenden, met het doel de bezoekers nader bekend te maken met het doel van de bond. Een kleine tentoonstelling zal eveneens worden ingericht. 15 Oct. wordt deze avond te Borssele gehouden in café Schikker, 16 Oct. te Ovezande in café Verbeek en 17 Oct. te Hoedekenskerke in dé openbare lagere school. DESERTEURS GEARRESTEERD. Te Luik zijn twee deserteurs van de Nederlandsche marine gearresteerd. Het betreft hier L. v. d. Velde uit Amsterdam en E. Engelen uit Vlissinge^i. verwacht wordt. 's-Heer Arendskerke RAADSVERGADERING. PROCES TEGEN STEPINATZ GEËINDIGD. Het proces tegen aartsbis schop Steplnatz is volgens het Joego-Slavische nieuwsbureau gesloten, nadat beschuldigde nog een laatste veerklaring had afgelegd. Het vonnis zal Vrijdag a.s. worden uitga- sproken. Gratie-verzoeken afgewezen. De Geallieerde Bestuurs raad te Berlyn heeft de ver zoeken om gratie ten behoe- van Goerlng, Bormann, Frick. Rosenberg, Streicher, Von Neurath, Jodl en Keitel afgewezen. LEIDERS VAN NE.U ENGAMME GEËXECUTEERD. In de Britsehe zóne, van Duitschland zijn 16 oorlogs misdadigers ter dood ge bracht. O.a. de commandant en 10 andere schuldig ver klaarde leden van de leiding van het concentratiekamp te Neuengamme. Vredesverdrag met Italië goedgekeurd. HET WERD NACHTWERK. Tien weken en drie dagen, nadat de Vredesconferentie te Pargs een aanvang heeft genomen, is Woensdagmiddag in plenaire zitting het stem men over het ontwerp van het Vredesverdrag voor Italië begonnen. 79 artikelen en 9 aanhangsels zyn in paragra fen verdeeld, waarover even tueel op verzoek van een dele gatie apart gestemd kan wor den. Volgens de door de minis ters der vier groote mogend heden vastgestelde termijn moest men vannacht of van ochtend vroeg met het stem men gereed zgn. Het werd tenslotte kwart voor drie in de nacht (Fran sche tijd) voor alle artikelen .van het verdrag waren goed gekeurd. RELLETJES IN ROME, Naar aanleiding van het ontslag van 15000 wegwer kers, die tot dusver wacht geld genoten, ontstonden Woensdag in Rome ongere geldheden, waarbg dooden en gewonden vielen. Demonstran ten drongen het burea i van den Minister-President de Gasperi binnen en vernielden het meubilair. Minister Venni, die de me nigte tot kalmte wilde bren gen, werd licht gewond. Wapenstilstands besprekingen begonnen. Woènsdag zijn £e Batavia de wapenstilstandsbesprekin gen begonnen. Om 7 uur plaatselijke tijd werden de onderhandelingen tot Donder dagmorgen verdaagd. Na#ere bijzonderheden zijn niet be kend gemaakt. Volgens Aneta zou echter niet over de troepen-uitzen ding gesproken zg'n, doch vooral over het apparaat, dat de wapenstilstand zou moeten doorzetten. FLORES EEN FEDERATIE VAN VORSTENDOMMEN. In de raad van Vorsten van het eiland Flores is beslo ten een federatie van vorsten dommen te stichten. De fe deratie zal worden bestuurd door de Vorstenraad, bijge staan door een Volksraad. K.L.M.DIENSTEN IN WEST- INDIË UITGEBREID. 1 November zal deK.L.M. haar diensten in West-Indië uitbreiden. O.m. zal dan een directe verbinding tusschen Curasao en Miami (Florida) worden gevlogen. Hierdoor wordt het de K.L.M. moge lijk. het toeristenverkeer aan te moedigen. Generaal Smuts niet pessimistisch. Generaal Smuts heeft zich Woensdagmiddag na de lunch, welke te zijner eere d:or H.M. de Koningin ten Paleize Soest- dijk was aangericht, per auto naar den Haag begeven, waar hij in hotel „Des Indes" een persconferentie hield. Ik ben glad nie pessimis tisch gestemd nie. Glad niet!, verzekerde Smuts en hij wees er o-p, dat er weliswaar nog groote moeilijkheden op te zgn, maar dat we -de frootste toch achter de rug ebben. Wie aanhoudt, komt er door! Hg herinnerde aan het einde van de Boerenoorlog. Toen had Transvaal het ook moeilijk, maar het is er toch gekomen. Men moet niet tè veel naar de Groote Drie of Vier zien. De uitkomst komt toch van de kleintjes en de kleine West- Europeesohe landen kunnen veel goeds doen. Laat ens de puinhoop maken tot een nieuw centrum van cultuur. ONDERSCHEIDINGEN. H.M. de Koningin heeft ge neraal Smuts onderscheiden met het Grootkruis van de Orde van de Ned. Leeuw. De Universiteit van Leiden heeft hem het eeredoctoraat in de rechten