Vereenigde naties krijgen netelige problemen op te lossen Kardinaal de jong. ZEEUWSCHE DAMRUBRIEK. UIT DE PROVINCIE WALCHEREN Zeeuwsch-Vlaanderen DE AGENDA VOOR DE A.S. VERGADERING TE NEW-YORK. Minister van Kleffens treedt uit de Veiligheidsraad. De veelheid van onderwer pen, welke de laatste t^jd onze aandacht vraagt, zoo schryft de diplomatieke medewerker van het A.N.P., zal einde de zer maand overschaduwd wor den door een gebeurtenis, die de meest intense belangstel ling waard is tan ieder, wien de opbouw der Ver. Naties en dus ook van de wereld vrede, ter harte gaat. Op 23 October immers zal in New- York de algemeene vergade ring der Ver. Naties geopend worden. Het is uitermate belang wekkend eens na te gaan wat de vergadering in New York nu gaat doen. Nadat de vergadering zich in zes of meer commissies zal hebben verdeeld, begint men met het houden van al gemeene beschouwingen. Deze zullen worden gehouden op de grondslag van het rapport van den secretaris-generaal, dat in Juli* jl. is verschenen en dat van de Veiligheids raad, in welk laatste rapport tevens zullen zijn verwerkt beschouwingen van de com missie voor de atoomenergie. Over deze rapporten kunnen dan de 51 landen hun licht laten schijnen. NIEUWE LEDEN. Na deze algemeene be schouwingen volgt de toela ting van nieuwe leden: Zwe den, IJsland en Afghanistan. Er waren nog meer candida tes o.a. Transjordanië, Ier land en Portugal. Door bruilc te maken van het vetorecht heeft de Sowjet- Unle echter een aanbeveling voor deze landen verhinderd. Het vetorecht vormt wel een der neteligste punten in de nieuwe volkerengemeen schap. Australië is met een voorstel gekomen daarin wij ziging te brengen. KLACHT TEGEN ZUID. AFRIKA. Een volgend punt van de agenda vormt een klacht van Britsch-Indië tegenover Zuid- Afrika over de behandeling van Britsch-Indiërs aldaar. In de Unie van Zuid-Afrika is namelijk een recente wet geving aangenomen betreffen de beperking van de moge lijkheid voor grondbezit door Britsch-Indiërs. Britsch-Indië neemt deze zaak ernstig op en roept nu de hulp der Ver. Naties in om gedaan te krij gen. dat deze wetgeving on gedaan gemaakt wordt. In de algemeene vergade ring- zullen voorts verkiezin gen voor de Veiligheidsraad moeten plaats hebben. Er zijn vijf permanente en zes niet- permanente leden. Van deze laatste moeten er .in Januari 1947 drie aftreden, Nederland, Egypte en Mexico. Dit was bij de verkiezing vastgesteld en de aftredende landen zijn niet herkiesbaar. Hiermede eindigt dus ook de functie van minister van Kleffens.in de Veiligheidsraad. Voor het tweede groote lichaam der V. N., de sociale en economische raad, waarin achttien landen vertegen woordigd zijn, moeten even eens verkiezingen worden ge houden. De codificatie van het Vol kenrecht komt eveneens op de assemblee ter sprake. Er zijn voorstellen te behandelen van Engeland en Amerika om deze materie ter hand te nemen. Hier betreft het dus het maken van nieuwe vol kenrechtelijke overeenkom sten. Dit onderwerp is er wel een, dat Nederland in het bijzonder interesseert. DE ZETEL DER VER. NATIES. Naast deze en nog vele andere punten van algemeene politiek zullen huishoudelijke aangelegenheden een punt van bespreking uitmaken. Zoo is er -de vaststelling der begroe ting, de verdeeling der con tributies, de administratieve inrichting van het secretariaat Onder één der punten van huishoudelijke aard valt ook alles wat verband houdt met de vestiging van de zetel der V.N. in de omgeving van New-York. Een permanente commissie treft daartoe thans allerlei voorzieningen en in deze com missie heeft ook een Neder lander zitting, n.l. jhr. ir. Jr