PROVIMCIALE ZEEUWSCHE COUPAHT Hoe de atoombom-race te stoppen? CHIEF GUIDE: Niets zoo tragisch als jullie eiland D1 Moeten de dorpen voor Goes betalen? 189e Jaargang - Nr. 236 Uitg.: Stichting Provinciale Zeeuw- sche Courant, Middelburg- Druk: Fa. F. van de Velde Jr., Vlissingen. Comm. van Bijstand: J L. van Leeu wen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlissingen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Donderdag 10 Oct. '46 ABONNEMÊNTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie 1 2. Éureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 53-60, tel. 10 (2 HJnen) Middelburg Londensche Kaal 29. tel 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel- 2475 Oostburg Oratemastraat 3, tel- 102, Terneuzen: Brouwerljstr.2, Pcstrek. nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. MARGARINE? (V/l Beel heeft verleden Vrij- dag onze economische positie nog- eens ln de donker ste kleuren afgeschilderd er wie het nog niet geweten mocht hebben, is er door hem op wel pijnlijke wyze aan herinnerd, dat wij mensche- lijkerwijze gesproken bankroet zijn en leven van onze leenin gen. Het heeft zijn nut dit tel kens en telkens te herhalen. Te weinig Immers ls de meer derheid der Nederlanders van dit onomstootelijke feit over tuigd. Dr. Beel deed echter nog meer. Hg wees op de wissel werking van loonen en prij zen en kondigde aan, dat een aantal noodzakelijke le vensbehoeften in prijs ver hoogd zullen worden en dat er van loonsverhooging geen sprake kan zijn. Dit zal onder meer tot gevolg hebben, dat de ,kleine man" margarine zal moeten gaan eten en al leen de iets beter gesitueerden de sterk in prijs verhoogde roomboter zullen kunnen be talen. Geeft deze mededeeling op zichzelf aan dr. Beels verkla ring al een min of meer on prettig karakter de vele gesprekken over de margari nekwestie, die men kan be luisteren, bewijzen, dat deze mededeeling niet in goede aar de is gevallen, erger is, dat de argumenten, die dr. Beel in zijn rede gebruikte, niet be paald zuivere roomboter zijn. De minister-president stelde prijsverlagingen van andere artikelen in het vooruitzicht. Of ze er werkelijk zullen ko men, moet worden afgewacht. Groenten en aardappelen ple gen gemeenlijk duurder te worden in de wintermaanden. Ook de mededeeling, dat al leen in Engeland de prijzen minder zijn gestegen dan bij ons, in alle andere West-Euro- peesche landen veel meer, is slechts een doekje voor het bloeden, want het ls algemeen bekend, dat overal elders, ook in Engeland, de loonen aan zienlijk meer Verhoogd zyn dan ten onzent. Het minst prettige echter van alles is, dat de prijsver- hoogingen Nederland aller minst -üit de misère zullen helpen. Immers, het mag voldoende bekend worden geacht, dat de prijsstijging in ons land voor negentiende een gevolg- is van de hooge importprijzen, die wij moeten betalen als gevolg van de onderwaardeering van de gulden in het buitenland. Ge noegzaam is tevens bekend, dat er op de Nederlandsche export door de weinigen, die kunnen exporteeren, flinke winsten worden gemaakt. Had het niet meer op de weg der regeering gelegen, om in dit opzicht evenwicht te scheppen en ter verlaging van de import-prijzen de winsten op de export gedeeltelijk ten goede te doen komen aan prijs verlaging der geïmporteerde goederen Als dr. Beel maatregelen hiertoe had aangekondigd, zou zijn verklaring minder critiek hébben uitgelokt en zou de „kleine man" zijn margarine misschien gemakkelijker heb