aangeboden. NAAR BELGIË. Generatl Smuts zal van Za terdag tot Maandag de gast van België zijn. SMOKKELAARS MET POSTZEGELS. Een Amsterdamsche postze gelhandelaar is veroordeeld tot 3 maanden gevangenis straf en 1000 boete. De man was eenige weken gele den gesnapt toen hij een par tij postzegels naar België wil de smokkelen. Hij werd thans onmiddellijk in arrest gesteld. DE VERKEERSMOEILIJK HEDEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De minister-president heeft in antwoord op een schrijven van de Vereeniging van burge meesters. secretarissen en ont vangers in Zeeuwsch-Vlaande ren medegedeeld, dat op het verzoek om meer autobussen beschikbaar te stellen niet op korte .termijn kan worden vol daan, hoewel het ministerie doordrongen is van de noodza kelijkheid om aandacht te be steden aan de randgebieden, ln het bizonder de belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen. Er bestaan plannen om de Braak man in te dijken, waarvoor eerst overleg met België dient plaats te hebben, aangezien men van Belgische zgde moei lijkheden voor de vaarweg naar Antwerpen vreest. Door indijking van de Braak man zal men wegverbetering krijgen. AUTO-MIJ. „ZEELAND". Gezien het streven van do regeering om de vervoerbe drijven zooveel mogelgk in grootere lichamen onder te brengen, hebben de autobus ondernemers fa. de Baar en Leenderse te Wemeldinge, J. C. Krijger te Goes, Leender se te Hansweert en de fa. wed, J. de Muynck en Zn. te Bors sele gezamenlijk opgericht de Auto-Mij. „Zeeland" (A.M.Z.), Als directeuren zijn aangewe zen de heeren J. de Baar, L. Leenderse, J. C. Krijger en Ai de Muynck, van wie om beur ten één zal optreden als pre sident-directeur, voor 1946 en 1947 is dit de heer J. C. Krij ger. In deze Mij. zgn autobus dienst-vergunningen inge bracht, die op naam van bo venstaande firma's stonden, terwijl in Goes eeii kantoor; wordt gevestigd en ln de toe komst een garagebedrijf. Vcorlooplg zgn 11 nieuwe bussen toegewezen, waarvan enkele reeds in de diensten zijn opgenomen, terwijl het restant deze of de volgende maand Maandag j.l. kwam de ge meenteraad van 's H. Arends kerke in openbare vergade ring bijeen. Aan den heer J. Brouwer werd eervol ontslag verleend als onderwijzer van de O. L. School van 's-Heer Arends kerke i.v.m. zijn benoeming tot onderwijzer aan de Her vormd Lagere school te Kat wijk aan Zee. Met algemeene stemmen werd benoemd tot onderwijzer aan de Openbare Lagere school te Nieuwdorp dhr. P. A. van Wgnen te Winterswijk. Aan de orde kwam wederom het voorstel Zonneveld om in het vervolg toestemming te verleenen tot het plaatsen van een draaimolen op gemeente grond, Met 3 stemmen voor, 5 tegen en 1 blanco werd het voorstel afgewezen. Dhr. de Koning vroeg aan den voorzitter om een prijzen- commissie in te stellen, het geen hem werd toegezegd. Voorts werd besloten aan het personeel in dienst dezer ge meente, op grond van eerx cir culaire van Ged. Staten van Zeeland, een „opbouwtoelage" Reeds 24 dooden. te Apeldoorn. Het aantal dooden tengevol ge van de vliegramp te Apel doorn is thans tot 24 gestegen. Slechts de leeraar Dobbenga en drie leerlingen worden nog verpleegd. Van één van deze laatsten is de toestand bevre digend; de beide anderen en de heer Dobbenga verkeeren nog steeds in levensgevaar. De teraardebestelling van vrgwel alle slachtoffers zal plaats hebben a.s. Vrgdagmid- dag op de begraafplaats aan de Soerensche weg te Apel doorn waarop het gemeentebe stuur een stuk grond ter be schikking heeft gesteld. Twee leerlingen zullen resp. te Har. denberg en te 's-Gravenhage worden begraven. .Ter wille van een ordelijk en rustig ver- j loop van de begrafenisplech- tiglieid zullen in het algemeen' óp de begraafplaats slechts kunnen worden toegelaten bloedverwanten van de slacht offers en deputaties. Op de dag van de begrafe nis zullen alle vermakelijkhe den in Apeldoorn gesloten zijn. De regeering heeft via den burgemeester van Apeldoorn haar medeleven met de élacht- offers van de ramp en hun na bestaanden doen blijken. DE BABY- TEXTIELKAART. Voortaan zal bg de baby- textielkaart voor a.s. moe ders ook een extra bon voor 6 luiers worden verstrekt, waarvoor