de Ranltz, die betrokken was bij de wederopbouw van Mid delburg. Nederland zal aan dit be langrijke internationale werk deelnemen met vijf gedele geerden, aan het hoofd van wie staat onze minister van buitenlandsche zaken, vijf plaatsvervangende gedelegeer den, benevens met een aantal deskundigen. Inval in speelhol. Dinsdagnacht heeft de poli tie onverwacht een inval ge daan in een woning te Rot terdam waar gelegenheid tot hazardspel werd gegeven. Er werd eep twaalftal dames en heeren aangetroffen. De spe len werden in beslag genomen, terwijl alle aanwezigen naar het politiebureau werden ge bracht. De ondernemer van het speelhol, de 39-j. P. T. S., is in verzekerde bewaring ge steld. EENDENEIEREN EN FARATYPHUS. In verband met het voorko men van gevallen van de zeer besmettelijke ziekte paraty- phus, veroorzaakt door het verwerken van eendeneieren in gebak, wordt er de aan dacht op gevestigd, dat het in voorraad hebben of ver. werken van eendeneieren ver boden is. Zij die ontheffing van dit verbod hebben gekre gen, mogen deze eendeneieren alleen en uitsluitend gebrui ken voor de bereiding van beschuit onder de voorwaar den welke in de ontheffing vermeld zijn. SAMENWERKING IN DE STUDENTENWERELD. In het Groot-auditorium van de Rijksuniversiteit te Utrecht is de stichtingsacte van de studentenfacul teiten get eekend. Door de onderteekening van deze stichtingsacte is officieel de samenwerking in federatief verband tot staa gekomen in de Utrechtsche studentenwe reld. De Paus zal Zaterdagmor gen te Castel Gandolfo de kardinaalshoed aan kardinaal de Jong overhandigen. De kerk van St. Clemens, die tijdens het laatste con sistorie aan de thans over leden Amer.ikaanschen Kardi naal Glennon, werd toege wezen, is thans als titelkerk voor Kardinaal de Jong be stemd. Het vertrek uit Ro me is voorloopig op Dins dagavond, gesteld. Leeft Vader nog? Twee Engelsche officiers dochters hebben in een film van geallieerde operaties in Noord-België gemeend hun vader te herkennen, dien zy reeds gesneuveld waanden. Thans worden nasporingen verricht in België en Neder land, omdat de meisjes mee- nen, dat de wezenlooze ge laatsuitdrukking van him va der en het feit, dat'hy, hoewel zelf chauffeur, als passagier in een wagen werd gefilmd, het vermoeden rechtvaardigt, dat hy mogelijk aan geheu genstoornis lijdt. BRITTEN MOETEN OP BRANDSTOFFEN BEZUINIGEN. De Engelsche bevolking ls gevraagd het brandstoffen- verbruik vrijwillig met 10 te verlagen, aangezien anders de voorziening in de winter in gevaar zou kunnen komen. ONGELUK OP DE KERMIS. Op de Nijmeegsche kermis vond Dinsdagavond een ernstig ongeluk plaats. Een man werd uit de Rupsbaan geslingerd. Hij werd ln ernstige toestand opgenomen en naar het zie kenhuis vervoerd. Op Cuba heeft een kaan tien doodefc en vyfhon- derd gewonden geëischt. Er zijn tweehonderdduizend men- Minister van Kleffens ïrT ons land. Mr. E. N. van Meffens, mi nister zonder portefeuille en gedelegeerde van Nederland in de Veiligheidsraad, zal Don derdag 10 October a.s. des middags omstreeks 12 uur op Schiphol arriveeren voor het houden van besprekingen in ons land. Het vreemdelingenverkeer in 1947. Het hoofd van de afdeeling buitenland van de alg. ver- eeniging voor vreemdelingen verkeer; jhr W. H. Calkoen, heeft verklaard, dat in Neder land in 1947 èen groot vreem delingenverkeer verwacht kan worden. Op het internationaal con gres van het vreemdelingen verkeer te Londen hebben alle gedelegeerden verklaard vol gend jaar naar Nederland te zullen komen. Deze verhoogde belangstelling voor Nederland is waarschijnlijk het gevolg van de oorlog, die Nederlanc in het