SANATOGEN ZeeuwscheS Meer gedrang bij de kopploegen UIT DE PROVINCIE Als zakenman moest hij toch leven LAATSTE NIEUWS. NOORD-BEVELAND Zuid-Beveland nippers K.N.V.B., AFD. ZEELAND. Stijgende spanning. Arnemuiden behield de leiding in. de eerste klasse van de Za terdag-competitie door een 1 3 voorsprong tegen Nieuwdorp op 't moment dat Nieuwdorp er de brui aan gaf en staakte op grond van een vermeende on juiste beslissing van den scheids rechter. Dom natuurlijk, want dat kan alleen straf kosten en het spelen van het restant van de wedstrijd op het terrein van de tegenpartij. Wemeldinge werkte zich 'n plaatsje omhoog door een groote overwinning t81). op de hekkesluiters Kat- tendijke, voor welke laatste de vooruitzichten niet erg bemoedi gend zijn. In de wedstrijd Kloe- tingeRilland waren de bezoe- kers het ook al niet met den scheidsrechter eens en ging men werken met „doorslaande" ar gumenten, waarvan de scheids rechter het slachtoffer en Ril land. niet. beter, werd, want Kloetinge won niettemin met 1—0. In de tweede klasse zijn Wis- sékerke, dat van Kapelle won (34) en dus ten koste van deze ploeg de kop nam, en Krabben- dyke 2 nog ongeslagen, maar zij worden door nog vele gega digden voor de hooge positie op de voet gevolgd. Colijnspl. Boys bleef cok nog in het spel door een kleine (1—2) zege op Ril land 2. De Benjamin, Wol- phaartsdijk, kan er niet in ko men en moeSt-nu weer met 1 7 en dat nog wel in eigen huis de overwinnaar later aan de reserves van Arendskerke. De overige uitslagen zijn Yerseke III—Wemeldinge II 71Arnemuiden IIKruinin- gen IV 10—1; Krabbendijke II Nieuwdorp II 131. Luctor houdt de leiding. Ondanks de goede resultaten van de ploeg van Volharding '32 gaf Luctor toch geen kans om aan zijn stevige positie te tor nen en met een 30 nederlaag konden de Ovezandenaren naar huis terug. Zjj vergokten daar mee gelijk hun tweede plaats aan 's-Heer Arendskerke. dat in Zierikzee met 18 van Schou wen won, waardoor dezb laatste ploeg enkele plaatsen afzakte en mede door de eigen 04 overwinning op Zonnemaire kwam Patrijzen flink naar vo ren. Kwadendamme en Drei- schor moesten 25 minuten voor het einde stoppen toen de laat ste bal de geest gaf. De stand was toen 20 voor Kwaden damme. Rapenburg krijgt concur rentie. Groede. door een 3—1 over winning op Vogelwaarde Hansw. Boys door met 52 D.S.W. te verslaan komen meer en meer de positie van Rapen burg, dat zelf met 2—0 van Zuidzande won, in gevaar bren- gen... Wil Sluis hieraan ook nog meedoen, dan mag niet meer verloren worden zooals nu tegen Kminingen (3—2). De laatsten hebben nu ook hun eerste winst punten binnen en we zijn be nieuwd hoever zij het nog bren gen. Dubbele cijfers. De standaardelftallen in *de overigi klasse deden het tame lijk hardhandig, behalve Lewe- dorpsche Boys, dat zich liet slaan door Biervliet II (21). Zoo kwam Scheldeboys door de overwinning op Sluis II aardig omhoog al vreezen wij, dat het slechts tijdelijk zal zijn. In B begon Ria W de competitie met een 152 overwinning op Hans wee rtsche Boys II en naar het schijnt willen toch ook De Noor mannen probeeren dit jaar al uit de derde klasse omhoog te komen, want met Patrijzen UI maakten zij het kort (0Jl). De overige uitslagen waren Res. 1 A.: Burgh II—E.M.M. II •1—3. Res. 1 B.: Aardenburg n— Clinge II 63* Corn Boys n Axel n 3—6; Hulst IJOost burg II 33; Hontenisse II Hoofdplaat H 31; Schoondijke II—Steen II 2—4; IJzendijke H—Sluiskil II 1—2. 2e KI. A.: Goes III—Vlissin- gen III 02; De Zeeuwen III— Middelburg III 02 2e KI. B.: Volharding '32 II- Kwadendamme II afgek.; Pa trijzen nVogelwaarde II Koewacht IIKruiningen II 1 5; RapeiJjurg IILuctor H 2—0 3e KI. A.: Zeeuwen IV—Mid delburg IV 2—2; Lew. Bóys II Vlissingen IV 34; Kwaden damme III—R.C.S III 1—15. 