ben geslikt. „Wijnschandaal" in Frankrijk. Gouin contra Farge. De gerechtelijke autoritei ten te Parys hebben op het oogenblik het zoogenaamde „wynschandaal" in onderzoek, dat, naar verluidt, aan zwarte handelaren in Algiers milliar- den francs winst heeft ge bracht. Geruchten dat sorami ge leiders der Fransche soci alistische party by dit „schan daal" betrokken zijn, nemen hand over hand toe en men verwacht, dat de socialistische ministers, die vandaag byeen zullen komen, een officieele verklaring zullen eischon, die hen van alle blaam zuivert. De socialistische ex-premler Felix Gouin heeft tijdens een interview met het onafhanke lijke linksche blad „Combat' een fel protest doen hooren te gen het gebruik van zijn naam in verband met het „wijn schandaal". De omvang van 't bedrog wordt volgens Gouin met opzet overdreven, ln een haatcampagne, die er cp ge richt Js eerzame menschen te compromitteeren. Gouin, die thans minister van staat in de coalitieregeering is, deed een aanval op de Yves Farge, mi nister van voedselvoorziening, wegens zijn behandeling van deze affaire. Farge antwoord de vinnig: „Felix Gouin be weert, dat de wijnaffaire over dreven wordt. Wat weet hij ervan? Ik zal voortgaan met het reinigen van alle Augius- stallen". Het ziet er naar uit, dat 't wijnschandaal bij de ko mende verkiezingscampagne een fel geschil tusschen de partyen wordt. De Sowjet-Unie heeft ge weigerd deel te nemen aan een conferentie over de Do- nau-scheepvaart. Hel Wereldgebeuren AMERIKAANSCH PLAN VOOR EEN VLUCHT VAN SUPERFORTEN ROND DE AARDE. Baruch verdedigt zijn conlröle-plan. Het is Henri Wallace blgk- baar ernst geweest met zijn waarschuwing, dat hij toch de strijd voor een wyzlglng van de huidige Amerikaansdie houding tegenover de Sovjet- Unie zou voortzetten. Nu hij de strijd tegen Byrnes verloren heeft, heeft hij dit keer den grijiten industrieel Bernard Ba ruch, het Amerikaansch lid ln de atoom-commissie van de Ver. Naties tot mikpunt zyner aanvallen gemaakt. Wallace meende, dat Baruoh's opvattin gen -tot een chaotische toe stand moesten leiden en aller minst geschikt waren om de huidige „atoomrace" te doen stoppen. De Russische onver zoenlijkheid, zoo schreef Wal lace ln de Washington Post, .houdt misschien verband met onze onbuigzaamheid inzake het voortgaan met de produc tie van atoombommen. Waar ik voor pleit is het geven aan beide kanten, omdat het vin den van wegen en middelen oen het mogelijk te maken, dat de Sovjet-Unie en de V.S. ln één wereld samen kunnen leven belangrijker is dan het „blyven leven bij onze wapenen". Baruch heeft, op zijn beurt In New-York zijn atoom-plan verdedigd tegen de critiek ln Amerika zelf en in de Sovjet unie. De vrede, die wij nu ge nieten, aldus Baruch, is nog steeds slechts een kort inter mezzo temidden van oorlogen. Amerika vraagt niets én geeft ATOOMONDERZOEK IN ZWITSERLAND. In de Zwitsersche bonds raad wordt een wetsontwerp besproken inzake het verlee- nen van nieuwe credieten voor onderzoek op het gebied van de atoomenergie voor produc tie-doeleinden. Het voor dit doel benoodigde bedrag wordt voor de eerste vyf jaar op 18 millioen Zwitsersche francs geschat. Hevige gevechten in China. Generaal Marshal] heeft meegedeeld, dat het voorstel voor een wapenstilstand in China van tien. dagen aan het front by Kalgan door de com munisten van de hand is ge wezen. De laatste berichten van de zijde der communisten meld den, dat, het 17e leger der centrale regeering dat ge oefend