brandpunt der belang stelling heeft geplaatst. ONBEWAAKTE OVERWEG EISCHT SLACHTOFFER. Dinsdagmiddag is op eei onbewaakte spoorwegovergang bij N ij kerk de 16-jarige zoon van de familie van Beek doo- delijk verongelukt. De jongen, die geestelijk niet volwaardig was, liep met een handkar achteloos over de overweg, terwijl uit de richting Zwolle een/ sneltrein naderde. De on gelukkige werd gegrepen op slag gedood. FLUITSIGNALEN BIJ ONBEWAAKTE OVERWEGEN? De A.N.W.B. heeft zich, nu het seizoen van mist en regen weer gaat aanbreken, tot de Ned. Spoorwegen gewend met het verzoek, de machinisten opdracht te geven bij het na deren van onbewaakte over wegen fluitsignalen te doen hoeren, zoodat de weggebrui kers tijdig gewaarschuwd wor den. Uit protest tegen de ver. werping van hun eisch tot ver. hooging van de detailprijs voor steenkolen, zijn de kolenhande laren in geheel Frankrijk in staking gegaan. De „Merdeka" over de besprekingen. In een. hoofdartikel over de onderhandelingen tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs zegt de „Merdeka" o.a., dat met. het oog op het terugtrekken van de Britsche troepen per 30 Nov. de Indonesiërs, naar overeen stemming met de Nederlanders dienen te streven, omdat anders een algemeen bloedbad onver mijdelijk zou zijn. Het zenden van Lord Killearn naar Indonesië zal waarschijn lijk de laatste poging van de Engelschen zijn om een oplos sing van het Indonesisch—Ne- derlandsch conflict te 'brengen. Het mislukken van de missie van Lord Inverchapel heeft den Britten duidelijk gemaakt, dat een diplomaat van groot kaliber geen hulp bij de oplossing van het conflict kan verleenen, zoo lang de betrokken partijen zich niet in de positie bevinden om tot overeenstemming te gera ken. Daarom hangt het resultaat van de huidige onderhandelin gen niet af van de tusschen- komst va Lord Killearn, maar van de wensch van belde par tijen om overeenstemming te bereiken. INSTELLING VAN EEN ZIEKENFONDSRAAD. Volgens de memorie van toelichting van den Minister van Soc. Zaken, betreffende het wetsontwerp „instelling van een ziekenfondsenraad'is thans het oogenblik gekomen, om, met behoud van het be ginsei van verplichte verzeke ring en toezicht van staatswe ge, de wetgeving op het ge bied van het ziekenfondswe zen te zuiveren van aan onze volksaard vreemde elementen. Het komt den minister voor, dat het beoogde doel het best kan worden bereikt door vervanging van de figuur van den commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfond sen, benevens de raad van bij stand, door een door de Kroon tg .benoemen college van toe zicht op de ziekenfondsen: de Ziekenfondsraad. Op deze raad zullen de meeste, thans aan den commissaris toeko mende, bevoegdheden over gaan. Het zlekenfondsenbesluit zal binnenkort door een zie kenfondswet moeten worden vervangen. Redacteur: J. Strooband Jr., Dam 44. Middelburg. Deze keer bieden wij onze lezers de volgende openings variant aan, die aan een wer kelijk gespeelde partij- is ont leend, en waarmede op duide lijke wijze de zwakte van een nadeelige randschijf wordt aangetoond. Vanuit de aanvangspositie: 34—30, 2025, 32-r28, 25x34, 39x30, 16—21. 31—26 (de eer ste belangrijke fout: een na deelige randschijf- Aan nadeel kan wit thans niet meer ont komen) 2127. (Dreigt reeds met 2731 of 2732, gevolgd dcor 19—24) 37—32, 11—16, 32x21, 16x27 (Wegéns dezelfde dreiging kan wit nu niet op 37 spelen en moet dus uitslui tend met zijn rechtervleugel manoeuvreeren) 3025. (Lijkt nog wel het beste omdat 19 24, 30x19 en 14x32 allerlei voor wit ongunstige complica ties in het spel brengt) 711. (Opgemerkt wordt dat zwart hier met de uitruil 1923, 28x 19, 14x23 overwegend spel ver- krijgt. Met de tekstzet tracht hij zijn tegenstander echter nog verder van het gcede pad te brengen.) 