3e KI. B Koewacht III— Hontenisse III 1—6; Sluiskil III Sluis III 21; Terneuzen IV Hontenisse IV 40; Axel m— Rapenburg III 150. Wetsontwerp vermogensheffing-ineens. De definitieve vorm van het wetsontwyerp vermo gensheffing ineens zooals. bij de Staten-Generaal zal wor den ingediend is nog niet bekend. De geruchten als zou van vermogens boven twee ton 30 geheven worden, moeten op zijn minst geno men als voorbarig worden beschorwd. By de behande ling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer heeft de Minister van Financiën me degedeeld-, dat er speciaal op de belangen van de kleine spaarders moet worden ge let, opdat zij van de vermo gensheffing in eens geen te zwaren druk zullen onder vinden. ECONOMISCH VISSCHERIJONDERZOEK. Prof. dr. ir. G. Minderhoud, voorzitter van het bestuur van het Landbouw-econo- misch Instituut installeerde Maandag de leden van de „commissie van advies voor de visschery'" bij dit instituut Deze commissie, waarin vertegenwoordigers van ver schillende takken in het vis- scherijbedrijf zitting hebben, heeft tot taak aan de afdee- ling visscherij bij het Land- bouw-economisch Instituut ad vies uit te brengen bij het op stellen van richtlijnen, welke zullen leiden tot een saneering van het Nederlandsche vis- scherijbedrijf. Dr. van Mook over de schadeloosstelling. Op de conferentie van Pangkalpinang heeft dr. van Mook o.m. verklaard, dat het nog niet mogelyk was een vertegenwoordigend üchaam in te stellen omdat de hoog ste macht zich nog niet in handen van de Nederlanders bevindt, terwijl er bovendien nog een gewapend conflict gaande is. Voorts zeide dr. van Mook het niet correct te achten al te diep in te gaan op de toekomstige constructie van de Indonesische federatie en van het Koninkrijk. Deze kan pas behandeld worden indien alle partijen bij de discussie aanwezig zijn. Sprekende over de schade loosstelling. zeide spr., dat de .totale schade ongeveer ge lijk is aan de waarde van hetgeen is overgebleven. On der die omstandigheden kan er van een volledige schade loosstelling natuurlijk geen sprake zijn. Dit beteekent, dat voor individueele gevallen maatregelen worden genomen om hen weer in staat te stellen in hun dagelijksche behoeften te voorzien. Voor de industrieën beteekent dit, dat de voor het herstel drin gendst noodige fondsen en credieten verstrekt zullen worden, waardoor men staat zal zijn dit herstel ver der zelf ter hand te nemen. Wat betreft de ambtenaren geloofde spr. niet, dat het opnemen van al dit personeel in het regeeringsapparaat 'n oplossing zal zijn. Een derge lijke oplossing zou voor een nieuwe Indonesische federatie eerder aanleiding kunnen zijn nieuwe ambtenaren te zoe ken. Het is echter wel over weging waard het Nederland' sche en hét Indonesische be stuursapparaat dichter by elkaar te brengen en daar- tusschen uitwisseling van deskundigen te bevorderen. Voedsel- en landbouw organisatie der Ver. Naties NATIONAAL COMITÉ GEÏNSTALLEERD. Dinsdagmorgen is in den Haag het Nationaal Comité tot samenwerking met de Voedsel- en Landbouworganisaties der Ver. Naties geïnstalleerd met een rede van den Minister-Pre sident, dr. L. J. M. Beel. die er o.m. op wees, dat de oprich ting- van de voedsel- en land bouworganisatie alleen niet voldoende is om vruchtbaar werk te verrichten. Het zal moeten blijken of de nieuwe schepping gedragen wordt door een geest van samenwerking, of de wil aanwezig is, iets goeds tot stand te brengen. Na de installatie