is door de Amerikanen, 90 km. ten Zuidwesten van Kalgan, met een verlies van 47.000 man is teruggeslagen. De strijdkrachten van de re geering beweren, dat zij het laatste steunpunt der commu nisten, ongeveer 80 Km. van Nanking aan het groote ka naal in Noord Kiangsoe be stormd hebben. De koks slaakten. De gasten kregen niets. Meer dan 500 leden van het keukenpersoneel van het be- I'oemde Savoy hotel in Londer zyn in staking Begaan en ook het bedienend personeel van Simpson's staakt. Het is geen wilde staking. Vooralsnog is de dlrectie van het Savoy niet bereid de vak- vereenigingsfunctionarissen te woord te staan. De stakers verlangen erkenning van hun vakbond. Volgens de stakers zal het personeel van de groote hotels van West End aan de actie gaan deelnemen, indien de di rectie van het Savoy niet toe geeft. Ook de koks van het Dor chester hotel zijn onverwacht in staking gegaan, toen 500 diners geserveerd moesten worden. De meeste gasten waren al gearriveerd. ook niet graag. Kan Iemand vernietiging van de bestaande atoombommen eischen, tenzij de productie ervan op doeltref fende wijze veihoden wordt? Waarom moet Amerika zich alleen offers getroosten voor de zaak van de internationale veiligheid? Ten aanzien van het Russische standpunt, dat internationaal toezicht op de atoomenergie de souvereiniteit van een staat zou schaden, zel_ de Baruch: Dat is te verkiezen boven een internationale ramp. Amerika is bereid zich aan in ternationaal onderzoek te on derwerpen. In zooverre heeft Wallace echter gelijk, dat de besprekin gen in de V.N.-commlssie voor atoomenergie om te komen tot internationale contróle kenne lijk in een slob zijn geraakt. Tijdens de laatste zitting is men niet verder gekomen, dan het eenparig aannemen van een Canadeesch voorstel om een nieuwe sub-commissie van geleerden in te stellen, ter be studeering van de mogelijkheid de atoomenergie voor vrede lievende doeleinden te gebrui ken. Ondertussehen echter worden de voorbereidingen voor een eventueel militair ge bruik van de atoomenergie on verminderd voortgezet. Hooge functionarissen van het Ameri- kaansche leger en de vloot hebben de zware Industrie ge. waarschuwd zich voor te be reiden op de mogelijkheid van een atoomoorlog^ door het spreiden van de groo'e indus- trieele concentraties. De Ame- rikaansche regeering heeft een onderzoek Ingesteld naar on- dergrondsehe bergplaatsen van machinerieën en onderdeelen der oorlogsindustrie, die thans niet gebruikt worden. Stuart Symington, assistent van den Amerikaanschen minister van oorlog, heeft op een persconfe rentie onthuld, dat de lucht macht der Ver. Staten voorne mens is om een aantal super forten uit te zenden voor een vlucht rond de aarde. De re den hiervoor is het uitwerken van technische vraagstukken, welke zich voor doen bij groo te vluchten, ondernomen door een groot aantal vliegtuigen De toekomstige veiligheid van de Ver. Staten, aldus .Syming ton, zal in de lucht gevestigd moeten worden. Indien Ameri ka zou worden aangevallen zullen onze tegenaanvallen on middellijk worden uitgevoerd. Indien 't department niet als nog anders beslis: zal de vlucht rond de aarde ever enkele weken door een greep van 8 k 24 vliegtuigen worden uitge voerd. Vandaag ls het drie jaar gele den, dat Enschede he vig werd gebombar deerd. By dit bombarde ment werden 149 per sonen gedood; viert Prins-Regent Karei van België zijn 43e verjaardag. SOWJET-RUSSISCH PROTEST TEGEN ARRES TATIE VAN NIVIKOF. De Sovjet-Russische