4439. (Met de dreiging 2822) 1823, 42 37, 23x37, 37x28 19—24 (Hier mede wint zwart een schijf. Er dreigt nl. '2429, 33x24, 14 20, 25x14, 10x30, 35x24, 17— 21, 26x17, 11x35) 40—34, 11— 16, 50—44. (Wit kan alleen nog maar met de rechtervleu gel spelen) 1721, 26x17, 12x 21, 4440 (Zwart mag nu de schijfwinst met 27—31, 36x27, 21x23 niet nemen, want dan antwoordt wit met 2520. 14x25, 34—30, 25x34, 39x28) 14—20, 25x14, 9x20. (Niet lOx 19 wegens 2823) en wit ver liest door de dreiging 2731 een schijf. Uit deze variant blijkt wel heel duidelijk dat schijf 26 voor wit een groot nadeel op leverde. Dit is meestal het ge val met randschijvenzy bie den de tegenstander een uit stekend combinatieobject en kunnen bovendien slechts in één richting gespeeld worden. Randschrjven zijn niet altijd nadeelig. In bepaalde standen kunnen zy bv. de bewegings vrijheid van de tegenstander beperken. De pracfcjjk leert wel wanneer dit het geval is. Be ginners deen echter het beste vanaf de eerste zet naar het midden te speien en niet naar de rand. Geen gevaar yoor verdwijnen Yan de „Vlismar" Naar aanleiding van het be richt omtrent de vestiging van „Vlismar" in; Rotterdam kan worden medegedeeld, dat het hier een uitbreiding van bedrijf betreft, zoodat er in geen enkel opzicht vrees behoeft te worden gekoesterd voor. een overbren ging van een gedeelte van Vlis- singen naar Rotterdam. In Vlissingen beschikt de „Vlismar" immers over twee kostbare installaties, aan welker herstel reeds zeer belahgrijke bedragen zijn. en nog zullen v/orden besteed, zoodat er geen sprake van kan zijn, dat het in de bedoeling van de directie zou liggen het bedrijf aan de Schelde niet zoo spoedig moge lijk in volle omvang weer te doen functlonneeren. Ir. Herweyer directeur van Landbouwherstel. Ir. S. Herweyer, hoofd van de inspectie Goes voor de Rijksdienst vcor Landbouwher stel, is benoemd tot directeur van deze dienst in den Haag. De loonen bij de bietenoogst a een vergadering van de ting voor de Landbouw van de kring Hulst is uitvoerig gesproken over de loonen bij de bietenoogst. De scciale com- missie van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland Is overeengekomen, dat het loon voor het bietenrooien zal va- rieeren tusschen 130 en 162.50 per H.A. Dit is dus maximaal 24 cent per roe. Ned. motorschip bij Walsoorden gestrand. Door nog onbekende oor zaak is het motorschip „Au- dacia" by Walsoorden ge strand. De „Audacia" is een mo torschip van ongeveer 400 ton, eigendom van de firma C. Minnaar te Overschie, maar in beheer bij de Olie-, Scheepvaart- en Bevrachtings maatschappij N.V. te Rotter dam. Het schip was Dinsdag avond- om acht uur uit Ant werpen vertrokken met een lading kunstmest, bestemd voor Stavanger, A.N.W.B.-AVOND. De Kon. Ned. Toeristen bond A.N.W.B. organiseert op enkele plaatsen in de provin cie Zeeland een bondsavond voor leden en andere belang stellenden; met het doel de bezoekers nader bekend te maken met het doel van de bond. Een kleine tentoonstelling zal eveneens worden ingericht. 