hield ook Aan de correspondenten. Wij verzoeken onze correspondenten, welke onze circulaire en de nieuwe afrekeningssta- ten nog niet ontvingen, dit onder opgave van hun juiste adres, ten spoedigste aan ons te willen berichten. De correspondenten, die het aan de circulaire gehechte strookje nog niet ingevuld hebben te ruggezonden, worden dringend verzocht dit per ommegaande aan ons te zenden. Redactie. Om het schaakkampioen schap van Zeeland. Voor de wedstrijd om het schaakkampioenschap van Zee land zijn de volgende partijen gespeeld: H. VoorhansA. C. Reusen V2.Vu', M. J. Quakke- laarH. Voorhans V2K. MaartenseDr. Vollmer 10; Dr. VollmerK. Maartense 01; K. MaartenseH. Voor hans 10; H. Voorhans—K. Maartense 10; M. C. Verburg H. Voorhans 01; H. Voor hansM. C. Verburg 01; M. C. VerburgM. Quakkelaar 10; M. QuakkelaarM. C. Verburg 01. De voorioopige stand, waar bij de afgebroken partij Ver burgMullié getaxeerd is, luidt nu 1 en 2 A. C. Reusen en M. C. Verburg 6 punten uit 9 partijen; 3. H. Voorhans 6 uit 11; 4. M. J. Quakkelaar 4% uit 9; 5. K. Maartense 4 uit 6; 6. J. M. Mullié 2ya uit 4; 7. Dr. Vollmer 1 uit 12. EERVOL ONTSLAG. Aan ir. A. G. Wiersma te Middelburg is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Zuiveringsraad voor de Bouwindustrie. Politierechter Middelburg. Deel van de „Vlismar" naar Rotterdam. De N.V. Vlissingsche mine raalolie- en asphalt raffinaderij Vlismar" heeft concessie ge vraagd voor een terrein van 8.2 H.A. aan de Oostzijde van. de tweede Petroleumha ven te Rotterdam, teneinde daar als onderdeel van haar bedrijf een gemengd olie-op- slagbedrijf te vestigen, be stemd zoowel voor minerale- als voor eetbare oliën. B. en W. hebben bereii voorgesteld bedoeld terrein voor de tyd van 25 jaar, met tweemaal 15 optiejaren, aan de „Vlismar" te verhureh. Deze onderneming heeft voorts nog gevraagd optie te mogen verkrijgen op uitbrei ding, eveneens ter grootte van 3.2 h.a. in Zuidelijke richting, waartegen bij het college van B. en W. evenmin bezwaar bestaat, mits voor beperkten tijd. Voorgesteld, werd deze tyd op vijf jaar te bepalen. JÊan» Rotterdam ïidF aan de raad AARDENBURG KRIJGT EEN LANDBOUWHUIS- HOUDSCHOOL. In de raadsvergadering te Aardenburg werd de stichting van een R. K. Landbouw- huishoudschool door de N.C. B. goedgekeurd. Er zal een subsidie van 30 der netto, kosten worden verleend met de bepaling dat ook anderen dan Katholieken de school mogen bezoeken, doch niet verplicht zijn het confessioneel onderwijs te volgen. De school zal voorloopig geves tigd zyn in de R. K. jongens school in de Brouwerijstraat, die daarvoor in orde zal wor den gebracht. TRIBUNAAL MIDDELBURG Bijzonder Gerechtshof Middelburg. In de zitting van het byz. gerechtshof van Vrydag a.s. te Middelburg, zullen o.m. te recht st'aan: Meertens, transportarbei der te Terneuzen; J. Moerland te Goes, beiden toegetreden tot de Waffen S.S.; F. Voois, land arbeider te Goes en G. Min- naard, chauffeur te Rilland- Bath, beiden in diens c getre den Dij het N.S.K.K.; D. J. La- bruyère, student waterbouw kundig opzichter te Vlissingen en A. A. J. v. d. Broecke, zon der beroep te Aardenburg, beiden in dienst bij de „Land storm Nederland". Voorts zul len terecht staan P. Kolijn, eohtgenoote van A, J. Mol te Axel, J. C. J. den Toonder, grondwerker te Yerseke en T. G. de Visser naaister te Goes. WEDEROPBOUW EN GRENSWIJZIGING. In zijn memorie van ant woord inzake de voorgestelde wijziging van de Gemeentewet wijst de Minister van Binnen- landsche Zaken er op, dat de belemmeringen voor de we deropbouw zich o.a. doen ge voelen in de Bnmmelerwaard, Zeeuwsch-Vlaanderen