dan geen punten meer behoeven te worden In geleverd. VERLENGING SUIKER BON. De voor suiker of jam aan gewezen bonnen 606 en 106 „Suiker" en 607, 107 en 108 „Algemeen" biyven geldig t. m. 19 October a.s. Hulst Gasfabriek niet verkocht. In de jongste raadsvergade ring van Hulst werd na uit voerige discussie zonder hoof' delijlce stemming het voorstel aangenomen om, in overeen stemming met het advies der raadscommissie ad hoo, niet over te gaan tot verkoop van het Gemeentelijk Gasbedrijf aan een particulier. De raadscom missie ad hoe zal gehandhaafd blijven om B. en W van advies te dienen inzake de verdere ex. ploitatie van het bedrijf. toe te kennen van 20 van de grondjaarwedde met. een minimum van 100,en een maximum van 400,per jaar over de jaren 1945 en. 1946. Tenslotte werd besloten over te gaan tot de aankoop van een perceeltje grond nabij de Achterweg, Nieuwdorp, ten behoeve van een beerput. Dhr. Pik werd in deze raads-1 vergadering b-eëedigd als ge-< meente-ontvanger. TRIBUNAAL GOES UITSPRAKEN. Het Tribunaal te Goes deed Woensdag uitspraak in de vol gende zaken: W. Hegboer, 52 j„ mare chaussee te Wissekerke: geen maatregelen opgelegd. D. Megaard, 34 j., Yersekes mnd. interneering tot 9 April 1947, verbeurdverklaring van 200 en radiotoestel en ontzetting - rechten. Chr. Everse, 50 j., mossel- kweeker, Yerseke: 1 jaar in terneering tot 9 Oct. 1947 en ontzetting rechten. A. J. Eversev. Klooster, 48 j., Yerseke, en D. Klooté— Vemast, 27 j., Goes: belde in terneering gelijk aan de tijd reeds in voor-intemeering doorgebracht, verbeurdverkla ring van inboedel, voor zcover bij anderen in gebruik, ontzet ting rechten. H. L. SmitNleuwkamer, 27 j., Goes, interneering gelijk aan de tgd reeds in voor-in- terneering doorgebracht, ont- zettig rechten. Koewacht ERNSTIG ONGEVAL. Te Koewacht kwam de ar beider V. op ongelukkige wg- ze van een wagen te vallen, waardoor hij ernstige verwon dingen opliep. Hg is ter ver pleging in het R.K. ziekenhuis te Sluiskil opgenomen. Mej. S. Spruyt, kraamver pleegster te Ellewoutsdijk, heeft haar benöeming als wijk verpleegster voor de gemeen ten Oudelande, Driewegen en Ellewoutsdgk aangenomen. Hiermee is een periode .van 2 jaar zonder zuster afgesloten. De heer P. A. van Wijnen, thans onderwijzer aan de open bare lagere school G te Win terswijk, is benoemd tot on- derwyzer aan de openbare la gere school te Nieuwdorp. Maandag hield ir. de Waal uk Kopenhagen in „de Koren- beürs" te Kortgene een lezing over de toestanden op land bouwgebied in de Scandinavi sche landen. De heer J. W. Kngff te Goes is voor de periode van 1 Oct. 1946 -tot 1 Oct. 1947 be noemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool, aldaar. Tribunaal Middelburg. VOOR DE WEHRMAUHT GEWERKT. In de zitting van Maandag stond voor de Middelburgsche politierechter als eerste te recht D. Davidse, loodgieter te Vlissingen. Hg werd be schuldigd van arbeid voor de Duitsche Wehrmacht. Zelfs had hij in Duitsche bladen advertenties geplaatst om goed betaalde opdrachten te krijgen. Zijn verdediger, mr. F. W. Adriaanse, wees o.m. op de ge zinsomstandigheden en de meer vaderlandlievende, werkzaamhe den van besch. A. P. Brombacher, aannemer electriciteitswerken te Souburg, werd ten laste gelegd, dat hij verlichting had aangelegd in "I Duitsche bunkers, barakken en "woningen en ook het vliegveld Vlissingen van leidingen en ver lichting had voorzien. Besch. ontkende deze feiten niet, maar verklaarde, dat er van vrijwillig werken hierbij geen sprake was. Zgn verdediger, mr. P. C; Adriaanse, schetste de wijze, waarop besch. min of meer voor de weermachtsarbeid „geron seld" was. Sara Florissc, zonder beroep, Souburg, werd beschuldigd van vriendschappelijke omgang met de Duitechers en van het feit, dat zij als dienstmeisje werk zaam was geweest bij de Orts- kommandant te Vlissingen en als loonboekhoudster bij de O. T.-firma Schroder in Souburg. Volgens haar verklaringen was zij gedwongen deze laatste twee betrekkingen te aanvaar den. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen te Blggekerke: H. F. Witteveen, cand. te Gravenhage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6