15 Oct. wordt deze avond te Borssele gehouden in café Schikker, 16 Oct. te Ovezande in café Verbeek en 17 Oct, te Hoedekenskerke in de openbare lagere school. ZUIVERING Op grond van de desbetref fende bepalingen van het zui veringsbesluit 1945 zijn Leynsei, lichtwachter-kok bij het Loodswezen in het zesde district en H. van Immerseel, sluisknecht te Hansweert, ont slagen uit hun functie. De mosselleveranties aan Frankrijk. DE MOSSELLEVERANTIES AAN FRANKRIJK. De onderhandelingen met Frankrijk over de levering van Ned. mosselen zijn eenigszins vastgeloopen tengevolge van de regeeringstoeslag. De Fran- schen hebben nu geëischt de ze toeslag te doen vervallen. Het resultaat is, dat er in October geen mosselen naar Frankrijk zullen worden ver zonden. Het telefoonverkeer met Zeeuwsch-Vlaanderen. Dezer dagen is tusschen Ter- neuzen en Eilewoutsdijk de eerste nieuwe telefoonkabel ge legd. Binnenkort zullen pogingen worden aangewend om de te lefoonkabels in de Westerschelde te herstellen, zoodat verwacht kan worden, dat Zeeuwsch Vlaanderen langzamerhand weer over een behoorlijke telefoon verbinding met de rest van het land gaat beschikken. AUTO-HIJ. „ZEELAND". Gezien het streven van de regeering om de vervoerbe drijven zooveel mogelijk in grootere lichamen onder te brengen,.-, hebben de autobus ondernemers fa. de Baar en Leenderse te Wemeldinge, J. C. de Krijger te Goes, Leender, se te Hansweert en de fa. wed. J. de Muynck en Zn. te Bors sele gezamenlijk opgericht de Auto-Mij, „Zeeland" (A.M.Z.)< Als directeuren zijn, aangewe zen de heeren J. de Baar, L. Leenderse, J. C. Krijger en A- de Muynck, van wie om beur ten één zal optreden als pre sident-directeur, voor 1946 en 1947 is dit de heer J. C. Krij ger.- In deze Mij. zijn autobus dienst-vergunningen inge bracht, die op naam van bo venstaande firma's stonden, terwijl in Goes een kantoor wordt gevestigd en in de toe komst een garagebedrijf. Voorlóoplg zijn 11 nieuwe bussen toegewezen, waarvan enkele reeds in de diensten zijn opgenomen, terwijl het restant deze of de volgende maand verwacht wordt. LOCOMOTIEF VAN DIJK GEREDEN. Woensdagmiddag is een lo comotief met twee wagens tus schen de Czaar Peterstraat en de Mariniersbrug te Amster dam van de dijk gereden. Vol- fens de eerste binnengekomen erichten zouden bij dit onge val twee dooden te betreuren zijn. Executie op 16 October GRATIE-VERZOEKEN IN BEHANDELING. De militaire gouverneur van de Amerikaansche bezettings zone in Duitschland, generaal Monarney, heeft bevestigd, dat de executie van de te Neu renberg ter dood veroordeelde Natlonaal-Soclalistische leiders op zestien October zal plaats hebben. Vandaag zal de Geallieerde Bestursraad te Berlijn de gra tieverzoeken van de veroor deelden van Neurenberg in behandeling nemen. Deze ver toeven thans in hun cellen In de Neurenbergsche g-evangenis en ontvangen slechts bezoek van de gevangenisartsen en geestelijken. Zes van de, 11 ter dood veroor deelden hebben toestemming gevraagd hun vrouwen nog eenmaal te mogen ontvangen. Hun toestand wordt geschetst als een neerslachtige gelaten heid. Ze toonen weinig interes se voor de dingen om hen heen en ook degenen, die met het schrijven van memoires bezig waren, zooals Von Neu- rath, hebben dit werk ge staakt. Schacht is inmiddels als ge vangene met onbekende be stemming uit Stuttgart weg gevoerd. 100 MILLIOEN K.G. GROENTEN NAAR DUITSCHLAND. Tusschen het bedrijfschap voor groenten en fruit en de Britsche bezettingsautoritelten is een overeenkomst gesloten betreffende de leening van 100 millioen K.G. wintergroenten door ons land aan Duitsch land. De voorraden zijn mo menteel groot en het gevaar bestond, aat de tuinbouw in moeilijkheden zou geraken, in- Idien de winter zacht zou wor- schen, dakloos en de schade be- den en de vorst pas laat zou draagt 40.000.000 dollar. optreden. Spa^k en Bevin spraken in Parijs. Op de voltallige vergadering van de vredesconferentie bleek Spaak van oordeel, dat de vre desvoorwaarden voor Italië te hard zijn en dat te weinig re kening werd gehouden met de prestaties van dat land in het laatste deel van de