ambas sade te Washington heeft aan het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken een nota overhandigd, waarin zij protesteert tegen de Arrestatie van den Sovjet-ambassadeur Ni kolai Nivikof. Nivikof werd Vrij dag jl. bij zijn aankomst uit Moskou op het vliegveld La- guardia (New- York) door dou ane-autoriteiten gearresteerd, toen hij weigerde een douane verklaring te teekenen. VLIEGTUIG NEER GESTORT. Een viermotorige DC-4 van de Amerikaansche luchtvaart Mij. is op ongeveer 1.5 km. afstand van de luchthaven Cheyenne, de hoofdstad van Wyoming (V.S.) neergestort. Twee van de 44 inzittenden kwamen om het leven. Ook in "het Lagerhuis ls de atoomenergie onderwerp van debat geweest. Attlee leidde een tweede lezing van het wetsontwerp in. volgens welk de regeering de uitsluitende controle op de ontwikkeling der atoomenergie veikrijgt. Het was volgens Attlee niet waarschijnlijk, dat er gr:o e voorraden, bijv. van uranium in Engeland zouden worden aangetroffen. Het onderzoek naar deze strffen werd evenwel voortgezet door universiteiten en commercieele ondernemin gen, die daartoe een contract hadden ge-eekend. Generaal Smuts aangekomen. NOENMAAL TEN PALEIZE SOESTDIJK. Precies om kwart over elf landde Woensdagmorgen het particuliere, twee-motorige Dakotavliegtulg van veld maarschalk J. Chr. Smuts op het militaire vliegveld te Val kenburg. Na de officieele be groeting en een inspectie van de opgestelde luchtvaarttroe pen, nam de veldmaarschalk in een auto plaats en voorafge gaan door motorrijders van de maréchaussee vertrok de stoet naar Soestdijk, waar generaal Smuts door de Koningin voor het gebruiken van het noen maal werd ontvangen. Hierbij waren ook het Prinselijk Paar en de minister-president, dr. Beel, aanwezig. Geen interventie voor Seyss Inquart. DE KONINGIN NEEMT ZUN VERZOEK NIET IN OVERWEGING. H.M. de Koningin heeft be sloten het verzoek om Inter ventie, gedaan door den ver dediger van dr. Seyss Inquart, niet in overweging te nemen. De salarispositie van het Rijkspersoneel. De 'salariscommissie voer het rijkspersoneel heeft verschil lende besprekingen gewijd aan de financieel e positie van dit personeel, waarbij van regee- ringszijde een uiteenzetting werd gegeven van de gevoerde loon- en prijzenpolitiek, terwijl door de vertegenwoordigers der organisaties de voorstellen van het kabinet aan uitvoerige besprekingen werden onder worpen. Deze verklaarden zich ten slotte bereid de loon- en prijspolitiek der regeering te steunen, waarbij de hoop werd uitgesproken, dat de aange kondigde politiek spoedig tot een daling der prijzen zal lei den. Toch werd met klem aan dacht gevraagd voor de moei lijkheden, waarin het over heidspersoneel verkeert. Ten slotte werd overeenstemming verkregen over een advies, dat inmiddels aan de regeering werd uitgebracht en ten aan zien waarvan deze op korte termijn, haar standpunt zal be palen. De Gooi- en Eemlander" weet nog te vermelden, da: een ;uaarregeling zal worden inge steld voor ongehuwde werk lieden en ambtenaren tct 35 jaar. De te betalen pensioen premie welke tot dusver 10 nrc-cent van het maandsalaris bedroeg zal worden terugge bracht tot 5V2 procent, zijnde alleen de premie voor het we duwen en weezenpensiqen, ter wijl de 414 procent voor eigen pensioen komt te vervallen. Tusschen 15 en 29 October ".uilen de sigaretten uit Zuid- Am erikaansche tabak vervaar digd in de handel worden ge bracht. De nieuwe bonnen. Voor het tijdvak van 13 tjn. 26 October zijn de volgende bonnen aangewezen: BONKAARTEN KA, KB en KC 610. Brood. 