en in de omgeving van Arnhem. Onge twijfeld zal. zoo dikwijls de op lossing der moeilykheden ge vonden kan worden in samen werking van gemeenten, niet. de toevlucht tot „annexatie' behoeven te worden genomen. Bepaaldelijk als het gaat om moeilijkheden van tijdelijke aard, behoort wijziging van de grenzen der gemeenten uiterste middel te zyn. Overigens deelde de Minister mede, dat de Regeering inder daad het voornemen koestert om, zoodra daartoe voldoende tijd beschikbaar Is, de gemeen tewet in haar geheel op de hel ling te brengen. de Minister van Landbouw en Voedselvoorziening, lr. S. L. Mansholt, een rede, waarin hy o.m. zeidé, dat, hoewel van zelfsprekend ook Nederland, in het bijzonder de Nederlandsche Landbouw, van het werk van de F.A.O. zal kunnen profitee ren, toch de invloed welke F.A.O. zal kunnen hebben op het tot stand komen van in ternationale stabiele verhou dingen op de wereldmarkt, waarmede producent zoowel als consument zijn gediend, van gTooter belang is te achten. Werkzaam voor de „Wehrmacht". Als eerste stond Vrijdag terecht de verpleegster Alida Gerritse te Middelburg, die in 1942 symp. lid der N.S.B. werd, zich aansloot by de N.S.V.O, en N.V.D., als leid ster van de gezins- en kraam zorg by de N.V.D. werkzaam was en in 1942 en 1943 als verpleegster op 't Gew. Arb. bureau te Middelburg assis tentie verleende bij het keu ren van Nederlanders voor Duitschland. Zij gaf toe, fout te hebben gehandeld. Mr. Anne Bolle kon niet begrijpen, dat deze verpleeg ster, die haar geheele leven tot heil der menschheid heeft gewerkt, nu nog steeds ge ïnterneerd is. terwyl de dok ter, die keurde, van rechts vervolging is ontslagen. Zij verzocht onm, invrijheidsstel- llng, waarop het Tribunaal echter niet inging. „ANDERE WERK ZAAMHEDEN". Wilhelmina Smeets, kan- Executie op 16 October nog niet de oude bent. er moet iets extra's komen om de vroe gere werklust en kracht terug te krijgen. Ja, U moet Sanatogen nemen. Sanatogen voedt de ze nuwen en geeft aan het geheele lichaam een grootere spankracht Begin nog heden Sanatogen te gebruiken. Tal van doktoren bevelen het aan. U» apotheker of drogist heeft het (n roorraal H«f zanuwitarkend rofdltt. (Ingezonden mededeeling.) Leeft Vader nog? Twee Engelsche officiers dochters hebben, in een film van geallieerde opvaties in Noord-Bélgië gemeend hun vader te herkennen, dien zij reed9 gesneuveld waanden. Thans worden nasporingen verricht in België en Neder land, omdat de meisjes mee- nen,* dat de wezenlooze ge laatsuitdrukking van htm" va der en. het feit, dat hy, hoewel zelf chauffeur, als passagier in een wagen werd gefilmd, het vermoeden rechtvaardigt, dat hij mogelijk aan geheu genstoornis lijdt. LADY BADEN POWELL UIT ONS LAND VERTROKKEN. Lady Baden Powell is Dins dag per vliegtuig naar Enge. land teruggekeerd. Voor haar vertrek uit Nederland sprak zy nog haar bewondering uit voor net tempo van de we deropbouw in ons land. De Chief Quide zal haar inspec tietocht door Europa beëin digen met een bezoek aan Ierland. GRATIE-VERZOEKEN IN BEHANDELING. De militaire gouverneur van de Amerikaansche bezettings zone in Duitschland, generaal Monarney, heeft bevestigd, dat de executie van de te Neu renberg ter dood veroordeelde Nationaal-Socialistische leiders op zestien October zal plaats hebben. Vandaag zal de Geallieerde Bestursraad te Berlyn de gra tieverzoeken van de veroor deelden van Neurenberg in behandeling nemen. Deze ver toeven thans in hun cellen in de Neurenbergsche gevangenis en ontvangen slechts bezoek van de gevangenisartsen en geestelijken. Zes van de 11 ter dood veroor deelden