oorlog. Bevin bleek het in dit op zicht niet eens te zijn met den Belgische afgevaardigde en zeide, dat Engeland vastbeslo ten is, El Alamein en Tunis niet vergeefsch te maken door een oplossing die een herha ling zou brengen van de ge beurtenissen van 1940'41. Engeland wil rekening houden met de veiligheid van het des betreffende gebied en de al gemeene belangen van de V. N. onder welke het, naar het vertrouwd, binnenkort Italië zal tellen. De Grieksehe premier Tsal- daris drong er opnieuw op aan, dat de Noordehjke Epi- rus en het eiland Saseno aan zijn land zouden worden toe gewezen. Voorts bepleitte hij handhaving van het Italiaan- sche gezag over Albanië. GRIEKENLAND VRAAGT WAPENEN. Te Londen wordt van be voegde zyde vernomen, dat Griekenland «an Engeland om meer wapenen heeft s vraagd. Welingelichte kri gen nemen aan, dat de Griek- sche regeering deze noodig heeft voor de uitrusting van de reservisten, die in het Noorden van Griekenland zijn opgeroepen voor de strijd te gen „linksche benden". Het verzoek Is bij de En gelsche regeering in overwe ging. Ook 'n Wereldrecord! Een Engelsche fabriek van ge prefabriceerde woningen heeft een nieuw wereldrecord ge vestigd door een alluminium huls te bouwen in precies 58% minuut. Reeds 24 dooden. te Apeldoorn. Het aantal dooden tengevol ge van de vliegramp te Apel doorn is thans tot 24 gestegen. Slechts de leeraar Dobbenga en drie leerlingen worden nog verpleegd. Van één van deze laatsten is de toestand bevre digend; de beide anderen en den heer Dobbenga verkeeren nog steeds in levensgevaar. Besloten is. dat de slacht offers Vrijdagmiddag gemeen schappelijk od een der Apel- doornsche kerkhoven zullen worden begraven, met uitzon dering van twee' H.B.S.'ers, wier ouders elders wonen en twee R.K. leerlingen. Donder dagavond en Vrijdagmorgen worden in de Groote kerk aan de Loolaan rouwdiensten gehouden. Op de dag van de begrafe nis zullen alle vermakelijkhe den in Apeldoorn gesloten zijn. DE „EDAM" IN Z.-AFRIKA AANGEKOMEN. Het K.L.M.-vliegtuig de „Edam" is Dinsdag even na 5 uur bij Pretoria in Z.-Afrika geland. De reis onder comman dant Parmentier had een vlot verloop en er was zeer veel belangstelling voor de eerste aankomst na 1938 van een K.L.M.-vliegtuig. LADY BADEN POWELL UIT ONS LAND VERTROKKEN. Lady Baden Powell is Dins dag per vliegtuig naar Enge land teruggekeerd. Voor haar vertrek uit Nederland sprak zij nog haar bewondering uit voor het tempo van de we deropbouw in ons land. De Chief Guide zal haar inspec tietocht door Europa beëin digen met een bezoek aan Ierland. Dr. van Mook over de schadeloosstelling. Op de conferentie van Pangkalpinang heeft" dr. van Mook o.m. verklaard, dat het nog niet mogelijk was een vertegenwoordigend lichaam in te stellen omdat de hoog ste macht zich nog niet xn handen van de Nederlanders bevindt, terwijl er bovendien nog een gewapendconflict gaande is. Voorts, zeide dr. van Mook het niet correct te achten al te diep in te gaan op de toekomstige constructie van de Indonesische federatie en van het Koninkrijk. Deze kan pas behandeld worden indien alle partijen bij de discussie aanwezig zyn. Sprekende over de schade loosstelling. zeide spr., dat de totale schade ongeveer ge lijk is aan de waarde van hetgeen is overgebleven. On der die omstandigheden kan er van een volledige schade loosstelling natuurlijk geen sprake zijn. Dit beteekent, dat voor individueele gevallen maatregelen worden genomen om hen weer in staat te stellen in hun dagelijksche behoeften te voorzien. Voor de Industrieën beteekent dit, dat de voor het herstel drin gendst noodige fondsen er credieten verstrekt zullen