610 t.m. 614 Brood 800 gr.; 615 Brood 400 gr.; B 28 Reserve 1600 gr.; C 28 Reserve 800 gr. Boter enz.: 618 Boter 125 gr. boter; 619 Boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet; 628 Boter 250 gr. margarine of 200 gr. vet. Kaas: 620 Alg. 200 gr. waar van 100 gr. korstlooze; B 29 Reserve 100 gr. waarvan 50 gr. korstlooze. Zeep: 621 Alg. 250 gr. zachte zeep. Bloem: 622 Alg. 100 gr. BONKAARTEN LA, LB en LC 610. Vleesch: 537 Vleesch 100 gr.; 538 Vleesch 400 gr. Melk: A 10 Melk 4 1.; B 10 en C 10 Melk 7 1. ieder. BONKAARTEN KD en KE 610. Brood: 110 en 111 Brood 800 gr.; D 28 Res. 800 gr. Boter enz.: 118 Boter 250 gr. boter; 119 Boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet. Kaas: 120 Alg. 100 gr., waar van 50 gr. korstlooze. Zeep: 121 Alg. 250 gr. zachte zeep. Bloem: D 29 Res. 100 gr.; E 29 Res. 300 gr. Rijst enz.: E 28 Res. 250 gr. rijst, kindermeel of kinder biscuits. BONKAARTEN LD en LE 6lS Vleesch: 037~en 038 Vleesch 100 gr. vleesch ieder. Melk: D 10 en E 10 Melk 12 1. melk leder. TABAKSKAARTEN ENZ. T 51 2 rants, tabaksartikelen.» V 52 200 gr. chocolade en/of suikerwerken. X 51 5 rants, tabaksartikelen. X 52 .'00 gT. chocolade en-of suikerwerken. Interview mei hindernissen. LADY BADEN POWELL A*AN HET WOORD. „Ontvoering" tot besluit. Herstel yan het economisch leven in Indonesië. Op de conferentie van Pangkal-Pinang heeft de di recteur van economische za ken, mr. J. E. van Hoogstra ten, als antwoord aan ver schillende spiekers verklaard, dat er by het herstel van het economische leven in Ned.- Indië verschillende tegensla gen zyn geweest. Het voedseltekort vormt thans het voornaamste pro- blèem. Mr. van Hoogstraten ver klaarde verder, dat met het oog op de onzekerheid va' de toekomst een economisch plan nog niet kan worden op gesteld. Tenslotte kondigde mr. van Hoogstraten aan- de invoering van sociale maatregelen op het gebied van de politieke- en rechtspositie; de contróle op de veiligheid en de be scherming van de arbeid; so ciale- en gemeenscha pszorg; -.olonlsatie en emigratie. De invoering van deze maatregelen, alsmede de In stelling van een centraal or gaan voor welvaartszorg, kunnen zeer spoedig vernacht worden. INAUGURATIE, TROF. KOMIJN. Pref. dr. C. Romijn, hoog leer a ar in de veterinaire physio logie, hoopt op 14 October zijn inaugurale rede te houden in het Universiteitsgebouw te Utrecht. de pers goede vrienden; ze zegt het zelf en het is de belde malen, dat ik haar bij haar bezoek aan Middel burg* ontmoette, ook wel ge bleken. Met de grootste bereid willigheid verliet zij haar ge zellige vriendenkring of een overvolle receptiezaal om haar bevindingen aan een vertegen woordigster van de pers mede te deelen. De eerste keer was dat in één van^ de kamers van hotel „De Burg", na de ontvangst op de Markt. „Oh, yes, yes, yes", zegt Lady Baden Powell en maakt met haar volle theekopje en haar stoel een kwart slag ln mijn richting. En haar woor den met levendige gebaren on- derstreepend, steekt ze meteen van wal. „Ik heb vele landen be zocht... Kort geleden was ik in de Vereen. Staten* Ik ben miaschien maar vijf weken per jaar thuis". „U moet alles op schrijven", onderbreekt ze dan plotseling haar betoog. „Ste nografeert U?", vraagt ze er direct bovenop. En zonder mijn antwoord af te wachten, gaat ze vcort: „Als ze zestien zyn, leeren ze allemaal stenografie; maar als ze journalist worden Marchant et d'Ansembourg