hebben toestemming gevraagd hun vrouwen nog eenmaal te mogen ontvangen. Hun toestand wordt geschetst als een neerslachtige gelaten heid. Ze toonen weinig interes se voor de dingen om hen heen en ook degenen, die met het schrijven van memoires bezig waren, zooals Von Neu- rath, hebben dit werk ge staakt. Schacht is inmiddels als ge vangene met onbekende be stemming uit Stuttgart .weg gevoerd. Paul Spaak over de vredesconferentie. In de plenaire vergadering der vredesconferentie heeft Dinsdag Spaak (België) ge zegd, dat naar zijn meening het pessimisme en de bezorgd heid van het publiek ever het verloop van de conferentie sterk overdreven zyn. De per9, aldus Spaak, is slechts op sen- sationeele berichten uit en doet niets ter bestrijding der pes simistische neigingen. Spaak zeide, dat hoewel hij het niet steeds met de Joego slavische delegatie was eens geweest, hy het vuur bewon derde, waarmede zij haar standpunt naar voren had ge bracht en dat hij vaak teleur gesteld was geweest, wanneer dergelyke pogingen waren ge doemd te mislukken door een van te voren samengestelde oppositie, zonder dat alle ar gumenten objectief waren be oordeeld. Spaak verklaarde, dat zulke fouten zouden zijn voorkomen, indien de recht streeks geïnteresseerde landen in de eerste stadia van bespre king nauwer brj het werk van de Grocte Vier betrokken wa ren geweest. Hij hoopte, dat er by het vredesverdrag met Duitschland anders zotf worden gehandeld. DE POSITIE VAN ITALIË. Voorts bleek Spaak van oordeel, dat de vredesvoor waarden voor Italië te hard zyn en dat te weinig rekening werd gehouden met de Dresta- ties van dat land in hel laat ste deel van de oorlog. TSevin bleek het in dit op zicht niet ecn3 te zyn met den Belgische afgevaardigde ën zeide, dat Engeland vastbeslo ten is, El Alamein en Tunis niet vergeefsch te maken door een oplossing die een herha ling zou brengen van de ge beurtenissen van 1940'41. Engeland wil rekening houden met de veiligheid van het des betreffende gebied en de al- gemeene belangen van de V. N. onder welke het, naar het vertrouwd, binnenkort Italië zal tellen. De Grieksche premier Tsal- daris drong er opnieuw op aan, dat de Noordelijke Epi- rus en het eiland Saseno aan zijn land zouden worden toe gewezen. Voorts bepleitte hy handhaving van het Italiaan- sche gezag over Albanië. PROTESTSTAKING TE ATHENE. Te Athene hebben geduren de twee uur alle openbare diensten, w.o. het vervoer, het werk neergelegd als protest tegen het „onbevredigende ant woord" van de Vredesconfe rentie op de Grieksche eischen. GRIEKENLAND VRAAGT WAPENEN. Te Londen wordt van be voegde zyde vêrnomen, dat Griekenland aan Engeland om meer wapenen heeft ge vraagd. Welingelichte krin gen nemen aan, dat de Griek sche regeering deze noocHg heeft voor de uitrusting van de reservisten, die in het Noorden van Griekenland zijn opgeroepen voor de strijd te gen „Unksche benden". Het verzoek is by de En gelsche regeering in overwe ging. De 27-1. bakker L. N. uit Dordrecht, thans gedetineerd, nam op 17 Juli te Kruiningen een rijwiel, hetwelk hem niet toebehoorde weg. De elscih tegen dezen ver dachte was 1 jaar gevangenis straf met aftrek voorarrest. C. R„ een 40-j. koopman uit Terneuzen en zyn 45-j. broer D. R., eveneens wonende te Terneuzen, beiden gedetineerd namen in de maand Mei 1946 uit een pakhuis verschillende balen suiker weg. Door den officièr van Justitie waren twee getuigen gedagvaard daar verdachten blijven ont kennen. De eisch tegen beide ver dachten was 2 jaar gevange nisstraf met aftrek preven tieve hechtenis. De 23-jr los arbeider P. van G. uit Cadzand nam