worden, waardoor men in staat zal zijn dit herstel ver der zelf ter hand te nemen, Wat betreft de ambtenaren geloofde spr. niet, dat het opnemen van al dit personeel in het regeeringsapparaat 'n oplossing zal zyn. Een derge lijke oplossing zou voor een nieuwe Indonesische federatie eerder aanleiding kunnen zijn nieuwe ambtenaren te zoe ken. Het is echter wel over weging waard het Nederland - sche en het Indonesische be stuursapparaat dichter bij elkaar te brengen en daar- tusschen uitwisseling van deskundigen te bevorderen. Vlissingen HET NIEUWE SPORTVELD. Zondag bleek bij de voetbal wedstrijd Vlissingen-Helmond overduidelijk, dat er aan de in- righting van het sportterrein op het vliegveld nogal het een en ander ontbreekt. Daar is dan in de eerste plaats de gelegenheid om ziclf van toegangskaarten te voor zien. Deze io ,_n eene male on voldoende. Er zyn slechts twee loketten, wat vanzelfsprekend veel te weinig is, om in onge veer een half uur tijd een stroom van enkele duizenden bgzoekers te helpen. 'Nu is er voor de Vlissingors wel de gelegenheid opengesteld om zich in voorverkoop van toegangskaarten te voorzien, maar de geheel onbeschutte ligging .van het terrein is voor de meeste bezoekers aanleiding eerst de weersomstandigheden op Zondag af te wachten, al vorens een besluit te nemen. Zondag kon een groot ge deelte van het pübliek, door het lange wachten op een toe gangskaart, niet tijdig op het terrein aanwezig zijn. De laat-- sten kwamen eerst op het ter rein toen de wedstrijd reeds een h"1f n"~ aan de gang was. Hierin dient dus zoo spoedig mogelijk verbetering te- werden gebracht. Ook de waschgelegenheid in de kleedkamers moet in orde worden gebracht, daar een aans'lui.'ing op de waterleiding of goede pompinstallatie geheel ontbreekt, zoodat, de spelers zich nu op primitieve wijze moeten behelpen. Daarnaast liggen de kleed kamers veel te ver van het terrein, wat vooral na afloop van de wedstrijd voor de spel lers zeer bezwaarlijk is- omdat zij zich dan tusschen net pu bliek moeten begeven. Overigens schijnt het ln de bedoeling te liggen een can- tine op het terrein te plaatsen, waar dan tevens voor de spe lers gelegenheid zou zijn, in de rust de i'hee te gebruiken, iets waartoe nu elke gelegenheid ontbreekt. Een aangename afwisseling voor het nubliek was de gramo- foonmuziek, welke door de ge luidversterkers op het terrein goed te hoeren was. Het „was een proefneming, maar wij ho pen, dat het niet by deze proef zal- blijven. Tot slot kurtnen we nog vermelden, dat de E.H.B.O. met een houten tent op het terrein aanwezig is, zoodat er bij eventueele ongevallen direct hulp by de hand ia. Tribunaal Middelburg. VOOR DE WEHRMACHX GEWERKT. In de zitting van Maandag stond voor de Middelburgsehe politierechter als eerste te recht D. Davidse, loodgieter te Vlissingen. Hij werd be schuldigd van arbeid voor de Duitsche Wehrmacht. Zelfs had hij in Duitsche bladen advertenties geplaatst om goed betaalde opdrachten te krijgen Zijn verdediger, mr. F. W Adriaanse, wees o.m. op de ge zinsomstandigheden en de meer vaderlandlievende, werkzaamhe den van besch. A. P. Brombacher, aannemer electriciteitswerken te Souburg, werd ten laste gelegd, dat hij verlichting had aangelegd in Duitsche bunkers, barakken en woningen en ook het vliegveld Vlissingen van leidingen en ver lichting had voorzien. Besch. ontkende deze feiten niet, maar verklaarde, dat er van vrijwillig werken hierbij geen sprake was. Zijn verdediger, mr. P. C. Adriaanse, schetste de wijze, waarop besch. min of meer voor de weermachtsarbeid „geron seld" was. Sara Florisse, zonder beroep, Souburg, werd beschuldigd van vriendschappelijke omgang met de Duitschers en van.het feit, dat zij als dienstmeisje werk zaam was geweest bij de Orts- kommandant te Vlissingen en als loonboekhoudster bij de O. T.