houdt 15 jaar. Woensdag deed de Bijzondere Raad van cassatie uitspraak in de zaak tegen graaf M. V. E. H. J. M. Marchant et d'An sembourg, die door het Bijz. Gerechtshof te 's-Hertogën- bosch tot 15 jaren gevangenis straf was veroordeeld. De raad verwierp zoowel het beroep van verdachte als dat, van den. procureur-fiscaal, zoodat het vonnis van het Hot' tot 15 jaar gevangenisstraf gehandhaafd blijft. De procu reur-fiscaal bii de raad van cassatie had tot de doodstraf geconcludeerd, evenals de pro cureur-fiscaal bij het I-Iof. r IIIJ VLUCHTTE EN VERDRONK! Te Heemstede ontdekte een visscher twee wie len met banden. Hij waarschuwde de politie, die zich verdekt opstel de omdat zij veronder stelde dat de buit van rijwieldiefstal afkomstig was. Inderdaad naderden ln het avondlijk duister twee mannen in een roeibootje de plek. Toen de politie te voorschijn kwam sprongen beiden 'in het water om te ontko-, men. Een van hen is later aangehouden. De ander, die niet zwemmen kon, is verdronken. Dinsdag zijn twee K L.M.- toestellen van Amsterdam naar New-York vertrokken Met deze beide vliegtuigen werde- op één dag ruim 80 passagiers van Europa naar Noord-Amerika overgebracht, DE GOESCHE ZIEKENHUISKWESTIE HEEFT VELE KANTEN. Streekziekenhuis kan een oplossing brengen. In het vorig artikel over Zeeuwsche ziekenhuisproble men schreven wij, dat men met het Gasthuis te Goes afwisse lend rust en beroering heeft gekend. Veel is er te doen ge weest over de gevolgen van het financieel beleid van den vorigen administrateur, maar ln de laatste 4 k 5 jaar vóór de oorlog had alles een nor maal verloop en waren er geen tekorten. Het leed scheen ge- leden te zijn. Maar de oorlogsjaren braoh- ten verandering en nu zijn er tekorten, die moeien worden weggewerkt. Naar ons ter oore kwam bedraagt dit plm. 40.000 per jaar. Evenals allé zie kenhuizen ontving cok het Goesche Gasthuis toestemming om met Ingang van 1 Juli j.l. de tarieven met 0.50 per dag te verhoogen, terwijl het ook met andere ziekenhuizen een overbruggingsuitkeering zal ontvangen van 0.50 per ver. pleegdag voor elke verplicht verzekerde, die ln 1945 is ver pleegd. Tóch blijft het noodig, blij kens het voorstel van Burg. en Weth. d.d. 21 Aug. jl. aan de raad, cm door middel van nog hoogere tarieven te komen tot een sluitende exploitatie, waar. bij is gedacht aan een tweeër lei tarief; één voor de - Goesse- naren. en één. dat hooger is. voor de ingezetenen van an dere gemeenten. DE DORPEN Hier raken we een puntje, dat in de dorpen aanleiding heeft gegeven tot onvriende lijke opmerkingen en wellicht in de toekomst nog meer stof zal opjagen. Wij hebben reeds uitlatingen opgevangen als: „Moeten de dorpen weer voor Goes betalen? Begrijpt Goes niet, dat het van de 'dorpen leven moet? Wat zou Goes zijn zonder het platteland? Hoeveel belasting haalt het niet (denk maar aan beurs- rechten, aan vermakelijkheids belasting op de kermis, ln het circus, in de bioscoop, enz.) uit de dorpen?" ER IS VEEL GEBEURD. Ook hoorden wij in diverse gesprekken, dat het beleid van het Gasthuisbestuur aan cri tiek bloot staat. Men redeneert dan aldus: Omstreeks 1926 ls het middengedeelte van het tegenwoordige Gasthuis ge bouwd. Maar wat is daarna niet gevolgd! Een zusterhuis met tehuis voor ouden van dagen, een consultatiebureau met regentenkamer, kamer.jes voor de zusters, enz.: na de bevrijding werden drie aan grenzende hulzen aan hun be stemming onttrokken en bij het Gasthuis gevoegd en nu zyn ze