te Re- tranchement vier runderen weg. Verdachte had tegen een Belgischen caféhouder gezegd, dat hij 4 runderen had ge kocht, welke in een weide lie pen onder de gemeente Re- tranohement en dat hy deze wilde uitvoeren naar België. Hy kwam echter overeen deze beesten aan den caféhouder te verkoopen en 's nachts werden de beesten over de Neder landsche grens gedreven, waar een auto gereed stond om ze te vervoeren in de richting Westcapelle (B.). Verdachte, die reeds meer dere malen wegens diefstal is veroordeeld, hoorde 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. C. de B., een 40-j. opkoo- per uit Kruiningen, thansge detineerd, nam te Goes een damesrijwiel weg. Tegen dezen verdachte, die nog steeds blyft ontkennen, doch verklaarde dit rijwiel te hebben geruild tegen een vloerkleed, eischte de Officier van Justitie 1 jaar gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. Reeds 23 dooden te Apeldoorn. Het aantal dooden ten ge volge van de vliegramp te Apeldoorn is weer met twee ?estegen en bedraagt thans 3. In het Lidev in a-zieken huis worden nog drie H.B.S.'- ors, in het Juliana-ziekenhuis de gymnastiekleeraar en één leerling verpleegd. Besloten is - dat de slacht offers Vrijdagmiddag gemeen schappelijk op een der Apel- doornsche kerkhoven zullen worden begraven, met uitzon dering van twee H.B.S.'ers, wier ouders elders wonen en twee R.K. leerlingen.. Donder dagavond en Vrijdagmorgen worden in dè Groote kerk aan de Loolaan rouwdiensten gehouden. 100 MILLIOEN K.G. GROENTEN NAAR DUITSCHLAND. Tusschen het bedryfschap voor greenten en fruit en de Britsche bezettingsautoriteiten is een overeenkomst gesloten betreffende de leening van 100 millioen K.G. wintergroenten door ons land aan Duitsch land. De voorraden zyn mo menteel groot en het gevaar bestond, dat de tuinbouw in moeilykheden zou geraken, in dien de winter zacht zou wor den en de vorst pas laat zou optreden. DE „EDAM" IN Z.'AFRIKA AANGEKOMEN. Het K.L.M.-vliegtuig de „Edam" is Dinsdag even na 5 uur by Pretoria in Z.-Afrika f eland. De reis onder comman- ant Parmentier had een vlot verloop en er was zeer veel belangstelling voor de eerste aankomst na 1938 van een K.L.M.-vliegtuig. Ook 'n Wereldrecord! Een Engelsche fabriek van ge prefabriceerde woningen heeft een nieuw wereldrecord ge vestigd door een alluminium huis te bouwen in precies 58 Vz minuut. BRITTEN MOETEN OP BRANDSTOFFEN BEZUINIGEN. De Engelsche bevolking is gevraagd het brandstoffen- verbruik vrijwillig met 10 te verlagen, aangezien anders de voorziening in de winter in gevaar zou kunnen komen.ontzetting uit rechten. toorbediende te Overveen, had op verschillende plaatsen voor de D.W. kantoor- en andere werkzaamheden verricht en regelmatig en zeer vriend schappelijk omgang met D. militairen gehad. Zij erkende dat wel, doch maakte aan merking op de woorden „an dere werkzaamheden", het geen zij te ruim vond. Bven later bleek echter, dat zy ook tolk was geweest, heer Meliefste kon niet begrijpen, dat zij zoo'n leven leidde, terwyl haar vader als ondergrondsch werker werd gearresteerd en in Dachau werd vermoord. Bij al deze dingen had zij niet nagedacht, verklaarde zy. Zy had geen verdediger. Maria Alida v. Kempen d. Oudenhoven, zonder be roep te Goes, was in 1941 lid der N.S.B. geworden. Met le den der D. bezettende macht had zij vriendschappelijke omgang gehad. Mr. Ter- woert verzocht bij het bepa len van de strafmaat re kening te houden met de zwakke gezondheid van be- sch. en de toestand van het gezin. Pieter Jac. Kambier, thans te Borculo, was vriend- schappelyk met Duitsche mi litairen omgegaan. Veel -han del had hij met de Duit- schers gedreven en om streeks 1944 was hij hoofd en controleur van de spitters geweest. „Ik moest leven en ik was zakenman", karak teriseerde hij dit geval De getuigenverklaringen, als zou hij met N.S.B.