-finpa Schroder in Souburg. Volgens haar verklaringen was zij gedwongen deze laatste twee betrekkingen te aanvaar den. Middelburg MONUMENT DROOGMAKING WALCHEREN. Er heeft zich een commissie gevormd, die zich ten doei stelt te komen tot oprichting van een gedenkteeken, als een uiting van dankbaarheid voor de droogmaking van Walcheren. Dit gedenkteeken zal op een nader te bepalen plaats op óns eiland worden opgericht. In deze commissie hebben zitting de burgemeesters in wier ge meente een dijkgat is gedicht. Deze commissie heeft aan de burgemeesters van alle gemeen ten op Walcheren verzocht plaatselijke comité's te vormen. On lergeteekenden zyn door den burgemeester van MiddeL burg uitgenoodigd zitting te ne men in het comité voor deze gemeente. Om tot oprichting van dit gedenkteeken te geraken is er echter veei geld noodig en wij doen dan ook een dringend be roep op de burgerij van Middel burg, -om voor dit sympathieke doel met milde hand. te geven. De droogmaking van Walche ren is een daad van groote be- teekenis, die een monument ten volle waard is. Wij bereiken hiermede een. tweeledig doel. Ten eerste eeren wij hiermede al degenen die, op welke wijze dan ook, aan het. herstel der dijken hebben medegewerkt en ten tweede leggen wij „deze daad" vcor het nageslacht vast. Wij stellen ons voor op Za terdag 12 October a.s. een huis- en straatcollecte te houden en! hopen, dat de opbrengst onze verwachtingen zal overtreffen. Bijdragen kunnen ook gestort worden op de rekening van het plaatselijk comité bij de Am- sterdamsche Bank te Middel burg of op de postrekening no. 97721 van genoemde Bank. U gelieve dan te vermelden, dat het bedrag bestemd is voor de oprichting van een monument !n verband met de droogmaking van Walcheren. Het plaatselijk comité W. Z. ORT. J. P. MALJERS. H. A. WEIJBURG. IJzendijke BOERINNENBLJEENKOMST. Op 4 Oct. jl. had voor het eerst sinds de bevrijding te IJzendijke een boerinnenbijeen- komst plaats, georganiseerd voor. de vrouwen van de leden van de Coöperatieve Roombo terfabriek „Eensgezindheid". De belangstelling, vooral van de zijde der jonge bcerlnnen was zeer groot. Gezamenlijk werd de Roomboterfabriek be zocht, waarbij de directeur, de heer van Oers, een uitleg gaf. In het café van den heer Lie- vens werd vervolgens een kof fiemaaltijd aangeboden, waar na tot slot in theater Hofzicht enkele films werden vertoond. Kerknieuws ned. herv. kerk. Beroepen te Biggekerke: M. H. F. Witfceveen, cand. te 's. Gravenhage, Koewacht ERNSTIG ONGEVAL. Te Koewaeht kwam de ar beider V. op ongelukkige wij ze van een wagen te vallen, waardoor hij ernstige verwon dingen opliep. Hij is ter ver pleging in het R.K- ziekenhuis te Sluiskil opgenomen. Axel DIPLOMA E.H.B.O. Geslaagd zijn voor het di ploma E.H.B.O. de dames A. Fermont, L. van Hermon, W. de Hullu, S. J. Meeusen, J. van Luijk, en de heeren A. van Driel, A. P. Lefeber, J. de Ha mer, C. van Tatenhove, L. Ha- melïnk en J. Wleles, allen te Axel. Hulst Gasfabriek niet verkocht. In de jongste raadsvergade ring van Hulst werd na uit voerige discussie zonder hoof delijke stemming het voorstel aangenomen om, in overeen stemming met het advies der raadscommissie ad hoe, niet over te gaan tot verkoop van het Gemeentelijk Gasbedrijf aan een particulier. De raadscom missie ad hoe zal gehandhaafd blijven om B. en W. van advies te dienen inzake de verdere ex ploitatie van het bedrijf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10