bezig met hét bouwen van vier ontsierende barakken, die blijkens de mededeeling van B. en W. aan het Gasthuis f 20.000 per stuk kosten. Wat is met dit alles een kapitaal gemoeid en wat kost dit niet aan rente en aflossing En ondanks dit alles gaat het Gasthuisbestuur schrijven over de wenschelijkheid van de bouw van een nieuw zie kenhuis, omda: aan het verder werken ln het tegenwoordige gebouw ernstige bezwaren ver bonden blijken te zijn. Moeten we door dit alles meer gaan betalen,, als onze zieken in een ziekenhuis moe ten worden opgenomen? Zoo spreken sommigen en men laat zelfs het dreigement niet achterwege, da: men dan voortaan zich wenden zal tot een ander ziekenhuis met een lagere verpleegprljs, die voor stedeling en dorpeling ge- wenscht is. Struisvogelpolitiek spelen baat niet, ja, doet meer kwaad dan goed. Daarom is het niet verstandig deze cri tiek te verzwijgen. Wellicht kunnen, de bevoegde instanties er hun winst mee doen. EEN ANDERE KANT. Er is aan deze kwestie even wel ook een andere kant. En daarop moet men in de dorpen ook letten. Oorspronkelijk was het Gasthuis te Goes geen zieken huis dit is er pas ln plm 1926 aan verbonden .maar een instelling van weldadigheid als bedoeld in art. 2 lid sub a der Armenwet. Dit had het Gasthuis kunnen blyven. Nie mand kon het bestuur dwingen de zlekenhuisverpleging ter hand te gaan nemen. He: heeft zich die zorg op de hals ge haald om daardoor de bevol king van de beide Bevelanden (en niet van Goes alleen) op medisch gebied te helpen. Het is toch niet de schuld van het bestuur, dat door plaatsgebrek telkens weer uitbreiding noodig was?. Maar het gevolg van het feit, dat het Gasthuis nog al tijd zoo'n Armenwetinstelling is, is, dat Goes alleen de te korten van het ziekenhuis moet betalen. En is dat nu billijk? Misschien zouden die tekorten iets kleiner kunnen zijn. Wij kunnen dit zonder meer niet uitmaken, maar dan blijft toch de onbillijkheid, dat Goes ze alleen moet betalen, hetgeen boven de kracht van deze gemeente uitgaat. EEN STREEKZIEKEN HUIS. Heeft men overwegend be zwaar tegen het tweeërlei ta rief, is er dan geen andere oplossing mogelijk? Kan het misschien zóó dat de afd. zie kenhuis wordt losgemaakt van het Gasthuis en dan een zelf standig, maar een streekzie kenhuis wordt, dus met een ander bestuur, waarin ook de dorpen zijn vertegenwoordigd, dus een geheel zelfstandige instelling, die haar eigen boon tjes moet doppen en waarin de dorpen een rechtmatige invloed hebben? Men kan en mag niert vol staan met het uitbrengen van zijn critiek. Het gaat hier om een streekbelang en daarom moet de ernstige wil aanwezig zijn, om gezamenlijk de schou ders er onder te zetten. vertrouwen ze op hun geheu gen". „Ik weet niet, of de Holland- sche pers goed is. Maar ik ken de Engelsche en Amerikaan sche; net is niet noodig die kleine onjuistheden". „Ik heb in de Vereen. Staten in 4 maanden 67 maal een onder houd gehad met de pers". „Daar waren de Interviews voor de radio cok bij", voegt ze er dan secuur aan toe. En lachend, met opgeheven wijs vinger: „Noteeren: 67!" In ait vroolyke stadium van het on derhoud komt een van de da mes waarschuwen, dat het tijd is om te vertrekken, wanneer Lady Baden Powell tenminste voor het diner Westkapelle nog wil bezoeken. Maar Laden Baden Powell Ls nog lang niet klaar met haar verhaal en door het raampje van de auto wordt het gesprek voortgezet. „In 1942 was ik in Zuid-Afrika", zegt ze, „daar heb ik overal padvindsters en