-ers omgang hebben gehad, sprak hij met zooveel stelligheid tegen, dat de heer v. Popering op merk te tegen besch., niet te ver geten dat zijn talenten als handelsreiziger cp het Tri bunaal geen invloed zouden uitoefenen! Uitspraak in alle zaken op 18 October a.s. Uitspraken. Jan Andries de Bakker, win. keiier, Vlissingen, beschuldigd, van lidmaatschap N.S.B., N.V. D., front van Nering en Am bacht, het collecteeren voor Winterhulp, werd veroordeeld tot interneering voor de tijd reeds in bewaring doorge bracht en c-tzstting uit rech ten. Marius Jacob Neels, kantoor bediende, Vlissingen, beschul digd van lidmaatschap N.A.F. en propag: d voor deze be weging, 'm het fungeeren o.m. als tolk voor Mif lelstensche'd; het brengen van de Hitlergroet en arbeid voor een Ned.-Duit- sche aannemingsmaatschappij, werd veroordeeld tot internee ring voor de tijd reeds in be waring doorgebracht en ontzet ting uit rechten. Pieter Hoogstrate, tlmm r- man-aannemer, Vlissingen, be schuldigd van arbeid voir de Duitsche Wehrmacht als aan nemer, uitvoerder en chauf.Teur, en zwarte handel met de Duit-' schers. werd veroordeeld t 3 mnd. interneering en ontzet ting uit rechten. Marinus Volkers, melkslijter, Vlissingen, beschuldigd van lidmaatschap der N.S.B., werd veroordeeld tot Interneering voor de tijd reeds in bewaring doorgebracht, verbeurdverkla ring van deel vermogen 100) en ontzetting uit rechten. Maria Sara van Hoorn, echt- ;en. van G. van Belzen, zonder leroep, Souburg, werd o.m. be_ 3Chuldigd van arbeid voor de Org. Todt. Toen haar man hiertegen protesteerde, gaf ze dit aan den'StormfÜhrer door, waarop haar man gearresteerd werd. Zij werd veroordeeld tot Wissekerke RAADSVERGADERING. Vrydag vergaderde de raad van Wissekerke. Ingekomen was het ont- vangstbericht Aan de verorde ning tot verbieden van de teelt van stekbieten. Deze verorde ning is i:i ...rking getreden 7 September j.l. De Voorzitter deelde mede dat de heer Dee3 bereid is het aan de Boomdijk gelegen sport terrein voor één jaar aan de gemeente te verhuren voor 500,per jaar en dat dooi de sportvereenigingen geza menlijk hierin een bijdrage wordt verleend van 180, De heer Bustraan vroeg of het absoluut noodzakelyk is dat de gemeente een sportter rein te barer beschikking heeft. Hij is in principe tegen elke sportbeoefening en hij acht het niet verantwoordelijk dat de gemeente hiervoor geld uit geeft. Wanneer de sportver eenigingen over een veld willen beschikken moeten zij daar zelf voor zorgen. De heer de Smit zag hierin juist wel een taak voor de ge meente om te zorgen, dat de jeugd in haar spc rtbeoefening zooveel mogeiyk wordt gehol pen. Na stemming werd met de stem van den heer Bustraan tegen, besloten het terrein van den heer Dees wederom voor :en jaar te huren. Van Gedeputeerde Staten is bericht ingekomen van goed keuring der hegrooting 194£ en de definitieve vasts telling der rekening 1943. Aan G. M. F. Bom werd een subsidie verleent, in de kosten aansluiting van zijn perceelen aan het eTectriciteltsnet ten be. drage van maximum 4 van het gedurende 15 j ren te be talen bedrag. Tegen de nieuwe door Ged. Staten toegezonden ontwerp- jaarwedde regeling voor de wethouders bestond geen be zwaar. Kamperland PROPAGANDA-AVOND GEREF. JEUGDBEWEGING. Zondagavond jl. werd in de Geref. Kerk een door de leiding der Geref. Jeugdbeweging te Kamperland georganiseerde