padvinders ontmoet. En allen zeiden ze: Breng onze groeten over aan de padvinders in Europa. Ik ben ook in Frank rijk geweest, in België, in Luxemburg..." Waar de Chief Guide verder geweest is, zal ik niet meer vernemen, want op dat mo ment zet de auto zich in be weging en vertrekt ze naar Westkapelle. „Kom vanavond terug", zegt ze nog voor ze wegrijdt. Avonds ontmoet ik haar voor de tweede maal, tijdens een meer dan druk bez echte receptie, waarop padvindsters en padvinders uit de geheele provincie haar de linkerhand komen drukken. Midden in de avond ls ze op een s.oel ge klommen, en, met haar familie zooals ze de padvinders en padvindsters noemt om zich heen geze.en, zoodat geen plekje van de vloer meer on bezet bleef, heeft ze de bood schap van vriendschap van .guides" en „Scouts" uit de ;ehesle wereld aan de padvin- ,ers in Zeeland doorgegeven. Zeeland, waarvan de aanblik haar diep heeft geschokt. „Ik heb veel verwoesting gezien in Engeland, Frankrijk, Italië en Luxemburg en ik weet wat menschen kunnen lijden; maar ik zag niets zoo tragisch als jullie eiland Walcheren!" Nu, later op de avond, zijn de kamers en gangen van het hotel nog steeas gevuld met padvinders. Maar tenslotte ziet Mrs. Hill, haar vriendin, kans haar aandacht te trekken. „Oh, yes, yes, yes", zegt Lady Ba den Powell voor de tweede maal en gaat me voor naar een rustiger hoekje in de ves tibule. Ze ziet er vermoeid uit en wordt een beetje treurig, wanneer ik haar vraag naar de mogelijkheden, de padvinders beweging in Duits ciiland weer op te richten. Waarom vraag ik ook juist naar dat land. waar het niet goed gaat. „Vraag over Hol land, België. Frankrijk; Italië ook", zegt ze. „Waarom juist over Duitsch- land, waar lk niets van kan zeggen. We weten het nog niet. We'hopen het. Er is veel padvinderij: ln de kampen voor de verplaatste personen. Maar dat zijn geen Duit- schers". Ze wil nog meer ver tellen. Ze wil me graag zoo goed mogelyk van dienst zijn. Maar het is al meer dan laat. Mrs. Hill geeft me een teeken: dat is ook zoo, ik had beloofd het kort te maken. Ik moet voor de tweede maal afscheid ne- mefi. En dan nemen twee da mes» de meer dan vermoeide ..Chief Guide" onder de arm en brengen haar naar boven. Een andere mogelijkheid ls er niet, cm de avond te beëindigen: ze wordt eenvoudig ontvoerd en plotseling is haar familie haar kwijt. En zoo eindigt voor mij en vele anderen de ontmoeting met Lady Baden Powell, 's we relds Eerste Padvindster! De oud Spanje-strijders. Uit het voorloopig verslag betreffende het wetsontwerp inzake de naturalisatie van de 20 oud-Spanjestrijders blijkt, dat verschillende leden cp na dere motiveering van deze kostelooze naturalisatie aan dringen, daar zij van meening zijn, dat de goede vaderland- sche houding van deze perso nen gedurende de bezetting meer aan ideologische dan aan nationale motieven te wijten is. Andere leden hadden het wets ontwerp met instemming be groet en spraken de hoop uit, dat dit wetsontwerp spoedig door anderen van gelijke strek king zou worden gevolgd. Er zijn nog ongeveer 250 oud- Spanjestrijders in leven Een aantal van de Spanjestrijders heeft in de stryd tegen het Spaansche fascisme het leven verloren. Hun vrouwen dienen het Nederlanderschap te her krijgen. Temegr waar zij, die ln het leger van Franco heb ben gevechten, voor diens re geering door ons land was er kend, niet geacht worden in vreemde krijgsdienst te zijn getreden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1