pro- paganda-samenkomst gehouden Na een openingswoord van ds H. Scholing, bleek uit een dooi mej. E. de Bruine ingeleid on derwerp. over hét Bybelboek „Ruth", dat het thema hierin verwerkt ons in menig opzicht iets te leeren heeft. In een rede werd door den heer M. Q. Capelle de groote taak der Geref. Jeugdbeweging, nl. het vormen van een „dam" tegen het revolteeren der gees ten in de richting van humanis me en geloofsnegatle uiteen ge- zet. Spreker toonde de analogie in de heerschende ideologieën uit de tijd van Groen van Prin- sterer en onze tijd aan, en wek te allen op hun groote opdracht te vervullen. De avond waarvoor de jeugd in groote getale opgekomen was, werd verder gevuld met voor drachten door een lid van de kleine meisjesvereeniging, het zingen van de bondsliederen der verschillende vereenigingen en orgelspel. Y erseke PROPAGANDA-AVOND BINNENVAARTSCHOOL Vrijdaj werd te Yerseke een propaganda-avond gehou den van de Binnenvaartschool heer Pekaar, voorzitter van het bestuur, heette alle aanwezigen hartelyk welkom. De heer J. Glerum, die dit jaar als directeur zal optre den, sprak over de practyk en de theorie, die bij net va ren noodig zyn. Hij deelde voorts mede dat dit seizoen diverse ploegen gevormd zul len worden o.a. één van ou dere leerlingen, die reeds spoedig aan het examen zul len kunnen deelnemen en één van jongere leerlingen. De heer Nonhebei, gezag voerder by de Maatschappy „Zeeland" gaf een kort over zicht van de artikelen 26 en 50 van het Binnenaanvarings- reglement, die handelen over het varen bij mist. De heer de Jong, secretaris van het onderwysfonds voor de scheepvaart vertelde een en ander over het ontstaan en de opbloei dezer instelling. Spreker was van oordeel dat het diploma voor de Yersek- sche jongelui onmisbaar is immers zy blijven niet alleen op de Ooster-Schelde, doch varen ook op Antwerpen, Brussel en het IJsselmeer. Tenslotte richtte hij woorden van dank tot den scheidenden directeur den heer J. Oom, die in 1942 mede tot de ini tiatiefnemers van het stich ten der Yerseksche Binnen vaartschool behoorde. De heer J. Oom dankte hartelijk voor de welgemeende woorden en verklaarde dat het voor hem steeds een prettige werkkring is geweest. Daarna werd een film ver toond. die by de schippers zeer in de smaak viel. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Bedankt voor Hansweert J. J. Stoutjesdijk te Tuil. Blggekerke: Beroepen in de vacature dr. J. Brandenburg, cand. Witteveen, den Haag. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te. Aagtekerke T Dorresteyn te Opheusden. Beroepen te Terneuzen ds. M. Blok te Zeist. VRIJE EVANG. GEM. Bij de Vrije Evang. Gemeente te Goes is beroepen ds. J. Ka- relse, oud stadgenoot en zende ling met verlof. De heer L. Back, hoofd van een Chr. school te Arn hem, vroeger woonachtig te Vlissingen, is benoemd tot hoofd van de Rehobothschool voor C.V.O. te tterdam-Zuid. De heer S. Sanders, te St. Laurens haalde te Arnhem het diploma'leeraar-banketbalc- ken. In de week van 30 Sept. t.m. 5 Oct. werden te Veere 9791 kg. consumptiegarnalen aangeveerd. De heer C. M. Vernimmen, sluisknecht te Hansweert, wordt met ingang van 1 November a.s. overgeplaatst naar Someren in gelijke betrekking. By zijn werk op het land kreeg de landbouwer J. v. N. te 's-Heer Hendrikskinderen van een zyner paarden een trap te- én de buik; hy moest zich on er geneeskundige behandeling stellen. In plaats van den heer A. D. Constandse, die als bestuurs lid bedankte, is tot secretaris van de harmonie „Euphonia" te Goes gekozen de heer P. C. Kerkhóve.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6